Back To Top
Toprak verimsizleşiyor göç zamanı!

Toprak verimsizleşiyor göç zamanı!

 - Son Güncelleme: 25.07.2019 Perşembe 10:00
- A +

X, Y derken “Z kuşağı” ile meşgulüz… Alfabede harf kalmadığına göre bundan sonra başa dönülecek herhâlde!

X Kuşağı 1960’lardan başlarmış…Z kuşağı bugünün tablet ve akıllı telefon çocukları. Ya önceki nesiller nasıl adlandırılırdı?

Süleyman Ârif Emre’ye “cumhuriyet nesli”ndendi demek câiz midir? 1923’te doğduğuna göre, cuk oturur herhâlde! Fakat kendini “cumhuriyet kuşağı” sayanlar ve onların peşinden gidenler Ârif Emre’yi cumhuriyet neslinden sayarlar mı?

Süleyman Ârif Emre, cumhuriyeti doğru eksene yerleştirmeye çalışan, yani yönetimi gerçekten halklaştırmak isteyen siyaset akımındandı. Hangi partide olursa olsun, fikri zikri, istikameti belli bir siyasetçi olarak uzun süre millet vekiliği ve bakanlık yaptı. Galiba en yaşlı üye olarak geçici bir Meclis başkanlığı da var.

Nesli tükenmiş bir siyasetçi kuşağının mensubu olarak, bir asra yaklaşan ömrünü tamamladı, Allah rahmet etsin. 

Süleyman Ârif Emre nesli siyasetçiler, edebiyatla, fikirle, sanatla iç içe idi. Kültür hamuleleri zengindi. Bu konularda konuşmaktan imtina etmez, vücut bulduğu zemini başarıya ulaştıktan sonra önemsiz görmezdi. Şiir yazar, edebiyatçılarla düşer kalkar, hatta daha ötesi fikir mücadelesinin belâlı isimleri olan Osman Yüksel Serdengeçti’nin, Necip Fazıl’ın avukatlığını yapar ve bila ücret yapar…

Onun avukatlığa başlaması nasıl bir iddia sonucu değilse, siyasete atılması da şartların sevkiyledir. Siyasetin bazıları için hizmet mesleği olduğu zamanlar; yani bir zamanlar!

Osman Yüksel, namı diğer “Serdengeçti” ile ahbap olan Süleyman Bey, avukatlığa başlama fikrini ona açtığında, olumlu bir karşılık bulmaz. Bu dürüst ve mahcup gencin başarısızlığından korkmaktadır Osman Yüksel. Ârif Emre’nin cevabı yeterince açıklayıcıdır: “Sırf sizin dâvaları takip etsem, hiç boş kalmam!”

Osman Yüksel Serdengeçti’nin hayatı mahkemesiz, mahpussuz geçmemiştir. Avukatlık Ârif Emre’yi siyasete sürekler âdeta. Şunu söyleyebiliriz: Onun için ne avukatlık ne siyaset meslek olmuştur!

Siyasetin derin suları zamanla sığlaştı. Bir sonraki nesil, Necip Fâzıl’ın Sakarya türküsünü ezbere okur, fakat şiiri edebiyatı derinlemesine bilmez, takip etmezdi. Şimdi bu nesil de geride kaldı. Diplomalı ama elifi görse mertek sanan, şiir nedir, fikir neye yarar bunlara kafa yormayan, ekonomi odaklı, iktidar ihtiraslı amorf ve sathî bir siyasetçi nesli ortaya çıktı. İşte böyle bir dönemde Süleyman Arif Emre gibi siyaset bilgeleri geri plana düştü hatta unutuldu.

Ârif Emre gibiler için toprak verimliliğini kaybetti. Göçünü toplaması yaştan değil, bu verimsizlikten desek, tuhaf kaçmaz!

***

Süleyman Arif Emre, 45. Yıldönümünü kutladığımız Kıbrıs harekatı sırasında bakandı, yani hadisenin akışını en yüksek seviyede takip etmişti. Hâtıralarında bu konu ile ilgili birinci elden malumat var. Kıbrıs harekatında Necmeddin Erbakan’ın ihmal edilen önemli rolünü bu hatıralar bize açıkça gösteriyor.

Süleyman Ârif Emre ile zaman zaman telefonlaşırdık. Serdengeçti ile ve Necip Fazıl’la olduğu kadar, Nureddin Topçu ile de ilgiliydi. Topçu ile ilgili yazılarımız bu konuşmaların esasını teşkil ederdi. Bir dönemin şahidi, siyaset adamlığı yanında şairliği de elden bırakmayan Süleyman Ârif Emre’ye tekrar rahmetler diliyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Halil Kalesiz 29 Temmuz 2019 11:41
Mehme bey Yasin okuyorsunuz ama kimin kulağına? Ne demişti şair: "Hamakat bir meşaledir, devredilir elden ele!"... Hamakat ehlini çeken bir tarafınız var. Kolay gelsin
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 19:24
Birileri fena kudurmuş. Olsan kalemine sağlık
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 15:26
Ecevit, Erbakan koalisyonu bu ulkeenin gordugu en iyi koalisyondu. Suanki yonetim ise , ulkenin gordugu en zararli hukumet oldu. Yazik oldu dunyanin en gusel cografyasinda sefil ettiler bizi. Suleyman Arif Emre' yi saygiyla aniyoruz. mualif kisiligine ragmen herturlu goreve gelmesi de liyakata onem veren yonetimlerin eseridir. alni secdeye degsin de isterse hirsiz olsun diyen kadrolari tercih edenlere duyrulur. sende buna dahilsin sayin yazar.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:56
Bu ülkenin nimetlerinden en ziyade faydalananlar, Cumhuriyet çocukları. Ülkeye küfrederler ama ülkenin nimetlerinden sonuna kadar yararlanırlar. Ne yazık ki, hainlerin ve ülke düşmanlarının cirit attığı bir ülke olduk.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:09
Rahmetli Süleyman Arif Emre'ye Cumhuriyet çocuğu diyebiliriz ama, bu sıfat size asla verilemez.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:54
Meğer ne çok muhalifi varmış sayın yazarın. Akbaba misali üşüşmüşler yazının üstüne! Bari ne söylendiğini anlasalar insanın içi yanmayacak.30 sene sonra bizden kurtulacaklarmış! Breh breh! Siz kimsiniz yahu? Vatanın asıl sahibi biziz pozları neyin nesi? Gidin az ötede oynayın.
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 16:23
1
Merak etme yetişmiş gençler okyanus ötesine, meriç ötesine gidip orada oynuyor zaten.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:44
Sayın yazara bir haller olmuş. Ufak bir cumhuriyet kuşağı dokundurmasından başka ne Atatürk'ün 'kabahatlerinden' söz açılmış ne saltanat savunuculuğu yapılmış. Gelişme var. Biraz daha gayret gösterirse şirinleri bile görebilir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:15
1
acele etmeyiniz muhterem, 30 ağustos zafer bayramı geliyor, daha oraları eleştirecek devrimci ağabeyimiz. 80 li yıllardaki kitabının sayfalarına dönecek, öyle olmadı da böyle oldu diyecek, İngiliz isimlerden bahsedecek, belki de gazi mustafa kemal paşa diye biri hiç olmadı deyip belgeler bile sunabilir. ehh yapar mı yapar.. ağabeyimizi okumaya devam edelim ama, zaten ciddi şekilde yanlı bir zat olduğunu bilerek..
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 13:48
2
30 Ağustosta yine bir sürü hır çıkacak, komplo teorileri ortaya dökülecek. En çok bilineni: İngilizler Yunan yenilsin diye savaş planlarını Mustafa Kemal'e verdiler. O da kahraman olup onların istediklerini yaptı.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:41
"Fakat kendini 'cumhuriyet kuşağı' sayanlar ve onların peşinden gidenler Ârif Emre’yi cumhuriyet neslinden sayarlar mı?" demişsiniz de onların sayması neyi değiştirir acaba Ârif Emre kendini bu kuşaktan sayar mıydı? Örneğin siz kendinizi bu kuşaktan sayıyor musunuz?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:28
Toprak niye verimsizleşsin? İşte hayalini kurduğunuz kadrolar iş başında. Cumhuriyetin ekseni de değişti. Mutlu olmalısınız.
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 09:18
Sayın Erbakan 74 Kıbrıs harekatında başbakan yardımcılığı gibi bir pozisyonda idi elbette katkı ve sorumluluğu vardı. Ancak akıl dışı olan başbakan Ecevit’e rağmen harekatın yapıldığı gibi absürd bir düşünce ileri sürmek. Hele bunu yaparken de “rakıya dayanan yunan dostluğu” gibi din ideolojisi kokan takıntılar görünce sağlık dilemekten öte bir seçenek de kalmıyor. Ayrıca tüm ciddi sayılabilecek Kıbrıs hamleleri CeeHaaaPeee dönemleridir. Yarışı kaybeden atın, ötekileri kovaladığını söyleyerek açık bir yenilgiden galebe çıkarması gibi gerçeği terse çevirmek o mahallenin bilinen özelliği!
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 08:15
Sen elif ba kuşağıdın en geri kalmışlardansın. Takma kafana bunlari. 30 sene sürmez kurtulucaz sizin cağ dışı kafalarınızdan inşallah.
Elifi görse mertek sanır 25 Temmuz 2019 12:15
5
Kabalığınızı buruşturup göz ardı etmek istiyorum. Elif ba bilmediğinizden ne İstiklal Marşını ne de Nutku anlayabiliyorsunuz. Harf inkılabını yapanlar bile elif ba ile yazmaya okumaya devam ettiler ömürleri boyunca.
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 16:25
2
Sırf sarayda konuşulmuş, gelişmiş bir dili abartmanın hiç anlamı yok. Türkçenin yetersizliği nedeni ile ortaya çıkmış sınırlı bir kesimin anladığı yazdığı ve okuduğu. Dünya başka bir yere gidiyor bunlar hala 3 asır geriden. E tabi matbaayı bile yüzyıllar geriden takip eden halklarında geleceği yer burası
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 05:46
Kibris cikarmasinda Erbakan'in onemli rolu vardi diyen paragrafi okuyunca guldum. Bir onceki makalede de bu iddiada bulunmustunuz. Hatta Erbakan olmasaydi Ecevit Kibrisa cikartma yapmazdi gibisine gercekle ilgisi olmayan bir cumle de yazmistiniz...Sayin yazar, Kibris harekatina karar veren o donemin basbakani Ecevit'ti. Bu olayda Erbakan'in onemli bir rolu olmamistir. Yeri gelmisken sunu da yazayim: Ataturk olmasaydi Kurtulus savasi da olmazdi. Bu gercekler hosunuza gitmiyor ama istediginiz kadar ugrasin tarihi yeni bastan yazamazsiniz.
İbrahim 25 Temmuz 2019 11:46
5
Atatürk olmasaymış kurtuluş savaşı olmazmış! Tarih boyunca Türkler'in uzun süre esaret altında, başka milletlerin yedeğinde olduğu hiç görülmüş müdür? Atatürk olmasaydı Btatürk ya da Ctatürk olurdu da yine bu Müslüman millet ayaklarının üzerine kalkardı. 'Ayrıca ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz' sözü aşikar eder ki Rahmetli Erbakan ile Ecevit'in sağlıklarındaki ülke idarecilikleri hususu millet nazarında temayüz etmiştir. Erbakan minnetle yad edilirken Ecevit'se sözü geçmez bunak olarak kaldı akıllarda.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 16:19
2
Güler misin ağlar mısın? Erbakan olmasaymış, Ecevit Kıbrıs çıkarmasını yapmayacak mış! Gaipten haber de alıyor bunlar.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 17:20
2
Ibrahim rumuzlu yorumcu, bu Irkci - dinci sozleri hep duyduk, duymakta da devam ediyoruz. "Tarih boyunca Turkler baska bir milletin egemenligi altinda yasamamislardir". Okullarda tarih kitaplarinda yazardi bu cumleler ama tarihle, bilimsellikle ilgisi yok, propaganda bunlar. Beyni yikanmis nesiller yetistirdiler bu yalanlarla. Uygur Turkleri esaret altinda yasamiyor mu? Bati ulkeleriyle boy olcusebilecek bir Turk Cumhuriyeti var mi? Yogurttan baska bir icadiniz, medeniyete bir katkiniz var mi?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 19:36
0
Tarihi oldugu gibi degil, olmasini istedikleri gibi anlatiyorlar. "Amerika'yi muslumanlar kesfetti"... "sifir sayisini muslumanlar icad etti, batililar bizden calip kullandilar. Tazminat odemeleri lazim" vs gibi tumuyle hayal mahsulu iddialarda bulunup insanlari aldatmaya calisiyorlar. Ne var ki dindar vatandaslarin hepsi eskiden oldugu gibi her duyduklarina inanmiyor artik bugunlerde. Ozellikle genc nesil dindarlar.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 00:41
Bilakis toprak daha verimli hale geliyor. Gençler daha fazla okuyor, dayatılan bilgileri kabul etmeyip doğruyu arıyor. Eğitimli kesimden duyulan rahatsızlığın altında da bu var. Bin yıl önce söndürülen sorgulama ışığı genç beyinlerde yeniden filizleniyor. Uydurmaları yemiyorlar artık. Toprak bin yıl sonra ürün vermeye başladı.
Maalesef. İtirazı ön plana çıkarmış ekran okuyucuların bilgili olduklarını düşünmek saflık olur. Buna ancak kontrollü muhalif kesim yaratmak denilebilir. Ne düşüneceğine kendisi karar verebilen gençler olsa idi, farklı bir atmosferde nefes alıyor olurduk. Yalnızca görünürlükten tatmin olan ergenlerin gelecek tasavvuru çoktan birilerinin eline geçmiş durumda.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 00:23
Lozan konusunda yazmamış, hayret diyordum, meğerse boş durmamış. İnsan bunları görünce 'Keşke Yunan kazansaymış' diyor. Eşit haklara sahip vatandaş olmak, seçme ve seçilme hakkımızın olması, dinimizin anlayabileceğimiz hâle getirilmesi fazla geldi bize. Keşke saltanat süreydi. Bir kişinin sultasında, o ölene kadar inim iniminleseydik.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:04
0
O yolda çaba gösteriyorlar zaten
cehalet diz boyu 25 Temmuz 2019 12:21
2
Eğer okuduğunuz kitap sayısı 500’ün altında ise bu sayıya ulaşana kadar lütfen susar mısınız...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN