TikTok'a 'ince' ayar geliyor! Tepkiler üzerine geri adım

TikTok'a 'ince' ayar geliyor! Tepkiler üzerine geri adım

TBMM Dijital Mecralar Komisyonunda TikTok’da kara para aklama, 18 yaş altının korunması, sanal dilencilik gibi konularda uyarılarda bulunuldu. TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, tepkiler üzerine canlı yayında parayı alanla parayı veren arasında kimlik ibrazı zorunluluğundan, yaş sınırına kadar TikTok’a getirilecek bütün düzenlemeleri tek tek saydı.

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan TikTok sayesinde yayıncılar ciddi kazançlar elde ediyor. Canlı yayın açarak para kazanmaya imkan tanıyan platformda, takipçileri tarafından yayıncıya gönderilen her hediyenin farklı fiyatı var.

Türkiye'de başta TikTok olmak üzere sosyal medyadan para karşılığı müstehcen görüntülerini canlı yayıp yapıp para kazananlara tepkiler yükselmeye devam ediyor. TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, TikTok'ta açılan canlı yayınlarda kimlik ibrazı zorunluluğu getirildiğini söyleyerek, getirilmesi planalanan yaş sınırı konusunda da çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

TEK TEK UYARDI

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, başta TikTok olmak üzere sosyal medya platformları ile ilgili tartışmalara yol açan konuları görüştü. Türkiye (MENAT) Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, Üyelerinin yaş ortalaması 49,64 olan komisyonda kamuoyunda gündeme gelen "TikTok’un kapatılması" yerine Türk aile yapısına aykırı konular, dijital ortamda kara para aklama, 18 yaş altının korunması, sanal dilencilik, algoritma şeffaflığı konularında uyarılarda bulundu.

Gelen'in, TikTok“1 Ocak 2023 tarihinden 31 Ekim 2023 tarihine kadar olan 10 aylık süreçte 449 milyon lira dijital hizmet vergisi ödedik” ifadeleri de dikkat çekti.

1-011.jpg

İşte TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen'in açıklamalarından önemli başlıklar

'KİMLİK İBRAZI ZORUNLULUĞU'

“TikTok platformu, kara para aklama dahil olmak üzere herhangi bir yasadışı faaliyet için kullanılması konusundaki bütün bu iddiaları son derece ciddiye alıyor. Dolayısıyla bu iddiaların da gidebildiğimiz kadar üzerine gidiyoruz. Bu bağlamda kara para aklamanın önlenmesi için bir birim geliştirdik. Bu birim, bahse konu iddiaları sürekli olarak inceliyor. Geçtiğimiz yıl bizim Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile birkaç toplantımız oldu bu konuyu nasıl engelleyeceğimiz konusunda. Kara paranın aklanmasına yönelik endişeleri ve mücadele noktasında biz bu programı MASAK yetkililerine sunduk. Yetkililerden gelen tüm sorular bu çerçevede yanıtlandı.

Türkiye’de kara paranın aklanması ile mücadele etmek için programımızın güvenliğini artırmaya karar verdik. Özellikle bu son kamuoyuna yansıyan çekinceler doğrultusunda. Biz, özellikle finans sektöründe müşterini tanı olarak adlandırılan para alışverişindeki prosedürü uygulamamızda kullandık. Canlı yayında parayı alanla parayı veren arasında kimlik ibrazı zorunluluğu getirdik. Bunu da MASAK yetkilileri ile paylaştık. Buna çok önem veriyoruz, çünkü bu bize de zarar veriyor. Böyle bir şeye ne aracı olmak ne de böyle bir şeyle anılmak istiyoruz. Bu anlamda bizim sıfır toleransımız var.

YAŞ SINIRI

Çocukların güvenli internet kullanımı konusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile birlikte Güvenli İnternet Günü başta olmak üzere bu alanda neler yapabiliriz ya da Güvenli İnternet Derneği ile birlikte nasıl çalışmalar gerçekleştirebileceğimizi etüt ediyoruz. Yaş aralığı analizleri konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

CANLI YAYINDA DUYGU SÖMÜRÜSÜ

İnsanların suiistimal edilmesi, istismar edilmesi ya da o canlı yayınlarda duygu sömürüsü yapılarak gelir elde edilmesi topluluk kurallarımıza aykırı. Bunu tespit ettiğimiz an o hesaba yaptırım uyguluyoruz. Canlı yayınların yönetilmesi konusu hakikaten zorlu bir süreç. Kimin ne zaman ne söyleyeceğini bilemeyebiliyorsunuz. Biz bu noktada da yapay zeka ile çalışıyoruz. İlki görüntü işleme konusu, ikincisi ise ses işleme konusu mevcut. Eğer yapay zeka burada ihlal içerebilecek bir tespit yaparsa bunu insan yöneticiye gönderiyor."

DEKOLTE AÇARAK PARA KAZANAN KADIN

Öte yandan Gelen, bir soru üzerine kocası ile birlikte kirasını ödeyemediği gerekçesiyle TikTok’ta canlı yayında dekoltesini göstererek bağış toplayan kadının o yayından ne kadar para kazandığını bilmediğini söyledi

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN