Back To Top
Siyasetle hakikat ne kadar örtüşür?

Siyasetle hakikat ne kadar örtüşür?

- A +

Başbakan Binali Yıldırım’ın bir konuşma videosu dolaşıyor sosyal medyada. Üstünde TÜSİAD yazan bir fonun önünde yapılmış, kısa bir kesit.

Vay efendim orada hayal tacirliği yaptıklarını mı itiraf etmiyormuş, vay efendim seçmene verdikleri sözleri tutmayacaklarını mı ağzıyla söylemiyormuş...

Gereksiz yüklenilen sözleri şöyle:

“Seçim kampanyalarında söylenenle sorumluluk üstünüze yüklenince söylemleriniz hiçbir zaman aynı olmaz. Hiçbir ülkede de aynı olmaz. Siyasetle hakikat her zaman birbiriyle örtüşmez...”

Yanlış bir şey mi söylüyor, hayır.

Açık açık seçmene hayal sattıklarını mı ikrar ediyor, hayır.

Samimi ve dürüstçe bir gerçeği dile getiriyor.

Seçim dönemlerinde siyasetçilerin yarıştırdığı popülist söylemlere bakıp gelecekle ilgili endişeye kapılan iş dünyasını rahatlatmaya çalışıyor.

Buradan, AK Parti’nin verdiği sözleri tutmayacağı, gerçekleştiremeyeceğini bile bile seçmene bol keseden vaatler saçtığı sonucu mu çıkar?

Her kesime gönül alıcı mavi boncuklar dağıtan aşırı popülist söylemleri, afaki atışma ve polemikleri kast ettiği açık değil mi?

Gerçekçi, ayakları yere basan bir siyasetçi Binali Yıldırım.

Kazandıklarında, ekonomik realitelere göre hareket edeceklerini, ipin ucunu kaçıracakları korkusunun yersizliğini deklare ediyor.

‘Taç giyen baş akıllanır’ deyimiyle özetlenebilecek bu sözler, bilineni tekrar bildirmekten yani malumun ilamından başka bir şey değil.

Beklenti yönetimi diyelim, siyasetçinin seçim coşkusuyla söylediklerine değil sorumluluk makamına oturduğunda yaptıklarına bakın demekten başka ne anlam taşıyabilir ki?

***

Ayrıca...

Seçimin hemen ertesindeki birkaç günde gördüklerimiz, son başbakanı haklı çıkarmıyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, OHAL’i sonlandırma vaadini yerine getirmek için ittifak ortağı Bahçeli’yle anlaşmadı mı, anlaştı.

Erdoğan, TV’lerde döndürülen teşekkür klibinde “Kavga ve kaygıyı geride bırakarak uzat elini kardeşim. Yeni bir sayfa açıyoruz. Biz karşıtlıklarımızla güçlüyüz” demiyor mu, diyor.

Karşıtlarına, yani kendisine ve partisine oy vermeyen toplum kesimlerine değil mi bu sesleniş? Evet öyle...

Muhalif seçmene barış eli uzatmıyor mu, uzatıyor.

E daha ne?

‘Siyaset her zaman hakikatle örtüşmez’ derken bunu anlatmak istediği ortada.

Seçim zıtlaşmalarının, siyasi hesaplaşma ve inatlaşmaların sürdürülemeyeceğini önden haber vermiş işte.

Öyleyse; siyasetin hakikatle en çok örtüştüğü zamanlar da seçimlerin hemen sonrasındaki dönem olmalı.

Mehmet Altan’la Celalettin Can’ın tahliyeleri, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının tartışmasız bağlayıcılığına dair kanun hükmünün nihayet fark edilmesi filan da buna işaret değilse neye alamet...

Yok yere bahar havası estirmiyorum, fuzuli iyimserlik yaymaktan değil.

Hayatın zorunlu, sıradan gerçeklerine dönüleceğini baştan ilan etmiş Başbakan, nesine moral bozacaksınız!

Hatta yazının başlığını düzeltiyorum; ‘Siyasetle hakikat nereye kadar örtüşür’ demeliydim.

Ve cevap; inşallah bir dahaki seçim sathı mailine kadar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 19:33
AKİF BEY TEHDİTLERE KULAK ASMAYIN. ARKANIZDAYIZ
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 19:07
yalancının mumu yatsıya kadar.. başkası yapınca yalan sen yapınca hikmet olmuyor. yalancılık münafıklıktır. müslüman özü sözü doğru adamdır. siyasette yalancılık mübahtır diye bir kaide yok. kaldıki yalan bize söyleniyor. israile abdye değil. hadi israille yaptığın anlaşmayı ben seni kandırdım deyip uyma bakalım ne oluyor. erdoğanizm putperestliğe doğru gidiyor. ilk sorulacak şey iman ötede parti değil
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 17:53
Akp geleli seçim zamanları değilde her gün siyaset konuşuyoruz ergenekondu fetöydü havuzcuları yalan ve iftiraları muhalifleri karalamaları bıktık Allah aşkına SİYASETİ BİTİRİNDE EKONOMİYE YÖNELİN İFTİRAYI BIRAKINDA İŞE İŞCİYE BAKINNNNN
Nermin Öztürk 29 Haziran 2018 17:09
Bu yazı için tek cümlelik yorumum: Sayın Cumhurbaşkanına selam çakmak...
Soylu 29 Haziran 2018 13:49
İçişleri bakanı da biliyordur seçimin bittiğini umarım, yada Devlet Bahçeli'nin ziyaret ettiği bugün siz ve bu gazetenin birkaç yazarı için vur emri veren Alaattin Çakıcı da biliyordur umarız.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 13:32
Kendin ne zaman hakikati ifşa edeceksin bile bile yalan söyleyen anketciler siyasetçi ler köşe karalayanlar özeleştiri yapacak mi sütten çıkmış akkasikmi sınız yoksa chpkk sebep olduğu ağrılı mevlüt katilini de kinayacakmisin
ben bir sevda kuşuyam 29 Haziran 2018 12:40
Allah aşkına mahkeme kararlarının, tahliyelerin seçimle falan ne ilgisi var? Bu sözler yargının siyasetten bağımsız olmadığının aleni itirafı değil midir? Bir adam nesnel delillere göre cezalandırılır ya da serbest bırakılır. Bu insanlar rehin mi tutuluyordu yani? Eğer öyleyse neden buna gıkınız çıkmıyor?
metin p. 29 Haziran 2018 11:43
TÜRKİYEmiz inşaalah üç yüz senelik kimlik arayışında gerçeği bulup derenin yatağını bulacağına inancım tamdır.Hakikat dedi de akif bey ordan aklıma geldi.Çünkü bana göre TÜRKİYEnin hakikati İslamdan başka bir şey değildir.
musto 29 Haziran 2018 11:39
SN.Başbakan doğru söylemiş geçen ayki ithalat ve ihracat rakamları açıklandı 1ayda 8 milyar dolar açık vermişiz bunu'da yabancı güçlermi yaptı daha bir arpa boyu yol gidememişiz..
atilla 29 Haziran 2018 11:39
önce teşkilata sızmış gereksiz'leri, yakın medyanın gereksiz ve abartılı propagandsitlerini, yalakaları bir uzaklaştırsınlar. mhp nin ayak bağı olmasına önlem alsınlar. onları bürokrasiden, bilhassa ''sağlık'tan uzak tutsunlar. ohal'i kaldırsınlar. gazetecileri serbest bıraksınlar. dostane söylüyorum.
Fatih Kömürcüoğlu 29 Haziran 2018 09:29
CHP'lileri şehit cenazelerine sokmayın diyen İç İşleri Bakanı ne kadar da muhaliflere sevecen davranıp el uzatıyor değil mi? Akif Beki Başbakana selam çakmaya çalışırken gözden kaçırdı herhalde.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 11:32
24
Onlar da PKK'dan taraf olmasınlar. Bakan CHP'li il başkanlarını korudu. Yoksa şehit yakınlarının gazabından kurtulamazlardı cenazede.
ERKAN DOĞAN 29 Haziran 2018 08:24
Sayın Beki Bu ülkede siyasi tartışmaları bir kenara bırakıp derhal reel hayata dönmelidir.Seçim konuşmak anlamsız.Neden derseniz oy verme kriteri her parti için objektif olmaktan çok taraftarlık.Ege Cansen deyimi ile seçmen kendini dolayısı ile kendine benzeyeni seçer. Bana sorarsanız Türkiye yeni bir kemalist tıkanma ile karşı karşıyadır. Erdoğan ya Türkiye'nin geleceğine şans verecek yada kendi ikbali ile Türkiye'nin geleceğini eşitleyerek bize hayat yarışında geri bırakacak.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 07:44
akif bey başkanlık sisteminde kaç bakan olacak
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 06:43
Aslında bütün dünyada biraz öyle. Bizde ölçü fazla kaçmış o kadar
HACİ VAK VAK 29 Haziran 2018 01:52
OHAL ortaminda secim kazanildi . secim calismasindaki adaletsizligi herkes biluyor . muhalif adaylar teroristlikle suclandi . secimi kazandiktan sonra akp ne yapacakti. Bukadar haksizliga ugrayan muhalefete (terorist vs itham ettigi kisilere ) el mi uzatiyor. Secimi kazandiktan sonra yani. Secim gunu herseyi say . ohal ile secin kazan . bir gun sonra demokrat ol. Kim inanir sizden baska KADİR İNANİR .
Andromeda 29 Haziran 2018 02:27
27
Yüzsüz herif soytarılık yapma.Kaybettin edebinle hazmet
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 13:03
1
adam yorum yapmış ne hakaret ediyorsun edepsiz. varsa aksi bi görüşün sende onu savun. işiniz gücünüz terbiyesizlik. seviyesiz herifler
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 01:30
Hassas ve ilginç bir nokta.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 00:50
bir müslüman için örtüşmesi imanın gereğidir. çünkü müslüman zina yapar içki içer ama asla yalan söylemez diyor Efendimiz s.a.v.. yalancılık münafıklığın birinci alametidir. ama yüzde bilmem kaçı müslüman olan bir ülkede yalan söylemek siyasetin gereğiymiş gibi bir algı bir kabul bir görmezden gelme var
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 01:41
25
Yalan elbette kötü ama her doğru her yerde söylenmez. Bunu en iyi siyasetçiler bilir.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 02:24
2
01.41 Hele o doğrular millete hiç söylenmez değilmi..? vaaah müslümanım vah...!
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 12:27
8
Evet söylenmez. Oslo görüşmelerini sızdıranların be kadar müslüman olduğunu 15 Temmuz'da gördük.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 13:01
0
her doğruyu söylemelerini beklemiyoruz zaten. her Allahın günü yalan söylemesinler yeter
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN