28.03.2020  12:56
KAYNAK: 
İSTANBUL/AA

Tarihi yarımadada 'salgın' sessizliği, meydanlar kuşlara kaldı

İstanbul'da koronavirüs salgınını önlemek için alınan yeni kararların ardından başta tarihi yarımada olmak üzere birçok ilçede park ve sahiller boş kalırken, vatandaşlar tedbirlere uydu. Hafta sonları oldukça yoğun olan Ortaköy Meydanı ise kuşlara kaldı.

+
-

İçişleri Bakanlığı'nca 81 il valiliğine gönderilen genelge ile virüsle mücadele sağlanıncaya kadar hafta sonlarında, il ve ilçelerde vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerleriyle piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş gibi faaliyetleri yasaklandı. 

MEYDANLAR BOŞ KALDI

Yasak kararı ve 'evde kal' çağrılarına uyan vatandaşların virüs salgını nedeniyle evlerinde kalmayı tercih ettiği görüldü. 

Vapur, tramvay ve otobüs seferlerinde az sayıda vatandaşın seyahat etmesi dikkati çekti. 

Tarihi yarımdanın simgelerinden Ayasofya ve Sultanahmet meydanları az sayıda turisti ağırladı.

İSTANBUL HAVADAN DA GÖRÜNTÜLENDİ

Kovid-19 önlemleri kapsamında alınan yeni kararların İstanbul'da sahillere yansıması, havadan da görüntülendi. 

Hafta sonunun oldukça yoğun olduğu Ortaköy, Bebek ve Sarıyer sahillerinde vatandaşlar tedbirlere riayet etti.

SAHİLLERE UYARI ANONSU

Sahillerde yürüyüş yapmak isteyen bazı vatandaşları, güvenlik ekipleri yeni kararları bildiren anonslarla uyardı.

Bakırköy Ataköy Marina'da ve sahilde bekleyen polis ve güvenlik görevlileri, spor için gelen az sayıda kişiyi uyararak evlerine dönmelerini istedi.

Sahildeki spor alanlarındaki sessizlik dikkati çekerken parklarda zabıta ekiplerinin görev aldığı görüldü. Az sayıda balıkçı ise takalarıyla balık avına çıktı.

TÜRKİYE'DE SON DURUM NE?

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından dün basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Son 24 saatte 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698. Bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle can kaybımız 92'yi buldu" açıklaması yapmıştı.

İl il vaka sayılarının açıklanıp açıklanmayacağına ilişkin soruya da Koca şu cevabı vermişti: "Bir bölgenin salgını taşıdığı, bazılarının taşımadığı, bir bölgeden başka bölgeye geçişin daha fazla olmaması için (İtalya'da olduğu gibi) açıklamak istemiyoruz. Cumhurbaşkanımız bu konuyu değerlendirmektedir. Daha fazla vakanın görüldüğü iller varsa bunun için yapılması gereken önerileri de Cumhurbaşkanımıza sunmuş bulunuyoruz. Benim bilgi vermem doğru değil."

DİĞER HABERLER
Akdeniz'de 4,9 büyüklüğündeki deprem
Silahımı çekip vurabilirdim
İktidarın küçük ortağı
Bu dil, Bahçeli'nin, FETÖ'nün boğazına tıkadığı dildir
4 günlük sokağa çıkma yasağı sona erdi 
Camiler cemaatlerine kavuşuyor
Bakan'dan GSM operatörleriyle ilgili açıklama