Back To Top
Chiapas Müslümanları

Chiapas Müslümanları

 - Son Güncelleme: 09.11.2019 Cumartesi 09:58
- A +

Meksika denince aklımıza öncelikle Chiapas eyaletindeki yerlilerin Subcommandante Marcos liderliğindeki devrimci mücadelesi (barış anlaşmasıyla noktalandı) gelirdi, şimdi uyuşturucu baronu El Chapo ve çetesinin melanetleri geliyor.

El Chapo’yu bırakıp tekrar Chiapas’a baktığımızda, yerli halktan muhtedilerin oluşturduğu mütevazı bir İslam cemaati görüyoruz.

İhtida rüzgarı, İskoçyalı muhtedi Abdulkadir Es-Sufi’nin İspanyol müritlerinin tebliğ faaliyetleriyle esmeye başlamış.

Zamanla, otobüsle 12 saatlik mesafedeki Mexico City’ye gidip gelen ve oradaki Müslümanlardan aldıkları “yeni bilgiler” ışığında İspanyol hocalarıyla tartışmalara giren Chiapaslı muhtediler, onların çizgisinden kopmaya başlamışlar.

El’ân, aşağı yukarı 400 kişilik müstakil bir cemaat oluşturuyorlar.

***

Hispanik-Amerikalı Müslüman Nahela Morales, bir ihtiyaçları var mı diye bakmak için New Jersey’den kalkıp bu cemaati ziyarete gitti.

Kuzey Amerika Müslüman Dairesi (Islamic Circle of North America) adlı sivil toplum kuruluşunun internet sitesinde anlattıklarının hülasası:

Olağanüstü fakirler.

Evleri harabe.

Mescitleri bir ofis odası kadar.

Erkekler tarlalarda çok düşük yevmiyelerle çalışıyor, sık sık yağan yağmurlarda iş paydos edilince eve ekmek götüremiyor.

Kadınları, çamaşır yıkamak için uzaklardaki bir nehre kadar gitmek zorunda.

Hiçbir günleri yok ki, o gün karınlarını doyuracak kadar yemek bulacaklarının rahatlığı içinde olsunlar.

Ama hep gülümsüyorlar.

Müthiş bir tevekkül içindeler.

Kadınlara, ‘ABD’ye gelmek ister misiniz?’ diye sordum; hiç düşünmeden ‘Hayır’ dediler.

Subhanallah; refah toplumunun çocukları olan bizler için inanması güç, ama hallerinden memnunlar.

Benden bir tek şey istediler: Din konusunda merak ettikleri hususlardaki sorularına cevap.

(Kaynak: icna.org)

***

Dünyanın pek çok yerinde faaliyet gösteren TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı), yardım elini bir müddettir Chiapas Müslümanlarına da uzatıyor.

Ne güzel.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
zihni 09 Kasım 2019 14:08
islam;kızılay ,yesilay vb.gibi yardım kurulusların yaptıklarını yeterli goren bir din asla degildir.islam emperyalizmin,somurunun kokunu kurutmayı emreden bir dindir. islamın en cok övdügü eylem zalim,emperyalist diktatorlere,yonetimlere karsı mücadele eylemidir. yani rus,abd,siyonist ,suud vb.emperyalistler ülkeler bombalayacak,imha edecek,katliam yapacak ,muslumanlarda bu insanlara un,ekmek yardımı yapacak öylemi??ölüler ekmek yiyemez. zalimlerin gücü kırılana kadar mücadele emrediliyor. "Fitne ortadan kalkıncaya ve din tamamen Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın!"enfal 39.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 13:55
Bak Hakancığım, siz ensarcılık oynarken, Meksika'ya bile yetişirken az önce Antalya'da bir baba yoksulluk yüzünden kendi ve iki kızı ile eşinin hayatına son verdi. Bir önceki gün İstanbul'da yaşanan gibi. Bu insanların paralarıyla ta Meksika'ya bile yetişiyorsunuz ama insanın intihar ediyor. Bunun vebalini nasıl vereceksiniz Hakan. Gidin kendi paranızla istediğiniz kadar yardım yapın. Milletin bütçesinden elinizi çekin.
KARAR OKURU 10 Kasım 2019 00:08
1
Hakan onları kendinden bilmiyor.
KARAR OKURU 10 Kasım 2019 14:59
0
Milletin bütçesi? Yazarın milletin bütçesi ile ne işi var anlamadim. Ayrıca yazıda da bu yok.. nerden uyduruyorsun bunları br mübarek !bilmez misin milletin bütçesini yönetenlerin en sevmediklerinden biri yazar.. hükümetin yapılan ıyi şeylerde hakettiği övgüyü , hak uğruna veriyor diye, Hakan ı onlardan biriymiş gibi gösteriyorsun! Bütçeyi eline geçirip, yumak gibi onunla oynayan kuğu çetesinin nefreti bu gazete ve tüm yazarlarının üzerinde sürekli , unutmayasın bunu! o veya bu sebeple minicik evlatlarını katledip, intihar eden şahıs için ajitasyon yapacağına , o şartlarda olup da pesetmeyen
KARAR OKURU Ali 09 Kasım 2019 13:13
Biraz içeriye baksak
sadi er 09 Kasım 2019 13:09
TİKA. Bu hayırlı hizmeti kuran, yürüten yürekli adamı terk edip muhalif olmak, şaşkınlık değilse nedir?
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 19:06
0
TİKA ! O halde Davutoğlu nu nereye koyacaksın? O hayırlı hizmetleri kuran hayırsız dersin di mi! Pelikancılar her gün tvlerde , gazetelerde ekonomik krizden anası ağlamış millete, her şey yolundaymış gibi ekonomi güzellemesi yapıyorlar.. Milletin 1.6 milyar TL sını iki iş adamına peşkeş çekiyorlar , millete gelince Avrupa nin en pahalı doğalgazı ile benzinini sattıkları yetmiyormuş gibi, tüm vergileri 25-30 puan arttırıyorlar .. ama enflasyon tek hane ; hani milletin maaşını arttırırken kullandıkları rakamlar.. Tüik rakamları ile loto gibi oynayarak milletin aklıyla alay ediyorlar..
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 12:57
Osmanlı Anadoluya zerre yatırım yapmadı, kaynaklar Araba harcandı. Yatırımlar Anadoluya yapılsaydı bugün Amerika değil Anadolu süper güç olurdu. Reisiniz de ikide bir el öpmek için kıtalararasi seyahatlere çıkmazdı. Aynı hatayı sözde osmanlı torunları da yapıyor. Anadoluya Ortaasyayi bırakıp balta girmemis ormanlarda geziyorlar.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 10:33
Kendi milletinin yarısı açlık sınırının altında, işsizlikle, yoksullukla inim inim inliyor bizimkiler dünyaya Türk'ün ne kadar yardımsever olduğunu ıspatlama derdinde. Zihniyet aynı. Osmanlı da Türk halkından toplar diğer milletleri ihya ederdi. Ha böyle yaptı da geriye ne kaldı? Büyük bir nefret. Buna kardeşlerimiz dediğimiz Araplar dahil.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 08:22
1-Tika kapatılsın, 2- TRT kapatılsın, 3- DIYANET Kapatılsın, 4- KIZILAY kapatilsin 5-Ensar vb vakıflara akıtılan milyonlar kesilsin, Kaynaklar halka verilsin
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 10:03
10
Ensar mensar haklısın da....diğerlerinin sana zararı ne. Fikriniz varsa söyleyin yoksa çenenizi kapatın daha hayırlı olur.
Alaaddin 09 Kasım 2019 10:33
2
Devlet bankaları da özelleşsin
evin 09 Kasım 2019 07:42
tika kürtler dışında herkese el uzatıyor maşallah...bakalım türkler kürtleri ne zamana kadar böyle itip kakmaya devam edecek? elbet bunun da bir sonu gelecek...
KaRaR oKURU 09 Kasım 2019 10:08
10
Arızalı mısınız kardeşim. Şurada yazıyorsun seni itip kakan mı var. Yorum yaz fikir yaz, taş atıp kaçma ortalıktan terörist şebekleri gibi.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 15:42
5
10:08 evin'i bu kadar ciddiye almana gerek yok güzel kardeşim. Troll'ün teki.. yav he he deyip geç... Biz gülüyoruz, eğleniyoruz yazdıklarıyla, ne kadar saçmalasa da renk katıyor buraya...
KARAR OKURU 10 Kasım 2019 08:31
1
Allah tan korkun evin
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 06:29
Allah razı olsun.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 22:25
0
Allah razı mı olacak, onu senin arzun belirlemiyor..
Karar okuru 09 Kasım 2019 03:30
Maktullerin aileleri 'Karteller IŞİD'den beter diyor. Bu, karteller gitsin IŞİD gelsin demek değildir. Yanlış anlamışsınız.
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 01:11
yazarimiz yine uçtu dünyanın bir ucuna.orada 400 tane müslüman varmış.Tika da onlara yardım ediyormuş be güzel.Benim kardeşim 10 yildir ıssız,bunalımda,ailesiyle kavgalı...cevremde böyle onlarca tanıdığım akraba falan var.BuTIKA veya yazae ve çevresi bu kişilere yardım düşünür mu.yardim değil sadece iş istiyoruz.Tika gibi kurumlar aracılığıyla neden yurt dışına milyarlarca para akıtılır bir türlü anlamam.bu ülkeye ne çağdaşı var.neden bu ülke kendi çocuklarını dusunmez
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 17:20
5
Kendi kardeşinin elinden sen tutmuyorsan akrabana yardımcı olmuyorsan boşa laf atma. Senin ve kardeşinin beceriksizliği ile bir toplumun küresel sermaye tarafından açlığa terk edilmesini bir tutacak kadar düşüncesizsin, Allah Merhamet etmeyene Merhamet etmez
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 20:41
0
17,20 ye cevap,terbiyesizsin,senin ne becerin var merak etmiyourm tahmin ediyorum,gençlerin 100 de 40 işsiz hepsi beceriksiz bir sen mi beceriklisin,
İslam nizamı 09 Kasım 2019 00:18
İslam nizamına karşı demokrasiyi savunan Demokrasi havarisi karar okurları 'kaynaklarımızı niye çarçur ediyorsunuz? Bize ne elin Meksikasından' derler. Buna benzer pekçok yorum yağacak. Aha buraya yazıyorum
KARAR OKURU 09 Kasım 2019 08:05
5
Haksız miyiz.kendi sorunlarını coz önce.gozunun önüne bak bi .açlık yoksulluk dizboyu Tika ve yazar gitmiş Meksikaya.sonra bu eleştirilecek diye yaz sen de.
Takipci 09 Kasım 2019 10:19
2
Evet, bize ne elin Meksikalisindan? Dis borc al, Meksikaliya, Suriyeliye yardim et, olmaz olsun boyle yardim...
Ayranın yok içmeye... 09 Kasım 2019 10:36
2
Elbette. PISA’da sonuncu iken ne bu kaynak savurganlığı? Kendini Osmanlı sanmalar, fanteziler?
Vergi veren ateist vatandaş 09 Kasım 2019 10:38
2
Benim paramla yapma. Devlete emanet para ile yapma. Helal etmiyorum. Şahsi bağışlarınla ne yaparsan yap.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN