Konaklı öğrencilerin ödül heyecanı

Konaklı öğrencilerin ödül heyecanı

Konak Belediyesi’nin “Kentte Engelsiz Bir Gün” temasıyla ortaokullar ve liseler arasında düzenlediği yarışmalarda kazananlar ödüllerine kavuştu.

44 okuldan 72 projenin değerlendirildiği yarışmalara katılan tüm öğrencileri kutlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Bizler engelli vatandaşlarımızın kent olanaklarına ulaşımlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Sizler de ürettiğiniz güzel fikirlerden ortaya çıkan eserlerle buna katkı sağladınız. Konaklı çocuklarımızla, gençlerimizle gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Konak Belediyesi’nin ortaokullar arasında “Engelsiz Robotik Kentler” ve liseler arasında “Kentte Engel Yok” olarak düzenlediği proje yarışmalarının ödül törenleri Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapıldı. Törenlere ev sahibi Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yanı sıra Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ertuğrul Tugay, Konak Belediye Meclisi üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

“Kentte Engelsiz Bir Gün” temasıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilirken, törende konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, liseler arasında düzenledikleri yarışmayı bu yıl ortaokullar arasında da yaptıklarını belirterek, “Daha fazla öğrencimizin fikrini almak ve engelli bireylerle ilgili yapacakları çalışmalardan feyz almak istedik. Bugün buradaki kalabalığı ve coşkuyu görünce ne kadar doğru bir iş yaptığımızı da görmüş olduk. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden, onun bilime yaklaşımını esas alan gençlerimizle gurur duyuyoruz. Sizler her türlü övgüye layıksınız” diye konuştu.

“Tüm projeler birinci”

Konak Belediyesi olarak bu tür yarışmaları gençlerin gelişimlerine katkı koymak, zihinlerindeki parlak fikirleri ortaya çıkarmak için yaptıklarını vurgulayan Başkan Batur, şöyle devam etti:

“Yarışmalarda dereceye girenler oldu ama bizim için tüm projeler birincidir. Sizleri bir nebze de olsa bilimle haşır neşir etmeyi başarıp, sağlam, akıllı, bilgili gençler olmanızın yolunu açabilirsek bu yerel yönetim olarak, belediye başkanı olarak görevlilerimizden en önemlilerinden birini gerçekleştirmişiz demektir. Bizler kent yaşamına engelli vatandaşlarımızı da dahil etmeye, onların kent olanaklarını ulaşımlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Sizler de ürettiğiniz güzel fikirlerden ortaya çıkan eserlerle buna katkı sağladınız, engelsiz bir kentin nasıl olması gerektiğiyle ilgili değerli fikir ve görüşlerinizi bizlerle paylaştınız. Tüm fikir ve görüşlerinizi engeli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için değerlendireceğimizi bilmenizi isterim. Böylece sizler de bu yaşta geleceğe şekil vermeye başlamış olacaksınız. Konaklı çocuklarımızla, gençlerimizle gurur duyuyoruz.”

En güzel yerel yönetim hizmeti

Konak Belediyesi’nin Yenişehir Mahallesi’nde hizmete açtığı Engelsiz Yaşam Köyü’nde 100’ü aşkın otizmli ve down sendromlu çocuk ve gencin eğitim aldığını hatırlatan Batur, şöyle konuştu:

“Engelsiz Yaşam Köyü’müz bizim bu dönem yaptığımız en güzel iş, bizi en çok mutlu eden hizmetimiz. İnsana dokunmak, hele bir engellinin yaşamını kolaylaştırmak yapılacak en güzel yerel yönetim hizmetidir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır’ diyerek gençlerimizin ülkemizi parlak bir geleceğe götüreceğini görmüştür. Sizin enerjinizi bizim tecrübelerimizle birleştirdiğimizde ortaya büyük bir sinerji çıkar. Bu yarışmalarda bu sinerjinin ortaya çıktığını görmek bizleri çok mutlu ediyor. Yarışmaya katılan tüm öğrencileri, öğretmenleri, okul müdürlerini kutluyorum. Her zaman bilimle kalın, hep Mustafa Kemal Atatürk’le kalın.”

Ödüllerini aldılar

Engelsiz Robotik Kentler Proje Yarışması’nın birincilik ödülü Gazi Ortaokulu’na gitti. İkincilik ödülünü Bayraklı Zihni Üstün Ortaokulu, üçüncülük ödülünü ise Özel Tevfik Fikret Ortaokulu aldı. Jüri Özel Ödülü İzbilim Koleji’ne, Konak Belediyesi Özel Ödülü ise Çamlaraltı Koleji’ne gitti. Sasalı Ortaokulu’na, Türkiye Spina Bifida Derneği Bağımsız Yaşam Ödülü, Zübeyde Hanım Ortaokulu’na Kontak Özel Ödülü verildi.

Yarışmanın liseler düzeyinde yapılan Kentte Engel Yok Proje Yarışması’nda ise Özel İzmir Türk Koleji Büyükçiğli Kampüsü Anadolu Lisesi “Afiş” kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Aynı kategoride ikincilik ödülü Gaziemir Şehit Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne, üçüncülük ödülü ise İzmir Atatürk Lisesi’ne verildi. Jüri Özel Ödülü, Buca 85. Yıl Anadolu Lisesi’nin; Konak Belediyesi Özel Ödülü, Bornova Anadolu Lisesi’nin; Mansiyon Ödülü ise Karşıyaka Suzan Divrik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin oldu.

Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi ise “Kamu Spotu” dalında birincilik ödülünü aldı. İkincilik Ödülü Bornova Altay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne; Üçüncülük Ödülü, Özel Rota Koleji Gaziemir Kampüsü Anadolu Lisesi’ne gitti. Jüri Özel Ödülü’nü Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Cumhuriyet Kampüsü; Konak Belediyesi Özel Ödülü’nü Çiğli Fen Lisesi ve Mansiyon Ödülü’nü Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – 2.Kampüs aldı.

Renklendiren konser

“Kısa Film” kategorisinde birincilik ödülü Özel Ege Lisesi’nin oldu. İkincilik Ödülü, Özel İzmir Türk Koleji Bornova Kampüsü Anadolu Lisesi’ne; Üçüncülük Ödülü Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – 2.Kampüs’e verildi. Jüri Özel Ödülü’nü Özel Tanı Koleji; Konak Belediyesi Özel Ödülü’nü İzmir Anadolu Lisesi aldı.

“Sosyal Sorumluluk Projesi” dalında En İyi Proje Ödülü’nü Engelsiz Parklar projesi ile Özel İzmir Türk Koleji Büyükçiğli Kampüsü ve Selam projesiyle Bahattin Tatış Kampüsü paylaştı.

Törenlerde ortaokul ve lise düzeyinde hazırlanan eserleri değerlendiren jüri üyelerine ise plaketleri sunuldu. Katılımcı okulların tüm projeleri Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sergilenirken, tören Anıl Piyancı konseriyle renklendi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN