Back To Top
İktidarın ‘Alevi’ hassasiyeti yanıltıcı mı?

İktidarın ‘Alevi’ hassasiyeti yanıltıcı mı?

- A +

Deniyor ki aile, CHP'li ilçe belediyesini suçlamasa iktidar da olayı bu kadar umursamazdı.

Yani İzmir'de kapısına 'Defol Alevi' yazılıp çarpı konan aileye, siyasi beklentiyle sahip çıkılıyor.

O kadar basit mi? Altından bir CHP'li çıkacak diye mi üstüne topyekün gidiliyor? Ciddiye alınmasına, duyarlılık gösterilmesine sevinmek için erken mi?

Aile, tartıştığı belediye başkan yardımcısından şüphelendiğini söylemese AK Parti sözcüleri ciddiye almayacak, iktidar medyası büyütmeyecek miydi? Bunun için mi köpürtülüyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik teşkilatlarının üstünde çalıştığını, sorumluların mutlaka yakalanacağını ve hesap sorulacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu ile AK Parti sözcüleri, saldırıyı kendilerine yapılmış saydıklarını  açıkladı.

Nasılsa ucu bir CHP'liye uzanacak diye, kimi suçüstü yakalayacaklarını bilmenin rahatlığından mı dersiniz?

Oysa...

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda dün basın toplantısı düzenledi. İddiaya çok öfkeli, ateş püskürüyor.

Aileyle, yaşadıkları mahallenin imar ve altyapı sorunları yüzünden gerildiklerini Başkan da doğruluyor. Ama aralarındaki gerginliğin, 'Defol Alevi' provokasyonuyla ilişkilendirilmesini şiddetle reddediyor.

Polisin yanı sıra MİT'in de seferber edildiğini biliyormuş. Bundan memnun görünüyor Başkan. Soruşturmaya güveniyor. Failler bulunduğunda gerçeğin anlaşılacağından emin konuşuyor.

Doğru tepki bu olmalı değil mi?

İç yüzünün aydınlatılmasından CHP'li başkanın korkusu yokken iktidarın niyetinden kuşkulanmanın alemi ne?

Hem başka hesap varsa bile tutar mı?

Bir CHP'linin olayla irtibatı tespit edilse, Alevi-Sünni çatışmasını kışkırtarak içimizi karıştırmak isteyenin CHP olduğuna mı inanılacak?

Partili Aleviler, bu yüzden oy vermekten vaz mı geçecek; CHP'yle araları mı açılacak?

Hadi canım, külahıma anlatın.

Hem 'kimlik siyasetinin bütün inceliklerine vakıflar, kutuplaştırma sanatını onlara sorun' diyecek, din ve mezhep duyarlılıklarına oynamakta ustalaşmakla suçlayacaksınız... Hem de böyle bir nefret saldırısını kullanarak CHP'yi Alevilerin gözünde şeytanlaştırabileceklerine ihtimal verdiklerini düşünecek, bu acemiliği onlara yakıştıracaksınız?

CHP'yi Alevi düşmanı gösterme fırsatı sanıp bundan yararlanmaya kalkacağını vehmetmek, AK Parti'yi hafife almaktır. Asıl safdillik bu olur.

Ha... İktidarın yaklaşımında da sorunlu taraflar var.

Alman istihbaratı 'Alisiz Alevilik' projesi yürütüyor, mezhep fitnesini kaşıyarak Türkiye'yi bölüp parçalama entrikası kovalıyor derseniz... İstemesine isteyebilirler.

Ama siz provokasyona açık kapı bırakmadıktan, karanlık parmakların sızacağı toplumsal çatlakları kapattıktan, din, ırk ve mezhep ayrımcılıklarına geçit vermedikten sonra... Yabancı servislerin böyle emelleri, hevesleri olsa kaç yazar?

İktidarın, nefret suçlarını önemsizleştirmesindense önemsemesi her halükarda iyidir. Medyanın, 'abartmayın' diye ufaltmasındansa büyütmeyi seçmesi daha iyidir. Siz de sevinin.

19-11/29/ekran-resmi-2019-11-29-235330.png

‘Sahte peygamber’i uğurlayan kalabalıklar

Cami, Müslüman mabedidir. İslam’ın son din, Kuran’ın son kitap, Hz. Muhammed’in son peygamber olduğuna, kıyamete dek Allah’tan bir daha vahiy gelmeyeceğine ve ondan sonra başka peygamber gönderilmeyeceğine inanmıyorlarsa... Ne işleri var da ‘sahte peygamber’lerinin cenazesini camiden kaldırıyorlar?

Yerinde bir soru olmalı ki...

Bursa Müftülüğü de ‘İskender Evrenesoğlu’nun namazını bizim imam kıldırmadı, cenazesini Diyanet personeli defnetmedi, zinhar karışmadık’ diye alelacele açıklama yapma gereği duydu.

Yine de şaşkınlık sürüyor.

Vahiy aldığını söyleyen ve peygamberlik iddia eden Evrenesoğlu’nun cenazesine, 3 bin inananı katılmış.

Kalabalık bir cemaat, ne derseniz deyin. Şaşkınlık da ondan.

Hem İslam’ın açık amentüsüne rağmen ‘sahte peygamber’e iman edecek hem de cenazesini ayrıldığınız ümmetin camisinden kaldıracaksınız. Akıl sır ermez!

Ama ondan da çok, imanı şarkılarla bile kolayca çalınabilecek bir şey zannedenlerin şaşırmasına şaşırıyorum.

Hani Yıldız Tilbe’nin ‘o kadar zayıf mı ki hemen çaldırıyorsunuz, ben kimsenin imanını çalmadım, nerede bıraktıysanız orada arayın’ dedikleri... Onlar niye şaşırıyor?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ÖTÜKENLİKURT 02 Aralık 2019 21:08
Sayın yazar, o cenazeye katılan ahaliye sor alayı mütedeyyin, muhafazakar olduklarını, dindar olduklarını söylerler! Biz bu dinci kesim çok cahil, akıl fikir sanat, ilim bilim bunların çok uzağında dediğimizde zıplıyorlar ayağı yanmış kedi yavrusu gibi! Normal zekaya sahip kişi hiç tahsili olmasa bile muhakeme yapar! Benim dinim diyor ki, "İSLAM SON DİN, HZ. MUHAMMED SON PAYGAMBERDİR" Bunun aksini iddia ederek peygamberim ifadelerini kullanan kişi mürteddir. İslamdan çıkmıştır. Ona itaat de insanı dinden çıkarır! Bu muhakemeyi yapan kişinin inancının da önemi yoktur! Yani işimiz zor!
KARAR OKURU 01 Aralık 2019 14:19
Husumet diye kendinizi kandırmayın. Alevilerde defol sunmi diyemi yazsın. Husumet mezhebine mi?
misafir 01 Aralık 2019 11:14
gaziemir bb.başkanı ve bb.başkan yardımcısıyla görüşülüp o vatandaşla olan husumetleri çözüldü mü.su ihtiyaçları karşılandı mı..
Mustafa Algül 30 Kasım 2019 23:57
Sayın Akif Beki, Kapısına yazı yazılan vatandaşımıza Ak Partinin sahip çıkması sadece Ak Partinin değil, bu ülkeyi seven her insanın tepkisidir. Neden konuyu oy avcılığı gibi basit bir izaha yönlendiriyorsunuz? Oysa sizi yıllarca Ak Parti yandaşı olarak görmüştük. Mesele yandaşlık değil, bu ülkenin selameti meselesidir. Lütfen niyet okumalarınızı daha dikkatli yapınız. Zira bu ülke hepimizindir ve hiçbir vatansever bu ülkenin bölücülüğe çanak tututulmasını tasvip etmez.
KARAR OKURU 01 Aralık 2019 01:11
8
Kargalar (CHP, ip,babacan,Davutoğlu,İmamoğlu, kilictaroglu, İsrail, HDP, Amerika, PYD,Sözcü,Fox vb.)sürüyle,Kartallar tek uçar.Rabbim filleri ebabillere ezdirir.kazanamiyacaksiniz.reisi indiremiyeceksiniz.
KARAR OKURU 01 Aralık 2019 10:21
1
01.11 acil doktora gitmelisin. Şimdiden geçmiş olsun.
misafir 30 Kasım 2019 17:05
olayın aslını röportaj verdiği gazeteden öğrendik.tamamen husumete dayalı bir olay.söz konudu belediyenin o vatandaşla ilişkileri irdelenirse ortaya çıkar.hiçte yapılmak istenen algı gibi değilmiş.çatalcada sergilenen tiyatro gibi bu da yalan algı..saldırıya uğrayan başörtülü kadın.saldıran kadını masum gösteren yarkadaş vs..vs.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 15:12
Bu ara peygamberim diyenlerle siz biz müslaman yaptık diyenler revaçta!
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 15:07
akpartinin bu çıkışının altında, chp ile ona destek veren alevilerin arasını açmak niyeti var...
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 14:42
Vergilerimizle cami yapip imam maasi öder günde beş vakit namaz kilarsiniz ama varligimiz hep politik acmazlarda katliam ve zulümlerle kulanirsiniz. Ama ne saygi duyar nede vatandas olma aklarimizi verirsiniz. Üstünü örtemediğiniz pis oyunlariniz sonrasinda böylesi beylik laflarla vicdaninizin kirini temizlemeye calisirsiniz.
KARAR OKURU 01 Aralık 2019 14:22
3
Alevi vergileri imamlara helal mi?
cemil 30 Kasım 2019 14:01
Aleviler bu ülkede geçmişte ikinci sınıf muamelesi görmüştür. alevi türk olsun kürt olsun arap olsun fark etmez hepsine hor bakılırdı nedeni alevi kültürü günümüzdeki demokrasiye daha yakındı. ALEVİLER türkiyedede osmanlı günümüzdekü tc ile sunnilerin katı islam kurallarına ters düşüyordu, aleviler kendi bildikleri inandıkları şekillerde inanıyor ibadet ediyordu. Zaten türkiyeyıllardır kendisi gibi inananmayan, konuşmayan, düşünmeyen kendisisinden olamayan inanç ve milletlerin üzerine hep gitimiştir, kendsine benzetmeyene karşı dayatmacı siyaset ve silah zoru kullanmıştır.
karar okuru 30 Kasım 2019 15:01
5
Laik altından baskı sopası hep Sünni müslümanları döverken alevi dindaşlarımız hiç şikayetçi olmadıkları gibi tüm bu zulümlerde baş rol oynayan CHP'yi desteklediler. Şimdi Karar sayfalarında demokrat ve insan hakları şampiyonu rolü oynuyorlar. Tabi tüm aleviler değil. Her topluluğun iyisi var kötüsü var. Bu olay basit bir olay. Büyütmeye gerek yok. Ama görüyorum ki kötüler yine yorum sayfalarında nifak tohumları ekmeye devam ediyor. Allah ıslah eylesin...
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 13:35
Cem evine cenaze törenine gittiklerini gördünüz mü? İktidar aleviler konusunda samimi olmadıkları gibi kışkırtmada ilk sıradalar. Sosyal medya ayağa kalkınca dilinin ucuyla takkiye yaptılar. İlahi adalet bu riyakarlığı eninde sonunda cezalandırır.
Karar Okuru 30 Kasım 2019 12:31
Bir taraftan başörtülülere saldırılar oluyor, diğer tarafta Alevi bir vatandaşın evine yazı yazılıyor. Size de daha önce gösterimi yapılmış bir filmin yeniden gösterime sokulduğu hissi vermiyor mu? Bu olayları sadece iktidar ve muhalefet sığlığında değerlendirmek Türkiye için yazık olmaz mı? Birileri hem iktidarı hem de muhalefeti tasfiye edip yepyeni bir oluşumu ortaya çıkarmak istiyor olabilir mi, ha ne dersiniz?
Çekinhen 30 Kasım 2019 12:07
Peki dilleriyle söylemeseler bile kalplerinde ve zihinlererinda peygamberleştirdikleri tarikat şeyhlerine ne demeli ?protez kolların öptürülmesi ,şeyhin kibrit kutusu, ve daha nice sapkınlıklar. peygamberliktende öte.sn . yazar bu konudaki hassasiyetini biliyoruz
ali namlı 30 Kasım 2019 12:03
Dünkü yorumumda da kısaca temas etmiştim ; AKP nin her konuda olduğu gibi Alevilik konusunda da asla dürüst ve samimi olmadığı gün gibi aşikardır ! Bunlar özellikle dini konuları alabildiğine suistimal etmesini çok iyi bilirler . Cenaze törenine gelince ; bir çok bakımdan irdelenmesi gereken tam bir '' ibretlik vaka '' olduğu kanaatindeyim ! Selam ve saygılarımla
misafir 30 Kasım 2019 11:19
chp zaten alevilerin yoğun olduğu bir parti ama demek ki chp.lilerce makbul görülmeyen alevilerde var.bu anlaşılıyor.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 14:00
4
Aynı iktidar ağzı. İktidarda terörist diyerek yobazı kışkırtıyor. Hiç bir farkın yok. Alevilerin çizgisi belli. Senin çizgin şüpheli. Alevilerin şüphelilere ihtiyacı yok.
e.k 30 Kasım 2019 10:55
Aslında bu sahterkarın cenazesındekı durum bu gunku muslumanların ıcınde bulundugu durumun bır kesıtı. Bu sahtekar gıbı yuzlercesı var Islam dunyasında. Kımı sehy, kımıs sıh,kımı hacı, kımı hoca, kımı bedıuzaman vs.. Ve bu tıpler aynı zamanda ulke yonetmeye talıp. Ve sonra merak edıyoruz...Acaba Islam cografyası nıye sefaletten hem maddı hem manevı anlamda kurtulamıyor? Acaba nıye? Yuzyılarca kılıse ınsanları somurmus. Ve ınsanlar bıkmıs patlama noktasına gelerek Sekuler bır yapıda bulmuslar careyı. Islamda bız hala bu somurulme surecını yasıyoruz. Maalesef laıklık kagıt uzerınde kalıyor.
okur 30 Kasım 2019 10:53
Benim merak ettigim bu peygamber neden bir müslüman ülkede degilde Amerika gibi tutucu bir hiristiyan ülkede öldü??? Bursada 1,689 Cami varmis bir o kadarda imam düsünün:) Imamhatipli mezunlarida katarsak bir kac bin islam egitimi görmüs insan. Ama herne hikmetse Muhamedin son peygamber oldugunu bu üc bin kisiye anlatamamislar. Üc bini birde aile mensuplariyla carparsaniz eder en az 12 bin:) hos geldiniz yüzde 99 u müslüman olan ülkeye:))))))
Vahiy aldığını söyleyen ve peygamberlik iddia eden Evrenesoğlu’nun cenazesine, 3 bin inananı katılmış. Kalabalık bir cemaat, ne derseniz deyin. Şaşkınlık da ondan.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 06:46
Akif Bey samimi iseler bana Allah için tek bir tane Alevi bakan, vali, kaymakam hatta herhangi bir kurumda müdür göster. Zamanında Ecevit'in getirdiği KPSS dışında hakkıyla devlete girmiş bir tane memur göster. Allah için bir tane var mı? Şimdi samimi olduklarına inanıyor musun?
Ha bir de trabzonluları müslüman yapanlar var! Onlarla röportaj yapın belki daha orjinal düşünceleri vardır zatların. Allah ın hidayetine bile el attıklarına bakılırsa dunyanın geri kalanının bilmediği bir ayrıcalık sahibi falan olabilirler. Bizi de kurtarsınlar. Ha bir de trabzonlu bulup konuşmak lazım. Kendisine kim tebliğ etmiş islam ı onu öğrenelim! Hani iki taraflı kontrol olsun gazetecilik üfürükçülüğe dönmesin sonra! Malum heryer üfürükçü bu ara!
Kimlerin alevi karşıtı olduğunu aleviler çok iyi biliyor. İşin kötüsü alevi karşıtı olanlarda kendilerini biliyor. O yüzden siz endişe etmeyin herkes gerektiği kadar kimin ne olduğunu biliyor. Aleviler eğitimli iyi insanlardır ve akıllarını kullanırlar. Ucuz gösterilere pabuç bırakmazlar her vızıltıya. Kimse sahip çıkıyor gibi gorunmesin! İhtiyaçları yok sahte taraftarlara! Millet Ahmak tv programları yerine arada cem tv izlesin,dede sohbeti dinlesin,nasıl insanlar olduğunu öğrensin!belki ozaman kimse bilmeden tanımadan ahkam kesemezler.ne diyor:nedir bu alevilerin çocuklardan çektikleri!!!
Yehuda 30 Kasım 2019 04:34
Sahte peygamber: youtube da videosu var, ben peygamber degilim" diyor! Yehuda medyasinin uydurmasi. 1970'lerde de "Erbakan abdestsiz namaz kiliyor" diye yazmis, bi cok insanida inandirmisti Yehuda medyasi.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 03:17
AKP ' lilerin Alevi aileye gösterdigi bu ilgi gözlerimi yasarti, hata neredeyse cidiye bile alacaktim neyseki hafizam hala yerinde, aklima birden Ramazan davulcusunun Malatya'da " duyarli vatandaslarla" Alevi aileye yaptigi saldiri ve Hükûmetin gösterdigi o müthis duyarlilik geldi ve kendimi toparladim, anladimki "Bas örtülü bacim " söylemleri artik yeterince oy getirmiyor.
Karar Okuru 30 Kasım 2019 03:02
Akp'nin neyine nasil inanalim?
YA SABIR 30 Kasım 2019 02:50
Akp'liymis chp'liymis hdp'liymis!? Ne partisi ne siyaseti? Fesadin bozguncunun ikilikcinin partisi mi olur? Siz hepten mi kafayi yediniz? Yani altindan her hangi bir siyasi partili ciksa buna inancak itibar mi edecesiniz? Bu kadar karistirmayin! Bazi seyler fikir degildir! Fikir ozgurlugu hic degildir! O ihtimal bu ihtimal zirvasiyla milletin kafasini karistirmak gazetecilik habercilik degildir. Bir milletin bir arada yasama, millet olma baglarini asindiracak tahrip edecek davranista bulunanin partisi olamaz, siyasi gorusu olamaz! Oyle bir tip ya hastenede olur ya toprak altinda.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 02:03
Trump'in hakaretleri karsisinda suskunlugunu bozmayan Cumhurbaskanimiz Fransa Cumhurbaskanina hakaret etti. Demek ki Fransa disimize gore.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 09:26
8
Üzerine alınma.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 13:46
5
Cb Fransiz Macron'a kizmasi sana da mi koydu
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 01:52
Bu izmirdeki olayin altindan yine akp cikacaktir bakin gorun,eger dogru durustce bir inceleme yapilirsa,kimseye iftira atilmazsa,o ailenin belediyeyle olan anlasmazligini firsat bilip,bir taşla iki kus misali,kimin yada kimlerin yapabilecegi bellidir,yeterki hedef saşırtilmasinn
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 09:17
3
Yani şimdi araştırma sonucu Temennin dışında çıkarsa " saptırıldı " diyeceksin
karar okuru 30 Kasım 2019 09:21
3
Yine derken hangi alevi olayının ardından ''AKP'' çıkmış ki. Ama her olayda sizin gibi kötü niyetliler istismar için hazır ve nazır idi. İçinizdeki nefreti mağdurların sırtına basarak kusuyorsunuz.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 10:12
7
Alevi kardeslerim Dersim'de magralarda sizi yakan,öldüren CHP den, dersim diyemeyen CHP den yüz çevirin sizi oy deposu olarak gören CHP li olsun çamurdan olsun görüşünden vazgeçin.chp ve akp iki ortak anlayışın zıt kutuplaridir.birinin laik birinin dinci olması sadece oy verenleri consalide etmek için kullanılan argumandir.ozde ikisi de aynıdır .bakin meclise akp nin aldığı tüm kararlarda CHP nin onayı vardır.
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 10:39
9
Dersimi katliamını da, Zilanı da AKP yapmıştı zaten...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN