Back To Top
Assange'ın Bitcoin ile dansı

Assange'ın Bitcoin ile dansı

 - Son Güncelleme: 18.04.2019 Perşembe 09:45
- A +

Devletlerin gizli bilgilerini dünya kamuoyu yararına sızdırarak ün yapan ve geçtiğimiz günlerde İngiliz polisi tarafından tutuklanan Avustralyalı bilgisayar programcısı Julian Assange'ın Bitcoin ile çarpıcı bir ilişkisi var.

Esasen Assange, Bitcoin'i bir nevi yaratan, bir başka deyişle felsefesini oluşturan topluluğun içinden çıkan bir isim. Bu topluluk, Cypherpunks olarak adlandırılıyor.

Genellikle Assange gibi bilgisayar programcılarından oluşan ve 1980'lerin sonlarında ortaya çıkan topluluk, Cypherpunks e-posta listesi aracılığıyla iletişim kuruyordu. 1994'e gelindiğinde 700 olan e-posta listesinin aboneleri, 1997'de 2000'i bulmuştu.

E-posta listesinin katılımcılarından biri de Julian Assange'dı. Diğer kayda değer isim ilk Bitcoin transferinin alıcı Hal Finney'di. Bitcoin'in gizemli kurucusu Satoshi Nakamoto'nun da bu listenin abonesi ya da katılımcısı olduğu farz ediliyor. Belki güçlü bir iddia olarak ortaya konulduğu gibi Satoshi Nakamoto, bizzat artık aramızda olmayan Hal Finney'dir.

Assange, Bitcoin'in temelindeki şifrepunk felsefesinin en önemli savunucularından biri ve Bitcoin'i kurucusu olduğu WikiLeaks'te etkili bir şekilde kullandı.

2006'da kurulan WikiLeaks, artan finansal ablukalar neticesinde 2010 yılının ortalarında bağış seçeneklerine Bitcoin'i de ekledi ve o sıralarda Bitcoin, henüz 1 dolar değerinde bile değildi.

Aradan geçen yılların ardından WikiLeaks'in bu sayede binlerce Bitcoin topladığı belirtiliyor. Bazı kaynaklarda WikiLeaks'e ait Bitcoin'lerin sayısının 20 bini aştığı ifade edilirken bazı kaynaklar, bunun 4-5 bin civarında olduğunu öne sürüyor. Oluşumun Bitcoin bağışlarının yanı sıra kredi kartı ya da banka transferi gibi farklı yollarla elde edilen paranın bir kısmını ayrı olarak Bitcoin'e yatırdığı da biliniyor.

WikiLeaks'i ayakta tutan en büyük finansal gücün şu anda Bitcoin olduğu ileri sürülebilir. Bu arada Assange da Bitcoin'le bağış alma ve yatırım yapma kararından oldukça memnun olacak ki 2017 yılına gelindiğinde ABD hükümetine sayelerinde Bitcoin'den elde ettikleri yüzde 50,000'lik kârdan ötürü teşekkür ediyordu.

WikiLeaks, Bitcoin kabul etmeye başladığında değeri 1 dolar bile değilken Aralık 2017'de 20,000 dolar olmuştu.

Kesin olarak oluşuma ait olduğu bilinen Bitcoin cüzdanlarından birinde şu anda yaklaşık 4050 adet Bitcoin yer alıyor. Bunların toplam değeri ise bugün 21 milyon doları aşıyor. Bu Bitcoin'ler, kripto paranın 20,000 dolara ulaştığı Aralık 2017'de 81 milyon dolar ediyordu.

Şimdi Assange'ın tutukluluğun ardından WikiLeaks'e ait bu Bitcoin'lere ne olacağı merak konusu. Assange ve WikiLeaks, bunları korumayı başaracak mı, yoksa ABD tıpkı Silk Road'a yaptığı gibi FBI yoluyla ele mi geçirecek?

İyi bir hacker olduğu bilinen Assange'a bu Bitcoin'lerin güvenliğini sağlama konusunda güven duyulabilir. Bununla beraber, aradan geçen yılların ardından ABD'li devlet kurumlarının da Bitcoin üzerine daha ileri düzeyde uzmanlaştığı unutulmamalı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Mayıs 2019 11:48
Bugünkü Karar haberi: "Binance hesabından 40 milyon dolarlık Bitcoin hacklendi". Bence bu işte TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 01:32
Bitcoinin arkasinda hic bir garanti yok. İnsanlar psikolojik olarak koyun sürüsü gibi hareket etmeye meyilli. Bitcoin tıpkı lale devrinin olmayan ve siparis edilen ve olmayan lale soganinin siparis sozlesmesi daha pahaliya baskasina devredilen ekonomik balonunu andiriyor.Bitcoin araciligi yapan yerler transferleri biriktirip swift yapiyor ki swift isi daha ucuza gelsin. Yani goz boyamaca.Araci ile paranin transfer edildigi ulkedeki araci banka hesaplarindan hersey kabak gibi meydanda.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 01:22
Bitcoin hic bir finansal enstitunun araya girmedigini iddia ediyor ama aslinda yaptigi sadece dunyadaki bir yerdeki bir kisiden baska bir kisiye bitcoin ile para transferi yapilirken yapilan aslinda transferlerin bitcoin aracisi kurum ve kisilerin banka hesaplarindan toplu halde yapilmasi. Zaten araci kurumun banka hesabina yatandan ve transferden kimin nereye ne transfer yaptigi cikar. Yani iddia ettigi gibi finansal kurumlari aradan cikardigi yok.Kağit parasi da orta vadede harcanan elektrik parasindan ucuz.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 08:16
Yazınız ilgi çekici ancak bir çok dilbilgisi ve tapaj hatası yapılmış olması okurken zorluk çıkarıyor. Bilgilerinize
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 14:27
Bitcoin şifrelerinin çözülememesi değil, çokça bir süre ve bilgisayar enerjisi istediği bilinen bir doğudur, bunu devletler karşılayabilir ama ne pahasına? Her şifre için ayrı ayrı uğraşmak gerekir. Ayrıca, sayısız hesaba bölünmüş olabilir. Yani, Assange için "no panic".
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 07:57
Değişik bir konuyu gündeme taşımışsınız ellerinize sağlık
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN