Back To Top
AK Parti’de İslamcı tasfiyesi mi?

AK Parti’de İslamcı tasfiyesi mi?

- A +

Eğer laik kesimden biriyseniz, yazının başlığını muhtemelen olumlu bir gelişme olarak okuyacaksınızdır. Ne de olsa İslamcılık bugünlerde şiddete eğilimli, evrensel ‘aydınlanma’ çizgisinden uzak ve arkaik zihniyete esir düşmüş bir modern vandalizm olarak sunulabiliyor. Öte yandan bu bakıştaki önyargıları, oryantalizmi ve yüzeyselliği ayıklayarak bakarsak, geriye çok katmanlı ve heterojen bir kuşatıcı üst dil kalıyor. İslamcılık, gündelik hayatın tanımlanıp tanziminden ümmetin birlikteliği ve güçlenmesine kadar giden, aralarında duygusal geçişlilikler olmasına karşın fikirsel açıdan ayrışmalar da içeren bir büyük anlam dünyası…

***

Türkiye’nin İslamcıları da bu geniş yelpazede çok parçalı ve esnek bir zihinsel arayışın taşıyıcısı oldular. İdeolojik savunuculuk açısından çok güçlü olamasalar da, kültürel kodların belirginleşmesinde ve yön almasında etkiliydiler. Bu etkileme gücü İslamcıların derinlikli bir söylem geliştirme yeteneğine sahip olmasından kaynaklanmadı. Aksine Türkiye’deki görünümüyle bu akımın özgün çıkışlar yapabildiğini, büyük mütefekkirler yetiştirdiğini söyleyemeyiz. Açıkçası Türkiye İslamcılığı entelektüel açıdan yüksek bir düzeye ulaşamadı. 

Bunda ideolojinin arka planını oluşturan ataerkil zihniyetin payı büyüktü. Düşünsel kabuğu zorlayacak çıkışlar, özeleştiriye kapalı ve sosyolojik hiyerarşi ile kuşatılan bir alemde son derece zordu. Ancak Cumhuriyet’in söz konusu geleneği tırpanlayan sistematik uygulamaları, 19. Yüzyıl son çeyreği ve 20. Yüzyıl başında yeşeren zihinsel açılıma büyük bir darbe oldu ve İslamcılık hala o entelektüel ‘kuruma’ halini atlatamadı.

Dolayısıyla soru, bütün bu zayıflıklarına rağmen İslamcıların bugün bazıları için niçin ‘tehlike’ teşkil ettiği olmalı… Bunun temel nedeni Kemalizm karşısında muhafazakar toplumun dağarcığında İslamcılık dışında ehil kişi elinde derinleşme ihtimali olan ve kültürel düzlemde herkese değebilecek başka bir ideolojinin olmamasıdır. Milliyetçilik İslamcılıkla mukayese edildiğinde fazlasıyla ‘ham ve ergen’ bir düşünce sistematiği yarattı ve üstelik hızla devletleşti. O nedenle bu ülkede toplumsal kılcal damarlara nüfuz eden sahici bir muhalefetin kökleri İslamcılıkla ilişki içinde oluştu.

***

Refah Partisi geleneği ve AK Parti bundan azade değildi. Devletin ve devletçiliğin karşısında durmak isteyen her hareket, hem fikirsel hem sosyolojik olarak İslamcıları kuşatmak zorundaydı. İslamcıların AK Parti’den tasfiyesi yönündeki zorlamalara baktığımızda bugün bu durumun değişmesi için güçlü bir nedenin olması gerektiğini anlıyoruz.

Bariz neden AK Parti’nin almış gözüktüğü iki temel karar… Parti içinde gücün tek elde toplanmasının ve partinin ‘devletle’ bir tür koalisyon içinde kendisine yeni bir sosyolojik taban oluşturmasının arifesinde olunması... Yani hem açık tartışmanın ve fikrin bizatihi öneminin azaldığı, hem de devlete karşı sivilliğin taşıyıcısı olmak bir yana, doğrudan devlete eklemlenmiş bir siyasi harekete dönüşme arzusu.

***

Ancak hiç atlanmaması gereken bir neden daha var. ‘İslamcılık’ denirken aslında ille de İslamcı ideolojinin takipçileri kast edilmiyor. Ahlakı ve seviyeli siyaseti merkeze koymayı önemseyen birçok kişi de söz konusu ediliyor… Etik kaygılar taşımayan bir kariyerizm ve oportünizmin ‘İslamcılığı’ hedef göstererek normatif yönü güçlü bir siyasetin taraftarlarından kurtulmak istemesi şaşırtıcı değil.

‘Reisçilik’ duygusal yönü daha ağır basan bir tutum… Bir adım sonrası gibi duran ‘pelikancılık’ ise, müdanasız ve kör gözüm parmağına bir seviyesizlik olarak bugün AK Parti’yi kontrolü altına almaya talip… Hedefe ulaşmak için de her türden ‘İslamcıdan’ kurtulması gerekiyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
MAHİR KARA 10 Mayıs 2017 23:58
Yazılanlar son derece açık ve etkili. Ve adeta afrika menekşesi gibi envai çeşit... Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 21:06
Kutsal kitap Kuran ı Kerim den yaş pasta yapılıp yenirmi? Ezan telefon müziği olurmu? Nasıl bir inanç bu eleştirirme sakın dinsiz ilan edilirsin.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 20:59
Din adamlığına soyunmuş bir hükümet. İnsanların refah seviyesiyle daha yskından ilgilenmesi gerekmiyormu? Din Allah ile kul arasında.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 20:55
Ortadoğu kan gölüne döndü bu mu inanç
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 20:48
Dini partiye karıştıran kimse uzaklaştırılmalı. Camiye siyaseti karıştıran kimse o da uzaklaştırılmalı.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 20:46
Görüldüğü gibi Atatürk boş yere din işlerini devlet işlerine karıştırmamış. Umarım anlamışlardır. Hükümet ise siyaseti din üzerinden yaptı. Durum ortada.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 20:44
Allahu ekber diyerek barbarca saldırımı olur. Bunun adı katliamdır. Hangi dinde Allah ın adını kullanarak saldırmak öldürmek var.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 20:43
Dini bilmeyip çok konuşan bir halk oluştu. Din okunarak öğrenilmeli. Hoca imam dinlenerek değil.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 20:41
Muhafazakar dinci islamcı bırakın bu ayakları insanca yaşıyormuyuz ona bakılsın.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 20:39
Fetodan sonra bu insanlar islamcılık ayaklarını bırakıp insanlık kelimesine baksınlar doğru yolu bulurlar. Önce İNSAN İNSAN olsun banane dininden.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 20:36
Dinin doğruluğunu bilen insan hak hukuk bilirdi. Bunu bilip yaşamış olsaydık ülkeler arasında ilk sırayı alırdık. Neden gerilerdeyiz bir görebilsek ......ağzı olan bilmesede dini sözleri kullanıp rezil oluyor farkında da değil. Kutsal olan sözler sıradan insanlarda özelliğini yitiriyor artık.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 12:22
islamiyetin, islam dışı yorumu olduğunu iddia eden yorumcu sayın "karar 2 " bir iki örnekte vermeniz gerekir bir müslüman dinin doğrularını yaşamında uygulamaya çalışırken sapmasın...
yorumun başı 06 Mayıs 2017 16:50
0
islamcılık, günümüzde, islamiyetin çağdaş yorumu değildir, hatta tam tersine islamcılık, aslında islamiyetin,
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 04:55
Hiç bir şey anlamadım bu yazdıdan .Acaba anlayan birisi ,bu yazının ne anlattığını yazabilir mi?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 12:17
1
anlamakta zorluk çekenlere yazının ne anlattığını yazmak da beyhude! illa anlamakta ısrar edenin kendisinin ne anladığını yazmalı önce.(yanlışlardan ve eleştirilmekten korkmadan, kaçınmadan ) bi kaç defa okumakta fayda sağlar (mı?)
"...Bu yararlı tartışmanın henüz tam olarak yüzleşmediği katman ise Müslümanların kendisi... İslamcılığı yükseltmek isteyenlerin 'her Müslüman İslamcıdır' şiarı, gerçekliğin nasıl bir çetin ceviz olduğuna da işaret ediyor. Çünkü soru şu: İslamcı olmadığını söyleyen Müslümanları, İslam'ın ana referans kaynaklarını bu şekilde okumayan dindarları nereye koyacaksınız? Bu tür dindarlar sayıca artar ve İslam'ı tanımlama noktasına gelirlerse ne yapacaksınız? Onları ikna etmek üzere siyaset yapacaksanız, kendinizi dünyevileşme ve sekülerleşmenin nasıl dışında tutacaksınız? Yok, eğer siyasetin dışında durmak isterseniz, 'doğruyu biliyor olma' varsayımınızla kendi kitlenizi şiddetten uzak tutmayı nasıl becereceksiniz? "
anothervorld 05 Mayıs 2017 22:40
0
Pek tesekkurler..Evet..Etyen in " Seküler İslamcılık" baslikli yazisinda detayiyla aciklanmis..Sizin post ettiginiz son paragrafta da goruldugu uzere seneler oncesinden bugunu gorebilmis Etyen..Ama ben hala TR deki Islamci ifadesiyle, Bati nin anladigi Islamist ifadesinin ayni olmadigini dusunuyorum..
KARAR OKURU 06 Mayıs 2017 10:59
0
Batının Erdoğan düşmanlığı (!) ile Türkiye'deki 'Batının Erdoğan Düşmanlığı algısı' arasındaki farkı anlayabilmek ile başlar herşey... sizce fark var mı sayın anothervorld? ne...!
anothervorld 05 Mayıs 2017 17:04
Etyen'e: Biliyorum ki Islamci kelimesinin mucidi siz degilsiniz. Ayrica, yazinizdan da anlasiliyor Islamci derken neyi kast ettiginiz. Fakat benim kafamda, Islamci denince, (misal sutcude oldugu gibi) Islam'i satan, ya da Islam i (dini) kullanarak dunyevi menfaatlerine ulasmaya calisan bir kimse canlaniyor. O sebepten pek hosuma gitmiyor bu kelime.
konvoy 05 Mayıs 2017 20:18
3
Gereksiz bir hassasiyet olmuş. Yapım eklerinin farklı işlevleri olabiliyor. Maocu deyince gözünüzün önüne Mao Zedong'u satan biri geliyor mu? Ya da "kuleye gözcü diktik" cümlesini okuduğunuzda kulede göz satan bir insan mı geliyor aklınıza?
anothervorld 05 Mayıs 2017 20:41
0
Islamci ile musluman arasindaki fark nedir ? merakimdan soruyorum..ya da bir fark var mi ?
anothervorld 05 Mayıs 2017 21:10
0
Islamci yi Islamist diye cevirirseniz anlami soyle imis : " an advocate or supporter of Islamic militancy or fundamentalism " diger degisle, Islamik fundementalizmi destekleyen. CNN, Huffingtonpost, New York Times gibi haber kanallarina bakarsaniz orada da Islamist denince, pek ic acici seyler gelmiyor insanin aklina. Hmmm.. Ben AKP deki Islamci gurubuna konulan herkesin bu tanima uydugunu dusunmuyorum acikcasi.
Prof. Dr. İsmail Kara der ki; 05 Mayıs 2017 22:36
1
"İslamcılık ve Müslümanlığı teknik tabir olarak kullandığımız zaman, bu ikisi arasında mesafe olduğunu görürüz. Bu şöyle özetlenebilir: İslamcılık dediğimiz şey, İslamiyet'in modern yorumudur. Müslümanlık ise daha çok geleneksel formları, anlayışları, din yorumlarını, yaşama biçimlerini sürdüren çerçeveyi bize işaret eder. Bu yüzden İslamcılık, geleneksel Müslümanlığa büyük ölçüde karşıdır. Yani halk Müslümanlığı ile İslamcılık fikriyatı problemlidir..."
karar okuru 2 06 Mayıs 2017 11:21
1
sayın profesörüm. prof olarak konuya nokta koymak istemişiniz, teziniz doğru gibi de görünüyor. ama sadece doğru gibi, doğru değil. Evet, islamcılık, çağdaş sorunlara islami çözümler bulma çabasının bir sonucu ama islamcılık, günümüzde, islamiyetin çağdaş yorumu değildir, hatta tam tersine islamcılık, aslında islamiyetin, islam dışı yorumudur. islamcılık bir ideolojidir müslümanlık ise bir dine mensup olma durumudur. Zaten bu nedenle, aslında, islamcılar, dinin altına dinamit koyan, dini yozlaştıran, dinin özünü saptıran kesimdir. Din ile ideoloji birarada bulunamaz. Din kişinin kendisine hitap ederken, ideoloji, daha çok, kişiye başkalarının nasıl davranması gerektiğini belirlemesini tavsiye eder. Biraz karmaşık gibi oldu. şöyle açıklayım. bir müslüman dinin doğrularını yaşamında uygulamaya çalışır. bir islamcı ise, başkalarının nasıl yaşaması gerektiğini belirlemeye çalışır.
hamza akyol 05 Mayıs 2017 16:53
islamcıları kim niye tasfiye etsin. Reis "bakın bu A" dediğinde, "evet efendim bu kesinlikle A", diyen, birgün sonra reis, aynı şeye, "bakın bu B" dediğinde yine "evet efendim bu kesinlikle B, buna A diyen dinden çıkar" diyenleri kim niye tasfiye etsin. bütün yapılmak istenen, çıkarılan omurgadan geriye biraz kılçık kalmış, onları da temizlemek, "acaba yanlış olabilme ihtimali var mı?" şüphesi duyma ihtimali olanları bertaraf etme, reise yaranma yarışını hızlandırma çabasıdır. benzer yöntemler sözcü gazetesine yapıldı. sözcü okur yorumlarını kaldırdı. benzer yöntem hürriyete yapıldı. hürriyet en önemli haberleri bile veremez oldu. okur yorumlarını kısıtladı, yazar kitlesine birkaç islamcı daha ekledi ve akp aleyhine yazanları işten çıkardı. Onun için islamcılar rahat etsinler ve mahçupyanın düşündüğü gibi bir laikçi kesim var ise (pardon laik kesim imiş), onlar da boşuna sevinmesinden. Bu arada, ülkedekilerin çıkarılan omurgadan geriye kalan kılçıkların temizlenmesi planında bazı yol kazaları olabilir. reise yaranma konusunda birileri diğerlerini tasfiye edebilir. bu tür yan etkilerin olması gayet normal. O tür yan etkiler için garanti veremem. ama islamcı kesimin, bir bütün olarak tasfiye edilmeyeceğini garanti edebilirim.
O k u r 05 Mayıs 2017 22:35
0
Hamza Akyol, antireisçilik sana hayatı ıskalatıyor...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 15:23
Mesele demokrasi ve demokratikleşme ise bu "su saglikli ve millete samimi hizmette iktidar lternatifi olabilecek ana muhalefet meselesini halletmek sart" . Sn.yazar hizmetin ve yöneticilerin en kalitelisini hak eden bu AzizMillet, size ragmen referandumda evet diyerek bu konuda en buyuk adimi atti...birakin Akpartiyi fe bu konuya el atin bence... hdp yi chp lilestirmek/ ve tam tersi ile biraz mhp li trio ve akparti kackinlari sosu ..ne dersiniz tutar mi sizce? Yoksa yasli chp den brsey olmaz da yeni parti yeni sayfa mi ( hani şu anap in 4 eğilim vs filan gibi) Ne dersiniz?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 19:55
0
Referandumda yapilan sahtekarligi gormezlikten gelerek "bu AzizMillet referandumda evet dedi" safsatasiyla bir yere varamazsiniz. BU REFERANDUMUN SONUCU MESRU DEGiLDiR. Mesru olsaydi bile halkin yarisi bu cagdisi anayasa degisikligini istemiyor. nokta
ABC 05 Mayıs 2017 13:46
HAMDOLSUN ÖNCE GÖMLEKLERİMİZİ ÇIKARDIK SONRA SAKALLARIMIZI KESTİK SIRA TEMİZLİKTE
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 17:52
0
Gömlegin yerine giyilen bop cüppesini es gecmeyelim
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 12:46
Sahi Hakan Bey, sizin devrim kutlamaları neden bu kadar kısa sürdü?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 11:51
aşırı şeriatçı erecede islamcı, akp e islamcılar harici kişiler giremesin veya bu islamcı harici kesimin harici kişilerin fikirleri önemsenmesin diyen veya bu yönde kulis yapan aşırı fanatik ddindarların tasfiyesi olumlu bir gelişme olmazmı acaba? demokratikleşmeyi asıl önleyici unsur akp içinde varolan fanatik islam mentalitesidir(fanatik olan herşey dogmatizm içerir ve demokrasi ile örtüşmez). bunun tasfiyesi neden tek adamlık olsunki? zira her harükarda tsviye olunan fanatik islamcıların yerine daha demokrat kişiler gelecektir. bekleyelim görelim derim fakat yazarın yazdığı yazı 'dinime küfreden bari müslüman olsa'' dedirten cinsten
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 17:57
0
Tasfiye etmek kolay kardesim. Asil hangi kriterlerle tespit edilecek bu fanatikler, kim yapacak bu isi, hangi yargi? Türkiyenin tarihi bu temizlik adi altinda yapilan zulümlerle dolu ha bitti, iste kökünü kazidik dediginiz sorunlarla 100 yildir ugrasiyoruz. Biraz kafayi kaldirip dogmalarimiza bakmanin vakti gelmedi mi?
Ali Hakan 05 Mayıs 2017 11:15
Sayın Mahcupyan benim dünkü yorumumu,sağ olsunlar mürekkebi kurumadan ve 24 saat geçmeden bugün kü yazısı ve yazısının konusu itibariyle teyit ettiler, doğruladılar. Yorum neydi? Mahcupyan birilerinin 'siparişi' üzerine mi? yazılar yazıyor veya yazı konusu seçiyor.Çünkü Karar'da yazmaya başladığı andan itibaren yazılarının büyük bir bölümünün​ konusu ak parti. Şöyle düşünüyor olabilir."Yöneten ,karar alan, uygulayan yanlış yapar, yapabilir.Bende yanlış yapan siyasi iktidarı eleştiririm."İyi de dünyada ve Türkiye'de yanlış giden her şeyin​ sorumluluğunu sadece bir siyasi iktidara yüklemenin mantığını,mantalitesini, doğruluğunu, gerçekliğini​ entellektüel akıl(lar) nasıl kabul edebilir ki? O zaman Mahcupyan' ı kendisi ile çelişkiye götürecek sonuçlara varırız.Türkiye' de dünyada tek özne ve aktör ak parti ve cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan mı diye sormamız gerekmez mi? Başka özne,özneler, aktör, aktörler​ kalmadı mı ?
külyutmaz 05 Mayıs 2017 12:04
0
Yanlış giden her şeyi Ak Partiye bağlıyor derken neyi kastediyorsunuz;Küresel ısınmayı mı ,petrol fiyatlarını mı, nesli tükenen hayvanları mı,Deaş'ı mı ,sermayenin doğuya kaymasını mı ,neyi ? Mahçupyan'ın bahsettiği şeyler Ak Partinin bizzat kendisi zaten.Mahçupyan her zaman politika yazan bir köşe yazarı olmuştur.Bir yazar da her şeyi yazacak diye bir şey mi var?Neden sürekli Ak Partiyi eleştiriyorsunuz/övüyorsunuz diye bir eleştiri olmaz.X gazetesini ,neden her gün Erdoğanı övüyorsunuz diye eleştiriyor musunuz ? Yazıda mantık hatası yapılıyor,yanlış bilgi kullanılıyor veya sizce yanlış yorum varsa eleştirin.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 13:40
0
Politikacılar kamuoyu önünde yapılan somut ve haklı eleştirileri genelde nasıl savuştururlar? Mesela, "Canım bizim de hatalarımız olmuş olabilir" diyerek. Buradaki kilit ifade "olmuş olabilir"dir ve üstü örtülü olarak şu mesajları taşır: "Bizim hata yapma ihtimalimiz sıfıra yakındır." "Hata mı?" "Benim haberim yok, belki başkaları yapmış olabilir." "Hata varsa da küçüktür." "Hata varsa da onu kamuoyu önünde seninle tartışmam." Ve saire... Şimdi, eğer bir hatanız varsa (ve diktatör falan da değilseniz), bunun başkaları tarafından dile getirilmesi olağandır. Yapmanız gereken şey, hatanızı samimiyetle düzeltmeye çalışmak, düzeltemiyorsanız da yine samimiyetle özür dilemek ve hatanın ağırlığına göre onurlu bir duruş göstererek mesela istifa etmektir. Ben Ak Partili olsaydım (ki hiçbir partiye meyletmem, zira sık sık yalan söyledikleri için politikacıları hiç sevmem), partinin hatalarını bizzat eleştirir ve kendisini düzeltmesi için çaba gösterirdim. Yani "başka aktörlerden bana ne, hiç kimsenin yanlış yapmaya hakkı yoktur, yapanın da hesabını vermesi gerekir" derdim. Hem mertlik, ahlaklı duruş bunu gerektirmez mi? Bakın şu cümleyi mertçe sarf edecek insana kim güvenmez ki: "Evet, yanlış yaptım arkadaş, bedelini ödemeye hazırım."
anothervorld 05 Mayıs 2017 16:50
0
Ali Hakan, seviyesiz anti-etyen yorumcularindan degilsiniz.Samimi olarak dusuncelerinizi dile getirdiginizi (yani soylediginize kalbinizin de inandigini) dusunuyorum. Burada kulyutmaz in yorumuna katiliyorum. Buna ilave olarak da sunu belirtmek isterim : Refah seviyesi belli noktanin uzerinde olan ve hak, hukuk,adalet vs nin nispeten daha duzgun isledigi ulkelerde iktidar ile muhalif partiler aslinda ulkeyi beraber yonetirler. Burada muhalefetin vazifesi, iktidar i ozellikle geri donusumu zor olacak hatalardan men edebilmektir. Takdir edersiniz ki mevcut TR ortaminda dogru duzgun bir muhalefet partisi olmadigi gibi, mevcut iktidari tabiri caiz ise taparcasina destekleyen, aksi bir dusuncenin ciliz da olsa dile gelmesine tahammulu olmayan bir medya ordusu var. Boyle bir ortamda, hepimizin beraber yasamak zorunda oldugu TR nin akibetinin hayri icin , Etyen gibi seslere ihtiyac yok mu sizce ? Iktidar ve onun kayitsiz sartsiz arkasinda olan medya, bana aslinda Feto yu hatirlatiyor. Kiyisindan dahi gecmis olanlar bilirler. Feto cemaatinin icinde de ciliz da olsa aksi dusunceye tahammul yok idi ( muhtemelen hala oyle). Bakin onlarin sonu ne oldu. AKP nin sonunun da ayni olmamasi icin, gercekten AKP yi seviyor iseniz, onlarin yaptigi her eyleme elestirisel yaklasin, irdeleyin, ve hakki ne ise, vicdaninizin sesini dinleyerek hakkini verin.
O k u r 05 Mayıs 2017 10:47
Ak Parti başlangıcında İslamcılık ve Fetöcülük ittiifakı ile kurulmuştu. Bu birliktelik İslamcılık açısından yanlış bir tercihti. Çünkü emperyal bir piyon olan Fetö, İslamcılığı Ak Parti potasında eriterek, Türkiyedeki milli duruşun kökününü kazımaya memurdu. Dünyanın en güçlü emperyallerinin büyük desteğine rağmen Fetö başarılı olamadı. Bu desteğin diyeti olarak 15 Temmuzu yapmaya zorlandı. Neticesinde sadece Ak Partiden değil bütün Türkiyeden tasfiye edildi. Bu tasfiye esnasında Türkiyedeki bütün yerli unsurlar Ak Partideki İslamcı akımın arkasında durdu. Ak Partideki İslamcı akım bu desteğin farkındadır ve bu desteğe vefalıdır. Belki bu destekten kimsenin öngöremediği yeni sosyolojik bir ittifak çıkacaktır. Hatta İslamcılık ayakları yere basan daha uzlaşmacı yeni bir evreye geçiş yapacaktır. Herşeye rağmen yerli olduğunu düşündüğüm Etyen Bey, içerde kalıp bu evreye yardımcı olacağına, anlaşılmaz biçimde dışarda kalıp Ak Partinin İslamcılıktan kurtulmasını tavsiye ediyor. Oysa bu Fetö'ye hayat öpücüğü olur. Etyen Bey, düşünce hayatınızda bir düğmeyi yanlış düğmelediniz. Bu size doğru zemini kaybettirdi. Bu düğmeyi düzeltin. Pireye kızıp yorgan yakacak zaman değil. Hele söz konusu yorga vatan ise...
Akif 05 Mayıs 2017 12:10
0
O k u r ile hayati bir konuya aynı noktadan bakacağımı hiç ummazdım. Diyor ki : AKP-FETÖ A.Ş. deki yönetim ve paylaşım kavgası ülkeyi darbe noktasına getirdi; “Fetö … 15 Temmuzu yapmaya zorlandı.” Kılıçdaroğlu’nun “kontrollü darbe girişimi”, benim “çanak tutulmuş darbe girişimi” adını verdiğim, kazan kaldırmaya, FETÖ’nün ZORLA BULAŞTIRILDIĞINI görebilmesi gerçekten ilginç. Keşke orada durabilseydi. Duramamış, gene O k u r’luğunu yapmış, ilk düğmeyi doğru bağlamasına rağmen, diğerleri yanlış ilikte.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 13:15
0
Bence Mahçupyan'ın yazısını şöyle sakin kafayla bir kez daha okuman gerekiyor o k u r. Haydi bir de sorulu ipucu vereyim: Partiyi kontrol altına almaya talip olunca bu hedefe ulaşmak için İslamcılardan kurtulması "gerekenler" kimlerdir?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 15:47
0
yorum tek kelimeyle enfes...
anothervorld 05 Mayıs 2017 18:55
0
O k u r 'a : Islami hassasiyetlere riayet etyeme calisan bir hayat tarzini benimsemis biri olarak soyluyorum : AKP nin “Islamcilik” dan kurtulmasi niye kotu birsey olsun ki ? TR de yasayan herkes kendini oncelikle muslumanim diye tanimlamiyor ki. Sizce daha genis kitlelere hitab edebilmesi icin, daha evrensel soylemler gelistirmesi gerekmez mi ? TR de yasayan tum insanlari kucaklamak gibi bir niyetiniz var ise, tum insanlarin ortaklasa hem fikir oldugu degerleri on plana cikarmak gerekmez mi ? “Islamciligi” karsi tarafin gozune batirir gibi siyaset yapmak , 80 sene CHP nin izledigi yolu izlemenin bir baska versiyonu degil mi. Nihayetinde CHP nin ne kadar basarili oldugu ortada. AKP biraz akli kalmis ise, niye ayni hatayi tekrar etsin ki ?
O k u r 05 Mayıs 2017 23:06
0
"Islami hassasiyetlere riayet etyeme calisan bir hayat tarzini benimsemis biri olarak soyluyorum"dedikten sonra, İslamcılık kelimesinden rahatsız olduğunuzu söylüyorsunuz. Kelimelere farklı manalara yükleyerek aynı fikirde olup münakaşa etmeye gerek yok. İslamcılık zaten hayatın her alanında İslami hassasiyet göstermektir. Tanrı'nın yetki sınırlarını belirleyerek Müslüman olunmaz.
O k u r 05 Mayıs 2017 23:11
0
Akif, çok ortak paydamız vardır. Ama bunları ortaya çıkarmak için belli ki bu ortam kafi değil.
anothervorld 06 Mayıs 2017 20:46
0
Okur: yorumunuza yaptigim yorumdan, hakikaten ayni fikirde oldugumuz fikrine mi vardiniz ? Ben islamci degilim. Muslumanim.Ama benimsedigim hayat tarzini temsil ettigini sanan AKP nin bunu normalin cok ustunde dile getirmesi ve oteki onlarca sebep beni AKP den uzaklastiriyor. Vurgulamak istedigim husus keske AKP Tr deki herkesimi kucaklayacak politikalar izlese..ilk kuruldugunda oldugu gibi..islami degerler yerine evrensel degerlere yogunlassa ..
anothervorld 06 Mayıs 2017 20:55
0
Okur: yorumunuza yaptigim yorumdan, hakikaten ayni fikirde oldugumuz fikrine mi vardiniz ? Ben islamci degilim. Muslumanim.Ama benimsedigim hayat tarzini temsil ettigini sanan AKP nin bunu normalin cok ustunde dile getirmesi ve oteki onlarca sebep beni AKP den uzaklastiriyor. Vurgulamak istedigim husus keske AKP Tr deki herkesimi kucaklayacak politikalar izlese..ilk kuruldugunda oldugu gibi..islami degerler yerine evrensel degerlere yogunlassa ..
anothervorld 06 Mayıs 2017 23:49
0
Okur: yorumunuza yaptigim yorumdan, hakikaten ayni fikirde oldugumuz fikrine mi vardiniz ? Ben islamci degilim. Muslumanim.Ama benimsedigim hayat tarzini temsil ettigini sanan AKP nin bunu normalin cok ustunde dile getirmesi ve oteki onlarca sebep beni AKP den uzaklastiriyor. Vurgulamak istedigim husus keske AKP Tr deki herkesimi kucaklayacak politikalar izlese..ilk kuruldugunda oldugu gibi..islami degerler yerine evrensel degerlere yogunlassa ..
O k u r 07 Mayıs 2017 21:44
0
Antothervorld, Müslüman için tek evrensel değer İslam'dır. Müslüman olmak kanarya sevenler derneğine üye olmak değildir.
arıza 05 Mayıs 2017 09:11
bu ülkede komünist parti kurulması serbest... şeriat'ı benimseyen ve benimsetme gayretinde olan parti kurulması yasak... neden?... çünkü diyor adam, şeriatçı parti iktidara gelebilir... komünistlerin toplumda karşılığı yok... bunu kural olarak kemalistler koydu, liberali, demokratı bilmem nesi hiiiç sesini çıkartmadı... neden?... e hani demokrasi, ifade bilmem ne?.. mahçupyan da sessizdi sessizdir... sonra da islamcıları az demokratlar, çok demokratlar, demokrasi düşmanları, reisçiler, pelikancılar, ılımlılar filan ve falan gibi ayırımlarla 'analiz' etme gayretkeşliği... demokrasi havarisisiniz ya soruyorum: sizin şeriatçıları (yakın geçmişte bu korku ile türbana varıncaya kadar müslüman anadolu halkının değerlerini) yasaklamanızla, -mesela- korkunuz gerçekleşirse ve şeriat gelirse, şeriatçıların sizi yasaklaması arasında ne fark var?.. cümleyi 140 karakterden uzun olduğu için anlayamayacak tövit kafaya sadeleştirilmiş örnek: fransa bizdeki ohali eleştiriyor. adamın biri denk getirip sordu hollande sizde de var. herifçioğlu çıktı ve alenen 'bizdeki farklı' dedi... nasıl farklı?.. bizim görebildiğimiz tek fark şanzelizede elinde taramalı tabancalarla sokak başlarını tutmuş tam teçhizatlı askerlerin olması ve bizde olmaması... nasıl farklı?.. bizim görebildiğimiz bir bara dalan 3 adamdan ibaret bir 'işe' 14 yaşında tövit atan çocuğu gözaltına alacak kadar hastalıklı bir demokrasi... islamcılarda entellektüel yokmuş... peh... kastettiğiniz iki niçeden savuşturma, batının orta malı fikirciklerinden aparma üç beş yave, varoluşçuluğu milan kunderadan, sosyalizmi alkolik zizekten, hikayeciliği elin po dan araklama ile yürüten tiplerin islamcılarda da olmasına rağmen sizler gibi medyatik imkanlarla gazlanamaması...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 14:12
1
Fatih'te yürürken yanımdaki kız arkadaşıma (üzerinde pantolonu ve kısa kollu bir bluzu olduğu halde) omuz atan cüppeli, sakallı adamlar şeriat istediğinde benim kaygılanmamam mümkün mü? Üstelik bu adamlar, kız arkadaşım beni zorla çekiştirip götürmeseydi benimle orada kavga etmeye de hazırdılar. Bunun tersine tanık olsam, yani komünist biri bir kızı sırf türbanından dolayı eleştirse veya taciz etse, aynı şekilde ona da tepki gösteririm, hiç şüpheniz olmasın. Hiç kimse "çoğunluk bende" diyerek bir başkasının hayatına şekil vermeye kalkışmamalı. Herkesin şu soruya doğru yanıt vermesi gerekiyor: Önce insan mıyız, yoksa insan olmaktan önce şucu bucu muyuz? Şunu da unutmayın, hiçbir rejim kendisini ortadan kaldırmayı amaçlayan akımlara müsaade etmez. Almanya'da Nazi Partisi kuramazsınız mesela. "Bizdeki komünist partiler?" derseniz, boşverin, onlar da "sosyalist demokrasi"den bahsediyorlar zaten. Ama şeriatçı olup da demokrasiye düşman olmamak da mümkün değildir. Aksi oksimoron, ucube bir şey olur.
arıza 05 Mayıs 2017 17:31
6
şeriatçıar omuz atar hikayen yersiz... kız arkadaşın değil kızın olduğu zaman görelim senin bu hususta demokrat ve özgürlükçülüğünü... iptidai örnekçilik, patlak gözlü, çatlak sesli, koca dişli göbekli şeriatçi resmini sende yalamış yutmuşsun belli ki; halide edip mamülüdür; afiyet olsun!.. hiç bir jejim kendisini ortadan kaldıracak. (...) bu edebiyatda klişedir... demagoji ve demokrasinin topu taca atma edebiyatıdır; cevapları verilmiştir... özetle 'bu durumda demokrasi 'uygulanamaz' bir ütopyadır şeklinde cevabı özetleyebiliriz.. cevaplar benim değildir özet benimdir... diğer yandan, ben herkesin çıplak gezmesini istiyorum -mesela- kadınların mini etek değil tamamen çıplaklık özgürlüğünü istiyor ve taraftarım... adam -ihtimalki sen de- bunada tiraz ediyor; medeniyet ahlak filan falan... yav arkadaş anlamadığım şu: neden sınırları daima sen belirliyorsun?.. senin benden ne farkın fazlan var... farzet çıplaklar partisi olarak biz azınlığız: sırf çoğunluksun diye bana niye baskı yapıyorsun; nerde kaldı demokrasi, özgürlük filan... bu yazdıklarım benimsediğim fikirlerim değil; bir tür demokratlara demagoji tırpanı kaabilindendir... bir nevi 'son demagoji bükücü' diyebilirsin...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 19:47
1
Seriatla komunizmi mukayese etmek akla zarar. Turkiye'de komunizm hicbir zaman genis kitlelere hitap etmedi. Nufusun %1i bile komunist ideolojiye inanmadi bu ulkede. Halbuki buyuk cogunluk Sunni Musluman. Seriat tehlikesi her zaman mevcut burda, simdi daha da tehlikeli. Dindar bir iktidar var, siyasi islamin da gonlunde yatan aslan seriattir. islamin hukuku seriattir cunku. Artik o kadari da olmaz diyenler tehlikenin farkinda olmayanlardir.
SD 05 Mayıs 2017 21:13
0
Heh he! Rıza bey, şeriatçı parti kurma dilekçenizi yanlış yere vermişsiniz. İçişleri Bakanlığı'na vermeniz gerekiyordu. Hoş, ben bakan olsam, bu empati yoksunluğunuz ve dayanılmaz önyargılarınız nedeniyle size dernek kurma izni bile vermezdim. Diğer yandan şu "çıplaklık istiyorum" demagojisi de bana epey tanıdık geldi. Medeni bir şekilde tartıştığımız bazı şeriatçıların sıkça başvurduğu, ters uçtan kof bir ikna çabasıdır. Oysa, istedikleri gibi yaşamalarında bence sakınca olmadığını defalarca söylemiştim kendilerine. Bu arada, kim diyorsa artık, çıplaklığın ahlakla hiçbir ilgisi yoktur.
anothervorld 06 Mayıs 2017 20:59
0
Karar okuru 14:12: Sizi destekliyorum
Akif 05 Mayıs 2017 09:03
Sadece Türkiye İslamcıları mı büyük mütefekkirler yetiştirmedi sevgili Etyen ? Hangi ideoloji (İslamcılık da bir ideolojidir), hangi düşünce özgün mütefekkir yetiştirdi ki ülkemde ? Hangi sosyal bilimin kurumsal ilkelerini içselleştirdik ki, hangi düşünme metoduna sahibiz ki, düşünür yetiştirebilelim ? Türkiye İslamcılığı, İstiklal Marşımıza alternatif olarak, “Allahın seçtiği kurtulmuş millet !” dizesiyle başlayan şiiri Büyük Doğu Marşı’nı öneren Necip Fazıl’dan beri, milliyetçiliğin güdümünde yol aldı. Bu nedenle Türkiye İslamcılığı Milliyetçi-Muhafazakar- Komünizmle Mücadele Derneği ufkunu aşamadı ve “sağ” diye isimlendirilen seçmen kitlesini oluşturdu. AKP’nin tabanı bu “sağ” seçmendir. Yani AKP, Erbakan hareketinin değil, Menderes, Demirel ve Özal hareketinin devamıdır. Bu siyasi hareketlerin ortak paydası, dinle ilişkilerinin, seçmeni kandıracak “miktar” ile sınırlı olmasıdır. Birileri “ezan” satarak, diğerleri “türban” satarak geçinip gittiler. Bu çizgideki bir partinin “devlete eklenmemek”ten başka bir yolu yoktur. Kemalizmin olmazsa olmazı ‘ÜNİTER ULUS DEVLET’in bayraktarlığını yapan AKP’nin isminin İslamcılıkla anılması fahiş bir yanlış okuma değilse nedir ?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 09:02
ÖZELLİKLE SON PARAGRAF ÇOK ÖNEMLİ.İSLAMCILIK AHLAKİ DURUŞ VE TAVIR OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ.SÖZ KONUSU OLAN BUYSA İKTİDAR İSLAMCILAR İÇİN ÖNEMLİ OLMAMALI. ENTELLEKTÜEL SEVİYE İÇİN AYNI ŞEYİ DÜŞÜNMÜYORUM YAZILDIĞI KADAR DERİNLİKTEN UZAK OLDUĞUNU DA DÜŞÜNMÜYORUM.
evin 05 Mayıs 2017 07:14
açıkçası akpdeki islamcıların akibeti beni hiç ilgilendirmiyor. biz gezide hukuk tanımaz inşaat lobisine direnirken, orantısız polis şiddetiyle ölürken, yaralanırken içlerinden bir tanesi çıkıp da "yeter artık, bu çocuklar düşmanımız değil bu yapılanlar yanlış" dedi mi? hayır demedi... biz fetö soruları çalıyor diye yırtınırken havaya bakıp ıslık çalanlar bunlar değil miydi? hayatta kadim bir kural vardır; ne ekersen onu biçersin...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 07:01
Bence şu anda net şekilde bir düşünsel anlamda M. Akif - Abdulhamit mücadelesi yaşanıyor. Ya da daha eski için Abuzer, Hz. Osman örneği de verilebilir belki. Bu örneklerdeki muhalif olan şahsiyetlerin, yaşasalardı, pelikanları desteklemeyeceklerini düşünüyorum. 15 yıl Akparti'ye oy vermiş bir vatandaş olarak bu pelikan olayının bir an önce sonuçlanmasını ve taraf tutmak zorunda kalmayacağımızı umuyorum.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 06:59
Adil düzen, hak, adalet, özgür düşünce vb söylemleri demek iktidara giden yolda söylenmiş hoş sözlermiş. Trenden inme vakti gelmiş...
O k u r 06 Mayıs 2017 12:33
0
Hem Adil Düzen diyen Erbakan'ı yüzde bir buçukla mezara gönder, hem de Ak Parti üzerinden Adil Düzen'e hesap sor. Şaka gibi bir şey...
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 05:33
Etyen Bey, olmayacak duaya amin demek aliskanliginizdan vaz gecmiyorsunuz. islam referansli bir siyasi parti secimle iktidara geldi ve devleti ele gecirdi. Bugun gelinen noktada Cumhurbaskani devletin butun faaliyetlerini kontrol ediyor ve AK Parti'nin de kendisini kayitsiz-sartsiz destekleyen bir organ olmaktan baska islevi kalmadi. Sizin bahsettiginiz "ahlak, seviyeli siyaset, etik kaygilar"vs gibi seyler yok. Pelikancilar, troller de daha cok uzun zaman bu ulkede siyasetin onemli bir parcasi olarak varligini devam ettirecek. Cumhurbaskani her ziyaret ettigi ulkeye pelikancilari, trolleri de yanina alarak gidiyor, gormuyor musunuz?
KARAR OKURU 05 Mayıs 2017 03:38
Sayın yazar bunca derin girizgaha ne gerek vardı...mesele gayet basit: AKP kendine seviyeli siyaseti, ahlakı, adaleti hatırlatacak her türlü objeden kurtulmak istiyor, o varmak istedikleri hedef her ne ise o yolda pürüz istemiyorlar. Bahsettiğiniz 'islamcılar'a da saygı duyamıyorum artık, bunca olan bitene yeterince itiraz edemedikleri için.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN