Back To Top
Yeni icat bir devrim: Orman devrimi!

Yeni icat bir devrim: Orman devrimi!

 - Son Güncelleme: 06.08.2019 Salı 09:29
- A +

Orman kanunu” malûm da “Orman devrimi”ni yeni duyduk!

Ölümünden 70 yıl sonra bile yeni devrimlere vücut veren bir liderden bahsediyoruz. “Altın çağı” geride kaldı, fakat “altın devrimleri” sürüyor!

İşte son kayda geçirilen devrimi “Orman devrimi”.

Bu da neyin nesi?

Efendim Atatürk Orman Çiftliği’nin bir bölümü özel bir üniversiteye, daha ötesi bir bakanın ilişkili olduğu üniversiteye tahsis edilmiş…

Peşin söyleyelim: Ankara’nın göbeğinde bir yeşil alanın ne şekilde olursa olsun bu özelliklerinin kaybettirilmesi yanlış! Üniversite çok, böyle yeşil alan yok!

Üniversite yapacaksan, Ankara’da yer mi yok? Yıldırım Bayezid Üniversitesi Çubuk’ta. Neden Çiftlik’te olmasındı? Gazi Üniversitesi Çiftliğe komşu, neden yer darlığı çeksin?

Gelelim işin “kült” veya “tabu” tarafına! “Orman Çiftliği Atatürk tarafından kuruldu, bu yüzden asla ve kat’a dokunulmaz!”

Aklın, mantığın, ülke ve dünya gerçeklerinin dikkate alınmadığı bir dokunulmazlık, tabulaştırma söz konusu olamaz.

Mustafa Kemal Paşa Ankara’ya geldiğinde Çankaya’da bir bağ evi tahsis edilmişti. Sonra bu araziye Çankaya köşkü yapıldı. Cumhurbaşkanlığı köşkünü bir Avusturyalı mimar, Clemens Holzmeister yapmıştı. Birçok bakanlık binası ve TBMM binası gibi.  Çok sayıda devlet binasını tasarlayan Holzmeister’in Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarî nisbetlerini belirlediğini söyleyebiliriz. En büyük bina Meclis’tir. Şeklen de olsa, sistemin merkezinde o vardır; hâkimiyet-i milliye esastır. Sonra Erkân-ı harbiye ve Millî Müdafaa vekaleti binaları gelir. Onları İçişleri bakanlığı takip eder…ve diğerleri… Cumhurbaşkanlığı binası, adı üstünde “köşk” mütevazı tutulmuştur. Bilen bilir, büyük kabullerin verilmesine müsait değildi. Turgut Özal, Süleyman Demirel dönemlerinde çeşitli ek yapılarla kullanılır hâle getirilmeye çalışılmıştır.

Günü geldi, Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’nden taşındı, resmî törenlere, kabullere, daha müsait bir “Külliye”ye geçildi.

O zaman da aynı tantana çıkarıldı. Şöyle denilse, anlaşılabilir: “Çankaya köşkünün sembolik bir anlamı vardır. Cumhuriyet’in kurucusu burada ikamet etmiştir. Bu yapı da bu özelliğinden ötürü kullanılmaya devam edilmelidir.”

Dönelim orman bahsine: Ormanların korunması bir Cumhuriyet siyaseti değil, köklü bir devlet siyasetidir. Fatih Sultan Mehmet ormanlarından değil ağaç, dal kesilmesini dahi men etmiştir. Devlet Osmanlı döneminde de Cumhuriyet döneminde de ormanların korunması, işletilmesi konusunda tedbirler almıştır. Yani Cumhuriyet bu konuda da milat değildir. Orman teşkilatının kuruluş tarihine bakınız: 1839. Neredeyse Cumhuriyet’ten bir asır önce. İlk ormancılık öğretimi 1857’de başlıyor. Fakat bir zaman geldi ki, ağaç insandan önemli görüldü. Bir orman köyünde öğretmenlik yapmış birisi olarak, köylülerin ormancı, “işletmen” korkusunu çok iyi bilirim.

Osmanlılar kendilerini Selçuklu devletinin tabiî devamı olarak gördüler. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında bu toprakların Osmanlı geçmişi inkâr edildi. Daha ötesi, Osmanlı dönemi karalanarak Cumhuriyet yüceltilmeye çalışıldı. Artık bu tavrın savunulabilir bir tarafı yoktur.

Bir Ankaralı olarak Atatürk’ün (esasında Gazi’nin) Ankara gibi kurak bozkır şehrinde nasıl da bir Orman Çiftliği kurduğu hikâyesini hep şaşkınlıkla okurdum. Ankara bozkırın ortasında ama bağlarla bahçelerle çevrilmiş bir Anadolu şehri idi. Ankara merkezindeki evlerden fazla bağ evlerine sahip bir yeşil kuşaklı şehirdi. Şimdi “Yeni şehir” büyüdü ve bütün bağları bahçeleri yuttu son kalanlar Dikmen ve Balgat’tı, onlar da yok artık.

Peki bu “orman çiftliği” hikâyesi neyin nesi? Yani Orman çiftliği Atatürk’ün eseri değil midir?

Elbette bu hâli onun eseridir. Fakat Ankara’da “Orman Çiftliği”, Atatürk ana rahmine düşmeden önce de vardı! İşte 1872 Ankara Sâlnamesi’nden:

“Şehrin batı yönünden gelen ve o taraftaki bostanlardan büyük bölümünü sulayan İncesu Nehri dahi bir iki bin hayvanın otlanmasına kâfi olan çayırları sulayarak Orman Çiftliği ile Akköprü arasından sözü edilen Çubuk Çayı’na dökülür.”

En büyük devrim, “normalleşme devrimi”dir! Asıl olağanüstülük olağanda, devamda aranmalıdır. Fikrinizi kutsal niyetine Atatürk’ü filan bulaştırmadan savunun!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 20:49
Atatürk çocukları ne hikmetse her fırsatta m. Dogana saldırıyorlar. Oysa adam hakikatleri söylüyor. Bu ataturk tapiciligini bir kenara bırakmadan düşünce ve fikir olmaz. Gelişme ve ilerleme de olmaz. Böyle yerde orman olsa ne olur olmasa ne olur. Sadece hayvanlar için orman olacaksa öyle orman çok zaten. Bize fikir lazım. Adalet ve hakikat lazim
muraD 07 Ağustos 2019 12:22
Hoşgörülü ve özgürlükçü karar okurlarını, her nedense yazar D. Mehmet Doğan' a karşı tahammülsüz ve agresif (saldırgan) buluyorum...
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 19:55
sizin zihniyetinize göre birileri dokunmayın, yapmayın derse siz inadına dokunacaksınız. Düşünmeden sırf tabuları yıkmak için dokunacaksınız. Koskoca Amerikan başkanı, beyaz saray denilen yüzyıllık eve sığabilirken, yenisini yapmayı düşünmezken, Türkiye’nin başkanı Çankaya köşkünü beğenmiyor. Okluktaki yazlık ev yetmiyor kat be kat büyüğü, plajı kum doldurularak yeniden yapılıyor. Siz ise tamamen halka açık AOÇ’yi dert ediniyorsunuz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 16:57
Önceleri Karar gazetesinde nitelikli muhafazakar yorumcular çoğunluktayken, aşağıdaki yorumlardan da görüldüğü üzere son dönemlerde olmasaydın olmazdık zihniyetindeki atatürkçüler çoğunluğu ele geçirmiş görünüyor. Kötü para iyi parayı kovar misali... Bu atatürkçü arkadaşlar 1930'larda ölmüş bir insanın artık modası geçmiş fikirleriyle kendilerini tatmin etmek, 90 yıllık mavalları papağan gibi tekrarlamak istiyorlarsa Cumhuriyet, Sözcü, t24 gibi sitelere yorum yapsalar daha doğru olmaz mı?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 19:46
1
Hani nerde düşünce özgürlüğü? muhafazakar demokrat değil miydiniz?
Türk oğlu ! 06 Ağustos 2019 20:05
3
"Nitelikli Muhafazakar" demiş yala. Kardeş Karar gazetesine yazık edersin. O dediğin kesim okuyor mu ki Karar okusun. "Olmasaydın olmazdık'çılar" demiş bir de. Birileri cebini doldururken, varsa yoksa mehter eşliğinde Erdoğan'dan önce taş devrinde yaşadığımızı, Erdoğan olmasa olmayacağını, dünyayı yönettiğini sanan sizler mi, nitelikli oluyorsunuz. Güldürmeyin adamı.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 21:01
3
Anlamışsın ama çok yanlış anlamışsın. Buradakiler Atatürk olsa da olmasa da varlar ve var olacaklar, fikirleriyle, dünyaya bakışlarıyla...Bu ortamı sağlayan kişi de Atatürk. Atatürk değil başka birisi de saltanatı ilga edip cumhuriyete geçeydi fark etmezdi. Buradakiler ülke vatandaşlarını bizden olanlar ve diğer düşmanlar olarak görmeyenler. Maalesef sizin ve yazarın aksine.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 22:38
1
Özetle siz, biz olalım herkes kendi tarafının gazetesini okusun ona yorum yapsın öyle etliye sütlüye bulaşmasın istiyorsunuz. Yani ülke tam karpuz gibi ikiye bölünsün öyle mi? Yazık ki ne yazık.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 23:57
2
Atatürk ve dönemini eleştirmek için her bahaneyi kullanan yazılara karşı yorum yazıyor Atatürkçüler, yoksa durup dururken değil. Söylediğiniz gibi değil tam tersine modası geçmiş değil, unutturulmaya çalışılan fikirler üzerinde tartışılıyor. Özgürlük, demokrasi, cumhuriyet, vatan ve doğa sevgisi vb. Ama bunları konuşmak işinize gelmiyorsa o başka...
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 16:51
Gazeteniz güncel tartışmalara konu olan çevre talanına haber olarak yer verdiği halde yazarlarınız nedense hiç değinmiyor diyordum ki Yazınızın başında orman kelimesini gö rünce şaşırdım ve hemen okudum. Keşke okumaz olaydım, Atatürkten girmiş, cumhuriyetten çıkmış, içinizdeki nefreti yine yazıya dökmüşsünüz. El insaf, sadece bugünün yanlışlarını görüp eleştirseniz olmaz mı? İlle de geçmişle bağ kurarak , yalan yanlış bilgilerle mi yazmak zorundasınız? Sizler nasıl muhafazakârsı nız ki tarihe, tarihi değerlere saygınız yok. Yoktan varedilen bir kenti beton yığınnaı çeviren bir yönetime bir
musto 06 Ağustos 2019 16:06
Dinime küreden bari müselman olsa diye bir sözümüz var cuk diye oturmuş. Akşam sabah bizlere vatanseverlikten bekadan bahsediyorlar sonrada deveyi hamuduyla götürüyorlar. Yav arkadaş bu nasıl vicdan adamları bize kötülüyorsun gidip yeraltındaki altın madenlerimizi veriyorsun yer üstündeki tütün ekim sahalarını yasaklıyorsun. Çıkmış akp milletvekili biz bu kadar ağaçlara zarar vereceklerini düşünmedik yani yine kandırıldınız öylemi sen onu benim külahıma anlat.Akşama kadar amerikan belgesel kanalları tabiatı nasıl yok ederek altın aradıklarını gösteriyor. Hiçmi izlemediniz vicdansızlar.
Türk oğlu ! 06 Ağustos 2019 16:03
Gazeteleri gözden geçirdiğim de bu konu Sözcü gazetesi yazarı "Sinan Meydan" diye bir kişi tarafından söylenmiş. Burda da "Mehmet Doğan" işlemiş. Yani bu ikisinden başka değinen yok. Zaten ciddiye alınacak bir konu değil. Aralarında danışıklı dövüş olabilir mi. Gündeme gelmek ve kâle alınmak için. Gelin beyler gündeme gelin ama biraz da milletin gerçek gündemiyle ilgilenin. İşsizlik,yoksulluk, kayırmacılık,yolsuzluk vb. ile bu günün hak ihlâllerini de konu edin. Aloow geçmiş geçti bitti gitti, uyanın attık yahu.Ölen öldü arkadaş, ölüyle uğraşacağına sen gelecek için ne yapıyorsun onu de hele.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 20:35
2
Orman devrimi tabirini ilk defa burda duydum. Eğer öyle bir devrim var ise ne olduğunu açıklama köşe yazarına düşer. Ama umudum yok. Kirazlı’da ormanı traşlamışlar ama köşe yazarımızdan tık yok. Yüz sene önce Ankara’da bağlar varmış.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 15:25
Turkiyede insanlar okuduklarini anlayan fehme sahip olmadiklari icin ,çince okumus gibiler.
Kemal Atatapmaz 06 Ağustos 2019 15:09
Sizi kınıyorum. Cumhuriyet ilan edildiğinde Anadolu'da yeşil arazi oranı neydi? %2. (Evet okuma yazma oranına eşit) Atamızın özel çalışmalarıyla Anadolu tarihinde belki de ilk defa yeşil alan gördü. Bütün bunların hepsini Atamızın yaratıcı kudreti başardı. Anadolu yeşile, ağaca, çayır çimene doydu. Sonra Demokrat parti geldi karşı devrim yaptı. Sonra Tayyip geldi her yeri beton yaptı. Ah atam vah atam nerdesin sarı saçlım yeşil gözlüm... Gel de halimizi bir gör.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 16:40
2
Biz çok şükür yüce Allah'a tapıyoruz. Bizi de başkomutan olarak işgalden ve bir kişiye kul olmaktan kurtaran Atatürk'e minnet duyuyoruz. Ama Atatürk'e taptığımızı söyleyenlerin çoğunun şeyhlerine taptığını, kula kul olma özlemi taşıdığını görüyoruz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 20:35
3
Tayyip Erdoğan senin askerlik arkadaşın değil.%52.6 ile seçilen bir devlet başkanına "Tayyip" diye hitap edemezsin.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 14:38
Sn yazar! Yorumlara bakıyorum da hakkınızda hep eleştiri yazısı var. Hiç hatalı olabileceğinizi düşünmüyor musunuz. Burada yorum yazanlar genellikle birikimli okurlar. Biraz aynaya bakıp suretinizle sohbet edin, iç muhasebenizi gözden geçirin. Kul olan yanilabilir, önemli olan hatayı kabullenip doğru yönü bulabilmek. Okurların yazarlar için böyle turnusol olma özelliği vardır. Bugün bu topraklarda çan sesi yerine ezan sesi duyuyorsak en büyük pay gazı Atatürk'ün olduğunu kabul edelim.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 20:37
4
Ya kardeşim aklımızla alay etmeyin ya!Bu ülkede eğer ezan arapça ise en büyük pay Adnan Menderes'e aittir.Türkçe ezanı kim getirdi önce onu araştır sonra konuş.
musto 06 Ağustos 2019 13:35
Sn yazar bizlere türkce dersleri veriyorsun tarihden dem vuruyorsun daha külliyenin anlamını bilmiyorsun öncelikle külliyenin anadoluda kullanış ve yapılış amaçları neydi onu öğren.Birileri bir yapıya külliye dedi diye külliye olmuyor. Atatürk'e giydireceğine birazda bizlere sarayları külliye diye yutturanların hatalarını yaz yazabiliyorsan yazamayacağın belli seni ağzınla kuş tutsan seni defterden silmişler.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 13:18
Yazma abi sen
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 13:18
Kıymetli yazarımızın neyi savunduğunu anlamak mümkün değil. Neyi yanlış buluyor belli. Ülkenin kurucusuyla ilgili her olumlu imaja ve kavrama karşı bir itirazı var. Olsun. Hakkıdır. Ancak Atatürk Orman Çiftliği özelinde eğer bir derdi varsa önce o arazinin neredeyse tamamen betona ve asfalta bulanmış olmasını dert edinmeliydi diye düşünmeden edemiyor insan. Türkiye'nin şehirlerinde hele Ankara ve İstanbul gibi şehirlerinde eksikliği çekilen şey geniş yeşil alanların yokluğudur. Ankara bu bakımdan tam bir ibret vesikasıdır. Ancak biliyoruz ki Hocanın derdi başka...
okur 06 Ağustos 2019 13:11
fatih ormanlardan dal kesmeyi men etmiş saçma bir söz , insanlar ısınmak için ne yakacaklar kömürün, doğal gazın, klimanin olmadığı çağda , osmanlı dedik mi her türlü yalana hemen sarılırız.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 12:42
Kazdağları'nda siyanürle altın arayıp ormanları tahrip etme meselesini gündemden düşürme görevi sayın yazar gibi polemik ustası İslamcılara veriliyor anlaşılan. Yoksa şu yazdıklarını kendisi de ciddiye almıyordur.
Türk oğlu ! 06 Ağustos 2019 12:35
Karşı çıkışın samimiyse, hiç vakit kaybetmeden şey/gavs daha bilmem bir sürü din kisveli Put'lara da karşı yazılar döşen ve alabildiğince eleştir. Senin put'un benim put'um kavgası yapma.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:52
Yazar cumhuriyete vurabilmek için kasıtlı olarak Karamanoğulları yerine Osmanlılar Selçuklu'ya sahip çıktı demiş. Sanki aralarındaki mücadeleyi bilmezmiş gibi. Bu İslamcılık nasıl bir ideolojidir anlayan beri gelsin. İşine geldiği zaman işine geleni uyduruyorsun işine gelmeyeni de kafadan inkâr ediyorsun. Sonra da sana ilim adamı diyorlar. Oh ne güzel.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:47
Yazar bulanık suda balık avına çıkmış yine. Atatürk tabulaştırılıyor üzerinden saltanat savunuculuğu. Fatih Sultan Mehmet orman kesmeyi yasak etmişmiş. O dönemde birçok padişah, kral bu yasağı koyardı zaten. Dönem gereği her şey gibi ormanlar da padişahın/kralın mülküydü. Üstelik o dönemde ağaç kesen bir köylü buna mecburdu. Yakacak gerek, ev yapımına kereste gerek vb. Sayın yazarın Tanzimat sonrası düzenlemeleri savunmasını zaten samimi bulmadığım için cevap da yazmayacağım. Reddettiği bir dönemi işine gelince savunması çok ucuz bir hareket.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:04
Bu Atatürk fobisi olanların geveleyip yazdıklarını okuyunca bana bir gülme geliyor...
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 15:26
11
Bizde sizin gibi zavallıların sığ yorumlarını okuyunca gülme krizi geçiriyoruz.Sonuçta sıradan bir kitaba 2500 tl ödeyen zihniyetin ürünüsünüz.Nasıl gülme krizi olmasın.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 08:41
Ormanların cumhuriyetten önce veya sonra korunmaya alınması dert olmuş size. Ne zaman korumaya almışlarsa çok iyi yapmışlar. Atatürk Orman Çiftliğinin çeşitli nedenlerle tarumar edilmesi, Kaz dağları sizleri hiç rahatsız etmiyor. Çünkü kurucu iradeyle sorununuz var.
Takipci 06 Ağustos 2019 08:34
Sn Yazar Saray'i yazamadigi icin A.O.Ciftligini yazmis...
İLHAN CENGİZ 06 Ağustos 2019 08:28
Sn. Doğan, Türk halkı 16 yıllık AKP döneminde Mustafa Kemal Atatürk'ün değerini ve "yapmak istediği" şeylerin ne olduğunu daha iyi anladı !! Sizi ve Sizin gibi düşünenleri rahatsız etse de bu böyle ....
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 08:20
İşin kült tabu tarafına gelip dokununca, (ki sarayıydı, ankaparkıydı dokundunuz) ne olacak peki? İlla ki dokunacaksanız daha fazla ağaç dikerek, ağaç türlerini çeşitlendirerek, tarımı hayvancılığı ilerletecek pilot projelerle dokunun. Siz orman çiftliğine ağaç dikmek istediniz de dikmeyin dedi bu halk?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 08:11
Aman Allahım, bu ne kin, neredeyse cumhuriyet bile Atatürk’den evvel vardı diyeceksiniz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:57
1
Yazar takıntılarından kurtulup normalleşebilse her şey düzelecek ama dediği gibi asıl devrim normalleşme devrimidir.
Dr. 06 Ağustos 2019 08:01
Haftada iki doz Atatürk bir doz İnönü içmeden rahatlayamiyorsunuz yazar bey. Bu bağımlılık hali çok fena. Size tavsiyem yürüyüş yapın. Ankaralıların en iyi yürüyüş parkuru ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ. Tavsiye ederim! tabi yürüyecek kadar alan kaldıysa...
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 05:59
Bulduğunuz her fırsatta saldıracaksınız, hatta bunun için olmadık yalanlar bile uyduracaksınız, her yalana mal bulmuş nimet gibi sarılacaksınız sonra da kalkıp niye bu kadar hassasınız diyeceksiniz. Demokrasi dinsizliktir diyen adamlarla aynı safta olmanız sizi rahatsız etmiyor ama bizim sahip çıkmamız rahatsız ediyor.
Karar Okuru 06 Ağustos 2019 05:29
Normalleşme takıntılardan da kurtulmayı gerektirir. Bu kafa eleştirdiği atatürk putperestliği yapanlar ile benzer bağnazlıkta olduğunu bir anlasa! Bizim düşük kaliteli orta doğu kültürümüz kahraman yaratmaya ve abartmaya bayılır. Günlük hayatın gerisinde sürüklenir ecdad hikayeleri anlatır. Sağlık dahil teknoloji ve bilimde geridedir, ilacı tedaviyi batıdan alır, duanın gücünü anlatır. Alem-i islamın hali ortadadır, ahkam keser. Allah sağlık versin diyelim.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 02:47
Orman devrimi tabirini ilk burda okuyorum. Başka hiç bir gazetede okumadım, tanıdıklarımdan duymadım.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 02:41
Haftalık anti-Atatürk yazınızı yayınlamışsınız.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 15:20
3
Neden gerçekleri duymak sizi rahatsız mı etti?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 02:35
Bir devletin kuruluşunu yansıtan mimari yapıya sahip çıkması onun köklülüğünden gelir. Biz çıkamadık. Başkent Ankara’yı yap-boz tahtasına çevirdik. Sonra Avrupa şehirlerine gidince bak gavur tarihine nasıl sahip çıkıyor deriz. Kültürel sığlığın olduğu yerde şehir planlama olmaz. Büyük resim görülmez. Binalar tek tek güzel yada çirkin eski yeni diye analiz edilir. Bütüne bakılmaz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 02:31
O zaman da aynı tantana çıkarıldı demişsin ama itirazlar tamamen başkent şehir planını bozmayın, bu düzenin bir anlamı var idi. Ulus’tan başlayarak bankalar, tren garı, opera binası, üniversiteler, sıhhıye, bakanlıklar, meclis, elçilikler ve köşk belli bir plana bağlı kalarak düşünülmüştü. Tantana dediğin şey bu plana ihanet etmeyin itirazları idi. Nihayetinde ettiniz. Sonuç ne oldu. Güzelim Kızılay, Bakanlıklar yok oldu.
İbrahim DİRİ 06 Ağustos 2019 00:47
Osmanlı devletleşmeye adım attığında selçuklu çoktan ölmüştü,selçuklunun mirasçılığı iddasındaki karamananoğuları için osmanoğullarının yazıp çizdiği,söylediği laflar ortada.Aynen dediğiniz gibi ne savunacaksak onu savunalım"osmanlı seleflerine iyiydi,cumhuriyet değil"heyezanı yazınızın değerini düşürüyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN