Back To Top
‘Atatürkçü’ asabiyet demokratlığa manidir

‘Atatürkçü’ asabiyet demokratlığa manidir

 - Son Güncelleme: 10.10.2019 Perşembe 08:46
- A +

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Şehir Tiyatroları Necip Fazıl, Mustafa Kutlu ve İskender Pala’nın piyeslerini repertuarından çıkarınca, ‘Hani Ekrem İmamoğlu herkesi kucaklayacaktı?’ diye teessüf ettik.

İmamoğlu, Nuri Pakdil’in Umut adlı piyesinin sahnelenmesi için Şehir Tiyatroları’na talimat verdi; bu sefer de ‘Hani İmamoğlu Atatürkçüydü?’ diye teessüf edenler oluyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarı kast ederek ‘Biz onlar gibi değiliz, onlar farklı fikirlere tahammül edemiyorlar, halbuki biz farklı fikirlere saygılıyız’ diyor, ama CHP tabanında yaygın olan ‘Vurun Atatürk düşmanlarına!’ asabiyeti kolay kolay aşılacak gibi değil.

***

Sosyal medyadaki sayısız “Atatürkçü” feryadın hülasası mesabesinde bir feryat:

“Biri bizi aydınlatsın, İmamoğlu, azılı Atatürk düşmanı Nuri Pakdil’in 4 yıldır oynatılmayan eserini niye sahneletiyor? Biz her seçtiğimizden hayal kırıklığı mı yaşayacağız, sahneye koyulacak oyun mu kalmamış da Atatürk düşmanlarına fırsat yaratılıyor?”

Bu kafaya göre CHP’li idareciler sadece “Atatürkçüler”e fırsat sunabilirler.

Oy herkesten alınabilir, ama fırsat herkese verilemez!

AK Partili belediye Nazım Hikmet’in piyesini sahnelediğinde iyi, ama CHP’li belediye Nuri Pakdil’in piyesini sahneleyince kötü!

***

Umut’un sahnelenmesine karşı çıkmak gene neyse de,  Mustafa Kemal’i eleştirdiler veya “Atatürkçü” asabiyetten yaka silktiler diye insanların hapse tıkılmasını da talep ettirebiliyor bu kafa.

Hatta “Madem Atatürk’e karşılar, öyleyse Atatürk Cumhuriyetinde onlara yer yok; vatandaşlıktan çıkarılsınlar!” bile dedirtebiliyor.

İktidarı eleştirmeye gelince demokrasi ve ifade özgürlüğü havarisi kesilenler, konu “Atatürk” yahut “Atatürkçülük” aleyhtarlığı olunca en yaman diktatörlüğün yılmaz müdafilerine dönüşebiliyorlar.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yeryüzünde şanlı tevhid sancağını ilk dalgalandıran Urfalı İbrahim (as) Anadolu Fatihi Türkistanlı Sultan Alparslan, Kudüs Fatihi Kürdistanlı Sultan Selahaddin, Konstantiniye Fatihi Sultan Mehmet, Uluhakan Sultan Abdulhamid, Şeyh Şamil ve anti-Anadolu gavur kırıntısı Balkan muhacir çakma Türk azınlık emperyalizmine karşı koyan 1924 Hilafet Ordusu komutanı Şehy Said, Bediüzzaman, İskilipli Atıf Hoca, Mehmet Akif, Erbakan, İzzetbegoviç ile Yeniden Osmanlı onderimiz Prof Ahmet Davutoglu'n dan başka ATA tanımıyoruz her karışı şehid kanlarıyla sulanmış bu mübarek toprakların dahililinde.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 19:10
Sayın YAZAR, Atatürk ,Atatürkçüleri eleştireceğinize, bizi Suriye bataklığına sürükleyen, stratejik derinliğin mucidi sayın Davutoğlu bugün Suriye yle mutabakat aransın diyor. Sizin de desteklediğiniz Davutoğlu ile bir söyleşi yapsanız da dün ve bugün konusundaki düşüncelerini bir açıklasa daha iyi olmaz mı?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 16:21
Atatürkçü leri anlamak zor.
KARAR OKURUMürsel 10 Ekim 2019 14:37
Tunç Soyer kardeş vakfına 9 milyon ayırdı duydun mu kemalist başkanın adaletini.
KARAR OKURUMürsel 10 Ekim 2019 14:31
Günaydın.Bu kabileci asabiye çözümlenir/ normalleşirse her şey normalleşme yoluna girer.Chp'nin gidişi umut verici.
E.K 10 Ekim 2019 13:49
Cumhuriyeti seven, degerleri ile barisik olan, Milli Mucadelde'ordularimizin baskumandani olan Mustafa Kemal'e karsi sevgi besleyen herkesi ayni kefeye koyup toptan Atarukcu diye yaftalayip sonra ver yansin hakaret etmek Akp doneminde moda oldu...Ozelikle kendilerini muhafazakar diye tanimlayan insanlarda bunu cok yapiyor..Iste sn yazarimizda buna ornek...Koru korune sahislara bel baglayan, dogmalardan beslenen hic bir kafa demokrat olamaz sn yazar....Islamcilar Hilafete, Cumhuriyetciler Meclise ozeniyor sn yazar. Sanirim ana fark burada..!
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 13:13
Birileri idam isteyebilir, birileri ezanin sesinin kısılmasini , öbürü seriat devleti kurmamiz gerektigini soyleyebilir. Organize bir eyleme dönüşmediği sürece bunlara fikir özgürlüğü diyoruz. Tweeter dan farkli ve uç fikirleri kösene tasiyip sonra da bak sunlara neler düşünümüşler demen, ifade özgürlüğüne senin tahamülsüzlüğünü gösteriyor aslinda. bu tweeti atan adam icin ellerine saglik mi dendi? Chp tarafindan da sen köse yazisi yazdin? Azmendiler geliyor tarzi haberler mi okuyacagiz bundan sonra?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:48
Maalesef softalık takımı bu partide herşeyi zehirliyor demokrasi insan hakları vs takiyye gibi gözüküyor
karar okuru 10 Ekim 2019 10:30
o tür insanlar marjinal kişiler onların seçmen üzerinde hiç bir etkisi yoktur, oran olarak çok azdırlar
siyami karakuru 10 Ekim 2019 09:57
Karar etkisimi nedir yorumlara bakıyorum ne islamcı bagnazlık ne öbürü vesaire diyerek birde ortayol vardır nidası başgöstermiş evet ortayol vardır ama birilerinin maneviyat düşmanlığının izahında bile hep bagnazlar yuzunden böyle oluyor diye kararlı kararlar alarak bulunmaz ortayol
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 09:36
CHP elinizdeki kozu alınca şimdi sosyal medyadaki yazılanlara bakıp eleştiri yöneltmek biraz fazla oluyor gibime geliyor. CHP Bir AKP değil. CHP’nin “reisi” ne söylerse taraftarlar ona biat ermek zorunda değil.
selman 10 Ekim 2019 08:20
Bir cenahı karalamanın en kolay yolu, onu en kötü temsil eden, en dipten bazı örneklere cevap verip, bunlar o cenahın tamamını temsil ediyormuş gibi davranmaktır. Mesela bazı kurnaz Atatürkçüler müslümanları aşağılamak için cinsel istismar yaşanan bazı tarikatları alıp bunlar tüm müslümanları temsil ediyormuş gibi yapıyorlar. Nuri Pakdil'den rahatsız olanlar İmamoğlu'na oy verenlerin yüzde beşidir. Şeyhine tanrı diye tapanlar da müslümanların yüzde beşidir herhalde. Tek fark şu: Chp artık halisane, artık takiyyeden, diğer kesimi kucaklamaya çalışıyor.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 08:05
Atatürkçüleri sizin gibi dincilere tercih ederim
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:05
5
bu tercihin sonucunda hayatında bir değişiklik olur mu?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 07:40
Koyun can derdinde kasap et derdinde..
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 07:31
Hakan Bey yazınızda katılmayacağım tek bir kelime yok, baştan sona sizinle hemfikirim ama yazınız benim gözümde değersiz bir yazı. Eleştirdiğiniz duruma düşmüşsünüz ve kendinize demokratlık yapmışsınız. Akparti karşıt görüşlü yazarların oyunlarını kaldırırken benzer duruşu sergilemiş olsaydınız yazınız benim için anlamlı olurdu.
KARAR OKURU DEDE 10 Ekim 2019 07:11
Yok yok Atatürk düşmanlarına yer yok demiyoruz.ama senin mesela şimdi cephede olman gerekirdi diye düşünüyorum.tum savaş destekçileri milis bir güç oluşturup cepheye gitsin.gariban mehmetçik üzerinden siyaset yapmasinnlar
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:01
3
Senin de cephede olman gerekmiyor mu? Bak Amerika yine sattı sizin ittifak ortaklarınızı :):) Mehmetçikler gariban mıdır yoksa dünyanın en güçlü ordularından biri midir, göreceksiniz bir kaç güne...
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:06
3
Bu durumda Kılıçdaroğlu ve Akşener de gitsin. Onlar da tam destek halinde.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 05:44
İkisi de yanlış. Büyük Atatürk’ün adını maske olarak kullanarak demokrasi ve özgürlük karşıtı tutumlara girmek de yanlış, ne olduklarını Mursi Mısır’ında gördüğümüz de yanlış. İki yanlıştan bir doğru çıkmaz. Rehber hukuktur, özgürlükçü demokrasidir. Buna samimiyetle inananlar, benimsemese bile farklı görüşlere ve değerlere saygı gösterirler. Nasıl ki biz Müslümanlar değerlerimize, kitabımıza, peygamberimize saygı gösterilmesini bekleriz, aynı şekilde biz Türkler vatanımıza, bayrağımıza ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahramanlarımıza sahip çıkarız.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:06
0
Saygı göstermek demokrasinin, ifade özgürlüğünün bir parçası, önkoşulu değildir. Saygı adı altında eleştiri özgürlüğünü kısıtlamayalım. Peygamber, kitap, vatan, bayrak, M.Kemal hiçbiri eleştiriden azade değildir, gerçek bir demokraside. Sen de kendi fikrine sahip çıkabilirsin tabi.
evin 10 Ekim 2019 05:28
akp zihniyetinin sebep olduğu suriye bataklığına iyice gömülmüşken yazdığınız şu yazıya bakın...çok desteklediğiniz suriye devrimi ne oldu hakan bey? sayenizde savaşa girdik mutlu musunuz?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 10:53
5
Savaş değil terör operasyonu... Savaş olsa yerinde duramazdın :):)
Mehmet Ali Kara 10 Ekim 2019 01:42
Bizim problemimiz kendimize ayna tutamayip her işte olduğu gibi o konunun gerektirdiği değerler ile başkalarini değerlendirmek oluyor.Mevzu demokrasi demokratlik olduğuna göre bir bakalim kimler bu değerlere uygun özellikleri taşiyor.Dünyanin koyduğu demokrasinin kurallari koyanlar için kendi ülkelerinde uygulaniyor olsa bile uluslar arasi areneda menfaatlere göre şekillendiğinden maalesef sinifta kaliyor.Muhafazakar dindarlara gelince ülkemizi getirdikleri nokta kötü bir referans olarak siritiyor.Milliyetçilik temelindeki parti ve liderinin durumu ortada.Kemalist sol jargon zaten belli.
HEMSINLI 10 Ekim 2019 01:27
Sayin yazar bu da ATATURK un sucumu
Karar Okuru 10 Ekim 2019 00:19
Atatürkü doğru anlayanlar bu tip aymazlıklara kapılmaz. İnönü’nün 1950 seçimleri yenilgisi sonrası “ benim yenilgim en büyük zaferimdir” dediği bilinir. Demokrasi akıl ister yoksa gelişime uyamayanların oyun bozuculuğu ile uğraşır dururuz şimdi olduğu gibi
Krr 10 Ekim 2019 00:07
Hakan bey, sizin savunduğunuz ihvanci anlayış sizler tarafından nasıl kutsaniyorsa, gerçek değeri anlaşılamayan Gazi Atatürk de kemalist sol diye tabir edilen zihniyet tarafından kutsaniyor. Her iki gereksiz takıntılı hal ülkeye zarar veriyor. Peki nasıl düzelecek derseniz, zor. Siz tarikatlara yaslanıp siyaset yapmayacaksınız, beceriksiz kemalistler de Atatürk'ü kutsayip siyaset yapmayacak. Sadece adalet, liyakat, hakkaniyet referans alınacak. Eh, bunlar da bizde olmadığına göre, işimiz zor.
HEMSINLI 10 Ekim 2019 01:25
0
Cok yeride bir yorum yorumu okuyunca ben yazacak bir sey bulamadim kutluyorum
Köroğlu 10 Ekim 2019 11:12
1
Adalet, hakkaniyet ve liyakat muğlak terimler. Tekerleği yeniden keşfetmenin alemi yok. Daha somut ve başarısı kanıtlanmış terimlerle konuşalım: hukuk, demokrasi ve kurumsallaşma lazım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN