iPhone 14 acil durum uydu bağlantısı nedir, nasıl çalışıyor? Iphone 14 ile gelen yeni özellik hakkında bilinmeyenler

iPhone 14 acil durum uydu bağlantısı nedir, nasıl çalışıyor? Iphone 14 ile gelen yeni özellik hakkında bilinmeyenler

Teknoloji üzerinde gün geçtikçe gelişmeler yaşanırken bunlara bir yenisi daha eklendi. İphone 14 serisinin çıkması için düzenlenen tanıtım da özellikler anlatıldığında dikkat çeken acil durum bağlantısı SOS oldu. SOS özelliği nedir? SOS acil durum uyarısı nasıl yapılır? İşte, İphone 14 özelliği SOS'a dair merak edilenler haberimizde...

Geçtiğimiz günlerde İphone 14'ün tanıtımı yapılırken en dikkat çeken özellik ise acil durum SOS bağlantısı olmuştu. Birçok dinleyicinin hoşuna giden özellik ile beraber araştırmalar sıklıkla devam etti. İphone 14 özelliği olan SOS için bağlantının ne zaman kullanılabileceği ve ne olduğu merak edilirken haberimizde konu hakkına merak edilenler yer almaktadır.

İphone 14 SOS Özelliği Ne Zaman Kullanılabilecek?

Yabancı ülkelerde çıkan İphone 14 serisinin özellikler konuşulmaya devam ederken öncellikle SOS'un Kanada ve ABD'de kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor. Bununla beraber ise Türkiye'ye de bu özelliğin gelmesi için zamanın az olduğu tahmin edilmektedir.

Uydu Üzerinden SOS Özelliğini Çalıştırma

Acil durumlarda devreye girecek olan SOS özelliği İphone 14 cihazlarında yer alacaktır. Özelliği kullanmak istediğinizde ise aşağıdaki seçeneklerden birini seçmeniz gerekir. Bu seçenekler ise:

- Hastalanma ya da yaralanma

- Kaybolmak ya da tuzağa düşmek

- Araba ya da araçta oluşan sorunlar

- Yangın ya da farklı ateş sorunu

- Suç

İphone 14 SOS acil durumu

SOS özelliği kullanıldığında acil durum için sağlık sorunları seçildiğinde daha fazla bilgiye ulaşabilmek adına farklı sorularda sorulmaktadır. Yukarıda belirtilen yaralanma ya da hastalanma olayında ise sorulacak olan soru başka bir yakınınızın yaralanıp yaralanmadığı olur.

Gerekli bilgilerin verilmesinin ardından ise kişinin uyduya bağlanabilmesi adına bası talimatların devam etmesi gerekir. Bağlantının kurumundan sonra ''Sağ Dön'' ya da ''Sola Dön'' bilgilendirilmesi karşınıza çıkacaktır. İphone 14 özelliği olan SOS ile uyduya sağlıklı bir şekilde bağlanılabilmesi için hareket etmek gerekebilir. Apple, yüksek binalar, dağlar ya da bağlantının önüne geçebilecek durum olduğunda uyarı yapılmaktadır.

Acil Durum SOS Arama Etkinleştirme

Acil servisin acil aranma durumlarında telefonun çekmediğinde yeni özellik devreye giriyor. İphone 14 serisinde yer alacak SOS ise normal arama yerinde acil durum mesajı gönderilmesi için bildiri karşınıza çıkacaktır. Aramayı bitir tuşunun hemen yanında bulunacak olan SOS butonuyla beraber özellik tıklandığı anda aktifleştirilmektedir.

Uydu Üzerinden Acil Durum SOS Ücreti

İphone 14 serisinin tanıtımının yapılmasının ardından SOS özelliği dikkatlerden kaçmadı. Telefonun ilk açılış tarihinden sonra iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek SOS özelliği devamında ise ücretlendirilmesi bekleniyor. Fakat özelliğin ücreti hakkında herhangi bir fiyat söz konusu değilken aylık 15 dolar olması bekleniyor. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN