Back To Top
Trump’ın ‘kolay lokma’ taktiği

Trump’ın ‘kolay lokma’ taktiği

 - Son Güncelleme: 15.01.2019 Salı 08:58
- A +

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu haklı, ne zaman içeride başı sıkışsa Türkiye’ye sataşmayı alışkanlık haline getiriyor Trump.

Fakat altın eli bıçak kesmez derler. Neden ilk sıkışıklıkta Türkiye’yi gözüne kestiriyor?

Adamın zoru, asıl Rusya’yla. Ama oradan yürümeyi gözü yemiyor.

Meğer, ABD Başkanı’nın Rusya’ya çalışıp çalışmadığını gizliden soruşturmuş FBI, ciddi zan altındaymış.

Tesadüfe bakın ki skandalın New York Times’da patlamasının ertesi günü, Trump Twitter’da patladı.

Suriye’den çekilme kararından en çok Rusların yararlanacağı, Putin’in çıkarlarına hizmet edeceği şüphesini dağıtmak istediği açık.

Ama Moskova’ya şarlamıyor, ya ne?

Bilakis, oradaki Amerikan askeri varlığından en çok Rusların yararlandığı gibi bir cümleyi satır arasına yediriyor en fazla.

Hesabına ajanlık yapmakla suçlandığı Rusya’ya gelince, mesajı gayet özenli. İnce ayar yapabiliyor, Putin’i kızdırmaktan kaçınıyor, sözcüklerini dikkatle seçiyor.

Türkiye kısmındaysa korkusu yok, aslan kesiliyor, ağız dolusu höykürmekten çekinmiyor.

Görülmedik ölçüde küstah, aşağılayıcı ve tehditkar üstelik. Popülist şarlatan nitelemesini hak edecek kadar...

***

Ülkesini Rusya’ya sattığı suçlamasıyla tutuşmuş paçaları. Şaibeyi üzerinden atmak için Rusya’ya kafa tutması beklenir şovmenden...

Ama güç gösterisini Türkiye üzerinden yapıyor, neden?

Çavuşoğlu’nun tepkisini beğendim, alttan alma kompleksine kapılmadığı, ağız dalaşına girmeden gerekeni söylemeye gayret ettiği için...

Anladığı dilden cevap vermeyi, şarlatanla şarlatan olmayı tabii ki önermiyorum.

Hem saygıya davet ediyor Çavuşoğlu, hem de ‘durumunu anlıyoruz’ diyerek Trump’ın zorunu ifşa ediyor.

Üzerindeki bunaltıcı baskılardan kurtulmak için saçmaladığına ne şüphe...

Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz, bu da yerinde uyarı...

Trump’ın anladığı sokak dili seviyesine düşmemeli elbette Ankara.

Kuru hamasetin faydası olmaz, hassas dengeleri daha da kötüleştirdiğiyle kalır, tecrübeyle sabit.

Trump’la diyalogda mesafe almak için çene kuvvetinden fazlasına ihtiyacımız var, evet kesinlikle.

Herifteki haydut pervasızlığını durdurmada sözün caydırıcı olmadığı görüldü.

Sergilediği ‘paran kadar konuş’ patavatsızlığı üzerinde, sadece ekonomik sağlamlığın ikna gücü olabilir.

Brunson restleşmesinde nasıl sonuç aldığına bakıp, Türkiye’yi yumuşak karnından yakaladığını, kırılgan paramıza güç yetirebileceğini düşünüyor.

Değilse neden tekrar aynı silaha sarılsın, ekonomimizi çökertmekle tehdit etsin?

Dış borçla büyümeye yani dolarizasyona bağımlılığımızı azaltmadıkça, Trump’ın paramızı zayıf halka olarak görmekten vazgeçmeyeceği ortada.

Çarkımızı borçla döndürmeye ihtiyacımızı keşfetti bir kere.

Paramıza saygısını geri kazanmadıkça, herifçioğlu TL’yi şamar oğlanı zannetmeye, Türkiye’yi günah keçisi olarak kullanmaya, karanlık günahlarının acısını bizden çıkarmaya devam edecek.

Dolar krizinden, daha fazla dolar çekerek çıkma mecburiyetimizi deneyimle öğrendi.

Dayağı Ruysa yüzünden yediği halde, gözüne bizi kestiriyor, soralım kendimize, neden!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mehmet 15 Ocak 2019 19:59
100 yillik projeyi nasıl olurda.biz isteriz.Tampon.bolge kafamıza geçirilen çuval gibidir.Biz pkk yı koruyacağız.Siyasiler suriye sınırındaki mayınları Israil firmasına vermek için çalışmaları meğer pkk yı.guney doğu ile birleştirmekmis.Hani tarım yapacaktık tarım mi kaldı.Vay makam vay.
KARAR OKURU 15 Ocak 2019 16:20
Kürt sorununu terör sorunu olarak göstermemize sadece biz inaniyoruz,artik bir inandiriciligimiz kalmadi,yalani kendimiz üretip kendimiz inaniyoruz elin adami inanmiyor.
mehmetkarar 15 Ocak 2019 12:11
Erdoğanın'ın "kolay lokma" taktiği de rahmetli İnönü. Hem de yıllar önce aynı tehditlere göğüs germiş İnönü. Yazınızın sonunda "soralım kendimize neden!" diyorsunuz, ben kendime sorunca 10 Kasım'daki "Atatürk'ü şükranla İnönü'yü şikayetle anmak" başlıklı yazınızı hatırladım. İnönü'yü kum torbası yapmak yerine rahmetle ansak belki kum torbası olmaktan kurtulmanın ilk adımı olur
necip 15 Ocak 2019 11:41
türkiye dışişlerinde kullandığı üslup ve dille bir cevap aldı. şaşırmadım. trump profili tanıdığımız bir profil. her an böyle bir şey yapabilirdi, yaptı.
Necip 15 Ocak 2019 11:22
türkiyenin ab ülkelerine ve abdye karşı kullandığı dil pek mi diplomatik? merkele nazi dedik biz. alman kültüründe olmayacak şey. 7 sülalesine dere tepe dümdüz küfretsen daha az etki yaratırdı. aynı üslup tek bir tweette bize gelince neöööy? osmanlı torunu necip millete öyle denir mi? önce kendi diline bir bak necip.
tam öyle değil 15 Ocak 2019 11:17
türkiyenin ekonomik kırılganlığı konjonktürel değil yapısal. 2001 krizi de yapısal sorunların sonucu idi. zaten ABD'nin rest çektiği herhangi bir ekonominin ayakta kalması pek mümkün değildir. almanyaya rest çekse, SWIFT işlemlerini donduruyorum dese almanya ekonomisi sallanır. Rusya, İran ekonomik açıdan sürünüyorlar, içine çöken bir sarmala düşmüş durumdalar. yani abdye rest çekiyorsanız bunları göze alacaksınız.
M.T.K 15 Ocak 2019 09:56
16 yıl boyunca dışa bağımlı bir ülke ol, bütün varını yoğunu betona yatır, elin oğlundan dolarları al, ortalığa saç. gelişmek kalkınmak için hiçbir şey yapma sonuçta gelinen noktada abd'nin kuklası ol, vurduğunda öl, kalk dediğinde kalk. işi düşünce dost, işi bitince düşman. bunları bilmeyecek kadar kör olanların ise 16 yıl byunca ülkeyi yönetmesi..kısaca biz bu tabloyu 16 yıldır izliyoruz. İşgal illa toprak alarak değil, dışa bağımlılıkla da olur. ERbakan ne demişti; ABD seni silahla yok etmeyecek, ekonomini çökerterek yok edecek. ne ön
Insiyator... 15 Ocak 2019 08:54
Twitterdan sonra dolar kuru degismedi. Piyasa danisikli dogus kanisinda olabilir. Insanlah bu isin cilkini cikarmazlar.
musto 15 Ocak 2019 07:49
Adamlar yumuşak karnımızı bulmuşlar vudukca vuruyor gonk çalıyor biraz ara nefes alıyor tekrar ne istediler de vermedik gücümüz kadar uçak alın aldık demir çelik ürünlerimize vergi dedin koydun tütün ürünlerine 500 milyon dolar vergi koyacaktık onuda sıfırladık daha ne istiyorsun be adam.
göktürk börü 15 Ocak 2019 06:23
nedense her seçim öncesi aynı taktik bir ara israile ey diyordu rte seçim öncesi sonra hollandaya eyy diyordu sonra almanyaya ey dedi sonra seçim bitince hepsiyle ilişkileri düzeltti rte bence seçim öncesi abd ve trump rte ye kazanması için seçimi milliyetçi oyları alsın diye kıyak yapıyor şimdi 31 marta kadar dış güçler der durur rte tamda gündem degiştirme taktigi
Muzaffer 15 Ocak 2019 03:56
Sn. Beki Ekonomik olarak güçlü olmak için üretim ekonomisine geçmek gerekir.Bu yıllardır söyleniyor ama hükümetimiz dinlemiyor.Varlıklarımız yok pahasına satılıyor.Büyük yatırımlar abartılı garanti garabeti ile yaptırılıyor. Tarımda,hayvancılıkta dışa bağımlılığımız artıyor..gittikçe daha fazla borçlanıyoruz.Yani kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz..Gerçek olan şu ekonominiz kötüye gittikçe itibarımızda kalmaz ağırlığımızda..Kurtuluş savaşından sonra çok sıkıntılı yıllar geçirmemize rağmen Osmanlının borcunu ödedik.Büyük
KARAR OKURU 15 Ocak 2019 03:15
"Trump gozune bizi kestiriyor"...Yanlis bir tespit. Trump'in bizimle alip veremedigi yok. Papazi rehin alinca kendisine oy veren dindarlara yaranmak icin bize rest cekti. Papazi biraktik, Turkiye'yi ve Erdogan'i oven demecler verdi. Trump icin Suriyeli Kurtler de onemli degil ama cekilme karari alir almaz "Kurtler ISiD'e karsi savastilar, bize cok yardimci oldular" diye kendi partisinden bile tepki aldi. Bu aslinda mantiksiz bir tepki degil. Sen Kurtleri savasta kullan, sonra kadelerine terk et. ABD bunu daha once de Korfez savasindan sonra yapmis ve Kurtler katliama ugramisti.
KARAR OKURU 15 Ocak 2019 08:18
10
Kürtler değil, çoğunluğu Kürt olan terör örgütleri... PKK ne durumda biliyoruz. Artık Küertlerin tükürüğünü alamaz.
KARAR OKURU 15 Ocak 2019 20:42
0
8:18...PKK kotu durumda,son demlerinde, bitti tukendi. 35 senedir bize hep bunu soylediler. Bu ulkede Kurt sorunu halledilmeden PKK bitmez. PKK baska Kurtler baska diyerek, gercegi gormemezlikten gelerek bir yere varilmaz.
Kara 15 Ocak 2019 02:12
Kûrde dûsmanliginniz sûrdûgu mûddetce, dûnyada size bôyle davranacak,
KARAR OKURU 15 Ocak 2019 08:21
11
Türkiyede PKK zulmünden kaçan 250.000 Kürt mülteci var. Amerika kendine uşak olan teröriste sahip çıkyor. Kürtlere değil.
KARAR OKURU 15 Ocak 2019 00:37
"Ekonmide dışa bağımlıyız da ondan. " Bak cin gibi okurların var. Sen leblebi diyorsun. Okur da leb deyiveriyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN