Back To Top
Kürt sorununda siyasete dönüş bir beka gereğidir

Kürt sorununda siyasete dönüş bir beka gereğidir

 - Son Güncelleme: 16.08.2019 Cuma 11:45
- A +

Kürt sorununun, beka söylemine ve asayiş politikalarına verdiği yanıt açıktır. Sorunun alanı genişlemiş ve dinamiklerini çeşitlemiştir.

Seçim sonrası dönemde siyasi iktidar ve cumhur ittifakı bakımından “hararetin” en çok yükseldiği konulardan birisi, siyaset dışı, hatta siyaset karşıtı bir çerçevede tanımlanan Kürt meselesi oldu.

Suriye’de güvenlik koridoru tartışmaları ve pazarlıklarının iç siyaset bakımından önemli bir yan işlevi bulunuyor. Bu, Kürt sorununun bundan böyle Suriye’deki YPG-PKK meselesinden ibaret olduğunu vurgulayan beka siyasetine, bu siyasetin tazelemesine ilişkin bir işlev.  İktidardaki AK Parti-MHP-legalist asker üçlüsünden oluşan koalisyona güç taşıyor, tutkal oluyor.

Ne var ki, bu tablo pek çok açıdan kurgusal bir gerçeklik tablosudur.

Bunu görmek için, iktidar koalisyonunun mevcut beka kaygısını veri alarak, ama resmi tersine çevirerek, şu soruları, asıl soruları sormak gerekir:

Kürt siyasetini, Ortadoğu’daki oluşumlara, içeride sivil ve siyasi alana yönelik yasaklara, baskıya indirgeyen, bu sorunu diyalog, uzlaşı, çözüm anlamında siyaset dışı ilan eden bir politika, beka tehdidini ortadan kaldırır, sorunun çözülmesi bakımından bir sonuç verebilir mi?

HDP’li belediyelere kayyum atamak ya da kaynak sınırlayan bir politika gütmek, dokunulmazlıkların kaldırılmasını meclisteki “söz hakkı” için bile tehdit haline çevirmek, Demirtaş’tan, Önder’e pek çok siyasiyi cezalandırmak, HDP’ye terör örgütü yandaşı olarak yaklaşmak, yıllar önce katıldıkları açık toplantılardan ötürü, soruşturma ve kovuşturmalarla akademisyenler, gazeteciler, aydınlar ile Kürt meselesi arasındaki fikri ve siyasi ilişkiyi koparmak ve benzerleri adımlar Türkiye’nin Kürt sorununu çözer mi? Bırakın çözmeyi “görünmez” hale getirir mi?

Bu sorulara yanıt verirken, “evet” istikametinde bir ima bile akıl dışı olur.

Türkiye Kürt meselesinin toplumsal, etnik, siyasi bir sorun olduğunu inkar eden pek çok iktidar gördü. Hemen hepsi bu sorunun açtığı asayiş ve şiddet tuzağına düştü.  Bugün de  durum, askeri teknolojik imkanların artmasına, Türkiye’nin bölgede daha müdahil ve askeri açıdan aktivist politikalar izlemesine, Afrin ve Cerablus operasyonlarına ve PKK’nın baskı altına alınmasına rağmen farklı değil. Zira, Kürt meselesi ve Türkiye şu iki basit evrensel kuraldan azade değil: “Toplumsal meseleler kuvvet yoluyla çözülemez ve bu tür meseleler, yanlış teşhislere, politikalara, özellikle kuvvete tepki verir.”

Nitekim, Kürt sorununun, beka söylemine ve asayiş politikalarına verdiği yanıt açıktır: Sorunun alanı genişlemiş ve dinamiklerini çeşitlemiştir.

-1990’larda Türkiye’nin 10-15 ilini kuşatan bu sorun bugün Suriye’den İstanbul’a uzanan bir hat üzerinde ülkenin ve bölgenin belirleyici bir dinamiğine dönüşmüştür.

- Ortadoğu’daki Kürt egemenlik alanı hiç olmadığı kadar büyümüş, Türkiye kendi Kürt sorununu bu alandan koparıp demokratik bir entegrasyonun kapılarını açabilecekken, izlediği siyasetle kendi meselesini Ortadoğu’nun tam parçası kılmıştır.

- Kürt siyasetinde sertleşme işaretlerinin ortaya çıktığı 2014 yılından itibaren, Kürt siyasi hareketinin yasal ayağı olan HDP’nin oy oranı yüzde 10’u aşan bir seviyeye yerleşmiştir. 2014’te önce Demirtaş yüzde 9.8’lik bir oya ulaşmış, bu oran takip eden seçimlerde HDP adına yüzde 13.1 (Haziran 2015), yüzde 10.8 (Kasım 2015), yüzde 11.70 (Haziran 2018) olarak devam etmiştir.    Bu seyir esasen Doğu ve Güneydoğu Anadolu merkezli başlayan, 2011’den sonra Suriye’ye sirayet eden Kürt sorununun, son aşamada Türk siyasi alanına ağırlık koyarak kendisini dışa vurmaya başlamasıdır.

Bu tabloya başarılı denebilir mi? Siyasi iktidarın tanımlarını veri alacak olursak bu,  tehlikeyi bertaraf eden bir tablo mudur?

Kaldı ki bu veriler, sadece bugüne işaret etmiyor, bu istikamette yol alındıkça sorununun ne denli derinleşeceğini de gösteriyor. Ne devlet adamların ve siyasilerin meydan okuyucu açıklamaları, ne baskıcı ideolojik şemalar ne de politik kabarmalar ve tehdit dili bu gerçeği ortadan kaldırmıyor.

Bugün Türkiye’nin Suriye’de ABD ve Rusya’yla yaptığı pazarlıklar, bu çerçevede kurduğu dengeler, kendi yanlış politik tercihlerinin esiri olmasına yol açıyor. Güvenlik koridoru pazarlığı ile Öcalan’ın Suriye’nin toprak bütünlüğünü vurgulayan mesajları arasında bir bağ olmadığını kim iddia edebilir?

Dün bulunduğumuz nokta basitçe şöyleydi:

Türkiye Kürt sorununu demokratik-entegrasyon esası ve yerel yönetimler üzerinden bir modelle bir çözüme bağlama ve bunu bölgeye ihraç etme imkanına sahipti.

Bugün bulunduğumuz nokta ise durum yine basitçe şöyle:

Türkiye çözümü değil, sorunu bölgeye ihraç etmiştir. Bugün bölgede, oyuna müdahil uluslararası bir çok aktörün egemenlik kavgasında ve güç arenasında edilgen bir durumdadır, Türkiye’nin Kürt sorununa ilişkin çözüm ve denge modeli, dışarıdan içeriye doğru yönelme noktasına gelmiştir.

Sorun çözümü esastır, ancak çözümün dili ve meşruiyeti de o denli önemlidir.

Nitekim dış dinamikler ve Suriye dengesinden gelecek bir “çözüm” paketi ya da fikri toplum, demokrasi, yeni bir toplumsal sözleşme ruhu, hepsinden önemlisi güçlü ve içeriden destek alan siyasi bir irade devrede olmadıkça, iç siyasi alanda yeni gerginliklere, ayrışmalar yol açabilir.

Kürt sorununda demokratik siyasete, diyaloga geri dönüş, gerçek anlamda bir istikrar ve beka gereğidir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:37
Sayın yazar, doğru sorular sorarken selektif davranmaktan kaçınmalıyız diye düşünüyorum. Yoksa inandırıcılık sorunu doğar. Kürt meselesinde Türkiye ve son Ak parti hükümetleri bağlamında olup biteni objektif bir gözle incelediğinizde, Devletçe ihmal edilen ile Kürt siyasetini rehin alan ve onların arkasındaki üst akılca amaçlananı kolayca ayırt edebilirsiniz. Böyle namuslu bir bilançodan işe başlamaya ne dersiniz ?
KARAR OKURU2727 19 Ağustos 2019 01:36
+++EVET ULKEMIZIN BIRCOK SORUNU OLDUĞU DOĞRUDUR FAKAT KÜRT SORUNU DİYE BİR SORUNUN OLMADIĞINI OLDUĞUNU IDDIA EDENLERINDE AÇİK VE NET OLARAK NE KAST ETTIKLERİNİ ANLATMALARINI RICA EDiYORUM
KARAR OKURU2727 19 Ağustos 2019 01:29
+++HANGİ YOK SAYMAYLA KARŞI KARŞIYA KALIYOR... ŞUNU İFADE ETMEK İSTİYORUM Kİ BU CENNET VATANIN NİMETLERİNDEN ŞU ANDA TÜRKÜDE KÜRDÜDE ARABIDA ÇERKEZIDE LAZIDA AYNI ORANDA FAYDALANIYOR... KİMSEYE BİR ÖTEKİLEŞTIRME YAPILMIYOR... EĞER BİR SORUNDAN BAHSEDECEKSEK BU SORUN TERÖR SORUNUDUR PKK SORUNUDUR VATAN EVLATLARININ ANA KUZULARININ ŞEHİT EDILMESI SORUNUDUR ... ESKİ İNKAR POLİTİKALARI KALMAMIŞTIR... HÂLÂ KÜRT SORUNUNDAN BAHSEDEN BENCE SAMİMİ OLARAK NE KASTETTİĞİNİ BEYAN ETMELİDİR.. HANGİ SORUN ? EĞER ÇÖZÜM SÜRECINDEN BAHSEDİYORSANIZ TEKRAR VATAN SOKAKLARINDA HENDEKLER KAZILMASINIMI ARZULUYORSUNZ?
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 03:54
0
Sen cahil bir adamsın olayı bu kadar basitçe anlattığina göre.bu olay terklerin kürtlerin hakkına el atma olaýıdır .gasp sorunudur
KARAR OKURU2727 19 Ağustos 2019 01:25
SAYIN YAZARI TAKİP EDİYORUM, YORUMLARINI DİKKATLE TAKİP EDİYORUM. SÜREKLİ KÜRT SORUNU KÜRT SORUNU DEYİP DURUYOR... EĞER YORUMUMU OKUYACAK OLURSA SAMİMİ OLARAK ŞU SORUYU KENDİSİNE SORMAK İSTİYORUM : ALLAH AŞKINA NE KÜRT SORUNU? MAKALELER DÖKTÜRÜYORSUNUZ KONUYLA İLGİLİ AMA HANGİ KÜRT SORUNUNUN OLDUĞUNU NEDEN YAZMIYORSUNUZ? EVET ŞUNU ELBETTE KABUL EDİYORUZ: GEÇMİŞTE BU MEMLEKETTE KÜRT SORUNU VARDI BİR YOK SAYMA BİR GÖRMEZDEN GELME BİR YUKARIDAN BAKMA BİR AYRIMCILIK .... FAKAT ŞU AN BUNLARIN HANGİSİ VAR BU MEMLEKETTE ALLAH AŞKINA ? KÜRT KARDEŞLERİMİZ HANGİ HAKLARINDAN MAHRUM KALMIŞ / KALIYOR? +++
Faik Güleçyüz 22 Ağustos 2019 06:20
0
Ana dilde eğitim.Kürtçe'nin,Türkçe gibi devletin resmî dili olması.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 23:41
Yazi içeriğine, ve bazi yorumlara yönelik, ırkçılık kokan, üstünlük taslayan, yorumları hayretle okudum. 1970 kayseri doğumlu, fakat ağrılı bir kürdüm, anlamakta zorlandigim tek şey türk olmayan birine sen türksün deme acizligi, kürt olan biri, ben türk deyilim dediginde türkün şerefimi azalıyor, yada tam tersi, kürt olan, ben türk oldum dediğinde şerefimi artıyor. Irkçılık insanin ruhunu ve kalbini bu kadarmi karartır. Adam ırkçı ama elhamdulillah müslüman....
Muhtefi. . 17 Ağustos 2019 09:45
5
Özde senin Kurt olman benim Balkanlı olmam, Oburu Çerkez, Arab, Üst komşu Laz, Daha girmedik Arnavut,Zaza,Abaza,Boşnak, Pomak vd daha Lehçeleri var, var oğlu var. TÜRK MİLLETİYİZ dedik mi. Sadece EYVALLAH.bir Etnisite Toplumda Ön plana cikarsa yukarıdaki bütün Etnik kokenler kendini dayatir Kimse, kimseyi KA-BUL. .ET-MEZ..Bak Türkçe konuşuyoruz, anlaşıyoruz Onu diyorum işte. !..TURK MALI diye ihraç ediyoruz. Ne diyeceğiz Balkanlı Malı veya Kürt Mali mi.Müslümanlık ise Baştaci Etnisite üstüdür. !
Sinan 17 Ağustos 2019 16:09
0
Türk bir etnisite adı. Uygur Türkü diyorsun mesala. Türkler Orta Asya'dan geldi diyorsun. Çerkez, Arab, Üst komşu Laz, Daha girmedik Arnavut,Zaza,Abaza,Boşnak hiç biri Orta Asya'dan gelmedi. Demek ki farklı kimlikler. Sen öyle istiyorsun diye Türklük ortak kimlik olmaz. Türkiyelilik olur ancak. Zorlarsan çatlar. Türkçe ortak dil olsun. Mesele yok.
Muhtefi. . 17 Ağustos 2019 21:17
3
Sinan Bey 1689'ta Haritayı açıp K.Afrika, Ortadoğu, Kafkas, Balkanlar güney Rusya Osmanlı'nın vay be deyip Gurur kaplıyorsa Biz biriz. !.Şair Diyarbakırli Nabi mesela *Sakın terk-i edepten, kûy-i Mahbûb-i Hudâ`dır bu; Nazargâh-ı ilâhîdir, Makam-ı Mustafâ`dır bu.* 1700'lü yillar şiirin yazarı kim beni bu Ruhtan alikoyabilir. Oyle bir GÜÇ YOK.!.Turkluk birlik mayamizdır. Istersen Turkiyeli de Ulusalci de vb.Seviniyorsak Ordumuzun vb başarısına biz Biriz.
Muhtefi. . 19 Ağustos 2019 19:26
3
08:32. Anneye yapilan hoş degil.O Kadin/Kizi Terorle kucaklaşsada!.Ayrıca Caktırmadan etnisite (dayatmissin) yapmışsın kendine. :))... !..Bakkal dükkanı Marketler zinciri hayal eder. Birleşerek büyüyerek. Ben Kürt kökenli olsam TÜRK MİLLET derim gururla.Çünkü Ortadoğu KURTLAR SOFRASI. .ancak Bir ve Iri olursan Ayakta kalabilirsin.Balkanlarda oyledir.Sayısız KATLIAMLAR yaşadık.!.Ben israrla Bu fikri aşılıyorum bizimkilere işim Hiç kolay değil.Herkes Eyvallah demiyor.:) Umurumda da degiller. :)).Canımla, Malımla TÜRK MİLLETİYİZ. !.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 08:32
1
Muhfefi 09.45 çok doğru yazmışsın, " bir etnisite ön plana çıkarsa diğer bütün etnik kökenler kendisini dayatır" yaşanan soruna cevabı vermişsiniz zaten .mv, Aysel tuğluk' un, ölmüş rahmetli annesini ankara'da mezardan çıkartanlar, sessiz kalanlar, yada onaylayanlar sorunun asıl kaynagi olduklarını görmeliler. Ölmüş bir insani mezardan çıkarmak bölücülük değil de nedir....
Ehl-i İrfan 16 Ağustos 2019 18:18
Bu yazıya şu atasözü......"Dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulmaz."
Muhtefi. . 16 Ağustos 2019 18:00
Bu Memlekette ETNİK SORUN yoktur. ETNİK IRKÇILIK,FASISTLIGI dayatan Zihniyet vardır. Bilimsel değil bir kere çok küçük Lokal Güneydoğuda var Etnik dil o da Zazaca var değişik Lehçeleri meşrep,mezhep varda var. Her yörede olduğu gibi.Cehalet en buyuk problem. Yazar Efendi Gundem yapiyor Ekmek derdinde.!.Hiçbir işyeri, Aile,Mahalle,Apartman, Sitede vb Huzur olmaz Ortak ortam olmazsa.Bakkal ,Manav dükkanı isletemezsin Ortama Uymazsan.TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ var.Türk Milletinin Yonetim yeridir. Orda arayacağız Orta yolu. !.
musto 16 Ağustos 2019 18:55
9
Haklısın daha 1ay önce 2 zaza usta yanlarına 2 kurmanci yardımcı verdim ortak anlaştığımız dil Türkçe.Bizim Boğaziçi solcuları pkk çoluk çocuğu vurdukça methiyeler düzerler orada yaşayan halk kendini savunmak için silaha sarıldı açılım saçılım adı altında yapılanlara feda edildi.Çaresiz bırakıldılar batıya göç etmek zorunda bırakıldılar.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 17:49
mesele kürt sorunu veya bu konuda siyasete dönüp dönmemek değil bence. Kürt vatandaşlarımızın temsilinin ve VESAYETİNİN silah zoruyla HDPKK ya; HDPKK nın VESAYETİNİN İSE bölgede evanjelik-siyonist KUKLA EMANATÇİ DEVLET KURMA hedefi olan HAYDUT ABD/NATO ya ihale edilmesidir.....diğer sorun ise sözde liberallerin, sözde demokratların, sözde vatanseverlerin BU KANLI OYUNA ÖNCESİNDE DE SONRASINDA DA SESSİZ KALMASI, DEVLETİ ABD/NATO ya DİZ ÇÖKMEYE ZORLAMASIDIR!
METİN P. 16 Ağustos 2019 15:11
tam da suriyeye yönelik bir harekat öncesi hep bir ağızdan çözüm demokrasi falan filan.ne yapmaya çalışıyorlar bunlar.henüz anlayabilmiş değilim!?baksanıza altan tan bile müdahil oldu bu koroya.bütün bunlar tesadüf mü diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
METİN P. 16 Ağustos 2019 14:32
HDPKKYI CİLALAMAYA DEVAM ALİ BAYRAMOĞLU.BUNLARIN BU ÜLKEDE İŞLEDİĞİ CÜRÜMLER YOK SAYILSIN.HER ŞEYİ HALININ ALTINA SÜPÜR.KATLİAMLAR,KCK MAHKEMELERİ,ÇOCUK KAÇIRMALAR,7 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN BİZZAT EVLERİNDE KAFALARINA SIKMALAR FALAN.BUNLARIN CÜRMÜNÜ Aİ VE BM BİLE DUYDU SİZ DUYMADINIZ.HİÇBİR ZAMAN BU MİLLET PKKYA ÖZERKLİK VERMEYECEK .SİZ DE BU HASRETLE GİDECEKSİNİZ.ALLAH SİZE AKIL FİKİR VERSİN.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 13:56
Müfit Yüksel haklı :"Derin devlet Bahçeli'yi Ak partiye kayyım olarak atadı." Bahçeli ile ittifakı bitirmeden Kürt sorununda adım atılması bence imkansız. Özüne dön Ak parti.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:47
1
Ak partiyi Bahçeli’ye iten dinamikler Türkiye’nin yakasından düştüğü gün Al parti de özüne döner!
Serdar yildiz 16 Ağustos 2019 12:42
Kürtlerin, Alevilerin sayisina ittiraz eden arkadaslara sormak lazim “ Demokratik bir ülke farkli din, mezhep ve dildeki vatandaslarinin sayisindan korkmaz. Onlari sayar ve buna göre de hizmet üretir. Bizde olan ise aleviye cami ve imam. Kürde ise Türklügu dayatmak. Çözüm bu olsaydi 100 sene önce bu sorun çözülürdü zaten.
Karar Okuru 16 Ağustos 2019 12:34
Aslen Kürt, Türk, Arap hepsi aynı geri kalmışlık ve sosyal dert. Al birini vur birine.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 12:34
Peki, halk bu bıktırıcı sorundan uzaklaşmak için samimiyetle pkk güdümündeki (gerçek bu, işinize gelse de gelmese de) partilere oy yağdırırken bu partiler ne yapmıştır? Yerel yönetimlerde önleri açılırken belediye imkanları ne amaçla kullanılmıştır? Dağa para ve adam göndermiş midir göndermemiş midir? Belediye makineleriyle hendek kazmış mıdır kazmamış mıdır. Gerçekten barışa ve çözüme hizmet ettikleri söylenebilir mi? Hendek facialarına rağmen siz "akiller" hala aymamışsınız.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 12:25
Silah kullanana çiçekle mi cevap vereceğiz? Aynen öyle. Her silah kullanıldığında Kürtler ile devletin arası açılıyor. PKK terörü TSK’yı askeri mağlubiyete uğratmak için değil, TSK’yı silah kullanmaya kışkırtmak için kullanıyor. PKK’nın oyununu oynamaya devam ettikçe Türkiye kaybedecek.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 12:09
Hdp yerel yönetimlerde izlediği akıllıca(!) politikalarla, misyonunun pkk'ya legal destek sağlamak olduğunu ve entegrasyon esasını stratejik anlamda benimsemediğini geçmişte ortaya koydu. İsrail'in (Amerika'ya da dikte ettirdiği) çevredeki ülkeleri parçala veya sürekli çatışma içinde tut politikası Kürtler üzerinde çok etkili; bu nedenle barışın kalıcı olmasından ziyade, çatışma ve parçalanma ortamına geçişte taktiksel bir aşama olması çok muhtemel. Zor konu; anlattığınız siyah ve beyaz ortam yok bence.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 12:12
kızan kızsın mezepotamya olarak adlandırılan bölgede yani dört ülkenin uç kısmında otuz milyon nufuslu bir halk yaşıyor dünyada ırk olarak ülkesi olmayan tek halktır kürt'ler. biz türk'ler aynı durumda olsaydık ne düşünürdük bir empati yapın. sonu bellidir mutlaka bir gün bu bölgede yeni kurulacak devletin adı kürdüstan'dır kabul edelim veya etmeyelim. günün birinde geriye dönüp bakıldığında yaşanan bunca acının boşa yaşandığına ben görmesem'de görenler olacaktır.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 18:21
2
Bölgede sürekli bir çatışma ve yıkım isteyen İsrail (ve yönlendirdiği Amerika) etkisinden kurtulmadıkça, barış içinde çözümü nasıl hayata geçireceksin? Haydi buyurun bağımsız Kürdistanı bu bölgede kurun desen; bu sefer de, bu savaş sevicilerin kışkırtması ile sınır ve paylaşım savaşları başlar. Arabozucuların etkisinden kurtularak karşılıklı gerçek bir güven ve iyiniyetin tesisi, en başta gerekli bana göre.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 11:59
Kürt sorununun çözümü hususunda nedense hep iktidarlardan bir şey yapması beklenir. Halbuki talep edenlerin de en az iktidarlar kadar sorumluluk alması gerekir.Çözüm için sürekli silaha sarılan bir arayış bu sorunun çözülmesine katkı sağlamaz. Kürtlerin temsili konumundaki grup, parti, örgüt ya da adı her neyse eğer silahla çözülemeyeğini anlamamışsa zaten bu sorun çözülmez. Çözülmüş gibi görünse de çözülmemiştir..Bu husus önümüzdeki 20-30 yılın gündemi artık. Tartışmanın bir zararı yok ama Türkiye, hem talep edilenlerin hem de edenlerin denendiği başarısız bir geçmişe sahip..
Mutlu Yücel 16 Ağustos 2019 10:37
2)Şayet Kürt kardeşlerimizle sorunumuz yok diyorsan onların yasal olarak desteklediği HDP ye de yasal bir parti diyeceksin ve sorunum olmaz diyeceksin. Bu çelişkilerin, aldatmaları kaynağı derin devlet ve onun yörüngesine şu veya bu ölçüde girmiş hükümetlerdir. Oy devşirmek için APO yu sevk ve idare edecek yakınlığın olacak, ona söz geçireceksin, diğer taraftan Demirtaş ın her bulduğu fırsatta tekrarladığı
Muhtefi. . 16 Ağustos 2019 20:24
4
MUTLU'luk içinde YUKSEL'mek için Evin Birlik.ve Huzur icinde olmasi lazım .o dediklerin demokrat. !.kişiler büyük çoğunluğu Terör güdümünde karmakarışıklar kimin eli,kimin cebinde belli degil.hiçbir şey belli olmuyor. Elbette TÜRK MİLLETİ bütünlüğünde her etnik kokenin temsilcisi çıkar, gayet doğal. Fakat Maskeli Balo ile Demokratligi yemeyiz. Çok sırıtıyor be annem makyaj sağlam olsa da.!.çık sokağa herhangi bir adama sor cevap verecektir.ama Magara vb zihniyettekine değil. !.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 09:54
Türkiye de kürt degilde türk sorunu var. Bu topraklarda Yaşayan her müslümanı türk kabul etmek başlı başına bir sorun. Bizim bir olmaya degil birlik olmaya ihtiyacimiz var. Bir elin beş parmağı bir olmamasina ragmen birlikte calisabiliyor. Ama tüm parmakla işaret parmağı olsa o elden yeterince verim alamayız. Islâm devletleri avrupa birligini örnek almali, ülke içi yönetimlerde ise abd, cin ,rusya, ispanya, ingiltere, gibi ulkelerin özerklik veya eyalet sistemleri örnek alınmalı. Türkiye gerek coğrafî gerek kültürel ve etnik acıdan bir çok farklı unsuru içinde barındırıyor.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 09:45
Çetrefil cümlelerle dolu entelektüel yazınızı ben özetleyeyim: İmralı, Kandil herkesle görüşülsün, Güneydoğuya adı her neyse federasyon veya özerklik verilsin, onlar da bağımsızlık için daha rahat çalışsınlar. Bir bilgi notu da ben ekleyeyim. Dünyada son 200 yıldır özerklik verilen bütün bölgeler silahlı ya da silahsız bağımsızlık hareketlerine dönüşmüştür. 19 yüzyıl Osmanlı tarihine bakın yeter.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 12:25
1
Yanlış. Rusya, Almanya, Hindistan, ABD, Brezilya, Nijerya, Malezya, İran,... Hepsi federasyon. Daha çok var. Öte yandan zihnen ve kalben bir devletten kopmuş bir toplumu kimse silahla içeride tutamaz. Bkz. 19. yy Osmanlı tarihi.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 15:35
0
Rusya ve çinde Türk özerk bölgeleri var. Bölünme endişesiyle özerklik vermesinler mi.
Muhtefi. . 16 Ağustos 2019 18:45
2
Aynen oyle, fakat Referandumcular bilmez !..Erbilde referandum yapilsin oradaki Kürtler Türkiye'ye katılmayı isterler. Nereden mi biliyorum diye bir Kasabalı sorarsa bire bir konusmuslugum var hem de TÜRKÇE ile. !.İran ile aramız yok diyorlar. Guney Arablar ile mesafeliler tek çıkış Biz TÜRKLER.Akıllı adamlar. Nahcivan yine öyle Balkanlar ise konuşmayalım zaten Gonlumuz bir Bedenler ayri yerde olsada..Cehalet bir de Etnik ırkçılık ile bir oldumu AKIL devre disi olur. Birisi gelir kurulur oraya. !..Akil önemlidir kendinin olursa! .
Karar Okuru 16 Ağustos 2019 09:22
Kürt topluluğunun en son ihtiyacı geçmişteki her öngörüsü çöp olmuş liberal takımının güya Kürtçü anlayış ve takıntılarıdır. Medeni bir ülke her şeye yeter. Ne gerici milliyetçilik, ne etnikçilik medeniyetin bu gününde sağlıklı olur. Gölge edilmesin başka ihsan istemez. Kürt sorunu diye yetersiz, güya entellektüel oyalanmalara sermaye arayışları çok da itibar görmez.
Faik Güleçyüz 16 Ağustos 2019 06:16
"Kürt sorununda demokratik siyasete,diyaloga geri dönüş, gerçek anlamda bir istikrar ve beka gereğidir" Aynen katılıyorum. Bu yakıcı sorunumuzun,tek çözüm yeri; TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'dir.
Bilal 16 Ağustos 2019 02:24
Aon yılların oy oranlarından CHP desteğini çıkarsanız. Hdp % 10 un altındadır.
Ali baba 16 Ağustos 2019 00:32
Türkiyede yasayan 25 milyon Kürd, kendi kaderlerini kendileri belirlemeli, Bir referandumla Kendilerine sorulmali, Biz Kibris Türkleri için Bagimsizlik veya Federasyon istiyorsak, Kürdler içinde aynisini istemeliyiz,
Bilal 16 Ağustos 2019 02:21
15
25 milyon çok abartılı.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 05:41
11
00.12 Diyarbakır hakkında verilecek bir karara sadece Kürtler karar versin diyorsun... İyiymiş... Biri de şunu derse ne yapacağız? İstanbul hakkında bir karara sadece Türkler karar versin... Farketmez mi diyorsun? Yani maksat Türkiye bölünsün de nasıl bölünürse bölünsün... Hatta Türkiye'de ne kadar etnik grup varsa hepsine federasyon istiyor musunuz diye sorulsun.... Ne güzel ya... Avrupa'da etnik ayrılıkçılık, gericilik, Türkiye de ise çağdaşlık...
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 10:19
11
Olur. Ama ayrılık kararı çıkarsa Batıda bir tek Kürt istemem. Ayrıcalık yok, son 100 yılda gelen herkes gidecek. İstanbul en büyük Kürt şehri diye övünmesi güzel tabi. Ayrıca 80 milyonun 25 milyonu Kürt'se geriye ne kaldı? Bu, 25 milyon Alevi lafından kopya çekilmişe benziyor.
Okur 16 Ağustos 2019 10:45
1
05:41 Avrupada tek milletçi, rabiacı anlayış yerine demokratik bir düzen var bu yüzden etnik ayrımcılık daha azdır. Etnik ayrılıkçılık o zaman gericilik olur. Ama Tr'de işler öyle olmuyor. Kim nerede yaşıyorsa orayla ilgili kararı da onlar vermelidir. Mantık, hakkaniyet, adalet bunu gerektirir.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 10:54
7
Batıdaki tüm Kürtler kurulacak federasyona gönderilirse,İstanbul'a veya herhangi bir şehire pasaportla gidecekse,elektrik paralarını odeyeceklerse hadi kurun federasyonunuzu.Allahim akıl fikir ver şu kurt kardeşlerimize.Kurilacak Kürt devleti İsrail'in koç başı olacaktır.Ve ilk fırsatta sizleri kovalâyacaktir.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 11:01
5
25 milyon Kürt,25 milyon Alevi, 5 milyon Suriyeli,2 milyon yabancı uyruklu,5 milyon çerkez Çeçen vay ve zaten kurmuş sunuş federasyonunuzu, Biz 30 milyon Türk ne yapacağız.Guvenli bölgeye mi yerleşsek nerelere gitsek. Rakamlar ancak bu kadar carpitilabilir.
Okur 16 Ağustos 2019 11:15
1
Kendine gūvenen Yapar bir refarandum gõrūr kaç tūrk,kūrd,laz,bošnak,bulgar, arnavut,çerkez, var, ona gõre konušulur, dūnyada ekonomik gelišme gõsteren ve bašaran ūlkeler dikkat edilirse federasyonla yõnetilen ūlkelerdir,
10,19,a 16 Ağustos 2019 11:27
3
10,19 BÎR REFARANDUMLA AYRILMA KARARIDA ÇIKSA HALKIN KARARINA SAYGI GÖSTERILMELÎ, ya begenmedigin Bulgaristan dahi Türk azinliga hak hukukunu kimlikleriyle anayasalarinda güvenceye aldi,
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 12:38
4
Trolün teki olduğun çok açık, o zaman anladığın dilden gidelim. Yiyorsa yap ama başaramazsan sonuçlarına katlanırsın. Sonra AB kapılarına yüz sürüp ağlamayasın.
Muhtefi. 16 Ağustos 2019 13:56
6
Baba yavaş gel :)))..daha Kürtler içinde etnik kökenler var. :)).Biz bizi m Kürtler ile sorunumuz yok Türk Milleti içinde gayet iyiyiz. Ayrıca .Balkanli olan bizler 20 milyon ustu diyoruz :)).geriye bişey bırakmadık. Din kardeşiyiz bu kadar fazla Matematik :))..yazar efendi atıp, tutmuş :)..kendi ailesini bile bir arada tutamaz bu mantikla Sadece Akşam yemeğinde bile 40 tane fikir cikar :))..tuzlu der,öbürü iyi der, sıcak, soguk der.biri Kurufasulya diğeri Bezelye daha salatalara gelmedik .:))..Türk Milleti Sofrası iyidir Mutfak geniştir.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 13:57
3
Yalnız son 100 yılda gelen herkes giderse ortada doğru dürüst Türk'te kalmaz hatırlatayım.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 14:00
6
İsrail bayrağında iki çizgi var. Nil ve Fırat arası arz ı Mevud onlara göre. Kürtler devletlerini kursa bile başta İsrail olmak üzere Kürtlere o devleti yar etmezler. İşte Arap alemi, devletleri var, hem de fazlasıyla var, ama bağımsızlıkları yok. Unutma, Kürdün saadeti Türk ile birliktedir.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 11:01
1
Ali baba, Türkiye’nin batısındaki Kürt nüfusu Doğu ve Güneydoğuda yaşayanlardan daha fazla. Doğuda yapacağın referandum sonrasında batıdaki Kürt’lerin pek de imrenilemeyecek kaderini de belirlemiş olmuyor musun ? Türkiye’deki Türk-Kürt kaynaşması ne Irak’takine ne de İran’dakine benzer. Bunu görmeyen Türk yada Kürt kördür.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN