Back To Top
Barış Pınarı Harekâtı’na doğru

Barış Pınarı Harekâtı’na doğru

 - Son Güncelleme: 07.10.2019 Pazartesi 14:33
- A +

Afrin bölgesini PYD/PKK’dan temizlemeye yönelik Zeytin Dalı Harekâtı bağıra bağıra gelmişti. Hele ABD Türkiye’ye sınır olan Suriye topraklarında 30 bin kişilik bir PYD/YPG/PKK ordusu kurma niyetini faş ettikten sonra iyice ayyuka çıkmıştı harekâtın ayak sesleri.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, peş peşe yaptığı açıklamalarda harekâtın “bir gece ansızın” başlayabileceğini söylüyordu mütemadiyen. 15 Ocak 2018 tarihli bir konuşmasında “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz en kısa sürede Afrin ve Münbiç meselesini Allah’ın izniyle halledecektir. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Harekât her an başlayabilir” diyordu mesela. ABD, Erdoğan’ın bu açıklamasını ‘blöf’ gibi görmüş olabilir. Ne var ki beş gün sonra harekât gerçekten başladı ve iki ay süren operasyonlarla Afrin ve çevresi PYD/PKK unsurlarından gerçekten temizlendi.

Şimdi Erdoğan, Fırat’ın doğusunu teröristlerden temizleyerek “barış pınarıyla sulamak” ve o bölgeye iki milyon Suriyeli muhaciri iskân etmek için hazırlıkların tamamlandığını, “barış pınarı” vurgusundan anlaşılacağı üzere adı da belirlenmiş olan harekâtın her an başlayabileceğini ilan ediyor; ama ABD bunu da ‘blöf’ gibi görüyor olmalı ki, Türkiye’nin talep ettiği şekilde bir güvenli bölgenin tesisine hâlâ yanaşmıyor. Halbuki, Erdoğan’ın geçen gün AK Parti istişare toplantısında verdiği şu mesajı Zeytin Dalı Harekâtı tecrübesinin ışığında okumalı ve aklını başına almalıydı ABD: “Fırat’ın doğusuyla ilgili de muhataplarımıza her türlü ikazı yaptık. Yeteri kadar da sabırla davrandık. Kara devriyesiymiş, hava devriyesiymiş, bütün bunların hikâye olduğunu görüyoruz. Müttefiklerimize sorumuz gayet açıktır: Siz SDG (Suriye Demokratik Güçleri) adıyla gözlerden kaçırmaya çalıştığınız PKK/YPG’yi terör örgütü olarak tanıyor musunuz tanımıyor musunuz? Bunu açıklayın. Bu yönde bir beyan duymadığımız gibi bazı Amerikalı yetkililer alenen PKK/YPG’nin birlikte çalıştıkları bir yapı olduğunu da söylüyorlar. Öyleyse sözün bittiği yerdeyiz… Hazırlıklarımızı yaptık. Harekât planlarımızı tamamladık. Gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti belki bugün belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem kardan hem havadan bu harekâtı yürüteceğiz.”

H H H

Erdoğan’ın başbakanken, Davutoğlu’nun da dışişleri bakanıyken sarf ettiği “Kimse sabrımızı test etmeye kalkmasın” cümlesi bazen espri konusu oluyor, ama Türkiye’nin sabrını test etmek gerçekten riskli bir şey. Çok riskli.

“Fırat’ın doğusuna harekât düzenlemek, Cerablus-Bab yahut Afrin mıntıkasına harekât düzenlemeye benzemez. Türkiye’nin gücünü aşar bu. Üstelik ABD Başkanı Trump’ın ‘Türk ekonomisini mahvederiz’ tehdidi Twitter kayıtlarında duruyor. Böyle bir harekâta kesinlikle cesaret edilemez” diye düşünen varsa, Kıbrıs 1974’ü hatırlayıp bu düşüncesini gözden geçirsin. Zeytin Dalı Harekâtı öncesinde yazmıştım, tekrarda fayda var: 1974’te bugüne kıyasla gayet yoksul ve askerî imkânlar bakımından nispeten zayıf olan Türkiye, bütün bir Batı âlemini karşısına almak pahasına Kıbrıs’a asker çıkarmadı mı? Kıbrıs topraklarının üçte birinden fazlası üzerinde askerî / siyasî egemenlik kurmadı mı? Bu egemenliğini ABD’nin can yakıcı ambargosuna rağmen korumakta ısrar etmedi mi?

Bugün 1974’e kıyasla daha kuvvetli ve daha özgüvenli olan Türkiye,  Fırat Kalkanı ve Zeytin dalı harekâtlarında elde ettiği başarılar da ortada iken, Fırat’ın doğusuna girmekten imtina edecek değildir.

Türkiye’nin sabrı taştı mı ne yapacağı belli olmaz. İlk bakışta ‘Gücünü aşar’ dedirten şeyler de yapabilir. Barış Pınarı Harekâtı planı belki Fırat’ın doğusunun tamamını kapsamıyor, PYD/YPG/PKK’nın -dolayısıyla ABD’nin- kontrolündeki her yere uzanmayı öngörmüyor; ama unutmayalım ki Kıbrıs’a düzenlenen birinci harekâtta da hedef sınırlı tutulup küçük çapta güvenli bölgeler oluşturmakla yetinilmiş, fakat Türkiye’nin sabrını test etme hatasından dönülmeyeceği anlaşılınca ikinci harekât başlatılarak -evvelce kazanılmış olan mevzilerden istifade ile- adanın Türkiye’yi ilgilendiren kısmı tamamen ele geçirilmişti.

ABD yönetimi ve Suriye’deki PKK’lı müttefikleri akıllarını başlarına alıp Türkiye’nin endişelerini behemehal giderseler iyi ederler.

Yeterince kan gördük, görüyoruz. Yeni bir savaşı kim arzu eder? Dileğimiz o ki, PYD/YPG/PKK kontrolündeki yüzlerce kilometrelik sınır hattının bu örgütten arındırılmasını, o hat boyunca 30-40 kilometre derinliğinde bir güvenli bölgenin teşkil edilmesini ve söz konusu güvenli bölgenin kontrolünün Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olmasını talep eden Türkiye’ye hiç vakit kaybedilmeden ‘Tamam’ densin ve gereği -en ufak bir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde- derhal yapılsın.

Barış Pınarı Harekâtı’nın çoktan dönmeye başlamış olan çarkını durdurmak için başka bir yol görünmüyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Salih çetin 09 Ekim 2019 02:28
Olur beyefendi herkes sizi bekliyor, gelin sizin olsun suriye topragi derler.kürtlerden alıp Esata teslim edeceksin.mesele kürtlerin elinden alınmasi başka bir şey yok.yoksa iran rusya ve diger devletler senin orda kalmana izin vermez, sizde biliyorsunuz ama bu halkı uyutmak gerek yoksa erdogani nasil başta tutabilirsinizki.vatan millet sakarya..hurrrraaaaaa..ver mehteriiii
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 23:26
Girilir ve güvenli bölge oluşturulur. Bu kadar. Yallah ABD ve Rusya.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 21:26
ABD nin icazet vermediği bahçeye RUS un arkasına saklanarak girebilirsin. Zaten politika budur. Kişi de öyle degil midir. Kim gözüne kestiremedigi birine efelenebilir ki? Biz yüce devletimizin zavallı beli bükük komşuyu dövmek ićin Dünya Ağasından izin beklemesine kızmıyoruz. Kendi agaymıß gibi kibirlenmesine tahammül edemiyoruz. ABD girersen döverim derse o zaman ne yazacağını simdiden biliyorum
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 20:27
Biraz da imtiyazlilarin cocuklari, bedelli askerlik yapan sarkicilar, futbolcular gitsin cepheye. Biraz da onlar sehit olsun. Hep garibanlar mi tasiyacak bu agir yuku.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 19:59
Hakan bey ! Adalet ve hakk yerine getirilseydi savaş çığırtkanlığına gerek kalmayacaktı. Buyrun sizi önden alalım. İçinizde ne kadar da asabiyet biriktirmişsiniz. Size hak olan başkasına da hak olur bunu unutmayın!
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 19:51
Trump'in agzindan cikan safsataya odaklanmis bizim iktidar. Trump ne diyor? Hadi peki operasyan yapin ama Kurtlere dokunursaniz, ekonominizi paramparca ederim. Trump'in partisinden olan senato baskani ne diyor? ISiDi Kurtlerin yardimi ile bitirdik. Turkiye bu operasyonu yaparsa Nato uyeligi askiya alinir. Ruslar ne diyor peki? Suriye'nin toprak butunlugune saygi goster. Bu operasyonda bizi destekleyen bir ulke var mi?
Bedr 07 Ekim 2019 19:30
Vallahi onu bunu bilmem. Hep barış deriz, savaşa gireriz. Savaşa çok meraklı bir milletiz. AKP sınır ötesine girince bütün ülke meseleleri arka plana itiliyor. Kimse de sormuyor: hangi parayla bu işe girişiliyor? Işid'e karşı neden sınırötesi operasyon yapılmamıştır?
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 19:50
7
Şakamısınız siz.. Fırat kalkanı, IŞİD'e karşı yapıldı.. Çobanbey, El bab IŞİDden temizlendi
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 18:46
Hakan bey bak Trump ne dedi. 1.Türkiye Operasyonuna karışmaya ağız. 2.Trump, Türkiye'ye yönelik skandal bir açıklamada bulundu. Trump, "Türkiye, benim büyük ve emsalsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa, Türk ekonomisini yıkıp ve yok edeceğim" dedi. Ne ayak. Saddam Kuveyt tuzağına dikkat..Rusya, İran, Suriye operasyona karşı. Ama şimdilik sessiz. Neden,
Köroğlu 07 Ekim 2019 16:56
Bu harekat olmasa, ölecek olan insanlar ölmese, kimin hayatında ne değişir?
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 16:37
Ne kadar "hak sahibi"siniz masallah.. siz oyle goruyorsaniz oyledir, Allah da sizi buna gore yargilamali ve tabii ki cennetine almali oyle degil mi?
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 16:08
Kùrd kardeşlerimiz ne diyecekler bu harekata
Muhtefi. 07 Ekim 2019 16:42
13
O ne demek. Tabi ki Önce Vatanımız diyecek/ğiz. Ya ne.! .örnek ben Balkan Kökenliyim Akrabalarım orada vd..Allah Muhafaza.bi sıkıntı olsa,TÜRK MİLLETİNİN çıkarı herşeyden once gelir. Bizler icin..Çünkü biz Tehlikeyi bertaraf edip Adalet ve Hakkı ancak böyle sağlarız. Türk Milleti olmazsa Balkanlarda kayboluruz. Kısa zamanda. .!...aynı şey buradaki etnik kökenler içinde geçerlidir. İç politika, siyaset ve etnik kökenler üstü CİDDİ KONULAR bunlar. Ayrılık,Gayrilik olmaz, olamaz DÜŞÜNÜLEMEZ. !..
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 19:38
5
Muhtefi rumuzlu vatandas, Kurtlerin ne yapacagina, ne diyecegine senin gibiler karar veremez artik, gecti o gunler. ikidebir "ben Balkan kokenliyim ama Turk'um, Turkler olmazsa balkanlarda kayboluruz" vs gibi devletin propagandasini yazip duruyorsun. Sen asimile olmak istemissin bu senin secimin. Kurtlerin buyuk cogunlugu asimile olmak istemiyor. Kimliklerini, anadillerini, kulturlerini kaybetmek istemiyor. En onemlisi de senin gibiler tarafindan ahmak yerine konulmak istemiyorlar.
Muhtefi. . 07 Ekim 2019 20:07
4
19:38 Akşam Olunca Ayni Evde (Vatanda) Toplanıyoruz .Mecburuz buna hepimiz.!.etrafımda Ayrılıkçı,Irkçı Düşünen Vatandaş yok.Kürdü,Zazasi,Arabi,Çerkezi, Arnavutu.vd !..Balkanda'da var Etnik Irkçı ne yapalim yani.:))..vaz mi geçelim TÜRK MILLETININ İstiklal ve Istikbalinden.Yaşiyoruz Vatanımızda .!.Şehid (her etnik koken) olanlar sayesinde.!.Teröristlere (PKK, işid vd.) Harekattan ..Mecbur kalinirsa.! zerre CEKINMEYIZ./CEKINEMEYIZ. Evimizi korumak için. !.Savunma yapıyoruz. Kimsenin malında, mülkünde Gözümüz yok. !.Saygılar.
musto 07 Ekim 2019 21:33
0
19.38 Sel gider kum kalır bugüne kadar asimile olmamışsın da bu gün mü asimile olacaksın dereyi görmeden paçayı sıyırma milyonlarca göçer Türkmen asimile oldu baskıyla Arap ,Süryani ve birlikte yaşmak isteyen,Kürdü batıya sürdünüz başkalarının bilmem neyiyle gerdeğe girmeye kalkma.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 03:09
2
@19:38 -- Türkiye'de onyıllardır süren bir mücadele var. Bu mücadelenin bir yanında sömürgeci.Balkan muhacirler, diğer yanında sömürülen Anadolu var" Kardeş, tırnak içinde gördüğün paragrafii 21 Mart 2007 tarihli Yeni Şafak'tan alıntıladım. Yazarı Prof Mücahit Bilici .... 'Mütefi' yorumcu gibi ırkçı Balkan muhacirlerin müslüman Anadolu halkına güttüğü derin nefretin  analizini içeren makalenin tamamına şu başlığı, aynen Google girerek ulaşabilirsin: İki Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı seçimi"
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 15:57
İstermisiniz, bu harekatın hemen peşinden hükümet baskın secime gitsin.,Çünkü bu tür operasyonlar,iktidara içerde, avantaj sağlar.. Zamların yağmur gibi yağdığı, akp oylarının eridiği bir ortamda, bu harekat, akp ye ilaç gibi gelecektir. Kıbrıs harbinin getirdiği hava ile, ecevitte erken seçim istemişti.2018 afrin harekatı sırasında, rte, metal yorgunluğu attık deyip. Haziranda başkanlık seçimine gitti.. Olası baskın seçime, Ali Babacan ve Davutoğlu hazırlıksız yakalanmış olup.seçime giremez, tüm sağ muhafazakar oylar, akp de toplanır... Tabi bu benim uydurduğum senaryo, olurmu olur
Muhtefi. . 07 Ekim 2019 14:17
SAVAŞ FELAKETTİR. Yikimdir, Gözyaşıdır, Çoluk, Çocuk Dul, Yetim, Öksüzlüktür ,Ekonomik Zorluklar, Hastalıklar vb .Saymakla Bitmez. Sonu Meçhul bir durum.Hele bugünkü Emperyalist Duzende. .fakat bu sebeble veya o sebeble ÇEMBERE ALINIYORUZ. .Onurumuz, Coğrafyamiz, Ekonomik ve Stratejik TÜRK MİLLETİNİN çıkarları Herseyden Üstündür. Hakliyiz Vatanımızı Savunmak Durumundayız. Hepimiz. Arab, Kurt, Boşnak, Zaza , Çerkez, Türk, Arnavut, Pomak vd TAM BİRLİK olmalıyız. Mecburuz. ÖNCE VATAN. .çok DİKKATLİ ve Cesurca Yurumeliyiz. İnşaallah.
DEDE 07 Ekim 2019 14:07
bence yazar kılıçları kuşanıp gitsin.daha önce e resi izin ver afrine gidelim diyenlerin hepsinin asker kaçagı olduğunu da gördük.senin ülkene bi saldırı var mı ki gidip başkasının ülkesini işgal ediyorsun.gariban mehmetçiği gönderin yine.siz ise sırça köşklerinizde oturun.orada kürtler özerk bi yönetim kuracak.militarist şovenist ve düşüncesiz bir yazı.hangi aydın savaş ister.biz ne günlere kaldık.insanlar işsizlikten yoksulluktan bitap düşmüş beylerin derdi savaş
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 14:02
Yazarin adi olmassa. Milli savunma bakanliginin bir bildirisi diye bakiyordum
Karar Okuru 07 Ekim 2019 13:07
Baris Pinari harekatinin masraflari enflasyonu, zamlari ve vergileri arttir mayacak mi? Cogunluk zaten yari ac yari tok yasiyor. Insanlarimiz yukselen enflasyonla nasil hayatta kalacaklar? Disariyi duzellemek isterken icerisi ne olacak? Suriye idaresi ve Iran topyekun savas karari verirse ucu nereye varacak? Sizin de uykulariniz kacmiyor mu?
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 13:05
Gireceğimiz yer . Suriye sınırı boyunca, 30 km Lik alandan bahsediliyor. Gerisi, yani aşağısı yine, ypg nin elinde olacak demektir. Bu operasyonla ygp bitecek falan değil..inşallah girdiğimiz yerde petrol kuyuları falan vardır. Öyle değerli yeri abd bize bırakmaz...olsun yinede bu operasyonda devletimizin yanındayız
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 12:30
Öncelikle muhscir yakistirmasi yuzunden basiniza i kadar pamuk dussun temennisinde bulunuyorum.ki brista biz garantiruz ve o yuzden gereken islemleri bugunku guce sahip olmasakta cesur insanlar sayesinde gerceklestirdik.k irakta kirmizi cizgimize ragmen bir olysum gerceklesti ve biz simdi onlarla kucak kucagayuz.suriyede onrmli olan k suriyedeki varligin akdenize ulasmamasiydi ve buradaki eylemimimz en az 4 yil once yapilmaliydi.simdi kim k suriyede k iraktaki gibi bir seyler olmazin garamtusini verebilir.ahh o bop yokmu
konuk1 07 Ekim 2019 12:13
bu gibi operasyonlarda çok geç kaldık deniyor bu defa böyle bir cümle kurulmaz inşaallah
Hükümet Sözcüsü kıvamında güzel bir yazı olmuş. Tebrikler.
Köroğlu 07 Ekim 2019 11:14
ABD, Rusya, Almanya, Fransa, İsrail, İran, Suriye, Irak, Mısır, S.Arabistan'ın bu harekata yönelik pozisyonları ne? Niye gazetelerde doğru dürüst bilgi yok?
musto 07 Ekim 2019 11:11
Bir Hilal Uğruna Ya Rab Ne Güneşler Batıyor. Acaba onların hilali farklımıydı Ehli Salip ile bir olup komşunun Hilalini parçalamak ?
milli görüş 07 Ekim 2019 10:18
tamamen hayalinizi yazmışsınız afrine girmemizi abd ve rusya onayladı mümbiç? orda dur dendi durduk bugünde güvenli bölge hikayesi anlatılıyor oyuna getirilmeye çalışyo türkiye Allah korusun orda alaçağmız bir yenilgi ve geriçekilme bu ülkeye ne bedeller ödetir parçalanmaya kadar gider (Ben şahsen türk ordusunun orayı dümdüz edeceğine inanıyorum ) fakat hiç işler istediğimiz gibi gitmeye bilir Allah rızası için açın şu gözlerinizi
Muhittin 07 Ekim 2019 10:08
Yorumları okudukça sadece üzülüyor insan. Aklını kiraya veren bazı canlılar için doğru, Erdoğan'ı ve hükumeti kötülemekle eş değerde.Allah kininizi azaltıp bu milletin yanında yer alanlardan eylesin!
sevil 07 Ekim 2019 10:29
2
muhuttin bey ne erdoğan kininden bahsedyosun erdoğanın çok kolay kandırıldığını yanıltıldığını yaşayarak öğrendik örnek istermisin bence gerek yok erdoğan kini felan yok bizde vatan sevgisi Allah korkusu çocuklarımızın geleceği için daha huzurlu bir türkiye isteği var bence siz putlaşmış zihniyetinizi sorgulayın
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 09:53
Bu harekatın daha oncekı harekattan farkı cok Hele de Kıbrıs karekatından farkı cok fazla ;orda uluslar arası bır hakkımız vardı burda baska bır ulkenın topraklarındayız ve ona desdek veren ve onunla butunlesmıs olan Rusya be İran var onlarla lstısare yapılmıs ve desdek sozu alınmıssa bır nebze rısk azalır. Ama bolgede olanların tamamına bakıldıgında surıye yonetımın zayıflatılması ve kademelı olarak parcalanması ona katkıda bulunacak her hareket ulkemizin aleyhıne degılmi, sonra sıra bıze gelmezmı ?oysa bizden once sırada ırak ve ıranın parcalanması var sımdılık orda basarısızlar
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 09:17
Bu nasil bi köse yazisi Allah askina! Analiz degil, bastan asagi propaganda dili.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 09:09
Benim anlamadigim, geldik geliyoz, askeri yiginak yapiyoz açiklamalari yapiyoruz, haberlerde nerdeyse askeri mühimmatin çetelesini ilan ediyoruz. Yahu, karsi taraf kim bilir ne tuzaklar kuruyor biz davul zurnayla ilan ettikçe. Kis mevsimi kapida, Allah askeri korusun! Suriye'ye yazik oldu, bize yazik oldu, oluyor..
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 08:24
Güvenli bölge mi, güldürmeyin adamı! Türkiye emperyalistlerin uşağı oldu maalesef. Hem maddi hem de manevi bedelini bu millet ödeyecek. Size de kahramanlık nutukları kalacak. İran ve Rusya dan icazet alındı mı, sanmıyorum. Yakında bir manevraya daha hazır olun.
ERKAN DOĞAN 07 Ekim 2019 07:59
Sayın Albayrak Hiç bitmeyen ve sonucu olmayan bir kahramanlık ve dayılanma edebiyatı.Afrine de girdin sorun çözdün mü? Erdoğan düşen siyasi karizmasına kaldıraç arıyor hepsi bu. Güvenliğin olmadığı bir bölgede kimi oraya yerleştirecekmiş.Kim gider yaşar.İnsan aklı ile bu kadar alay olmaz kardeşim. Bir gün ümmet, bir gün ensar, bir gün avrupayı tehdit zavallı Suriyeliler şimdi de zorunlu iskan. Bu kadar yalana bu kadar güzelleme yazman da güzel olmuş.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 07:40
Savas tamtamlari calan bir yazi. Garibanlar canindan olacak, sehit edebiyati yapilacak, zenginler, imtiyazlilar koltuklarinda oturup demli caylarini yudumlayacak.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 06:53
Bence harekatın yapılmasından önce; bulunduğumuz noktaya nasıl geldiğimizi, sebeplerini bir muhakeme etmemizde fayda var. Ayrıca güvenli bölge, yeni bir kürdistanın meşimesi gibi görünüyor bana. Batı ile birlikte Suriye'yi parçalıyor, İsrail'e alan açıyoruz. Bunun da farkında değiliz. Ne kadar yazık.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 06:17
Irakta bir kürdistan bölgesi var. kuzey suriye de bir kürdistan bölgesi olacak mı Esad ve Rusya ne diyor ABD. Ne diyor Bunların söylemleri ne,.. Girmekle iş biter mi acaba....
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 05:46
Karar gazetesi objektif habercilik yapıyor. Bu durumdan rahatsız olanlar var. Onun için biatçılar, yobazlar, rantçılar, yalakalar, din tacirleri KARAR gazetesine uğramasınlar. Bunlar hastalıklı virüs gibidir gittikleri yeri kirletirler.
Ali 07 Ekim 2019 05:40
Sonunda Hakan Albayrak ta Doğu Perinçek çizgisine geldi.
evin 07 Ekim 2019 03:18
suriyede pyd bölgesinin kurulması akp zihniyetinin suçu. eğer esadı yıkmak için cihatçıları suriyenin üstüne salmasaydınız bütün bunlar olmayacaktı. esadı yıkma hayali pyd ile komşu olmamıza sebep oldu... ciddi bir devlette sorumluların yargılanması gerekirdi...
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 02:44
Baris Pinari Harekati mi? Bunun barisla ne ilgisi var? Kurtler Suriye'de ozerk yonetim kurmasin diye yapilmak istenen bir harekat. O bolgede yasayan Kurtler'in %85i ozerklik istiyor anketlere gore. Olmaaz, size ozerklik yok, diyerek bir tokat daha atilmak isteniyor...Hakan Bey, havuz medyasindan neden kovmuslar sizi, anlayamadim. iktidarin propagandasini en iyi yapan kose yazarlarindan birisiniz. Haksizlik etmisler size.
Enes Alper tunga 07 Ekim 2019 08:35
12
Farklı görüşlere tahammül edemeyen iktidarla aynı konumda olduğunuzu hatırlatmak istedim. Havuz medyasından ayrılınca, muhalefetin tüm söylemlerine harfi harfine uymak mı gerekir. İnsanın doğru bildiği fakat iktidarın savunduklarına benzer düşünceleri olamaz mı?
Enes Alper tunga 07 Ekim 2019 08:37
9
Erdoğan'ın ve ak Parti'nin her yaptığını irdelemeden savunmak ile her yaptığına yine irdelemeden karşı çıkmak aynı mantık değil mi? Erdoğan'a biat kötü size biat güzel... Oh ne âlâ. Albayrak'ın (doğru veya yanlış) objektif yazmaya çalıştığını düşünüyorum.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 11:39
12
Kuzey ve doğu Suriye'deki hakim güç pkk ve pkk Türkiye'nin düşmanı. Mesele Suriye'de özerk yönetim meselesi falan değil. 4 parçalı kürdistan haritalarını, kck manifestolarını unutmadık, devlet de unutmadı. Kürt, Türk, Süryani Arap fark etmez, devlet, düşmanını ezecek. Osmanlı da kızılbaş Türkmenleri ezmişti mesela, kendince düşmanın etnik aidiyetine bakmamıştı. Buna reel politik derler
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 01:18
“Tabii, böyle bir operasyon için hava sahasının açılması şart. ABD hava sahasını açmazsa, böyle bir operasyonun riski büyük olur. O yüzden biz bu işi ABD’li müttefiklerimizle birlikte yapmak istiyoruz.” Savunma bakanımız böyle diyor, hatırlayalım.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 01:10
Amerika hava sahasını açmadığı sürece Suriye topraklarında hava desteği olmadan karadan girmenin intihar olduğunu bildiğinizi var sayıyorum çünkü bu kadar öngörüsüz yazı kaleme alınmaz. Hele de Kıbrıs. Pes!
Faik Güleçyüz 07 Ekim 2019 01:00
Savaş kan,gözyaşı ve ÖLÜMDÜR.Askerimiz Suriye'den çekilmelidir. Türkiye Ortadoğuda barış ve huzur adası olmalıdır."Emekli hava piyade subayı"Selâm ve sevgilerimle.
Engin SFCA 45154545 07 Ekim 2019 06:26
12
1 Asker cografyayi biliyorsa Askerimiz Suriyeden cekilmeli derse bunun 2 tane cevabi vardir 1 ya cok saf 2 baska birimlere calisiyor, eger bir ulke heleki TURKIYE Askerini cekerse ) 0 (sifir) noktada bu goguslenemez ve sonraki adim ulkende ic savasi yasarsin. Strateji , basini cikardigi yerde ezmekdir tabiki VATAN ini seviyorsan.
Has Parti 07 Ekim 2019 00:56
Galiba dünyada bir ülkenin toprak bütünlüğünü korumak için o ülkenin ordusuyla savaşmayı göze alan ilk ülkeyiz, tuhaf değil mi bu? 'Heyt Eset sen ordunu gönderme oraya hatta çek askerlerini kendi ülkenden biz oraya askerlerimizi gönderip sonra ülken bölünmesin diye sana geri vereceğiz' mi diyoruz?
Karar Okuru 07 Ekim 2019 00:41
ABD çok yatırım yaptı oraya dileyelim akıl galip gelsin. Böyle bir harekat güvenliği sağlayamayabilir ve içeride de ciddi sıkıntılara vesile olabilir. İyi bir politika izlemek gerek. 1974 harekatı koşulları farklı idi. Tabi bir de ABD süper güç.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 23:54
Ey kadir olan Allah'ım... Alimlerimize mes'uliyet, Halkımıza ilim, Dindarlarımıza din, Mü'minlerimize aydınlık, Aydınlarımıza iman, Tutucularımıza kavrayış, Kavramışlarımıza tutuculuk,. Yazarlarımıza, güvenirlilik, Sanatçılarımıza, dert, Şairlerimize, şuur, Araştırmacılarımıza, hedef, Tebliğlerimize, gerçek, Kıskançlarımıza, şifa, Bencillerimize, insaf bağışla ya Rabbim
Karar Okulu 07 Ekim 2019 02:25
1
Allah insanlara akil vermis. Iyi seylerin gerceklesmesi icin ilk sart her secmenin akillica ve namusluca oy kullanmasidir.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 23:51
Ya Rab sen herşeyi görüyorsun. Sen hakkı hakkıyla yerine getir. Haksıza da haddini bildir.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 03:56
17
Biz hep hakliyiz. Tarih boyunca bir kez bile haksiz olmadik, kimseye haksizlik etmedik.
Enes Alper Tunga 07 Ekim 2019 12:21
1
"Biz hep hakliyiz. Tarih boyunca bir kez bile haksiz olmadik, kimseye haksizlik etmedik." Ne kibir kokan bir cümle. Biz derken Osmanlı, Selçuklu gibi Müslüman Türk devletlerini kastediyorsan, onların da hataları vardı ve hata yapmak gayet insani bir durum. İslam öncesi dönemi kastediyorsan Allah muhafaza...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN