Back To Top
Bakanlık olmasa, milli eğitim yoluna girer mi?

Bakanlık olmasa, milli eğitim yoluna girer mi?

 - Son Güncelleme: 07.11.2019 Perşembe 10:10
- A +

Oku adam ol, geleceğini kurtar, ceketini satan babalar.

Millî Eğitim’le ilgili yazmak istemiyorum, çünkü karamsarlığım zirveye çıkıyor!

Millî Eğitim en temel meselemiz ve bu esas mesele ile ilgili bir şey yapılamıyor. “Yapılmıyor” demiyorum, yapılamıyor diyorum. Mesele sırf bu bakanla, şu bakanla ilgili değil. Devasa bir cihaz var ve bu cihazın bütün unsurları üzerinde ciddi olarak kafa yormak lâzım. İşin psikolojisini de gözden kaçırmamak şartıyla.

Öğrenciden başlayıp, bakana kadar giden bir hat üzerinde harekete getirici (motive edici) bir ruh ayaklanmasına ihtiyaç var. Öğrenci gelecek endişesinde, mezun olmak dert değil, sonrası belirsiz. Öğretmen idealsiz, ruhsuz. Öğretmenlik ideal bir meslek olmaktan çıkmış, öğretmenlik yapanlar da ideal sahibi olmayı yük olarak görüyor. Ve öğretmen artık öğrenci emanet edilen eli öpülesi kimse değil. Öğrenciyi hoş tutması gereken bir görevli, icabında şiddete maruz kalıyor.

İdare cihazı hantal, üreticilik ve yaratıcılık melekeleri körelmiş…Liyakat, ehliyet, tecrübe bir kenara bırakılmış. Böyle bir cihazı ayağa kaldırmak gerçek bir babayiğit işi. Konuyu bilmek, uzman olmak yetmez, büyük bir cehd sahibi olmak lâzım.

Hani bir zamanlar Osmanlının bir Maarif Nazırı varmış, bana göre hâlâ da en isabetli sözü söyleyen o. Ne demiş Emrullah Efendi? “Mektepler olması maarifi ne güzel idare ederdik!”

Belki de o yüzden mektebi bıraktık, okul demeye başladık! İşe bakın ki, mektepler yok, okullarla da olmuyor! Ben şimdi daha ötesini söyleyeceğim: Bakanlık olmasa eğitimi yoluna sokmak mümkün olabilir! Bakanlık dev bir idare cihazı ve destekten çok köstek oluyor belki. Eğitim standartlaştırır, fakat Türkiye’de standartlaştırma en kötüye, en düşüğe göre yapılıyor.

Mecburi öğretimin 12 yıla çıkarılması orta öğretimin en büyük ayak bağı. İlkokuldan sonra meslek öğrenecek, işine gücüne bakacaklar da orta öğretimin mecburiyet çarkına sokuluyor. Onlar hayata atılıp işe yarar bir şeyler öğrenecekken bilgi hamalı olarak diploma alıyorlar. Ya sonrası? Orta öğretim yüksek öğretimi zorluyor.

Ders kitaplarının hali?

Dil, edebiyat, tarih ve inkılap tarihi müfredatı ve kitapları üzerine hayli kalem oynattık. Bir netice hasıl olduğunu görmedik. Eskiden konunun uzmanları kitap yazardı, şimdi kalabalık bir isim listesi önümüze çıkıyor. Yazarlar, editörler ve uzmanlar. “Görsel tasarım uzmanı” bile var!

Bütün bunlar niçin yapılıyor? Daha mükemmel ve hatasız kitaplar ortaya konulması için.

Fakat bir tehlike var: Anoninimlik tehlikesi. Yani, sıradanlık, basitlik, yuvarlaklık. Ders kitapları ölü metinler haline geliyor.

Bir ders kitabı basıldığı zaman artık milyonlarca basılıyor. Eğer bir yanlış varsa, milyonlarca çoğaltılıyor demektir bu. Okulda öğrenilen doğru sanılan yanlışların, sonraları düzeltilmesi o kadar zor ki.

Elimin altında bir orta okul ders kitabı var. Orta okul ve imam hatip ortaokulları için hazırlanmış Sosyal Bilgiler kitabı. 1.340.526 adet basılmış…

Bize doğruları öğretecek ders kitabında hata olursa ne olur? Kitabın hazırlanış sürecine bakınca, hata olmaz diyesiniz geliyor!

İşte bu kitapta Uygur alfabesi diye, İsrail (İbrani) alfabesi konulmuş. Hadi bunu öğrenci anlamaz diyelim, öğretmenler de fark etmez mi? Fark edilse düzeltilmesini sağlamaya güç yeter mi? O da ayrı bahis.

Görünüşte Millî Eğitim işi sıkı tutmuş: Resim malzemelerine kaynak belirtmek mecburiyeti getirmiş. Birkaç tane basılı kaynak dışında elektronik ortamdan aktarılmış resimler, haritalar ve grafikler. Elektronik ortam kesinlikle güvenilir değil, bunu bilmeyen ders kitabı yazmaya kalkışmasın. Böyle güvenilmez ortamdan alınan malzemenin basılı kaynaklarla karşılaştırılması mecburiyeti getirilmeli.

Şimdi ders kitabı yazmak kolay, elektronik ortamdan malzemeyi kes yapıştır, olsun sana ders kitabı. Sonra da milyonlarca bas!

Meselenin şu yönü de var: Böyle hataları gördünüz ve öğrencilere başka bir kitap okutmaya kalkıştınız. Bu mümkün mü?

Veya öğrencilerinize güvendiğiniz, beğendiğiniz bir kitabı okutmak istediniz…

Bakanlık olmasa bu mümkün olabilirdi.

Fakat mesele sadece bu değil ki…

19-11/06/ekran-resmi-2019-11-06-235806.png

Bu harflerin Uygur harfleri olmadığını anlamak için uzman olmaya gerek yok. İsrail alfabesi olduğunu anlamak çok daha kolay. Peki bu resmin kaynağı ne? Bir lisenin sitesi! Sitede bu resme ulaşmak ne mümkün! Eğitim ciddiyet ister!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
isa avcı 09 Kasım 2019 11:59
Evet Sevgili hocam müsaadenizle o muhteşem iki tespitinizi burada tekrar dile getireceğim; artık eli öpülesi, saygı duyulası öğretmen kalmadı ve milli eğitim hantal yapısı ve gereksiz ehliyetsiz kadroları ile çocuklarımızın önündeki en büyük engel.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 22:11
Sosyal bilgiler kitabinda Uygur Alfabesi diye ibranice alfabeyi koymuslar. Okul kitaplarinda cok daha vahim yanlislar var. Ozellikle tarih kitaplari milliyetci bir bakis acisiyla yazilan eksik - yalan -yanlis bilgilerle dolu...Bu arada Aksaray'da bir okulda ogrenci velileri otizmli cocuklari yuhalamis. Muhtar "hafif otizmi olanlara karsi degiliz" diye akla zarar bir demec vermis...Neyimiz duzgun ki egitim sistemimiz, okullarimiz, okul kitaplarimiz, yoneticilerimiz duzgun olsun.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 21:12
Senin burun kivirdigin Ataturk geometri kitabi yazmisti. Müsellesin, zaviyetan-ı dahiletan mecmu’ü 180 derece ve müselles-i mütesaviyü’l-adla, zaviyeleri biribirine müsavi müselles demektir.” yerine “Üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir ve eşkenar üçgen, açıları birbirine eşit üçgen demektir.” dememizi Atatürk’e borçluyuz.
karar okuru 07 Kasım 2019 20:24
Eskiden 5 yıl ilkokuldan sonra isteyen okur istemeyen çırak kalfa usta olarak bir meslek sahibi olurdu.Zorunlu 8 yıl ve daha sonra 12 yıl eğitim sonucu artık bomboş lise mezunları ,yetmedi açık lise mezunları ellerinde bir telefon günlük 18 saat internette geziniyorlar. Bu nesilden hiçbir şey olmaz. Bunlara bir de her şehirde her ilçede açılan üniversiteleri de eklerseniz bunların mezunlarıyla bırak aya gitmeyi şurdan Edirne'den öteye gidemeyiz.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 19:43
Memlekette Ibranice yazili bir tabela gordun mu ki de ogretmenlerden Ibranice alfabesini tanimayi bekliyorsun. Yazini okuyanda Turkiye cok kulturlu, her sehrinde sinagog olan bir ulke zanneder.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 19:38
Otizmli çocuklarımızı yuhlayan kasaba zihniyeti devam ettikçe zor. İste eğitim bunun için çok önemli.
KARAR OKURU Mürsel 07 Kasım 2019 18:40
Liselerde zorunlu din dersi kalkmalı.Zarardan başka faydası yok.15 yıla yakın gönüllü ve ücretsiz giren adam bunu söylüyor.
Düzelecek Mehmet Doğan Hocam düzelecek. Yormayın kendinizi, okul işlerini biraz daha ticarileştirdikden sonra düzelecek. Hem eğitim işi kamu işi mi dir ki, parası olanlar okusun, bu da bu iktidara nasip olsun. Nasıl olsa parayı bulduk. Siz buna neden kafa yorarsınız, gariban okusa ne olur okumasa ne olur? Garibanlar içinde okuyacak memlekete faydalı olacak adam mı var ki okutulsunlar... Velhasılı Finlandiya Milli Eğitim Bakanına "Neden özel okul yok" diye soruyorlar, cevap ilginç; "Eğitim işi özele bırakılmayacak kadar ciddi bir iş", manidar.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 13:49
Varsayılan Uygur alfabesi ne kadar doğruysa ,bu görsel de o kadar doğrudur .
Mevlüt 07 Kasım 2019 13:42
Ders Adı: Zorunlu Din dersi Konu: Dinde zorlama yoktur. Derse girdiğimizde öğrenciler tahtaya böyle yazıyorlar. Ve bu ülkenin Milli Eğitim Bakanlığını 30 yıldır sizinle aynı zihniyeti paylaşanlar yönetiyor.Peki bu şikâyet niye?
KARAR OKURU Mürsel 07 Kasım 2019 13:01
Milli eğitim öldü.Cenazesi kaldıralamadığından yaşıyor sanılıyor.Ya yeni hal ya izmihlal! Haksızlık etmeyin; sayıları az da olsa fedakar ve kahraman öğretmenler bu katarı sürüklüyor.Onlar duayı ve her takdiri hakkediyor.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 14:06
0
Ne zaman canlıydı?
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 12:57
Eğitim oldukça kritik . En önemli değerimiz çocuklarımız. Her şehire yüksek lise açarak kaynaklarımızi verimli kullanamayız. En gelişmiş ülkeleri yeniden inceleyip kendi değerlerlerimizi de katarak akıl ve bilim ışığında yeniden tasarlamalıyiz. Yoksa çocuklarımızın günahına giriyoruz. Memleketin geleceğini de mahfediyoruz. Çocuklarımız çağı kavramaz anlamaz üzerine bir şey koyamaz ise geleceğimiz karanlık olur. Elin Norveçli çocugu ile aynı zekada dogan çocuklarimiza biz zarar veriyoruz başkası değil.
Sabahattin 07 Kasım 2019 12:48
Eğitim/öğretim ilçe belediyelerine devredilmeli. Bütün OECD ülkelerinde eğitim/öğretim yerele bırakılmıştır. ABD'de 1979'a kadar eğitim bakanlığı yoktu. İsviçre'de hala yok. İspanya'da genel stratejiden ve sadece liselerden sorumlu. MEB kalite kontrolü ve stratejiden sorumlu olmalı. Geri kalan her şeye ilçe belediyeleri kendi karar vermeli ve uygulamalı. Seçmen baskısı ve ilçeler arası rekabet kaliteyi hızla yukarı çeker.
Murat Doğrusöz 07 Kasım 2019 12:28
11.23'e;Yazının özüne ve sorulanlara pas geçip,aklınca!bulduğunu zannettiğin bir yanlışımla! işi geçiştirmeye çalışmışsın,ama yok öyle kurnazlık.Yazımda Kemalistlerin fiili ve bürokratik iktidarından bahsettim.Kemalistleri tanıyan Millet,göstermelikte olsa Demokrasiye geçişte Chp'ye tek başına iktidar vermedi.Ama Kemalistlerde Bürokratik iktidarı hiç bırakmadılar.10 yıl önceye kadar TSK'da,Yargı'da,Ünversiteler'de Kemalistlerin dışındakilere ne kadar yaşam hakkı verildi?Cumhuriyet tarihinin GERİ KALMIŞLIĞI Kemalistlerin üzerine almamışsın,ondan da sorumlu İslam ve Müslümanlar öyle mi?Hadi ya
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 11:51
0
Cumhuriyet tarihinin geri kalmışlığı dışarıya bağımlılığı ile başlamıştır. Hani Kore’ye asker göndermek, hani çocuklara süt tozu içirmek, hani tarımda çizilecek yolu yöntemin dış güçlerin iradesine bırakmak gibi... cumhuriyet tarihinde üç politikacı dış güçlere direnmiştir. İsmet İnönü (ikinci dünya harbine girmeyerek) , Necmettin Erbakan ve Bülent Ecevit. ‘Bizim çocuklar ihtilal yaptı’ cümlesi orduyu da anlatır. Asıl sorumlu politikayı es geçip Kemalistleri hedef almanızı tenkit ettim hepsi bu.
Murat Doğrusöz 08 Kasım 2019 17:28
0
Değerli arkadaşım,özellikle dışarıya bağımlılığın büyük tahribatları konusunda mutabıkız.Ama Kemalizmin bundan uzak olduğu ve eleştirilemeyeceği konusunda anlaşamıyoruz,benim de burada dillendirdiğim bu gerçekler.Kemalizm,Cumhuriyet kurluşundan itibaren saklı ajandasıyla,açık ve samimi olmadı.Millet'e çok açık yalanlar söyledi,Milletin değerleriyle uyuşmayan birçok yanlışını kamufle etmeye veya zorla kabul ettirmeye çalıştı,çok tehlikeli olduğunda mutabık olduğumuz dış güçler ilişkileri konusunda Millet'ten gizlenen şeyler olduğu söylentisi! de çok yaygın.Ben bunlarla yüzleşmekten bahsediyorum
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 12:21
Eğitimde doğru dürüst becerikli iş yapanları hain ilan ettiniz, tasviye ettiniz. Esas suçlular serbestçe dolaşıyor. İnsan bindiği dalı kesince doğal olarak yere çakılır. Eğitimden nasıl rant (fatih projesi) elde ederiz gibi garabetleri kim yaptı ise onlar eğitimin dallarını kesmiştir.
ta'kipciniz 07 Kasım 2019 12:16
......okudiğini anlamiyür,,,,,, ......işittiğini idrak edemiyür,,,, ne anlarsınız bundan? Çocuk, Okuduğu kitapta; argo-sokak ağzı-deyim-atasözü,,, ne ararsan var. hala; babasının kardeşimi, yoksa bir edat mı anlamak zor? dayamışsınız,,, matamatik,, dayamışsın matamatik.. Yahu ben çocuğa 12 yaşına kadar eline para verip bakkala markete yollamadımki.. Çocuk para hesabı bilmez, İskambil bilmez, Zar atmaz,,, de git defolun gidin,,, sizin yapacağınız birşey yok...Gelsin BİR İLKOKUL ÖĞRETMENİ,, MİLLİ EĞİTİMİN BAŞKANI OLSUN.....
v. nimet 07 Kasım 2019 11:32
Uygurların kullandığı alfabe (Soğd) ile İbrani alfabesini o kadar uzman, yazar, editör vs fark edememiş mi? Çok yazık yaklaşık 1.5 milyon basılan bir ders kitabı çok titiz bir şekilde kontrol edilmeliydi. Gerçekten çok yazık. Diyecek bir şey bulamıyor insan.
selman 07 Kasım 2019 10:33
Hani CHP nerde üstad? Gözlerim onu aradı, göremeyince mahzunlaştım...
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 12:51
3
CHP hak ettiğinden fazla ilgi alıyor zaten. Seçmeninin yarısının hayıflanarak oy verdiği parti. Erdoğan kimlik siyaseti yapmasa kimse yüzüne bakmaz.
N.Öztürk 07 Kasım 2019 09:15
İşaret ettiğiniz hatalar, 1940'lara ait olsaydı faili kafadan belliydi, ama şimdi olduğuna göre sorumlusu kimbilir kim ?
ERKAN DOĞAN 07 Kasım 2019 08:58
Sayın Yazar İşte itiraf böyle bir şey. Benim çocuğun eline bir kitap tutuşturmuşlar ismi Peygamberimizin arkadaşları 400 sayfa. 9 yaşındaki çocuk daha temel hayat becerilerini bile kazanamadan kendisinden 1500 yıl önce yaşamış insanların ismini ezberlemek ile muhatap ediliyor. Güya dindar nesil. Çok Arap ismi ezberleyince çok Arapça kelime bilince daha mı dindar olunuyor. Gitti Atatürk'ün hayatı geldi Peygamber ve sahabe hayatı olunca biz daha çok güleriz ağlanacak halimize.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 05:39
Sizin zihniyet anca yandaşlarına köprü yol ihalesi verir. Yapılmıyor, yapılamıyor değil, yapamıyorsunuz. Eğitime yön verecek kapasite sizde yok. Çünkü okuduğunuz kitaplar dünyadan kopuk geri kalmış zihniyetin ürünü. Reis ne dedi dün. İman hatipte Kur’an dersleri boş geçiyormuş. Senin müthiş arap alfabelerini anlamadan söyleyebilmek kalbi imanla doldurmuyor.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 09:31
5
Halbuki eğitimde ne sıçramalar yapmıştık kemalist rejimde. AKP geldiğinde Türkiye’nin çok iyi bir eğitim sistemi vardı, bozdular.
Murat Doğrusöz 07 Kasım 2019 09:59
3
Akp'yi bahane edip Müslümanlara saldırını yapmışsın.Burada Akp savunucusu yok,Yazar da Akp iktidarının M.Eğitim başarısızlığını anlatmış.Zannederim geçmişte bu Ülke'yi fiili veya bürokratik hakimiyetle yöneten,burada da cirit atan Kemalist birisin.Size sorulacak çok şey var,ama yazılabilecekler çok kısıtlı,onun için çok kısa.Bir asra yakın Türkiye'yi idare ettiniz Dışa bağımlılıkta,Bilimde,M.Eğitimde kayda değer ne yaptınız?Türkiye'yi Dünya'da nereye taşıdınız?Uzaya roket attınız da İHL binalarına mı çarptı,Müslümanların hangi engellemesi ile karşılaşıp,icraatınız engellendi?Bi anlatsan
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 11:23
7
Murat doğrusöz hatırlatayım diye yazıyorum. 1950 yılından beri Türkiye’nin iktidarları hep Kemalist olmayanların elindedir. Hele son 17 seneyi bir incelerseniz iyi olur. 80, 90 yıl geriye gidip intikam almanın artık modası geçti.
Uyan da balığa gidelim 07 Kasım 2019 12:54
2
11:23 Sen herhalde Türkiye'de yaşamıyorsun. 1913-2010 arası Türkiye'de iktidar askerde idi. Siyasetçiler kumda oynardı. Hele hele eğitim konusu tamamen askerlerin kontrolünde idi. Asker dediğim de 10 tane orgeneral.
Murat Doğrusöz 07 Kasım 2019 13:13
2
11.23'e;Yazının özüne ve sorulanlara pas geçip,aklınca!bulduğunu zannettiğin bir yanlışımla! işi geçiştirmeye çalışmışsın,ama yok öyle kurnazlık.Yazımda Kemalistlerin fiili ve bürokratik iktidarından bahsettim.Kemalistleri tanıyan Millet,göstermelikte olsa Demokrasiye geçişte Chp'ye tek başına iktidar vermedi.Ama Kemalistlerde Bürokratik iktidarı hiç bırakmadılar.10 yıl önceye kadar TSK'da,Yargı'da,Ünversiteler'de Kemalistlerin dışındakilere ne kadar yaşam hakkı verildi?Cumhuriyet tarihinin GERİ KALMIŞLIĞI Kemalistlerin üzerine almamışsın,ondan da sorumlu İslam ve Müslümanlar öyle mi?Hadi ya
Murat Doğrusöz 07 Kasım 2019 13:16
1
11.23'e;Kişi konuşmak basitliktir,bilincindeyim.Ama hiç kin peşinde olmadım.Amacım Türkiye'nin özgürlükler ve Adalet içinde çok daha gelişmesi.Didişmenin bu Ülke'ye yarar getirmediğinin bilincindeyim.AB ülkeleri birbiriyle yıllarca savaşmışlar,birbirlerinden milyonlar öldürmüşler,ama şu an sınırları kaldırıp,bütünleşmişler.Niye,didişmenin yarar getirmeyeceğini çok iyi biliyorlar,ben onlardan aptal değilim.Aynı sınırlar içinde yaşayan kim olursa olsun,Ülkeye ve İnancıma kast etmedikten sonra,Türkiye için birlikteyim.Ama geçmiş faşistlikler de ısrar ediliyorsa,herkes gereken cevabını alır,biline
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 19:32
1
05:39'a yorum yazanlara ufak bir soru. Kac senedir iktidarsiniz. Bir ODTU kazandirabildiniz mi bu memlekete? Sizde o vizyon yok. Isiniz gucunuz insaat, muteahhitlikten komisyon alip cebinizi doldurmak. Her yere imam hatip actiniz ne oldu? Dile kolay 17 sene. Reis daha dun ilahiyatcilara ogretmen olun diye ricada bulunuyor. Ideallerinizi kendi yandaslariniza bile cazip gelmiyor.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 01:06
0
Bu 'Murat Doğrusöz' e bayılıyorum yav, saat 09:59, adam oturmuş, yorum karalamış; yetmemiş, saat 13:13 te boşluklu 598 harfi tokatlamış; yetmemiş, saat 13:16 da 600 harfle fikriyatını koşturmuş, sadece üç dakikada. Gel de sevme böylelerini, gereksiz eğitim ürünlerini (şeyyyy, ben 'murat boşsöz' dedim diye alınmıştı da, m ve b harfleri bilinerek küççük yazılmıştır)... Gelelim '...Müslümanlara saldırını ....' mes'elesine: bu coğrafyada, yani müslüman coğrafyasında, ancak 'yabancı güç' ü arkasına alan diğerine sarıyor ve saldırıyor. Buna müslüman Yemen'e saldıran SA yöneticileri de dahil.
Murat Doğrusöz 08 Kasım 2019 09:31
0
01.06'ya;Dolu işkembe ile boş sözleri! tek tek saymanı merak ettim,tahlil etmeye çalışıyorum.Yazdıklarımı okuduğun görünüyor ki kelimelerini dahi saymışsın(Bu kadar alim!!! biri niye boş sözleri! kaçırmadan okur ki)her yazımdan sonra boşsöz!!! olduğumu da vurgulamadan geçemiyorsun.Yazılarımda sadece belgeli DOĞRULARI yazdığım kesin ve burada da birçok DOĞRU dile getiriliyor.Öğrenmek istediğim,Karar'da cirit atan Kemalist ve Chp'lilerin bu gerçekler karşısındaki tepkileri ne?Dolu işkembeli bu arkadaş gibi birçoğuna fena battığı görünüyor da,içlerinden gerçeklerle yüzleşecek yüzü olan çıkar mı?
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 11:35
0
Mırrrrrrad, 599 harf tokatlamışsın, helel olsun senne, gene (boşsöz)lemişin yani. Bende işkembe yok, mide var; yazdıklarını, Kemalistlere saldırını, boş sözlerini kaldıramıyor veeeee bu eleştirileri kusuyor. Yaradı mı? Konsolosluğunda ademi kaybedenlere, müslüman olsalar dahi, laf edemeyecek miyiz? Seni seviyorum hancı.
Murat Doğrusöz 08 Kasım 2019 15:30
0
11.35'e;İşkembe mi,mide mi olduğunda ısrar etmem de,bu kadar anlayışsızlık veya kasıt'tan sonra kafanda beyin olduğundan İnsan şüpheleniyor.Yazılarımda saldırı amacı değil,DOĞRULARI gözetiyorum.Diyorum ki,Kemalistler bu Millet'e bu kadar yalanı niçin söylediler,söylüyorlar,niye gerçeklerin ortaya çıkmasına bu kadar direniyorlar?İddialarımı ispatlı örnekler vererek sunuyorum.Cevap vereceğine saldırı,demagoji,boşboğazlık,seviyesizlik yapıyorsun.Herkesle konuşulur,anlaşılır da,beyinsiz olanla beyhude.Hadi arkadaşım,sen boşsöz!saymakla uğraşma,ben de beyhude uğraşmayayım.Allah selamet versin
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 01:55
0
Mırrrrrrad, son yazın (KO 15:30) rahat ve anlaşılabilir yazılınca 618 karakter ve boşluk istiyor. Ha gayret Mırrrrrrad, yazını düzeltebilirsen fikirlerin ciddiye alınabilecek. Tek tasa bu eğitimi hangi dönemde aldığından kalır. Hadi koçum, felsefe tıraşı çekeceğine okunur-anlaşılır bir yazı çızıktır, çiziktir ki dişe gelsin, mideye insin; işkembede mayalanmasın; ki gazı sahibine bile kötü kokabilir. Kemaliste kem sözden kemalat çıkmaaaaz! ( Kemalat: İnsanın bilgi seviyesi ve ahlâk güzelliği bakımından olgunluğu anlamına gelmektedir. Kaynak: islamveihsan.c--/kemalat-nedir.h---).
çözüm 07 Kasım 2019 02:11
Yıllar önce söz vermiştim kendime: Allah çocuk verirse okula katiyen göndermeyeğim, kendim yetiştireceğim diye. İlk çocuğumu beklerken aynı düşüncedeyim, hatta bütün hayatımı buna göre şekillendirmeye, herşeyi göze almaya hazırım. Bu evladıma olduğu kadar kendime de en büyük iyilik olur, çünkü bunun için kendimi yetiştirmek zorundayım önce. Kendimi yetiştirmenin ilk aşaması da yaşadığım bütün okul tecrübemi baştan sona, en ince ayrıntısına kadar yıllarca sorgulamaktı. Okuldan geçmiş herkes - yani pekala herkes - bunu yapmak zorundadır, derim. Çünkü bilsin ki ailesinin değil, okulun evladıdır.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 01:46
Uygur Alfabesi diye ozgun bir alfabe yoktur, Sogt alfabesini kullanmislar ve Uygur alfabesi demisler. Sogt Hint-Avrupa lisan gurubuna ait eski, kaybolmus bir dildir.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 09:37
0
Sogdlar İrani bir halktır. Sogd alfabesi, 2000 yıl önce Ortadoğu’nun lingua franca sı olan Aramice’nin alfabesinden alınmıştır. İbrani ve Arap alfabeleri de Arami kökenlidir. Yani Uygur ve İbrani alfabeleri bir birine çok uzak sayılmaz.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 09:40
0
Göktürk alfabesi de Sogd kökenli. O dönemde Orta Asya’da varlıklı, eğitimli ve tüccar bir halk olan Sogd’ların kültürü baskındı.
Zekiye 07 Kasım 2019 12:40
0
Arami alfabesi ise Fenike kökenli. Yunan alfabesi de Fenike kökenli. Latin alfabesi, Yunan kökenli. Sonuçta bütün alfabe sistemleri birbiri ile bağlantılı. Yani çok da şeetmemek lazım o alfabe mi olsun bu alfabe mi diye. Şu anda küresel iletişim Latin alfabesi üzerinden dönüyor. O yüzden Latin iyi.
KARAR OKURU 07 Kasım 2019 20:02
0
Sogt da, Farsca da Hint Avrupa lisanlaridir. Sogt alfabesinin Aramice alfabesinden geldigi dogrudur. Aramice lisani semitik bir lisandir, Arapca ve ibraniceyle akrabadir ama Aramilerin kullanmis oldugu alfabe Fenike kokenlidir. Arapca alfabeyle ilgisi yoktur.
Zekiye 07 Kasım 2019 23:18
0
Ben de Arami alfabesi Fenike kökenli dedim zaten. Arami alfabesi Arap kökenli demedim. Olamaz zaten. Kronoloji uymaz. Öte yandan Arap alfabesi de, İbrani ve Sogd alfabeleri gibi Arami kökenli. İbrani ve Arap alfabeleri birbirine benzer. Stilleri farklı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN