Back To Top
Bir ihtida hikâyesi

Bir ihtida hikâyesi

 - Son Güncelleme: 18.05.2019 Cumartesi 08:20
- A +

Ramazan’da da kavga gürültü… Yorulduk, yoruluyoruz. 

Bugün köşemi, okumaya doyamadığım ve her okuyuşumda bana dinginlik veren bir ihtida hikâyesine ayırmak istiyorum. 

Belki size de iyi gelir. 

***

Kari Ann Owen’in en büyük hayali, başarılı bir piyes yazarı ve tiyatro yönetmeni olmaktı. 

Dünyayı zalim buluyor fakat ona karşı savaşacak gücü bulamıyordu kendinde. 

‘İntikamını’ tiyatro vasıtasıyla almaya karar verdiği zaman henüz küçük bir çocuktu. 

14 yaşındayken, Luther adlı oyunu izlemek için gittiği bir tiyatronun kulisinde dünyaca ünlü yönetmen Tony Richardson’la tanıştı. 

Richardson’a hayrandı. 

Ondan ders almak ve onunla çalışmak için yanıp tutuşuyordu. 

Ne var ki buna fırsat bulamadı. 

Bir gün, Richardson’ın AIDS’ten öldüğünü öğrendi. 

Dünyasını yıktı bu haber. 

Yegane idolünün ölümü, hayatını anlamsızlaştırmıştı. 

İçine düştüğü boşluktan çıkmasına yardım edeceği ümidiyle İslam’ı araştırmaya başladı. 

Niçin başka bir din değil de İslam? 

Bu soruya şöyle cevap veriyor Kari Ann Owen:      

“Annemin ataları, sürgüne gönderildikleri 1492 yılına kadar Müslümanlar arasında yaşamış olan Endülüs Yahudileri idi. Onların teneffüs ettikleri hava, yüzyılların ötesinden gelip içime işledi. Müezzinin çağrısı bana okyanusun derinliğini, gemilerin dalgalar üzerinde yükselişini, at nallarının çöl kumlarına vuruşunu, aşkın zulme meydan okuyuşunu hatırlatır... İslam’ı araştırıken içimde bir hikâyenin doğduğunu hissediyordum. Sürgün edilen atalarıma şefkat gösteren bir Osmanlı halifesi hakkında duyduklarım, piyesi şekillendirmeye başladı. Allah’ın inayeti ile, South Bay İslam Cemiyeti’nden İmam Sıddıki, Rahima’dan Hüseyin kardeş ve bir Amerikan yerlisi olan sevgili kardeşim Maria Abdin gibi değerli Müslümanlar sayesinde İslam’ı öğrendim. İslam hakkında bilgisine başvurduğum ilk kişi, San Francisco’daki bir helal et kasabıydı. Onun dükkanında karşılaştığım bir hanım -mesture bir müşteri- sayesinde İslami hayat hakkındaki ilk müsbet intibaımı edindim. Dört lisan bilen bu hanımın zarafeti ve asaleti beni çok etkiledi. Tevazu ile ihtişamı birleştiren edası, İslam’ın insan davranışını nasıl biçimlendirebileceğine dair ilk fikrimi oluşturdu... Sadece yeni bir piyesin değil, aynı zamanda yeni bir Müslüman’ın da doğmakta olduğunu o zamanlar henüz bilmiyordum...” 

Gerisi tefekkür ve kelime-i şehadet. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bir yahudinin neden başka din değilde İslam sorusuna verdiği cevap bence İslam zaten Yahudiliğin restorasyonu olmalıydı. Endülüs mendülüs yok bilmem sürgün boşluk hissetmişde ataları içine doğmuşta geçin bunları. İslam demiyor mu ben bozduğunuz dini düzeltiyorum. Mevcut hristiyanlık çook uzak tevhid inancına. Peki mevcut İslam ne kadar yakın ?
Ali Kumaş 19 Mayıs 2019 12:07
Tefekkür ediyor musun gerçekten? Ediyorsan duruşunuzun Sisiyi temsil eden bir duruş olduğunu nasıl göremiyorsun..!?
Hakan sen bari yap ma kardeşim bu işler 80 90 larda son buldu.. bırak başkasının muslumanligini köşelere taşımayı da deist olan arkadaşların deist olma süreçlerindeki hidayet hikayelerini bi dinle anlat.. olay çok başka yerde...artık.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 19:10
Sorun galiba bizdeki Müslümanların hala iyi şeylerde var umuduna ihtiyaç duymaları.. Ve bunu memlekette bulamayınca dışarıda ihtida edenleri aramak ihtiyacı doğuyor. Bizdekiler biraz fazla Müslüman oldukları için İslamı eskittiler ve gına getirdiler. Şöyle kirlenmemiş islama yeni ihtida etmiş temiz müslüman arayışını anlamak lazım. İstemeyenin gözü kör olsun..
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 17:51
Yorumlara bak, eziklik vs.. yazar, kendini iyi hissettiren ve samimi olarak bunu okuyanın da ıyi hissedeceğini düşündüğü bir hikayeyi aktarmış. Üstelik ilk girişte bahsediyor; kavga, gürültü vs. yorulduk diyor. Tüm bu hengamenin içinde, insanın iç dünyasına hafif bir esinti katacağını düşündüğü güzel bir paylaşım yapmış, o kadar ... Dünyanın her yerinden, bir çok milletten dost edinmiş biri olarak yazarın, bu güzel hikayesinden eziklik üzerine güzelleme yapanlar, aynaya bi baksınlar; ezik dedikleri orda onlara bakiyor olacak!
Timur 18 Mayıs 2019 18:18
0
Dediginiz dogru. Bazi insanlarin anlayisi kit oldugu ve negatif düsüncenin yaygin oldugu bir ülkede yasiyorsunuz. Yazidan cikan sonuc su: dünyada örnek alinacak imrenilecek müslümanlar var. Ama ne yazikki cahillerin ve karamsarlarin sesi daha cok ciktigi icin bizler böyle degerli müslümanlari göremiyoruz yada kendi zayifligimizdan görmek istemiyoruz. Selamlar.
Karar Okuru 18 Mayıs 2019 15:12
Boşluğa düşüp, uyuşturucu, alkol vb. Tuzağına düşen de var. Boşluğa her düşenin bulduğu yolu makul saymak doğru değil.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 17:43
0
Bu arkadaş Islam yolunu bulmuş. Boşluğa düşerek bulduğu için makul değil! Öyle mi? Peki Islam yolu, ne vakit bulunursa makul sayilir?
Karar Okuru 18 Mayıs 2019 15:06
Aslında diğer dinlerden gelenleri bilmem ama etrafta gidenleri daha çok görüyoru. İnsan her hangi bir konuya lüzumundan fazla eğilir ve fikri sabit hale getirir ise o konuda yanlış bir şeyler vardır.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 14:46
Hacca gitmeyene hacı denmez emniyet edilmez emanetine eman edilmez
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 17:41
0
Parası olmadığı için git(e)meyenler ??
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 21:16
1
Onlar da tefeciden yuzde bin besyuz faizle borc alip gitsinler :)))))
AID 18 Mayıs 2019 12:36
Allah en büyüktür! Nasip olunan hidayetin inceden inceden ruha işlenmesi ve kainatın en güzel şahitliği ile sonuçlanması. Ramazan ruhuna uyan güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz.
E.K 18 Mayıs 2019 11:25
Her zaman din degistiren insanlar olmustur...Dindar insanlar bunlari ballandira ballandira anlatirlar...Belki de bilinc altinda inandiklari dinin hak din oldugunu gosterme/ispatlama gudusu vardir.. Bilemiyorum.. Bu tur hikayeleri Islamdan Hristiyanliga gecenler icinde okudum... Cocuklugumdan beri Islami kabul eden ozelikle Batili Hristiyanlarin hikayelerini defalarca okudum... Yillar gectikce Islamida terk eden cok insan tanidim.. Bu tur seyler artik beni fazla etkilemiyor. Birilerinin senin inandigina inanmasi veya inanmamasi cokta onemli degil...Sen hak biliyorsan yalnizda olsan yuru...
mehmet 19 Mayıs 2019 21:27
1
olurmu arkadaşım seni etkileyebilmek için hakan kardeşimiz neler çekiyor neler yazıyor sen bunlar beni etkilemez diyorsun ayıp yaaaaniiii
İsmail 18 Mayıs 2019 05:12
O vakitler Müslümanlar örnek alınacak insanlardı ama şimdi Müslüman yalan konuşuyor,iftira atıyor,laf taşıyor,gıybet ediyor bana yarayan her şey değerlidir diyor..Müslümanlar nereden nereye geldik üstad..
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 14:53
0
bunlar hep anadolu islam anlayışından uzaklaşıp, selefi arap anlayışının egemenliğine girdikten sonra oldu. selefi anlayaşın "darulharp" kavramı islamın içini boşaltan ve müslümanlığı yalan, hile, iftira ve hatta katliam ile özdeşleştiren bir kavramdır. islamın ve müslümanların kurtuluşu (her iki dünyada da) "eline, beline, diline sahip ol" diyen anadolu islamına geri dönmektir.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 03:57
Benden de bir istismar hikayesi: Nihat Hatipoglu tv programinda 13 yasindaki bir Ermeni cocuga Kelime-i Sekadet getirterek Musluman yapti. Annesinden izin alindigini soyledi ama dogru degilmis. Zaten bir seyler dondugu belliydi. Aslinda musluman olmak isteyenin ebeveynleri dahil kimseden izin almalarina gerek olmadigini da soyledi cunku...Benim asil tuhafima giden su: bir gayrimuslum musluman oldum deyince muslumanlar neden sevinir? Ozellikle taninmis biri musluman olursa zafer kazanilmis gibi bir hava yaratiliyor. Neden?
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 11:27
0
nihat hatipoğlu şovmendir. ramazanda bi dünya paraya tvlere çıkıp islamı tiiye almaya vesile olan bir şovmen. arkasında duracağım bir adam değil. sorunuzun cevabı hz. Alide "Allah beni yaratırken babama mı sorduki ben iman ederken ona sorayım" ikincisi bir insan köprüden atlarken veya yangından kurtarılırken nasıl insanlar seviniyor coşku gösteriyorsa iman eden birisine bir insanın daha ateşten kurtulmuş olarak gören müslümanında sevinmesi gayet doğal inancının gereğidir. tanınmış olma mevzuu ise malsef bu günkü müslümanların ezikliğiyle alakalı.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 20:54
1
inanilir gibi degil bu yazdiginiz cevap. Cocuk dinden ne anlar kardesim? Dinini degistirmek icin once kendi din kitabini, sonra da kabul etmek istedigi dinin kitabini okumasi gerekmez mi? Kaldi ki yetiskin insanlar bile din kitaplarinda okudugu her seyi anlayamiyor... 13 yasindaki cocuk secimlerde oy veremiyor, neden? Araba surmesi yasak, neden?Evlenmesi de yasak, kanuna gore (gerci Islam ulkelerinde evlendiriyorlar kucuk yasta) cunku evlilik buyuk sorumluluk isteyen bir olay. Daha cocuklugunu yasamadan baba olacaksin, anne olacaksin...Hz. Omer soyle demis, Hz Ali boyle demis. 1500 sene once y
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 03:51
Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir. (Hadis-i Şerif). İslam'ı yalnızca sözlerimizle değil davranışlarımızla da temsil etmeliyiz. Bu hikayeden ders çıkarmamız gereken önemli mesajlar var. Kasap dükkanındaki kadının hepimize örnek olması dileğiyle...
Karar Okuru 18 Mayıs 2019 00:03
Neden din değiştirip müslüman olan insanlar bu kadar önemli, onlar müslüman olmayı seçtiği için daha emin mi olmalıyız dinimizden, artık şüphe duymamalı mıyız? Niye bu kadar eziğiz, din Allah ile kul arasında değil mi, sadece kendi müslümanlığımızı göstermek de yetmiyor artık, başkalarının müslümanlığını da göstermek ayrı bir zevk, zevk kelimesi yanlış galiba konu din, o zaman mutluluk. Ben artık müslümanlığın islamla ilgisi olmadığını düşünmeye başladım.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 01:07
6
Eziklikle ne alakası var bu yazının Allah aşkına! Bir ihtida hikayesi, bir ihtida hikayesi, bir ihtida... Neyse anlamak istemeyen anlamıyor işte... Teşekkürler Hakan Bey bu iç açıcı yazı için.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 01:38
0
Benim açımdan şöyle: Müslüman anne babadan doğmayan, islami bir çevrede yetişmeyen, akıllı ve birikimli olduğu belli olan birinin müslüman olması, inancıma güç katar (olmasa da olur tabii). Son cümlenizi anlayamadım. Yüklediğiniz anlamlar farklı herhalde.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 09:03
0
Hangi dine inanirsan inan. Vicdansiz bir insansan, din seni iyi, ahlakli yapmaz. Bilakis vicdaninla yuzlesmemek icin dini kendi hayat felsefene uydurur, her kotulugu yaparsin. Cuma namazina gidersin, oruc tutarsin, tevbe Allah'im beni affet dersin, ya da kilisede mum yakar, papazin elini oper, bagista bulunursun, vicdan yukunden kurtulursun. Sonra yine gunah islemeye devam edersin. Nasil olsa gunahlarindan arinmanin yolu var. Allah'in seni af edeceginden emin degilsen bile, en azinda af edebilir diye umudun da var. Ne demis Ebu Said: gel ne olursan ol yine gel.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 11:32
2
birin müslüman olmasına sevinmek müslümanlığın gereğidir. belliki hiç siyer okumamışsınız. hz Ömer müslüman olduğunda Efendimizn tavrından haberiniz yok. ama bu günkü müslümanlarda bir eziklik olduğu ayrıca doğru. özellikle ünlü birinin müslüman olmasını nerdeyse bir lütuf gibi karşılıyorlar. sevinmekle ezikliği karıştırıyorlar malesef
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN