Back To Top
Barzaniler

Barzaniler

 - Son Güncelleme: 13.06.2019 Perşembe 09:17
- A +

Mesud Barzani’nin istifasıyla boşalan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığına Neçirvan Barzani geldi.

Neçirvan Barzani’nin IKBY Başkanı olmasıyla boşalan IKBY Başbakanlığına ise Mesrur Barzani geliyor.

Mesrur Barzani’nin boşaltacağı IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarlığını üstlenecek bir Barzani de bulunur elbet.

Bu arada Mesud Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) liderliği devam ediyor.

O görevdeki potansiyel halefi de Neçirvan Barzani. (Şimdilik böyle; ama Mesrur Barzani de öne çıkabilir.)

***

Neçirvan Barzani, Mesud Barzani’nin yeğeni.

Mesrur Barzani, Mesud Barzani’nin oğlu.

Resim, hanedan resmi.

Barzanilerin, KDP ve IKYB yönetim mekanizmaları ile beraber bölgesel medyayı ve iş hayatını büyük ölçüde kontrol etmeleri de cabası.

“Siz kendinize bakın” tepkisini peşinen öpüp başımın üstüne koyarak söylüyorum: Bu resim, hoş bir resim değil. 'Bizde kaht-ı rical var' deniyor adeta.

Bin senelik toplumsal kodlar tabii ki göz ardı edilemez, aşiretçilik geleneğinin bugünden yarına etkisini yitirmesi tabii ki beklenemez; fakat bunlar tedricen de olsa aşılarak, IKBY’nin kurumsallaşması, IKBY demokrasisinin olgunlaşması, IKBY’de her alanda eşitlik ve adaletin hakim olması için elden gelenin yapılması gerekir.

Aksi takdirde IKBY orta veya uzun vadede kargaşaya düşebilir.

Barzaniler Barzani’siz bir IKBY’yi de mümkün görmeli ve kendilerinden sonra tufan riskini gidermeye yönelik bir siyasi, sosyal ve ekonomik yapılanmaya –tekrar: tedricen de olsa- muhakkak gitmeli.

***

Meseleye Türkiye açısından bakarsak: IKBY’de Barzani iktidarının devam etmesi, mevcut şartlarda Türkiye için en uygun durum olsa gerek.

Ankara ile Erbil arasında fevkalade iyi ilişkilerin kurulabilmesinde ve devamlılık kazanabilmesinde Mesud ve Neçirvan Barzani’nin sağduyusunun payı büyük.

Erbil’in bağımsızlık referandumu hamlesi ve Ankara’nın bu hamleye gösterdiği sert tepki, iyi ilişkileri bozmamakla beraber biraz gölgelemişti; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen seneki yemin törenine Neçirvan Barzani’nin de davet edilmesi / katılması ile kalkan o gölge, Neçirvan Barzani’nin yemin törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da davet edilmesi / katılması ile iyice tarih oldu.

Elhamdülillah.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ahmed 14 Haziran 2019 13:32
İşte bu yüzden Hakan Albayrak.
KARARLI 14 Haziran 2019 00:35
MUHTEFI rumuzlu Balkan göçmeni, göçmen oldugunu kendin söylüyorsun. Bilmiyorsan bil ki Kürdler göçmen degil. Bu cografyada Türk kelimesi bile bilinmezken burda KENDI TOPRAKLARINDA yasiyorlardi. Türk irkçiligina da karsiyim diyorsun ama devlet bütün genetiginin Türklüge dayandigini görmezden geliyorsun! Tanidigim hemen hemen bütün devletçi ve Türk milliyetçileri göçmen. Bosuna degil tabiî: Kürd düsmanliginda ekmek var!
Muhtefi. . 14 Haziran 2019 19:41
0
Polemik değil fakat buraya,Tarihe ve Alemi Ahirette Şahidim olsun diye.Eskiden bende Gocmeniz zannederdim :) Tarih okuyunca 1389 Kosova Osmanlı ile Biz Buraliyiz İstanbuldan Önce !..600 seneden beri.!.Mohac,Varna, Budin, Mısır, İran, Viyana vd savaslarinda hepsinde vardık, varız. !.En son Yemen'de çok yakin sadece benim Akrabam YEDİ SENE askerlık yaptı!.Ayrıca okyanustan damla bu bilgi biz TÜRK MİLLETİ derken hepimiz için diyoruz. Bilinçli konuşuyoruz Irkçılık da yapmıyoruz. !.Ustunluk Ahlaktadir.irkta değil. !.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 21:51
sayin albayrak sizi bu yuzden seviyorum allah icin hakiniyetlisiniz ama ekrem müdafa icin yazdiklarinizi hayaretler icinde okuyorum ve yildirim gibi türkiye tarihinin en icraci ulustirma bakanina haksizlik yapiyorsunuz karsisindaki onun tirnagi bile olamaz bunu sizde biliyorsunuz lütfen böyle kalin hatira yazi yazmayin saygilarimla
Muhtefi. . 13 Haziran 2019 21:43
Barzani tarafarları ile Ticaret Yapmışlığım var geçmişte Türkiye hayranligi ve Türkçeyi neredeyse Hepsi bilirdi. Muhabbet ediyorduk Talabani,Barzani,PKK vb Irana mesafeli idiler.Anlasiyorduk gayet güzel Turkceyle hele Birtanesi vardı şivesi ve gramerine kadar Türkçesi süperdi hayret ettim nasıl biliyorsun sordum Kitap okumak ve TV izlemekle :))..kısaca bizdeki Etnik Irkçılara küpe olsun. :))..Dünya biliyor, bildi ama bazıları ısrarla piyonlar. !..
sercan 13 Haziran 2019 16:57
Ne zaman ki Kuzey Irak, Irak'ın Kuzeyi demeyi bırakıp Kürdistan Bölgesel Yönetimi ( Kurdistan Regional Government) demeyi başarırsanız barış içinde yaşamak daha kolay olur.. Korkmayın, deneyin... hadii..
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 19:41
2
Kardes denir de hemen civiyorsunuz... Hdpkk ozerklik vesaire hendek cukur başlıyorsunuz.
Tercih! 13 Haziran 2019 22:24
1
İçimizde milyonlarca boşnak var.Bosna hersekte kardeş devlettir.Hiç rahatsız oluyormuyuz.Onlar gibi olmak istiyorlarsa Kürtler,şu katil PKK yı içlerinden def etsinler!
Muhtefi. . 13 Haziran 2019 23:24
1
22:24 Aynen öyle bir Balkan Kokenli olarak amasiz, fakatsiz, lakinsiz TÜRK MİLLETİ Bütünlüğü içinde Etnik kokenimi yaşarım, hiçbir Etnik kökenin Ön plana çıkması, gidiklanmasi hoşuma gitmez bu TÜRK IRKÇILIĞI yapacak olan içinde geçerlidir. !.Hic kimse Ben Sadece Ben Üstünüm SAF TÜRK IRKIYIM :))...bu zihniyet felakettir,Cehalettir !..Tarihe Mal Olmus TÜRK MILLETI deriz kendimize Üstünlük sadece Ahlak, Edep, Adalet ile Ureten,Paylaşımcı, Hosgorulu Vatan Millet sevgisi olan Nezih, Kibar İnsanlardır. Etnik köken farketmez. !.acizane.
Şerif 13 Haziran 2019 13:56
Ne kadar da benzerlikler var aramızda, sistemlerimizde, niyetlerimizde, emellerimizde ve korktuklarımızda deyilmi? Elhamdülilah.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 13:24
Daha iyi olur İnşallah
E.K 13 Haziran 2019 12:39
150 yillik demokrasi yolculugumuzda geldigimiz yer Turkiye olarak ortada...Yuzyillarca var olan devlet gelenegimize ragmen...Asiret toplumlarinda kurumsallasma cok ama cok uzun zamanlar alabilir. Cok bedeller de odenebilir...Kurumsallasmis bir Kuzey Irak yonetimi herkes icin olumludur..Ancak bu nesiller alabilir..
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 11:14
5 sene once suriye icin yazdiklarinizi hatirliyorum ,enden islamcilarda ozelestiri mekanizmasi hic calismiyor hakan bey?
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 17:17
1
"Siz kendinize bakın” tepkisini peşinen öpüp başımın üstüne koyarak söylüyorum".... diyor üstteki yazısında yazar....
Maraşlı 13 Haziran 2019 09:58
Dış ilişkilerde duygular değil çıkarlar yarışıyor. Referandumdan sonra Erbilden kaçmak zorunda kaldılar. İranın da bu olayda etkisi vardı. Ona rağmen 1 hafta sonra İran temsilcisi görüşmek üzere oradaydı. Biz ise küstüğümüz için yaklaşık 1 yıl sonra görüştük galiba..
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 08:26
Olayları değerlendirirken şartları göz önünde bulundurmak gerektiği kanaatindeyim. Bölgesel bir yönetim söz konusu. Bir yandan merkezi hükümet baskısı, diğer yandan Türkiye, İran, Arap ülkelerinin baskısı altında olan bir yönetimin güçlü desteği olan bir liderliğe ihtiyacı var. Barzaniler de en güçlü aile. Olaya bir de şöyle bakmak lazım. Mesut Barzani oğlu dururken lider olarak yeğenini ön plana çıkarmış. Bu önemli. Osmanlı da ve islam topluluklarının yaşadığı ülkelerde yeğenler pek de tercih edilmiyor. Ayrıca temsiliyet açısından, liyakatli liderler olduğu anlaşılıyor.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 10:03
1
Kim demiş onu? Osmanlı'da bir noktadan sonra hanedanı en yaşlı erkek üyesi padişah olur kuralı vardı. Yani tam olarak buradaki sistem vardı. Örnek 3. Selim 1. Abdülhamid' in yeğeni. Sadece yeğeni değil, özel yetiştirmiş I. Abdülhamid onu, yanından hiç atırmamış. Oysa oğlu 2.Mahmud da var. 3. Selim de 2. Mahmudu özel yetiştirmiş. 3.Selim ölünce de o geçmiş yerine.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 07:44
Az yazmışsiniz. Kabarık bakanlar kurulununun yarıdan fazlası Barzani ailesinden.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 08:55
1
Azerbaycan'da hanedanlik var ama hic bahsedilmiyor. Eski baskan Haydar Aliyev vefat edince oglu baskan olmustu. Esini de baskan yardimcisi yapti. Oglunu da veliaht secti. Ulkenin butun kaynaklari ve zenginligi Aliyev ailesine ve akrabalarina ait. Avrupa'da ve ABDde sayisiz villalari var. Gecen gun Londra'da Aliyev'in akrabalarindan biri 25 milyon avroluk aliveris yapmis. Avrupa gazeteleri yazdi. Muhalifler, gazeteciler, insan haklari savunuculari hapiste. Barzaniler Aliyevlerin yaninda devede pire.
Mehmet Genc 13 Haziran 2019 14:50
0
bir tane bile Barzani ailesinden bakan yok. isim paylasabilirmisiniz.
Sabır! 13 Haziran 2019 07:16
Osmanlı arşivlerine göre Barzani ailesi Kürt değildir.Yine bir kaç yıl önce yayınlanan fotoğraflarda Barzani ailesine mensup bir kişinin İsrail de yahudi din adamı olduğu mezar fotoğraflarıyla belgeli!Bunlar uluslar arası projedir.Şimdiye kadarda başarılı bir şekilde işletilmiştir.Bu oyunların bozulması Türkiye nin gücüyle orantılıdır!
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 11:20
0
Barzaniler kürt ve islam aleminin önemli ailelerindendirler. Şeyh diye anılırlar.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 16:06
0
Mesela hangi belgeler mirim. Mesela BOP eşbaşkanının tonla belge ve itirafı var. bunun gibi birkaç belge isteriz.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 05:16
Yani bizim icin iyi. Erbil türkmenleri vardi bi ara noldj onlara
Ali baba 13 Haziran 2019 04:48
Bu Kurdistan ismi biz turklere niye bukadar batiyor ? E sonunda da Hazm etmeyi ögrenecegiz, bu kurdistan ismini
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 02:22
boş işler
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 01:12
Sn Cumhurbaşkanı,Temelli'ye "Yallah Kürdistan'a" diyordu.Benim anlamadığım Mevlüt Çavuşoğlu'nun Erbil'de ne işi var?İkinci bir çözüm süreci mi başlıyor?Anlaşılan "Kürdistan"a giden kişi Çavuşoğlu olmuş,Temelli değil.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 08:38
16
Devlet sorun çözmek için gider, diğerleri sorun çıkarmak için...
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 15:38
3
08.38 Çavuşoğlu hangi sorunu çözmeye gitti?Merak ettim doğrusu.
KaRaR oKURu 13 Haziran 2019 16:08
3
08,38 cevap, doğru demişsin devlet sorun çözmek için gider ama demokratik olan devlet.. sizin hükümetgiller oy ve rant için gidiyor. Bakın Binali beye diyarbakırda yalvarıyordu. Dün de urfalı oldu. ertesi gün başka bir şey.
hacı 46 13 Haziran 2019 01:02
Ah Sayın Bahçeli, aah! Dut mevsimi geldi de mi susmaktasınız. Binali Yıldırım Kurdistana gitti, Çavuşoğlu Barzanistana. Münazarayı da izlemeyecekmişsiniz, yoksa ciddi bir derdiniz mi var. Hep söyledik oysa ki; çok BEKA yemek zarardır zarar.
Has Parti 13 Haziran 2019 00:26
Barzani dikdatörlüğü iyi, El Beşir cuntası iyi, Sisi cuntası ve dikdatörlüğü kötü. Hükümetle aynı düşünüyor sayın yazar, tebrikler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN