Back To Top
Akşener’in tuhaf bir sözü üzerine

Akşener’in tuhaf bir sözü üzerine

 - Son Güncelleme: 17.10.2019 Perşembe 10:47
- A +

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin olarak “Daha önce devleti hendeklerden çıkarıp alan Türk ordusu şimdi de devleti yanlış dış politikalardan alıp çıkarmaya çalışıyor” dedi. Çok ilginç.

Türk ordusu, devletten bağımsız bir irade mi sergiliyor? Kendi kafasına göre re’sen mi müdahale ediyor gidişata? Devlete rağmen mi çıkardı devleti hendeklerden? Barış Pınarı Harekâtı’nı da devletten bağımsız bir iradeyle mi gerçekleştiriyor? Devletin politikası dahilinde, cumhurbaşkanının komutası altında, hükümetin talimatı doğrultusunda hareket etmiyor mu Türk ordusu? Akşener’in mezkûr cümlesi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hükümet üstü ve dahî devlet üstü bir konumda olduğu eski zamanlarda tabii karşılanabilirdi, ama günümüzde fena halde anakronik kaçıyor.

Anakronikliği bir yana, Çözüm Süreci’ne ve Suriye meselesinin seyrüseferine çarpık bir bakışı yansıtması bakımından da bence sorunlu bir cümle.

***

Çözüm Süreci olmasaydı da hendek terörü olurdu; ama Çözüm Süreci olmasaydı hendek terörü kitlesel destekten mahrum kalmazdı. AK Parti iktidarında yepyeni bir hal alan devlet, Kürt Açılımı ve Çözüm Süreci ile, eski devlet olmadığını, Kürtlerin gasp edilmiş haklarını iade etmeye ve geçmişte Kürtlere reva görülen mezalimin oluşturduğu toplumsal zemin üzerinde yükselen terörü barışçıl bir siyasetle sona erdirmeye ve yepyeni bir sayfa açmaya azmettiğini en ufak bir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde ortaya koyarak, bu uğurda riskler alarak, Çözüm Süreci boyunca -bir çuval inciri berbat etmemek için- PKK’nın bazı tahriklerini görmezden de gelerek “Devlet daha ne yapsın? Gözünüze dizinize dursun!” dedirtmeseydi, “Vur gerilla vur!” diye haykıran on binlerin desteğiyle derinleşirdi o hendekler. Ama ne oldu? Geçmişte “Vur gerilla vur!” diye haykıran kitleler, Çözüm Süreci’nde iyi niyetini gördükleri devletin ihanete uğramasını içlerine sindiremediler ve PKK’nın “halk savaşı” çağrısını cevapsız bıraktılar. O gün bugündür de PKK terörüyle mücadele hatırı sayılır derecede kitlesel bir muhalefetle karşılaşmadan yürüyor. Güvenlik güçleri terörle mücadele yolunda sivil kalabalıklarla muhatap olmak durumunda kalmıyor. Bunda, mücadelenin eski dönemlerden farklı olarak genellikle meşruiyet dairesi içinde kalınarak yürütülmesinin de büyük payı var.

Diyebilirsiniz ki, Çözüm Süreci yerine terörle topyekûn savaş olsaydı işler hendek terörüne kadar varmazdı… Gerçekten öyle mi acaba? Siyasete askerin hakim olduğu ve Çözüm Süreci’nin “Ç”sinin olmadığı 1980’li-90’lı yıllardaki topyekûn savaş, PKK tabanının genişlemesine ve terörün iyice beslenip büyümesine yol açmamış mıydı?

PKK’ya desteğin / katılımın azalması ve PKK terörüyle mücadelenin bugün her zamankinden daha başarılı bir şekilde yürütülebilmesi, başka bazı faktörlerle beraber Çözüm Süreci sayesindedir. Ve Çözüm Süreci nasıl sivil devlet iradesinin tecellisi idiyse, o sürecin ışığında açılan yeni terörle mücadele sayfası da sivil devlet iradesinin tecellisidir.

***

Suriye meselesinin seyrüseferine ve Barış Pınarı Harekâtı’na gelince:

2011’in mart ayında Baas diktatörlüğünün mezalimine karşı kitlesel protesto gösterileri başladı, Baas diktatörlüğü protestoculara kurşun yağdırarak katliam üstüne katliam yaptı, katliamlar rejime tepkiyi büyüttü, protestolar devrim hareketine dönüştü, devrim hareketi yer yer silahlandı, Türkiye bu sürecin başından itibaren rejimi protestoculara karşı müşfik olmaya ve acil demokratik reformlar yapmaya çağırarak -muhaliflere de sağduyudan şaşmamayı, tahriklere kapılmamayı telkin ederek- felaketin önüne geçmeye çalıştı ama sözünü dinletemedi, rejimin şiddeti arttıkça arttı, silahlı muhalefetin dozu da arttıkça arttı, ortalık karışınca durumdan vazife çıkaran El Kaide militanları Irak’tan Suriye’ye geçip IŞİD fırtınasına zemin hazırladılar, PKK da durumdan vazife çıkarıp Suriye’nin kuzeyinde bayrak göstermeye başladı… Türkiye’nin fiili dahlinin söz konusu olmadığı bir süreçti bu.

Günümüz Suriye manzarası ve mülteci meselesi, bu sürecin sonucu. Evet, Türkiye belli bir noktadan sonra devrimcilerden yana tavır koyarak diktatör Beşşar Esed’le köprüleri attı; ama bu tavır, sürecin şekillenmesine tesir etmeyen söz planında bir tavırdı. Bambaşka olsaydı da sürecin şekillenmesine tesir edemez, yüzbinlerce Suriyelinin ölümüne ve milyonlarca Suriyelinin mülteci olmasına yol açan gelişmeleri engelleyemez, Suriye’nin kuzeyindeki PKK/PYD-YPG yapılanmasına da engel teşkil edemezdi.

Türkiye’nin somut tavrı, yani mutedil silahlı devrim gruplarıyla fiilî dayanışma, süreç şekillendikten ve geri dönülmez bir hal aldıktan sonra geldi. İyi ki de geldi. O sayede Türkiye’nin bugün Suriye sahasında güçlü bir tabanı var. O sayede Türkiye bugün Suriye’nin kuzeyindeki terörle mücadelesinde yalnız değil; Türk Silahlı Kuvvetleri ile omu omuza çarpışan, hatta Mehmetçiğe yer yer kalkan olan bir “Suriye Milli Ordusu” var. Dahası, Akşener’in “yanlış dış politika” dediği Suriye politikası sayesinde, Baas rejimi ve müttefiklerini hakkaniyete dayalı bir siyasi çözüme zorlayabilecek mevziler kazandı Türkiye. kazandı ve kazanmaya devam ediyor. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla IŞİD’li ve PKK’lı teröristlerden temizlenen Çobanbey, Cerablus, Bab ve Afrin’de -Türkiye’nin de esenliğine hizmet eden- devrimci idareler kurulmuş olmasaydı, ‘demokratik bir yeni Suriye anayasası’ bugün bu kadar gündem teşkil edebilir miydi? Şimdi onlara Resulayn ve Tel Abyad katıldı. Devamı da geleceğe benziyor.

Son söz: Devletin Suriye politikası doğrudur ve Suriye Milli Ordusu’yla birlikte yürütülen Barış Pınarı Harekâtı bu politikanın zıddı filan değil devamıdır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sayın yazar dahli faaliyetimiz olmadimi ayıp adamların ülkesini viran olmasının yollarına neler neler yaptık sende biliyorsun
Selamlar Hakan bey.
tarihçi 17 Ekim 2019 16:22
sayın yazar Akşener gayet doğru tespit yapmış. hatırlayın AKP-Cemaat el ele ergenekon operasyonu ile TSKyı yerden yere vurmasına rağmen TSKda kalan milli düşünceli insanlar 15 Temmuz amerikan projesini dize getirdi. yani sokaktaki devleti kurtardı. PKK ile barışıyoruz sürecinde Hendek olayları başladı. yine TSK hendek çukurundan devleti kurtardı. Son olarak sıfır sorun olarak başlayıp katil Esed süecinde yine devleti aşağılanmaktan TSK kurtardı. Sen ATATÜRK'ü hiç sevmesen de ATATÜRK'ün dediği gibi "Türk Ordusu Türk birliğinin Türk kudret ve kabiliyetinin çelikleşmiş bir ifadesidir"
istanbullu volkan 21 Ekim 2019 13:45
0
darbeye şakşakçılar türedi vesselam.deneyin de görelim bakalım.tarihçiymiş neyin tarihçisi tabii ki darbenin tarihçisi.
emin kara 17 Ekim 2019 15:15
hakan bey elinize sağlık haktan hakikatten haberi olmayanlara iyi bir ders olmuş
Timur 17 Ekim 2019 14:54
Bu olayda bile Aksener AKP ye catiyor. Yahu birakin kardesim herseyden kendinize pay cikarmayi. Agzi olan konusuyor. Karari Devlet almisdir, devletin basida Erdogandir. Nokta!
Karar okuyucusu 17 Ekim 2019 14:18
Olaylara doğru bakıp yansıttığınız için teşekkürler.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 13:23
Sayın yazar, bir taraftan devletin artık kendileri olduğu düşüncesinden hareketle diğer taraftan da silahlı kuvvetlere karşı geçmişten gelen refleksiyle Akşener'in sözlerine karşı çıkmış ama silahlı kuvvetlerin artık kendi ellerindeki bir güç olduğunu unutmuş ...
Devletimiz terör örgütünün elinde olan suriye topraklarini suriye devletine teslim ederek, esasen Esad ve Rejiminin Türkiyenin ulusal cikarlari icin tercih edilmesi gerektigini, Suriye rejiminin daha az kan döktügünü, suriyede öldürülen milyonlarca insani Esed degil PYD'nin öldürdügünü, bugüne kadar Esed karsiti olan yaklasimin degistirlmesi gerektigini anladi. Zaten davanin ve direnisin bilincinde olan sayin Hakan Albayrak pyd'nin suriye'yi yikma ihanetini cok önceden görmüs ve insanligi uyarmisti. tebrikler tesekkürler sayin Albayrak
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 13:11
Çözüm Süreci olmasaydı da hendek terörü nasıl olacakmış. O mayınlar, bombalar, silahlar devlet güçlerinin pasifize edilmesi sonucu kırsaldan kentlere taşınıp yerleştirildi. Hendekleri temizlemek için 700 can kaybedilmiş, her olanda hayır vardır mı diyeceğiz?
mutlu yücel 17 Ekim 2019 11:47
Çok doğru ve enfes bir tespit. PKK ye katılımın azalmasındaki en büyük neden çözüm sürecinin Kürt Halkının,dimağına yüklediği, barış ta olabilir algısıdır, bu algı içindeki hücrelerden birçoğunun halen yaşıyor olmasındandır ki halk savaşa eleman vermiyor, alabildiğince desteklemiyor.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 11:28
Hala daha devrimde devrim, ne devrimi ise
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 11:19
Sevgili Hakan kardeşim, hakkaniyetli tutumunuzdan ötürü tebrik ediyorum. Yüreğimizden geleni yazmışsınız, kalemi karnına bağlı yazar ağabeyine örnek olması dileğiyle...
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 11:07
Suriye politkasının doğruluğuna inanmıyorum
Mangalda kül birakmamissiniz. Suriye'de kim ortaligi karistirdi. Amerika, ajani, silahi, parasi ile Cuma namazi çikisi olaylari atesleyecek eylemleri kotardi. Karsilik vermesi istendi rejimin. Esad gelin anlasak dediginde de muhaliflerin yaklasti mi? Hayir! Maksat bu ülkede savas çikarmakti, dis güçler basardi. Fecaati okuyamayan gözlere ne denir!?
Bir Türk 17 Ekim 2019 10:13
Yazıyı bir gazeteci değil de hükumet sözcüsü yazmış gibi. Başka bir ülkenin içişlerine karışmayı, muhalefetini silahlandırmayı nasıl savunabilirsin. Bu nasıl bir yazı? Esed zalim de zalimleri devirmek bizim görevimiz mi? Bir zalim de Çin'de var, milyonlarca Uygur asimile ediliyor. Ayrıca hendeklerin olmasında hayır varmış gibi nasıl yazılır. Yüzlerce askerimiz şehit oldu. Yazara yakıştıramadım. Olaylara bakarken insan olduğumuzu unutmayalım...
SİBEL KARAMAN 17 Ekim 2019 14:04
17
Pardon yani,ne yapmamızı buyurursunuz.elin oğlu kıtalar ötesinden gelip coğrafyamızı birbirine katacak,keyfince devletcikler kuracak,canı istedi yağmalıyacak,canı istedi terörist yetiştirecek ve bizlerde sadece bakıp aman yapmayın,müttefikiz,ayıp oluyor demekle yetinecektik öylemi??????? Hakan By tam isabet etmiş fikriyatımıza
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 18:48
0
Selma hanım bize düşen görev 10 bin km den gelen emperyalist ile bir olup komşunun yangınına benzin dökmek olmasa gerek.
Okur ve sorar 17 Ekim 2019 10:03
Devlet ile sivil iktidarı birbirinden ayırmak lazım. Sivil iktidarlar geçicidir. Devlet kalıcıdır. Sivil iktidarları insanlar oluşturur. Devleti de insanlar oluşturur. Ama sivil iktidarlar devletin içine kendi fikirdaşlarını adaletsiz, liyakatsiz, ahlaksız, hakkaniyetsiz bir şekilde (Hayrettin Karaman'ın kulakları çınlasın) sokmaya çalışırsa ve sokarsa devlet geçici de olsa bir sarsıntı geçirir. Çözüm Süreci bu sarsıntılardan birisiydi. Gerçek devletin ellerini kollarını bağlayıp sivil iktidara alan açma operasyonuydu. Başarısız oldu. Suriye operasyonunun sarsıntı oluşturmamasını dilerim.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 09:50
Hakan bey Ali bayramoğlunu lütfen okuyup üzerinde biraz düşünün..Son zamanlarda yazıların tad vermiyor.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 09:45
Çözüm süreci bu ülkenin en büyük projesi ve hamlesiydi, Suriye politikası da en büyük hatası. Çözüm süreci nihayete erebilseydi, Suriye yıkılmaz, demokratikleşir; bizim için ve oradaki halklar için büyük kazanç olabilirdi. Kaçırdık bunu.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 09:40
Akşener kadar taş düşsün sizin gibi yazar takımının kafasına yüreğin yetiyorsa ülkeyi ve ekonomiyi ve işsizliği bu hale getirenleri eleştir
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 14:43
3
Akşener, senin gibi sevenlerinin başına düşsün,' gökten rahmet yağıyor 'zannedersiniz.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 09:15
Sayın yazar biz Suriye’ye ihvanı başa getirip Şam’da namaz kılmak için girmedik mi? Şimdi Esed tekrar Esad oluyor ve Suriye’yi tekrar eski haline getirmek bir kazançmış gibi sunuluyor. Peki ölen o yüzbinleri, ve demografimizi değiştirecek kadar Suriyeli göçmeni o “doğru politika”nın neresine koyacağız?
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 08:59
Yazar kraldan çok kralcı olmuş. Reisin konuşmalarını yazmak için büyük aday.
Veysel POLAT 17 Ekim 2019 08:53
Sayın Albayrak , AKP'nin Suriye politikası yanlıştı diyen AKP'nin iki numaralı ismi Numan kurtulmuş , iktidarın beyanlarını sayın Akşener söyleyince neden zorunuza gidiyor.? Sizin Ortaokul talebelerini dahi ikna etmeyecek bu yazınızı okumak için ayırdıgım zamana yazık oldu
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 08:44
Yanılıyorsunuz Hakan bey,çözüm sürecinde devlet sokaklardan okullardan çekildi. Gençlere pkk lıķ aşılanmasına izin verildi.pkk nın birebir propagandasına izin verildi.bugün pyd dediğimiz teröristlerin ikna edilip suriyeye götürülmesine izin verildi.bir devlet vatandaşını korumakla sorumludur.fetö olayındaki gibi olan yine vatandaşa oluyor.Bu ülkede siyasilerin yaptıkları yanlışlardan dolayı hep vatandaş bedel ödüyor.Siyasiler hiç bedel ödemiyor.
karar okuru 17 Ekim 2019 08:20
rus (putin ) desdeğindeki esadı nasıl devirecek, devirmek isteyen anlayamıyoruz. akşam sabah suriye konusunu putinle müzakere edenler bu paradoksu farkedemiyor mu
selman 17 Ekim 2019 08:20
Bir islamcı özeleştiri yapabilir mi? Görünüşe göre hayır.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 08:08
Hakan Bey Suriyede dönen olaylardan haberiniz yok gakiba Esed dediğiniz adam hala iktidardaveRusyanın desteği ile güçlendi Türkiye ile düşman Türkiye o topraklardan çıktığı zaman ki çıkacağını söyledi (bence çıkmasın) bizimle birlikte savaşan gruplar ona göre terörist gerisini siz düşünün neler olacağını Kürtlerde esedle birlikte artık sünni arap ve türkmenlerin durumu ne olur siz düşünün.
Kararli 17 Ekim 2019 07:55
Uyu Sayin okuyucu uyutayim seni der gibi bisey olmus bu Hakaanim. Sayin Meral Aksenerin Bakanligi zamaninda Amerikanin Beslemeleri zaten bitmisti...Inanmayan Gogle Hz. sorsun. Sizi bu Kibriniz bitiriyor Farkindamisiniz????
Habele-Hubele 17 Ekim 2019 07:33
Gelelim Akşenere iki konuya değinmiş. İkisinde de siyasilerin arkasını toplayan mehmetçikten bahsetmiş. Siyasilerin her defasında askeri kullanma noktasına gelmesi basiretsizliktir. Siyaset niye var! Savaş en ağır en külfetli yol diyen AK Partiye ters değil mi? Yazıdan şunu anladık. Albayrakgili koy karar mekanizmasına. Türkiyenin burnu pislikten çıkmaz.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 07:22
Vatanın bir kesiminde yaşayan adına kürt denen topluluk memleketimizin gündeminde suni zorlamalı kör dirayetsiz ferasetsiz siyâset ve siyasiler eliyle çeşitli aşamalarla bugünkü duruma gelindi. Bence siyasi olmayan devlet bürokrasisininde delalet gaflet ihanet derecesine varan tutum icraatinin bu noktaya gelmesinde payı vardır.Bu mesele ile devletimiz ve milletimize maddi ve manevi kayiplar verildi verilmeye devam ediyor. Bu mesele öncelikle kendimizle ilgili tarafı hal yoluna koyulmalı idi. Dış güçler ekonomik sebeplere indirgenme kolaycılığına kaçılmasaydı. Bu hamur çok su götürür
Habele-Hubele 17 Ekim 2019 06:57
Devam edelim. Kürtler 15 Hazirandan günümüze ne gördüyse öncesinde de onu gördü. Hatta çözüm sürecinde daha çok kan akar ikazına ihanet, kan emici yakıştırması mukabele eden AK Parti o haksızca abartılı PKK söylemine önce teslim oldu sonra aslında eleştirdiği şiddeti tercih etti. Çünkü devlet otorite paylaşmaz. Bu işlere Davutoğlunun sözcüsü gibi giriyor ama son tahlilde Davutoğlunun da kamu düzeni kavramında ifadesini bulan mücadeleyi göz ardı ediyorsunuz. Kürtler çözüm süreci önce ne ise şimdi de o zihniyette. Hatta duygusal kopuş daha derin, çünkü öyle ümitlerki.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 06:55
Hayır efendim pekâlâ başka türlü olabilirdi. Davutoğlu'nu temize çıkarmak için yazdığınız çok belli
Habele-Hubele 17 Ekim 2019 06:49
Terör olurdu ancak hendek terörü olmazdı. Hendek terörü AK Partili çözüm sürecine tesadüf etmiş bir göktaşı gibi görülemez. Valisi, askeri ile devletin hükumet tarafından tatile çıkarıldığı bir dönemin ürünü. PKK hiç bir zaman kurtarılmış şehir merkezleri ele geçiremedi. Olsa olsa Hakkari’nin dağ köylerinde birkaç günlük otorite olmuş, üç beş saat yol kesmiştir. Suriyede varlığını tahkim ve bugün bertaraf için uğraştığımız noktaya gelmek için Türkiyede eylemsizdi. Oysa Suriyede kazanım elde eden örgüt asla tasfiye olmazdı. Ayrıca örgütle tasfiye şartlarını değil Kürt haklarını konuşacağız?
erdem 17 Ekim 2019 06:41
Çözüm sürecinde öngörüsüzlük ve hendek savaşlarında 736 şehit var! sayın yazar bunlar fakir vatan evlatları....
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 04:26
Cok hesapsiz, cok yanlis isler yapiliyor dis politikada. Aksener de iktidarin yaptigi yanlislardan bahsediyor. iktidar yanlis yaptikca bunun bedelini askerlerimiz caniyla oduyor demek istiyor. Bunda anlasilmayacak ne var?
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 02:48
sn yazar, hala lafları içeriğini neyin nasıl olduğunu anlayamıyorsunuz. akp başarısız, hiçbir politikasından hayırlı ve olumlu bir sonuç çıkmadı. siz hala neyin savunuculuğunu yapıyorsunuz? dış politika iç politika ekonomi eğitim adalet hepsi yerlerde sürünüyor, siz hala vay şöyle oldu vay böyle olmayaydı.. yeter artık gına geldi
adıyamanlı 17 Ekim 2019 08:56
8
dotum cumhurbaşkanlığına talip olsana, kur partini, ekibini kur halka git seçil, tüm sorunları şıp diye çöz, senin gibi dahi bir supermene hem ülkemiz hem dünya hasret, hadi daha ne duruyorsun.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 01:00
Tüm sorunlar hep birden kısa bir zamanda çözülmek zorunda değildir. Bazen şartların olgunlaşması herkes için daha iyi olur. Çözüm süreci de sonrası da hatasıyla sevabıyla olmuş bitmiş, sürecin taraflarına da çok şey öğretmiştir. Ayrıca devletin her işi tam olarak doğru yapan mükemmel bir cihaz olması da beklenemez. Önümüze bakmalıyız. Suriye'de olan bitenlerde hepimize önemli dersler var. Biz de, Esad da, batılı, kuzeyli ve doğulu muhataplarımız da buradan önemli dersler çıkarmıştır
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 00:51
Mezhepcilik yuzunden Esad'i devirmek isterken, ortaya ISiD cikti. Sonra Kurtler ISiDle savasip ISiDi kovdular ve o bolgeye hakim olup ozerk bir yonetim kurdular. Hesapsizca yapilan islerin umulmadik sonuclari olur. Trump ben cekiliyorum dedi 30 km girecegiz ama bu sefer de Putin ne oluyor bakayim orda demesin mi?
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 00:42
Bu harekatin Turkiyeye hicbir faydasi yoktur. Rusya ne isterse o olur Suriye'de. Rusya da Suriyenin toprak butunlugunun korunmasini, Esad'in da yonetimde kalmasini istiyor. Herhalde Rusyayla savasa girecek degiliz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN