Almanya meselenin adını koymuyor

Zeytin Dalı Harekâtı başlayalı beri Almanya’da neredeyse her gün bir veya birden çok caminin saldırıya uğradığını haber alıyoruz.

Aslında öteden beri gündemde olan bir mesele bu.

Geçen yıllarda saldırıları Neo-Naziler düzenlerdi, şimdi nöbeti PKK’lılar devraldı.

Minden, Leipzig, Frankfurt, Köln, Hannover, Berlin… Bu gidişle PKK’lıların cami kundaklamadığı yahut taşlamadığı şehir kalmayacak Almanya’da.

Türklere ait iş yerleri de hedefte.

***

Gündemde olan bir mesele dedik…

Evet gündemde, ama hak ettiği nispette değil.

Almanya Türklerinin infial halini Alman devleti ve Alman basını da paylaşmalı ki, meselenin hakkı verilebilsin.

Ne yazık ki Alman devleti, saldırıların siyasi nitelikli olduğu şüphesini paylaşıp soruşturmaların açıldığını bildirmekten, Alman basını da bunu yazmaktan öteye geçmiyor.

Almanya topraklarında Alman devletinin koruması altında yaşayan ve birçoğu Alman vatandaşı olan kimselerin mabetlerine ve iş yerlerine saldırılar söz konusu; ama Almanlar, hedef alınan camiler “Türk camileri” ve hedef alınan iş yerleri Türklere ait iş yerleri olduğu için konunun kendilerini doğrudan ilgilendirmediği hissiyle hareket ediyor gibiler.

Saldırıların önüne geçmeye yönelik bir seferberliğin s’si bile yok.

Henüz can kaybı olmadı ama bu gidişle her an olabilir; meselenin adını koymak için kan dökülmesini mi bekliyorlar?

Yoksa onu da mı yeterli görmezler meselenin adını koymaya?

Alman makamlarının ilgili açıklamalarında ve Alman basınının ilgili haberlerinde hiç geçmeyen şu kelimedir meselenin adı:

Terör.

***

Güvenlik birimlerini ve kamuoyunu meselenin ciddiyeti ile mütenasip bir hassasiyete sevk etmek için evvelâ meselenin bir terör meselesi olduğunu tespit ve ifade etmek lazım.

Bunu Alman hükümetinden bekliyoruz.

YORUMLAR (38)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
38 Yorum