Back To Top
Bayram için Suriye’ye giden mülteciler

Bayram için Suriye’ye giden mülteciler

 - Son Güncelleme: 03.08.2019 Cumartesi 08:46
- A +

Birkaç bin Suriyeli mültecinin kurban bayramı münasebetiyle Suriye’ye gitmesi yine ‘olay’ oluyor.

Her bayramda aynı hikâye.

Vay efendim madem Suriye’ye gitmeleri mümkünmüş, öyleyse iç buçuk milyon Suriyelinin Türkiye’de ne işi varmış?

Bunlara ne diye geçici koruma statüsü verilmiş?

Geçici korumanın şartı, geldikleri yere güven içinde geri dönme imkânından mahrum olmak değil miymiş?

E güven içinde geri dönebiliyorlarmış ya işte geldikleri yere!

***

Geldikleri yer…

Evet, hepsi Suriye’den geliyor; ama Suriye’nin bir yerinden değil her yerinden.

Yüzde 97’sine veya 98’ine ancak kötü muamele, işkence ve hatta ölümü göze alarak geri dönmelerinin mümkün olduğu yerler söz konusu.

Esed rejimi ve müttefiklerinin hakim olduğu veya kuşatma altında tuttuğu, bombaladığı bölgeler…

PYD/PKK’nın kontrolündeki bölgeler…

“IŞİD”in varlık göstermeye devam ettiği bölgeler…

Kurban bayramı münasebetiyle o bölgelere giden / gidebilen mülteci var mı?

Yok.

Sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nin -Özgür Suriye Ordusu ile beraber- kontrol ettiği, Suriye topraklarının sadece yüzde ikisine-üçüne tekabül eden yerlere güven içinde gitmeleri mümkün.

Birçoğunun o yerlerde akrabaları var.

Genellikle Suriye’nin başka yerlerinden o yerlere gelmiş, kendileri gibi mülteci olan akrabaları.

Genellikle istiap haddi çoktan dolmuş olan kamplarda, kasabalarda, ilçelerde güç bela yaşayan akrabaları.

Birkaç bini bayramdan bayrama akraba ziyareti için o yerlere gidiyor / gidebiliyor diye Türkiye’deki üç buçuk milyon Suriyeliyi ‘geri gönderip’ o daracık alana sıkıştırmayı ve o daracık alandaki imkânsızlıklarla baş başa bırakmayı savunmak ne akla sığar ne insafa.

***

Hicretlerle yoğrulmuş olan bu ülkenin çocuklarına şöyle düşünmek, şöyle söylemek yakışır.

Ne mutlu bize ki üç buçuk milyon Suriyeli muhaciri ülkemizde ağırlayabiliyoruz ve ne mutlu bize ki bu muhacirlerin bir kısmı bizim sunduğumuz imkânlarla Azez yahut Bab’daki akrabalarını bayramlarda ziyaret edip onlarla hasret giderebiliyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 16:33
Hükümet Esad'la görüşmeli ve suriyelileri ülkelerine göndermelidir.Bizim derdimiz bize yetiyor.Gençlerimiz işsiz.Yıllarca okuyorlar.İş yok iş!İnsanlar rahatsız!SURİYELİLERİN suçlanması da çok doğru değil.Ülkelerindeki savaştan sorumlu olan kim varsa Allah sorsun.Biz araplaşmak istemiyoruz.Bu ülke kolay alınmadı.Cumhuriyet kolay kurulmadı.Biz Türküz.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 00:16
ya kardeşim bana biri izah etsin sen suriye politikasıyla ne elde etmeyi umuyordun ve elde ettin. esadı indirseerdi suriyeyi türkiyeyemi vereceklerdi. saddam gitti ırak refahamı erdi. kaddafi gitti libya refahamı erdi. golan tepelerine ne oldu. suriyelileri evlerinden barklarından etmekle kalmadın israilinde önünü açtın. o yurdundan olan insanlar yarın özerklik istemeye karar verirse ne yapacaksın. ki 4 milyonu geçmiş bir nüfus. böyle bir potansiyeli kaşımamaları mümkün değil. bu adamlar burda kalırsa bu olacak. asala bitti hemen pkkyı dayadılar. yarın pkk biter suriyelileri dayarlar
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 16:36
1
Suriyeliler değil sadece,1 milyona yakın da afgan varmış.Bu hükümet değişmedikçe göndermezler suriyelileri.Hiç göndermeye niyetleri yok.Olan gariban halka oluyor.Kendileri suriyelileri görmüyorlar bile.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 23:18
Sevgili Hakan, dünyanın 22 ülkesinde yaşadım. Müslüman denince insanların aklına yalancı, düzenbaz, ahlaksız, hırsız, sahtekar, kindar, aldatan gibi özelliklere sahip insanlar geliyor. Bunu görmüyor musunuz? Görmüyorsanız Mars'ta mı yaşıyorsunuz? Yapmayın böyle, dünyaya rezil oluyoruz. 350 milyon kulun yaşadığı 23 Arap ülkesi var, onlar nasıl adam olur, bundan bahsedin biraz lütfen. Eleştirinin olmadığı yerde ot bitmez.
TUNÇ TEKİN 03 Ağustos 2019 23:14
Hakan bey bildik teraneyi tekrar ediyorsunuz.Suriyeli mülteciler meselesi,Türkiye'nin Kıbrıs Barış Harekatından sonra yaşadığı en büyük kırılma.PKK meselesi bile bu sorunun yanında küçük kalır.Çünkü PKK; Türkleri ve Kürtleri bir iç savaşa sürükleyemedi.Ama Suriye meselesi bambaşka.Esad'ı ayakta tutan kim?Rusya ve İran.Peki Tayyip Erdoğan'ın bu iki ülkeyle arası nasıl?Gayet iyi.O zaman biz,Rusya ve İran masaya oturalım,Türkiye'deki 5 milyon mülteciyi ülkelerine gönderelim.Suriyeli mülteciler,Türkiye'de çalıştığı gibi kemdi vatanlarında çalışırsa Suriye süper güç olur.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 22:18
bu ensarlar mavi marmarada banamı sordunuz denirken nerdeydi. ırakta müslüman kadınlara tecavüz edilirken kimin saflarındaydı. keza libyada ve hatta suriyede. esadı karşıysan putinle nasıl can ciğer oluyorsun diye sormazlarmı adama. ne yaptığınız ne dediğiniz neyi savunduğunuz belli değil. rüzgarda savrulan kuru yapraklar gibi bi o tarafaa bi bu tarafaa
karşı mahalle, 03 Ağustos 2019 23:09
0
sn. yorumcu, hakan Albayrakla dünya görüşüm çok farklı bir okuruyum, ümmeti savunan ideolojisi vardır, fakat tüm bunlar,aksi yöne bakan fikir, yol ve siyasi yönlerimiz nedeniyle okumadığım anlamı çıkmaz..yorumuna itirazım şu, mavi Marmara ile Gazze mücahitliğine soyunan Albayrağın o zorlu yolculuğa çıktığını bilmediğindendir. gemideki yolcudur o. nedenini bildiği bir gaye için , kutsal bir görev bildiği yolundaydı... insanlık dışı ablukayı kırmak isteyen bir isimdir. evet eleştirelim ama hakkınıda verelim derim.. okuyan herkese saygılar...
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 00:01
2
albayrağı bilmeyen biri değilim. gemide olması birşey ifade etmez satanlara karşı durmadıktan sonra. akp hem ülkeye hem ümmete atılmış yüzyılın kazığıdır. bop eş başkanını savunup dava dediğin herşeye ihanet edenlerin peşinden gidip sonrada haklılığını ispat için ben şunu yaptım bunu yaptım diyemezsin. yemez. ümmeti savunuyorsa ne işi var akp ile. akp ümmeti satmaktan başka ne yapmış bugüne kadar. nerde bir müslüman katili varsa dostu müttefiği olmuş. millete terörist deyip ne kadar örgüt varsa ülkede hepsiyle iş tutmuş. işid fetö pkk.. pardonda yemişim hakanın ideolojisini. bunların hepsinin
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:16
ne mutlu bizeki yedigimiz suriye kazigini da anlatamiyoruz
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 23:38
0
21.16, Sen yediğin esas kazıkların farkında değilsin, Suriyeli göçmenleri kazık zannediyorsun...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:00
Gidecekler tabiki ne konusuyorsunz siz
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 20:08
"Allah dilese herkes hidayete ererdi" iman meselesi, parayla satilmaz.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:23
2
Ne diyorsun hemşerim ? Allah, bazılarına torpil mi geçmiş, ne olmuş ? AYET SENİN ANLADIĞININ TAM TERSİNİ SÖYLÜYOR. Rabbim diyor ki : İnsanın seçme alanına giren konularda, benim sünnetim ona verdiğim iradedir. Herkes, imanını da, küfrünü de kendisi seçer. Ben bu işe karışmam. Dileseydim, herkesi hidayete eriştirirdim; buna gücüm yeter. Ama BUNU DİLEMEDİM.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 22:38
1
21.23, Konu senin anladığın gibi olsa adam derler ki "Allah dilesin o zaman, niye dilemiyor"... İman akıl ve nakil bir arada ulaşılacak bir şeydir. Sadece akil ile veya sadece nakil ile iman olmaz... Bu bahsin dayanacağı yer kader bahsidir. Ve kader de sadece zaman bağlı olanlar için vardır. Zamandan bağımsız bir güç olan Tanrının biliyor olması; yarattığı kulu icbar ediyor anlamına gelmez...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 17:57
Bi bitmediniz ya.Ona yanarım.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 17:39
Hakan bey Allah sizden razı olsun.Bu günler geçer zor olsa da geçer ama biz ne yazık ki vicdansız ve kötü insanlarla yaşamaya devam edeceğiz.Onlarda aslında bu siginmacilarin Suriye'ye donemiyeceklerini biliyorlar. Oradaki şartları,tecavüzleri,Esad'ın katillerinin kadınlara davranışlarını,bombaları ama bili bile zalimlik yapıyorlar.Allah kalplerinden merhameti almış ne yazsanız boş.Esadin hakim olduğu yerlerde millet içiyor,yüzüyor çünkü nusayriysen sorun yok.Ama değilsen kanın ,kızın,herşeyin onlara helal.Lutfen yazmaya devam edin.Taş bile aşınır ama bunlar asla.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 19:26
3
Esad'ın bölgesinde yaşayanların da Esad'ın ordusunun da %80'i sünni. Mezhepçilik gerçekleri görmeni engelliyor.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 19:39
3
Nusayri isen sorun yok mu? Senin saçmalarına bakarsak Sünniler azınlıkta. Ya Suriye'de 18 milyon Nusayri varsa niye azınlık yönetimi Sünnilere zulmediyor diyerek mezhepçilik yaptınız? Madem bunu yaptınız size güvenip ayaklanan mezhepçilere niye sahip çıkmıyorsunuz? Niye milletin sırtına yüklüyorsunuz yüklerini? Neden siz taşımıyorsunuz?
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:44
Bu isin cözümü zalim esed edebiyati yapip onun garantörü olan rusyayla pozlar vermekle olmaz. Ikisinden birinden vazgecmeli. Esedin gitmesi mümkün olmadina göre, ki gitse bile yakin tarihte ki örneklerden saddam kaddafinin gidisi kimseye hayir getirmedine göre türkiye nin en iyi opsiyonu esedle isbirligi yapip bu mültecilerin geri dönüsü icin gerekli müzakereleri yapmasi ve gerekli adimlari atmasidir. Buna yikilan yerlerin inşasi da dahil. Uzun vadede hem türkiye hem mülteciler icin en optimum cözüm budur. Bu isbirligi sinir güvenliği problemi icinde elzemdir.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:35
1
şu kadar basit bir analizi yapamayacak kadar kifayetsiz adamlar yönetiyor koca ülkeyi şakşakçılarıda şakşaklamaya devam ediyor.
Demircan 03 Ağustos 2019 15:31
Sn.albayrak bu yazınıza gelen tepkilerden sonra hemen ülke sınırlarından dışarı çıkan bir yazı ile okurların karşısına çıkacaksınız. Bir suriye yazısı hop dışarı. Hükümet bile sizin kadar savunmuyor.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 19:27
2
Hakan Bey, Akp'nin aldığı oyları kendi gibi düşünenlerin oyları sanıyor. Halbuki Hakan Bey gibi düşünenlerimiz, nüfusumuzun yüzde onunu aşmaz.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:30
kendi yazdiklariniza inaniyormusunuz?
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:08
Adamın malını, parasını almış geri Vermemiş. Borçlu ölünce alacaklı cenaze namazına katılmış. Hoca helalik isteyince,etmiyorum demiş.Vay nasıl etmezsin diye adamı dövmüşler. Kardeşim sorma o zaman. Hakan Suriyeli lobisi de aynı. Kardeşim.zorlamı,Allah bana soracak neden yardım etmiyorsun diye. Ben razı değilim. Saraydaki adam israf ve keyf yapsın eee bizde ceremesini neden çekelim. Suriye'yi karıştırdınız.şimdi de zorla ensar olun diyorsunuz.Ne tuhaf adamsınız!
.....bakış..... 03 Ağustos 2019 15:01
göçmenler için hazırlanan 18 gün önceki raporda neler var, hangi örgütler içlerine Suriyeli katıyor. Milliyetçi cenah, iki ayrı gibi görünse de ,aralarında hangi katmanlarda bu konular görüşülüyor. iki Bozkurtlu köşkteki lider, nelerden şikayet etmiş olabilir. neyi bu Vatan için birincil tehlikeli görüyorlar. hangi bakanlıkları istiyor, Milliyetçi kadrolaşma hızla devam mı. iki gün sonra, neden diğer partiyle birleşme istendi. Aslında suriyeliler sanıldığı gibi başıboş değil mi,Vatana bazıları nerede faydalı oldular ?
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 14:30
Sizin İslamcı gruplar iç savaş çıkarmadan önce bayrama Türkiye'ye geliyor, para harcayıp gidiyordu Suriyeliler Hakan Bey. Sen daha neredesin? Söylediklerine inanacak kadar saf olmadığına göre..
Muhtefi. . 03 Ağustos 2019 13:34
Sendeki bu Suriyeli aşkı da n'oluyor?
Muhtefi. . 03 Ağustos 2019 16:18
7
Tabela fakirin. !..:))..Gelmedik Dunyaya Kıyl u Kal için. !..**BEN GELMEDİM KAVGA İÇİN BENİM İŞİM SEVİ İÇİN…. DOSTUN EVİ GÖNÜLLERDİR GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİM…Yunus Emre**..Bizim Aşkımız bu. Acizane.TÜRKLER Horasandan kopup Tarihin Sahnesine bu Yürekten gelen BILEKLE var oldular. Olacağız. Insaallah. .Siyasi sınırlara Sığmadık, sigmayiz, sığmayacagiz. Adalet ve Huzura Susamış Dünyaya inşallah. TURKün Önderliğinde ADALET SANCAGINI DALGALANDİRACAGİZ. yine...EHL İ BEYT...Aşkımız budur. !..bundandır.
Muhtefi, kuru edebiyatı ne kadar da çok seviyorsun. Elinde, pek de tanımadığın, dört ademle (Mevlana, Yunus, Ahi Evran, Edebali...) dolanıyorsun ortalıkta. Türklükle övünmek de günlük ibadetin. Atalarımızı adil sanıyorsun. Eğer onlar adil olsalardı, sen şimdi burada değil, doğduğun yerde olurdun.
Muhtefi. . 03 Ağustos 2019 22:31
2
Bilmediğimiz şeyi konuşmayız. Hz Hüdavendigar pirimizdir.Erenler yoldasimiz..Dünya ve Ahiret.!.1...Kuru edebiyat yapmayız 2..yaşam tarzimizdir. .3...TÜRK derken Şaka yapmıyoruz 4...Dünyayı kıyas ederek konuşuyoruz. Aklımız kirada degildir. .Sahibi ve iradesi (Cüz ı İrade olarak bizdedir). .günlük, saatlik GÜNDEMLER işimiz değildir. Vatan ve Millet sevdalıyız. Ahlak,Akıl, Edep ve ilim, İrfan ile bu uğurdayiz . Dönmeyiz biz Ataların yolundan. Kimsenin kasiginda, tenceresinde GÖZÜMÜZ YOKTUR. !..VATAN BEDEL İSTER. .derdimiz mide ve tuvalet arası yaşamak değildir. .!..İman etmişiz ŞAH I RESULE. s.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 22:57
1
Gene edebiyat yaptın, Muhtefi. Bana da öğretsene, bu kadar çok lafla, dişe dokunur hiç bir şey, söyleyememeyi. :))))
Muhtefi. . 04 Ağustos 2019 01:06
1
22:57..Bak kaşığına.! tahmin edebilirim kimlerdensin..:))..takma kafana bak dalgana :))..sadece biraz ötede oyna. :))... .her zaman zaten öyle olmustur. .Bedir'de cok umitliydiniz olmadı .Uhud'da denediniz tutmadı ..Hendekte tamam bu sefer dediniz yine basaramadiniz. :)).mantık hep ayni.aynıydı Ne.diyor bunlar. :).bize de ogretsenize. !.Biz yine ayni Ruhtan ve Bilekteniz elbette öğreneceksiniz. Zamanı geldi mi. .1000 yildan..beri ÖĞRETMENLİK gorevi biz TURKLERDE ..:)))..DÜNYADA TÜRK'ÜN TARİHİNI OKUYOR TALEBELER.Okullarda ..:)))..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 13:20
Esad bunlari almayacak hepsine vatandaslik verecekler Suriyelilerin yemek icmek barinmak disinda adalet bakanligi butcesinede verdikleri maddi zararlari var ornek kavga ettiler karakolda ifadeleri Turkce aliniyor hemen Turkce bilmiyorum diyorlar yaninda Turkce bilen bi suriyeli ifadeye katiliyor tercuman adı altindan ifadeye imza atiyor ifadenin bir ornegini alip savciliga goturup 50 ile 75 Tl arasi parayi cebe atiyor mahkeme safhasida boyle hele birde zorunlu avukat isin icine girdimi suriyeli bir kisinin kavgasinin maliyeti mahkeme dahil en az 300 Tl 2 suriyelinin kavgasi 600 Tl
murat 03 Ağustos 2019 13:02
misafir odan da kaç Suriyeli ağırlıyorsun
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 13:03
Suriye devrimi,Emevi camiinde namaz,Ortadoğu'da bizden habersiz yaprak kımıldamaz derken,Osmanlıcılık oynarken,bu gün geldiğiniz nokta beni çok şaşırttı.Hem adamların ülkesinin karışmasında pay sahibi ol,sonra da bayram ziyaretine, gidip gelebiliyor diye sevin.Bu nasıl bir savrulma, Allah hidayet versin.
ismail 03 Ağustos 2019 12:42
''Ne mutlu bize ki üç buçuk milyon Suriyeli muhaciri ülkemizde ağırlayabiliyoruz'' diyor yazar. Ekonomiden asayişe kadar savrulmuş olan ülkemizdeki yazarlarımıza bir bakınız hele. Almanya; bayramlarda giden olursa, geri almayız, gelemezler dedi. Yazarımız çok biliyor! Talihsiz ülkem.
Muhtefi. . 03 Ağustos 2019 12:38
Huzur veren işler güzeldir ve Hayırlıdır, Hayirdandir, Kim ne derse desin biz kendimize yakisan ANADOLU İRFANI ile hareket edeceğiz. Misafirperiz ve öyle kalacağız inşallah. !.Disiplin elbette olmalı. Akıl ve Diploması ile bu günlerin ustesinden geleceğiz hiç şüphem yoktur. Güle, Güle neşe ve huzur icinde gidip, gelsinler...Ahlak ve Edep ile olduk mu Bereket olur, hayır olur inşallah .fitne, fesattan kaçınalım. Uyanık ve Zeki olalım. .
mehmet turgut 03 Ağustos 2019 12:40
sayın albayrak daha öncede yazdım.suriyelileri bu kadar seviyor ve düşünüyor olmanız takdire şayan.acaba ihtiyacı olan bir-iki suriyeliyi kendi hanenenize davet edip almanız ve onların ihtiyaçları temin etmeyi düşünürmüsünüz? insanlık namına.çok düşünüyorsunuz yaa.hem ülkede örnek olursunuz.ne dersiniz.
Mustafa ALSANCAK 03 Ağustos 2019 12:35
Sayın H. ALBAYRAK GİBİ İMAM HATİPLİ ELİ KALEM TUTAN SURİYE FANTASTI KAFADARLAR AKSARAYDA BİR LOKANTADA BULUŞUP SURİYELİLERE AÇIMA SEANSINA GİRİŞİYOR OLMALILAR. Vatandaş hırsından ne diyeceğini şaşırmış durumda. Memleketi Arabistan’a döndürdüler her taraf kara çarşaflı Suriyelilerle dolmuş. Birkaç bin kişinin bayramlaşmak için Suriye’ye gittiği yalanını S.SOYLU yalanladı. Memleketlerine gidip geri gelebiliyorlarsa o zaman Mültecilik bunun neresinde diye sormamız gerekir.Bir an önce tekrar geridönüş prosedürü başlatılmalıdır. Her geçen gün onlar için de Türkiye’den ayrılmak zor olabilir.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 12:11
Muhacir dini için göç edene denir. Kaldı ki son muhacir peygamberin sözüyle sabittir ki hz. Abbas olup o kapı kapanmıştır. Bu insanlar mültecidir veya sığınmacıdır. Politikayı eleştirenleri dinî kavramla korkutmayın. Dinimizi politikanıza siper yapmaktan Dahası dinî kavramları kendi ideolojiniz için tahrif etmekten vazgeçin. eleştiren ülke insanına satır arasinda inceden hakaret edecegine bi zahmet sen ve çevrendeki senin gibiler hz. Ebu bekir gibi malının tamamını ya da hz. ömer gibi yarısını versin. Verdiniz de haberimiz mi yok. Uç beş kuruş değil. Ensar gibi olun.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:07
1
Çok güzel cevap anlayana
Çerkez Ethem 03 Ağustos 2019 12:03
50 yıldır avrupanın vatanseverleri, ulusalcıları, milliyetçileri de bunun gibi argümanları yurtdışındaki t.c göçmenleri için diyordu ama nedense bu "cennet" savaş olmuyan t.c. ye bitürlü temelli geri dönmüyolardı ! Halede bu "cennet" dedikleri savaş olmuyan topraklar dan kaçan yüzbinlerce t.c göçmenleri var, elimizden gelse tek bir kişi kalmaz avrupaya, abdye gitmiyen, yerleşmiyen ! Demek hayatın gerçekleri anlatılan kolpa masallarla yürümüyor ! Nekadar bu topraklar "vatan" "cennet" denilsede, insanlar herzaman daha iyi yerlere göç eder ! İnsanlık tarihi böyle, Herzamanda böyle olcak !
Karar Okuru 03 Ağustos 2019 23:41
0
''elimizden gelse tek bir kişi kalmaz avrupaya, abdye gitmiyen, ''!? herkesi kendin gibi bilme bozguncu gafil!
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:20
Dünyanın belli bölgeleri çeşitli milletlerce çitle çevrilmiş, üstlerine de birer bayrak asılmış, bura falanca ülke denmiş. Maalesef günümüzün zihniyeti bu. Belki birkaç bin yıl sonra değişir. Bu suni sınırları Allah çizmemiş, insanlar parsellemiş. T. Fikret, "İnsanlar milletim, toprak vatanım!" der. Daha kaç bin yıl birbirini vatanım, milletim, bayrağım, mukadesim diye öldüreceksin küçük beyinli insanoğlu! Bir gün, tüm yeryüzü tüm insanların ve canlıların olduğunda çok gülecekler bugünkü bize.
KARAR OKUR 03 Ağustos 2019 11:08
Karar okuru sayın yusuf halacoğlu nun ifadesi ile gelenlerin birçoğu 1915de gidenlerin bakiyesi ,bir kımı elmuhaberat adamı bir kısmı işit ajanı. Bir kısmı demoğrafik yapıyı bozmak adina özellikle gelenler bunlarla ilgili ne dersiniz .
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:02
Erdoğan’ın, Bahçeli olduğu, Ak Parti’nin MHP’lileştiği, ulusalcılık rüzgarlarının fırtınaya dönüştüğü, şu dönemlerde, senin gibilerin, Suriyelilere hesapsız kitapsız muhabbeti, Türkiyelileri ırkçılaştırıyor, Hakan. Düşün ki, ben bile -ki, nefret ederim Türkçülerden-, ünlemli Türk oğlu, nam ırkçıya yeşil oy verdim.
Mehmet yıldız 03 Ağustos 2019 10:50
Yazar efendi savaş meydanlarından önce kadınlar mı kaçar erkekler mi??? Eğer senin gibi yazarlarda biraz araştırma merakı varsa, Türkiye ye gelenlerin çoğunluğunun niçin erkek olduğunun cevabını ver. Bunların çoğunun esad tarafından sürülen kovulan terörist, ajan ne idüğü belirsiz insanlardan oluşutuğunu görmen lazım. Türkiye nin gelecek 10 yıl sonrasının bu suriyeliler yüzünden büyük bir beka problemi içinde olduğunu görmüyorsan sen de bu oyunun bir parçasısısndır ozaman.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:40
Suriye'nin kuzeyini gösterip bize numara çekiyorlar. Cudi sağındaki terör çatışmalarını gösterip Türkiye'nin hali böyle demek kadar insafsız bir yalan bu. YouTube'da "Holiday Beach Tartous", "My trip to Syria" ve benzer kelimelerle arayın 2018 ve 2019 da Suriye'nin Akdeniz plajlarında nasıl turizm var, Şam'da akşam sefası yapan gençlerin sokak ortasında nasıl nargile içtiklerini uzun uzun izleyin. Akrabalarını bayram ziyaretine gittikleri kuzeyi hariç Türkiye kadar güvenli. Suriye'de şu an 18 milyon gayet güzel yaşıyor.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 12:07
13
Esad, Şam'da bile sokağa çıkamıyor.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 12:38
1
12:07, Esad 2019 Ramazanında bayram namazını Şam'da camide kıldı. Korumaları ile geziyor, bizim cumhurbaşkanımız da korumaları ile geziyor, normal bu. Sıradan Suriye vatandaşı için zaten sorun yok, YouTube'da 2018 2019 Suriye plajlarını, Şam'ı izleyin.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 18:27
3
Geç bu işleri, bayram namazı kılmak gezmek midir? Kendisi, çoluk çocuğu, ailesi yer altı hayatı hayatı yaşıyor...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 19:39
0
@18:27. Siz de biliyorsunuz Şam'da sıradan insanlar İstanbul'dan daha güvenli yaşıyor. Esad, cumhurbaşkanımız kadar koruma ile geziyor. İkisi de başarılı ve düşmanları var, ve ikisi eski aile dostu.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:31
Bir kaç bini bayramda gidiyor yazmışsınız, neden sayıları vermekten çekiniyorsunuz? Gerçek sayıyı içişleri bakanımız Sn. Soylu dün açıkladı, geçtiğimiz Ramazan bayramında, 86 bin Suriye vatandaşı akrabalarını ziyarete gitmiş, gidenlerden 36 bini Türkiye'ye geri dönmemiş. Beraber düşünelim, 36 bin neden dönmedi? Ziyarete gittikleri akrabaları neden hala orada yaşıyor?
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:25
Bugünkü Karar'dan; Süleyman Soylu, 36 bin kişi geri dönmedi, diyor. Demek ki kalınabiliyormuş, yazdığınız gibi tehlike yokmuş.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:07
2
Dinimizde yalan söylemek çok büyük günah.Ama kimsede Allah korkusu kalmamış.Hataydaki arkadaşlarım söylüyor,Suriyenin yalnızca çok küçük bir kısmı tehlikeli.Sahil şehirleri son üç yıldır turizm cenneti diyorlar.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:17
Ben de çok merak ediyorum, bunlar bayramlarda Suriye'nin hangi bölgesine gidiyorlar. Sizin dediğiniz yerlere gittiklerini dair bir araştırma, açıklama duymadım.Siz bir çözüm önereceğinize, gelsinler, daha da gelsinler diyorsunuz. Zaten normal zamanda da sizin beğenmediğiniz Atatürk Cumhuriyeti onlar için özgürlüğe açılan kapıydı. Yapmanız gereken hükümeti Esat la masaya oturup bu işe çözüm aramaya yönlendirmek. Amerikada yaşayan kime sorsanız, ben önce Amerikalıyım, der. Bu Suriyelilere sorun bakalım, ben Türkiyeliyim, der mi? Hayal kurmaktan vazgeçin, gerçekçi olun. Bu ırkçılık değildir,
Hakan Albayrak okuru 03 Ağustos 2019 09:25
Bu istatistikler ne kadar güvenilir yüzde 98 güvensiz %2 güvenli, dayanağı var mı yoksa senin oranın mi hakan abi
Okur yazar 03 Ağustos 2019 11:09
0
Atmasyon rakamlar. Yersen hesabı.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 18:16
4
Esad, Şam'da sokağa çıkabiliyor mu? Onu bir araştırın. Hislerinizle değil gerçek bilgilerle konuşun.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 20:09
1
18:16, hislerimle değil gerçek bilgi ile konuşuyorum. Bizim başkan sokağa hangi şartlarda çıkabiliyorsa Esad da o şartlarda çıkabiliyor.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 22:01
2
Alakası yok. Esad o şartlarda çıkamıyor. Esad sokağa çok az çıkyor ver. Ve çok özel yerlere gidebiliyor. Ya hu bu ne Esad sevicilik. Adam memleketini harap etti milyonlarca vatandaşını katletti hala Esadcılık yapıyorsunuz. Biz teröristleri öldürsek insan hakkı oluyor...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 23:01
0
2201, Yazdığınıza kendiniz de inanmıyorsunuz. Hangi orta doğu ülkesinde lider sokağa korkusuz çıkar? Her yer terörist kaynıyor ortadoğuda. Canını seven Avrupa memleketine kaçıyor. Hepimiz görüyoruz, sizi de harbi olmaya davet ediyorum.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:21
Nusaybin- kamışlo sınır kapısını açın görün insanların gidiş-geliş için nasıl akın edeceğini
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:20
Sayın yazar yanılıyor. Kürt bölgesel yönetimi üzerinden YPG nin kontrol ettiği bölgeye giden binlerce insan var.
Takipci 03 Ağustos 2019 09:18
Bizim Ensar'larimiz var, ama bunlar Cakma Ensar, daha bir tek Suriyeliyi bile evinde misafir eden cikmadi...
Hiç 03 Ağustos 2019 09:08
Arapseverliginiz sıkıcı olmaya başladı artık...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:06
Bir kac suriyeliyi evinizde misafir edeceğiniz izlenimi edindim.fakat o bir kac suruyeli dışınd kalan 4000000 ( dört m.i.l.y.o.n) suriyelinin uzun vade de bu memlekete bu millete neler yapacağını bizden neler neler koparacağını,evinizdeki suruyeli savas kaçkını misafirlerinizle balkondan izlersiniz.kimin memleketi için kiminle polemik yapıyorsunuz?sokağa çıkın bakın:) tek bir insanımız dahi sizin gibi hayslperest düşünemiyor.yazık,çok yazık.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 08:52
Sevgili yazar ve suriyeli sevdalısı insanlar.lutfen iyiliklerinizi kendiniz yapın.bizim vergilerle yardım çağrısı yapmayın.sikiyosa biraz o ülkeyi bu hale getirenlere de bi söz söyleyin.bati tipi entelektüel olmaya çalışıyorsunuz ama olmuyo.samimi değilsiniz.olmuyo
Kemal Nakıs 03 Ağustos 2019 08:38
Bu konu artık kabak tadı verdi...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 08:12
Nedir bu kadar mülteci tarafgirliği? İltica ya sebep olan ülke yöneticilerine ve bu zalimliği destekleyip insanarı yurtlarından yuvalarından tedirgin edip göçe sebep olanlara neden kimse ağzını açmazken mültecilere kucak açılıyor? Bu nasıl bir politikadır? Bu nasıl büyük ve güçlü devlet olmadır? Büyük ve güçlü devletler bu insanların yurtlarından tedirgin olmalarına çare olmak şöyle dursun yangına körükle gidiyorlar. Sonra da bütün kabak bizim başımızda patlıyor.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 07:57
Aşırı ve onulmaz bir mülteci âşıklığı mevcut bilhassa sende ve diğer Karar yazarlarında!
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 07:22
Siz bu insanlara muhacir dediginiz surece biz de onlara multeci demekten vazgecmeyecek ve onlara yamamaya calistiginiz bu kavrami kabul etmeyip reddedecegiz.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 07:02
Sözde müslüman türk entelektüelleri suriye üzerinden vicdanlarini temize çekiyorlar.Erbakanin dediği gibi HADI ORADAN.bu hale getirenlere çıkınız çıkmadı.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 06:59
Ne mutlu ki Atatürk böyle bir cumhuriyet kurduğu için onlar arap ülkeleri yerine kısmen özgür bu ülkeye geliyorlar.ve siz hala arap güzellemesi yapmaya devam ediyorsunuz.ve müslüman guzellemesi.biruniz de cumhuriyete minnet duynuyorsunuz
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 06:47
Umarım bu yorum yayınlanır. Hakan bey, yazılarınızda dikkat ediyorum, nasıl isterseniz gerçeği öyle eğip büküyorsunuz. İütfen bırakın rakamlarla oynamayı. Bakın bizzat içişleri bakanı açıklıyor. Birkaç bin Suriyeli mülteci değil tam 85bin kişi. Ve yine bakan açıklıyor Göç sarmalı ile karşı karşıyayız diyor. Lütfen artık biraz olsun dikkat edin. Gerçekleri çarpıtmayın.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:57
0
Oruç tutmanın, namaz kılmanın insanlığa hiç bir faydası yok. Ama insanları manipüle etmek için yalan söylemenin, ya da gerçekleri gizlemenin, çarpıtmanın insanlığa zararı var.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 18:35
5
11.57, Oruç, namaz insan olanı olgunlaştırır. Hayvanlar bunu anlamaz ve hayvanlara bir faydası yoktur.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 19:33
0
1835, olgunluğunuz başkalarına hayvan demekten mi ibaret? Başka nasıl semptomları var bu çeşit olgunlaşmanın?
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 06:37
Sorun bizde, akilla izah edilemez bir durumdayiz, yazara sordugun vakit. Bu suriyeli meselesini, cok uzattiniz, size yakismiyor bu hereketler, diyorlar millete. istemiyoruz kardesim diyemiyoruz. Dersek , ingilizlerin ekmegine yag surmekle bile suclaniyiruz yeri gelince.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 05:54
hakancığım perinçeki takmadan Uygur Türklerinin maruz kaldığı zulmü de yazabilir misin... Allah bizi işidsever radikallerden korusun amin...
Yurdumun insanı 03 Ağustos 2019 05:16
Siz karıştırıp sebep olduğunuz sonucun ceremesini bu milletin sırtına ypjleyğ, sonra da ne mutlu bize ki 3.5 milyon Suriye'li ye bakamıyoruz de. Kardeşim bu gelenleri hangi yörenin insanı? Gelenlerin hepsi Esad'a isyanmı etti? Suriye'de İdlip haricinde savaş var mı? Yaşayanlar nasıl yaşıyor?Peki kaçıp boşaltıkları ve PKK PYD nin hakimiyetine terk ettikleri yeri insanları neden burda?Türkiye'ye gelmesi için kim, ne vaad ettide mecbur olanlar dışında gelenler oldu? Ülke ve topluma maliyeti ne olacak 10 yıl sonra. Balkanlardan gelenler ile bunları karşılaştırma aynı değiller.
Mehmet Fatih Kucukoglu 03 Ağustos 2019 04:52
Daha fazla ,,Guvenli bolge,,daha fazla ,,Iskan ,,Insallah,,
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 02:16
Uygur Türklerinin katliamına ses çıkarma,siyasi ilişkiler zedelenmesin,ıraktaki Türkmenler IŞİD tarafından katledilirken soydaşlara kapıyı kapat,onlar çünkü Şii.Hz.peygamber zamanında muhacirler medineye göç ettikten sonra bedir,Uhud,hendek hepsine katıldılar.Peki Suriyeli muhacir kardeşlerimiz naptı?üç sene önce devletimiz sizi askeri olarak yetistircez, lojistik destek vericez dedi,Başvuran sayısı sadece 130 Suriyeli oldu.Muhacirlik sadece göç etmek değildir.Ayrica,devlet Hastanesi'ne giden SGK si olmayan bir vatandaş tahlil ve filmler için 700tl verirken Suriyeli muhacirler bedava tedavi ol
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 02:17
Turkiyenin mültecileri geri göndermek için daha fazla gayret göstermesi lazim. Bu gidişle bütün dünya de facto durumu kaniksayip kabullenecek, az kaldı. Rusya ile müzakere edip Idlip vs ye ce ABD ile müzakere edip kürt bölgesine gonderilmeliler. Kabul etmezlerse Yallah Avrupaya doğru aç kapıları gitsinler.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 02:11
Sayin yazar ben 32 senedir Iskocyada yasayan bir Turkum ilk esim Iskoc simdiki esim Polinyali yani anlatmak istedigim benden irkci olamaz sizin azinliklari korumaniz ve savunmaniz taktire deger ama benim 32 senelik tercumem dunyanin bir cok ulkesinden tanidigim insanlar Turkleri cok sedigini soyler ama allah sahidimdirki Turkleri seven bir tane araba raslamadim gerci adamlar bir birlerini sevmiyorlarki bizi niye sevsinler Arap ulkelerinin durumu ortada ama sizde bitmeyen birAtaturk dusmanligi bitmeyen bir Arap aski var saygilarimla HEMSINLI
Akas 03 Ağustos 2019 06:14
11
Bende stuttgartta yaşıyorum türkleri seven arap halkı çok var.
Ahmet Melik 03 Ağustos 2019 09:45
2
Araplar Osmalı'yı işgalci olarak gördüklerinden bizi sevmezler. Gerçek bu. Siz bu yazar çizerlere bakmayın
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 20:00
2
Yalan yalnis.. kac tane Arab tanidin? Dunyanin cesitli yerlerinde Abdulhamid hani halife olarak bilen, saygi duyan, bir emriyle harekete gececek Muslumanlar var hala.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 02:05
Zırva. Bu memleket bizim, kimseyle paylaşmaya da niyetimiz yok. Misafirlik fazla uzadı. Evli evine köylü köyüne. Fetö musibetini bu memlekete bela eden de, Şam'da namaz diye yola çıkıp bugünkü tabloyu yaratan da sizlersiniz ama bu defa hayvan terli. Zırvalarınızla etkileyebileceğiniz insan pek fazla değil artık. Çok seviyorsan al evine besle.
Akas 03 Ağustos 2019 06:22
9
Sen evinde mi besliyorsun, ülkeyi paylaşmaya gerek yok. Ben bu ülkeyi seviyorum diye örnek davranış gösterin şöyle yere çöp atmadan kırmızıda yola atlamadan şöyle iyilik yapmak değil yapana teşekkür etmekle bir kendinizi gösterinde boş boş konuşuyorsunuz denmesin.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:56
1
Evimde besleseydim bir de? Evet evimde besliyorum bu arada, semtimin her sokağı benim evim. O sokaklardan geçerek evime gidiyorum ben. Millet üzerine düşeni fazlasıyla yaptı, geçmişte de yaptı, gelecekte yine de yapar ancak bu insanların artık ufak ufak gitmesi lazım. Bunun altyapısını kuracak olan da ben değili, o kadar siyasetçiyi ihaleden yüzde alıp semirsinler diye beslemiyoruz, işlerini yapsınlar bu işi çözsünler. Görüldü ki Suriye insanıyla aramızda öyle iddia edildiği kadar ortak nokta yok. Entegrasyon mentegrasyon söz konusu bile olamaz, bu memleket yolgeçen hanı değil. Yarım yamalak d
Türk oğlu ! 03 Ağustos 2019 01:51
Sayın Hakan bunca Suriye çabandan ötürü artık bunu taçlandırsan diyorum. Sana şöyle bir Che Guavera'lık yakışır. Hemen durma kuşan silahlarını, Suriyenin dağlarına çık, gerçi orda pek dağ yok ama olanla yetin. Başlattığın özgürlük savaşını Küba'daki kominist devrim gibi İslam devrimi yap. Hadi durma durma koş. Daha ne duruyorsun Hakan, senin her durduğun vakit Eset, Pkk, Işit, Rusya, Abd ve envai çeşit yaratık Suriye'lilerini öldürüyor. Ölmesin garipler. Buraya getirdiğin 3'5 milyon insanda kalan 18 milyon değil mi onlarada yazık onlarıda kurtar hemen.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 08:55
2
Aynen katılıyorum burdan ahkam kesmesinler.buyursunlar.madem ensarsiniz
Kerkuk Hama 03 Ağustos 2019 01:47
Humeyni'den kacip gelenlerin 2 milyonu hala Turkiyede yasiyor. Bulgardan kacip gelenlerin 5 milyonu hala Turkiyede yasiyor. Derler ki, ''Ama onlar Turk'' Suriye, irak'da 4'er milyon Turk-men yasiyor, gelenlerin bir coguda Turk. 90 sene once o insanlar da bu ulkenin vatandasi idiler! Turkiyede herkes biryerlerden gelmedir. Soyunu seceresini 300 yil oteye tasiyabilenlerin sayisi 10 milyonu gecmez. Kaldi ki biz o insanlarla bin yildir beraber yasadik. Soykirimci Avrupali haydutlar geldi aramiza SINIR cektiler ayri dustuk ama onlar devlet olamadilar. En net cozum, SINIR hattini Kerkuk Hama cekmek
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 06:06
4
Bu saatten sonra sınırı değiştirtmezler. Yüz yıl önce sınırlar ayrıldı herkes kendi devletini kurdu. Hayal aleminde yaşamanın bir anlamı yok. Sen sınırı çeksen önce Araplar dikilir karşına. Gerçeklere dön istersen.
Karar Okuru 03 Ağustos 2019 06:38
6
Bu kafa ile sınırı Diyarbakırın kuzeyine çekersin!
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 17:05
2
Rakamlara bak çay demle. Avcı hikayesi gibi biri onbeş yap satışını yap. 90 sene önce o insanların dedeleri Osmanlı ordusunun atını silahını kaçırıp ingilize sattı. Unuttuk mu hayır. Ama insanlık bizde kalsın, ihtiyacı olana kapıyı açarız ama o kadar...
Türk oğlu ! 03 Ağustos 2019 01:35
Ne oldu senin 4 Porto Rico'luya içlerine Eset mi kaçtı.Yanlış anlama Eset'te müslüman ya o anlamda.Arkadaş niye bu ısrarınız.Bu Suriye'liler bıraksan Avrupaya kaçacaklar zaten.Bırakın madem Avrupaya gitsinler, niye illa burda tutmak istiyorsunuz efendim.Yok gözünüz Suriye topraklarındaysa gidin alın, elinizi mi tutuyoruz.Bunları da yerleştirip vergi toplayın, ekin biçin güle oynaya yaşayın.Niyetinizi açık açık söyleyin artık.Yoksa İsrail'e buraları boşaltalım sizde Arz-ı Mev'ud'u gerçekleştirin diye söz mü verdiniz. Ya Hasbinallah.Nedir derdiniz anlamadık ki.Gidin Suriye'lileride alın gidin.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 05:59
2
Bu kadar ısrarın ve çabanın altında Arz-ı Mevdud için verilmiş bir söz olabilir. Görünüşte İsrail'e laf giydiriyoruz ama ticaretimiz patlama yapıyor. Tek verdiğimiz tepki, kitlelerin gazını almak için, konuşmak. İcraatlar ise Büyük İsrail icraatları.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:28
Mülteci düşmanlarını çok da ciddiye almayın. Onlar ellerinden gelse kendilerini gibi düşünmeyen bu ülkenin vatandaşlarını bile ülkeden kovarlar. Tek sorun iktidarın bu meseleyi organizasyon yönetmesidir. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:20
Şaka mısın sen.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:15
Gece gece yine aynı muhabbet. Peki o güvenli dediğiniz yüzde 2-3 yere gidenler neden tekrar geri geliyor. Yine gidiyor yine geliyor. Güvenli ortamda toprağını işlesin, gerekirse savunsun, düzenini kursun. Muhacir demeyin artık, kelime manası dini yaymak niyetiyle hicret eden demek. Bu kardeşlerde camiye giden bile çok çok az. Dinle pek bağdaşık değiller, şekil muslumanligi hakim. Muhacirlikle alakaları yok. Mülteci göçmen veya misafir doğru tanımdır. Sekiz yıl olmuş daha ne kadar beleş devam edecek bu hayat.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:09
Sen öyle düşünmeye devam et,halkın içinde değilsin onlarla aynı sokakta yaşamıyorsun,aynı işte çalışmıyorsun.sen bunlara muhacir diyorsun,benim bildiğim hicret ancak islamı diğer yörelerdede yaymak yada bulunduğun beldede dinini yaşamana engel çıkarılıyorsa hicrettir ve ancak o şekilde muhacir olunur,yanlışım varsa kusura bakmayın. Şimdi bunların neresi muhacir oluyor. Kısacası siz sırça köşklerinizde bu sorunu hissetmiyor olabilirsiniz ama biz sokakta iliklerimize kadar hissediyoruz ve onları ülkemizde istemiyoruz,işte okadar
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:03
Hakan Bey, bu işin tek çaresi Esad'la anlaşıp geri göndermek. Bizdekilerin Esad'dan değil Işid ve Pyd'den kaçtığını sen de biliyorsun. Esad'ın hakim olduğu yerler güvenli ve 15 milyon civarında halk yaşıyor. Bunların Pkk devletine yer açmak için gönderildiğini, buna dur demek için geri göndermemiz gerektiğini anlayın artık.
Has Parti 02 Ağustos 2019 23:57
Şöyle desek olur mu? Yazıklar olsun bize ki, sadece İsrail'in güvenliği için emperyalistçilik oynayan bir kaç saf Türk politikacı ve o politikacıları destekleyen bir 'sürü' gazeteci sayesinde, evlerinin başlarına yıkılmasına destek verdiğimiz üç buçuk milyon Suriyeli muhaciri ülkemizde ağırlayabiliyoruz ve ne mutlu bize ki bu muhacirlerin bir kısmı bizim sunduğumuz imkânlarla Azez yahut Bab’daki akrabalarını bayramlarda ziyaret edip onlarla hasret giderebiliyor.Bir yerlerde 4 hıristiyan müslüman olmuştur yine ama Suriye'de bir milyon müslüman öldü.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN