Back To Top
Adem Özköse Medresesi

Adem Özköse Medresesi

- A +

Adem Özköse’nin ön ayak olduğu “kitap halkaları” ve “Sabah Namazı Devrimi” içimi aydınlatıyor, kalbime sürur veriyor.

Geçen gün sevgili Adem’e bu güzel hareketlerin hülasasını anlattırdım, Karar okurlarıyla paylaşmak için.

Umulur ki bunlardan yeni haberdar olanlarda da iç aydınlığı ve sürura vesile olur.

***

“Bizim hikayemiz aslında ilk olarak üçbuçuk sene önce çay ocaklarında başladı. Önce 5 genç arkadaşla kafa kafaya verip kitaplar üzerine haftalık tahliller yapma kararı aldık. Zaman geçtikçe kitap okuma halkalarımıza katılan genç arkadaşların sayısı arttı. İlk kitap halkamıza Fikir ve Aksiyon Kitap Okuma Grubu ismini verdik. Bu halkamıza zamanla kardeş halkalar eklendi.

“Kitap halkalarımıza katılan genç arkadaşların sayısı artınca çay ocaklarına sığmaz olduk. Havanın soğuk olduğu bir gün dostum Süleyman Ragıpyazıcılar’ı aradım. Sayımız arttığı için çay ocaklarına sığmadığımızı, üşümeyeceğimiz bir yere ihtiyacımız olduğunu söyledim. Süleyman da bize Hüdai Hazretleri’nin Üsküdar’daki mezarının hemen üst tarafındaki Şeyh Konağı’nı haftada bir günlüğüne ayarladı. İstanbul’daki kitap tahlillerimizi Pazar günleri burada, Ankara’daki kitap tahlillerimizi de cumartesi günleri öğrenci evlerinde ve Hacı Bayram-ı Veli’deki MİMCE’de yapıyoruz.

“Şu an dördü İstanbul’da ikisi Ankara’da olmak üzere toplam altı kitap okuma halkamız var. Ortalama yirmişer kişiden oluşan halkalarımızdan Fikir ve Aksiyon Kitap Okuma Grubu, Hasan el Benna Kitap Okuma Grubu, Furkan Doğan Kitap Okuma Grubu ve Ömer Muhtar Kitap Okuma Grubu’nda üniversiteli arkadaşlar eğitim görürken, İtidal ve İstikamet Kitap Okuma Grubu ile Ahlak ve Maneviyat Kitap Okuma Grubu’nda ise liseli arkadaşlarımız her hafta okudukları kitapların tahlillerini yapıyor.

“Aslında bizim kitap halkalarımız asgari 4 sene süren bir dava okulu. Hasan el Benna’dan Sezai Karakoç’a, Fethi Yeken’den Yusuf el Karadavi’ye, Cahit Zarifoğlun’dan Mustafa Kutlu’ya, Necip Fazıl Kısakürek’den Cemil Meriç’e, İmam Gazali’den Said Nursi’ye,  Aliya İzzetbeoviç’den Cevdet Said’e, Said Halim Paşa’dan Akif Emre’ye, Erol Güngör’den Teoman Duralı’ya, Turgut Cansever’den Seyyid Ahmet Arvasi’ye kadar bir çok yazarın eserlerinin okutulduğu kitap halkalarımızda bir taraftan medeniyet bilinci verilirken diğer taraftan ilim, ahlak, muamelat, kardeşlik ve aksiyon alanlarında genç arkadaşlarımız yetiştirilmeye çalışılıyor.

“Türkiye’nin ve ümmetin meseleleriyle ilgili, özgüvene sahip olduğu gibi aynı zamanda mütevazı, mücadeleye önem verdiği kadar sanat ve edebiyat zevki de gelişmiş, dertli, bilgili, ihlaslı, merhametli, cesur, hak ve adalet konusunda hassas, şahsiyetli bir gençlik halkası olmak için çabalıyoruz. Köklerimize, geleneğimize özen gösterirken yeni form ve fikirlere de açık olmaya çalışılıyoruz.”

***

Kitap okuma gruplarının ve kitapları okunan müelliflerin isimleri zaten her şeyi anlatıyor.

Yine de vurgulamakta fayda var, evet; “…medeniyet bilinci… ilim, ahlak, muamelat, kardeşlik ve aksiyon… özgüvene sahip olduğu gibi aynı zamanda mütevazı, mücadeleye önem verdiği kadar sanat ve edebiyat zevki de gelişmiş, dertli, bilgili, ihlaslı, merhametli, cesur, hak ve adalet konusunda hassas, şahsiyetli bir gençlik…”

***

İşin aksiyon boyutuna gelince…

Yarın inşaallah.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 18:41
bu gün arkadaşım başka mesele üzerinden bir cümle kurdu. bu yazıya yorum olur. "KURAN VE SÜNNETİN YAPIN DEDİKLERİNİ BİZ, OKUYUN VE KENDİ ARANIZDA TARTIŞIN DİYE ANLADIK". asla Adem Özköse'nin gayretleriyle alakalı değil bunu yazmış olmam. yeri geldi uyar diye düşündüm. hani cümle zayi olmasın. ben olsam İslam dünyasıyla alakalı okuma grubunun adını Abdürreşid İbrahim Efendi koyardım. Allah Azze ve Celle gayretlerini artırsın ve bereketlendirsin. amin. o okumalardan eleştiren arkadaşların dediği gibi hiçbir şey çıkmasa da birlikte geçirdikleri vaktin hatıratı yeter. o dostluklar muhabbetlerini ziyadeleştirsin. amin. ahir zamanda mümine kalan üç sevimli şeyden biridir yol arkadaşlığı. Allah Azze ve Celle sayılarını artırsın. amin.
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 17:21
Kitap ile buluşturan her çalışma doğru yola çıkar Allah ın ilk emri oku.ama biz okumaya başlayamadik bile ..Umarım sayıları her şehirde artar.yeni nesil doğru yerlerde buluşur ve gelişir
Davut Doğrucu 30 Kasım 2017 16:12
Günümüz "Rol Modelleri" "Erdoğan-Bahçeli"nin YouTube'daki atışmalarını izleyin,."Okuma"lardan daha etkili olduğunu göreceksiniz!
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 15:48
Hâlâ mı havanda şu dövmeler..Yıllarca biz de benzer işi yaptık..Tavşanın suyunun suyu mesabesinde işler..Kolay gelsin..!. Hakan kardeşim şimdi okuduğum şeyler pratik hayat içinde karşılaştığımız, sosyopolitik, sosyo psikolojik, sosyoekonomik .v.s sorunlarımızın çöcğöğmğ sağlayan tavır ve davranış biçimi kazandırmıyor ise, ne diye okumak... Boş boş oku dur..Neye benziyor bir adamın fikir ve düşüncesini! Peki ne mi öneriyorum.. Bir kere dünurvş görüş ve yaşamı biçimi farklı kişileri okuyacaksın..Örnek vereyim..Erdoğan AYDIN 'ın " Islamın Ekonomi Politiği " kitabında, Hayvanlar üzerinden zekat miktarını eleştiren düşünceleri vardı..Derki küçükbaş havanda 1/40 olan dilim hayvanı sayısı artıkça neden 80 de 2,120 de 3 şekilde değil de ,hayvan sayısı artıkça zekat olarak verilecek hayvan sayısı düşüyor..? Keza zekatını emtia üzerinden hesap ve tahakkukuna, eleştirileri vardı.. İlmihal kitaplarındaki tariflerine göre .. Şimdi bu günümüzde yaşadığımız şartlar içinde somut karşılığına dair ,hakkında yeni şeyler söylenmesi gerek.. Kişisel araştırmalarım sonucu ,İslamın adalet, hakkaniyet , Allah'ın Haşr Suresi 7.ayetinde belirtisi, "..taki bu mal belli kişi ve kesimler arasında dönüp dolaşan temerkuz eden devlet olmasın .." sosyoekonomik hedefi gözeten bakış açısı ile bakıldığında elbette aşılması gereken problemimiz olduğunu gördüm.. İzahı bu yazı ile söylemek istediğim şey için uzuncadır... Ama biz hayata soyun anlama ve algı tasavvur dünyamıza göre bakıyoruz hâlâ.Oysa,hayattan tasavvur dünyamıZa bakmalıyız... Peki bu önerinin refaransı yine Kur'an dersem ! Çüşşş.. diyen çok olur.. Sen kendini ne sanıyorsun bunca allame varken dersiniz...Ne yapalım şeyi verin.. Yanlız bir zahmet dinlermisiniz.. Açık bakın Kerim kitaba, Allah ile münafık, müşrik, kafir,.cin.Nrmrut,Firavun diyaloğları vardır.. Allah'ın gaybe ve bu dünya ya dair söylediklerini alaya alan düşünce ve fikirler vardır..Sizce Allah bu düşünce ve fikir prototiplerini (kişi demiyorum) kitabında kıyamete kadar neden okunup durmasını istemiş olabilir.. Sadece gazetelerde haberlerin veriliş formu il e okunup geçsin diye mi kitapta okunsun istemiştir.. İtiraz,isyan, inkar düşünce ve mantıkşarını çürütmek ve yerine sahih,doğru aksi düşünce, bakış açısı, değerlendirme formu öğretilsin diye değilmi..Allah Rab/ Mürebbi değil mi..! Allah 'ın Resülünü terbiye etmesi dikkat ederseniz olaylar ile ,olaylar için de olaylara yön vererek ...! Dön bana dönelim yöntemi ile siz hangi olay için de amel yapmaya yol bulacaksınız... Işte 15 yılda geldiğimiz yer.. Neden Islam bize hayat için de nasıl tavır takınacak , ahlaki ,zihni ve fiili tavır formu kazandırmaya yaramayacak sa aynı şeyleri iki dir..
Ilbeyhan 30 Kasım 2017 15:20
Halkanizda sizde yuce Allahin ve insanligin onunden yolundan cekilin,ABD kucaginda din olmaz olursada FETO gibi olur.Herkesin akli kendine yeter ...Yasasin tam bagimsiz Turkiye,Yasain Allahin gercek hukumleri.Din arap veya arapca degildir
Mazhar osman 30 Kasım 2017 14:39
Sâdece Türk milletinin değil, bütün İslâm ümmetinin hatta bütün mazlum insanların selâmeti için Tayyip Bey'in yanında durmak; milli, İslâmi ve insanî şuurun icâbıdır. Bütün ehl-i küfrün cephe aldığı bir zamanda O'nu yalnız bırakmak gaflet değilse ihânettir. Bil istedim süslüman.
Pori 01 Aralık 2017 00:44
0
De yürü git yahu. Bitesiniz inşaallah.
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 12:41
Istanbul veya Ankarada olsaydım sizin kitap okuma halkalarınıza katılmak isterdim.
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 10:52
Abi mesele klasiklerimiz ufkumuzu açmalı dünyayı kucaklamalı son kalıplaşmaktan korkmalıyız eline diline beline hakim ol tekrarıyla sadece ahlakist oluruz Aziz'im
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 09:21
Yalan vallahi. SEYİT KUTUP niye yok o zaman...
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 08:37
Kuran okuyun hadis okuyun daha bereketli olur
Çok güzel de, yazar ve düşünürlerin için de bir tek Avrupalı, Çinli, Hintli, Rus, Afrikalı yok. Neden?
cevat karakalem 30 Kasım 2017 05:45
Cok guzel bir faaliyet. Belki incelenen kitaplarin kimisinin "mahalle disindan" olmasi da faydali olabilir. Bir Dostoyevki'den, Kierkegaard'dan, Edmind Burke'den v.s. de fayda elde edilebilir.
Has Parti 30 Kasım 2017 04:25
Cemil Meriç 'İn yayıncısı Osman Kavala hapiste bu ara ne ilginç, değil mi? Sayın yazar sizden bir ricam olacak Almanca' yı çok iyi billdiğinizden sadece. Almanya'da Siemens bazı ihaleleri kazanmak için Türkiye 'de rüşvet verdiğini kabul etti mi? Bununla ilgili haberler çıkmıştı bazı vatanhaini gazetelerde ama vatansever gazeteler uzunca bir süredir sadece Türkiye' de değil tüm dünyada büyük şirketlerin devlet görevlilerine verdiği rüşvet itiraflarını haber yapmadıklarından pek emin olamadım. Sizin Almancanıza, ahlak ve vicdanınıza güvenerek küçük bir araştırma yapıp Almanya basınında böyle haberler çıktı mı onu öğrenmek istiyorum. Birde memleketteki vatansever medyanın bu haberlere yer vermemesine, o mahallenin biraz asi bir çocuğu olarak nasıl yorumladığınızı çok merak ediyorum.
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 12:12
4
cemil meriç adını kullanarak güya sureti haktan gözükme kurnazlığı ancak bir fetö aklıdır.
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 13:35
7
cemil meriç adını kullanarak güya sureti haktan görünmeye çalışma, fetöcülerin kokusu km öteden geliyor.
KARAR OKURU 30 Kasım 2017 03:13
furkan'a Allah rahmet eylesin.furkan'a olan vefa borcunu ödediğini düşünüyor mu?ona yeterince sahip çıkabilmiş mi?bunu da sorsaydınız?'giderken bana mı sordunuz?' diyen şahsa hala yaranma çabası içinde.bu çabasından vazgeçmeli.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN