Back To Top
Bu bize “üst akıl”ın bir oyunu olmasın?

Bu bize “üst akıl”ın bir oyunu olmasın?

- A +

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen salı günü 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bütün ikazlarına rağmen bağımsızlık referandumu düzenleyen Irak Kürdistan Bölge Yönetimi’ne (IKBY) ağır yaptırımların işaretini verdi.

İlgili konuşmanın bazı kısımlarını ve o kısımlarına dair mülahazalarımı paylaşmak isterim.

***

“Bir vanayı kapadığımız anda iş bitti. Bütün geliri meliri, hepsi ortadan kalkıyor. Tırlar Kuzey Irak’a çalışmadığı anda bunlar yiyecek giyecek bulamayacaklar. Öyle bir duruma gelecekler. Niye? Mecburuz, yaptırım.”

Böyle bir mecburiyetimiz yok ve olamaz. Bilakis, en azılı düşmanlarımızla savaşırken aldığımız esirleri bile yedirmeye ve giydirmeye mecburuz. Onları dahî aç ve çıplak bırakmamız caiz değilken böyle bir yaptırımı kardeş ve dost IKBY halkı için nasıl düşünebiliriz?

Bir hatırlatma: Hükümetimiz, Mavi Marmara’yı kana bulayan İsrail’e bile ekonomik ambargo uygulamamıştı. Türkiye-İsrail ekonomik ilişkileri, yıllarca süren krize rağmen artarak devam etmişti.

Nitekim Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi diyor ki: “Rusya ilk ticarete dokundu ve Türkiye’ye ders vermeye çalıştı. Bu son derece yanlıştı. Kuzey Irak konusunda aynı yanlışı yapmamızı pek uygun görmüyorum. Hükümet olarak, ülke olarak, benim devletimin menfaatleri başka bir şey dediği zaman, o karar net olarak alınır. Biz de Ekonomi Bakanlığı olarak onu emir telakki eder, öyle hareket ederiz. Ama şu anda bakanlık olarak refleksimiz, normal seyrinde devam etmesi. İsrail’le de çok şey yaşadık ama ticaretin devam etmesinden yana oldum. Mısır’da da böyle oldu…”

***

“O zaman İsrail bunlara nereden neyi nasıl gönderecek? Göndersin bakalım. Amerika’da Jewish Commitee ile bir görüşmemiz oldu. Netanyahu ile münasebetleri sordular. Ben de kendilerine dedim ki: Her şeyden önce bir münasebetin kurulabilmesi için Türkiye ile ortak paydada buluşmak lazım. Önce kendilerine söyleyin, nereden çıktı bu Kuzey Irak yerel yönetiminin şu anda attığı adımı desteklemek? İsrail’den başka destekleyen var mı? Bunu kendilerine söyleyin, önce bunu gözden geçirsinler. Bunu gözden geçirmedikçe, atacağımız birçok adımı da bundan sonra İsrail ile de atamayız. Yani, Türkiye’yi bölgede oyun kurucu olarak görmeyenlerle bizim adım atmamız mümkün değil. Türkiye bu bölgede oyun kurucudur.”

Türkiye mevcut IKBY siyasetiyle hangi oyunu kuruyor? Gerçekten kendi oyununu mu kuruyor, yoksa Irak üzerindeki tahakkümünü korumaya ve güçlendirmeye çalışan İran’ın oyununa alet mi oluyor? Galiba ikincisi.

Dahası, “üst akıl”ın Türkiye’yi kuşatma oyununa da hizmet ediyor bu siyaset.  Emperyalist/Siyonist fitne ehlinin manevra alanını genişletiyor, elini güçlendiriyor. Sair Irak toprakları, İran ve Türkiye ile arasındaki kara sınırları kapanan, komşularının hava sahalarını da kullanamayan, petrol ihraç edemeyen ve başkaca bir alışveriş de yapamayan, yiyecek ve giyecek bulamayan IKBY “üst akıl”ın şu telkinine açık hale gelebilir: “Görüyorsun işte, bu komşuların seni boğmaya çalışıyor ve kısa vadede ablukayı kaldırsalar bile uzun vadede aynı şeyi tekrar yapmayacaklarının garantisi yok. Mutlu ve müreffeh bir devlet olarak geleceğini teminat altına almanın tek yolu, topraklarını denize açmandır. O zaman komşularının merhametine muhtaç olmazsın. Gel, PKK/PYD/YPG ile kavganı bitir, onlarla birleş, Suriye topraklarına yayıl ve Kürdistan’ı Lazkiye’ye kadar genişletip Akdeniz’e ulaşmak için varını yoğunu ortaya koy.”

Barzani ve müttefikleri bu oyunda oynamayı kabul etmese de, IKBY siyasetinin başka bazı aktörleri seve seve kabul edebilir. Yiyecek ve giyecek bulamayan IKBY ahalisi de onları Barzani ve müttefiklerine tercih edebilir.

***

“Türkiye’nin, İran’ın, Irak merkezî hükümetinin, yani çevresindeki tüm ülkelerin karşı olduğu bir bağımsızlık girişiminin fiilen mümkün olması ve orada yaşayanları mutlu etmesi düşünülemez. Şimdi bu sabah güzel bir istihbarat geldi. (Bir gazetecinin paylaştığı tweetten söz ediyor olsa gerek – H.A.) Kuzey Iraklı bir şoföre sormuş, ‘Ne yaptın, ne oy verdin?’ ‘Evet oyu verdim.’ ‘Peki bağımsızlığınız tanınmazsa ne olacak?’ ‘Çoluğumu çocuğumu alacağım, Türkiye’ye gideceğim’ demiş.”

Demek ki yeni bir göç dalgasına hazırlıklı olmamız gerekiyor. İnşaallah bütçemizi ve sosyolojimizi buna hazırlamaya matuf tedbirler hükümetçe alınıyordur.

Bu bir yana…

Adam “Çoluğumu çocuğumu alıp İsrail’e gideceğim” dememiş, her şeye rağmen “Türkiye” demiş. Erbil’deki bağımsızlık mitinglerinde bir-iki kişi İsrail bayrağı salladı diye Iraklı Kürtleri külliyen İsrail uşağı sayıp ‘Bunlar bizim kardeşimiz olamaz’ diyen arkadaşların dikkatine!

Orada o bayrakların tam da ‘Bunlar bizim kardeşlerimiz olamaz’ deyip IKBY’yi İsrail’e terk etmemiz için “üst akıl” tarafından sallandırıldığı ihtimalini de söz konusu arkadaşların dikkatine sunarım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru 29 Eylül 2017 19:51
O değil de "Irak devletini parçalamaya çalışmak" "Irak da bölücülük yapmak" vs gibi cümleler kuran kardeşler; demeyin şöyle komik oluyor. Gören de gülistanlarla dolu herkesin refah huzur birliktelik içinde mutlu mesut yaşadığı bir devleti adamlar bölüyor sanacak.
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 09:30
Hükümet yetkililerinin bu olaya endişeli yaklaşması normal bence daha önce pkk ile yapılan mutabakatta dağdan ineceklerdi sözde ama sonra ne oldu .....Gönül isterki evet Türk -Kürt kardeştir ama Kuzey Irakta Kürt soydaşlarımızın komşu olması Türkiye için belki DAHA HAYIRLI IOLACAK AMA GÖRÜNEN iSRAİLİN UYDUSU OLACAK VE ORTA DOĞUNUN KADERİNE BÖYLESİ DAHA UYGUN GİBİ.....
Davut Doğrucu 29 Eylül 2017 00:43
Bu çerçevede KKTC'nin durumuna da bir yorum getirelim. Yıllardır tanıyan yok!
serdart 28 Eylül 2017 23:41
COk guzel bir yazi olmus.... Ama gelecek yil baskanlik secimlerine gidecekken cikip ta karsi gelmemek te AKP yi zor durumda birakmazmiydi? Bir de kerkuk ve daha ilerisi icin barzaninin ilhak etme cabalarina bioraz set cekme gibi gozukuyor bizim tavirlarimiz... ama yine de ne ambargo ne savas olacak - ticaret iliskiler eskisinden de iyi olacaktir inancindayim... yeter ki kurt kardeslerimizin klaplerinde kalici yarlar acmayalim...
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 22:00
İktidarsınız hatalar ve aptallıklar yapıyorsun. Yanlış yaptım deme erdemini bile gösteremiyor hatayı dün oldupu gibi başkalarında arıyorsun. Allah ın size verdiği iradeyi atın bir kenara o zaman.
mogadişu 28 Eylül 2017 16:03
adamların holywood u var bizim yeşilçam arada ki fark bu kadar .senaryo 10 numero oyunculuk 10 numero ya bizim ki ölüm esnasında kişinin bilinçsiz refleksleri gibi .bagırmakla çagırmakla nereye kadar oldu olacak mhp akp bir kongrede birleşsin . agız mahalle agzı yok biz size ekmek verdik size pasaport verdik peki verdinde 10,15 senedir durumu neden kendi lehine çevirmedin saçma sapan politikalarla buraya kadar .ne olacaktı görünen köy klavuz istemiyordu bari o abiligi sen yapaydın istihbaratını polisini askerini sen dizayn edeydin 10,15 sene sonrada sana ilhak etseydi .akrep misali kendi kendimize sokacaz .rahmetli aytunç altındag diyor diki türkiye içine kapanırsa bölünür buyumek zorunda .hilterlandı var ama hep biz toprak bütünlügünden yanayız şurdan yanayız burdan uanayız kusura bakma ama kimsede senin toprak bütünlügünden yana degil gücün yetiyorsa alırsın .
KARAR OKURU 29 Eylül 2017 02:50
1
Adamlar köprü yapamıyor hocam şahışlar bizim ülkemizde köprü yapıyor para kazanıyor varmı daha ötesi bırakın ırağı suriyeyi toprak büyütmeyi bir develet ancak bu kadar aviz olur
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:46
Hakan Albayrarak a teşekkürler, adam aklı selim biri. Irkçılık girdabı içinde Kürtler e karşı değil ben de bir kürt olarak hakan bey gibi türkler i kardeşim olarak görüyorum, ırk farkı önemli değil
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 16:51
0
Irk diye bir şey yok. Farklı diller, farklı kültürler var o kadar. Kültür farkı da muğlak.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:28
Esir olan ya da işgal altında olan bir millet bağımsızlık ister. Kürtler Irak'ta esir mi? Barzani kendisini akıllı sanıyor. Kürtler bu numarayı yutmaz. Irkçılık, emperyalizmin işine geliyorsa adına "özgürlük, bağımsızlık" deniyor...
Karar Okuru 28 Eylül 2017 16:45
5
PKK DA DEAŞ DE ÖZGÜRLÜK BAĞIMSIZLIK İSTİYOR.ZATEN PİS İŞLERİ OLANIN AĞZINDAN BARIŞ,ÖZGÜRLÜK,İNSAN HAKLARI LAFLARI DÜŞMEZ OLDU.KELİMELERİN DE ANLAMINI MAHVETTİLER.
Beni-Adem 28 Eylül 2017 15:15
Bütün Kürdler, Komunistinden İslamcısına istisnasız hepsi "yiyecek ekmek bulamazlar" "devlet kurmak senin neyine, otur oturduğun yerde" söylemlerine çok sinirlendi ve gücendi. Gördüğüm tanıdığım bütün Kürdler, ben de dahil çok içerledik. Demek ki kardeşlik çıkarlar çatışıncaya kadarmış, Mekke müşriklerinin peygambere yaptığını müslüman kardeşine yapmaya yelteniyor demek ki. Kürdleri kazanmak bundan sonra çok zor olacak. HDP'nin yüz yıl çalışsa alamayacağı oyu, HDP'ye altın tepside sundu Erdoğan. Erdoğan ve Bahçeli el ele verip Kürdleri kendilerinden uzaklaştırıyor. 5000 ülkücü hazır bekliyor ne demek? Bu açık bir şekilde Kürdleri tehdit etmekdir. Unutmayacağız. (Umarım özür dilenir)
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 22:07
1
kürt kardeşlerimizle bir sorunumuz olamaz.tehdit ne demek.bizim derdimiz kürtlerin başına musallat olan pkk pyd ve son ihanetiyle barzaniyle.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:12
Bu savaş tamtamları, bu restler bu ambargolar neticesinde, kuzey ırak kürtleri ekonomik darboğaza zorlanacak, 2019 başkanlık seçimlerine yakın bir zamanda, bu ambargolar kaldırılacak, kürtlerin tek dostu Türkiye ve AKP'dir imajı verilecek, Barzani ile ilişkiler düzeltilerek Barzaninin telkiniyle başkanlık kürt oyalarıyla garantiye alınacaktır. Fakat bu kez kürtlerin buna kanacaklarını hiç sanmıyorum. Geçen bindiğim bir taksinin söfürü kürt olduğunu ve kerkükteki Türkmen kardeşim laflarına fena takmıştı. Siz Türkmen kardeşim derseniz ben de Kürtmen kardeşim derim. Diye feryat ve figan ediyordu. Anlayacağınız kürt düşmanlığı bize birşey kazandırmaz. Elinize sağlık Hakan bey.
RAMAZAN 28 Eylül 2017 14:58
BU SAATTEN SONRA KUZEY IRAKI DA KAYBETTİ TÜRKİYE ARTIK KUZEY IRAK YÖNETİMİ ASLA TÜRKİYEYLE DOSTANE İŞBİRLİĞİ YAPAMAZ BU KADAR HAKARETTEN SONRA MÜMKÜN DEĞİL
recep 28 Eylül 2017 14:23
Kürtler onurlu bir millettir.Dilenerek,onun bunun(emperyalistler) gazıyla devlet mi kurulur,dostluklar mı bozulur.Aklı başında kürtler barzaninin pkk nın kurduğu tuzağı görüp bozacaktır.
Ben şahsen Kuzey Iraktaki israil bayraklarını sağlayanların referandum karşıtı grupların veya ülkelerin adamı olduğunu düşünüyorum. Kürtlerin israille stratejik müttefiklik yapması Kürtlerin bu hayatta yapabileceği belki de en son iştir. Ama bunun aynısını başında Erdoğan'ın olduğu bir Türkiye hükümeti için söylemek çok zor. Durum net ortada. İsrailin onca Gazze katliamları, Lübnan saldırısı, mavi Marmara gemisine saldırısına rağmen israille özellikle ticari ilişkileri artıran geliştiren, israiloğullarının daha doğmamış torunlarının bile geleceklerini ve refahlarını güvence altına alan 40 yıllık israil Türkiye doğalgaz anlaşmasının altında Ak partinin ve Erdoğan'ın imzası var. Referanduma kızmak, karşı çıkmak bunun yanlış olduğunu gerekçeli veya gerekçesiz kabul etmek veya etmemek ayrı bir şey gerçekleri saklamak, yalan ve asılsız haber yapıp Türk milletine algı operasyonu çekmek apayrı bir şeydir.
insifani 28 Eylül 2017 13:24
Abd den izinsiz Böyle bir şey(referandum) yapmak, Barzani'nin haddine değil iken,Neyi savunuyorsunuz?
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 14:59
1
Bu sizin savınıza göre; Ey Barzani demek yerine Ey ABD veya Ey israil demeniz gerekmiyor mu? Barzani yerine ABD ve İsraile parmak sallamanız gerekmez mi? ABD ve İsrail büyük lokmamı boğazınızda mı kalır? Efendiye kızıp uşağı haşlamanın, ağaya kızıp ırgatı tokatlamanın asaleti nerede?
insifani 28 Eylül 2017 18:45
2
Abd ve İsrail in nazarımızdaki yeri belli.Miğde bulandıran Kardeş bildiğinden darbe yemek.Barzani Bu hareketi ile ortadoğuda yeni fitneyi ateşledi.Ölen Iraklı Arap veya Kürt,ya da Türkiyeli Türk veya Kürt olacak.Kardeş Kanı Akacak.Coniler,şimonlar için hava hoş onlarında istediği uğraştığı tam da bu.
Mehmet 28 Eylül 2017 13:21
Ak Pariye oy veren Müslüman bir kürt olarak devletin kullandığı bu milliyetçi dil,ekmeğe muhtaç olursunuz dili ne yazık ki kürtlerde cevabını bulacaktır.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 14:17
17
KÜRTLER DE(!)( HEPSİ DEĞİL )AKLINA BAŞINA ALSIN O ZAMAN HERKESE TUZLA KOŞMASIN..
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:15
3
Rahat ol Mehmet kardeşim! Bu cevabı sadece Kürt kardeşlerimizden görmeyecek!!! Tüm Türkiye'den görecek! Yalnız değilsiniz ve asla yalnız olmayacaksınız! Biz bir bütünün parçalarıyız! Bizi asla bölemeyecek! Biz ayrılamayız!
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:52
15
Irkçılık dilini kullanan Barzanidir. Irak devletini parçalamak adına Kürtçülük yapmaktadır. Buna itiraz eden Erdoğan' ırkçılıkla suçlamak eblehliktir.
ziya 28 Eylül 2017 12:23
Üst aklın oyunlarına siz geliyorsunuz , refarandum konusunda emperyalizmin amacına ulaşmasına ümmet-islam ambalajlı söylemler üreterek katkı sağlıyorsunuz.
ORHAN YAŞAR 28 Eylül 2017 12:01
üstad bu kadar biliyorsun siyasete aktif katılda istifade edelim. bu arada mavi Marmara çözümüne itiraz edenler türkiye Gazze de hastaneyi bitiriyor ayrıca israilin vicdanına kalmış elektrik sorununu da çözmek üzere nasıl yanıldığınız görmek sizi üzecek ama yapacak bir şey yok
Sevgili Türk kardeslerimin dikkatine halen oyunu anlamıyorsunuz Anlamak ISTEMIYORSUNUZ ... Oyun şu : yahudi israil bütün siyasi ve medya gücünü kullanarak dünyayı referanduma karsi çıkarttı türkiye de balıklama atladı .. Ee bizim musluman komsularimizda da kürt fobisi var zaten ... YEHUDİ şimdi kurdistani kuracak ve diyecek EY KÜRTLER BÜTÜN DÜNYA SIZE KARŞI IKEN kardeşleriniz sizi adam yerine koymazken BIZ SADECE SİZE DEĞER VERİP YARDIMCI OLDUK sizin bizden başka dostunuz yok....... oyun bu gel de türk kardeşlerimize anlat ...... Gelin birlik olalalim Kürt . Türk. Arap her kes BIRBIRIMIZE SAYGI DUYALIM herkes kendi kültürünü dilini eğitimini kendi koruyup yapsın Avrupa birliği gibi bir yapı kuralım..Petroller hepimizin olsun CONİLER yemesin MALIMIZI ELE YEDIRMEYELIM YAHU
nuray 28 Eylül 2017 12:59
8
Sevgili kardeşim,bir kürt olarak türkmen ve arap kardeşlerinin barzani,pkk tarafından topraklarından sürülmesine ne diyeceksin. Söylediklerin çok doğru birlik olalım,olmak zorundayız da ama birbirinin kuyusunu kazarak, kazık atarak olmaz ki bu.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 16:54
6
Nuray hangi filmi izledin veya halüsilasyonmu görüyorsun?
vatandas 28 Eylül 2017 11:25
Her milletin bagimsizlik hakkina saygi göstermek gerekir. Bir millete ve o milletin haklarina saygi göstermeyen Allaha da saygisizlik yapar.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:49
5
Irak kimin devletidir? Kürtler esir midir? Kürtler için bağımsızlık referandumu Kürtleri devletsiz bırakmaktır. Biraz akli selim lütfen..
KARTAL GÖZÜYLE 28 Eylül 2017 10:57
ben bir müslüman bir hdpli olarak hakan albayraka teşekkür ediyorum tarih onun gibilerni asla unutmayacaktır allah rızası için dünya tarihinde bir defada türkler araplar ve farslar kürtlere kardeşliğni gösstersınler
Talha 28 Eylül 2017 10:54
Boş konuşuyosunuz sorun Kürtler değil Kürtcüler. Nasıl Milliyetcilik Osmanlıyı parçaladı ise şimdide Türkiyeyi parçalayacak. Kürtcülerin kendi gibi düşünmeyenlere son 30 yılda yaptığını Türkcüler 100 yılda yapmadı
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 10:50
Müslüman ı İsrail e şikayet ediyor. Dert yanıyoruz.Diğer yandan Müslümanların hamisiyiz diyoruz. Gerçekten ne diyoruz????
nuray 28 Eylül 2017 10:37
Keşke o şoför evet oyu vermeden önce dönebileceği tek yurdun türkiye olacağını düşünseydi.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 13:22
3
Aaaaa şoför haberi ne kadar önemli bir haber yahuuuu referandum sonucunda 1 şoförden değil %92 evet verenden neden bahsedilmiyor? %92 lik kesimde % kaç türkmen var merak etmiyormusunuz? Yoksa fikir sahibi olmak için 1 şoför yeterlimi? %51 ile her hakkı veriliyor zaten.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 13:23
3
Nuray %40 vergi artışı hakkında düşüncen yokmu?
nuray 28 Eylül 2017 14:18
3
Lüks araca binenler düşünsün
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:04
0
Kesinlikle, O şöfür suni türkmen kardeşimizdir (!)
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:35
0
Vay canına şoför ile röportaj yapılmış yavvv 5 milyon kişi ne demiş?
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:37
1
Arkadaşın kapasitesi sadece şoförü algılayabiliyor demek ki :))) gülermisin ağlarmısın ortada koskoca bir sorun var konuşulana bak yazık
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 16:56
1
Zavallı Nuray zenginin umurundamı vergi önce türk halkının ne kadarı zengin be kadarı orta veya fakir vsss öğrenmelisin. Aksi taktirde havaya yazarsın
Ahmet Gül 28 Eylül 2017 10:24
Türkmen Türkmen diyorsunuz ,ASil siz onlarin ic islerine karisiyorsunuz.arti Türkmenlerin oradaki Hakki,Türkiyedeki Kürtlerin kin den daha fazla.selamlar
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:46
4
Irak bir ulus devlet değildir. Barzani de Irak devletinin bir vatandaşıdır. Bağımsızlık Irak devletini parçalamak demektir. Kürtler Irak'ta esir değildir. Barzaninin yapmak istediği Kürtler için değil, bölgeyi kaırştıranlar için bir nimettir.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 09:43
%40 vergi artışı halkın sırtına bindirildi.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 09:38
Bir devlet, sınırındaki bir gelişmeyi kendisine yönelik tehdit olarak algılarsa tedbir alır, bu kadar basit.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 10:51
2
Aldığın aksiyonun "tedbir" olması için tehditi azaltması/önlemesi gerekir. Alınan aksiyonlar sonucu muhtemelen Kürtler'in ezici çoğunluğu bağımsızlığın tek yol olduğuna ve Akdeniz'e çıkmanın şart olduğuna ikna oldu. Şimdi bu aksiyonlar "tedbir" oldu mu?
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 12:58
0
İyi de alınan aksiyon tehdidi berteraf ederse adı tedbir olur. Tehdidi azdıran aksiyona tedbir denmez, yangına benzin dökmek denir.
mehmet 28 Eylül 2017 09:06
Allah yardımcınız olsun hakiki mumin mekke müşrikleri gibi müslümana amborgo düşünemez dönüş Allahadır.Hesap Ona verilecek herkes yapacağını buna göre düşünmeli devle başkanları dahil.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 11:09
1
Öbür dünyada hangi ırktansın diye sorulmuyor bu dünyada hangi hayırlara vesile olduğunu soracaklar.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 08:31
Abi resmen akıl tutulması.Bu kadar dar dış politika ufku olamaz.Şunu anlamıyorlar Kürt-Arap ve Kürt-Fars ilişkisi hiçbir zaman bir Türk-Kürt ilişkisi gibi olmamıştır.Belkide dünyada ki en entegre iki millet Türkler ve Ķürtlerdir.Eğer orası bağımsız olursa bizimkilerde bağımsız olur demek kendi Kürtlerini hiç tanımamış olmak demektir.Ayrıca bu kadar sert milliyetçi (ekmeğe muhtaç olurlar)söylem Türkiye Kürtleri içinde ileride büyük kırılmaların olması demektir.Anlıyorum başkanlık seçimi için milliyetçi oylara Erdoğan'ın ihtiyacı var ama Kürt oylarını kaybederse bunun bir anlamı yok.Ayrıca İran 2 İsrail bayrağı işte Ķürtler siyonizmin kölesi oldu algısını çok güzel kullanıyor. (Ne yani eğer İsrail karşı olursa ozaman otomatikman kurulsun mu diyecekler)
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 06:57
Türkiye'de CHP dahil hiç bir patinin mitinginde kimse İsrail bayrağı sallamaz. Üst akıl bir yerlerini yırtsa bile sallamaz. Barzanimin iknal devşirmek için körüklediği Kürt milliyetçiliğini savunmanın mantığı olmaz...
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 06:45
Ağzına sağlık.
fatihhan 28 Eylül 2017 06:35
Ah ah ne kadat dogru yazmissiniz cok cabuk gaza gelen bir milletiz
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 06:27
Biri demiş ki '"Adalet, digerini anlayıp hakkını teslim etmektir."..Hakan Bey ülkemizde bunu en güzel yapanlardan..
sefure 28 Eylül 2017 06:13
hükümet sayesinde 40 yıllık barzani-pkk kavgası sona erecek galiba...yiyecek yemek bulamazsınız söylemi tüm kürtleri birleştirdi, tebrikler...
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 15:24
4
E, ne güzel, Erdoğan Kürtlerin birleşmesine vesile olmuş.. Neden gocunuyorsunuz...
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 16:51
4
DUR ŞİMDİ.. SEFURENİN AKLI KARIŞTI.
cevat karakalem 28 Eylül 2017 05:39
Ne yazik ki toplumumuzun icine "irkci dusunce" mikrobu islemiz. O derecede islemiz ki farkinda bile degiliz. Bizleri ulke cikarlarina aykiri, insanliga, dine, ahlaka, vicdana ve mantiga aykiri kararlar almaya goturuyor bu mikrop. Bir farkina varabilsek bu temel sorunun.
Yıldırım 28 Eylül 2017 05:23
Referandumda dalgalanan ısrail bayrakları sızce neyı ifade ediyor alt akıl işimi bunlar hakan bey bu plan yüz yılı aşan paylaşım planı ve merkezınde barzanı ailesi hep var sız ummet sözcü ünvanı ile bunu bilmiyor veya göremiyor olamazsınız o zaman nedır sizin bu siyonist projesi olan barzanı seviciliğıniz türkmen lider müslüman türk milletine seslenirken acaba bu milletin evladıysak bu çağrıya neden kulak vermeyip siyonist değirmenine su taşıyorsunuz abdul hamid han duası ve ızdırabı ya rab ümmetimi sahte kurtarıcilardan kurtar ya rab AMİN AMİN AMİN
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 05:02
Ne oldu islamcı israil bayrağı sallayanlari mi koruyorsun? Kuzey irak'ta avrupa'da amerika'da her yerde israil ve kürt bayrakları beraber sallaniyor.3-5 degil.ikinci israil işte başka bir şey değil. Her şey açık ve berrak.bu devlet türkiye için de araplar ve iranlilar icin de bir tehdit.
Ebu El Haşimi 28 Eylül 2017 05:00
Çok yerinde be isabetli bir analiz...
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 04:57
Hakan kardeş cesaretine hayranım işte bu ,artık yıllarca bu meseleleri kurana götümedik,diyen âlimleri Kürtçü ilan ettik. Meydan PKK kaldı şimdide biri çıkıyor Barzani yahudi diyor ailesinde çok haham yetişti ve bunu söyleyen yaşı 80 geçmiş bir yazar ,ya değilse ,böyle bir yaklaşım ıslama yakışır mı bu nasıl bir şey, bu coğrafyada kürt diye bir kavim var bunlar ne istiyor niye İsrail niye ABD , dün askerlerimiz için işgalciler demıyormuydu ibadi bu günde beraber tatbikat yapıyoruz oyuna gelmemek lazım .5000 ülkücü gitsin bakkalım yarabi bu nasıl bir mantık
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 03:31
Üst akıl diyerek kendinizi paryalaştırdığınızın farkında mısınız?
cahit 28 Eylül 2017 01:01
Ah be Hakan ağabey ah! İsmail Kılıçarslan, İbrahim Tenekeci ve sair tüm islamcı bildiğimiz ağabeylerden hiç beklenmedik tutumlarla karşılaştık. Kürdlere "vatansız it" dedi biri. Peki soruyorum, her şey bittiğinde, tüm bu fırtına, tantana bittiğinde yine birbirimizin yüzlerine bakmayacak mıyız? Kimin yüzü kızaracak o gün, kimin kızarmayacak göreceğiz. Neden bu "ümmet parçalanmasın" refleksi bir tek Kürdler mevzubahis olduğunda ortaya çıkıyor! Neden elin Kosova'sının bile devleti var da Kürdlerin olmasın demiyorlar. Ben söyleyeyim, çünkü Kosova'nın çıkarları Türkiye ile çatışmaz. Ama Kürdistan'ın çıkarlarının çatışabileceğini düşünüyorlar. Görüyoruz ki Kürdler devletsiz oldukça şarkıları türküleri çalınıyor, dilleri asimilasyona uğruyor, zorunlu iskâna mecbur bırakılıyorlar, kimlikleri yitiriliyor. Halihazırda bir Şii hilalinin ortasında kaldıkları da dikkate değer bir durumdur. Not: Türkmenlere yapılan zorunlu iskânlara da karşı çıkıyorum. Halihazırda durum böyleyken, Türk kardeşlerimizin bu durumu beni çok üzüyor. Hepimizin içinde birer faşist saklıymış, 90'larda nasıl gizledik bunu bilmiyorum. İsmet Özel milliyetçiliği ilk kendini gösterdiğinde ayıplanmıştı, bakıyorum ki şimdilerde epey kabul görüyor. Kürtleri kaybetmeyin ey müslüman Türkler.
KARAR OKURU 28 Eylül 2017 14:18
3
Yıl 1960 bir milyon kürt nüfusu var türkiye ve ortadoğuyu karıştırmak için yetersiz! Yıl 1980 yedi milyon kürt nüfusu başlangıç için yeterli! Yıl2017 yirmi milyon nüfus Amerika ve İsrail in hedefleri için yeterli miktar 100yıllık plan böyle Olur ortadoğu böyle parçalanır.Sonrasına sonra bakacaklar. İşin sonunu piyonlar düşünsün!!!?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN