Back To Top
Selâm ile...

Selâm ile...

- A +

Tayyip Erdoğan’ın, Abdullah Gül’ün, Ahmet Davutoğlu’nun, Binali Yıdırım’ın, İsmail Kahraman’ın, Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin ve binlerce mü’minin birlikte omuz verdiği bir tabut.

Bu tabut içinde Abdullah Tivnikli ebediyyet yolculuğuna gidiyor.

Karar’da ilk yazım onun için olsun. Abdullah Tivnikli için değer bu. Bu devlet adamlarının o tabuta omuz vermeleri de boşuna değil.

Dört yıl önce Fahrettin Tivnikli Bey’in defni için Nakkaştepe mezarlığına vardığımızda Abdullah Bey aile mezarlığında kendi isminin yazıldığı mezar taşını göstermişti tebessüm ederek...

Ağabeyi de genç denecek yaşta ve sür’atli ilerleyen bir rahatsızlığın sonunda fani ömrü tamamlamış, ebediyyet âlemine yolcu olmuştu.

Abdullah bey, ağabeyinin ardından derin bir sarsıntı içinde değildi. İbret duygusu hakimdi. Gelinecek, gidilecekti. Bu dünyanın kanunu bu idi. Erken ya da geç, bu, insanların bakışına göreydi. Ecel çağıracaktı ve yola düşülecekti. Hazır olmak gerekti. Ve kalan zamanı Allah için yaşamak gerekti.

İşte bu son cümle idi Abdullah bey’in, Ağabeyinin mezara konduğu sırada kendi mezar taşını gösterirken yaşadığı hislerin, düşüncelerin ifadesi.

***

Derdi ümmetin derdi idi ve ömrü o derde çare bulmak için değerlendirmek gerekiyordu.

Fahrettin Bey’i ve Abdullah Bey’i 70’li yıllardan beri tanırım.

İlk gençlik yıllarından itibaren gayretin, mücadelenin içinde idiler.

Aile, baba, anne o hassasiyetin beşiği idi. Babaları merhum Sıddık Tivnikli Bey, muhterem anneleri, onların gönül dünyalarına Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin gönül mirasından izler taşımışlardı.

Merhum Sıddık Bey, bu işin siyaset tarafı ile de ilgilenmiş, Erzurum’da davanın mayalanmasında gayretleri olmuştu.

Anne dualı bir anneydi. Kabri çok istediği Cennetülbaki’dedir.

İşte oralardan geldi Fahrettin-Abdullah Tivnikli kardeşler.

İklimini buldular ve gönül dünyalarına emek verdiler genç yaşlarından itibaren.

Allah Teâlâ onlara genç yaşlarında imkanlar verdi ve onlar o imkanları, Allah yoluna hizmet için kullanabilme imtihanını yüz akı ile verdiler. Buna şehadet edecek dünyada o kadar çok insan vardır ki...

“Dünyada” demem garipsenmemeli, çünkü bu iki kardeş, Türkiye’deki hizmetler için de hep devrede oldular, gönül coğrafyamızdaki hizmetler için de...

Ümmetin ana derdinin “insan gücünün kalitesi” olduğunu çok erken gördüler ve o alanda ne yapılabilecekse ona mali varlıklarını, gönüllerini ve ufuklarını koydular. İslâmî camiada teşekkül eden ilk düşünce kuruluşlarında (SETA gibi), bilim adamı yetiştirmek üzere araştırma enstitülerinin (Ekotek, İBAV, İSAR gibi) teşekkülünde unutulmaz emekleri – mali katkıları oldu.

Fahreddin Bey’le aralarında iş bölümü yapmışlardı, ağabey, vakıf çalışmaları ile ilgilenecek, Abdullah Bey iktisadi faaliyetleri organize edecekti. Fahreddin Bey dünya değiştirince Abdullah Bey üzerindeki iktisadi sorumlulukları azalttı ve vakıf insanı hüviyetine bürünmeyi tercih etti. Hastalığının ilerlediği günlerde dahi İLAM’a geliyor, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın mütevelli toplantılarına katılıyor, vakıf hizmetlerinin ufuklarını genişletmek için tekliflerini, değerlendirmelerini sunuyordu.

Ne denebilir? İnnâ lillahi ve innâ ileyhi raciûn. Tivnikli kardeşler genç yaşta “inna lillah” idrakini gönül kıvamı haline getirmiş insanlardı. Genç yaşta insanlık için, ümmet için kalıcı yatırım ufkunu görüp varlıklarını o yolda seferber edebildikleri için konuşulmaya değer insanlar oldu onlar.

***

Ecel seçip alıyor. Hiçbirimiz ne zaman seçileceğimizi bilmiyoruz. Kime ne zaman “Gel” denilecek? Görüyoruz ki yaş vs. standardı yok bu çağrının. Her an olabilir. Hazır olana ne mutlu. Gidilecek yer için önden yüzü ak edecek hayat dosyaları gönderene ne mutlu.

Merhum Erdem Bayazıt’ın mısraları hep hatırımızdadır:

“Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm.

Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm”

Abdullah Tivnikli Bey kardeşimiz için “İyi biliriz” diye bütün kalbimizle şehadet ederiz. Rabbimizin sonsuz rahmeti onunla olsun. Kabir yolculuğu cennet yolculuğu olsun.

Ailesine, dostlarına başsağlığı diliyorum.

Fatihalarımız onu ve diğer mü’minleri yalnız bırakmasın.

Karar yolculuğumuz iyiliklerle anılacak bir yolculuk olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Aralık 2018 23:56
Teşekkür ederiz.Ahmet abi.Bilecik.
ahmetcan arslan 18 Kasım 2018 22:00
uzun süredir heyecanla bekliyoruz... Bugün fark ettim yazılarınızı. Bismillah deyip ilkinden başladık kaleminize yüreğinize sağlık hocam...
Ev_Sahibi 15 Kasım 2018 21:45
Hocam uzun süredir köşe yazılarınızı bekliyorduk. Bu gün Karar da yazmaya başladığınızı görünce bir solukta okudum tüm yazılarınızı. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
Mustafa YILMAZ 14 Kasım 2018 02:26
Hoş geldiniz, safalar getirdiniz. Türkiye'nin sizin gibi itidalli ve akl-ı selîm yazarlara ihtiyacı var. Karar Gazetesi yönetimini bu kararlarından dolayı kutluyorum.
KARAR OKURU 12 Kasım 2018 20:44
Hoş geldiniz hocam. Hayırlı uğurlu olsun. Gazetede yazmakla doğru karar verdiniz.
Adalet 12 Kasım 2018 15:12
ALLAH rahmet etsin..
Anar 12 Kasım 2018 12:16
Peşinizden adeta bir milletin hayırla yad etmesi ne muhteşem bir şeydir. İnsanlar gün bulup gün yerken, insanlar sadece aile gibi daracık bir mekanı abad etme ile bu dünyadan göçerken kendi dışındakileri salih amel duygusu ile imar etmeye çalışanlar ne güzel anılıyorlar. Böyle ölüme, öldükten sonra böyle anılmaya insan imrenmiyor değil. Rabbim rahmet eylesin.
KARAR OKURU 11 Kasım 2018 22:44
Allah rahmet eylesin Fahrettin abinşn de Abdullah abinşn de mekanları cennet olsun.
Yüksel dinçer 10 Kasım 2018 11:30
inançları uğruna ve dini'de gayet güzel kullanarak vakıf ve dernek kurmuşlar insanlara dini eğitim vermişler iyi'de eğitm verdikleri kişilerin bu ülkeye ne faydası olmuş.felçli,kanserli veya insan hayatını kolaylaştıracak bir buluş yapmışlar'mı? ülke ekonomisine nasıl bir katkı veya katma değer sağlanmış
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 18:49
Hayırlı olsun efendim
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 11:16
0
Hoş geldiniz saygı değerAhmet Bey Eksikliğiniz bizleri gerçekten üzüyordu!
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 15:21
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah fahretdin tivikli Abdullah tivikli abimiz kalan ailesine baş sağlığı dileriz
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 14:11
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah fahretdin tivikli Abdullah tivikli abimiz kalan ailesine baş sağlığı dileriz
Enes Yakut 09 Kasım 2018 13:30
Maşallah Barekallah Allah hayırlı mübarek eylesin "Savunan adamları" savunan adam Hoş geldiniz Tebrikler Karar Gazetesi
hilmi özaydın 09 Kasım 2018 11:45
yitiğimi bulmuş gibiyim.
Hasan Polat 09 Kasım 2018 07:40
Sevgili Hocam! 15 Temmuzdan sonra "Cemaat Abilerinden Güle'ne Açık Mektup" başlığıyla yazımı yayınlamıştınız. İnsafsız eleştirilerle köşenize çekilip, o seviyasizliklerden uzqak durmanıza sevinmekle birlikte hemen bütün kitap ve yazılarınızı okumuş bir kardeşiniz olarak, basında vicdanın sesi diyebileceğim yazılarınıza başlamanız sürur vesilesi olmuştur. Kaleminize, yüreğinize kuvvet. Ellerinizden öper dualarınızı beklerim. Dr. Hasan Polat drihsan34@yahoo.com
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 03:45
Hayırlı olsun.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 01:14
Sayın hocam hayırlı mübarek olsun. Rabbim kaleminize ve yüreğinize güç kuvvet versin. Mevla kaleminizi hayırda yarışmak şer olan işlerde de birbirimizi uyarmaya vesile kılsın
Ykoçak 08 Kasım 2018 23:03
Hoş geldiniz safalar getirdiniz Hocam, size kavuşmak okurlarınızı bahtiyar etti.
osman 08 Kasım 2018 22:53
ahmet bey hoşgeldiniz. kararda ki köşeniz hayırlı olsun .ne zaman yazmaya baslayacaksiniz diye sabırsızlıkla bekliyorduk.kararda karar kılmaniz isabetli oldu.ben şahsen sizi kurşun askerlere feda eden star gazetesinden size yapılandan sonra ayrılıp karar okuyucusu olmuştum sizde karar ailesine katıldiniz iyi oldu.sizin gibi makul doğrunun peşinde olan kişiye bile tahammül edemediler ya o günden sonra star gazetesinin yüzünü bile açmadim.
b h oğlu 08 Kasım 2018 22:30
hoşgeldin savunan adamı savunan adam
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 02:42
0
Savunan adamı savunan adam değildir kendisi,yani yalaka ve dalkavuk hiç değildir kendisi,kendisi sadece ve sadece hakkı savunan adamdır.
Okuyucu 08 Kasım 2018 22:12
Bizde hos geldin diyelim.rahmetlinin guzel hizmetleri arasinda telekomda varmi sayin tasgetiren
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 21:35
Üstad hosgeldin sefalar getirdin
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:58
Muhterem taşgetiren karar ailesine hoşgeldiniz. Yazılarınızı severek okuyorum. Selam ve dua ile.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:45
Hayırlı ve kararlı olsun. Yazının konusu kardeslere Allah rahmet eylesin
Mustafa SARI 08 Kasım 2018 20:42
Hoş geldiniz..
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:16
Sayın Taşgetiren, Sizi hangi rüzgârlar buraya getirdi bilemiyoruz tabii!.. Her neyse, hoşgeldiniz...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:06
Ahmet beye selam karara teşekkür
İbrahim Zengin 08 Kasım 2018 18:53
Ve Aleyküm Selam. Ahmet Bey, derin bir insan ve ülke sevgisiyle kaleme aldığınız yazıların ne kadar özlendiği yorumlardan belli oluyor. İstikamet sahibi bir insan olarak , yanlışları sizin kadar zarif ve kardeşlik hukuku çerçevesinde dile getiren kimse az bulunur. Buna rağmen kıymetiniz bilinmedi. Diğer yandan,bu mecraya sindiğini üzülerek gördüğüm bir muhalefet havası da var ki, doğru işleri de takdir ettiğinizde oklarını size yöneltmesinden endişe ederim. Yanılmış olmayı diliyorum. Hayırlı olsun. Selamlar.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 23:15
1
Aynen katılıyorum.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 18:48
Hayırlı olsun
Taha Aksoy 08 Kasım 2018 18:45
Sayın Taşgetiren, İsminizi Karar yazarları arasında görünce nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Sizi ve yazılarınızı gerçekten özlediğimi yüreğimde hissettim. Hoş geldiniz, safalarlar getirdiniz. Selam, sevgi ve saygıyla
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 18:20
Yazılarınız hayırlı olsun. Tivnikli abilere Allah dan cenneti ala dileriz.
Osman Baharçiçek 08 Kasım 2018 18:17
Hoş geldiniz üstat selam ve dua ile
Zekeriya Oktay 08 Kasım 2018 17:58
Seni çok özledik üstad, hoş geldin.
Abbas Yüksel 08 Kasım 2018 17:47
Hoş geldiniz... Hayırlı olsun. Merhum Abdullah Tivnikli'ye Rabb'im rahmet etsin
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 17:18
Safa geldiniz,aleykûmselâm
engineer 08 Kasım 2018 17:03
Karar ile yolculuğunuzun hayırlara vesile olmasını dilerim, Merhum Fahreddin Tivnikli hemşerim ile 1972 senesinde İTÜ makina fakültesinede beraberdik, 4 yıl beraber okuduk, Abdullah Tivnikli de bizden bir dönem sonra İTÜ de okumaya başladı, o zamanlar Fahrettin'le beraber yeniden Milli Mücadeleciler gurubundaydık,gurubun faaliyetlerine ben fazla devam etmedim ancak cağaloğlunda dergah yayınevinde birlikte uğraşılarımız olmuş idi, nişantaşında dergah adlı bir de lokal vardı, orda ders çalışırdık, her iki kardeşimize de Allah cc rahmet eylesin.
Tarık Selim 08 Kasım 2018 17:00
Ahmet Bey gibi Etyen Bey ve Elif hanımın da tekrar yazmalarını bekliyoruz. Karar ne güzel bir gazete.
Kadir Yayla 08 Kasım 2018 16:37
Abi, Hoş geldin. Bu kadronun yanına Taha Akyol abimiz de çok yakışır
KARAR OKURU Ahmet Kolcu 11 Kasım 2018 19:53
0
Taha Akyol beyi acilen isteriz
Nursen Öztürk 08 Kasım 2018 16:34
Öncelikle hoş geldiniz. İlk yazınızı Tivnikli'ye ayırmış olmanız muhtemelen aradaki dostluğa istinadendir. Tivnikli'nin iddia edildiği gibi TürkTelekom'da bu milletin varlığının Hariri ailesi tarafından yağmalanmasında bir dahli varsa hakkım haram olsun. Yoksa Allah rahmet eylesin.
faruk yemeşen 08 Kasım 2018 16:27
Hocam hoş geldiniz. Sizi ve yazılarınızı çok özledik.
ismail hakkı 08 Kasım 2018 16:22
Ahmet bey hoşgeldiniz inşaallah gazete de kalıcı olursunuz kimse baskı yapmaz gazete de zor durum da kalmaz
Yusuf Müsellim 08 Kasım 2018 16:16
Hoşgeldiniz üstad. Hayırlı olsun, gerçekten özlemiştik sizi lakin şu övgülerinizin biraz duygusallığa bulaşarak yapıldığını düşünmekteyim..
taha pinar 08 Kasım 2018 16:01
Hocam, hosgeldiniz... Yazilarinizi özledik.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 15:59
Abi hoşgeldin duruşunu özledik
songle 08 Kasım 2018 15:38
Guzel insan, kaliteli aydin, Seni seviyorum. hos geldin
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 15:30
Hayirli olsun. Çok şey demek istiyorum tekrar yazma KARARiniz icin. Umudun ve ümidin sesi olasiniz ins...
erol karaca 08 Kasım 2018 15:30
Hocam oncelikle hos geldiniz. Basarilar dileriz.
Biz biliyoruz ki siz; ne Külliyenin dalkavuğu ne de Fetönün kripto kalemi değilsiniz. Hak bildiğinizi Hak için söyleyen- yazan İslam sevdalısısınız. Siz yazın ki seccadeleri gözyaşlarıyla ıslananlar bizi duyan kalmamış demesin. Siz yazınki adalati ahirete tevdi edenler bu ışığı görsün.
Ömer 08 Kasım 2018 14:59
Hayırlı olsun.Allah utandırmasın.Yazılarınızı özlemiştik
yakup gökhan
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN