Back To Top
Gülen ve Özel Harp Dairesi

Gülen ve Özel Harp Dairesi

 - Son Güncelleme: 14.12.2018 Cuma 12:06
- A +

Bazı zamanlar olur ki medya adına ne verseniz insanlar nazik ifadeyle satın alır. Daha argosu “yer.”

Zamanın kısa tarihinde Ergenekon'da gerçekler yanında neler yedirildi.

Öyle dönemlerde “Yahu bu biraz kekre galiba” demek bile cesaret meselesi haline gelir.

Eski Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanı, bir ara İşçi Partili-Aydınlıkçı İsmail Hakkı Pekin, önce bir TV kanalında ardından Milliyet'te Tunca Bengin'e “Fethullah, Özel Harp Dairesi elemanıydı” deyivermiş. Bu iddiaya Şevket Eygi'nin ismini de ilave etmiş. İddiaya göre bu iki isim 1959'da Özel Harp Dairesi'ne alınmış. İfadeleri şunlar:

“Evet. Özel Harp Dairesi’ne bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu’nun elemanıydı. Eleman muvazzaf subay gibi daimi görevli değil. Bunlar ismen kaydedilmiş gerektiğinde kullanılmak üzere adamlar. Yerleri, hareket tarzları belli ve bütün bunlara birtakım kolaylıklar sağlanmış, birtakım haklar tanımışlar. Siyasiyse desteklenmiş, tüccarsa ihalede, kredi verilmede kolaylık sağlanmış ya da kanaat önderiyse bunların faaliyetlerine müsaade edilmiş falan gibi. Hatta 1980 yılında İzmir’de Sıkıyönetim Komutanı amiral Fetullah Gülen’i tutukluyor fakat daha sonra serbest bırakıyor.”

“Nasıl serbest bırakılıyor?

“Fetullah Gülen’i bıraktırmak için önce Deniz Kuvvetleri Komutanı arıyor sonra Kara Kuvvetleri Komutanı telefon ediyor. En son Kenan Paşa’nın telefonundan sonra serbest bırakılıyor.” (10 Aralık 2018)

***

Alın bakalım, yer misiniz yemez misiniz?

Gülen hakkında olumsuz ne verilse yenilecek süreçleri yaşıyoruz. O ve ekipleri de böyle bir zemine malzeme taşıyor.

Yalnız, böyle bir haber gündeme gelince sorulacak sorular çıkıyor ortaya.

Malum bir “Derin Devlet” vakıamız vardır.

Devleti ve ülkenin bekasını, seçilmişlerden bile çok düşündüğü ve ülkenin bekası tehlikeye düşüyorsa, seçilmişleri bile aşarak harekete geçebileceği farz edilen bir yapı.

Özel Harp Dairesi ya da Seferberlik Tetkik Kurulu da, ülke işgale uğradığında milis direnişini hazırlayacak olan, belli ki Derin Devlet'le iletişim halinde çalışacak bir yapıyı oluşturuyor. Bu yapının gerektiğinde kullanacağı silah ve mühimmata sahip olduğu da, kamuoyuna yansıyan bilgiler arasındadır. Genelkurmay böyle bir yapıyı kabul eder-etmez bir konumda tuttu bugüne kadar kendini.

Bugüne kadar bu işi bilebileceğini düşündüğüm pek çok insana sordum Derin Devlet'i.

“Varlığı”na inanmamak bir tür saflık gibi göründü. “Bunca şey var, iktidarların boyunu aşan, nasıl inanmazsın, bunu kimler yapıyor, ya da iktidarlar buna nasıl müdahale etmiyor?” cümleleri de peşinden geldi. Ancak varlığından haberdar olabilecek olanlar da  devlet hayatı içinde yılları geçmesine rağmen buna tanık olmadıklarını ifade ettiler.

Bazen sordum:

Özal Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yaptı. “İlk Sivil cumhurbaşkanımız” dedik.

Erbakan Başbakanlık yaptı. Derin Devleti en çok onun merak etmesi lazım.

Abdullah Gül Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yaptı.

Ahmet Davutoğlu Başbakanlık yaptı.

Ve Tayyip Erdoğan. 16 yıldan bu yana Başbakan, Cumhurbaşkanı ve tabii “Başkan” olarak siyasetin merkezinde.

Soru şu: Bütün bu insanlar nasıl bir devlete ve derin devlete tanıklık ettiler? 

Mesela Cumhurbaşkanı-Başkan Erdoğan döneminde bir “Derin devlet” var mı? Nerede, ne yapıyor bu yapı? Varsa bu yapı, seçilmiş iradenin kontrolünde mi, bir istişare organı mı, bir icra gücü var mı, örtülü operasyon gücü söz konusu mu, MİT'ten ayrı bir yapı mı? TSK içinde mi, dışında mı? Seferberlik Tetkik Kurulu ile ilgisi söz konusu mu? 15 Temmuz'un neresindedir bu yapı?

Ya Gülen? Ya diğer isim ya da isimler?

Ne zaman kesildi ilişkisi Gülen'in bu yapıyla ya da kesildi mi?

Mesela şu anda ülkeyi yönetenler Gülen'in bu ilişkisine ne zaman vakıf oldular?

Bir de böyle bir bilginin, mesela Gülen'e bağlı kişiler için anlamı nedir? Bu kişiler nasıl bir bağlılık duygusu içinde ilişkilerini korurlar?

Görüldüğü gibi, soru içinde soru var. Öyle yalın biçimde “Gülen Özel Harp elemanıydı” deyip işin içinden çıkmak mümkün değil. Hele “Bugün kimler var bu yapının içinde?” sorusu zihinlerde burgu gibi işlerken?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
black eagle 14 Aralık 2018 23:01
dünyanın hakimi rothschildler rockfellerler yahudi ve hristiyanlar değil mülkün tek ebedi ve ezeli sahibi olan ALLAH celle celalüh hazretleridir
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 20:50
Tüm Dünyanın tek hakimi YAHUDİLERDİR. Krallari ise Rothschild'dir. Rothschild ne derse o olur. Şimdi anladın mı kardeşim. O sözünü ettiğin adamlar ASİ TAKİLANLAR !
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 21:00
3
Hayatımda bu kadar acıması kompleksli ve saçma bir hüküm cümlesi duymasım. Sorsan yerli ve milliyim de der. Ama toplamda durduğu yer karşı olduğunu sansa bile tam yahodi hayranlığı. Yahıdiler rothshildler bile bu kadar kendi güçlerine hayran değildir.
D 14 Aralık 2018 17:01
Masonik.ve aşırı solcu derin.devlet bizim gibilere 28 şubatı yaşattı.Peki şimdi temizleniyorlar diye beklerken hem aklandılar hemde ödüllendirildiler.Her şey koltuk için değil devlet için olmalı.Olanlar erbakan ve benim gibi hayranlarına oldu
Halil 14 Aralık 2018 16:48
Maşallah yorumlarda ne zengin bilgiler var.Okuyucular çözmüş durumu!..
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 12:40
Bugun hic yazilmayan o kadar cok ki. İste bir tanesi; Bakanlar kurulu toplantisi baslamak uzeredir, Ecevit henuz gelmemiştir. Bir bakan, Feto aleyhine bir dosyayi kurula sunmak istedigini, destek istedigini soyleyince basbakan Bulent Ecevit'in yardimcilarindan Mesut Yilmaz derki; sn Ecevit buna cok kizar, ben yokum" der. Bakan elindeki Feto aleyhindeki dosyayi hic acamadan bakanlar kurulu toplantisi sona erer. Fetoculer o gunlerde cok övunmuslerdi. Bugun bunlar hic hatirlanmiyor. 1999-2002 arasi Fetoyu devletin her kurumuna tam kadro yerlestiren Ecevit'ten tek kelime edilmiyor.
musto 14 Aralık 2018 14:30
3
Sıçan gibi yer altında yaşarlardı evrim geçirip yer üstüne çıktılar hizmet adı altında yardım yapmayanı nerdeyse linç ediyorlardı...
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 18:26
1
Ecevit adına gıyabında Mesut mu karar veriyor?.. Eğer derin devlet varsa, buna pirim vermeyen tek devlet adamı var deseler, ben rahmetli Ecevit'tir derim.
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 12:35
devlet bürokratlardan, bürokratlar insanlardan oluşur. etkili yerlerdeki bürokratların inanış ve düşünce biçiminin ortalaması da derin devlettir. bazen bürokratlar kendi siyasi görüşlerine göre devlet aleyhine olduğuna inandıkları kararları savsaklarlar, bazen de emir almadan devleti korumaya çalışırlar, bunların toplamı da derin devlet olur. şu anda türkiyede çaycısından bakanına kadar herkes liyakata değil sadakata göre seçildiği için yani akpartili olduğu için akpartinin bir derin devlet korkusu ve şikayetinin olmaması gerekir.
Vatandaş 14 Aralık 2018 12:14
Cia ve Mossad’ın elemanı değilmiydi? İyice kafam karıştı
karar okuyucusu 14 Aralık 2018 12:06
Görüntüde hiç bir araya gelmeyecek yapıları birileri derinler de bir ara getiriyor sanırım. Ama biz duyduklarımıza,gördüklerimize inanmak zorunda kalıyoruz/kaldırıyoruz.Gerçekleri bilmek zaman alıyor.1959daki görevlendirme gibi.Sonuçta insanlar belli bir kanalize oluyor belli bir noktaya gelince de toplu infaz yapılıyor.Suçun bireyselliği havada kalıyor.Yazık değilmi bu ülkenin insanlarına..devletin bekası için Osmanlıdaki kardeş katliamı,Osmanlıyı payidar mı kıldı. Üç günlük dünya için değer mi...
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 12:01
Mehmet Akif(2); Mâdâm ki, ey adl-i İlâhi yakacaktın... Yaksaydın a mel'unları... Tuttun bizi yaktın Küfrün o sefil elleri âyâtını sildi: Binlerce cevâmi' yıkılıp hâke serildi Dul kaldı kadınlar, babasız kaldı çocuklar, Bir giryede bin ailenin mâtemi çağlar! Yetmez mi musâb olduğumuz bunca devâhi? Ağzım kurusun... Yok musun ey adl-i İlâhî!
Gayretkeş 14 Aralık 2018 12:01
Derin yapı yüzlerce yıldır var. Her dönem kullanışlı birilerini bulmuş varlığını sürdürmüştür. Bugün kimleri kullandığı ortadadır. Ya beşeri zaaflarını kullanarak ya da mal mülk paye koltuk vadiyle kişi ve kurumları kullanmıştır. Ak parti bu yapıyı çözme ve yok etme fırsatını tepmis dünyevi zaaflarını terk edemediği için yapının esaretine boyun egmistir. Olup biten bu kadar basit. Hayırlı Cumalar.
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 11:57
Mehmet Akif(1): Yâ Râb, bu uğursuz gecenin yok mu sabâhı? Mahşerde mi bîçârelerin, yoksa felâhı! Nûr istiyoruz... Sen bize yangın veriyorsun! 'Yandık! 'diyoruz... Boğmaya kan gönderiyorsun! Üç yüz bu kadar milyonu canlandıran îman Olsun mu beş on sersemin ilhâdına kurban? Mazlûmu nedir ezmede, ezdirmede mânâ? Zâlimleri adlin, hani öldürmedi hâlâ Câni geziyor dipdiri... Can vermede mâsûm Suç başkasınındır da niçin başkası mahkûm? Eyvâh! Beş on kâfirin îmanına kandık; Bir uykuya daldık ki: cehennemde uyandık Mâdâm ki,
karar okuru 14 Aralık 2018 14:14
2
bulunuyor artık çok şükür, hem yerli hem milli aziz millet evlatları kurtarıyor/kurtaracak baht-ı kara maderini:)
musto 14 Aralık 2018 11:48
Normal bir imamın yapacağı işler değil normal bir vatandaş çekingen ürkek olur devleti iyi tanıyan içinde olanlar daha atak daha cesur davranırlar özal kardeşler devlet yapısını iyi bilenlerdi fetö nün yanında bulunanların falakadan geçmeyeni yokmuş bir yerlerden güç almassa bunları normal insan yapamaz.
Doğru zamanda doğru soru.Çünkü? 1-Mahkeme kararıyla Ergenekon( derin odak) yokmuş. 2- Askeri istihbaratın başındaki eski isim, bu derin odağın nasıl adam çalıştırdığını anlatıyor. 3- Bu derin odak bugün var mı yok mu.Varsa partaym kimler çalışıyor. 4- Bu hükümet bu derin elemanlara karşı bir tedbir alıyor mu?
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 10:46
Benimde en çoook merak ettiğim, acaba oralara kaydı olmayan Anadolu insanlarını yönetimde tutmuyorlar mı? Bunca yıl iktidara hükmedenler, ortalığı karıştıranlar bir yerlerimi çalışıyor
M.H. 14 Aralık 2018 10:27
merak ediyorum. Abdullah Öcalan da özel harp dairesinin elemanı mıydı. onlar mı üretti bu adamı ?
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 10:06
baş papaz ve mankurtları abd nin kuklası bu kesin delil isteyen önce bir akıl sağlığını gözden geçirtsin.
mutlu yücel 14 Aralık 2018 09:51
Yine yorumum yayınlanmadı, gazeteyi boykot ediyorum.
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 09:33
Tarihçi bile tutuklandı siz neyin kafasını yaşıyorsunuz.geçen cuma günü yemene yardım parası toplanıldı diyaneti bir sıkıştırda paraları ne yaptılar emaneti sahibine ulaştırdılarmı yoksa paralar başka yerlere mi gitti bi zahmet bir açıklasınlar.
Yılmaz Yılmazoğlu 14 Aralık 2018 09:25
Sayın Davutoğlu döneminde dürüstlük yasası hazırlıyor. Engelleniyor. Bu ne demek akıncılar, mttb liler, mücahitler bu ne demek?
karar okuru 14 Aralık 2018 09:12
NATO ya üyelikle birlikte gönüllü vesayet ve "paralel kadrolaşma ve kadroların vazifeleri" döneminin başlaması tesadüf mü? ülkemizdeki her melanetin NATO nun sözde varlık amacı Rusya ve Doğu blokundan değil de NATO/ABD, diğer üye ülkeler ve bağlantılı İsrail, BAE gibi ülkelerden gelmesi neden? Yerli-milli/devlet-millet yanlısı kadrolar ile vesayetçi mankurt kadroların, Natotürkçüler-gerçek Atatürkçülerin mücadelesini olma artık millet görüyor... hak-batıl mücadelesi kadar hayati ve sürekli ...
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 11:48
5
2 bloklu dünya devam ediyor. Geçmişte var olan NATO ve Rus bloku mücadelesi devam ediyor. Fark şu … Türkiye geçmişte Batı-NATO Blokundaydı.. 2010 sonrası denge kuracağım politikası ile başlayan macera tam gaz RUS Blokunun parçası olmaya doğru gidiyor.. Maalesef bağımsızlık hayal oldu.. Ve parçalanmaya doğru gidiyor ülke. Natoculardan kurtulmak isterken Rusçuların kucağına itildi koca devlet. Rusçular Atatürkçü maskesi ile her yerde...
karar okuru 14 Aralık 2018 14:22
2
küresel sermayelerin ve siyonistlerin, Roschild ailesinin, sorosun vs odakların yapılanması ve gücü Putini dahi göreve getirebilecek kadar büyük bir dünyada 2 kutuptan bahsedilemez. Mandalardan manda, vesayetlerden vesayet, beğenmek yerine "ya istiklal ya ölüm, tam bağımsız Türkiye" olmanın bedelini ekonomiyle, kanımızla, canımızla ödemekteyiz, çok şükür bu günleri de gördük...
Krr 14 Aralık 2018 09:01
Evinize hırsız girse polise gider araştırın dersiniz, eviniz ateşe verilse savcıya gider şikayet eder araştırın dersiniz. AKP yolsuzluk dosyasını engelledi, bize darbe yapıldı diye ağlıyor ama araştırmayın diyor... Hırsız da işbirlikçiler de içeriden olunca böyle oluyor. Yesinler sizin adaletinizi... Hayırlı cumalar...
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 08:31
Devletimiz yıllardır işgal altında!
evin 14 Aralık 2018 07:21
natoya girmekle başladı her şey. komünizmle mücadele ediyoruz bahanesiyle ülkenin sol entelektüel ve aydınları defalarca biçildi. sağcılar da bunu ellerini ovuşturarak izlediler. sonuçta ortaya bugünkü hilkat garibesi ülke çıktı. solu ezmenin bedelini herkes ödeyecek bir şekilde...
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 11:37
5
Bu ülkede sıradan vatandaş dışında kimse bedel ödemiyor...Hesap yönetmeye talip olandan sorulur.. Halktan değil..
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 14:01
3
60 darbesini alkışlayan, bayram olarak kutlayan sol aydınlardan bahsediyorsan evet özellikle 12 Eylül'de ezildiler, yok edildiler. Bir sağcı olarak ben onların Menderes'e yapılanlara gösterdileri temel insanlık onurundan yoksun değerlendirmeleri yapmam. Keşke başlarına bu kötü olaylar gelmeseydi derim. Bedel ödetme meselesine gelince, evet biliyoruz bedel ödetmeyi iyi bilirsiniz, asarsınız, üniversiteye almazsınız, inançları yasaklarsınız...
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 21:48
0
abd komunizmi, abd islami, abd solculugu... ne demisti bu zihniyetin borazancisi "ulan... bu ulkeye komunizm gelecekse biz getiririz!"...oyle oldu:)
"... Sır perdesi hâlâ aralanmamış Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Necip Hablemitoğlu vs. cinayetler hangi istihbarat örgütünün operasyonu? Dünyanın en iyi yapılanmış derin devleti hangisi? PKK ve Abdullah Öcalan hangi derin devletin kucağında büyüdü?Derin devletler niçin mafyaya ihtiyaç duyarlar?Aklınızı kurcalayan tüm bu soruların cevabını deneyimli gazeteci Ömer Lütfi Mete ile eski istihbaratçı Mahir Kaynak veriyor...."Derin Devlet / Tanımlanamayan Güç" isimli Kitap
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 06:26
Chp'den, genel sekreteri Kasım Gülek ve Fetö baglantisindan, Chp'nin son secimde Feto'yu meclise nasil soktugundan vs milletin hic haberi yok tabi.. millet kör ve sagir.
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 09:01
8
Fetöyü Akp içinde aramalısınız.Ankarayı parsel parsel fetöye peskes çekenler şimdi nerdeler mesela.
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 06:21
Kasım Gülek'den hic bahsetmeden, F.Gulen yazisi yazabilmekte bir maharetmiş demek ki..
yavuz can 14 Aralık 2018 04:45
Sorular mukemel ama cevabi buluncakmi bence zor. Nedeni cok basit ornegin AKP dahil herkes muhalefeteyken! adeletsizlige, kapali rejime,hukumetlerin yargiya karismasina,YOK, medyanin tekelesmesine, ortulu odeneklere, ve daha bir cok olumsuz islere karsiyken. Iktidar olduklarinda hemsozlerini hemide duruslarini unutup kendi emelerine kulaniyorlar. Bu guzelim ulke daha cok cekecek benden soylemesi
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 01:37
2 senedir orduda poliste yapılan operasyonlar bitmiyor. Bu aklıma şu soruyu getiriyor. Madem feto bu darbeyi organize etti, madem tüm ekipler işin içinde neden onlar darbeye katılmadı? Uyuyan hücre diyorlar. Neden bazıları uyumayı tercih etti. Ya da bazılarının gerçekten bu darbeden haberi yok muydu? Bu darbenin aydınlatılması ve ilişkilerin açığa çıkarılması gerekiyor. Ama nedense darbe araştırılsın dendiğinde hem meclisten dönüyor.
K. Soylu 14 Aralık 2018 01:34
Beyaz Toros'lu günleri, Asala ya karşı kurulan örgütü, Susurluk'ta ki kaza yapan mercedes'i bilmiyor olacak kadar genç değilsiniz sanırım. Faili meçhullerin faili maktuller olmalı. MİT'in CİA şubesi olarak çalıştığı yıllar da Yankee istihbarat elemanları bu ülkede piknik mi yaptılar? Küresel güçlere vekaleten 15 Temmuz'da ülkeyi işgale kalkışan Fetö elebaşını ucundan kıyısından masum gösterme çabası mı yazınızın ana fikri yoksa derin devletin yokluğunu ıspatlamak mı? Eğer derdiniz ikincisiyse, buna kimseyi inandıramazsınız. Yok eğer birinci
Üzgün Adam 14 Aralık 2018 01:32
Ülke de olan her şeye feto deniyor. Ondan sonra da elinin altındakilere gidiyorlar. Burada bir yönlendirme olduğunu düşünüyorum. Içeride yapılanları dışarıdaki fetoculer çok iyi kullaniyor. Içeride nefes alamayanlar dışarı kaçıyor onlarsa fetonun kucağına düşüyor. Hapise atılanlar yine ust düzey fetoculerin yanında, denize düşen yılana sarılıyor. Nerede kaldı feto ile mücadele! Ayrıca bu yapılanların hepsi şu an muktedir olanlara da döner bir gün. Çünkü haksızlık adaleti değil, haksızlığı doğuruyor bu topraklarda.
kararlı 14 Aralık 2018 01:06
bu sorgulamaları çeşitlendirebiliriz. öncelikle ilk Fuat Doğunun "ben MİT Müsteşarı değilim CİA nın şube müdürüyüm" samimi itirafının, maaşların ABD tarafından ödenmesi ve kendi operasyonel amaçları için kullanma alışkanlıklarının nezamana kadar devam ettiğini nasıl sona erdiğini; devlet-siyaset-cemaat!-medya lobi-mafia-sanat-stk vs yapılanmalarının bugüne kadar kimlerden oluştuğu ve nasıl çalıştığı halen devam edip-etmediği, kritik olaylarda nasıl kullanıldığının, mesela darbelerde ve 34 yıldır süren terörle mücadeledeki ve "vesayet
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 00:42
Sorgulamaya basladiysaniz saglikli yolda ilerliyorsunuz demektir. Demek ki kuru kuruya biati birakabilmek icin biraz dirsek yiyip saha disina ittirilmek gerekiyormus. Gec olsun guc olmasin, ama sorgulayin dendiginde sukut edilmesi, milli mucadele havasi estirmesi de unutulacak gibi degil ki...
Kasım Özdemir 14 Aralık 2018 00:40
Sizden ve her samimi müslümandan ,artık yüzde doksan dokuzun samimiyetine inanmiyorum, beklediğim bir beyan bir kanaat. Kaleminize sağlık. Ölene kadar bunların cevabını öğrenemesek de.
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 00:25
Bu yapının içinde bankalı, sendikalı, okullu vb. düşük tabakada insanlar yok. Ama belli ki derin denilen yapı içerisinde çok değişik kimlikler var. Zira darbe sonrası yapılanlar gösteriyor ki, kantarın topuzu kaçtı. Aslında hain olmayan, neye destek verdiğini anlamamış ve kanmış insanlara yapılanın adaletle bir alakası yok. Devlet görevinden uzaklaştırmayı anlayabilirim ama içeri atmayı terörist ilan edilmeyi anlayamıyorum. Bir an evvel bu yanlışların düzeltilmesi ve bu örgütün başındakilerle uğraşılması gerekir.
Davut Doğrucu 14 Aralık 2018 00:25
İlk sivil Cumhurbaşkanının bankacı, iktisatçı(!) Celal Bayar olduğunun bilinmesine rağmen Turgut Özal'a bu payeyi verme duygusu(!) gibi... Bazı şeyler açık olduğu halde "Tecahül-i Arif" yapıyoruz....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN