Back To Top
Afrin nasıl ‘zorunlu’ hale geldi?

Afrin nasıl ‘zorunlu’ hale geldi?

- A +

Çözülememiş ve çözülmesi kısa vadede beklenmeyen Kürt meselesinin gri bir arka plan oluşturduğu Ortadoğu siyasetinde, Türkiye Suriye’deki doğal partneri Sünni Arap muhalefeti etkili bir güce dönüştüremeyince ‘göbeğini kendi kesmek’ zorunda kaldı. Yoksa kimse ABD veya Rusya’nın Türkiye’nin ‘hassasiyetlerini’ önemseyerek stratejisini değiştireceğini beklemiyordu.

Suriye’deki kritik olgu rejimin Esat olmadan devam edemeyeceğinin ortaya çıkmasıdır. İran yerel kara milislerini kullanarak Esat’ın ayakta kalmasını sağladı ve rejimin devamını isteyen Rusya’yı Esat’a razı etti. Çünkü Rusya, hava gücüne karşın, karada İran’a muhtaçtı. ABD ise Esat’lı bir geleceğe karşı olmasına karşın Rusya’sız bir çözümün peşinden koşmaya niyetli değildi. Böylece çözüm denkleminin ortasına Esat yerleşti. Bugün artık herkes rejimin devam edeceğini ve belirli bir reform açılımına razı olduğu sürece Esat’ın yöneteceğini kabullenmiş durumda.

***

Öte yandan Esat karşısında aktörleşerek denge oluşturabilen ve en az bir büyük devletin hamiliğini kazanabilen tek grup PYD oldu. ABD onları IŞİD ile savaş çerçevesinde taşeron olarak kullanırken, İran’ın Esat üzerinden aşırı güçlenmesini istemeyen Rusya da dirsek temasını sürdürdü ve dolaylı yollardan destekledi.   

Suriye nüfusunun yüzde yetmişini oluşturan Sünni Arap muhalefet ise iyi bir sınav veremedi. Kendi içinde bölündü. Onları birleştiren tek unsur Esat’ın gitmesini istemeleriydi ama yaşananlar aksine Esat’ın yerini sağlamlaştırdı. İçlerinde anlamlı direnç gösterebilen tek grup olan El Nusra ise hemen herkesin lanetlisiydi… Diğerleri ya yerel hakimiyetler kurarak çeteleşti ve kendi çıkarlarının peşinden gittiler ya da büyük devletlere yamandılar. Bunlardan Türkiye ile ortaklık kuranlar askeri açıdan başarılı olamadı. Ayrıca amaçları da Türkiye’ninki ile uyuşmadı. Onlar hedefe rejimi koymuşken, Türkiye PYD ile savaşmalarını istiyordu…

Dolayısıyla eğer kendi sınırında bir PKK uzantısı idari oluşum istemiyorsa, Türkiye’nin bizzat harekete geçmesi kaçınılmazdı. ‘Terör koridoru’ rahatsızlığı uzun süredir dillendiriliyor, Barzani referandumu sonrasında Kürtlerin her türlü özerkleşme ihtimali tehdit olarak tanımlanıyordu. Oysa bu arada diğer aktörlerin hepsinin onay verdiği bir çözüm ihtimali belirmişti: Suriye merkezin güçlü kaldığı, bölgesel bir federatif yapıya doğru evrilecekti. Bu dinamiği durdurma gücü olmayan Türkiye en azından Kürtlerin tek başına bir birim oluşturmasını engellemek istedi. Bunun ilk adımı PYD’nin üzerine gidilmesiydi ve IŞİD’in bitmesi ile birlikte söz konusu hamle aciliyet kazandı.

Önce Cumhurbaşkanı’nın ağzından niyet ve hedef ilanı yapıldı, zaman verilerek çıta yükseğe kondu ve böylece operasyon herkes için beklenilir hale getirildi. Askeri hazırlığın arka planında ‘ev ödevi’ iyi yapıldı. Suriye ile doğrudan veya dolaylı ilişkili tüm ülkelerle başarılı bir diplomatik bilgilendirme trafiği yürütüldü. Bu girişimin sadece Afrin ile sınırlı kalmayacağı her fırsatta yinelendi… Böylece Türkiye kendisi için bir hareket alanı kazandı.

***

Şimdi mesele ne kadar hızlı olunabileceği… Çünkü Suriye geneli üzerinde söz hakkı çok daha fazla olan Esat, İran, Rusya ve ABD’nin Türkiye’yi çok uzun süre bekleyeceklerini öngörmek gerçekçi olmaz. Unutmamak gerek ki bu aktörlerin hepsi daha zayıf bir PYD’ye razı olsalar da, ABD ve Rusya PYD’nin ya da birleşik bir Kürt hareketinin ağırlık koymadığı bir siyasi yapılanmada Suriye’nin ellerinden kaçabileceğinin farkındalar. Esat ve İran ise PYD’den boşalan alana Sünni Arapların yerleşmesine karşılar…    

Kısacası Türkiye’nin askeri operasyonu sadece ABD’ye değil, tüm diğer aktörlere de karşı. Dolayısıyla Türkiye’nin zamanı az… Kısa zamanda kalıcı bir darbe vurarak, PYD’nin ‘geri dönmemesini’ sağlamak istiyor. Bu meyanda kısıtlar çerçevesinde hedefin olabildiğince gerçekçi konması da gerek. Aksi halde bir süre sonra baştaki noktaya dönülebilir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ramazan gün... 24 Ocak 2018 23:33
yarına not: amerika ile savaşmaya hazır mıyız?. silah, teknoloji, ekonomi gibi teknik hususları kastetmiyorum.. anadolu islam milleti olarak, tüm islam aleminin 'acaba-inşallah' vezni ile dualarına ilave ettiği 'mihver' olarak, ortadoğuda, züccaciye dükkanına girmiş ahmak bir filden başka bir varoluşu kalmamış amerikayı yumruk ile değil 'bir çelmecik' ile dizleri üzerine çökertebileceğimizin farkına varmış olarak, direnecek, sabredecek 'batının viyanası' olma onurunu, gündelik refahına tercih edecek eşiği gönülden kucaklamaya hazırmıyız?..
ramazan gün... 24 Ocak 2018 21:51
hah!. senin 'demokrasinin dayanaklarından sivil toplum örgütü' tabipler odası nihayet 'şorlamış'.. ben de nerde kaldılar diyordum.. "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" demişler.. bu gibi örgütler, kemalist otoritenin zamanında bi halta yarar düüncesi ile dağıttığı 'işine gelince özerk işine gelince devlet gibi işlem görebilen' imtiyazın gölgesine sığınmış 'bit yavrusu' oluşumlar, malum. bir gün köydeki 'çıkıkçı dilber teyze'nin yarısı kadar sağlıkla ilgili orjinal bir iş başarısı açıklasınlar 'adam yerine koyacağım'. düşündüm; koymam
ramazan gün... 24 Ocak 2018 15:00
fransada bir toplantı yapılmıştı. çirkin oldukları için kendilerini sosyalizme vermiş bir grup fransız bilmem neyi abla, içinde selocanında bulunduğu bir grup pkklı ile açıklama filan yaptı. 'kürtlerin silahlı devrimci demokratik mücadelesine' destek verilmesi gerektiği filan. hep soruyorum: devrimci demokratik silahlı mücadele' SADECE KÜRTLER İÇİN Mİ İYİ?. BU MATAH BİŞEYSE, SEN NEDEN FRANSADA YAPMIYORSUN?. hem, benden tam destek garantisi cebinde iken!. adamın sosyalisti bile kapitalist fransa çıkarlarına çalışıyor!.
ramazan gün... 23 Ocak 2018 22:43
biraz, 'ataerkillik, hamaset, rasyonel olmayan duygusallık' yapmamıza müsade varmı?.. 'Muhabir: İstikâmet neresi? Er Mehmet: Kızıl Elma! Muhabir: Ailenize mesajınız var mı? Er Mehmet: Beklemesinler. Muhabir: Türkiye'ye bir mesaj gönder... Er Mehmet: Ne söyleyeyim abi, bu vatanı bölemezler.'... sonra.. istikamet, kızıl elma, aile, BEKLEMEK, türkiye, vatan kavramları üzerine dilediğiniz kadar kadarfelsefi -sosyolojik 'analiz' yapabilirim.. er mehmet ile aynı 'ruh hamuruna' sahip olanlar açısından ise, sözün tamamı söylenmiştir!..
Ali Veli 23 Ocak 2018 21:37
Evet,sizden bekleneni daha doğrusu yazmanızı kulağınıza fısıldanan şeyleri yazmışsınız.Yazdıklarınızı "tesbit" gibi gösterebilmek için bayağı cilalamış ama altındaki çürükleri gizleyememişsiniz.Şunu unutmayın sayın yazar; TÜRKİYE,sizin ve davulunu çaldığınız kesimlerin öngöremediği kadar BÜYÜK ve GÜÇLÜ.
Hikmet Yıldız 23 Ocak 2018 18:10
Malüm fitne çabaları. Konuları görmezden gelme uyanıklığı lakin bizim miknatıs tahtaları çekmez.
K Soylu 23 Ocak 2018 16:31
Uzun zamandır ilk defa kaleminizden okuduğum objektif, tarafsız içinde ideolojik önyargı barındırmayan, ayakları yere basan sağlam bir yazıydı.
Halil 23 Ocak 2018 16:02
Sayın yazar, ülkemiz düşmanca hamlelere maruz kalıyor, siz hangi pencereden bakıyorsunuz?..Bir defa da ülkemiz-ordumuz-devletimiz için dua edin ne olur?
Okur 25 Ocak 2018 09:12
0
Mahçupyan, hedefin olabildiğince gerçekçi konulup hızlı hareket edilmesi gerek ki „ülkemiz-ordumuz-devletimiz“ için olumsuz bir sonuç olmasın diyor. Siz ne anladınız ki bu uyarıya kızıyorsunuz? Yazıyı tekrar bir okuyun.
ramazan gün... 23 Ocak 2018 12:47
türkiyenin dezavantajları: içeride ve dışarıda 'iş görecek', ağdalı islami literatür veya çarpık ve karşılığı olmayan demokrasi söylemlerini aşıcı, millet nezdinde 'ortalama insana' hitap edici, duygu ve zekayı birlikte hedefleyen islami millet şuuruna hitap edici ve birleştirici bir 'dil alanı'nı kuramamış olması.. bu sebeple, dışarı doğru yürürken ancak 'geçmişe' ve bir takım statik ahlak normlarına dayanması ve asıl 'güce dönüşecek' ve kendisi farketmese de dönüşen ruhi birliğin kaynağı 'geleceğe' ve ahlaki dinamizmi görememesi..
KARAR OKURU 23 Ocak 2018 16:12
0
ramazan merak etme. sana hitap eden bir dil alanı var.
ramazan gün... 23 Ocak 2018 18:05
0
avantajları neden yayınlamadın?.. tuhaf.. sağlık olsun...
ramazan gün... 23 Ocak 2018 18:12
0
hemen kabul gördüğü 'laboratuar kesinliği' ile ortaya çıkan bu DİL ALANInın -bildiğim- tek temsilcisi BÜYÜK DOĞUDUR!. erdoğan ve ak parti, hangi saikle olursa olsun, toplumda karşılık bulucu söylemlerine, bu dilden aldıkları ile ulaşmaktadırlar.. fakat nasıl ki, siyaset için dini kullanmak kötü, din adına siyaset ise doğru ise, aynısı BÜYÜK DOĞU adına siyasette de geçerlidir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2018 10:12
sn yazar aynı ABD gibi konuştunuz. ABD afrine gir fakat kalıcı olmasın ve çabuk hallet diyor(belliki abd çabuk çıkılabileceğini düşünmüyör). sizde çabuk çıkmamız gerek diyorsunuz. aynı abd sözcüsü gibisiniz. nedir bu BAD aşkınız anlamak mümkün değil. erdoğan da ABD ye siz afganistanda ve ırakta kısa süre mi kaldınızda bizden çabuk olmamızı bekliyorsunuz cevabını haklı olarak yapıştırıverdi ki bu cevabı kendi üzerinize de alabilirsiniz
KARAR OKURU 23 Ocak 2018 16:00
0
ya okudugunu anlamiyorsun.. ya da yazara muhalif olmak icin sebep uyduruyorsun..son iki paragrafi bir daha oku..yazar yaptigi analize dayanarak afrin operasyonunun yara almadan ve Turkiye nin lehine neticelenmesi icin oneride bulunuyor , GERCEKLERE dayanarak...kafayi kuma gommuyor yani..
KARAR OKURU 24 Ocak 2018 13:38
1
sn 1600 okuduğunu anlamayan sensin galiba. yazar afrinde işin uzun sürerse başın belaya girer diyor. bunu göremediysen başını kuma derincene gömen ve birdaha da büyük ihtimal çıkarmayacak olan sensin
Mutlu Yücel 23 Ocak 2018 09:05
Sonunda iş hendek savaşına evrilecek.Hendek savaşı demek Afrin vs.lerin Diyarbakır da Sur olması,PYD lilerden çok ilçenin tümüyle yok olması anlamına gelecek, yine bir göç başlayacaktır ki, olası bir göçe daha müsaade ederler mi?.Bu süreçte Amerika PYD ye verdiği silahları sana imha ettirir mi? Sonuçları bunlar olmadan müdahalenin de bir anlamı olur mu?Kaldı ki sonuçları SUR olan müdahale de de PYD nin pek zararlı çıkacağı da düşünülemez,zira onlar sivil halk arasında kaybolur.Diyelim her şey bu düşünülen gibi olmadı.Peki devamlılığı s
cevat karakalem 23 Ocak 2018 04:46
Diplomatik akil cok onemli. Mesela ABD Barzani'nin referandumunda merkezi hukumetten yana tavir koyarak onlari bir nebze olsun Iran gudumunden cikarmaya calisti. Hatta referandumu Israil'in acik destek soylemleri ile bu amac icin kiskirttigini bile dusunuyorum artik. Yani ABDnin ana amaci Iran odakli. Diger tum kararlar bu pivota gore sekilleniyor. Uzun vadede Turkiye ile Rusya,Iran,Esad'in cikarlari ortusmez.Esad yerini korusa da tam bir cozum icin cok uzun yillar gerekecektir.Tam cozumunde Suriye'yi tamamemn Iran gudumunde birakacagini zannetmiyorum en nihayetinde.
Ali Hakan 23 Ocak 2018 01:27
Sayın yazar,sizin legal,meşru bir yapı gibi bahsettiğiniz PYD'den, yayın yönetmeni İbrahim Kiras nasıl bahsediyor. "Bilindiği gibi, “PKK’nın Suriye kolu” olan PYD’nin varlığı dahi bizim için kabul edilemez bir durumken stratejik müttefikimiz ABD’nin ve konjonktürel müttefikimiz Rusya’nın bu örgütü desteklemeleri, hatta IŞİD’le mücadele bahanesiyle silahlandırmaları çok ciddi bir sıkıntı konusuydu yıllardır. Ancak daha önceki siyasi şartlar bu konuda elimizi kolumuzu bağlıyordu" Önce kavramları yerli yerine oturtmalı sonra analiz yapmalı.Te
fonseka 23 Ocak 2018 00:53
Enfes bir analiz; gayet objektif ve yol gösterici. Afrin operasyonunun başarılı olması tek başına yeterli olmaz, ama daha ileriye operasyon yapılması halinde bölgedeki tüm aktörlerle çatışma riski çok yüksek.
KARAR OKURU 23 Ocak 2018 00:48
Tecrübe ile sabittir ki, söylediklerinizin tersi doğru çıkacağı için, Türkiye doğru yolda ilerliyor.
KARAR OKURU 23 Ocak 2018 00:46
hatadan dolayi samimi pismanlik, ozur ve iyilige tesekkur edebilen bir Etyen daha ikna edici ve inandirici olurdu. Mardin Mir Gabrieli uzerinden hukumeti "demokrasi/adalet" uzerinden elestirmek dogruydu. Ancak 12 Eylulculerin el koydugu Tuzla Ermeni Yetimhanesi kampinin iadesi jijusunda hukumetin ozel gayretini iyi bildiginiz hslde tek kelime yazmamanizi adalet, kadirsinaslik ve durustluk duygulari acisindan elestiriyorum..hatalar elestiriye, marifet ise iltifata tabidir.
KARAR OKURU 23 Ocak 2018 00:23
Sn.Yazar ekonomi yorumlarindaki seri cuvallama yazilarina benzemeye basladi bu abd-deas-silahli terorist pkk/pyd/feto/israil organize iskeri ve iliskilerini; ayrica milli-yerli gucumuzu degerlerimizi Sn.CB nin liderlik yeteneklerini, savas zamaniNDA TUM RENKLERIYLE BIRLIK BERABERLIK BECERIMIZI yeterince kavrayamamis olmaniz(!)...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN