Back To Top
Alarm zilleri

Alarm zilleri

 - Son Güncelleme: 21.09.2019 Cumartesi 10:59
- A +

Suriyeli muhacirlerdeki suç işleme oranı (%0.8), Türkiye ortalamasının (%2.5) üçte birinden daha az.

Buna rağmen onlara olağan şüpheli nazarıyla bakılabiliyor.

Gün geçmiyor ki ‘Suriyeliler yaptı’ denen bir fenalığın Suriyelilerle alakasızlığı ortaya çıkmasın; ama böyle işte: “Vurun Suriyelilere!”

Geçen gün Adana’da 11 yaşındaki bir çocuğun bir Suriyeli tarafından taciz edildiği iddiası üzerine Suriyeliler yine külliyen hedef gösterildi ve Dumlupınar mahallesinde ikamet eden muhacirler saldırıya uğradı.

Muhacirlere ait birçok ev ve işyeri tahrip edildi.

3 kişi yaralandı.

Yaralıların durumunun ağır olduğu bildiriliyor.

***

Haksöz Haber’e göre, saldırılardan hemen önce üç arabayla mahalleye gelen bazı kimselerin buradaki bir grup gence para dağıttığına dair bir iddia var.

Bu iddia doğruysa, ‘Suriyeli bir ırz düşmanı, küçük bir çocuğu taciz etti’ tezviratını yayanlar ve saldırıları başlatanlar o gençler olmalı.

Üzerine ciddiyetle gidilmesi gereken bir iddia; provokasyonun organizatörleri ve parayla tutulan o çakallar bulunup tutuklanmalı, yargılanıp ağır cezalara çarptırılmalı.

Ama ondan da ziyade mesele edilmesi gereken şey, böyle provokasyonlara gelmeye müsait bir kitlenin oluştuğu/oluşturulduğu gerçeğidir.

Sosyal medya canavarlarının ve onlardan aşağı kalmayan bazı CHP’li ve İYİ Parti’li siyasetçilerin kışkırttığı nefret, alarm zilleri çaldırıyor.

***

Adana Valiliği’nin o taciz iddiasıyla ilgili açıklaması:

“19.09.2019 günü saat 19:00 sıralarında Emniyet Birimimize gelen bir ihbarda 11 yaşlarında bir erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen yaklaşık 20 yaşlarında ve düzgün Türkçe konuşan ve vatandaşımız olduğu değerlendirilen bir şahısla ilgili adli ve idari tahkikata başlanmış olup, vatandaşlarımızın kamu düzeninin devamı açısından Emniyet Birimlerimize yardımcı olmaları ve gerekli sağduyuyu göstermeleri önemle rica olunur.”

Ortada bir taciz olayı varsa da, bu iğrenç suçu bir Suriyelinin işlemediği böylece anlaşılmış oldu.

Fail bir Suriyeli de olabilirdi; fakat öyle olsaydı bile, suçun şahsiliği ilkesini çiğneyerek Suriyelileri külliyen suçlayanlara ve ‘cezalandırmaya’ kalkışanlara anlayış göstermeyi aklımızın ucundan bile geçiremezdik.

Yine de; içlerinde insafın i'si veya hiç değilse insafın i'sinden bir zerre kaldı mı, sırf bunu anlamak için sormak lazım onlara:

Provokasyona gelip Suriyeli kardeşlerinize zulmettiniz; şimdi, o sapığın bir Suriyeli olmadığının anlaşılması üzerine, yaptığınıza pişman mısınız?

Korkarım pişmanlık bildirenler azınlıkta kalır.

Oluşturulan nefret atmosferi ‘Söz konusu Suriyeliler ise ne yapılsa yeridir, sorun yok’ dedirtir çünkü.

Alarm zilleri, evet.

***

Devlet erkânı, sağduyulu kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları bu tehlikeli gidişin önünü kesmek için seferber olmalı.

Suriyeli muhacir kardeşlerimizi tehdit etmekle kalmayıp bizim toplumsal faziletlerimizi de tehdit eden, iyiliğimizi zedeleme istidadı gösteren, bizi özümüze yabancılaştırabilecek olan bir gidiş bu.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 06:34
Hakan bey yazını takip ettim elini korkak aliştirma düşüncelerini aktar yazilarina sanki dogrulari ve dusunceleri aktarmak bu ulkede yasak korkmayan biri varsa oda biat etmeyen benim gozumde ozlem albarak yeter artik kimse kimsenin boyundurugunda kalarak halkı kandırmasin cunku bu ulkeye dogru durust insanlar lazim lafım size degil yandaslik yapanlara yolsuzluklari yazmayip haksizligi yazmayip neyi yazacaksiniz bugun ankara ve istanbulu kaybeden tum turkiyeyi kaybeder hani bunlar biz mesaji aldik diyorlardi demekki almamislar bunlari yazin 1. 2.600 milyon suriyeli geldi oldu 5. milyon suriyeli
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 13:54
Savaş mağdurları olarak ülkelerini terketmek zorunda kalan insanlara karşı bu seviyede tahammülsüzlüğe ne denir gerçekten bilemiyorum. Bir kaplumbağaya, kediye, kuş sürüsüne.. küfür ve organize linç kampanyası mı başlatıyorsunuz siz bahçenizin yakınlarından geçtiği için?
Muhtefi. 22 Eylül 2019 19:44
Plansızlik,Vizyonsuzluk (ongorusuzluk) Belirsizlik,İç Politik ve Ekonomik ihtiraslar ayrica Etnik Endamik Irkçı çıkarlar,,Butun INSANI DEĞERLERİ örtmüş. :)))..Bilinçaltı sadece BEN ve BEN diyor aslında ve çeşitli argumanlar (Demokratik,iç siyasi,politik vb ) ile Kendimizi Haklı Buluyoruz ve bunu başkalarından da bekliyoruz. :)))...Oysa oyle degil MUTLULUK (somut olarak ) ancak ve ancak Evimize,Komşumuza, Mahallemize,İlçemize,Ilimize,Ulkemize ve Ulke Komsularimiza MUTLULUK vererek Mutlu oluruz. !.Maddi ve Manevi. Deneyin göreceksiniz. !.
süleyman d. 22 Eylül 2019 17:13
suç işlemiş 32,000 Suriyeli sığınmacının suç işleme oranını , Türkiye ortalaması ile değil Almanya'daki Suriyelilerin suç oranıyla karşılatırır mısın Hakan Bey!!!
KAĞAN 22 Eylül 2019 14:26
Sana hiç katılmıyorum ,Hakan Albayrak! Suriyeliler bu ülkede devletin tüm imkanlarından ücretsiz yararlansın, toplumun düzenini bozsun.Biz de bu durumu Ensar-Muhacir kardeşliği olarak kabul edelim.Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu 5 milyon Suriyelinin tüm masraflarını karşılayalım oh ne güzel dünya!Bu ülkede geçinemedigi için intihar eden babalar, atanamadıgı için intihar eden öğretmenler; işsiz gezen üniversite mezunları, işi olmayan insanlar var.Onlar için iki satır yazı yazdığınızı görmedik.
KARAR OKURU 22 Eylül 2019 06:48
"Suriye'liler gidecek Hakan" Bu insanlar mülkün gerçek sahibinin Allah olduğunu bilmiyorlar galiba. Çok yazık, çok yazık. Rab'bin sana Cennetini yasak ederse ne yapacaksın?
KARAR OKURU 22 Eylül 2019 01:14
Suriyelilerin isledigi bircok suçun kayit altına alinmadigini bilmiyor sanirim Hakan Bey. O oran resmi rakamlarda gorunenden cok daha yuksek emin olun. İnanmiyorsaniz tanidiginiz polis varsa sorabilirsiniz.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 21:58
Nedir sizdeki arap düşmanlığı? Sosyal demokratsınız, laiksiniz, çağdaşsınız, ilericisiniz güya. Sizler sırılsıklam ırkçısınız. Allah siz bildiği gibi yapsın. Ülkemizi değil ama sizi ve sizin gibi düşünenlere Suriye'lilere yaşattıklarını yaşatsın.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 20:16
Suriye'deki savaştan muzdaribiz. En kısa zamanda güzel bitmesini temenni ediyoruz... İşin dünya tarafından bakarsak, bizim için farketmez. Biz önce de haindik, şimdi de. Felaket halimiz değişmez... Ayrıca, Suriye'den aşağı, Yemen'den Mağribe kadar elden çıktı. Kürt kaldı. Fakat, bize ihtiyaç kalmayınca, bizim de cahilliğimizden Kürt düşmanlığı başladı. Bütün diller serbest , Kürtçe yasaktı. 358 Generalin içinde tek Kürt yok. Alay Komutanı da... Ama her milletten var. Soyadlara bakın, sadece Kürdoğlu yok. Hain nankör ve krolardan kurtulmak isterken, Suriye başa bela oldu... VESSELAM. E.
KARAR OKURU 22 Eylül 2019 12:18
0
Sizin anladiginizi, diger Türk olduklarini "iddia edenler" neden anlamak istemiyorlar?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 20:12
Eskiden gayrimüslim azınlıklara yapılanlar şimdi Suriyelilere yapılıyor. O dönemin faillerine ceza verilseydi şimdi kimse suç işlemeye cesaret edemezdi.
Türk oğlu ! 21 Eylül 2019 19:35
Suriyeli'ler gidecek Hakan. İstesen de istemesen de gidecek o kadar. İsterlerse melek olsunlar. Gi-de-cek-ler !
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 23:14
5
Sen de bir gün toprak olacaksın istemesen de olacaksın
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 18:22
Kendi gözlemim şu. Suriye'lilerle ilgili kötü konuşanların başlarına büyük bela geliyor. Ben iki kere içimden olumsuz düşünceler geçirdim, o iki günde o kadar kötü geçti ki, Suriyeliler hakkında zaten olumsuz konuşmam ama içimden olumsuz düşünmeye bile tövbe ettim. Çevremde " Suriyeliler şöyle, böyle" diyenlerin başlarına büyük musibet geldi. Sizlere tavziyem Allah'ın gazabına uğramak istemiyorsanız Suriyeliler ile uğraşmayın.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 21:59
3
ağır yemek yedikten sonra hemen uyuma ham hum fındık fıstık indirme mideye , ağır gelirler, korkulu rüya görürsün maazallah...gece geç vakit korku filmi izleme. hep zararlı onlar.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 23:11
0
Eyvallah abi
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 16:55
Ensar - Muhacir muhabbeti iyi hoş, fakat bir de Medine'de Ensar açısından duruma bakın. Hicretten 5 yıl sonra, yüzlerce yıldır Medine'de yaşayan Yahudilerden tek biri bile yerinde kalamadı.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 23:12
3
Ee?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 16:17
hakan bey klavye basinda atip tutmak kolay gel Hataya gir suriyeli ne demek
Cevdet 21 Eylül 2019 15:27
Burada "biz kendimiz açız, Suriyelileri mi besleyeceğiz" diyen ve ellerinden gelse topunu bir kaşık suda boğmak isteyen kişilere sesleniyorum: Öyle ya da böyle savaştan kaçmış bir topluluğu günah keçisi ilan etmek kolay. Asıl sizi kendi vatanınızda parya kılan, sizi fakir düşüren, emeğinizi üç kuruşa sömüren sermaye sahibi Türk para babalarına ses çıkarın, onlarla mücadele edin. Suriyeliler gelmeden önce zengindiniz de onlar gelince fakir düşmediniz; aynı şekilde onlar gidince zengin olmayacaksınız. Derdiniz bağcı dövmek değilse, sorumluları yanlış yerde arıyorsunuz. Vesselam...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 15:26
Burada Esed zülmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyelilere kin kusanlar, Rusya ve İran yardımına koşmayıp Esed ve yandaşları kaçarak Türkiye’ye sığınsalardı aynı şeyleri söyleyecek miydiniz ? Elinizi vicdanınıza koyarak cevap verin ! Vicdanınız varsa tabii !
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 15:54
1
Hiç laf cambazlığı yapıp tartışmayı saptırmayın, burada kimse Suriye'de kalsaydılar da savaşta ölseydiler demiyor. Devlet savaştan kaçan insanları kamplarda tutsaydı, Türkiye'nin neredeyse her iline dağılmalarına izin vermeseydi toplumda bu kadar tepki olmazdı. Suçlu olan Suriye'liler değil, bizim devletimiz.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 14:57
Bunu da mu Türkiye’de görecektik ! Almanya’da ırkçıların en sevdiği argüman, mültecilerin çok suç işlediğidir. Şimdi, savaşta psikolojisi bozulmuş, yerinden yurdundan edilmiş, travma yaşamış, üstelik yaş ortalaması ve cinsiyeti bu kesimin de çok dar bir kesitini kapsayan bu insanların işlediği suçları, yeni doğmuş bebekten 100 yaşındaki ihtiyara kadar bütün toplumu kapsayan yerli halktaki suç oranı ile kıyaslamak, eğer geri zekalılık ürünü değilse, insanlık düşmanı sefil bir zihniyetin ürünüdür. Bunu yapanlar bir de kendilerine ilerici, sosyal demokrat demezler mi ? Rabbim sizi bildiği..
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 14:23
Din kardesiyiz ya bu kardeşleri cumada o kadar azınlıkta görüyorum ki. Bazen hiç olmadiklarida oluyor. Valla parklarda sahillerde piknik alanlarında yaylalarda vatandaş tan daha çok veya en az onlar kadar bulunuyorlar. Yada bankamatik önlerinde acayip yoğunluk oluşturuyorlar. Nereden mi biliyorum ?Hatay'dan. Gel bir hafta kal buralarda sende hastanede postanede pastanede siraya gir bu kardeşlerinle . Aynı apartmanda komşuluk yap . Aynı parkta çocukların oynasın veya denize git veya yaylayı paylaş. Bak ondan sonra ensar muhacir muhabbeti yap kabul edeyim. Bekara kız boşamak kolay..
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 13:58
Ne muhaciri ne ensari bee birakin bu ici bos kavramlari ulusal guvenlik kamu duzeni milli gelirinize alim gucunuze ekonomik duruma getirdikleri yuke verdikleri zarara ve ileride yerlestirme amaclarina uygun olarak yapacaklari isyanlara boluculuge bakin gercek vede rasyonel olun türkiye bm değil dır kendi vatandaşı zor durumdayken popülizm yemiyor artık.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 13:51
Sayın hocam olayı nefret-sevgi veya ensar-muhacir bağlamında değerlendirmek yanlış.Hele yazdiğıniz bu bir örnekle ele almak en yanlışı.Tek örnekle sonuçlara varmak maalesef siz siyasal İslamcıların iyilesemez hastalığı.Zaten böyle olduğunuz için derin sosyolojik travmalar yasattiniz topluma .Doğrusu konuyu sosyolojik ,kültürel ,biyolojik vs bir sürü boyutu ele alarak ve bu günkü suç oranlarından değil,ilerde muhtemel oran ve eğilimleri dikkate alarak degerlendirmektir. Bakış açınızı değiştirmeniz gerek ileri görüşlü olmak gerek ama imkansız.Sizler bu sorunu halledemezsiniz.Derinlestirirsiniz
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 13:35
Suriye'lilere oluşan tepkiyi doğru buluyorum, bu tepki olmasaydı hükümet Idlib'deki lere de kucak açardı. Devlet kararları sadece vicdana göre verilmez!
KARAR OKURU 22 Eylül 2019 10:54
1
Vicdansız
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 13:33
Bazı yorumcular Suriyeli karşıtlığını ırkçılığa benzetmiş. Bunun ırkçılık ile alakası yok. Devlet kendi vatandaşından onay alsa ve bunu belirli kurallar dahilinde yapsa göçmenliğe kimse karşı çıkmaz. Ama sen devlet olarak emrivaki yapar gibi milyonlarca insanı 2-3 yıl içinde alırsan buna karşı oluşan tepki ırkçılık değildir. Suriyeli yerine kısa sürede milyonlarca Avrupalı da alsan tepki olurdu. Şu an dünyanın en çok göçmen kabul eden ülkeleri bile bu kadar kısa sürede bu kadar insan kabul etmiyor, çünkü nüfusa oranla toplumun sindirebilme kapasitesinin çok üstünde. Ekonomik kriz de cabası
Vatan Sever 21 Eylül 2019 13:26
Yazar efendi amacın nedir bukadar suriyelilerin avukatlığını yapıyorsun. Çok mu seviyorsun bunları. Suriyelilerin önümüzdeki 5-10 yıl sonra oluşturacağı tehlikenin farkında değilmisin. Ya dr zihnin o kadarını idrak mı edemiyor. Şu anda Antep, hatay gibi illerde suriyelilerin kurduğu firmalar kayıt dışı işçi de çalıştırdıkları için haksız rekabet oluşturmakta, Türk firmalarına zarar verip iflas noktasına sürüklemektedirler. Tabi sosyal çöküntü de cabası. Uyumsuzluk had safhada. Tabi senin gibi yazarlar oturduğu yerden ahkam kesmekten gerçekleri görmekten acizdirler
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 18:30
0
Bütün bunlar; Şam'da Emevi Cami'inde Cuma Namazı kılamadığımız sebebiyle oldu. Abdestsiz namaz kılanlar, "Bakara-Makara" demek idraksizliğinde olanlar taltif edildi
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 13:22
Hakan kardeş suriyelileri övmekten vaz geç milyonlarca işsiz Türk vatandaşı var bu suriyeliler vergi yok sosyal yardımlaşma vakıfları onlara çalışıyor devlette iyi maaş veriyor işsizliğin en büyük sebebi bu suriyelilerdir 5 milyon mültecimi olur bir ülkede hakım haram olsun bu hükümete
xxx 21 Eylül 2019 13:12
bayramda tatile giden muhacir nasıl birşey acaba
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:42
Evet o tahrikciler asıl tecavüzcüdür. Dogru. Ama mesele Suriyeli Afgan meselesi degil. Erkeği şımartan Islam kultürü. Hristiyan değilim. Alevi değilim. Hısımları şalvarla carşfla gezen bi sünnıyim. Ama böyle düsünüyorum Mal meydanda. Almanlar da Türkleri ko sun mu, sormuş bi arkdas. Katlanıyorlar çıkarlaŕı için. Cıkarcilar mı? Evet. Biz kat lanolmasi gereken bir kultür müyuz? Ona da evet.
kaan 21 Eylül 2019 12:16
İnsanlar strese girdiği zaman, vücut strese girdiği zaman en zayıf noktadan patlar.Bazı güzel davranışlarımız kaybolursa toplum strese girer,duyarlı halk umursamaz,şuan yıllara yayılmış insanlarımızın sorunu var.acil çözüm bekliyor.onlar bile erteleme aparatları ile uzatılıp çözülmüyor yada yanlış çözülüyor,surun kangren oluyor.Çözümcülerin çok çalışması,kaliteli,kalıcı çözümü hızlı yapmalıdır.Bir birlerine atarak uzatmamalılar.Beş dakikada çözülecek yapay bir sorunu beş yıla yayıyorlar.Hadi stres olmasın.Gerçi cebi dolu olan için şimdilik stres yok.Ama çözülmezse onuda bulur.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:03
Is yok, as yok , 4 milyon da suriyeli orda burda geziyor. Ben Suriye li düşmanı değilim . Ama sabahtan aksama çalışıp. gezmeye ne zaman , ne de para bulamayan ben , bu tabloyu gördükçe sizin yapacagınız işi diye içimden geçirip okkalı bir küfür sallıyorum. Ben dede yadigarı memleketimin ne plajına ne kafesine girecek parayı bulamıyorum. Ülkesi savaşta olan Suriyeliler arşın arşın geziyor ülkeyi. Provakasyon değil bunlar benim hislerim.Ben de bir sorun yok Hakan , ülkeyi bu hale getirenler utansın.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:52
19
Chplinin yaydigi goruntulere bakarak plajlarda geziyolar cafelerde takiliyolar diyorsun calisanlardan hic bahsetmiyosun adam suriyeli calisiyosa kendi parasiyla cafeyede gider plajada sanane!!
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 17:13
2
12.52 plaja cafeye gitmesine bir şey dememiş ki! Çalışıp kazanıyor diyorsun ya, işte mesele orda! işsizlik, ekonomi bu kadar yerlerde iken, kendi vatandaşının ekonomik problemlerini çözmede bu kadar aciz iken, bunca mültecinin iş işgal etmesidir, mesele.. Hükümetin çözüm diye sunduğu her şey , zengin kodamanlara aktarılan kaynaklar! Her şeye yüzde 50 den çok zam gelmiş, işçiye memura 4 puan gibi komik rakamlar, işini kaybedenler.. Bu durumda iş işgal eden yabancılar tepki çeker tabiki.. bir de chp li noluyo ya! Ben, Akpartiliyim ve chp den zerre hazzetmem ama bu ülkenin insanı onlar ..
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 11:39
Yazar muhacir ne demek bilmiyor olamaz! Muhacir misyonu ne demek bilmiyor olamaz! Bu kelimeyi kullanarak olayı kabul edilir seviyeye çekmek anlamsız ve kelimenin ruhuna tecavüzdür. Sahillerde kadınları kızları ellerindeki nargileler ile gözleyenler mi muhacir, suç oranını yazmış yazar o oran aynı enflasyon oranı gibi. Bırakın bu işi muhacir kelimesinin anlamına ruhuna da saygı gereği bu kelimeyi kullanmayın!!!
Hakan Bey,dînî kavramları lütfen istismar etmeyelim.Suriyeliler muhacir değil,bilakis mültecidir.İlkzamanlar sizin gibi "muhacir"diyenler,artık"mülteci"diyor.Millet de artık bunları yutmuyor.Muhacir'le mülteci'nin farkını bilmeyenlere bunu yutturabilirsin,ama bilenlere asla.
Ncdtkyl 21 Eylül 2019 10:34
Hakan bey kardeşim. Bir müslüman nasıl durmalı ise öyle duruyorsun, Allah razı olsun. Gel gör ki yorumları okuyunca okuyucu kitlesinin pek de öyle olmadığı, en azından müslümanlıktan haberleri olmadığı anlaşılıyor. Eğer bu kanaldan devam edeceksen, okuyucuların inandıkları dinin esaslarını hatırlatan yazılar yazmanı tavsiye ederim. Allah güç ve sabır versin.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 14:11
0
Suriyeliler evine al, birlikte yaşa ya da onlarla komşuluk et. Bakalım ne kadar dayanabilirim. Uzaktan kuru sıkı atmak kolay. Yakından yaşamadığını belli. Ne idüğü belirsiz güruhü ülkeme toplayıp, vatandaşım işsiz gezip bir de GSS öderken her yıl doğuran bu bedevilere vergi askerlik yok sağlık bedava yağlı ballı yaşatmak vatandaşı rahatsız ediyor. Gökten zembille inip buranın hiç bir yükünü almadan efendisi olmak nerede görülmüş.
Mevlüt 21 Eylül 2019 14:47
0
Ve kardeşim,,yazar sizi kandırıyor. Mülteciye,Muhacir diyor. Sonra sende bize dini öğretmekten bahsediyorsun. Yalanın dindeki yerini hatırlatır ve sizleri Allah'a havale ederim.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 10:24
İşin özeti şu, ülkenin gerçek sahipleri olarak, kendi ellerimizle verdiğimiz oylarla kendi vatanımızı suriyeliler için cennete, kendimiz için cehenneme çevirdik vesselam ...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 10:10
Suriyelileri, kafalarındaki projeler kapsamında, ceplerine paralar koyarak ve çeşitli vaadlerle buraya getirenlerin, onların burada kalmaları konusunda büyük ısrarları devam ederken hangi kamu yöneticisinin suçu suriyelilerin işlemediğine ilişkin açıklamalarına itibar edilebilir ki, bu milletin çıkarlarına hizmet eden hangi kamu yöneticisi böyle bir dönemde cesaret edip suçu suriyeliler işledi diyebilir ki. Yazar da kamu yöneticilerinin açıklamalarına itibar etmemizi istiyor ...
Kazim TANRIVERDI 21 Eylül 2019 10:07
Valilik türkce konuşan bir vatandaşımiz diyor.Bu cümle doğru bir cumlemi.O çümleyi bir irdeleyin,dünya da müslüman ülke bizmiyiz ,4 milyon Suriyeli daha gelebilir ,kacacaklarina karşi dursunlar.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 09:59
Yazık ya çok üzülüyorum kötü insan her millette var suriyeliler bu kadar kötü insan değiller Onlarla yıllardır iç içe yaşıyorum ve çok seviyorum geneli çok iyi insanlar hatta şamdan gelen bir aileyle kardeş aile olduk ve herşeylerine koşuyorum Irkçılık ve yabancı düşmanlığı çok kötü Zaten zor şartlarda hayat mücadelesi veriyorlar
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 09:48
Beş paralık anlam karşılığı olmasa da Hakan Albayrak'ın önüne gelene "muhacir" deme hakkını savunuyorum. Konuş Hakan konuş. Bu konuyu gündemden hiç düşürme. Hem senin reytingin artar hem toplumun diş bilemesi. Erdoğan iktidarını sonu Suriye(liler) yüzünden olacak. Ne kadar çok konuşulursa, o kadar erken olur. :))
musto 21 Eylül 2019 09:14
Bizde bir kabahat işlendi mi kim yaptı Garip yaptı.Ülkenin yarısından fazlası 150,yıl geriye döndüğümüzde kendi isteklerinin dışında muhacir olmuştur. 5, yıldır anadolu'ya giderim hayvancılık ve tarımda Suriyeli her evde uşak, olarak çalıştırılan aileler köylerde kız bulamayan bekarların, dul, kalan erkeklerin, çare buldukları garip insanlar.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 09:04
Sen kişi başı 10.000 dolar denilen gelire mi bakarsın, cebine girene mi? Sen, damadın enflasyon oranına mı bakarsın, filenin kaça dolduğuna mı? Senin suç işleyenin, eğer muhalif siyasetçi değilse ya hiç ceza almaz ya da az bir ceza ile kurtulur. Suriyeli kavgaya karışsa, ülkeden atılır. İstatistikten çıkarak, bir yere varamazsın Hakan! Erdoğan sadece bu yıl BİR MİLYON işsiz yarattı. Yokluk mertliği bozar, denmiş. Suriyeliler kültür farklılığından dolayı topluma zaten batıyordu, şimdi, işimi çalan, aşımı çalan adam oldu. Sosyolojiyi buradan oku!
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 09:02
bekri mustafa ayasofyaya imam oldu. siz duymadınız mı daha
Takipci 21 Eylül 2019 08:46
Sozde Ensarlarin olcusuz Suriyeli sevgisi ortalama vatandas nezdinde tepkiye neden oluyor. Tuzlari kuru oldugu icin farkında degiller ama, fabrikalar birer birer kapaniyor, issizlik rekor uzerine rekor kiriyor, evlenme cagindaki genclerin buyuk cogunlugu issiz, babalar perisan...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 12:56
5
08.46 fabrikalarin cogundada suriyeliler yari fiyatina calistiriliyorlar kalanlarin ayakta kalmasida onlarin sayesinde oldu ama bunuda gozardi etme
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 08:42
Nedir sizde ki bu Suriyeli aşkı anlayamadım. Madem çok aşiksiniz Hakan bey bir kac suriyeliyi evinize alin yada masraflarini karşılayın dekontlarinida burdan paylaşın bizde size ensar diyelim. Hakan Ensaroğlu.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 10:26
16
Irkçılık ve ayrımcılık tam da bu sözlerdir. Hakan bey Allah size kolaylık versin.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 08:40
Muhacir mi? Hayır efendim. MÜLTECİ'dir onlar. Geçici olarak bizim ülkemizde misafirdir. Süreleri de çoktan dolmuştur. Biran önce ülkelerinde dönmelidirler. Beş milyon muhacir (dini yaymak için hicret eden) insan olsaydı dünyada, bölgemiz cennet olması gerekirdi. Sizin ihvancı işe yaramaz dünyanızda hayal kurarak biryere varılmaz. Komünizm nasıl bir ütopya olarak battıysa sizin fikirleriniz de batmaktadır. Yaşınız müsait iken gerçek samimi bağımsız bir müslüman olarak fikirlerinizi düzeltiniz sn.Albayrak.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 19:31
0
Türkiye’deki Suriyeliler “geçici koruma” statüsünde. Geçici koruma, ülkesinden ayrılmaya zorlanmış, ayrıldığı ülkeye geri dönemeyen, acil ve geçici koruma bulmak amacıyla kitlesel olarak sınırlarımıza gelen veya sınırlarımızı geçen ve haklarında bireysel olarak uluslararası koruma statüsü belirleme işlemi yapılamayan yabancılara sağlanan korumayı ifade ediyor.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 07:43
Dün yazinda degisen chp den bahsedip chp zihniyetini ibra ediyordun bugun chp nin kışkırttigindan bahsediyorsun ...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 07:05
suç oranı olarak verdiğiniz bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. ensar-muhacir bakış açısı şahsınız için bir tatmin aracı olabilir, fakat ülke sadece siz ve sizin gibi düşünenlere ait bir yer değildir. suriyeli işgalcilerin karıştığı adli olaylar kolluk kuvvetleri tarafından çoğu zaman örtbas edilmektedir. yahut toplu olaylarda 1-2 kişi adli mercilere intikal ettirilmektedir. hatay'da yaşayan bir TÜRK olarak söylüyorum. sahibinin suriyeli olduğunu bilmeden girdiğim kuyumcu bana 'türklere satış yapmıyoruz' diyebilmiştir.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 07:21
23
Bu kadar yalan olur mu allah aşkına. Kim nerede demiş türklere satış yapmıyoruz diye. Düşmanlıktan gözünüz dönmüş sizin.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 09:32
17
Evet bu kadar kin Müslümanda olmaz biz muslumaniz önce ben de Hatay liyim Reyhanliliyim Suriyeli Musluman kardeşlerimizden zarar görmedik
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 06:56
Her bayramda koşarak ülkesine dönen sonra çoluk çocuk geri dönen insanlardan muhacirmi olur muhacirliğı ucuzlastırmayın lütfen
evin 21 Eylül 2019 06:36
ideolojik bakış açınız sebebiyle gerçekleri göremiyorsunuz. dünyanın hangi ülkesine bir iki yıl içinde 5 milyon göçmen gelse benzer sorunlar yaşanır... türkiyede ciddi bir ekonomik kriz ve işsizlik var, böyle bir ortamda kimse göçmenleri çiçeklerle karşılamaz kusura bakmayın...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 05:53
Hakan bey kardeşim İki türlü hesaplanır bir, işlenmiş suç oranlarına göre içinde Suriye'lilere ait olana bakmak. 2cisi Nüfus oranlarına göre suç işlemeye bakarsın. Ben okuyucun olarak hem K. Maraş hem G. Antep de olanları ikematgah ve işim gereği duyuyorum.. Suriyelilerce işlenen bir çok suç devlete tarafından sansürlenmekte..Bunu içerden polis ve adliyeden öğrenirsin. TUİKten değil. Bir çoğu adli kayda geçirilmiyor. Tayyip beyin emri ile.. Adamların psikolojisi, geliri, yaşam şartları bozuk Allah yardım etsin nasıl suç işlemesi. Ama bize de yazık.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 05:25
kendimiz ettik kendimiz bulduk Hakan bey şimdi dövünmek vakti
türkoğlu 21 Eylül 2019 05:27
mehmetcik bir karış vatan toprağı vermemek için dağ başlarında can verirken milyonlarca karış ülke toprağını süslü muhacir ensar masalları ile suriyelilere verdiniz.. bir yazıda suriyeliler için yapılacak bir referandum önerisi yazabilir misin ? yazamazsın.. çünkü suriyeliler konusunda milletimizin ne düşündüğünü çok iyi biliyorsunuz..
Karar Okuru 21 Eylül 2019 02:11
Bu niteliksiz insan göçleri sorunu her ülke için geçerlidir. Bu yığınlar sorundur ve daha ciddi sorunlarada neden olacaklardır. Yaşayıp göreceğiz. Gördüğümüze mi inanalım, mezhep- din takıntısı olanlara mı?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 01:54
Hakan Bey sürekli Suriyelilere arka çıkıyorsunuz lakin durum sandığınız gibi değil.Toplumun genelinde Suriyelilere karşı bir nefret söz konusu.Bu işin tadı çoktan kaçtı.Çok acilen memleketlerinin yolunu tutmaları en hayırlı olanıdır.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 07:04
23
Evet suriyeliler evlerine dönsün !!! Bizde akşam haberleri izlerken esed , rusya , abd ve işbirlikcilerinin kendi çıkarları için yaptıkları savaşta evlerine,pazar yerlerine , okul ve hastane , yerleşim alanlarına attıkları bombalarla nasıl öldürüldûklerini izleyelim insanlığımızdan böylece şeref duyalım olur mu...
Enteresan bir Ülkeyiz SURIYELI TECAVÜZ edince ayaklanıyoruz TARIKATÇILAR TECAVÜZ edince SUSUYORUZ... Çok ilginç bir ülkeyiz hatta enterasanlıktan çok ileri başka bir ülkeyiz
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 06:47
4
Çok ilginç doğru da, neden Suriyeli ye ayaklanıyoruz. Psikolojik. Dalkavukluk denklemine göre ilişkilerimiz.Siyasi,dini lider ve grupları kendinden sayma huyumuz var.Onaların yaptığı iyi ve kötü işleri kendimiz yapmış sayarız. Övünür ve dövünürüz.Çünkü aynıyız. Ama Suriyeli başkası. Bu BAŞKASI bazen bir yöre, mezhep, din, millet, aşiret,partili, dernek, ideoloji mensubu olur.İşlenen kötülüğü diğerine tamama. Bir bakan neden bir seferden bir şey olmaz diyor.Sebep bu. Kendini kötü gösterir mi. Grubu kendisi çünkü. Yani hastalıklıyız.
Has Parti 21 Eylül 2019 01:42
Acaba hükümet şöyle bir açıklama yapsa halkımız daha kolay anlar mı? 'Biz İsrail'in güvenliği için ve bizi iktidara taşımaları karşılığında İsrail ve Amerikan lobilerine verdiğimiz sözden dolayı, Suriye iç savaşına destek verdik, yani Suriyeliler'in buralarda bu halde olmasında bizim suçumuz var. O yüzden onlara böyle davranmayın...' İşe yarar mı bilemedim ama insanların doğruyu bilmesi hak değil midir?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 13:12
10
01.42 senin dedigin dogru ozamn gercegi biliyomus gibi salladin 26de begeni aldin.. Bunun boyle olmadigini kendinde bal gibi biliyorsun Turkiye Suriyeye mudahele etmeseydi hakkinda acaba en ufak bir tezin varmi?? Aklinin ucundan gecirip birde otaraftan baktinmi?? Iktidara sallicam diye dis gucler lobi islerine dalma bence. Onlar dis guc derken sen neredeydin?? Nederseniz deyin icerde RTE yi itibarsizlastirsanizda dis politakada cumhuriyet tarihindekinden fazla dunyayla diyalog kontak isbirligi yapma network yapmis kuresellesmeyi zamaninda okumus bir liderdir.. Ve Turkiyede alternatifi yoktur
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 01:17
Esad 14 Eylül tarihinden öncesi için büyük bir genel af ilan etti. Ülkesinde neredeyse savaş bitti. Sizi mezhepçi ve ihvancı bu gözlüğü çıkarıp buna göre yazmaya çağırıyorum Hakan Bey. Suriyeliler kalıcı olsun diye uğraşmaya devam ederseniz, olacak her olayda sizin de sorumluluğunuz olacak. Halk istemiyor, dayatmaktan vazgeçin artık.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 16:04
6
Fıçı bombası atmaya değecek yer kalmadı yani, öyle mi ?
karar okuru 21 Eylül 2019 01:11
bu muhacir lafını duyunca bazı söz söyleyeceğimi söylemiştim.kulakların bazıları için ziller çalıyordur.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 00:59
Bu duruma gelinmesinde sizin suçunuz yok mu Hakan Bey? Bu millet istemiyoruz dedikçe "Kardeşlerimiz, kalıcı olduklarını bilmeliyiz, entegre eetmeliyiz" gibi dayatmalarda bulunmadınız mı? Bence siz böyle yaparak o taşlayanlardan daha suçlusunuz. Millet istemiyor, millete karşı daha neyin oyununu oynamaya çalışıyorsunuz? Bak Esad genel af ilan etti. Herkes ülkesine.
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 00:48
Toplumsal fazilet mi o yok olalı çok oldu hakan kardes ve bulmakta uzun süreceğe benziyor binlerce insan yokluğa mahkum edilirken bir insaf ehlide çıkıp biz ne yapıyoruz diyemedi
konyalı haydut 21 Eylül 2019 00:05
Beni anlamam, suriyeliler vatanlarına dönmeli, esad ile anlaşılmalı, tabi ki hepsi dönmez ama gidebilecek kadarı gitse yeter.
Ebu Meryem 21 Eylül 2019 01:18
33
Türkler'de Almanya'dan gitmelimi?... Ve diğer ülkelerde yaşayanlar?
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 07:53
2
Ebu Meryem sen kafanda mülteci lafının anlamını karıstırmısın Almanya ya gidenler işçi calısmaya gidenler bilgi kirliliği yapma
karar okuru 21 Eylül 2019 08:44
0
01.18-türklerin almanyada bulunması belli anlaşmalar ve ekonomik çıkarlar sonucu.suriyelilerin durumuyla ne ilgisi var.ama almanlar ve türkler arasındaki sözleşmelerde gereken kayıtlar varsa tabi ki türkler de dönmeli.
Kıyaslamada Çelişki 21 Eylül 2019 09:33
1
00.05 armutla elmaları beraberce saymışsın. Almanya ve diğerleri kendi vatandaşlarının iş bulma sorunlarını tamamen çözdükten sonra ve kendi vatandaşları devletin verdiği işleri beğenmez hale geldikten sonra mecburen dışarıdan iş gücü ithal ettiler. Almanya'ya ve diğer yerlere gidenler aç kalma korkusuyla yaşamamakta refah içinde yaşamaktadırlar. Ve dahası Almanya ve diğerleri kendilerine kaçak gelen insanlara bile refah bir ortamda aş ve iş ve barınak vermektedir. Bizde ise kendi vatandaşımız aç ama devletimiz işsiz güçsüz Suriyelileri doyurmakla meşgul.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN