Back To Top
AB ile safları sıklaştırma zamanı

AB ile safları sıklaştırma zamanı

 - Son Güncelleme: 08.08.2019 Perşembe 08:40
- A +

Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarını vize uygulamasından azade etmek için bazı şartlar ileri sürüyor:

Terörle mücadele mevzuatında değişiklik, kişisel verilerin korunması ile ilgili düzenlemeler, cezai konularda AB ile işbirliği, Europol (Avrupa Polisi) ile anlaşma, yolsuzlukla mücadele konusunda adımlar ve biyometrik pasaporta geçiş.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evvelki gün Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, bu şartları süratle yerine getireceklerini söyledi.

İyi olur.

Sadece seyahat özgürlüğümüzün alanının gelişmesi bakımından değil, aynı zamanda ve bilhassa hukuk devletinin ihyası (aslında inşası) bakımından da iyi olur.

***

Erdoğan, “Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefimizi koruduğumuzu” ve “her şeye rağmen yarım asırlık tam üyelik mücadelemizi pozitif gündemle sürdürmeye çalıştığımızı” da söyledi o konuşmasında.

Şahsen tam üyelik ısrarını gerçekçi bulmuyorum ve hem Türkiye-AB ilişkilerini hem de Türkiye ile tek tek Avrupa devletleri arasındaki ilişkileri geren bu ısrar yerine ayrıcalıklı ortaklığın daha pozitif bir gündem olacağını düşünüyorum.

Bana öyle geliyor ki “Tam üyelikten vazgeçmeye hazırız, ayrıcalıklı ortaklığın şartlarını konuşalım” dediğimiz anda AB ve tek tek Avrupa devletleri öyle bir rahatlayacak ki, o rahatlık içinde Türkiye’ye her zamankinden daha cazip tekliflerde bulunacaklar.

Gerilimsiz bir ortamda işbirliği alanlarının genişleyeceğini ve çoğalacağını zannediyorum.

“Türkler geliyor” kâbusunun sona ermesiyle Avrupa siyasetindeki aşırı sağın zayıflayacağını -ve merkez partilerinde aşırı sağ ile rekabetten mütevellit olumsuzlukların azalacağını- da zannediyorum.

AB ile ilişkilerin hangi çerçeve içinde yürütülmesi gerektiği meselesi bir yana…

Erdoğan’ın AB’ye tam üyelik bahsinde sarf ettiği şu cümle, o bahisten bağımsız olarak da fevkalade önemli:

“Avrupa Birliği küresel bir aktör olmak istiyorsa, öncelikle Türkiye’yi kazanmalıdır.”

***

AB’nin Türkiye’ye ‘nanik’ yapmayı alışkanlık haline getirmesi, hele Donald Trump yönetimindeki Amerika Birleşik Devletleri ve Vladimir Putin yönetimindeki Rusya Federasyonu ile adeta soğuk savaş halinde olduğu şu konjonktürde bile Türkiye ile safları sıklaştırmaktan imtina etmesi, üstelik Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıklar münasebetiyle Türkiye aleyhtarı bir tutum takınması hiç rasyonel değil.

ABD ile Rusya arasında sıkışıp kalan Türkiye’nin Avrupa Birliği ile iyi münasebetlere tali bir önem atfetmesi de hiç rasyonel olmaz.

Konjonktürden istifade ile Avrupa Birliği’ni kazanmak için elinden geleni yapmalıdır Türkiye.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 09:13
AB bizi kıskanıyor. Hala anlamadın mı? Çek gurbetçileri AB’den bak gör AB iki günde nasıl çöküyor.
mutlu yücel 08 Ağustos 2019 17:31
Bir hayal dünyasıdır yaşıyor sayın yazar. Kimsenin umrunda bile değiliz. Sadece zarar gelmesin yeter anlayışında avrupa. Kendi kendimizi avutuyoruz. Bugünün şartlarında avrupa nere biz nere. En az 100 ile 140 sene arası geriyiz. Amerikadan 150 ile 200 sene geriyiz. Rusya ve iran da bir 100 sene avrupa ve amerikadan geri. Sorun ise geri gitmeye devam ediyoruz.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 23:56
1
Bu asırlara varan ileri geri muhabbeti ne yahu! Şu hesabı nasıl yapıyorsan bi deyiver de biz de aydınlanalım! .. Ayrıca avrupa abd bizden ileri derken kriterin nedir? Sakin bana bu batı dediğimiz emperyal kültürün, sanayi devrimi ile ivme kazanan 150 yılı bulan süredir, tüm dünyaya empoze ettiği, bir takım beyannamelerle süslediği kendi ölçütlerini de sayma! Sakin bana eşcinselliği içselleştirmiş, aileyi yok etmiş, bireysel ve bencil yaşayanların yaşantısını da sunma! Ekonomik zenginlik? Tüm dünyanın kanını eme eme elde ettikleri mi? burda da ticaret safsatası hiç yapma boşuna! Sen iyisi m
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 11:30
1
mutlu Yücel, bu ne aşağılık kompleksi yahu. Geri nedir, ileri neresi ? Üçüncü Dünya'nın kaynaklarını, oralarda satın alarak iktidara getirip tuttuğun kukla yöneticiler sayesinde talan edip zengin olmak mı ? O ülkelerde bu yüzden hır çıkınca, iki tarafı da verdiğin silahlarla birbirine kırdırıp, bütün idareyi kendi kölelerine teslim etmek mi ? Nedir ?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 17:27
Tek kurtuluşumuz AB, yoksa bizim ne hukukumuzdan ne demokrasimizden bir nane olmaz. AB den kopunca nerelere savrulduğumuz malum.
Mutlu Yücel 09 Ağustos 2019 00:31
0
bu yorum benim değil
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 17:25
Reisi sorgulamayın o her şeyin en iyisini bilir bakınız onun önderliğinde 17 boyunca yolsuzluk yok, adalet yargı en güzel şekilde ilerliyor faizler dolar iniyor Türkiye 2023 e kadar uçacak Reisin önderliğinde. Hukuk adalet ve yolsuzluk anlamda Reisimizin ve ak partimizin çok yüksek fedakarlıkları sayesinde zirvedeyiz herkes halinden memnun.
Köroğlu 08 Ağustos 2019 14:17
Türkiye, hem devlet hem toplum olarak AB normlarının çok uzağında. Demokrasi ve hukuk kültürü yok. Çoğulculuk içselleştirilemiyor. Kıbrıs ve Kürt meseleleri güvenlikçi zihniyetin çözümsüz politikalarına terk edilmiş. Bu koşullarda en iyisi imtiyazlı ortaklık. Hem güvenlik, hem ekonomi için AB’ye ihtiyacımız var. Bu ihtiyaç bu şekilde giderilebilir.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 00:03
1
Kıbrıs ve Kurt meseleleri güvenlikçi zihniyetin cozumsuz politikalarına terk edilmiş!!.. peki çözümlü politikan nedir? Uluslararası hukuk diye tapindiginiz kurallara göre oynayan Türkiye! gelin anlasalim paylaşımcı bir çözüm sunan ama kabul görmeyen Türkiye! Ama cozumsuz güvenlikçi politika Türkiye, öyle mi!? Ne yapsaydı peki , bi deyiver de cahilligimizi süpürelim! Hasta misiniz siz nesiniz?? Bu arada güvenlik için bizim AB ye değil , AB nin bize ihtiyaci var! malum AB ile kan coğrafyası arasında biz varız, yani tampon meselesi ! kapiş!
saim 08 Ağustos 2019 13:53
yeni zelanda kadar olamadık.adamlar afganistan ve ıraktaki askerlerini geri cekiyo.turkiye afganistanda hala emperyalist islam dusmanı amerikanın emrinde natonun bekciligini,finolugunu yapıyo.amerika feto,ypg gibi terorist orgutleri himaye ederken,turkiye natonun emrinde Amerika ile beraber afganistandaki musluman katliamına ortak oluyo,bu ne yaman bir çeliski,ihanet,ne vahim bir durum böyle.turkiye böyle devam ettigi surece belalar,azaplar eksik olmaz.
Mustafa ALSANCAK 08 Ağustos 2019 13:07
Sn yazar durumu tam kavramış bir tavır içinde AB’nin elli sene geçmiş olmasına rağmen Türkiye hala da AB kapılarında yalvar yakar bizi de aranıza alın diye bekleyip duruyor. Romanya gibi bir ülkeyi üye yaptıktan sonra şimdi Avrupa’nın her köşebaşında Romanyalı dilencilerden geçilmiyor. Beri Türkiye’yi Üyeliğe kabul etmemek için türlü bahaneler uyduruyorlar.Adamlar Türklerin bir günde bir milyona yakın bir kalabalıkla Avrupa yoluna çıkacakları korkusu ile yaşıyorlar.Türk ordusunun prestijini yıkma yolunda Türk hükümetlerine baskı yapıp yasaların çıkmasını becermişlerdi.AB yolu dikenli bir yoldu
Ülkene dön seni tutan varmı 08 Ağustos 2019 17:48
3
Sen neden ab ülkesindesin ülkene bu kadar aşıksan sahte milliyetçi
Garip 08 Ağustos 2019 12:27
Avrupa Birliği üyelik yolunda kazançlarımızı kaybetmemeliyiz.Bizim üzerimize üye olan ülkelerden eksiğimiz neydide bu yolda patanaj yapıyoruz.Bazı şeyleri hemen çıkaranlar bunuda düşünüp güzel ülkeme ve güzel ülkemin insanlarına faydalıysa tatil demeden bayram demeden güzellikler için çalışmalıyız.AB eşit adalet olcaksa,insan hakları çiğnenmeyecekse,insanımız kazanacaksa,mutlu olacaksa AB yolundaki engelleri acilen kaldıralım.İyilikler fazla beklemez.Biz üzerimize düşeni yapalım.Kendimizi donatalım.Komşu komşuya,ülke ülkeye ,insan insana muhtaçtır.Baksana ormanlar ve sular korunamıyor.
Ahmet 08 Ağustos 2019 11:37
Bu yazı ile aforoz edilebilirsiniz. Aman dikkat!
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 11:26
Hakan Bey , Allah size sabır versin .... Okuyucu kitleniz hergün sizi okuyor ve hergün ayrı ayrı sövüyor sayıyor ne müslümanlığınız kalıyor ne islamcılığınız hem Hakan bugün ne yazmış diyorlar sizsizde yapamıyorlar hemde verip veriltiriyorlar. Ama emin olun sizin gazetecilik hayatınızı takip eden binlerce okurunuz doğru yada yanlış görüşlerinize (insan olmanın gereği olarak)şahit olmuştur fakat samimiyet ve dürüstlüğünüzden ve delikanlı ruhunuzdan hep etkilenmiştir. Ama bu okurlarınız yorum yapmaz ve size dönük hoyrat yorumlardanda rahatsız olur benim gibi binde bir birşeyler karalar.
tamam 08 Ağustos 2019 17:51
0
Yani siz daha düşünemeden Hakan bey yazmış diyorsunuz aman tanrım bu ne iltifat.
Takipci 08 Ağustos 2019 11:20
Diyanet Isleri Meali. Maide 51: Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 00:52
0
Diyanetin görevi bumudur? Hadi başlan bi söyleyiver!
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:37
AKP’nin AB’ye girme gibi bir derdi hiç olmadı. Kendi iktidarını konsolide etmek için, bilhassa TSK’ni politika dışına itmek için AB’de birtakım reformlarla kandırıldı ve onların desteği alındı. İktidara tam hakim olunca, ne reform ne demokrasi kaldı. AB bu şark kurnazlığını gördü ve artık onlara güvenmiyor.
basr 08 Ağustos 2019 10:15
abd ve rusyanın, türkiyeyi terbiye için anlaşmış oldukları, açıkça ortaya çıkmış olduğuna göre, türkiyeyi tekraren avrupa kapısına (yalvarmaya ve sekülerleşmede devam etmeye) mecbur ediyorlar...çok kutuplu emperyallerin tek düşmanı, sözüm ona islam ülkeleri..çok ve gereğinden fazla öten , türkiye horozu ilk sırada..amaç ab a sokmak değil..kapısında terbiye etmek..sonuçta önünüze koyarlar , oynarsınız, yazarsınız, okursunuz..3. dünya böyledir..mutlu kurbanlık halsinasyonları ve meleşmeleri, ümmeten milleten hepimize mübarek olsun..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 12:28
2
ABD ve Rusya'nın anlaştığını nereden biliyorsunuz?
basr 08 Ağustos 2019 17:27
0
halen kendimizi yönettiğimizi sanıyoruz ya , hayret ediyorum..darbe girişiminden itibaren, hükümetin yetkisi elinden alınmış, üst akıl tarafından, yönetim, iç dış uzlaşık konsersuyuma devr edilmiştir..ve halen , meclis ve siyaset kurumları, sadece vitrin olarak, (muktedirlikleri ellerinden alınmış) tiyatroculardır..halkın seçtiklerinin hiç bir fonksiyonu kalmamıştır.medya dahi, tam anlamıyla kontrolde ve tek bir düğmeden türk halkını sevketmekte kullanılmaktadır..türk halkı , iradesine ipotek konduğu gerçeğini anlamakta ve ağlamakta malesef çok geç kalmıştır.
mutlu yücel 08 Ağustos 2019 10:15
Yazarımızın"ayrıcalıklı ortaklığın daha gerçekçi olacağını"söylemesi gayet mantıklı bir tesbit ki bu da ilk defa dile getiriliyor.Aradaki katı buzların ertilmesi, iki taraf içinde yavaş ve güven veren bir sürecin başlatılması,meseleye daha rasyonel, akılcı yaklaşımın kapılarını aralayacağından isabetli bir tesbit, yazarımıza teşekkürler.
Beda va 08 Ağustos 2019 10:06
İngiltere in çıkacağım diye uğraştığı deliğe giremedik diye üzülüyoruz. Girmek için yıllardır ne istedilwrse yaptık yapacağımıza söz veriyoruz. Akıl bedava ama bizde herhal akıl tutulması var. Ülkeyi onlar istediği için değil bu halk hakkettiği gibi yönetirse iz onlar sizi zaten davet ederler yani aynada kendinize bir bakın ve silkelenin daha AB
Karar Okuru 08 Ağustos 2019 09:43
Bu anlayışın böyle bir o yana bir bu yana savruluşu enterasan. Avrupa bağnaz hristiyanlığın ortaçağ bağnazlığını aşarak gelişti. Bizde bu ilkel bağnazlık hala yaşıyor. Bu düşünce sahipleri bu anlayışla sosyal kalite ve refahı artıramayınca Avrupa geliyor akıllarına. Sorun avrupa ya da batı değil hiç bir şey üretemeyen doğulu toplumlar. Hepsi kapalı, doktrin peşinde otoriter ideolojik kuru kalabalık ve yoz.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:42
17 dakika önce giriş yaptığı yazılan karar okuru kardeş..Kimi eleştirdiğini yazsaydı iyi olurdu..Yani,Hakan ALBAYRAK sağcı mı?AB ne demekmiş bir yazar mısınız?..Din'i hayattan bu derece soyutlayan laik-seküler ideolojiye eğer meşruiyet kazandıracaksan din adına değil kendi adına konuş..İslam'ın kendi dünya görüşü yokta mı hem İslamcı hemde dünyalı(yani dünyevi) bakış açısı oluyor..Ne dediğinizi bir anlasak iyi olacak..
alperen 08 Ağustos 2019 07:54
Bu islamcı,Allahu ekber nidalarıyla toplantılar yapan yazara ne olmuşta İslam devleti ve toplumu özlemlerini bir yana atmış,AB nin küfür ve şirkten mülhem dünyasına girmenin hevesinde ..Nasıl bir İslam anlayışı ki AVRUPA küfr dünyasının müktesebat,kanun,uygulama ve kısacası velayetini kabul anlamına gelen bu düşünceyi taşıyabilir..Biz biz olarak İslamın tevhid ve şeriat esesları dairesinde yaşayarak kimden faydalı birşey varsa alırız..Onların İslamı reddeden dünyalarına girerek değil..Türkiye ideolojik olarak zaten AB de biraz rütuj lazım..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 08:08
2
Bir. İslamcılık ile sağcılık farkını bilmiyorsun. İki. AB nin ne demek olduğunu bilmiyorsun. Üç. Hakan Albayrak’ın hem İslamcı hem dünyalı bakış açısını bilmiyorsun. Dört. Türkçe’ne rütüj lazım!
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 07:30
AB'yi kazanmak nereden çıktı şimdi? Hristiyan kulübünü kazanmaya çalışan İslamcı. Anlaşılan bizim İslamcıların tek kırmızı çizgisi CHP ve Atatürk. Bunun dışında kaygıları da düşmanlıkları da.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 02:35
Avrupa, ABD kültürünü biraz bilen, onların kültüründe direkt reddetmenin olmadığını bilirler. Mesajı dolaylı yoldan verirler. Türkiye kabul etmemekte ısrar ederken aslında Avrupa’ya ait olmadığını da ispat ediyor. Bizim siyasilerin bizi böyle kapıda bekleyen yapışkan ülke gibi göstermeye hiç hakları yok. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız. Saçma sapan AB’ye tam üyelik hedefiyle vakit kaybetmeyin. İki milyar euro içinde Avrupanın sınır kapısı olmayı bırakın. Suriyeliler geri dönmez ama edirne kapısını aç hepsi avrupaya gider.
Karar Okuru 08 Ağustos 2019 02:32
Suriyeli burada ne ise Türk orada o. İstemezler ve haksızda değiler. Kapıyı açınca oraya hucum ederiz. Bizim bağnaz sol, sağ ve dincimiz emperyalizm, kokuşmuş batı der başı sıkışınca da oralara gitmeye çalışır. Asıl komik olanda geldikleri yeri kaçtıkları yere benzetme çabasıdır.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 02:01
İlahi:),Hakan Albayrak,2016 yılında Sayın Davutoğlu,Reisden bağımsız olarak,AB'nin bu isteklerini yerine getirip,vize serbestliği başlayacağı için,AB nin emir eri olmakla suçlanmadı mı?Türkiye bu gün demokrasi yönünden 2016 daki halinden daha geride.Sahi nasıl olucak bu iş.
Türk oğlu ! 08 Ağustos 2019 01:59
Beyefendi sizi esefle kınıyorum. Siz ki İslamcıların piri, Arap'ların yegane hamisi olarak nasıl böyle bir yanlışa düşüp, Haçlı kulübüne girmeyi heyecanla ister ve beklersiniz. Sizin yapmanız gereken Arap kardeşlerimizle bir olup, Haçlı Avrupa'ya karşı, İslam Birliği'ni kurmaktır. Derhal tevbe etmenizi salık veririm. Saygılarımla.
Ali baba 08 Ağustos 2019 01:42
Hakan yazmiš,,Avrupa birligi Kûresel bir aktôr olmak istiyorsa, ôncelikle Tûrkiyeyi kazanmalidir, ya herkes Tûrkiye ve Tûrklerden Neferet edip kaçiyor, avrupa birligi Tûrkiyesiz kûresel bir Aktôr olamazmiš,,miš, miš, ya 50 yildir dilenciler gibi kapisinda bekliyoruz, sahi bu c,b,degilmiydi,ki Demokrasi bir araçtir diyen, Ben nasil bu adamin sôzûne gûveneyim,
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 00:09
0
Birliğe girmekten değil, ortaklıktan bahsediyor.. sinir komşun, tarihi ortağın, coğrafi birlikteliğin AB yi Türkiyesiz politikalarında eksik bırakan en mühim etkenler.. öyle ya da böyle AB ile Türkiye arasında sıfır diplomasi iki tarafa da zarar..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:17
Hakan sence hukuk devleti miyiz
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:19
Konjektur den yararlanarak AB yi kazanmak ne demek hocam ya, bu AB sizlere göre bir hristiyan kulübü değil miydi ?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:14
Türkiye demokrasi kalitesi bakımından çok gerilere gitti.Araç olarak iyi kullanıldı ama.Bak iktidardayız.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 00:15
AB'nin real-politika disinda otoriter bir Turkiye ile yapmak isteyecegi/yapacagi bir sey yok. Erdogan bitirdi AB surecini. Gecti borun pazari...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN