Back To Top
Dönüşü gözükmeyen yolda…

Dönüşü gözükmeyen yolda…

- A +

AK Parti’nin hikayesini yazmak isteyenlerin cevaplaması gereken en temel soru muhtemelen şu olacak: Acaba kuruluş ilkeleri yönünde devam ettiği takdirde oyları yüzde altmışa doğru gideceği belli olan bir parti, niçin aksi tarafa meyletti ve de bunu yaparken iktidar olmasını zorlaştıracak bir siyasi sisteme geçmeyi tercih etti? Bugünden geriye bakıldığında irrasyonel gözüken bu hamle, yapıldığında da öyleydi ve o zaman benim gibi birçok insan tarafından dile getirildi.

Parti ve onun tabanı açısından olumsuzluğu açık olan bu adımın basit bir nedeni vardı… Erdoğan her şeyi tek başına ve kendi bildiği gibi yönetmek istedi. Liderin sırf istediği için bunu becerebilmesinin nedeni muhafazakârların ataerkil kültürü ve siyasi hayatımızda her zaman yeri olan oportünist kuşatmaydı. AK Parti’nin ilkelerine sahip çıkmak isteyenler ise bu süreçte ya sessiz kaldılar ya da dışlandılar.

***

Olay bir uçağın bizzat pilotu tarafından kaçırılmasına benzedi. Yanlış yöne gittiğinizi bilseniz bile durdurmaya kalkmak çok riskliydi, çünkü yönetim değişikliğini ima ediyor ve kavga vermeyi gerektiriyordu. Bunun partiye verebileceği zarar çok fazla olabileceği gibi, iktidarın kaybına da sebep olunabilirdi. Böylece herkes duruma razı oldu ve Erdoğan dizginleri denetimsiz bir model içinde ele alma şansı yakaladı.

Bu noktada şunu sormak durumundayız: Bu kadar deneyimli bir siyasetçi olan Erdoğan nasıl böyle bir ‘hata’ yaparak partinin iktidar olanaklarını zora soktu? Muhtemelen cevap, Erdoğan’ın bunu bir hata olduğunu düşünmemesidir… Kendisini tek adam yapacak ve denetimsiz bir yürütmeye izin verecek olan sistemde de yüzde altmış alabileceğini düşündü. Taban üzerindeki gücüne güvendi. O tabanı istediği gibi yoğurabileceğini öngördü…

Esas hatası da bu oldu. Muhafazakâr kesim son yirmi yılda çoğulculaştı, bireyselleşti ve sosyolojik değişim Erdoğan’ın beklentisinden saptı. Bu olgunun gözlemlenmesiyle birlikte MHP bağımlılığına doğru giden yola girildi. AK Parti tabanındaki kayıp, MHP’den gelecek destekle kapatılacaktı. Ne var ki bu tercih iktidarı klasik bir sağcı partiye indirgedi. 12 Eylül’ün ruhunu, ideolojisini ve siyasi kültürünü başkaları adına sırtlamayı tercih etmenin, muhafazakâr cenahta olumsuz bir karşılığı olacağı açıktı ve bugün o noktaya gelmiş bulunuyoruz.           

Son iki yılda parti açısından geriye dönüşü kolay olmayan bir değişim yaşandı. Kısa süre içinde AK Partililik yerini Reisçiliğe bıraktı… Her alanda kendi kararını hayata geçiren ve o kararı tek doğru olarak sunup biat isteyen Erdoğan’ın etrafına, buna razı gelip buradan kariyer, maddi imkan ve siyasi nüfuz devşiren bir dizi hizip toplandı. Karar mekanizması keyfileşirken, bilgi, uzmanlık ve liyakat işlevini yitirdi. Reise bağlılık içeriği belirsiz bir ‘davayı’ sahiplenme anlamına gelirken, o davanın üzerindeki tehditlere inanılır hale gelindi. Çünkü tehditlerle mücadele mekanizması büyük bir maddi imkanın üretim ve dağıtımını ifade ediyordu…   

Sonuç, yakın çevresinin abartılı övgülerine mazhar olan bir iktidar odağının, sistematik hale gelen yanlış kararlara mahkum olmasıdır… Bu bağlamda partililerden gelen eleştiriler nifak sokma olarak yaftalanırken, parti organlarının siyaset üretme isteği de lidere şirk koşma olarak sunulabildi. 

***

Gelinen noktada Erdoğan’ın partinin genel başkanı olması bu siyasi hareketin tercih imkanını elinden alıyor ve geri dönüş yollarını daraltıyor. Görünen o ki ‘tuzağın’ geri kalanını Erdoğan kendisi inşa etmek zorunda kalacak ve önümüzdeki sürede herkes adına kritik bir karar vermeye zorlanacak.

Bir kıssa ile bitirelim… Adamın biri şeyhine iman ve sebat sayesinde suyun üzerinde yürünüp yürünemeyeceğini sorar dururmuş. Şeyhten teşvik edici bir yanıt alamayınca da günlerden bir gün kızarak oradan ayrılmış. Nitekim otuz yıl çalıştıktan sonra geri döndüğünde artık suyun üzerinde yürüyebiliyormuş… Büyük övgüler bekleyerek marifetini göstermiş… Şeyh ise yüzüne bakmış ve sormuş: “Peki, vazgeçebilir misin?” 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa Soylutürk 19 Haziran 2018 14:11
Sayın etyen bey hala eski haramanları savuruyor..Yeni birşey yok !!..Erdoğan'nın da bu bayatlamış fikirlere ihtiyacı yok !...Sırf çeşni olsun diye M.H.P. düşmanlığı üretiyor lakin onunda toplumda karşılığı yok !..Etyen Bey bu ruhi saplantıyı atlatabilse belki..Yeni şeyler yapabilir !...
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 15:43
Suruçtaki ölümlü olayı dahi seçim malzemesi yapan anlayışı Allah a havale ediyorum. Ölüleri ayırmadan 4 ölü 3 ü hdp li 1 ri akp li. Farkeder mi ikiside hayatta değil değdimi. Ey akp li milletvekili. Kardeşini oy uğruna fedamı ettin. Hele baba ve oğulu oksijen tüpü ile hastanede kayletmek nedir ? Allah hepinizi ıslah etsin. Oy istemek nedir be kardeşim. Sanane kime oy vereceğinden. Birde Erdoğan ve Soylu nasıl bu olayı yalan yanlış dinlemeden veriyor sanki mutlu olmuşlar ellerine fırsat geçmiş hdp yi karalayacak ya. Peki sorarım 3 hdp 1 akp nasıl olmuş bu
ramazan gün... 18 Haziran 2018 14:09
hiç bana anlatma!.. muaviyeye 'hz' ve 'ra' demedikçe, etyen senden daha yakın!..
a.dirim 18 Haziran 2018 11:25
Akp nin 16 yılını özetleyen güzel bir yazı. Ne yazık ki Erdoğan'ın yakın çe vresi bu tür düşünceleri hiç dinlemiyor, okumuyor, kafa yorma zahmetine katlanmadan reislerinin her emrini sorgusu sualsiz yerine getirmektedir. Erdoğan, aldatıldık, yanıldık derken hiç alınmıyorlar. Oysa kendilerinin de bu yanılgılar önemli payları vardır.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 13:36
0
peki Sn. Erdoğan kimseyi dinliyormu.???
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:17
Tek kişiye yetkileri verme çabasını anlamadım gitti. 81 milyon farklılıklarıyla mecliste olması huzur getireceği kesinken bu paronayalık nedir?
adamlar 18 Haziran 2018 10:03
Karar alma yetkisine sahip bakanlar , Reise ayak uyduramıyorsa, o zaman tüm yetkileri alacak ve karar verecek bir sistem kurulmayacak mı ?. Milletin beklentileri umutları, hayalleri, hayal kurulan projeleri vb KİM TAKİP EDECEK. Reis ayakta olduğu müddetçe MİLLETİN TEVECCÜHÜ ve desteği arkasında olacaktır.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 23:43
Durum ancak bu kadar iyi özetlenebilirdi. Akliniza fikrinize sağlik
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 22:32
Ethem bey, merak etme şu yolunu buldu. 10 defa kaybetmiş kılıçdaroğlu nasıl CHP başında duruyorsa, Chp nin genel başkanlığına layık görmedikleri Muharrem inceyi Cumurbaşkanı adayı yaparak ve kendini dev aynasında göre M.Akşener Oldugu yerde hiç merak etmeyin. Tayyip bey 52-55 arasında seçilir. Eeee rakip olmayınca,Tayyip bey rekor kırmak için çıtayı yükseltti.
Okur 17 Haziran 2018 23:57
1
Siz neden bahsediyorsunuz Allah aşkına? Yazının konusu Ak Parti´nin değişimi, toplumun geniş kesimlerinin rızasını alarak yönetebilme becerisi, seçimleri kim kazanacak değil. Ayrıca, temel meselemiz memleket nasıl yönetilecek ise, meseleye futbol maçında taraf tutar gibi kişileştirilerek yaklaşmak ülkenin geleceği açısından son derece yetersiz, kaygı verici bir tutum.
KARAR OKURUufuk sener 17 Haziran 2018 21:20
Kahvehane zihniyetine benzer bir yazi
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 21:02
Etyen beyin de dedigi gibi, dava dava diye tutturduklari sey nedir allah askina? Bilen var mi?
anothervorld 17 Haziran 2018 20:57
Mahcupyan su dakika istese batinin en zengin, gelismis ulkesine, prestijli bir pozisyon ile iltica edebilir.Batida Ermeni lobileri guclu,bir o kadar da saygin.Etyen istese o lobilerden herhangi biriyle anlasip, gucunu, pozisyonunu mevcut hukumetin zaten rezalet olan imajini daha da asagi cekmek icin kullanir.ego tatmini, intikam duygulari ile hareket etse emeline kolayca ulasir. Etyen bu memleketin yetistirdigi Istanbullu , entellektuel, zeki bir gentleman ama Anadolu cocugu yurekli, mutevazi,hakikatperest olmaya calisan ve ulkesinin iyiliginiisteyen bir vatandas haksizliketmeyin!
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 20:56
Bazı yorum ve özellikle beğeni sayılarına bakınca fetöcü çevrenin son umutları da tükenmiş
Ben hasta bir reisciyim sevdim sevecem o adamgibi adam
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 00:16
0
Zaten hasta olmasaniz saglikli dusunebilirdiniz.
a.dirim 18 Haziran 2018 11:15
0
Bu yazı da hastalar için değil, sağlıklı düşünenler için yazılmış..
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 16:03
2
Aferin sana:)
anothervorld 17 Haziran 2018 20:19
@13:16: Bu memleketin imkanlarini fetoye peskes ceken,"ne istedinizde vermedik"diyen bizzat reisin ta kendisidir.Ha diyebilirsinizki "niyeti temizdi.Fetonun bumemlekete iyilikler getirecegini saniyordu".Bu, gercekdahi olsa haketmedikleri sekilveolcude fetoye imkan tanimasi kabuledilemez. Hakikatperest,vicdansahibi bir lider hatasini kabul eder,istifa ederdi. Oyle yapsaydi suan ondannefret edenlerin dahi saygisini kazanmis,kalplerdeki yeri bambaska olmustu.Zirvedeyken birakacakti Erdogan.oyle yapmadi.kaybedisi patetik olacak.Kendisini eskiden desteklemis biri olarak uzulecegim haline.Ve O nun b
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 18:54
Erdoğan nefretiyle yanıp tutuşanlar dikkat, Erdoğan sağ olduğu sürece bir 10 yıl daha 2028’e kadar Erdoğan iktidarına alışsanız iyi olur, millet geç buldu asla bırakmaz
Valla hiç kimseden nefret etmiyoruz. Yaptıkları için Erdoğan'a da teşekkür ediyoruz. Ama millet olarak artık TAMAM diyoruz. Oyumuz Saadet partisine.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 22:37
5
Yazıdaki her şeyi doğrulamış oluyorsunuz. Aklınızı tek bir insana teslim etmek ve o ne yaparsa yapsın alkışlamak.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 11:12
0
Akıl tutulması derler buna :)
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 18:53
Suyun üzerinden Yenikapı’ya akn var. Yenikapı’da dönüşü olmayan iki milyon kişilik dip dalgası başladı...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 21:52
0
“Peki, vazgeçebilir misin?”
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:17
2
21:52, Devlet işinde dervişlik olmaz. Etyen bu işlerin acemisi.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 17:59
Allah’ın Aslanı Tayyıp Erdogan. Sen kukre sen kukre kı Feto korksun.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 21:51
2
Kükremek için de promptere ihtiyaç duyacak mı:)))
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 17:38
Havuzun sularinda kaybolan Hurriyet'in okuyuculari buraya akin etmeye basladi. Secimden sonra Karar'i da satin alirlar. Halkin %50si nefes alamayacak.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:57
İyi Parti'yi kurdurmamak için ellerinden geleni yaptılar. Kurulunca baskın seçimle İyi Parti'yi seçimlere almamaya çalıştılar. Kendi ağzıyla YSKyı geç karar verdiği için eleştirdi. CHP bu ayak oyununu bozdu. Son görüntüde HDP için söyledikleri ortada. Ama nafile barajı geçecek. Saadet ise büyük süpriz yapabilir. Seçim kendi söylemiyle çantada keklik değil. Erdoğan iktidarda kalmak için her ayak oyununu deniyor ama bu sefer ayağına dolandı. Zamanında kendisine oyun kurulurdu. Nereden nereye...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:49
hata yaptığını görmemek için asılçırpınansensinMahçupyan!ordu hapse atılana kadar erdoğan ayıya dayı dedi-bunun adı da pragmatizm oldu!hepsi bu kadar!öncelerisen iddia ettin, şirinpayzın ısrarla sordukca: antidemokratik bir yola doğru gidiyorz dedi ama sen ısrarla öyle birşey olursa halkın desteğini kaybeder! ama bunu söylediğnde destek neyse şimdi de o!!!! ve hala kalkmış kendinle yüzleşmemek için uydurduğun bu fantezileri yazabiliyorsun- sen bir tatil yap bence!
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:47
Erdoğan’ı tek adam rejimi kurmakla itham etmek onu tanımamaktır. Taksiciyle, kamyoncuyla, yaşlısıyla, genciyle, gariple, grebayla, mülteciyle, birebir dert dinleyen istişare kanallarını sonuna kadar açık tutan bir lider. Ve en önemlisi Erdoğan kendini aydın gören yazarların temennileriyle değil, mazlum mültecilerin dualarıyla dimdik duran bir liderdir, Allah’ın izniyle yine kazanacak
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 19:10
0
Allah askina dua mua diyorsun, muslumanlik adina ne yapildi, Basortusu vekamusal alanda bazi degisiklikler disinda? Islamin en temel sarti adalet, hukuk, milliyetciligin olmamasi, ister kabul edelim ister etmiyelim tayip erdogan sekuler bir lider, oda digerleri gibi kendi yonetimini Ayakta tutmaya calisiyor, Hakki hakim kilma cabasi yok, Eger islami göz ile bakacak isen bir hüda par Var birde saadet partisi, dogruya dogru, kendim stratejik olsun diye Dini duygular ile degil Realist oldugum icin hdp ye oy verdim Arti temel karamollaoğluna.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 23:18
0
Partilimisiniz yoksa Reisçimilisiniz? yoksa rivrivcimisiniz?
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:10
PES DOĞRUSU. Aşağıda son yorumlara baktımda. akp nin ve sn.erdoğanın yanlışlarının müsebbibi karar gazetesinin yazarlarıymış. sn. erdoğan hep bu yazarların dediği gibi yapmış ondan Türkiye bu hale gelmiş. Şimdi taktik bu demekki. yazarlar üzerinden akp ve erdoğanı aklamaya çalışıyorlar. Dış düşmanlar,haçlılar, faiz lobisi, iç düşmanlar, hainler, münafıklar derken kategoriye yazarlarda eklendi. SIRA KİMDE BEYLER. Bu arada ülkenin durumunun bozuk olduğunuda kabul etmişler demekki.
ramazan gün... 17 Haziran 2018 20:20
12
bunu mu anladın?. taktik filan.. oysa tam da bundan bahsediyorum: meseleyi kendi nefsini temize çıkarma yoluna sokmuşsun bile; erdoğanın hataları.. HİÇ KİMSE YAPTIĞININ SÖYLEDİĞİNİN SORUMLULUĞUNU TAŞIMIYOR.. vicdan.. ahlak.. 'su üstüne çıkmışsın' bile!.. Allah büyük; hiçbir şahsı hedef almadan, ALLAH MUNTAKİM!..
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:05
(5)sonra iş nereye varıyor biliyor musunuz? ‘dip dalgayı göremedik’ edebiyatına!. Hepiniz için kendi mevzuunda benzer durum söz konusu. Bak söylüyorum, her kesim için; KUMDA OYNUYORSUNUZ, NE DİP DALGASI, ‘DİBİNE KADAR DALGA’ GELİYOR!. Hakanın lafı geliyor aklıma; ‘bu çocuklar yakacaklar paris'inizi’!.. ve sizler 'bir biçimde' bir mecrada 'su üstünde' kalıp, başka ahkamlar keseceksiniz 'sağ kalanlara'!..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 23:47
1
Butun yazdigin safsata 190 yorumun icinde boguldu gitti be ramazan :))
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:03
(3)Siz ise, ‘köy köşenizde’ kutuplaşmama ve yumuşaklık edebiyatına yatıyorsunuz. ‘analiz’leriniz bitmiyor. Oysa, arada sırada yattığım yerden göz attığım televizyon haberleri ile ben, 28 şubat öncesi bizim sarıya ‘darbe yapacaklar; bizde yaylaları söyleriz artık’ demiştim. 15 temmuz ve öncesi bizim emreye ‘geliyor’ demiştim. (bunu artislik olsun diye söylemiyorum; beni asla ‘göremeyecek’ ve tanımayacaksınız)
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:02
(3)Ak partiyi destekleyen, ‘temsilini’ orda bulmaya çalışan ‘ideolojik bakışı’ olmayan çocuklardan bahsediyorum. BUNLAR, TAM 16 SENEDİR HİÇBİR İNSANIN TAHAMMÜL EDEMEYECEĞİ GERİLİM YÜKÜNÜ SIRTLARINDA TAŞIYORLAR!. Siz ise, fetöcülere veya bilmem ne laik cemaate ‘öf’ demenin onlarda gerilim oluşturduğunu zannediyorsunuz; onlar olmayan şeyin lafazanlığını yapıyor; BU ÇOCUKLAR YAŞADIKLARI ‘ŞEYİ’ DİLLENDİREMİYOR!.
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:02
(2) Ben ‘radikal’ değilim!. ‘radikal olana’ yabancı değilim ve radikalliğin kokusunu alıyorum; bir takım kalıplara oturmayan her yaklaşımı ‘radikal’ olarak fişleyen size, ‘radikal olanı’ tarif etmeye çalışıyorum; ama ‘kokuyu’ tarif etmek neredeyse imkansız!. SOKAKTAKİ BU ÇOCUKLAR KENDİLERİNİ İKTİDAR OLARAK HİSSETMİYORLAR!. ‘ben de halkla konuşuyorum’; neyine konuşuyorsun?. Seni gören adam ‘sen gibi’ konuşmak istiyor senle; daha kötüsü bu çocukların ‘dillerini’ unutmuşsun!.
ramazan gün... 17 Haziran 2018 16:00
(1) 'anlamıyorsunuz'!. konu ben değilim; ben, evinden işine giden basit bir esnafım. birgün 'aşağıda' kıyamet kopsa, balkonda çayını yudumlayıp seyredebilecek olan adamım. sizi tanıyorum; her köşe yazarı 'ay of dı taygır'la başlar. zaman içinde ekranlarda 'takım elbisenin kalitesindeki yükselme'yi takip edebiliriz. 'bir köye' dahil olmuştur artık; ilk baştaki 'toplumsal kokuyu' dillendiren adam, kafa olarak'dişi'leşmiştir. akıllı olanı çözümü, blokları veya bu gibi yorumları gezerek aşma yoluna gider..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:59
FETÖ cübbesi yalaya yalaya siyasi rantın kıyısına kürek çeken, teröristlerin taziye çadırına adam yollayarak,terörle mücadeleye sed çekmeye çalışan CHP şimdi de hdpkk şemsiyesi altında miting yaparak bölücülere ve bölücüğe destek çıkmada bayağı irtifa kaydetmiş gözüküyor ey makûl muhalif arkadaş aç gözünü,gör oyunu, boz büyük-bütün oyunu ve oyunları...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 18:47
1
Eee zamanında Haburda davul zurnayla ksrşılamalara ne oldu. Bunu söyleyecek en son kişi sizlersiniz.
Faki 17 Haziran 2018 15:51
KARAR OKURU, herseye cevap vermek zorunda degilsin. Isin gucun yok mu? Boylesi okuru ilk defa gordum. Herkese laf yetistiriyor. Yazmak zorunda degilsin. Emeklisin sanirim. Is guc yok, uretimde yok. Birak bu isleri. Siyaset sana gore degil. Etyen beyin kosesini mesgul etme lutfen
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 17:05
0
Oyle demeyin. Demokrasi cok seslidir. Sevmesek de cok seslilik guzeldir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 14:20
2
17:05, Evet demokrasi çok seslidir. Ama hep güçlü olanın sesi işitilir...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:37
Bu yolun dönüşü hiç olmadı... İşgal 1453'te başladı diyenlerle, Fatih'in nesli arasındaki mücadele yolu... Hep var olacak... Not: Şeyhe söyle, balıklar da suda yürür... Suda yürümek mühim değil, mühim olan istikamet...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:25
Erdoğan karşıtlığı ile kara propaganda yapmaya çalışan muhalefetin bir elini de batılı güçler tutuyor. Dünyanın en prestijli gazetelerinden biri olan Washington Post "Türkiye'de Erdoğan dönemini sonlandırmak için muhalefet sonunda birleşti" başlıklı bir yazı ile okurlarına Millet ittifakı güzellemesi yapan gazete, seçimler için oldukça umutlu.Meclisteki çoğunluğu elde etmek ile Cumhurbaşkanlığını alabilmeyi uman muhalif cephe için bir değişim öngören WP, Türkiye'nin iç meselelerine müdahil olmaya çalışıyor.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 18:50
0
Zamanında Ak Partiye yapılan Batı övgülerine çok seviniyordunuz ama.
Okur 18 Haziran 2018 00:30
0
Biz nasıl nerdeyse hergün “Batı” hakkında konuşuyoruz, batıdakiler de bizim hakkımızda konuşuyor – bizim onlar hakkında konuştuğumuz kadar çok olmasa da. Gazetede haberle, yorum yazmakla iç işlere nasıl müdahale ediliyormuş? Yoksa, ABD, Avrupa´da gazeteler iktidarların talimatıyla mı yazıyor zannediyorsunuz? Unutmayın, 2012’de Almanya´da Cumhurbaşkanı C. Wulff bir kez bir gazeteye şahsıyla ilgili bir haber nedeniyle müdahale etmeye teşebbüs ettiği için istifa etmek zorunda kaldı...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:09
Değişen Dünya arenasında TC devletinin yer alabilmesi için değişiklik kaçınılmaz olmuştur. İster beğenirsiniz ister begenmezsiniz çünkü dünya daima değişen daima ileriye dönük olarak yenilikçi yaklaşımlar içinde kendini bir adım ileri dönük ivme kazandırmanın yollarını ararken biz oturup bakmamaliyiz zaman kavramı her dönemde olduğu gibi günümüzde de önemini korumaktadır. Ainstain zaman kavramına yıllar önce önemli vurgu yapmıştır. Bundan önce de Hz Muhammed miraca yükseldiğinde yine zaman içinde zaman geniş lemesi yaşamış zamanın ne kada
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:50
Geriye gidişin sebebi siyasi değil yanlış ekonomik politikalardır. deniz bitti..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:40
Otuz yıl uğraşıp su üzerinde yürüyebilen biri neden vazgeçsin , bu özelliği kazanmış birisine neden vazgeçmesi söylenir . Cumhurbaşkanı üzerinden verilen bu misal pek yakışmadı . Şeyh ile halkı , adam ile Cumhurbaşkanı kastediyorsaniz bu örnek tutarsız , tersi ise yine tutarsız . Selamlar
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:31
kendisinin de akp yi desteklediği zamanlarda ahmet altanda tayyibe yanlış yaptığını akıllı edalarla anlatmaya çalışıyordu.tayyipte ona beni senin fikirleri mi iktidara getirdi kapa çene i demişti vede haklı çıkmıştı
Yusuf 17 Haziran 2018 13:59
Erdoğan alışılmış sıradan bir lider değil, nerden anlıyoruz? 15 yıldır Erdoğan ve Ak parti özelinde yapılan tüm analizler, tanımlamalar ve saptamaları boşa çıkarmıştır. Akademi camiası ve entelektüel kesim önce takkeyi önüne koyup kendi hatalarıyla halkı anlama noktasındaki eksiklikleriyle yüzleşmelidir. Erdoğan bir markadır, siyasetin Ordinaryüsü haline gelmiştir bunu halkla kurduğu kesintisiz bağlantıyla sağlamıştır, anlayana..
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:21
4
Evet dogru. Ataturk’de Tayyıp Erdogan gıbı pragmatıktı. Butun asırı milliyetcileri, orta yol tutmak ısteyenlerı, komunıstlerı bır kenara koyup işimize bakalım arkadaş demiş. Vurmuş neşteri ucak yapmaya baslamışlar. Sonra gelenler bır kısmı Nazı olmus bır kısmı komunıst sımdı bunlar Mustafa Kemal’ın askerıyız dıyorlar. Tam tersı sen kurtulus savasında Mustafa Kemal’le Ankara’da degıldın arkadas bogazda Beyaz Ruslarla rakı alemınde ıdın.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:56
Bu süslü laflarınızla partiye bir dönem hakim odunuz.Avrupa birliğine gireceğiz diye her hürlü sapık yasaları kabullendirdiniz, kürt sorunu diye diye pkk ya vergi toplatıp, mahkeme kurdurup adı konmamış özerklik ilan ettirdiniz.Fetoyu baş tacı ettirip diyalok adı altında batının değerlerini meşrulaştırdınız sonra bu millete 15 temmuz gibi büyük bir acıyı yaşattınız vb...Şimdi bunlara Tayyip reis karşı çıkınca gözünüzde kötü oldu tabi.Şimdi de iktidarı düşürme adına vatanı bile düşürmeyi göze aldınız.Ülkenin, çocuklarımızın gelece
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:47
Peki, vazgeçebilir misin? Yükseklere çıkarsın yada mecbur bırakılirsin ... ama ineceğim dediğini kimse duyamaz çünkü inmek yoktur oralardan yıkılır gidersin... Referandumda hayır diyenler terörist ilan edildi mi bu ülkede ... OHAL ne ise yarıyor yada kime yarıyor. Ekonomi de son durum ne akaryakıt elektrik doğalgaz. Ne kadar artacak ... Dolar altın nerede. Faizler niye artıyor işsizlik niye artıyor. Enflasyon niye fırladı. Dünya bize niye düşman. Bu ülkeyi kim yönetiyor sorumlusu hep başkalarımı
Okur-yazar 17 Haziran 2018 13:36
Sayın Erdoğan’ın partisini % 60 oya çıkarabileceklen neden daha riskli bir yolu tercih ettiği sorusu cevaplanması gereken en önemli sorulardan birisidir. Bunun sebebi ülke menfaatlerini kendi siyasi ikbalinin önünde tutması olmasın? Böyle bir tercihle kendisi siyasi yarışı kaybetse bile ülkenin yeni sistemle daha iyi yönetilebileceğini ön görmesi Cumhurbaşkanının vatan sevgisinin, dürüstlüğünün ve içtenliğinin en büyük ispatıdır. Bunu anlamamakta direnmek bu erdemlere yabancı olmaktan başka bir bir anlam taşımaz...
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:31
Bir Cumhurbaşkanı adayının ,bir iki yıllık serencamı;15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile evi arasında 1 kilometre bile mesafe olmayan Akşener’in o meşum gecede sessizliğe gömülüp ardından “15 Temmuz başarılı olamayınca” sahaya inmiş bir aktör olduğunu hiç unutmamak lazım.Demem o ki, Türkiye’de “faşist merkezler” varlığını dün olduğu gibi bugün de sürdürüyor. 27 Mayıs’ta da, 28 Şubat’ta da, 15 Temmuz’da da buradaydılar. Fırsatını buldukları anda vazifelerini yapacaklar. Bizse “Rabbim fırsat vermesin” diye üzerimize düşeni yapac
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:55
32
Guzel yazmıssınız. Kelıme haznenız de cok ıyı. Cok okudugunuz bellı oluyor. DEVAM.
Adalet Yakın 17 Haziran 2018 16:51
0
Bahçeli’nin 17-25 gösteren saatle poz verdiğini de unutmayalım tabi.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:12
Temel bir hatanız var; Sayın Erdoğan böyle bir sistemi partisine ve ülkeye kabul ettirebildiği için istiyor. Sayın Cumhurbaşkanı son derece pragmatist bir politikacıdır. İmkan görmediği hiçbir adımı ne kadar çok isterse istesin asla atmaz. Her zaman uygun koşulları bekler.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:36
2
Dünyada esi benzeri olmayan bir sistem gelecek. Şuan elinde her 8moan var. Son 2 yıldır ne istedi de yapamadı.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:02
43
Evet Tayyıp Edogan’ın en onemli ozelliği pragmatık olması bu yuzden ideolojisi yok. Yanı takıntısı yok. Hatalarını tekrarlamıyor ve duzeltıyor. Zaten butun dunyada pragmatık polıtıkacılar basarılı oluyor. Mesala yukarıdakı yazayı yazan yazarın takıntılı oldugu bellı oluyor. Cunku belırlı bır dusuncede ısrar edıyor. Zaten bu yuzden danısmanlıkta basarılı olamadı.Ucak yapalım dıyoruz adam kendı zıhnınde urettıgı felsefelerı sıralıyor. Ucak ucak kardesım bırak felsefeyı.
Kemalettin 17 Haziran 2018 13:06
Geçmişi hatırlayalım, Mahçupyan ve diğer liberal entellektüel kişilikler Erdoğan’ı açılım konusunda razı ettiler, Erdoğan risk aldı ve gövdesini bu zorlu sürecin altına koydu. Sonuç ne oldu? Hendekler, sokak savaşları, örgüte katılımda zirve, bölünmeye yönelik her türlü kirli senaryo devreye sokuldu. Demekki bu yazar çizer taifesine çok dikkate almamak gerekiyormuş, Erdoğan en sonunda olması gerekeni yaptı, büyük bir tecrübe sahibi liderlik ülkeyi yeni ufuklara taşıyacaktır. DEVAM
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:57
Bazıları daha önce paylaşılmış olan yorumları tekrar paylaşıyorlar. Hem de ardı ardına güzellemeler yaparak. Bu platformda sayısal yorum çokluğu bir sey ifade etmiyor. Burası sandık değil. Herkes görüşlerini ifade ediyor özgürce ve saygı çerçevesinde. KARAR camiası edeplice yorum serdeden herkese imkân tanıyor. Algı oluşturmaya çalışmanın bir getirisi yok. Sorgulayan ve tarışan çoğunlukta burada. Sayısal üstünlükle mesaj verip fikrimizi değiştireceğini düşünüyorsan yanılıyorsun.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:36
1
sn 1257.bu köşedeki sayısal üstünlük sizde.bunundami farkına varamadınız
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 19:01
0
Sayısal üstünlük sizde diyerek kastettiğiniz millet ittifiakı ise sanırım evet. Çoğunlukla Saadetli arkadaşlar var. Ama muradım Cumhur ya da Millet Ittifakı karsilastirmasi değildir. Birisi çok ya da az diye ne haklı olur ne haksız. Azsındır ama öyle bir şey söylersin ki çoklarının aklını başına getirir. Saygılarımla.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:47
Türkiye ve Erdoğan muarrızı muhalefetin geldiği son nokta.."1 yıl 8 ay önce bir gece vakti Türkiye’nin Kürt bölgesinin BAŞKENTİ olan ve ailemin yaşadığı Diyarbakır’da tutuklanıp burayagetirildim.Ailemlevearkadaşlarımla aramda yaklaşık 1700 km’lik bir mesafe var..." Cezaevinde olmasını sürekli vurgulayarak Avrupalılara mağduriyet görüntüsü vermeye çalışan Demirtaş, "Cezaevinde kısıtlı koşullarda olsam da, Avrupa siyasetini yakından takip etmeye devam ediyorum. Ne yazık yarı-açık cezaevinde özgürlüğü için mücadele eden Türkiye vatandaşla
Kemalettin 17 Haziran 2018 12:39
16 yılda Erdoğan’ın liderliği ve siyasi dehasıyla ekonomi, sağlık, altyapı, demokrasi, insan hakları ve özgürlükler konusunda yaptıklarını unutturmaya yönelik bir yazı. Aslında yazarın söylemek istediği “Erdoğan neden benim istediğim gibi davranmıyor”
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:27
2
Ekonomi ve eğitimde ne yaptıklarını kimse anlamış değil ( eğitim seviyesi yükseldikçe oy oranı azalan akp seçmeni hariç ) ancak bu iki alanda şuanda nerde olduğumuz belli insanlar dindar ve eğitimli değil. İşsiz ve karamsar ve pişman...
Ehl-i İrfan 17 Haziran 2018 12:28
S.Mahçupyan,lafı evirip çevirmeye ve dolandırmaya hiç gerek yok. CHP’nin, İyi Parti’nin ve Saadet’in “demokrasi de demokrasi” diye destek verdikleri S Demirtaş, PKK ve terör destekçisi bir adamdır. Hakkında yürütülen soruşturmalardan biri de HDP Genel Başkanı olduğu dönemde bütün talimatları PKK’dan aldığına yöneliktir.Zaten hep bu katillerin arkasında durmuştur. Kandil’e gitmiş, terörist kıyafeti giymiş, ülke düşmanları ile fotoğraf bile çektirmiştir.Kendisi söyledi. Demirtaş’ın hayallerinden biri de proje terör örgütü PKK’nın b
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:30
3
Demirtaş bir mülakatta referandumda kürtlerin evet oyu kullansın diye abdullah öcalan ıslak imzalı belge ile oy isteyen akp li yetkilileri zikretmişti. Bunu nereye koyacağız
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 14:29
0
Çamur at izi kalsın. Çözüm sürecinde Demirtaşı öne sürüp arkasında gizlenen hükümetimiz değil de kimdi.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 16:05
3
13:30, Bu devenin neresi doğru, Öcalan evet deyin diye kağıt mı imzalamış. Eğer öyleyse Demirtaş Öcalana karşı mı gelmiş... Bu yalan avcı yalanını geçti.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:16
Yeni TÜRKİYE ,Sınavlarda katsayı adaletsizliğine son vermek demektir. Davos’ta katillerin yüzüne karşı “One Minut” demektir. 2023, 2053, 2071 hedefleri ve bu hedeflere koşar adım gitmek demektir. IMF’den borç alan bir ülkeyi IMF’ye borç verebilecek duruma getirmek demektir. Mağdur ve mazlumların sesi, umudu demektir. FETÖ’nün ipliğini pazara çıkarmak, DEAŞ, PKK ve YPG gibi terör örgütleriyle etkin mücadele, Kandil’e Türk Bayrağı dikmek demektir.24 Haziran seçimleri ile bu Milleti bu hedeflerden alıkoymak isteyen dahili ve harici bedhahlar yin
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 12:14
İktidar olduğunun ilk gününden itibaren sistem içi ya da sistem dışı bir yığın tuzakla mücadele eden ve neredeyse kimyası bozulucak bir duruma gelmiş olan bir siyasi hareketin hala ve dimdik ayakta olmasının tek sebebinin Erdoğan olduğunu görememek böyle bir şey olsa gerek herhalde!
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 13:13
2
24 hazıranda Erdoğan'ın didik durup durmadığını göreceğiz hepberaber
ramazan gün... 17 Haziran 2018 12:04
(4)misali tersinden koyuyorsun(kaç defa söyledim bu işte pek mahirsin. bi de 'bi sigara vermekte') erdoğan, su üstünde yürümenin 'kıymetsiz' olduğunu biliyor;burada su istünde yürümek 'seçim kazanmaktır'. o 'istikamet'arıyor; bu kelimeningüncele düşen gölgesi 'istikrar'! seninde dediğin gibi 'kazanmayı bile riske atarak' VAZGEÇİYOR! bunu kaç kere yaptı; fetö, çözüm süreci vs. yalnız kalmış olmasını 'tek adamlık' olarak görüyorsun;ordan bana bakıyor;biz politikacıya değil insana açız; ne kadar başarırım bilmem ama ONU YALNIZ BIRAKMAYACAĞIM!
metin p2 17 Haziran 2018 12:02
TÜRKİYEmiz artık hayır diyebilen,imfyi kovabilen,işkence ve aşağılanmanın olmadığı bir adli sistem,sağlık alanındaki iyileştirmeler büyük bir başarıdır.Bunun yanında eksileri de vardır.En başta yapılacak bazı icraatların hemen seçim öncesine denk getirilmesi,bütün aşağılanmaya rağmen hala ab üyeliği peşinde koşturulması,aile ilgili bazı kanunların iyileştirilmemesi mesela zina suç olmaktan çıkarıldı ve ömür boyu nafaka ve en son da 6814 sayılı aileyle ilgili çıkarılan kanun.Dış politikada bütün çaba ve iyi niyetliliğe rağmen başar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN