Back To Top
CHP’nin adalet yürüyüşüne nasıl bakalım?

CHP’nin adalet yürüyüşüne nasıl bakalım?

- A +

Bugün, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından, “Bıçak kemiğe dayandı” diyerek yollara düşmesinin dokuzuncu günü.

Dün, büyük bir özgüven içerisinde ‘Türkiye’nin iktidar sorunu yok, muhalefet sorunu var’, ‘ciddi bir muhalefet olması elbette Türkiye için de bir kazanımdır, keşke muhalefet olsa’ açıklamaları yapan hükümet yetkililerinin bugün,  adalet yollarda aranmaz’, ‘yollar yürünmekle aşınmaz’, ‘hızlı trenimize buyursaydın’ gibi açıklamalar yapmak yerine CHP’yi ve liderleri Kemal Kılıçdaroğlu’nu takdir etmelerini beklerdim.

***

Takdir etmeliler. Takdir etmeliyiz. Zira CHP’nin TBMM ve Anayasa Mahkemesi arasındaki yoldan başka yolların olduğunu bilmesi önemlidir. Seksen yıldır diline ‘laiklik’ sözünü pelesenk eden CHP’nin bugün ‘adalet’ demesi dahası ‘herkes için adalet’ diyebilmesi kıymetlidir.

Dün Cumhuriyet Mitingleri’nin organizatörlüğünü yapan, ‘laiklik elden gidiyor’ diyerek bütün kitlesini meydanlara çağıran CHP’nin bugün tabanını ‘adalet için yürümeye’ davet etmesi önemlidir elbette.

Ve bu Türkiye için, ülkemiz demokrasisi için bir kazanımdır.

Her ne kadar, CHP’nin eline ‘adalet için’ pankartını almasına sebep, Enis Berberoğlu’nun 25 yıl hapis cezasına çarptırılması olduysa da, Kılıçdaroğlu bu yürüyüşünün, tutuklu yargılamalar nedeniyle oluşan bütün mağduriyetleri kapsadığını söylüyor.

Beyan esastır.

Ayrıca OHAL sürecinde yaşanan ihraçların, tasfiyelerin, tutuklu yargılamaların toplumun geniş kesimlerinde mağduriyetler oluşturmadığını kim söyleyebilir ki?

Soruyorum, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu süreçte kaç kez ‘at iti it izine karıştırılmasın’ uyarısında bulundu? 

FETÖ ile mücadele etmiş isimler ile FETÖ arasında iltisak oluşturulmaya çalışılıyor, FETÖ ile bağı olmayan insanlar FETÖ kapsamında gözaltına alınıyor mu?

Ya da soralım: Tutuksuz yargılanması gereken isimler neden ısrarla tutuklu bekletiliyor.

Aylardır bitmesi gereken iddianameler niçin bekleniyor?

Ali Bulaç, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık gibi, mesela Cumhuriyet, Sözcü davalarındaki bazı isimler neden tutuksuz yargılanmıyor?

Yine mesela bir örnek, Cihangir İslam gibi özellikle bütün dindar kesimin üzerinde ittifak ettiği bir isim, İbrahim Kaboğlu gibi bir isim hangi gerekçe ile KHK listesine alındı da ihraç edildi?

İsimler çoğaltılabilir...

Mesela ‘mağduriyetlerin’ giderilmesi kurulan OHAL Komisyonu neden gecikmeye devam ediyor?

Devletin bekasını ilgilendiren bu kadar hayati bir davada ‘yargı’ nasıl hem kendi ayağına sıkarcasına, hem de Türkiye’yi hepten zora sokan, dışarıdaki imajına zarar veren, yanlışlıklara imza atabiliyor?

Bakınız mesele anlaşılsın diye bir örnek daha verelim:  Ankara’da bütün yargı camiasını ayağa kaldıran, herkesi şaşkına çeviren, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, AK Parti Genel Merkez’e ‘at izi it izine karıştı’ içerikli bilgi notları, ‘büyük hata yapılıyor’ mektuplarının gitmesine sebep olan, Adalet Bakanı eski müsteşarı Birol Erdem’in gözaltına alınması hadisesi.

Şimdi bütün bunlar olup biterken ‘adalet’ talebinin toplumsal karşılığı olur mu olmaz mı?

Adalet yollar da aranır mı? Uzaklaşmaya başlamışsa, artık adaletin yitirildiğinin tehlike sinyalleri çalmaya başlamışsa... Daha da yitirmeden, adalet duygusu toplumda hepten körelmeye başlanmadan, iş işten geçmeden aranır. Talep edilir. Sokaklarda. Yollarda. Türkiye Büyük Millet Meclisinde. 

Bakınız Aristoteles ne diyor: “Adalet kendisine ulaşılmasını isteyen bir erdemdir. Ayrıca bu erdem diğer insanlarla ilişkileri de düzenlediği için en önemli erdemdir. Adalet bütün erdemleri kendisinde toplar.

Adalet erdemin bir parçası değildir, ta kendisidir, aynı şekilde adaletsizlik de kötülüğün bir parçası değil ta kendisidir.

Devletin temeli adalettir, halk ancak adalet sayesinde rahat eder, adil olan adaletli olanın ne olduğunu söyleyebilmektir.” (Prof. Dr. Ömer Dinçer, Bilgi ve Hikmet Sahiplerinden Yönetim Dersleri, Alfa Yayınları, 2017)

Hükümet yetkilileri hal böyle iken, ‘adalet’ yürüyüşü ile dalga mı geçmeli, yoksa ‘adalet için’ yürünmesinin sebeplerini ortadan kaldırmak için kolları mı sıvamalı?

Velhasıl “adalet” talebinin toplumda neye tekabül ettiğine bakmaları gerekmiyor mu?

Emin miyiz? Adaletsizliğin yaşanmadığı konusunda? Emin miyiz? Yargıda yanlışlıklar olmadığı hususunda?

Yok... Ben, neredeyse 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar ‘muhterem hocaefendim, kurban olurum yollarına’ diyenlerin bugün ne yazdıklarına, ne söylediklerine, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet talebini samimi bulup bulmadıklarına dair ‘kıymetli!’ görüşlerinin ne olduğunu falan merak etmiyorum.

Diyelim ki, böyle. Kemal Kılıçdaroğlu ‘herkes için adalet’ talebinde samimi değil.

Diyelim ki böyle. Peki, soru şu: Türkiye’nin bir yargı, hukuk, adalet sorunu var mı, yok mu?

‘Adalet için’ pankartını taşıyan el Kemal Kılıçdaroğlu’nun eli olmasaydı da... Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu’nun eli olsaydı ‘adalet sorunumuz var’ der miydik? Demez miydik? Yollara düşer miydik, düşmez miydik?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa 27 Haziran 2017 14:36
Adaleti güçlendirmek hiçbir iktidarı zayıflatmaz aksine güçlendirir. Milletin güvendiği bir adalete sahipsen silah gücüyle elde edemeyeceğin büyük bir güce sahipsin demektir. Kemal Kılıçdaroğlu'na değil de adalete güven oranının kaç olduğuna bakarsanız adaletle ilgili birşeyler yapılması gerektiğini anlarsınız. Adalet sistemi dün kötüydü, bugün de kötü demek iyi bir savunma değil.
Tarkan 27 Haziran 2017 11:58
Sayin kose yazari, unutmayalim ki, CHP soz din ve dindarlar olunca emperyalist ve darbeci guclerin yaninda yer almistir.Ornek, Misir'daki darbede Sisi, ABD ve AB yaninda yer almis. Turkiye'deki darbe girisiminde ise FETO ve onu besleyip arkalayan emperyal guclerin yaninda saf tutmus. Ve yine teror olaylarinda PKK ve yandaslarini her durumda savunan bir yapiya donusmus. Bunlar su an mevcut durumda devam eden olaylardir. CHP'nin yakin tarihi adalet ve ozgurluk soylemleri ile ortusmeyen soylem ve eylemlerle dolu bunlari yeniden yazmanin luzumu bile yok. Lider olarak Kilicdaroglu'nun parti baskani olmasi bile basli basina ahlaksiz bir darbe iken ve simdiye kadar ana muhalefet partisinin lideri olarak hukumetle ilgili ortaya attigi buyuk iddialari belgeleyip kanitlayacagini soyledigi halde her seferinda yalanci ve mufteri konumuna dusmeside isin cabasi. Bu yuruyuste KIlicdaroglunu hareket ettiren ana mesele kendi partisinden bir milletvekilin vatan hainligi suclanmasidir ki, (ucu kilicdarogluna dokunabilir) bunun cozumu parlemento ve mahkemelerdir. Kilicdaroglunu gercek anlamda destekleyen kesimler ise buyuk olcude tek tarafli hukumet dusmanligi yapan troller ve Fetullahcilardir. Bunlara HDP ve diger kapitalist sermaye tarafindan beslenen marjinal orgut ve gruplar katilmaya basliyor. Hatirlarsaniz yine kapitalist sermaye ve uluslararasi emperyal gucler tarafindan desteklenen Gezi olaylari humanist bir soylem olan cevrecilik ( agaclarin kesilmesi) ile baslatilmisti. Zira terim ve kavramlarla oynamak gunumuzde bolca yapilan bir soylem ve eylemdir. Ornek demokrasi, insan haklari, ozgurlukler ABD, AB ve diger emperyal gucler atarafindan bolgeleri kontrol etmek icin kullanilan maskelerdir. Biz kimin ne soyledigine degil ne yaptigi ve nerede durduguna bakariz. Sayin kose yazari sana gelince Hocaefendiye yapilan yaglamalari sen fazlasi ile kisa bir donem once hukumete yapiyordun. Bunu en iyi bilende sensin. Bu yuzden yukarida yazdigin hic bir cumlende samimiyet olmadigi gibi, adalet ve ozgurluk arayisi pesinde degilsin sadece karalama, kin ve nefretine kelime oyunlari ile detek aramaktasin. Bir okur ve dinleyici olarak seni tanidigim kadar ile entellektuel gucun ve samimiyetin adalet ve ozgurluk aramaya malesef yetmez. Yani sozun ozu, kin ve nefretini yenememis birisinden adil olmasi beklenemez.Adalet hakkinda tarafisiz olmasida beklenemez
KARAR OKURU 27 Haziran 2017 06:07
yazık yazık .... el-adl Allahın isimlerinden biri ama unutmayın Kur'an der ki, şeytan sizi Allahla aldatmasın.
KARAR OKURU 26 Haziran 2017 09:07
bence chp kapatilmali bunlarin hic bir zaman milletimizin icin calistigini gormedim.bunlar hepsi ozel secilmis mankurtlar bunlar adalet degil sadece ulke nasil batar bu iktidari nasil indiririz diye pilan yapan sadece yabanci somurgeci emperyalist lere hizmet ediyor bunlar maasini turkiyeden almasin
KARAR OKURU 24 Haziran 2017 14:14
Elif. Hanim. Sizi tebrik edlyorum. Tarafsiz olup dogrulari yazdiginiz icin Belki de hemsehriyiz. Rusen
KARAR OKURU 24 Haziran 2017 13:14
sayın yazar sizde sadece gazetecileri kurtarma derdindesiniz!tıpkı diğer gazeteciler gibi!gariban mazlumlar nolacak???onlara Allah yeter inşaallah
Zafer 23 Haziran 2017 20:39
Elif Hanım cesurca doğruları dile getirdimişsin.Teşekkürler,İnşallah köşenden olmazsın,trollerin hışmına uğramassın. Demek hala vicdanının sesine kulak veren köşe yazarları var çok şükür.
Denizci Alperen 23 Haziran 2017 16:28
Temele taş bulmak gecikebilir , Ekmek su aş bulmak gecikebilir , Devlete baş bulmak gecikebilir , ADALET gecikmez tez verilmeli diyor Üstad Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu.
Hilmi 23 Haziran 2017 14:40
Kılıçdaroğlu''nun adalet peşinde değil, bir oyunun figüranı olduğunu anlayabilmek için onun bazı demeçlerine bakmanız yeterli sayın yazar; ''Suçlular dışarda masumlar cezaevinde'', ''Kontrollü darbe'', 15 Temmuz kanlı darbesini unutturmak için uydurduğu ''20 Temmuz darbesi'' nakaratı, 17/25 Aralıkta cemaatin tape'lerini tepe tepe kullanması ve daha niceleri arşivlerde duruyor.
Zafer 23 Haziran 2017 18:29
3
Noldu yorumcu arkadaş,yazar doğru ve tutarlı ve de objektif bir yazı kaleme almış.Beğenmedin mi,zoruna mı gitti?Mevcut halin gayet net bir fotoğrafını çekmış. Doğruya doğru,yanlışa yanlış demiş.Yazar Hanım'ı tebrik ediyorum.Allah razı olsun.
KARAR OKURU 24 Haziran 2017 16:36
1
Hilmi başka dünyadan gelme.
Murat Akin 27 Haziran 2017 12:06
1
Evet Hilmi sen dogrulari yazinca Fetoculer mirildanmaya baslamis. Boyle fitne mecralarinda dolasmaya bayilirlar bu kultculer. Bir vazie ruhlarini ve beyinlerini satmis bu kole ve robot sakirtler ozgurlukten bahsediyorlar ya kahrediyor insani.
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 14:31
Sayın Çakır; Yazdığınız bu değerli yazı için sizi tebrik ederim. Yapılan her uygulamayı övmek yada yermek bu millete hainliktir. Doğrular yazılmazsa vicdansızlık adam kayırma dahada artacak toplum bölünecek yetki sahipleri sorumluluklarını yerine getirmeyecektir. Ne yazık ki, adalet konusunda var olan sıkıntılar azalmak yerine daha da artmaktadır. Bu geleceğimizi kendi elinizle yok etmektir. Mutlu ve huzurlu bir Türkiye için gösterdiğiniz çabadan ötürü binlerce kez teşekkürler... Paramızı kaybetsek yaşarız ancak adaletimizi velhasıl vicdanımızı kaybedersek güçlü Türkiye olma yolunda ilerlemeye çalışan ülkemizi kaybederiz. Yapılan binlerce yanlış uygulamadan dönülmesi arzusuyla...
onuncu köy 23 Haziran 2017 13:35
Ak partiliyim diyenler kendine sanal bir dünya kurmuş, o dünya dışında kimseyi görmek ve dinlemek istemiyor. Doğruyu söyleyenin dokuz köyden kovulduğu bir ortamda sanal alemden sıyrılmak imkansız.
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 13:31
Ahmet Altan'ın savunmasını okudum da... o yargıcın ya da savcının yerinde olmak istemezdim doğrusu.
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 15:23
0
O savunmayı herkesin okuması lazım hakikaten. Yargının hali içler acısı.
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 12:36
Karamollaoglu nun Kilictatogludan bir farkı mi kaldı ha o adalet demiş yürümüş ha o farketmez ...Yanlışlıklar elbet olacak magduriyetler elbet olacak kolay bir iş değil yüzyılın temizliği yapılıyor ama siz istikametinizi değiştirmeye başladınız bu da gercek
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 15:04
1
Karamollaoğlu'nun Kılıçdaroğlu'ndan farkı kalmadığı kanısına nereden vardınız? Referandumda "hayır" dediği için mi? Hükümetin yanlışlarını eleştirdiği için mi? Hangi konuda canınızı acıttı acaba? Haydi utanmayın, Karamollaoğlu'nu da PKK ile yan yana gösterin.
Murat Akin 27 Haziran 2017 12:12
1
Karamollaoglu yok hukmunde olan biri artik. Muhafazakar kesimde oy orani ne? Partyi sifirlayan bir adam baska ne yapabilir soylermisin?
külyutmaz 23 Haziran 2017 11:54
Peşinde olduğumuz şey adalet değil hukuk olmalıdır."Devleti talan etmemiz adildir çünkü onlar da etmişti" gibi düşünceler de adalet arayışı olabilir.A. Yayla gibi aklınız karışıp 'büyük adalet küçük adalet' de arayabilirsiniz yoksa...
Mustafa ACLAN 23 Haziran 2017 11:46
Bugünkü yazınızı çok güzel ele almışsınız elinize ve yüeğinize sağlık yüreğinize diyorum sizin gibi cesur gazeteciler sayesinde adeletin tesis edileceğini düşünüyorum tekrar teşekkür ediyorum
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 11:44
Adalet isteyen chp ise durup düşünmek gerek hemde uzun uzun chp li birisinin adalet istemesine nasıl inanabiliriz bilmiyorum onların adalet anlayışını cumhuriyet tarihi boyunca çokça gördük tek parti döneminde de gördük 27 mayısta da gördük 28 şubatta da gördük onların adalet anlayışı kendileri gibi olmayanı ezmek üzere kurulu şimdi istedikleri adalet eski kaybettiği konumlarını tekrar kazanmak üzerine devletin üzerindeki hakimiyetleri bittiği için bir chplinin istediği adalet kendi konumunu tekrar kazanmak için olabilir
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 12:07
4
adaleti herkes istiyor kardeş. bunun chp ile alakası yok. bu ülkede adalet var diyen ya ne olduğunu bilmiyordur ya da yalakadır.
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 13:19
10
Ben herkesin adalet istemesinden bahsetmiyorum bir chplinin adalet istemesinden bahsediyorum aslanın şiddetten ve öldürmekten şikayet etmesi neyse chp nin adaletsizlikten şikayet etmesi de o demek gürsel tekinin iktidara geldiğinde yandaş medyaya neler yapacağını söyledi hatırlıyorsan bu insanlar adalet istiyor yersen
Zafer 23 Haziran 2017 18:47
1
Kardeşim sen CHP'yi boşver ,vicdanınla başbaşa kal ve kendine sor:Gerçek adalet var mı?Tarafsız ve bağımsız yargı var mı?Heyhat,heyhat.Kimin istediği değil,ne istediği önemli. İstediği şey de maalesef yok.Bunu kabul edelim.
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 11:31
Tebrikler vicdanlı bir yazı olmuş. Türkiyenin acilen eğitim ve adelet sorununu çözmesi lazım. yoksa durum çok vahim. İşin diğer vahim kısmı hükümetin bu iki sorun umrunda bile değil.
Hasan 23 Haziran 2017 11:16
degerli Elif Hanim.yazilarinizi buyuk bir keyifle okuyorum.bugunku yaziniz harika.Tam icinde bulundigumuz durumu anlatmis.Kimsenin kulu olmayin, Allahin kulu olun.
Emekli bir vatandaş 23 Haziran 2017 10:52
Teşekkürler Elif Hanım.Mükemmel bir yazı,ama trollerin linçlerine inşaallah pabuç bırakmazssınız.
Ali Yılmaz 23 Haziran 2017 10:33
Elif hanım o kadar güzel yazmışsınız ki..inanın adaletin olmadığını rn iyi ak parti ve tabanı biliyor emin olun ..ama bazıları vicdanını yitirdiği için susuyor hatta susmakla kalmayıp dalga geçiyor..eğer ak parti iyice düşünse bundan bir ders alır zira yaptığı zulümler arşa çıktı , fetöcü olmadığı halde mağdur edilenler halkı bezdirdi ve öyle gözüküyır ki halk da sandıkta akpyi tarihe gömecek görecekler milli iradeyi..
Tebrik ederim, adaletli bir yazı olmuş.
demikrat 23 Haziran 2017 09:40
Talimatla dava açılıp,talimatla adam içeri tıkılıp çıkarılıyorsa olmayan ADALET e bakacak Adaletin yetkilileri...Yetersiz savcılar yetersiz yargıçlar (liyakatsız partili ) bu ülkeyi 3.dünya ülkeleri arasına soktu..NE MUTLU BÖYLE ADALETE !!!!!!
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 04:34
Hükumet'in ya da CB'nin at izini it izinden ayırmak gibi bir derdi yok. OHAL Komisyonu sadece Avrupa'yı bir süre oyalamak için uydurulmuş bir şey. Bu komisyondan kimse hayır beklemesin. Komisyon üyelerinin hakkaniyetli(!!!!!) iş yapması teoride bile mümkün değil. Bakın biz çalışıyoruz demek için belki bir iki sembolik dosyayı incelerler, o kadar. Bizden adil olmanın sonuçlarına razı olabilecek kalitede bir vekil ya da yargıç çıkmaz.
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 03:53
TV programlarında hükumet yanlısı hukukçuları dinleyince Allah yolumu mahkemelere düşürmesin diye dua ediyorum. Öylesine ölçüsüzler ki...
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 03:47
CB at izi it izi vs diyor ama görünen o ki hem atı hem iti tasfiye etmek istiyor, boş kalan yerlere de kurtları dolduruyorlar herhalde.
Mustafa 23 Haziran 2017 03:24
Elif Hanım sadece hala vicdanınız ile yazdığınız için ve size bu imkanı verebilen bir gazete olduğu için size ve tüm Karar ailesine teşekkür ediyorum
KARAR OKURU 23 Haziran 2017 02:49
""Adalet" dediginiz sein icinde sansur var mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN