Back To Top
ABD’nin oyun planı sürdürülebilir mi?

ABD’nin oyun planı sürdürülebilir mi?

- A +

James Jeffrey 2016 yılında Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’e verdiği mülakatta ““Erdoğan sevilmiyor Batı’da, çünkü yaltaklanmıyor ve hataları yüzümüze söylüyor ” diyen adamdı. Türkiye’de eski bir Amerikan Büyükelçisi idi.

Şimdilerde Türkiye – Amerika ilişkilerindeki gerilimi gidermek için bölgede temaslar yürütüyor. Türkiye ile gerilimi gidermek, bütün bir Ortadoğu’daki gelişmelerle bağlantılı olduğu için de bölgeyi turluyor.

Meselenin en sıcak yanı PKK - PYD ile ilişkiler.

Şöyle bir sorunun cevabı önemli:

-Acaba Amerika, PYD’nin Fırat’ın doğusundaki varlığına Türkiye’nin razı olabileceğine dair bir ümit taşıyor olabilir mi?

Türkiye’den bakıldığında buna yönelik hiçbir ihtimal bulunmadığını söylemek mümkün. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda duruşu da nettir, diğer devlet yetkililerinin tavrı da. Dışişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü en net biçimde “Bizim için PYD’nin PKK’dan farkı yok, Türkiye onun orada yapılanmasına göz yummaz” dediler. 

Soruyu tekrarlayalım:

-Acaba Amerika, bakmayın siz Türklerin böyle söylediğine, biz ne yapar eder onları PYD’ye razı ederiz, gibi bir umut içinde midirler?

***

Jeffrey, Türkiye, PYD ile ilgili görüşünü bin kere açıkladıktan sonra bile daha dün “Biz PYD’yi terör örgütü olarak görmüyoruz” deyiverdi. 

Garipsiyoruz çünkü Jeffrey bunları bir başka Amerikalı’nın (ABD’nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı Matthew Palmer) PKK’nın üç tepe isminin başına (Karayılan, Bayık, Kalkan) ödül koyduğunu açıkladığı günün ertesinde söylüyor.

Jeffrey Tayyip Erdoğan’ı tanıyor, onun “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözünü Fırat Kalkanı’ndan sonra bir kere de Fırat’ın doğusu için söylediğini biliyor ve ekranlarda adeta PYD’ye sağlanan Amerikan silah ve mühimmat görüntüleri ve ortak devriye  fotoğrafları üzerine düşercesine PYD’ye meşruiyyet sağlamaya yöneliyor.

Amerika ne yapıyor?

Amerika ile “Suriye’de Esed devrildikten sonra iktidara kim gelecek?” sorusu sorulduğundan beri ayrı yerlerdeyiz.

Suriye bataklığı Amerika’nın yan çizmesinin ürünü oldu. Yan çizme, PYD’ye Kobani’de kanton oluşturma hesabını getirdi. Suriye’de kantonlaşma ümidi, Türkiye’de çözüm sürecini torpilledi. Çünkü PKK’ya “Siz de orada kantonlaşabilirsiniz” ümidi verdi. Hendek çılgınlığı oradan türedi. Türkiye ister istemez terörü fiili güçle yok etme yolunu seçti.

Amerika, PYD oyununu sürdürüyor. Suriye hesabı allak bullak oldu. Türkiye, Amerika’yı hizaya getirmek için uzuunca bir yolu yürümek zorunda kaldı.

Amerika işi nasıl toparlarım arayışı içinde takla atıp duruyor. Bölge ülkelerinde ümüğünü sıkabildiği kadrolarla İsrail güvenliği ekseninde bir yapılanma oluşturmaya çalışıyor.

Ama Türkiye’yi ne yapacak?

Türkiye de Amerika’nın ihmal edilemeyecek bir güç odağı olduğunu görmezden gelmiyor.

Buna rağmen, kendi güvenliğini şu veya bu takvimde tehlikeye atacak bir sürece göz yummaya razı değil.

Amerika Suriye’de Türkiye ile sıcak ortamda karşılaşmak ister mi? Sanmıyorum.

Türkiye de Amerika ile sıcak bir teması arzu etmez.

Şu anda iletişim bu hassas ama gerilimin günden güne yükseldiği bir dengede sürüyor.

Amerika, Türkiye’nin kararlılığını nasıl anlar?

Şu anın hayati sorusu bu.

Amerika “Biz burada iken Türkiye Fırat’ın doğusuna harekatı göze alamaz” gibi bir hesap hatasına düşmemeli. Türkiye’nin “Beka kaygısı”nı besleyen her türlü tavrın düşmanca görüleceği gayet açıktır.

***

TEŞEKKÜR: Her türlü vasıta ile ulaşan tebrik ve dilekler için kalbi şükranlarımı arzediyorum. Rabbim yollarımızı açık etsin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Denizci Alperen 15 Kasım 2018 17:34
Ahmet abi hoş geldin , sefa geldin , iyi bir gazeteye geldin , her ne kadar bu aralar siyasetten soğuduysam da senin yazılarını özledim. inşallah hayırlara vesile olur. Vicdanının sesini dinlemeyi hiç bırakma Ahmet abi .Rabbime emanet ol
Mehmet KARA 11 Kasım 2018 10:08
Allah razı olsun bilge yazar, tekrar hoş geldiniz, yüreğinize sağlık.
Kamil BAŞDEMİR 10 Kasım 2018 19:28
Sizi çok özlemiştik hoş geldiniz sayın TAŞGETİREN
engineer 10 Kasım 2018 16:28
sonunda suriye kürdistanında pyd tıpkı ırak kürdistanındaki kyb gibi siyasallaşır, salih müslim cbaşkanı olur, abd ile Türkiye ortaklaşa duruma vaziyet ederler, suriye petrollerinin %70 ini barındıran bölge de kazan kazan olur, bölge petrolü Türkiyenin kontrolünde boruyla akdenize taşınır, aslında suriye milletinin malı böylece hırsızlanmış olur.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 15:05
Safa geldiniz muhterem abim. Rabbim gönlünüzü ve kaleminiz güçlü ve doğru kılsın inşaallah
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 14:25
Ahmet Hocam siz nerede yazarsanız ben oradayım.Cesur yazılarınız için teşekkür ederim.
kardeşiniz 10 Kasım 2018 11:23
gençlik yıllarından bu güne sizi muhabbetle ve dikkatle takip eden bir kardeşinizden selamlar, yazılarınızı okuyamadığım her günü kayıptan saydım sizi Allah(c.c.) ve Resullah(sav) aşkınıza hürmeten seviyorum yolunuz açık olsun ağabey
Ali 10 Kasım 2018 08:47
Beka kaygisi, beka sorunu ???? Ne olacak turkiyenin hali, bu beka sorunu korkusuyla milleti hasta ettiniz,hasta bir toplum
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 21:24
Maalesef mantikli kose yazarlarinin buyuk cogunlugu bile konu Kurt sorunu olunca tek tarafli bir bakis acisiyla yaziyorlar. Sanki Kurt sorunu PKK ile baslamis, PKKdan ibaretmis gibi bir algi yaratmaya calisiyorlar. Halbuki herseyden once bir insan haklari sorunudur bu.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 22:44
5
Lozan’da Kürtleri ayartmaya çalıştılar ama olmadı. O zaman yapamadıklarını şimdi yapmak istiyorlar. Kürtler Istanbul Türkçesiyle konuştuğunda her şey yoluna girmiş olacaktır.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 02:52
0
Kurtler anadillerini binlerce sene kaybetmemisler. Kurtceyi unutturamazsiniz cunku onlar da Turkler gibi kimliklerine bagli insanlar. Zaten, anadilinde okuma yazmayi ilkokul caginda ogrenemeyen insanlarin buyuk bir cogunlugu baska dilleri de iyi ogrenemez. Bilimsel olarak ispatlanmistir bu. Yani anadil egitimini yasaklayarak cocuklarin beyinlerine de hasar veriyorsunuz. Cumhurbaskanimiz da yillar once bir konusmasinda soylemisti bunu.
Avami 09 Kasım 2018 19:21
ABD’nin oyun planı sürdürülebilir mi? diye soruyorsunuz.ABD'nin işi bu!Kaç kez aldatıldık?Bize başka ABD ye başka telden çalınıyor. Papaz işi,PKK ile görüşme,Mavi Marmara işleri ne idi ne oldu!Iran ambargosu 6 ay ve mevcut ticaretin %25 kadarı muafız! Daha dün uyaradınız diye sizi afaroz eden güç ve iradeye kefil oluyorsunuz! Neden? Gerçekleri inkar nereye kadar?
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 19:19
Ahmet bey 28 şubatta doğruları korkmadan yazdınız her zaman insanlığın ve yazarlığın namusunu korudunuz. Hoşgeldiniz..
Mert 09 Kasım 2018 18:03
Vallahi sizi tekrar görmek mutlu etti beni.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 15:57
Türkiye bu konuda askeri tehditler ile bir sonuç alamaz. Başka yollar düşünmeli
Gönül Dostu 09 Kasım 2018 15:35
Hoşgeldin güzel ve örnek insan rabbim şahit akit ten ayrıldığınızda içimden dedim ki ' keşke Ahmed abimizde karar da yazsa bu güzel insanların arasına bir güzel insan daha girse ' sizin bilginizden ve düşüncelerinizden her vatan evladı istifade etmeli HOŞ GELDİNİZ SEFALAR GETİRDİNİZ
Hikmet 09 Kasım 2018 13:40
Ahmet bey; eksikliğinizi şahsen hep hissettim; Etyen beyin eksikliğini bazen hissettim.. Ne yalan söyleyeyim, Elif hanımın eksikliğini hiç hissetmedim... Matbuat hayatına dönüşünüz hayırlı olsun...
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 16:07
1
En etyen beyin de yokluğunu derinden hissedenlerdenim :)
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 21:12
0
Elif Hanım candır
Abuzer 09 Kasım 2018 13:37
"Suriye bataklığı Amerika’nın yan çizmesinin ürünü oldu." diyorsunuz! Yan çizmese n olcaktı!Bizi Hilafet ve konfedarsyon havucu ile nasılda çamura soktu.(Müslüman Kardeşler itifakı için,Libya,Tunus, Mısır,Suriye ye sokulduk )Bunu öngörmemek hep aldananın işi olur!Peki ABD, Saddam'ı Iran ile savaştırıp sonra Kuveyt tuzağına çektiğinde siz neredeydiniz! Şimdi de analiz diye geyik yapıyoruz!
İnsiyator. .. 09 Kasım 2018 11:38
Usa'nin tek derdi Israil çıkarları,guvenligi ve dolayısıyla orada (ortadoguda) Emperyalist güç olarak nüfus etmesidır. Herturlu kılığa girer bunu sağlamak için. Kullanır, kullandirir. ..biz baştan müdahale etmemeliydik Suriyenin bütünlüğü bizim cikarimizdir. Yavaş, yavaş Suriye rejimi duzelirdi. Şimdi ayıkla princin taşını. Tek çaremiz TÜRK İYE olarak tek vucud, tek millet olmaktır. Balkan kokenlı olarak bu hem Balkanlar, Kafkasya, Anavatan ve Ortadoğu güvenliği ve huzuru için ŞARTTIR, ELZEMDİR. !!!
Bursalı KARAR OKURU 09 Kasım 2018 11:33
Ahmet abi hoşgeldin, güzel geldin teşekkürler ediyoruz.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 11:31
DÖNÜŞÜNÜZE ÇOK SEVİNDİM YOLUNUZ AÇIK OLSUN
Suat 09 Kasım 2018 11:29
Hoşgeldin. Kol saati nicin benim milli meselem olsun, icerikli yaziniz herseye ragmen dogrunun yaninda olduğunuzu gosterdi. Bazıları gibi dünya menfaati için herşeye EVET demediğiniz ortaya çıktı. Sizi eleştirenler Fetö ağzıyla konuşuyor derken, siz saati de koluna Fetö mü taktı diye gerçek milli ve vicdanı duruş gösterdiniz.
Nihat 09 Kasım 2018 10:25
Ahmet bey,sağduyulu,sağlıklı,ümitvar yazılarınız için teşekkür ederiz.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 10:18
Sayın Abim, yazılarınızı ozlemistik. Tekrar okuma fırsatı bulacağım için Rabbime şükürler olsun.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 10:17
Ahmet abi Allah hayırlı etsin senin gibi bir düşünce adamının köşede bakleyip kalması okurlara haksızlıktır bu minvalde geri dönüşünüzü büyük bir heyecanla karşılıyorum. Ortalıkta ne idiğü belirsiz tiplerin ahkam kestiği bir ortamda sizin soluğunu bize tercüman olacaktır.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 09:33
Sn taşgetiren kürtler bir milletse eğer onlarında bazı hakları varsa ,örfleri kültürleri, dilleri, bunları baskın kültürle yok ederek değil , sağduyu , akıl, din hukuk ne diyor acaba? bu çerçevede bu çözümü PKK veya sol örgütlere değil ,ABD, Rusya ,BM değil İslami bir yol metot çerçevesinde plan yokmudur sn taşgetiren. Dünyanın en son varisi Allah cc mülk onun saltanat onun. Binlerce asker polis şehit oldu karşı taraftan iki uç katı, nereye gidecek bu . yıllardır suriye de kürtlere kimlik dahi verilmedi babası esad, yani onların bir hakkı
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 09:55
3
önce silahı bırakınız o zaman!
Suat 09 Kasım 2018 11:32
9
Kürtler bir milletse, bu coğrafyada bilmem kaç yüzyıldır varlarsa devlet olmak şimdi akıllarına gelmiş.Devlet başka devletlerin kucağında değil, askeri ,siyasi ,ilmi güç ile olunur
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 08:52
Esad sonrası durum ABD’ye tedirginlik vermiş ve kararsız bırakmıştır. ABD Suriye’de istediğini almak üzere adım adım mesafe kat ediyor. ABD Esad’ın katliamlarına karşı Türkiye ile aynı tonda açıklamaları asıl amacını perdeleyen hatta PYD düşünülmedik ancak ortaya çıkınca müttefik olarak yolda düzülen kervanın müttefiki olarak gösteren bir ilüzyon gibi. Oysa amaç İran’ın Suriye’den Lübnan’a uzanan nüfuzu kırmak ve jandarma devlet kurgusu. Türkiye ABD’nin Esad diye derdi olmadığını okuyamadı. Hükümet hatalıdır. Kediye ciğer ema
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 08:49
Muhtevası kalın bi gazeteydi, artık çok ağırlaştı, çantamızda nasıl taşıyacagız.
mustafa eraslan 09 Kasım 2018 08:39
Hoş geldin düzgün insan.
Karar Okuru 09 Kasım 2018 08:20
Hoş Geldiniz Gönül Dostu.Sizleri Özlemiştik
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 08:13
Bugünkü manşeti ancak karar atabilirdi. Tebrikler. Demek bu ülkede bazı şeyler henüz ölmemiş.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 07:22
Saygı değer hemşerim. Güzel ağabeyim. Sizi özlemiştik. Hoşgeldiniz. Sizi arar olmuştum. Selam ve saygılar. Şükrü Mercimek
amerikancı serkan 09 Kasım 2018 06:37
amerikayı çok seviyorum yaşasın amerika amerikaya bi gitsem türkiyeye uzun yıllar gelmem canım amerikam tanrı özenmişte yaratmış newyok dallad maimi her yeri harika evet ben amerikancıyım amerika süper güç amerika tanrının kutsadıgı bir ülke yaşasın amerikan emperyalizmi tanrı amerikayı korusun god bless you trump god bles you amerika
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 03:55
Çok sevindim teşekkürler
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 03:54
Tencere (Taşgetiren) yuvarlanmış kapağı(Karar)'nı bulmuş. Ben biraz daha erken hatta Star'dan ayrıldıktan bir kaç gün sonra bekliyordum ama netice yanılmadım.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 08:06
1
İyi ki de bulmuş. İsabet olmuş. Tencereden de kapaktan da allah razı olsun.
doğrucu davud 09 Kasım 2018 14:44
0
Trol hazımsızlığı...
Bazen Karar Okuru 09 Kasım 2018 01:57
Kuzey Suriye'de kurulan Kürt Devletçiğinin en çok minnet duyacağı kişiler A. Davutoğlu, R. Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül olmalı. Bilerek yada bilmeyerek Suriye, Rusya ve ABD ile yürüttükleri bazen dost bazen düşman ilişkilerle bu oluşumun ebeliğini yaptılar. Tarih bunları elbette yazacak. Bu saatten sonra laf kalabalığı ile bu gerçekler örtülemez.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:21
"Türkiye ister istemez terörü fiili güçle yok etme yolunu seçti." Konu "kanayan yara" olunca kimsenin birbirinden farkı kalmıyor .Sizin gibi "şefkatli ve vicdanlı" bilinen bir yazar/mütefekkir bile olsa.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:08
Sayin yazar, ABDnin oyun planini biliyoruz da bizim Kurt sorununu cozmek icin bir oyun planimiz var mi? Varsa nedir bu plan? Benim gordugum kadariyla PKKyi bitirmek. Baska bir planimiz varsa lutfen gelecek makalelerinizden birinde yazarmisiniz. Saygilarimla
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 00:18
Bu cografyada birkac milyon nufusu olan milletlerin bile devletleri varken, 35 milyon nufuslu Kurtlerin devlet sahibi olmaya hakki yok. Bu zihniyetle Kurt Sorunu ilelebet cozulmez.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 13:14
5
Kürtlerin bir devleti var; Türkiye. Ha senin gibi birileri devletimiz olmasın, Amerika’nın uzak karakolu olalım diyorsa o ayrı mesele...
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 17:59
1
Cocuk mu kandiriyorsunuz.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 00:14
Ahmet Bey, Rusya uçağının düşürülme emri, Süleyman Şah Türbesi'nin kaçırılması, DAEŞ'in askerlerimizi rehin alması, Amerikalıların çuval olayı, Mavi Marmara katliamı sonrası anlaşma, İsrail'i mitinglerle tel'in ama ticaret tam gaz, Brunson konusu... Aklıma hızlıca gelenler. Bunların hangisinde hem haklı hem de dirayetli bir duruş sergiledi Erdoğan? Oportünist ve beceriksiz dış politikadan ne bekliyorsunuz ALLAH aşkına?
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:39
4
Olsun Rabbim affeder onları, biz kendimize bakalım.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 21:00
0
Hak ve hakikati her şeyin üzerinde ve önünde tutan güzel insan hoş geliniz.
karar lı 11 Kasım 2018 20:07
0
piyonlar gidiyor diyorsun yani peki niye piyonlar verilir ki verilmeden de oyun kurulmuyor ki senin stratejin ne olurdu mesela
KARAR OKURUi 26 Kasım 2018 10:24
0
Slm oh be ahmet agbimi gordumki karar da yaziyor dogrusu pek haber sitelerini takip etmemekle tavsiye uzerine ara sira bakiyordum aha bide baktim ahmet agbim hos geldin yurekli agbim seni ozlemistik
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN