Back To Top
Geride kalacak Türkiye imajı

Geride kalacak Türkiye imajı

 - Son Güncelleme: 15.10.2019 Salı 08:37
- A +

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olayı. Barış Pınarı sürecinde belki de en dramatik olaylardan birisidir. “Adına barış diyoruz ama gene de kan akıyor, bu işler diyalogla çözülmeli” gibisinden bir densiz laf. Üstelik aynı lafı 1974 “Kıbrıs Barış Harekatı” için söylüyor.

Yani şu an başında bulunduğun “devlet” o barış harekatının ürünü ve sen ona gelişi mahkum ediyorsun.

Peki nasıl yaptı bu işi? Bunun, adı “savaş” olmasa da savaş gibi bir ortamda Türkiye’de, hatta Kıbrıs Türk toplumunda tepki doğuracağını görmedi mi? “Hadsizlik” yapmayı neden göze aldı? Suçlama her yerden gelse oradan gelmesini beklemeyecek olan Ankara ile çatışacağını, “haddinin bildirileceği”ni düşünmedi mi?

Mustafa Akıncı’yı anlamak mümkün değil. Ama “en yakınımız”dan böyle tepkiler gelince, dünyadan gelen tepkileri daha çok ciddiye alma gereğinin ortaya çıktığını belirtmek gerekiyor.

Türkiye deyim yerindeyse yedi koldan suçlanıyor. En ılımlısı “rezervler”ini bildiriyor. Onun ötesinde “Kürtleri yok etmek”ten başlayıp, “sivil ölümler”e, “güç kullanarak bir başka ülkenin toprağını istila”ya kadar aklınıza ne gelirse… İran’ın, Rusya’nın rezervi var. Arap Birliği’nin suçlaması var. Batı’lı liderler ambargodan söz ediyorlar. Batı medyasında kızıl kıyamet ithamlar. Sosyal medya her dilden soğuk savaş diliyle Türkiye’ye saldırıyor.

YPG-PYD gibi dökme suyla döndürülen değirmen niteliğindeki bir terör yapılanmasının, Türk Silahlı Kuvvetleri karşısında direnemeyeceği gün gibi aşikâr.  Arkasında Amerika durur sanıldı, o da çekilince ortada silip süpürülecek bir döküntü kaldı. Bu noktada askeri başarı mutlak gibi bir şey.

Ama harekâtın bir sonrasındaki merhaleleri var, bir de dünya kamuoyunda oluşturulan “Türkiye imajı”nın bedeli var.

Bu harekât sonrası merhaleler, önümüzdeki dönemde epeyce konuşulacak. DEAŞ meselesi, orada ne kadar kalınacağı, mültecilerin bölgeye intikali, yerleştirilmesi, bunun için iskân projeleri, iskân için kaynak bulunması, Türkiye’deki sığınmacıların bölgeye taşınması işinde ortaya çıkabilecek sorunlar vs…

Şu an harekât ile ilgili tepkilerin, sonraki safhalarda da devam edeceğini tahmin etmek zor değil. Putin daha şimdiden “Bütün yabancı güçler Suriye’den çıksın, yönetim isterse biz de çıkarız” gibi konuşmaya başladı bile. Putin, yani bizi en çok anlayan! İran’dan benzeri açıklamalar geliyor. Buna bir de iskân vs. çerçevesinde oluşacak gerilimleri eklersek, hep askeri varlığımızla gündemde olacağımız muhakkak.

Tüm bu suçlama alanlarında Türkiye adına güçlü cevaplar veriliyor. Bu cevapların iç medyada yüksek kabul gördüğü ve toplumun geniş kesiminde de duygu yoğunluğu oluşturduğu bir gerçek. Kimi itirazlar varsa onlar da “Aykırı sesler” klasmanında muamele görüyor ve kolaylıkla dışlanıyor.

Ancak Mustafa Akıncı olayı ilginç. Yazıya onunla girmem de bu ilginçliğinden dolayı. Demek ki yanı başımızda ve varlığı Türkiye’nin varlığı ile eşdeş olan bir toprağın başındaki insanla iletişim sağlanamamış. Muhtemel ki iletişimin otomatik sağlanabileceği düşünülmüş, “oradan aykırı ses nasıl çıkabilir ki!” yaklaşımı ile hareket edilmiş, hatta akla bile getirilmemiş… ama işte öyle bir şey oluvermiş.

Akıncı’nınki nerede ise “naif” sayılacak bir çıkış, ama o konumdaki bir insan naif çıkış da yapamaz. O zaman bu, 1974’ten beri içte saklanan bir duygunun dışa vurumu oluyor.

Tıpkı bunun gibi yığınla odak, bu olayı vesile ederek “Türkiye karşıtlığı”nı dışa vuruyor.

Dünya “Ortadoğu’da Kürtler” diye bir konuyu satın almış bulunuyor. Türkiye, Irak, İran, Suriye denildiğinde “Kürtler’in geleceği” masaya konuyor. Yeni de değil. Lozan’da da vardı. Lozan’da bir anlamda “İslam’la yoğrulmuş tek millet” tezi ile aşıldı konu. Ama özellikle Batı dünyası masada tuttu meseleyi. Biz İslam ortak paydasını aşındırdık, seküler Kürt örgütleri aşındırdı ve farklılık vurgusunun arttığı bir ortam oluştu. Şimdi Batılı tüm platformlarda karşılığını bulan bir “Kürt meselesi” var. Çözüm sürecini Amerika – Kandil iş birliği akamete uğratmıştı, şimdi güç kullanarak bu iş birliğini sonuçsuz bırakıyoruz.  Ancak, “Kürtlerin geleceği” sorununun yine de bakiye olarak masalarda kalacağı açık. Onunla nasıl hesaplaşılacağı sorusu da açık.

Arap Birliği’nin tepkisine karşı “Topunuz bir Türkiye etmezsiniz” yollu bir söz, şüphesiz manşetlik bir nitelik arz ediyor. Yönetimler söz konusu olduğunda bu söz deyim yerindeyse cuk oturuyor. Ancak burada da “Türk – Arap ilişkileri”nin sıkıntılı bir sürece girmesinin bakiye olarak kaldığını görmek gerekiyor.

Batı dünyasındaki tepkiler ise kadim bir hesaplaşmanın nüksetmesi gibi görülebilir.

O zaman “Türkün Türkten başka dostu yoktur”a mı geliyoruz? Herhalde bunu tercih etmiyoruz.

O zaman dünyaya açılacak bir dil üretmeliyiz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 15 Ekim 2019 21:40
Ne.algısı.anlat,fakat DINLEMEZLER.Sadece ve Sadece MÜSLÜMAN oldukları için Katledildiler, Aklınıza ne gelirse hatta daha FAZLASINI yaptılar.Bosna Aklını Yitirmiş IHTIYAR dolu.GÖZYAŞI, MERMİ GİRMEYEN Ev neredeyse YOK-TUR. .nereden mi Bilirim GİTTİM GÖRDÜM. Sirp Kasabı Avrupaya ne oluyor,o da Cılız sese.TÜRKLERİ TEMİZLİYORUM dedi.Yutupta var.Oysa Boşnak Aynı Slav kökenli Hırvat,Sirp Dilleri,Müzikleri aynı.Sadece MUSLUMAN diye o da 1992 değil 1943, 1915 kisaca Osmanli Çekildiğinden beri HER FIRSATTA.Birlik Olmazsak Yandı Gülüm Keten Helva. !.
Hsyn 15 Ekim 2019 20:29
Yazinin basligi "GERiDE KALACAK TURKİYE İMAJİ" ve yazinin son cumlesi "O zaman dunyaya acilacak bir dil uretmeliyiz " buyuk ihtimalle bu iki cumle ve arasindakilerini satin alacak cokca musteri bulursun.Bu yaziniz bana aziz nesin'i hatirlatti.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:11
BU ULKEDE BiRLiK VE BERABERLiK iSTIYORSANIZ iSTE SiZE BiR FiRSAT : GONDERiN BEDELLi ASKERLiK YAPANLARI CEPHEYE. ZENGiNLERiN, iMTIYAZLILARIN COCUKLARI, GARiBANLARIN COCUKLARIYLA YAN YANA OMUZ OMUZA SAVASSINLAR. VAR MISINIZ?
Erol ozmen 15 Ekim 2019 20:11
Sayin yazar o halde birakalim herkes istedigi gibi yapsin sadece Turkiye disarda kalsin zaten 15 yil oncesine kadar boyleydi yanlis anlasilan(laiklik gibi) yurtta sulh cihanda sulh diyerek oturup bekleyelim kilifta hazir Turkiyenin disardaki imaji bir kere agzinizla kus tutsaniz ab abd ve hiristiyan alemindeki imaji duzeltmeniz mumkun degil cunku Turkiye bu saydigimiz gucler icin hep karsi taraf olmustur bunun tek caresi ilk once savunma arac gereclerinin tumunu kendimizin yapmasi ekonomidede cok calisip cok uretmemiz lazim iste o zaman bu gucler mecburen saygi gosterirler anladiklari dil guc
ali namlı 15 Ekim 2019 18:35
Kıbrıs halkı genel olarak bizleri pek sevmez,bu bilinen bir gerçektir ! Devekuşu gibi kafamızı kuma gömmeye gerek yok ! Diğer konulara gelince ; iyi de Hocam bu olan bitenlerin sebebi nedir , niye bu hale geldik !
Karar Okuru 15 Ekim 2019 17:51
Sonunda bu mecrada nasıl bir yazı muhtevasının destek alacağı konusunda kıvam oluştu. "Bizden adam olmaz " modunda , ancak daha rafine ifadeler iyi destek alıyor. 'Dünya ne der , yine derdimizi anlatamadık' türünden yazıklanmalarla kendimizi bir güzel hırpalayalım.Aferin! Muhteşem bir tanıtım ve lobi faaliyeti yapsak da Müslüman Türk Milletine bakış değişmeyecek. Onların kuyruk acısı kıyamete kadar bitmeyecek. Bunu bile bile ' iç mücadele / kırgınlık ' kısır döngüsünün gölgesini aşamayan yazılara başlamak üzüntü verici.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 17:32
Mustafa akıncı lar gibiler Türkiyede de olmalı saygıyı hak ediyor. Herkes aynı düşünmek zorunda değil. Akp bu savaşla ülkeye fayda getireceğine inanıyor, başkaları da barışla Kürt sorunun çözülmesini, ülke yararına olarak görüyor.
karar okuru 15 Ekim 2019 15:51
ALLAH razı olsun ahmet hocam adaletli ve vicdanlı yazılarınızı okuyoruz iyiki karar var iyiki siz varsınız
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 15:00
Hocam merak etme Suriye ile el altından barış planları başladı ve sonuçlanmak üzere. Suriye hatasından dönüp barış yapmak büyük bir erdemliktir. Barış yapalım ve bu Suriye konusu kapansın ve Esad ile eski günlere dönelim.
TURAN 15 Ekim 2019 14:26
NE İŞ MUHTEREM TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOK SANADAMI DOKUNUYOR GÖRDÜK PEŞİNDEN GİTTİĞİMİZ ARAPLARIN NE MAL OLDUĞUNU
Okur ve sorar 15 Ekim 2019 14:01
BM'de Türkiye'yi kınama teşebbüsünü ABD ve Rusya veto ederek engelledi. Çin oylamada çekimser kaldı. Neden 3 büyükler bizim yanımızda yer aldılar? Haklı olduğumuz için mi? Bu üçler bizim haklılığımızı kabul ederek bizi gerçekten desteklemektemidirler? Üçü de mi? Çin şimdilik mesafe olarak uzakta ama fiili olarak içimizde. Rusya çoktandır içimizde. Daha yoğun olarak içimizde olmak istemekte. ABD hep içimizdeydi, daha da fazla içimizde olmak istemekte. Neden? Türkiye'nin cumhuriyet kurulduğundan buyana belki de en önemli, en kapsamlı operasyonuna bu üçler niçin destek vermektedirler?
cumhur 15 Ekim 2019 13:49
Zaten Türk imajı Avrupa'da belli!Türk eşittir barbar!Yani kavgacı,dövüşçü,vuran kıran vb.akla gelir.Hani adı çıkıncaya kadar canı çıksın! derler ya!Bizim en büyük hatamız gerçekleri ve haklılığımızı dünyaya anlatamamış ve kabul ettirememiş olmamızdır.Böyle olunca da her zaman suç bize yıkılıyor...
Mustafa 15 Ekim 2019 13:07
Bu harekat Kürtlere karşı değil, teröre karşıdır. Nasıl ki sınırlarımız içinde terörle mücadele meşru ise sınırın dışında da mücadele edilebilir. Ancak hükümet de bu mücadelenin haklılığını bütün dünyaya anlatmalı, içte hamaset işe yarayabilir ancak dışarıya karşı hamasetin Türkiye ye düşmanlığı artırmaktan başka bir işlevi yoktur. Diplomasi dili terk edilememeli. Haklıyken haksız duruma düşmeyelim
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 13:01
Çözüm süreci ni Amerika-kanada Kandil yok etti bitirdi Tezini Israrla BAYII ligini yapıyoruz.Ama karşımızda bi tezi satın alacak müşteri kim? Islâm ortak paydası aşındırdık tespiti çok hafif kalır.ZIRU ZEBER ETTIK sayın yazar haberiniz varmı?
Mehmet 15 Ekim 2019 12:32
Suriye de bu işi esed ile yapsaydık sıkıntı çıkmayacaktı.Biz abd ile neden haraket ediyoruz anlamıyorum.En kötüsü işe kıbrıslı damgalayım ifadeleri.Ingiliz mi bu adam.
su uyur 15 Ekim 2019 12:14
CB neticde toplumun bir simgesi. kişiye değil arkasındaki insanlara seçmene bakacaksın. sonra kendi suratına okkalı bir tokat aşkedeceksin, ben neyi eksik yapıyorum diye.. sen yapman gereken tedbirlerini eğitimini tam olarak almışmısın? yoksa sadece para verip seyretmeyimi tercih etmişsin? sen uyumuşsun, fakat düşman uyumamış!..
musto 15 Ekim 2019 12:12
İktidarımız yapamadığı hayallerini o kadar ballandıra,ballandıra anlatıyorki saf olsam bende inanacağım.PKK yaptıklarını anlatmaya belgeseller hazırlamaya gelince eli cebine gitmiyor oraya harcayacağına yandaş cebi dolduruyor. Bu örgüt okul, yol,baraj, hastahane vd yatırım yapılan bölgeleri yakıyor yıkıyor işcçileri öldürüyor bölgenin eğitimde kalkınmada geri kalması için İş yapan insanlardan batıda Avrupada çalışanlardan haraç alıyor önleyemediğin gibi bunları anlatamıyorsun.Akşam sabah bana propaganda yapıyorsun ben zaten biliyorum.Sen onu bilmeyenlere dünyaya anlat.
bir okur 15 Ekim 2019 12:09
Yazarın yazısı ülkenin şu anki atmosferine uygun olarak yazılmış bir yazı. Savaş karşıtı herkesi hain olarak suçlamak doğru değil. Keşke sorun diplomasi ile çözülse idi. Keşke barış süreci başarılı olsa idi. Ama olmadı. Doğrudur Türkiye savaşa mecbur bırakıldı. Ancak bu savaş ortamının oluşmasından en büyük pay sahibi mevcut iktidardır. Suriye iç savaşa giderken biz de ABD'nin dolmuşuna bindik. Ateşe biraz da biz benzin döktük. Şimdi ateşin bize zarar verdiğini ve bundan sonra da devam edeceğini görünce söndürmeye çalışıyoruz. Allah askerlerimizi korusun.
ta'kipciniz 15 Ekim 2019 11:17
Tramb yabtırımları ibtal etmeli,,, yoksa amarikaya gidilmemeli,,, rest çekilmeli,,, başı okşanan koyun olmadığımız anlaşılmalı,,,,
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:13
Ahmet Bey, Milliyetçi, ırkçı duygularını daha fazla bastıramazdı. .. Söz konusu Kürtler olunca, seküler, İslamcı vs farketmez aynı yerde buluşuruz! Ahmet Bey şu soruya cevap ver lütfen! Vicdsnli bir Müslüman olarak ; Kürtler devlet kurunca İsrail, Yahudi vs oluyoryani onlara yasak ve haram oluyor ama Arab Türk kurunca helal ve Müslüman oluyor ! Bunu Allah ın kitabın ın neresine daysndirırsınız ? Şimdi alınan yerlere Rejim yada Rus askeri yerlesince Türkiye güvenli oluyor ama "kürt kardeşleriniz" olunca Güvenliğiniz tehlikeye giriyor ! Ahirette bunu hesabı çetin olmaz mı Ahmet Bey
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 21:26
1
Sen kalk ulkenin yarisini icerecek sekilde kurdistan haritasi ciz. Ulkede teror estir binlerce insani oldur. Suriye de irak ta kontrol ettigin bolgelerde kurt olmayanlari sur hatta kurtlerin de isine gelmeyenlerini sur. Etnik yemizlik yap sonra dinden diyanetten bahset. Ortadoguda en irkci ve fasist topluluk pkk yandaslaridir. Turkiye icin de tehdittir. Sanki o haritalari bosuna mi ciziyorsunuz. Derdiniz ele gecirmek sonra da sizden olmayani surmek. Tabi ki herkes ulkesini savunacak.
Muhtefi. . 15 Ekim 2019 21:57
0
11:13.. En Deneyimli,Bilgili,Tecrübeli ,Köklü (Çoğunluk Birlik ) hangi Toplumsa Zamanimizda ona, ve bir ortamda yine hangi kişi ise ona. UYULUR. ...Önder onlar ve O'dur..MÜSLÜMAN samimi ise eğer.! Git soruşturmasıni yap, istediğin kişiye sor. İtikadı,Ameli olarak budur.Kuran i Kerimde çok Ayet ı Kerime var..işaret eden .Biz HUZUR u İLAHİDE Terör vd Hakkımızı isteyeceğiz.inşallah.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:13
Türkiye İran olacak diyorlardı, nihayet olduk. ABD’nin ambargoları daha bir başlangıç.
evin 15 Ekim 2019 10:45
mustafa akıncı kıbrıs türk halkının oylarıyla cumhurbaşkanı seçilmiş biri ve en az akpli siyasetçiler kadar saygıyı hak ediyor...herkes militarizmin arkasında hizaya geçmek zorunda değil...
tarık raşid 15 Ekim 2019 10:30
bakın ben size söyleyim Türkiye o bölgede ne yapmak istiyor veyada ne yapıyor bunu tam olarak bilmemiz imkansız ama yapmak istediği her neise bunu kendi başına abd.ab.islam birliği felan takmadan başara bilirse hepsi kuzu kuzu Türkiyeyle ilişki kuracak İran ortadoğunun liderliğini kaybetti rusya nın uydusu Türkiye abd uydusu olmadığını yapmak istediği herneise yaparsa artık Türkiye ortadoğudaki her masada baş köşede oturur yok yapamaz deilde yine kandırılıp birilerinin oyununa gelip planlarını değiştirirse artık deil masada kapı eşiğinde yer bulamaz (hayatımda akp ye oy vermedim) belirteyim
barış b 15 Ekim 2019 10:21
rusya amerika gibi dünyanın en güçlü ülkelerinin devlet şekilleri yönetimleri neden örnek alınamıyor . rusya bugün koca bir federasyon, türkiyede bu neden olamıyor.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 21:05
4
Osmanli federasyondu. 2. Mahmut zamaninda bir yandan yeniceriler bir yandan sirp yunan isyaniyla ugrasirken isyan eden kendi valisi kutahyaya kadar gelmisti. Federasyon demek iceride firsat kollayan dusman devlet demek.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 10:21
DEAŞ ve YPG TAM ANLAMINDA YOK EDİLMEDİ AMMA ŞEHİR ÜNİVERSİTESİNE DARBE VURULDU.YENİ YÜZYIL GAZETESİ ÇÖKERTİLDİ, MUHALİF YAZARLAR TEMİZLENDİ, SIRADA HER HALDE KARAR VAR. DAVUTOĞLU VE EKİBİ,DESDEKLEYEN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, ona TARAFTAR TÜM BASKI GRUPLARI DEAŞTAN VE YPG.den önce çökertilecek gibi.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:23
Ahmet uydum hazır olan kalabalığa diyorsun... Bu konuda yazdığın ilk yazıya tam zıt bir çerçevede yazmışsın.Herhalde "ne yapayım okuyucu velinimettir onların isteğine göre yazmak lazım" diyorsun
Adalet 15 Ekim 2019 09:18
Allah askerlerimize,ordumuza,yurdumuza yardım etsin...mehmetçiklerimiz evlerine sağ salim dönsünler inşallah..
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:57
Kıbrıs'ta Barış Harekatı'ndan bu yana milli şuura sahip bir toplum oluşturamadığımız için başta gelmiş geçmiş tüm iktidarlar olmak üzere hepimiz suçluyuz. Bunu yapamadığımız için Kıbrıs'ta da ülkemizde de Akıncı zihniyetinde insanlar çıkabiliyor.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:50
Bu bir iletişim sıkandalıdır doğru. Kktc baskanı bunu dememeliydi. Ama kişisel fikri olarak değerlendirirsek eğer, mustafa akıncı kıbrıs harekatında savaşmış bir insan şunu çok iyi biliyor, ve görüyorki diplomasi olmadan sorun çözülmüş olmuyor. Bugün otur 50 yıl savaş sonunda bir anlaşma bir uzlaşma bulman gerekiyor. Bunu herkes anlamalı savaşın sonu diplomasidir. Bir yerde savaş bile o diplomasiyi sağlamak için yapılır.
Kararlı Karar Okuru 15 Ekim 2019 11:29
0
Çok güzel ifade etmişsiniz. Aynen katılıyorum. İşimiz gücümüz hamaset, tezahürat. Uluslararası meseleler satranç oynamak gibidir, sakin sakin oturup hamlelerinizi yaparsınız. Ama biz satranç gibi değil tavla gibi oynuyoruz. Onu da kötü oynuyoruz.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:48
Ya bu suriyedeki PKK kılar Türkiye den geçip gitmedimı hertürlu ihtiyacları giderken Türkler tarafından karşılanmadimi Ankarada kürdistan bayrağı dalgalandirilmadimi Ayrıca PKK nın merkezi kadile kara harekatı düzenlenerek niçin sorun kökten çözülmüyor. Siyasiler artık trübine oynamaktan vazgeçip gerçekçi hareket etmelidir.Düğüne gider gibi savaşa gidilmez .PKK lilar o sahaları günler önce bosaltti sen o bolgelere girsen ne olur girmesen ne olur pkk yi imha etmedikten sonra.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:41
Ahmet Bey Şehir Üniversitesi'nin çökertmesinden de söz edin.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:35
Bu ulkede Kurt sorunu giderek buyuyor ama tek sorun o degil. Asil buyuk sorun Turk sorunu bu ulkede.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:29
Suriye'deki PKK terör örgütü de kandildeki PKK başka birşey miydi. Akıncı nın sözlerine lanet olsun da analar ağlamasın sloganı daha kötü değil miydi. Kadrolu gönüllüler il il ilçe ilçe hatta köy köy gezip propaganda yaptılar ve hiç mahçup olmadılar. Sahi bazıları hatadan münezzehmi oluyorlar. Rabbim adaletten iyilikten ayrılmayan mehmetçiğimizi korusun. Darda sıkıntıda bırakmasın inşallah. Sağ salim ailelerine kavuşmalarını nasip etsin. Niyet hayır akıbet hayır olur inşallah.
ERKAN DOĞAN 15 Ekim 2019 08:30
Sayın Yazar Sürekli Türkiye kendini dünyaya anlatmalı demenin anlamı yok.Türkiye kendisini Kürtlere anlatmalı yani muhatabını gerisi fasa fiso. Kürtler ve Türkler daha büyük düşman olma yolunda bir adım daha attılar. Bu önü alınamayacak çok süreli savaşlara kadar gidebilir. Kahramanlık mavrasının zamanı değil.
BİLAL. 15 Ekim 2019 08:24
'' O zaman dünyaya açılacak bir dil üretmeliyiz.'' kesinlikle katılıyorum hocam. ve bence bu dünyadan da önce : ÜMMETE bir mesaj ve birleştirici olmalıdır. Ki ben mevcut partilerden bu mihvalde bir şey beklemiyorum. Bu ülkeye ve ÜMMETE dair projeleri olan hayalleri olan yeni bir lidere ihtiyacımız var. SULTAN ABDÜLHAMİD gibi....
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 10:51
2
Ümmet diye diye bu duruma gelmedik mi. Ümmet değil biz milletiz.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:35
Suriye'de 50.000 kişi ölürken kıllarını kıpırdatmazlar, arabı-kürdü-türkmeni bebekler ölür, sahillere vurur ilgilenmezler. Ama Türkiye üç-beş maşayı temizledi diye soykırım oldu öyle mi? Buna batının iki yüzlülüğü denir(Kur'an'da o yüzden onları dost edinmeyiniz der) ama yine de evet anlatmaya devam edilmeli. Türkiye şu anda çok haklı bir pozisyonda ne kadar zırvalasalarda gerçekleri örtemezler.
evin 15 Ekim 2019 07:26
kıbrıs türklerinin türkiyeyle ilgili "sansürsüz" fikirlerini hiç duymadınız sanırım...türkiyede kendi kendimizi gaza getirmekten başka yaptığımız birşey yok. yuırtdışında türklerin imajı yerlerde sürünüyor maalesef...
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:16
Bir adam yaya geçidinden geçmek istemektedir. Yayaya yeşil ışık yanar, fakat karşıdan sarhoş bir sürücü 150 ile gelmektedir. Yayaya dur geçme derler, yol benim hakkım der, geçmeye çalışırken arabanın altında kalır. Bugünkü köşe yazarlarınızın tamamı yayaya “yol senin hakkın, geçmelisin” diye yazmış. Bir taneniz yaklaşan tehlikeden bahsetmemiş... Yaya haklı, ama yaptığı kendine, ailesine, çoluk çocuğuna zarar verdi...
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:14
Sıradan türk aydını bakisi mi desem.yoksa klasik milliyetçi ,muhafazakar ,devletçi ,askerci bakış.yshu kardeş sizin hiç mi başka farklı gerçekten ufuk açan görüşünüz yok.yahu bu suriye konusunu bu hale kim getirdi.bu problemleri kim çıkardı.y bari deyin ki biz artık emperyalist ülkelerin piyonunuz.onlarla her şeyi yapıyoruz.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 06:30
Yazar çizer tayfası siz değil misiniz? O dili de siz üretiverin bi zahmet. Ne diye köşe başları tutuyorsunuz?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 05:00
Hükümeti çok eleştirdim ama şimdi madem ki bu işe girişildi tez elden kamışlı kobani ve minbic alınmalı. Dünyaya aldırmadan ve maliyeti üstlenilerek. Yoksa başlangıcın da gerisine düşeriz. Akinciya gelince derhal o görevi bırakmalı ve rum vatandaşlığına geçmeli. Bunu ahlaken yapmalı. Çünkü Haklılığına inanmadığı bir mücadeleyi vermesi mümkün olamaz. Son söz ise kısa vadede dünyayı yanımıza çekemeyiz. Çünkü sırf iç siyaset ve oy ugruna uzaklaştırmak için verdiğimiz gayretin daha fazlasını geri çekmek için vermemiz gerekecek. Herşeyin bir karşılığı mutlaka vardır. Ordumuza başarılar diliyorum.
Has Parti 15 Ekim 2019 04:38
Hareketin 5.günü Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı ilk kez toplantı yapıyor, nasıl bir iletişim yapılması gerekir diye. Böyle bir şey olabilir mi? İnsan şehitlerden utanır, orada canıyla mücadele eden askerlerden utanır. Dışişleri bakanını arama ihtiyacı duyan bir yabancı medya kuruluşu yok. Kimse onu ciddiye almıyor ne yazık ki,merak etmiyor söyleyeceklerini. Artık şuna inandım Erdoğan gerçekten çok yalnızmış. Sarayda bir tek İbrahim Kalın doğru iletişim kurabildi. Bence Fahrettin Altun ve Mevlüt Çavuşoğlu gönderilmeli cumhurbaşkanına değil Türkiye'ye zarar verdikleri için.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 01:12
“Biz acaba niye yalnızız” diye bir sorudan başlasak belki daha mantıklı bir çözüm üretebiliriz.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 01:10
KKTCnin Cumhurbaskani'na milliyetci bir refleksle bu sekilde yuklenmeniz ne kadar onyargili oldugunuzu gosteriyor. Mustafa Akinci, Kibris cikarmasinda Kibris Rumlarina karsi savasmis bir insan. Yani siz istanbul'da bu savasi televizyondan izlerken, Akinci eline silahi almis, canini tehlikeye atiyordu. Savasin ne oldugunu, daha da onemlisi savasin sonuclarinin ne oldugunu sizden cok daha iyi bilen ve dusundugunu korkmadan soyleyen yurekli bir insan.Siz bu harekat nelere mal olacak, onu dusunun. Kurt sorununu daha cetrefilli bir hale getirecek. Dunya kamuoyu, Kurt sorununu mercek altina alacak
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:56
Dünya’ya açılacak dili “monşerler” becerir. Hani şu çok zor imtihanlardan geçen, eğitimli, görgülü, kültürlü, tecrübeli diplomatlar. Reis ortaya çıktığından beri onlara gerek kalmadı.
Süheyl CALISKANOGLU 15 Ekim 2019 10:25
1
Liyakat ve kariyer her zaman ön planda tutulurdu,Türkiye Cumhuriyeti'nde AKP ile bu gelenek rafa kaldirildi.
Karar Okuru 15 Ekim 2019 00:38
Harekat ile ilgili en önemli gerçek düşman kardeşler Rusya ve ABD BM de niye destek verdiklerini anlamak olur. Belliki üzerinde ya anlaşılmış ya da sinsi bir tuzak. Saddam”ın Kuveyt işgaline yönlendirilmesi gibi. Sonrasında ne ırak kaldı ne de Saddam. Türkiye güvenliği için her yola başvurabilir. Peki ABD ve Rusya kendi çıkarları için tedbir almazlar mı? Hele ABD nin geçmişte, Pakistan sınırında örgütlediği islami milisler ile Sovyetleri yıkıma sürklemesi, ve oradan dönen terörü bahane edip ortadoğuyu kana bulaması hatırdadır. ABD nin peşine takılıp güya emevi camisine namaz kılmaya biz koştuk
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:29
Üretin elinizden tutan mı var...ımaj demek kolay....mücadele konusunda en kötü karar karasizliktan iyidir. ..
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:24
SEVGİLİ ÜSTADIM BİRDE ŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDEN BAHSETSENİZ. bu çoşku ortamında sessiz sedasız SEHİR ÜNİVERSİTESİDE HALLEDİLİVERDİ. İÇERDE DE İMAJ OLMALI DEĞİLMİ
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:05
Yani tam olarak ne demek istediniz? Hem pastam dursun, hem karnım doysun?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 05:17
0
Karnından konuşuyor bu kardeş
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:04
Mehmetçik görevini yapıyor. Siyasetçi de görevini yapacak ve Türkiye'nin bu askeri harekatının meşruiyetini diplomasi ile dünyaya anlatacak. Dünya önce direnecek ancak harekatın hem Suriye hem de bölge için olumlu sonuçları görülmeye başlayınca ikna olacaklar
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 03:00
2
Kime ne kadar verecegine bagli. Elde yok, avucta yok. Artik Korkunc Ivan la muhatabiz. Herkes kuryler kadar saf olmayabilir. Hele ivan... Ciz eder valla...
Karar okuru 15 Ekim 2019 03:43
1
Diplomasi siyasetcilerin degil diplomatlarin isidir… Siyasetcilerin isi hikaye anlatmaktir oy almak icin, hicbir entellektuel aktivitesi olmayan bir istir … bkz. ABD baskani. Diplomasi devletlerin yillar icerisinde olusmus kadrolari tarafindan yapilan entellektuel bir faliyettir, bunu populer siyasetciler yapmaya kalkarsa savas cikarirlar... Diplomatlar ise savas cikarmamak icin vardirlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN