Şişli Etfal Dayanışması, hastaneleri için mücadele ediyor: 122 yıllık gelenek yok sayılıyor

Şişli Etfal Dayanışması, hastaneleri için mücadele ediyor: 122 yıllık gelenek yok sayılıyor

İstanbul'un Şişli ilçesinde milyonlarca vatandaşa hizmet veren ve 122 yıldır faaliyetini sürdüren Şişli Etfal Hastanesi'nin kapatılmaması için basın açıklaması yapan Şişli Etfal Dayanışması, "Nitelikli ve erişilebilir kamusal sağlık hizmeti haktır. Gölgesinde şifa bulduğumuz sağlık çınarını kesmeyin, hastanemizi kapatmayın" dedi.

EDA NARİN | KARAR

İstanbul'un Şişli ilçesinde milyonlarca vatandaşa hizmet veren ve 122 yıldır faaliyetini sürdüren Şişli Etfal Hastanesi'nin depreme karşı güçlendirme yapılacağı iddiasıyla bölünmesi sonrası Şişli Etfal Dayanışması protestolarını sürdürüyor. 

"HASTANEMİZİN ŞİŞLİ'YE DÖNÜP DÖNMEYECEĞİNİ BİLMİYORUZ"

Hastane önünde bir araya gelen Şişli Etfal Dayanışması, basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Büyükdere ve Seyrantepe’de inşa edilen hastane binalarına taşınma işlemlerinin bitmek üzere olduğu belirtilerek, "Ama biz Şişli sakinleri, hastanemizin Şişli’ye geri dönüp dönmeyeceğini ya da dönerse, hangi kapasite ile hangi üniteleri ile döneceğini bilmiyoruz" denildi.

img-20210305-wa0007.jpg

"ŞİŞLİ ETFAL HALKIN HASTANESİDİR"

Şişli Etfal'ın 122 yıllık geleneğe sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Köklü bir eğitim ve araştırma hastanesidir ve 600 yataklık kapasitesiyle, nitelikli, kamusal sağlık hizmeti veren bir kurumdur. Türkiye’nin ilk çocuk hastanesi olduğu gibi, bölgede çocuk cerrahisi yataklı servisi bulunan tek devlet hastanesidir. Şişli Etfal, halkın hastanesidir. Hastanemize günde 1000 hastayı aşan acil servis başvurusu olmakta, binlerce hasta da her gün poliklinikte muayene olmaktadır" ifadelerine yer verildi.

"GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ KAYIPLARIN YAŞANILMASI KAÇINILMAZ"

Açıklamada, hastanenin bölünmesi ve bölgeden taşınarak kapatılması durumunda bölgede yaşayanlar ve çalışanların nitelikli kamusal sağlık hizmetine erişiminin kısıtlanması, büyük çoğunluğu dar gelirli insanlardan ve göçmenlerden oluşan bölge halkının özel sağlık kurumlarına mecbur bırakılması, özellikle bölgede yoğunluğa sahip olan yaşlı nüfusun sağlık hizmetlerine erişiminin kısıtlanması, yine acil servislere erişimde yaşanacak gecikmeler nedeniyle geri döndürülemez kayıpların yaşanılmasının kaçınılmaz sonuçlar olduğuna vurgu yapıldı.

img-20210305-wa0006.jpg

"ESKİ RAKAMIN ALTINDA KALACAK"

Şişli Etfal Hastanesi kapandığında, Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş bölgesinde aynı özelliklerde hizmet veren kapsamlı bir hastanenin kalmayacağının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Şişli Etfal Hastanesi kapandığında, ilçedeki toplam kamu hastane yatağı sayısı Cemil Taşçıoğlu (Okmeydanı) Hastanesi’ndeki artan kapasite ile bile eski rakamın altında kalacaktır.

"122 YILLIK GELENEK YOK SAYILIYOR"

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ana Binası’nın fiziki durumu depreme dayanıklı değildir ve bu nedenle hastane ve hizmet binalarının yenilenmesi bir gerekliliktir, bunu biliyoruz. Ancak bu, hastaneyi bölerek, bir daha dönmemek üzere taşıyarak, 122 yıllık gelenek yok sayılarak yapılmak zorunda değildir. Böylesine geniş kesimleri ilgilendiren ve nitelikli, erişilebilir kamusal sağlık hakkı gibi temel bir konuda idarenin hak sahiplerine danışmadan kendi başına yaptığı tasarruflara tabi olmamız beklenmesin."

Şişli Etfal Dayanışması, açıklamada taleplerini şöyle sıraladı:

  • Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılmamasını,
  • Sonradan geri dönmek üzere, bölünmeden, geçici bir süre ile taşınmasını veya yerinde dönüşümle yeniden yapılandırılmasını,
  • Hastanemizin şu anki yerinde, bölgenin ihtiyaçlarını daha iyi koşullarda karşılayacak biçimde, güvenli ve yenilenmiş binalarda mevcut tüm branşlarında hizmet vermeye devam etmesini istiyor ve talep ediyoruz.

photo-2021-03-05-14-24-52.jpg

"KAMPANYAYI DESTEKLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Açıklamada, taleplerin gerçekleşmesi ve Şişli Etfal’in yerinde yapılandırılması için sokaklarda broşür dağıtarak, imza toplayarak, geniş halk toplantılarında bir araya gelerek kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini belirterek, "Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yararlanan tüm yurttaşlarımızı hastanemizin kapatılmaması için internet üzerindeki kampanyamıza imza vermeye, bu kampanyayı desteklemeye ve yaygınlaştırmaya çağırıyoruz" denildi.

"HASTANEMİZİ KAPATMAYIN"

Açıklamada son olarak, "Nitelikli ve erişilebilir kamusal sağlık hizmeti haktır! Gölgesinde şifa bulduğumuz sağlık çınarını kesmeyin, hastanemizi kapatmayın!" ifadelerine yer verildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN