29.02.2020  09:03
KAYNAK: 
WASHINGTON/AA

Trump, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'ne Ratcliffe'i yeniden aday gösterecek

Trump, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'ne için yeniden Cumhuriyetçi John Ratcliffe'i aday göstereceğini açıkladı. Ratcliffe, Trump'a yönelik yürütülen azil soruşturmasında başkanın savunma ekibinde yer almıştı.

+
-

ABD Başkanı Donald Trump, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI) için Temsilciler Meclisinde Teksas'ı temsil eden Cumhuriyetçi John Ratcliffe'i aday göstereceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ratcliffe'in Ulusal İstihbarat Direktörlüğü görevine aday gösterileceğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum" ifadesini kullandı. 

Trump'ın adayı Ratcliffe'in bu göreve gelebilmesi için Senato'dan onay alması gerekiyor.

NE OLMUŞTU?

Ratcliffe, Trump'a yönelik yürütülen azil soruşturmasında başkanın savunma ekibinde yer almıştı. 

DNI görevini daha önce sürdüren Dan Coats'un 15 Ağustos'ta görevinden ayrılacağını açıklamasının ardından Trump, Ratcliffe'i bu koltuk için aday göstermiş ancak Kongreden gelen itirazlar nedeniyle adaylığını geri çekmişti. 

Bu görevi yaklaşık 2 yıldır sürdüren Coats, Rusya soruşturmasının başlangıcında, söz konusu seçimlere müdahale girişimlerinin Moskova merkezli olduğu açıklamalarını yapan isim olarak kayıtlara geçmişti.

ABD'deki istihbarat kurumlarının çatı kuruluşu olan DNI, özellikle 2016'daki ABD başkanlık seçimleri sürecinde Rusya'nın siber saldırılarla seçimlere müdahale girişimleriyle ilgili olarak önemli açıklamalara imza atmıştı.

DİĞER HABERLER
Toplamda 20 bin 921 vaka tespit edildi
Maaştan kesinti kampanyaya bağış
Tam 125 bin araç giriş yaptı
İnfaz düzenlemesi Meclis'ten geçti
Evde kadına şiddet patladı önlem yok
Her hafta bir camide temsili cuma namazı
Dikkat bunlardan biri evetse şüphelisiniz