Back To Top
THY’den ‘cici gazete’ açıklaması

THY’den ‘cici gazete’ açıklaması

 - Son Güncelleme: 06.08.2019 Salı 09:19
- A +

Yolcularının hangi gazeteyi okuyacağına karar vermekten artık vazgeçiyorlar anlamı çıkar mı, bilemedim. Ama "THY'nin cici gazeteleri şaşırtıyor" başlıklı yazımdan sonra, e-postayla bir açıklama geldi.

Gönderen, THY Müşteri İletişim Merkezi.

Şöyle diyor: "Seyahatiniz esnasında yaşadığınız memnuniyetsizliğiniz, kabin amirimiz tarafından ünitemize iletilmiştir.

Uçaklara yüklenen gazeteler, standlarımızdan elde edilen istatistikler doğrultusunda yolcu sayısına göre belirlenmektedir. Bu doğrultuda, geri bildiriminizde yer alan talebinizin değerlendirilebilmesi için ilgili üniteye bilgi verilmiştir..."

Yani artık Karar, Cumhuriyet ve Sözcü gibi yasaklı gazeteler uçaklara alınacak mı, bu dayatmadan nihayet dönüyor mu THY, sevinebilir miyiz dersiniz?

Sorun, sunulan gazetelerin adet olarak yetmemesinde değildi. Sayıca yetiyor da artıyorlar bile. Çoğu, hiç ellenmeden geldiği gibi geri gidiyor. Hatta iade fazlası sorunu var. Yine de yolcular, okuyacak gazete bulamıyor.

Çünkü gerçek sorun, ayrı telden çalanların kara listeye alınması, uçaklara yüklenmemesi.

Yolcu talep ve şikayetlerine gösterdikleri duyarlılık sevindirici. Hiç değilse cevap verme nezaketinde bulunuyorlar. Fakat verdikleri cevap, yasaklı gazeteler uygulamasının iptaliyle ilgili bir şey söylemiyor.

Bu haliyle duyarlılık gösteriyor, ilgileniyormuş gibi yapmaktan öteye gitmiyor yolladıkları açıklama.

Muzır ve cici gazete ayrımı yapmayı bırakacaklar mı? Yolcularını, zararlı yayınlardan korumak gibi üstlerine vazife olmayan işgüzarlıkları terk edecekler mi, etmeyecekler mi?

"O yok, şunu verelim' diye savsaklayıp durmak yerine, yolculara istedikleri gazeteleri sunmaya gerçekten karar verdiklerinde bildirsinler, müjdeyi ilk duyuran olmaya talibim.

Viyana Büyükelçimizin sitemi

“Yine yoktunuz monşerler” başlıklı yazımla ilgili bir açıklama sözüm var, üzerimde kalmasın.

Aslında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’la da Twitter’da yazıştık.

Kıran, şöyle diyordu: “Akif Bey, sergi bu akşam açılıyor.  Henüz sergi açılmadan Büyükelçiliğin açılışa katılmadığını da nereden çıkarıyorsunuz? Büyükelçimiz, Ahmet Güneştekin Bey ile zaten sürekli irtibat halinde. Büyükelçiler Konferansımız için Ankara’da bulunduğundan bu akşam açılışa yardımcısı katılacak.”

Cevaben “Yazıda belirtiyorum nereden çıkardığımı. Ayrıca hazırlık aşamasından başlamalı değil mi alaka ve himaye? Ama Büyükelçimizle ben de konuştum, yardımcılarıyla ilgili yanlış anlaşılma kısmını düzelteceğim” dedim. Ve Kıran’a, duyarlılığı için teşekkür ettim.

Gelelim Büyükelçi Ümit Yardım’la konuşmamıza...

Açılışta bulunamadığı ve ayrı bir kutlama daveti veremediği için üzüntüsünü, eleştirilerim için de sitemlerini dile getirdi.

Üzüntüsünde de sitemlerinde de içtenliğini hissettirdi. Zamanlama talihsizliğine cidden içerlemişti.

Söylediği gibi, bilahare eşi ve iki diplomatımızın açılışa katıldığını da öğrendim. Rastlaşamadık ama gelmişler.

Kendisinin haklı bir mazeretle bulunamayacağını zaten paylaşmıştım. Yardımcılarının katılabileceği bilgisini ise teyit edemediğime yer vermiştim. Muhtemeldi ama açıkça yazdığım gibi, yazıya başladığım saatte kesin denemiyordu.

Kültür Bakanlığı derseniz, ne arayan ne soran, bir ses seda çıkmadı oradan...

Kaldı ki; Viyana’nın köklü müzelerinden Kuntsforum’da, Ahmet Güneştekin gibi eserleri dünyayı dolaşan bir sanatçımızın solo sergisi açılıyorsa, bu Viyana için bile istisnai bir durumsa, böyle bir fırsata ilgi,
destek ve sahiplenme
sadece açılışa uğramakla mı sınırlı olmalı?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Fahrettin Özdemir 06 Ağustos 2019 21:35
Sokakta,otobüste ,parkta insanların elinde gördüğüm gazete THY yok,Salonlardaki gazeteler ,kanallar hükumete ait.Ancak şu var ki:Artık bu durum da AKP'nin aleyhine işlemeye başladı.
Sayın Beki Sigara ötv'sine üst üste bindirilen zam nedir Hayatın radyoları niçin ilginiz dışında... Bıktık artık Tek mazeret " sigara zararlı engellemem için" palavra
Sabır! 06 Ağustos 2019 19:35
Türkiye,Doğu Akdeniz de sondaj yapıyor. Suriye nin kuzeyine girdi girecek.Sen iki gazete fazla satış hesabı yapıyorsun.Yazarın bu işlerle ne ilgisi olur ki,Gazetenin pazarlama elemanları fazla mesai yapsın.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 14:48
Gazeteler bir yana yolcu salonlarındaki "mecburi" A haber ve TRT yayınlarına da el atsanız :(
Süheyl CALISKANOGLU 06 Ağustos 2019 13:09
10,47:Hangi Gazeteler mi?Karar,Cumhuriyet,Sözcü,Birgün Gazeteleri Türkiye'nin gerceklerini korkusuzca yazan gazeteler..
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 17:00
5
Karar neyse de... Cumhuriyet, Sözcü gerçekleri korkusuzcaahahaaa diyecem ama bir gülme geliyor, cümleyi tamamlayamıyorum. İyi uykular güzel kardeşim, bol rüyalar.
Karar okuru 10 Ağustos 2019 13:31
0
Sözcü; Korkusuzca Yazan Gazete ?? Yok canım !! Karar için yorumlarım Sözcü için görüşlerimizden farklıdır. Sovyet Pravdanın bile içerik olarak Sözcü den daha mantıklı, tutarlı olduğu hususlar var. Televizyonların efendi, akıllı, dengeli yorumcusu Deniz Z. Budaeste ve Viyana konsoloslukları hakkında geçen gün dötürmüş, Türkler İyi Taş Taşır yazısında. Deniz kardeşim kaç kere Budapeşteye, Viyanaya geldiniz, kaç kere vatandaşlarla görüştünüz bizi adam yerine koydunuz da konsoloslara hücum ediyorsunuz? 5 yıldızlı otellerden çıkıp da bizim bölgelere gelip bizlerle ne zaman bir çay içtiniz ? Siz bu
Zaza 06 Ağustos 2019 11:29
BASTIR AKİF.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 16:58
0
Evet Deniz Zeyrek bey Viyana ziyaretinizde otelinizi business uçak biletinizi kim sponsor oldu? Şunları da “korkusuzca” yazar misiniz ? Konsolosluklarımıza notu siz veririz . Siz kart yılda bir gelip konsoloslar hakkında yazarsanız komik oluyor .
musto 06 Ağustos 2019 11:09
Bu tür partilerde yapılarda lidere davaya itaat şart es kaza ülkeninde tapusunu ele geçirdiklerini zannediyorlar kurumlarıda kendi yönetim anlayışı ile yönetiyorlar.Avam tabakasına çok kızıyorlar ama oy deposu onlar liderin reisin emriyle böyle yuvarlanıp gidiyorlar.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:28
Bizden biraz farkli dusunenlerin hain ! musrik ! dis guclerin usagi ! zillet ittifaki !! diye goruldugu - itham edildigi bir ulkede, bu ikisi yari irkci, digerinin ise yari dinci olan gazetelerin THY da yolculara okumalari verilmemesi normaldir...Belediye secimlerinin bile beka sorunu !! olarak goruldugu bir ulkede hamasetin, nefretin, kavganin , resmi tarih palavralarinin, militarist ve antidemokrat katilimci dusuncenin tavan yapmasi istenen bir ortamdir...olerans, saygi, hosgoru, demokrasinin temel kurallari, evrensel hukuk, hur dusunce ortami, ifade ozgurlugu laftadir, yok hukmundedir .
bilal 06 Ağustos 2019 09:26
Helal olsun Dünyanın ik 5 ine giren THY yi de kötülediniz ya helal olsun. Okumak isteyen gezetesini götürsün. Serbest ekonomi de kimse kimseye ne yapacapını söyleyemez.
Süheyl CALISKANOGLU 06 Ağustos 2019 17:22
0
THYollari hangi klasmanda ilk beste yer almis?Gönül arzu eder ki böyle olabilsin,benim inancim az,hava yollarini iyi tanidigimi rahatca söyleyebilirim,35 sene Alman Lufthansa Yollarinda,görev yaptim,bu nedenle taniyorum,hava yollarini..
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 08:20
Muhalif olmanızın dayanılmaz hafifliği bunlar Akif Bey.THY'deki gazeteler konusunda ne kadar halkıysanız sergi konusunda o kadar yanlışsınız. Her gün köşe yazmanın zorlukları belki de....Karar okuru
Süheyl CALISKANOGLU 06 Ağustos 2019 07:10
Muzir Gazeteler (!)AKP iktidarda oldugu sürecte THY'larinda servis edilmez,bosuna ümit etmeyelim.Ödleri kopuyor vatandas gercekleri ögrenecek korkusu ,"korku daglari beklermis'..
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 10:47
7
Vatandas hangi gazetelerden gercekleri ogrenecek ?? Futbol transfer palavralarinin....en onemli konulardan oldugu medya haberlerinden mi ?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 05:29
RTE'nin gönlü olursa aldırır gazeteleri yoksa kimse sokamaz. Ondan izin almadan böyle bir karar verecek adam THY'de yok.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 02:33
İdris bakkal açmış. Oğlu Temel'e müşteriye yok demeyceksun, ha uşağum demiş. Makarna yoksa şehriye,pirinç yoksa bulgur satacaksun,tamam mı? Temel anladum,demiş. Müşteri, tuvalet kağıdı istemiş;Temel bakmış ürün kalmamış. Hemen çözümü bulmuş. Ha demiş size zımpara kağıdı vereyum. Tabi dayağı bir güzel yemiş. THY'nin "o yok şunu vereyim"hali budur.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 02:14
Akif bey olaya katılanlar size görünmek Zorundamı? Karşılaşmadınız diye insanlar aleyhinde yazı yazıyorsunuz . Bende salonun girişinde durun ve geleni gideni yazın bundan sonra.
Lumıyalı 06 Ağustos 2019 02:01
Akif Bey, bu yeni bir durum değil,17 yıldır bir çok Gazete THY uçağına alınmıyordu... Biraz etep diyelim..!
Ali baba 06 Ağustos 2019 01:09
THY, oda yakinda iflasini isteyecek,bekleyin,
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN