Back To Top
Yeni PDY ve türbülans

Yeni PDY ve türbülans

 - Son Güncelleme: 20.09.2019 Cuma 08:59
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Pelikancılar” diye bilinen grubun karargahını ziyaret edip orada bir buçuk saat kaldığında şaşırmıştım.

Grubun adı, en etkin biçimde Davutoğlu’nun tasfiyesinde gündeme gelmiş, o zamandan bu yana da liderlik adına racon kesme eylemlerinde rol oynadığı konuşulmuştu. Erdoğan’ın ziyareti kaçınılmaz olarak Davutoğlu’na karşı yürütülen Pelikan operasyonu ile irtibatlandırılacaktı. Şaşırmıştım, demek sayın Erdoğan böyle algılanmasında bir beis görmüyordu. 

Erdoğan’ın ziyareti Davutoğlu’nun yeni parti oluşumu sürecine denk geldiği için Ak Parti çevrelerinde yadırganmamış olabilirdi. 

Ama diyelim Erdoğan’a yıllarca konuşma metinlerini yazacak kadar yakın olan Aydın Ünal, bu yapıyı “partiyi zehirleyen sinsi örgüt” diye tanımlamış, “Eğer durdurulmazlarsa, partiyi tüketinceye kadar asla durmayacaklar.” demişti.

Davutoğlu partiden ayrıldı. Ama partide “Pelikan eksenli türbülans” devam ediyor.

Hani bir PDY vardı ya… Paralel Devlet Yapılanması.

Ak Parti iktidarı “PDY”ye uyanıncaya kadar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum sonrasında söylediği gibi atı alan Üsküdar’ı geçmişti.

Devletin her kurumunda bir “İmam” vardı. Hani o zamanların “Cemaat imamı.”

Biliyoruz ki o “İmamlar” oralara iktidarın bilgisi – iradesi dışında gelmemişlerdi. Mesela, “Bunların bu kadar yoğunlaşmaları yanlış olmaz mı?” itirazlarına karşılık “Alnı secdeye gelen adamlar” denilerek Yargı’daki örgütlenmeleri meşrulaştırılmıştı.

Birlikte yargı operasyonu yapmak için böyle “gözü kara” sözüm ona hakim ve savcılara ihtiyaç duyulmuştu. Aynı şekilde Emniyet’in stratejik noktaları da sonunda “Paralel Devlet Yapısı” olacak şekilde yığılmıştı.

Sonra? Sonrası malum. Fecaat. 

***

Paralel Devlet Yapılanması bir gün, Emniyet – Yargı işbirliği ile bumerang gibi onların oralarda örgütlenmelerine imkan veren siyasi iradeyi yutmaya kalkmış, bildiğimiz acılı günlere gelinmişti.

O PDY ile mücadele sürüyor. Adı FETÖ oldu. Yani terör örgütü. O mücadelenin de iktidara ödettiği bir bedel var. Çünkü herkes biliyor ki mücadelede at izi it izine karıştı, sapla saman karıştı, ibadetle ihanetin sınırları çizilemedi vs…

Ve Ak Parti düşüş trendini gördü.

Şimdi “Pelikan” ile ikinci PDY olayı yaşanıyor. Eminim ki herkes benim bildiğimden çok fazlasını biliyor. Aman Allahım, ne kulisler dönüyor, her gün kimin gidip kimin kalacağına, Pelikancıların bugün kimin kuyusunu kazdığına, bu işten Reis’in haberinin olup olmadığına, Pelikancıların Reis adına ve onun haberi olmadan kumpaslar kurduğuna, Reis’ten sonrası için hazırlık yapılırken bu gidişle bir gün Reis’in ayağına basmanın kaçınılmaz olduğuna dair ne kulisler ne kulisler…

Türbülans halinde uçağın içini kontrol etmek kolay değildir. Kimin neye yapışarak kurtulmaya çalışacağı öngörülemez.

Şu anda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün hedefe konduğu bir gündem söz konusu. İşin içinde “Pelikanla iltisaklı – irtibatlı” bir medya grubu var. Artı onun hınk deyicileri çıkıyor peyderpey meydana. Bakan da kalktı “FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar”ın operasyonuna dikkat çekti.

Belli ki bu bir bakan yeme operasyonu. Gözlerine kestirdiler Adalet Bakanı Gül’ü. Ancak bu gidişle Reis’e toslamak da ihtimal dahilinde. Rivayet o ki, Yargı’da yapılan her şeyden, tıpkı daha önce olduğu gibi Reis’in haberi var. Yine rivayet o ki, “FETÖ’cü” diye suçlanan kişinin Yargıtay’a seçilmesinde Cumhur İttifakı’nın “müttefiki”nin ricası söz konusu. Şu şerhi de düşeyim: Böyle zamanlarda her haberi ihtiyatla karşılamak gerekiyor.

Ama karmakarışık bir sürecin işlediği muhakkak. Meselenin en karmaşık yanının da Yargı alanında gerçekleştiği bir gerçek. “Fettah Tamince olayı”na bakanlar, Üstad Necip Fazıl’ın “Bizde kanunlar eşek arılarının delip geçtiği bal arılarının yakalandığı ağlara benzer” sözünü hatırlamadan edemiyorlar. Kim kurtuluyor kim yıllarca içerde ömür tüketiyor?

Bereket ki Yargıtay’ın 16 Ceza Dairesi “Adalet” adına ümit verici farklılıklara imza atıyor.  Bana göre Cumhuriyet’le ilgili son kararın gerekçesine göre hareket edilse, içerde FETÖ ile iltisaklı-irtibatlı diye 9-10 yıl ceza verilenlerin büyük kısmı beraat eder. “Terör örgütü olduğunu bilerek ve isteyerek destek verme”yi ana gerekçe olarak nitelediğinizde insanları bu çerçeve içine sokmak kolay değildir.  Ancak “mensubiyet”i örgüt üyeliği gibi tanımladığınızda piknikte futbol oynamak bile örgüt faaliyetine dönüşebilir. Bu bizde bir çok örgüt davasında devreye giren uygulamadır. Maalesef sürüyor. 16. Daire bir pencere açmaya çalışıyor, bakalım “FETÖ suçlamaları”na maruz kalmadan ne kadar açabilecek?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU Değilim 20 Eylül 2019 23:07
Biri şuna kanunları öğretsin.. efendi , kimseye iktisakli diye 10 yıl ceza verilmez.. iltisaklilara beraat verilir.. hoş sen daha geçen iktisakli olup beraat edenler görevlerine iade edilsin demiştin.... İktisakli demek en hafif anlatımıyla FETÖ sempatizanı demektir. Devletin kaynaklarını ve imkanlarını örgüte aktaran, öğrencileri örgüte devşiren bu adamların/mankurtların ihraç edilmeleri mahkum edilmelerinden daha önemlidir...
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 16:48
Birlikte yargı operasyonu yapmak için böyle “gözü kara” sözüm ona hakim ve savcılara ihtiyaç duyulmuştu. Aynı şekilde Emniyet’in stratejik noktaları da sonunda “Paralel Devlet Yapısı” olacak şekilde yığılmıştı." Şu sözler yapılan tüm hukuksuzluklarin arkasında siyasi iradenin de olduğunu gosterir , fetö örgütünün suçları ayni ölçüde iktidarin da suclarıdır. Siyasilerin hukuk önüne çıkması ise konjonkturel olarak mümkün görülmese de önümüzdeki yıllarda en önemli konuların başında geleceğini söylemek için müneccim olmaya gerek yok herhalde ..
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 16:03
Bunlar kimdir yazsanıza bilsek
Süheyl CALISKANOGLU 20 Eylül 2019 15:02
Maklubeye fazla kasik sallayanlar,hazimsizlik cekenlere yemek sonrasi; yürüyüs önemle tavsiye edilir.El-ele,kol-kola,hafif yagmurlu bir havada "beraber yürüdük,biz bu yollarda'sarkisi esliginde,ilac gibi geldigi söyleniyor ,tavsiye ediliyor (!)..
seko69 20 Eylül 2019 15:01
bir de Erdoğan'ı suçlayın. hem pelikancıları ziyaret etti diyorsun hem Erdoğanı masumlaştırıyorsun. 18 yılda yapılanlardan sadece ve sadece Erdoğan sorumlu. Pelikan dediklerini kuran, onlara o selahiyeti veren, istedikleri gibi cirit attıran sadece ve sadece Erdoğandır. Erdoğan bir işi yapar ama suçlu başkalarını gösterir. Erdoğan yalnız da değil, tek bırakılmış da değil. En basiti Bakara makara Egemeni Kendi emri ve imzası ile büyükelçi atadı. siz ise Egemene suç buluyorsunuz. asıl suçlu Erdoğan. pelikan, trol bunlar hikaye.. ARTIK GÖRÜN...
KARAR OKURU değil 22 Eylül 2019 10:31
0
Görmem, her şey gayet eyidir.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:09
Fettullah cemaati ile irtibatlı herkes örgüt mensubu olamaz, sudan sebeplerle cezalandırılamaz, çoğu suçsuzdur. Belli ki burada yargı araç kılınarak bir intikam operasyonu yürütülmüş, ancak bu kimselerin hiçbirine güvenilemez, artık devlet kademesinde görev verilemez. Bu ikisi ayrı şeyler. Bir vakit sonra çoğunun cezası temyizden şuradan buradan dönecektir, salıverileceklerdir ancak kendilerine başka iş bulsunlar. Hakimlik, polislik, askerlik kariyeri bitti. Bu da onların cezası olsun.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 15:44
0
Peki öyle yapalım. Ama bu torbaya onlarla bir şekilde temas etmiş herkesi koyalım. Bunun icin beş altı yıl öncesinin tv, sosyal medya, gazete kayıtlarına baksak iktidar kademesinin hali nice olur? Hukukta olmayan suçlar icat etmeyin. Kimbilir bir gün Allah rizasi için bağış yaptığınız bir kurum suça bulaşır da başınıza gelmeyen kalmaz...
Yorum kendi içinde çelişkili ve tutarsız. "Çoğu suçsuzdur" denildikten sonra "bu kimselerin hiçbirine güvenilmez" denilmiş. Yorum yapan suçsuz ise aynı zamanda yorumcuya güvenilemez mi? "Ceza alanların çoğu temyizden dönecektir" denildikten sonra "hakimlik, polislik, askerlik kariyeri bitti, kendilerine başka iş bulsunlar" demek hukuku tanımamak demektir. Hem "çoğu suçsuzdur" denilmekte hem de "bu da onların cezası olsun" denilmekte. Suç olmayan yerde ceza ne demektir?! Düşüncelerinizi karıştırmış olabilirsiniz ama biraz mantık lütfen!
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 17:47
5
Sevgili "Suçsuzlara ceza verilmesini isteyen yorumcu varmış" kardeşim, organize suça bulaştıkları ispat edilemeyen hiç kimse bir cemaatin grubun şunun bunun mensubu, irtibatlısı, iltisaklısı olmaktan dolayı CEZA davasına onu edilemez. bu çeşit yargılama FETÖ yargılamasıdır, hukuk devleti olmak iddiasında isek biz onlar gibi davranamayız. İşin bir de sadakat boyutu var ki, bunca yaşananlardan sonra bu insanların devlete sadakatlerine ilişkin ciddi ve haklı şüpheler oluşmuştur. Bir sonraki denemede aktif olarak yer almayacaklarının garantisi yoktur. Tazminatları ödensin ama artık kamu hizmeti y
Süheyl CALISKANOGLU 20 Eylül 2019 11:59
Doyasiya Maklubeye kasik salladilar,hazmi kolay olsun diye,beraberce yürüyüse cikildi,el ele,kol kola,hafif hafif yagan yagmurun altinda "Beraber yürüdük biz ,bu yollarda'sarkisini dile getirdiler(!)..
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 09:48
Burası Türkiye be hocam. Gerekçe çeşitlerimiz boldur. Cumhuriyet, Fetö veya falanca...Duruma göre seçilip, hükmün altına yapıştırılıverir. Hem böylece Anayasa'daki gerekçe yazma zorunluluğu da karşılanmış olur. Herşey kitabına uygun yani...
evin 20 Eylül 2019 07:09
pelikanın yaptıklarından sarayın haberinin olmadığı iddialarına çok gülüyorum... pelikanın sarayın gayriresmi sözcüsü olduğunu anlamanız için ne olması gerekiyor acaba?
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 11:06
1
Erdoğan, pelikanın AYAĞINA GİDEREK, asıl patronun kim olduğunu gösterdi.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 01:49
Daha önce de yazmıştım; onların hep bir düşmana ihtiyaçları var, gerilimden besleniyorlar. AKP tabanı da unutmasın, bir gün sıra kendilerine de gelecek, bizzat kendi partileri onları ihanetle suçlayacak. Adamların huyu bu.
SADECE KARAR OKURU 20 Eylül 2019 01:24
"Birlikte yargı operasyonu yapmak için böyle “gözü kara” sözüm ona hakim ve savcılara ihtiyaç duyulmuştu. Aynı şekilde Emniyet’in stratejik noktaları da sonunda “Paralel Devlet Yapısı” olacak şekilde yığılmıştı." Ahmet Bey siz neler söylüyorsunuz farkında mısınız? Fetö ile kimler birlik olup yargı operasyonu icra etti.Bütün kötü işleri Fetö tek başına yapmamış mıydı? Masal anlatıcıları böyle söylüyorlardı da ona şaşırdım.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 01:22
Gerçekten şaşırmış mıydınız Sayın Erdoğan ‘ın ziyaretine?Yapmayın Allah aşkına.
Abdullah karaçorlu 20 Eylül 2019 00:05
SEVGİLİ ÜSTADIM..ZAMAN TERS DÖNMEYİVERSİN.İKBAL ELLERİNDEN GİDİVERSİN,RÜZGARDA DAĞILAN SAMAN GİBİ SAVRULACAKLAR.ALCAK FETÖNÜN PARELEL YAPILANMASI NASIL YARGILANDI İSE PELİKAN CETESİ VE BANİLERİ DE YARGILANACAKLAR.CEZALARINI BULACAKTIR. Esnafı dolaşıyorum halkla ic içeyim bize su soruyu soruyorlar kurun attık yeni partiyi kurtarın bizi.Halkın bilhassa DAVUTOĞLU BEYİN ARKASINDAN SEL GİBİ AKACAĞINI GÖRMÜYORLARMI?İNNALLAHE YEHKUMU MA YURİDU. ALLAH NASIL DİLERSE ÖYLE HÜKMEDER.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 04:40
2
Kesinlikle sana katiliyorum. Davutogluna neden yonelis var bilmiyorum fakat insanlar ona yoneliyor
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 06:20
3
"İNNALLAHE YEHKUMU MA YURİDU. ALLAH NASIL DİLERSE ÖYLE HÜKMEDER." deyip sonra da yönetme erkini ele geçirmek için bu kadar çabalıyorsunuz ya bir güleceğim geliyor, sormayın :))
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:03
2
Allah şifa versin ;şizofrenlik önemli bir hastalıktır
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 23:57
Fetöden ceza alan binlerce örgüt üyezi var. Eğer size göre yanlış ceza verildiyse, bunlardan bir tanesi için ismen misal vererek hata yapıldı niçin demiyorsunuz da yuvarlak konuşarak mide bulandırmaya çalışyorsunuz. Böyle bir sektör mü oluştu?
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 08:27
2
Metastaz kitabını okursan 1 değil 10 tane yanlış kararı görebilirsin üstad. Göreme ve görmek isteyene örnek Cokkkkkkkkkkkkkkkk!
EMEKLİ İR VATANDAŞ 21 Eylül 2019 00:17
0
HİÇ ÇEVRENİZE BAKMIYOR,ORTALARDA DOLAŞMIYOR,TAZİYE,DÜĞÜN,BAYRAM ZİYARETLERİNİZ OLMUYOR GALİBA.HER AİLEDE YÜZLERCESİ VAR BUÖRNEKLERİN YETERKİ GÖRMEK İSTEYİN.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN