Back To Top
İstanbul nasıl kurtuldu?

İstanbul nasıl kurtuldu?

 - Son Güncelleme: 08.10.2019 Salı 09:26
- A +

Dün İstanbul’un “kurtuluş” yıldönümü idi. Mutad seremoni heykel odaklı olarak icra edildi, belediye başkanı bildik cümleleri “şeref defteri”ne kemali ciddiyetle yazdı. Kimse “bu nasıl kurtuluş?” sorusunu sormadı.

Soru sormazsak, gerçeğe ulaşamayız!

İlk sorumuz şu: İzmir ne zaman kurtuldu? Bunu bilmeyecek ne var, 9 Eylül 1922…

Asıl soru şu: İstanbul neden İzmir’den bir yıl bir ay sonra kurtuldu?

Şöyle de sorabiliriz: İstanbul’u kurtarmak için neden bir yıldan fazla bekledik?

Peki, Ankara hükümetinin temsilcisi Refet Paşa’nın 19 Ekim 1922’de İstanbul’a bir bölük askerle gelmesi neyin nesi? Tarih, arkaplanı merak edilmezse ve bilinmezse şişinme malzemesi olmaktan öteye gidemez. Palavralar zamanla hakikat muamelesi görür.

Yukarıdaki soruyu, yani “İstanbul’u kurtarmak için neden bir yıldan fazla bekledik” sorusunu bütün inkılâp tarihi kitabı yazarlarına, hocalarına soruyorum. Halen hayatta olanların cevaplarını da bekliyorum, bu sütunda yer vereceğim.

Doğrudan söyleyelim: İngilizlerin ve onların müttefiklerinin ordumuzun Yunanlıları mağlub edeceğinden asla şüpheleri yoktu. Bunu en ince ayrıntılarına kadar düşünmüşler ve Anadolu’yu kontrol edebilmek için 27 tümen askere ihtiyaç olduğu kararına varmışlardı.

Yunanistan’ın bütün silahlı kuvvetleri ne kadardı? 14 tümen! Üstüne üstlük, işgalci bir güç, kendi toprağını savunan bir halka karşı savaşıyor…Yani kesin ümitsiz vak’a!

İngilizler için asıl zafer sonrasını düzenlemek önemliydi.

Osmanlı Devleti yıkılmalıydı, Müslüman dünyanın atıf merkezi çökertilmeliydi. Hilafet yok edilmeliydi. Kırpılmış Misak-ı milli sınırları içinde yeni bir “Türk” devleti kurulmalıydı. Bunu daha 1919 başında ilân etmişlerdi.

Peki bu devletin başkenti İstanbul olabilir miydi?

Bunu en net şekilde İngiliz hariciye nazırı Lord Gürzon 18 Ocak 1919’da Paris Konferansı’nın açılışında söylemişti: “Bağımsız bir Türk devleti kurulmalı, bu devlet geçmişte olduğu gibi, Anadolu yarımadasının sınırları içinde kalmalı ve başkenti Bursa veya Ankara olmalı.”

İzmir’in kurtuluşundan sonraki bir yıl işte İngilizler için bu sürecin yönetimi ile geçti. Lozan başlamadan saltanat kaldırıldı, bu Osmanlı Devleti’nin yıkılışı idi. Bu yetmedi, İsmet Paşa ve heyeti Lozan’a gitti. Baktılar ki asıl masayı kuranlar ortada yok. Ne zaman ki Vahidetdin’i alıp götürdüler, konferans başladı. İkinci hedef, İstanbul’un başkent olmamasının kabul ettirilmesi idi. Siz barış masasına oturuyorsunuz, ülkenizin her bakımdan en mühim şehri düşman kontrolünde…

İstanbul’u işgal eden güçler şehri terk edince barış müzakerelerinin başlaması gerekmez miydi?. Hadi bu olmadı. Lozan’ı 24 temmuzda imzaladık. Neden İstanbul tahliye edilmedi? Herkesten önce biz Meclis’te tasdik ettik, 23 Ağustos 1923. Hâlâ İstanbul’da işgal sürüyor. E, daha ne bekliyorlar kuzum? Bizim İstanbul’un boşaltılması yönünde bir hareketimiz neden olmuyor?

İstanbul’un yeni Türkiye devletinin başkenti olmaması gerekiyor. Neden? Çünkü bu dışarıda bir devam etkisi uyandırır, yani ismi değişmiş biri Osmanlı. 

İstanbul’un kurtuluşu, Ankara’nın başkent yapılması ile ilgili sürecin kesinleşmesi ile mümkün oluyor. 2 Ekim’de işgalciler İstanbul’u boşaltıyor. Demek ki gerekli teminat verilmiş. 6 Ekim’de Şükrü Naili Paşa İstanbul’a giriyor. 9 Ekim’de İsmet Paşa Ankara’nın başkent olma teklifini Meclis’e getiriyor…

Dün hamakataver bir iddia ile karşılaştım: İstanbul ikinci defa fethedilmiş! Bu iddiayı nasıl ciddiye alabiliriz? İstanbul’un bu ikinci fethinde ne kadar şehid verdik? İstanbul’u bize karşı savunan düşmanlardan ne kadar zayiat oldu?

Sıfıra sıfır elde var sıfır!

Bir şehir o şehrin asıl sahipleri ile savaşarak fethedilir. İstanbul işgal altındayken bile bizimdi. İşgalin geçici olduğunu herkes biliyordu. İstanbul’un tahliyesi eninde sonunda yerine getirilmesi gereken bir formalite idi.

Eğer bu fetihse, formaliteden bir fetihtir!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 19:48
Istanbul un izmirden çok geç sonra kurtarıldığını hıc bilmiyordum .ilk defa yeni öğrenmiş oldum. Sayın yazara saygilarimi iletiyorum.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 23:25
Istanbulu çerokiler ve mohikanlar Kanadılilar la birlikte kurtardılar.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 22:26
Kemalistleri yine kızdırdın be ustad ama nasilda saldırıyorlar. Keşke saldirganliklari yerine doğru düzgün cevap verselerdi de biz de goreydik.
N.Öztürk 08 Ekim 2019 22:22
Haberimiz yokmuş, meğerse Türkiye Cumhuriyetini İngilizler kurup hediye etmiş ! Keşke Çanakkale'de adamları geri çevirmeseymişiz, bizim cumhuriyeti 8 yıl evvel kurmuş olurlardı.
Muhtefi. . 08 Ekim 2019 21:34
Hafız. HUUUU. ..uyan yine GELDİLER. Ekonomik olarak çoooktan. Burdalar. ..!...Şimdi de maşaları ile Hertarafimızı Sariyorlar . Filmin ikinci Perdesi başladı. :))...Sen hala birinci perdeyi anlatiyon. .sen bugünü anlat nasıl Yaracağız Çemberi. .bir işe yarayalım bari. !..
Çerkez Ethem 08 Ekim 2019 21:04
Böyle yazılar yazıpta tarihi uykumuzdan niye uyandırıyorsun! Dün dündür bugün bugün! Ne güzel fetih olmuş işte! Tek adam planlamış, tek adam savaşmış, tek adam yenmiş herkesi! Boşverin, halifenin sistemi eğitmiş, öğretmiş bu herifi ve milyonları, önemli olan tek adam herzaman doğruydu! Bir günde dil/alfabe değiştirmiş, herkeside, laz, gürcü, bulgar, slav, yunan, ermeni, abaza, çerkez, kürt v.s...v.s... türk yapmış! Keşke birde sarışın mavi gözlü, onun gibi asıl türk sayısını artırsaydı, almanlarla akraba olsaydık! Daha neyapsın! Ne mutlu herkes!
KARAR OKURUMürsel 08 Ekim 2019 18:09
Lozan'dan önce hilafet, laiklik yeni meclis gerçekleşti.Bunlar İngiliz,M Kemal ve İnönü'nün dünya görüşüyle uyumluydu.Batı içinde erimiş sözde Türkiye.Bu olmadı ama düğüm ve sakatlık devam ediyor.5 yıllık işgali hatırlatan tek bir hatıra tek bir anıt var mı?İngiliz diplomasisinin inanılmaz zaferi.Karşılıklı bahçe yemeğiyle dostça ayrılmışlar.Bu durum mankurtluğun zirvesi eyy kemalist!?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 17:36
Osmanlı’nın son yılları ile Kurtuluş savaşını Atatürk merkezli bir kahramanlıklar silsilesi gibi yazıp herkesi de buna inanmaya mecbur edenlerin günümüzdeki gönüllü uzantıları, Atatürk’ü dokunulmaz ilah yaparak o gün olan biteni bütün yönleri ile objektif olarak ortaya koymaktan fellik fellik kaçıyorlar. Ama artık güneş balçık tutmuyor. Hilafetin kaldırılması, sözde devrimler, din ve dindara çektirilenler, Çerkes Ethem’i ekarte etmeler vs vs yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 15:15
Siz saltanatçı hilafetçi siyasal islamcılar hepiniz ruh hastasısınız. Kusura bakmayın, ciddiye alınacak bir tarafınız yok, ilk ciddi iktidar denemenizde de duvara tosladınız çünkü realiteyle bağ kopmuş hayal dünyasında yaşıyorsunuz. Bu tarz yazıların troll işi olduğu da çok açık.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 14:57
Değerli Hocam ne kadar güzel yazıyorsunuz. Evet herşey rotşildçi ateist ingiliz iastihbaratı ve derin devletinin eseridir. Birinci sorumlu İsrail derin devleti ve yahudi masonik komploculardır. İkinci sorumlu laikçi görünümlü presbiteryenist farmasonik komünistlerdir. Üçüncü müsebbib trumpçı görünümlü ku klux klan tipi beyazcı siyahların derin komplocu tuzaklarıdır. Böylece tüm düşmanlar ülkemize ve ceddimize karşı birleşerek papa'nın önderliğinde cihadist haçlı ordusu ile cenk etmişlerdir. Hamdolsun siz varsınız ve aydınlanıyoruz. Ne güzel.
E.K 08 Ekim 2019 14:34
Bin yildir su sacma tartismalardan basimizi kaldirip Istanbulun simdiki haline bakmaya zaman bulamadik...Sacma sapan kurtulus gunlerine harcadigimiz zamani keske deprem olursa halimiz nice olur? diye dusunmeye harcasak...Butun kentlerimizde derinligi olmayan, konusmalar, siirler, kent ekabiri gelir, onceden hazirlanmis yerlere oturur o kentin esas halki koyun surusu gibi ayakta beylik, yapmacik sozler guya kutlama.....Artik komedi oldu...
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 14:10
Beyefendi, islamcilarin entellektuel seviyesi gercekten kaygi uyandiriyor, kemalizm muhalifi olmaniz beni rahatsiz etmiyor, hatta yaninizda saf tutabilirim ama o kadar cahilsiniz ki, buna inanin cok uzuluyorum. Belli ki yabanci dil bilmiyorsunuz, osmanlica'ya hakim olmadiginiz da acik, ancak matbuu. Neden bilmediginiz konularda yazmak gayretindesiniz acaba?
Umut Emiroğlu 08 Ekim 2019 13:17
Tarihe bakışınız çok sorunlu. Ama yine de; içinde hakkaniyet bulunan görüşlere inkılap edersiniz umuduyla şunu söylemek istiyorum: Bir takım tarihleri sıralayıp aralarda ne olduğunu “zan”la doldurmayın. Zira “zan” “zina” ile aynı köktendir ve zan ile hükmeden zina etmiş gibidir. Yenilmiş ve işgal edilmiş bir ülkenin başkentinin İzmir’in ardından hemen kurtulmasını sağlayacak şahit olduğunuz bir fırsat varsa onu paylaşın. Yoksa bu devleti kuranlara duyduğunuz kini tarih sosuna bulayıp sunmayın. Biz kusmuğu temiz gıdadan ayırırız
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 22:24
0
Zan ve zinanın aynı kökten geldiğini sanacak kadar cahil bir de utanmadan sözlük yazan yazara cevap veriyor. Cahil bir de cesaretli olunca ortaya bu çıkar. Ah umut ah
dersaadet 2 08 Ekim 2019 12:21
samsunda ahaliyi toplayıp havzaya inen gazi paşa , canına kasteden ermeni suikastinden kurtulmuş, kolay değil efendim memleket başına gelen bu işgallerle başa çıkabilmek. evet, güzel İstanbul geç kurtuldu çünkü dinler savaşı mevcuttu. boğazlar tamamiyle bizlerin oldu, bunlar az ve kolay şeylermidir? istiklal harbimizin arka planı çok acılar saklar, karaköy limanında yerlerde İngiliz tekmesine maruz kalan ferdlerimizin , şehit gazi ve topyekun kahramanlarımızın aziz hatırası sizleri çarpmasın üstad.günah taşımak çok ağırdır.
dersaadet 1 08 Ekim 2019 12:03
çünkü izmir batı cephesi dahilinde, açık bir savaş içindeydi. İstanbul daha farklı. çok önemli isavi dinin temsilciliği var, İngilizlere ispiyonculuk yapan bir çok kişi mevcut. küçük atina dedikleri semtleri var, türkler giremiyor oraya. bunları Mehmet bey biliyor zannederim,fakat taraflı bakıyor mazideki zaferlere üstad. işgal komutanlarının yenilgi durumunda saltanat sahibini nasıl kaçıracağı ,dönemin ünlü otelinde konuşuluyor, inzibat karakollarına rum çeteleri gece baskın yapıyor İngiliz silahlarıyla,onlarca şehit var.
Köroğlu 08 Ekim 2019 10:50
Türkiye'yi Birleşik Krallık'ın kurduğu doğru. Başka nasıl olsun? 1.DS'ını Almanya gibi bir süper gücün tam desteğine rağmen hezimetle kaybetmişsin. BK sonuçta Almanya'nın, Avusturya'nın, Bulgaristan'ın ve Türkiye'nin sınırlarına kendi çıkarına göre karar verdi. Milli Mücadele bir Yunan- Ankara savaşıdır -Türk değil çünkü halk desteği yoktu. BK uzaktan savaşın bitmesini bekledi. Ama yeni Türkiye Cumhuriyeti kemalistlerin başarısızlığı değil başarısıdır. Yenik bir ülke olarak Avusturya'dan daha iyi koşullar elde ettiler. Yani islamcı bir ekip bunu da yapamazdı. Hayal görmeyin.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 10:47
Ne İngiliz'miş arkadaş. Her şeyi biliyor, görüyor, duyuyor, planlıyor, başarıyor. Bizim ise bir savaşı kazanmaya bile hakkımız yok. Necip Fazıl, Fesli, Dilipak, Armağan gibi alaylılar tarihçiliğe soyununca İngiliz Muhipleri Cemiyeti halen varmış gibi bir ortam oluşuyor.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 10:41
Yazarın bu dedikleri doğru ise İngilizler bizim en hakiki dostumuz. Bizi tarihte yakalayabilecekleri en kötü halimizle yakalamış ama dünyanın en önemli topraklarını bize bırakmışlar. Yazar Dünya'nın kalbi olan bu toprakları İngilizler bize verdi diyor ve bir yığın gafil de buna inanıyor. Bu topraklar öyle kimseye ikram edilemeyecek kadar önemlidir.
Köroğlu 08 Ekim 2019 13:00
2
Bunu yazan o dönemin tarihini, devletler arası ilişkileri bilmiyordur. Birleşik Krallık, 1.DS galibi olarak Türkiye'nin sınırlarını işine geldiği gibi çizdi. Elbette Türklere bir toprak bırakacaktı. Almanya'ya da bıraktı. Avusturya'ya da. Bulgaristan'a da. İşine geldiği şekilde bıraktı sadece. Anadolu'yu da abartma. İmparatorluğun en fakir, altyapısı en kötü olan bölgesi idi. Ama Rusya'nın güneye inmesini engelleyecek bir konumda idi. Bir Ermenistan ve Kürdistan kurulmamasının sebebi de budur. ABD, BK Ermenistan ve Kürdistan kurulmasına geçit vermediği için Lozan'ı imzalamadı mesala.
Sevgi ve saygi! 08 Ekim 2019 10:39
Istanbulun isgali ve tahliyesi uzerine Ingilizce ve Fransizca hatiri sayilir seviyede kitap var, isin erbab-i bilir. Bence bosverin bu isleri, bakin kitleniz bile sizi pek okumuyor!
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 10:16
Tek derdiniz ATATÜRK ü silmek. Ama olmuyor işte ... Ne köprüler ne makarnalar ne kömürler olmuyor...Kıskançlıktan hasetinizden hasta oluyursunuz ama olmuyor !!!
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 21:52
1
Hasta filan olmuyoruz sizin gibi “hasta”ları iyileştirmeye çalıştırıyoruz.Mehmet Doğan’ın Kemalizm ile ilgili kitaplarını okuyun.Hastalığınıza iyi gelir :)
mehmet turgut 08 Ekim 2019 09:53
ya tarih ve strateji bilmez zır cahilsiniz, yada su katılmamış hainsiniz.istanbulun ve trakyanın kurtuluşunu bir daha okuyun.size önerim taha akyol'un ''kutsal barış'' kitabını okuyun.
Takipci 08 Ekim 2019 09:47
Sn Yazar, Bir kitap var (Riza Tevfik, Biraz da Ben Konusayim). Bu kitabi okumus olmanizi, okumadi iseniz okumanizi temenni ediyorum. R.Tevfik Ittihatci dusmani, M.Kemal karsiti, Damat Ferit Pasa Kabinesinde bakan, Sevr'i imzalayan heyetin uyesi, Milli mücadele kazanilinca Seyhulislam M.Sabri Efendi ile Ingiliz konsolosluguna siginanlardan, Ingilizler tarafından bir Yunan gemisi ile kacirilanlardan. Bu hatira kitabinda anlatilanlar sizin bugun yazdiklarinizin tamamen hayal urunu oldugunu acik ediyor.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:26
Burdan çıkan sonuç ve iddia şu mudur? Kurtuluş savaşı başlamadan zaten müttefikler yenileceğini biliyordu. Sevr anlaşması diye bir anlaşma ve işgal yok. Aslında Istiklal harbi ingiliz tezgahıdır. Harp olmasa da olacak budur. Tarihi bu kadar eğip bükmeye hakkınız yok. Istanbul'u bir yıl sonra girilmesinin nedeni Mondros Mütarekesi sonucu varılan ateşkes anlaşmasıdır. Sonrasında Lozan Barış anlaşmasına kadar süren görüşmeler netice vermiştir. Mustafa Kemal düşmanlığı gözünüzü kör etmiş. Kurtuluş savaşında fetih yoktur, düşman işgalinden kurtuluş vardır.
hacı 46 08 Ekim 2019 10:20
0
aslında suriye harekatının ne olacağını amerikalılar biliyorlar. O yüzden şimdicik çekilirken bize posta koyup bak sizin ekonominizi PEJMÜRDE ederiz diyorlar. Ne güzel dimi tarihi bükücülüğü yapmak.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 14:08
0
Mehmet Doğan mantığıyla gidersek belki Çanakkale Savaşı da İngiliz tezgahıydı. Burada Mustafa Kemal adında bir yarbay var. Mahsustan yenilip onu kahraman yapalım, sonra da ona kukla bir devlet kurdurup yönetiriz diye düşünmüş olabilirler.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:23
Sakarya meydan muharebesinin hala Sakarya’da yapıldığını zanneden bir güruh masallar üzerinden tarih kutsaması yapıyor. En ufak bir düşünce kırıntısı gösteremediği gibi sıradan hakikatler bile hazımsızlık yapıyor.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 10:38
0
Kimse Sakarya Savaşı'nın Sakarya'da yapıldığını zannetmiyor ama senin cehaletin boyunu aşmış.
gölgeler... 08 Ekim 2019 09:12
Çanakkale zaferi hiç olmadı, İngiliz madam henriet in oğlu padişah vahdettin bir halk kahramanı TÜRK tü( büyükannesi Yahudi suzien dir.). sakarya meydan harbi, İnönü zaferleri,büyük taaruz palavra. yunanlı, eskişehiri tahrip edip polatlıya kadar gelmemiş, istanbulda hiç rum komitacılar olmamış ve İngiliz herrington bunlardan muhbir tutmamıştır. Gülnihal diye bir gemi yoktur. Anadolu ,Trakya halkı KAHRAMAN değildir. MİLLİ MÜCADELE İngilizlerin zaferi ve İstanbul işgali bir tiyatrodur, bu yorum sn. doğanın mutluluğu içindir...
Krr 08 Ekim 2019 10:23
1
sN Doğan ömrünü Ankara'da geçirmiş oysa. Aslında o hiç Ankaralı olmamış, güzelliklerini yaşamamış, sokaklarında yürümemiş...hepsi aslında bir hayaldi.
selman 08 Ekim 2019 09:08
Fırat'ın doğusuna operasyon yapmak için neden 2 yıl bekledik? Bunu da bir düşün bakalım bordo klavyeli yiğit adam ve bizi o engin bilgeliğinle aydınlat.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 08:44
Dün bir İnkılap tarihçisi gazetesinde cevabı gün gün ayrıntısıyla verdi. Kurtuluş Savaşı İngiliz oyunudur teziyle kafayı bozmayan herkes okuyup ikna olabilir. Yoksa, Padişahım çok yaşa, M. Kemal'i 40 bin altın verip Anadolu'ya sen gönderdin ama ihanete uğradın diye sayıklamaya devam edersiniz.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 10:58
1
Sinan Meydan
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 07:46
Sayın yazarın dedikodu laflardan başka bir iddiası yok. Oradan buradan duyduklarını gerçekten olmuş gibi yazmaktan çekinmiyor. Dünyanın o zaman ki en büyük güçlerini, harabeye dönmüş bir ülkenin gücüyle niye atmadınız diyor. Bunlar akılla aşama aşama yapıldı. Dağ gibi ordular vardı da biz mi saldırmadık? Toplu iğne bile üretemeyen ülkenin ordusu niye İngilizlere de dalmadı diyor.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:32
14
07:46: yazar, tarih, yer ve isim vererek olanı biteni kanırta kanırta gözünüze sokuyor, siz hala dedikodu medikodu modunda havadaki bulutlara bakıp ıslık çalıyorsunuz. Pes yani...
Yasin Ilgaz Irmak 08 Ekim 2019 14:56
1
09:32 Defalarca kanırta kanırta çürütülmüş; cevapları verilmiş deli saçması tarih tezleriniz ne zamandan beri "kanırta kanırta göze sokmak" oldu. Marks'a Das Kapital'i cinnilerin yazdırdığına inanmak gibi alışkanlıkları olmayan akıl baliğ bir adam bu yazılanlara sadece kahkalarla güler. :) :)
Eeee yani. Fetih aynı zamanda diplomasi yöntemiyle de olur. İstanbul'u 2.defa fethi de öyledir. Size göre bize bedavadan geri verildi. Demek insanlar ne kadar değerli olurlarsa olsunlar takıntılı olabiliyorlar...
Biraz zorlasa Milli Mücadele de İngiliz işiydi diyecek, şimdilik onu yazıya dökmemiş. Var maalesef böyleleri, hep vardı...
same mint different blue navy 08 Ekim 2019 12:17
0
Zaten onu demiş gibi yazar. Bu arada “ad” benzerliğimiz var görüldüğü kadarıyla. Ben değiştireyim:))
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 04:15
Hoca bırak bu işleri ne olur. İzmirin alinmasi yani yunanin denize dökülmesi kurtuluş savaşının kazanılması olayıdır. 9 eylul 1922 dediğin tarih. Bu ve bir kac olayin Ustune lozan masasina oturmusuz bu da, 24 Temmuz 1923 tedir. İsgal devam bu arada adam hala isgalci anlasmanin sartlarini bekliyor. Anlasmadan sonra da asker artik istanbula gelir ve işgalciler askeri selamlar ayrılır. Ankaranın baskent yapılması karsısında tepki olarak 2 yıl elcilik acmiyor ingiliz ankara da , sen yine ne anlatıyorsun ?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 01:32
Fethettik, isgal edildik...neden isgal ettik demiyoruz da fethettik diyoruz? Ya da da fethedildik demiyoruz? Fetihle isgal arasindaki farki bilen bir Allahin kuluna rastlamadim bugune kadar. Varsa bir bilen, birkac cumleyle izah etsin; makbule gecer.
same mint different blue navy 08 Ekim 2019 11:42
0
Biz yaparsak fetih, aynını başkası yaparsa işgaldir, denilebilir mi?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 19:50
0
Bu tabirler iman ettiğimiz bir din, yol, hakikat varsa anlamlı olur. Fethin kelime anlamı "açmak"tır. Aldığı toprağı hak yoluna açmak, yaratılış gayesiyle insan arasındaki yolu açmak. Yüklendiğimiz hak bir dava var ve beldeleri o hakikate aça aça ilerliyoruz anlamında. Bu durumda işgal, batıl davayı yayanların toprak elde etmesi olur. Aynı durum şehid ile ölü tabirleri için de geçerli. Hak yolunda can veren şehid, batıla iman etmiş şekilde ölen ölü. Ama işe madde yönünden bakan, ikisi için de ölü hükmünü verir
musto 08 Ekim 2019 01:28
Masallar,masallar, öküzün,altında buzağı, aramak derdiniz.O kadar kolaysa Şam'da namazı kılsaydınız nerdeyse 10 sene oluyor canımızı kurtarma derdine düştük ozamanla bu zamanın farkı silah,cephane ürettiğin halde gücün, yetmiyor ona buna yalvarıyorsun.Dünyanın o günkü egemen güçleri ülkeyi işgal etmiş doğru dürüst silah üreten fabrikan,yok, Sağdan, soldan topladığın demirle, kılıç süngü yapıyorsun kağnılarla cephane taşıyorsun. Rusyadan, aldığın top tüfek ile savunma yapıyorsun.Biraz vicdanın varsa fitne yerine beraber olduğun bu insanlara ince zekanla yol gösterde ülkeye olan borcunu öde.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:43
4
musto: sen de bir Şam’daki namaza takmışsın temcit pilavı gibi tekrarlayıp duruyorsun. Şam’da hergün 5 vakit namaz kılınıyor hala, hem cemaatı, imamı ve müezzini de Sünni. Bayram, önemli cenaze vs zamanlarında, Esed bile gelip hazırola geçiyor Sünni imamın arkasında. Şam’da namaz deyince artık hatırlayacağın bir manzara daha var şimdi, teşekkür meşekkür istemez, hediyem olsun....
Karar Okuru 08 Ekim 2019 00:54
Halife sultanın İngilizler ile işbirliği yapan peygamber torunu Araplara sözü geçmiyor ama Osmanlı müslümanların atıf merkezi. Hadi canım sende! Ortadoğulu ham hayal ve uydurmalar. Ortaçağda kalmış bir medeniyet
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN