Back To Top
Dört Porto Rikolu genç Müslüman olur ve…

Dört Porto Rikolu genç Müslüman olur ve…

 - Son Güncelleme: 02.08.2019 Cuma 09:18
- A +

Daha evvel bu köşede tanıtmaya çalıştığım “bi’ dünya haber” adlı internet sitesinde (www.bidunyahaber.org) Hatice Betül Karagöz imzalı harika bir haber: Amerika Birleşik Devletleri’nde Latin Amerika kökenli Müslümanların sayısı hızla artıyor.

2009 senesinde ABD’deki Müslümanların sadece yüzde 1’i Latin Amerika kökenliyken, bu oran 2018’de yüzde 7’ye ulaşmış.

Latinler arasındaki ihtida rüzgârında, “İslam’ın bir kurum ya da din adamının müdahalesi olmadan, Tanrı ile kişisel ve doğrudan bir bağlantıya vurgu yapması” önemli bir etkenmiş.

Bir de Endülüs mirası…

***

2009-2018.

Arada sadece dokuz sene var.

Bu kadar kısa bir zaman zarfında yüzde 1’den yüzde 7’ye yükselişin hikâyesini teferruatıyla bilmek ve anlatmak isterdim.

O süreci değil, ama o sürecin öncesine -ABD’deki Latin Amerika kökenli Müslümanların yolunun başlangıcına- dair bir şeyler biliyorum ve anlatabilirim:

1970’li yılların başlarında Müslüman olan Porto Riko kökenli dört genç arkadaş, 1985’te New York’ta “Alianza Islamica” (İslam Birliği) diye bir dernek kurup Latin Amerika kökenli ABD’lilere örgütlü bir şekilde İslam’ı tebliğ etmeye başladı.

“Siyah Müslümanlar Hareketi”nden etkilenmişlerdi ve tıpkı “Nation of Islam” veya “American Muslim Mission” gibi onlar da tebliğ faaliyetlerini en çok cezaevlerinde yürütüyorlardı.

Latin mahallelerini uyuşturucu belasından kurtarmak için ‘kolluk kuvvetleri’ kurmaları da bu etkiden kaynaklanıyordu.

Bir benzerlik daha vardı onlarla Afro-Amerikalı Müslümanlar arasında: Afrika ile kurulan bağ.

Tabii ki “Alianza Islamica” daha ziyade Kuzey Afrika üzerinde duruyor ve Mağribli Müslümanların Endülüs’te yazdığı medeniyet destanına vurgu yapıyordu.

Amerika kıtasına gelen “İspanyollar”ın kahir ekseriyetinin baskılar yüzünden Hıristiyanlığı kabul etmiş gibi görünen Mağrib kökenli Endülüslü Müslümanlar olduğunu da vurgulayarak, muhataplarını asıllarına dönmeye çağırıyordu.

Bu maya tuttu ve “Alianza Islamica”dan sonra kurulan benzeri örgütlerin de gayretleriyle ABD’deki Latin Amerika kökenli Müslümanların sayısı 1990’lı yılların sonuna kadar 40 bini buldu.

***

Hatice Betül Karagöz’ün haberine dönecek olursak…

Haberde, İsa Parada isimli bir imamın, Latin Amerika kökenlilere İslam’ı tebliğ ederken İslam kültürünün onlara zannettikleri kadar yabancı olmadığını söylediğini okuyoruz.

Bu sözüne açıklık getirirken -mesela- şöyle diyormuş İsa Hoca:

“Kur’an-ı Kerim’in dili olan  Arapçadan İspanyolcaya geçmiş 4000’e yakın kelime var.”

Yeri gelmişken: İspanyol dilindeki meşhur “Ole”nin (Hani “Olleeey” denir ya, o işte) bir rivayete göre lafzetullah kökenli olduğunu biliyor muydunuz?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:45
Eee Sayın yazar burda ne anlatmak istemiş olabilirsin .
Garip 03 Ağustos 2019 13:00
Ben ,ben demeyi bırakıp ,biz biz demeyi ve beraber hareket etmenin yollarını,birlikte çalışmanın ,başarmanın yollarını aramalıyız.Bir güzel davranış binlerce kötü davranışı yok eder.Böyle olmasaydı dünya çekilmezdi.Eksikleri biz tamamlayalım.
Ali ak 03 Ağustos 2019 10:57
Madem tanrı kul arasında kimse yok şeyhler gavs lar ,tarikatlar cemaat ler nasıl açıklanıyor.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 20:40
Bize ne birader. Bizim ülkemizin gençleri permeperişan olmuş durumda. Uyuşturucu kullanımı yaşı 8 e inmiş ,bize Amerikalı latinolardan bahsediyorsun. Bu dinciler zamanında ülkede ahlaksızlık ve boşanmalar patlama yapıyor , sen önce bunu düzelt.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 20:19
Nüfusun çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkeler nasıl gelişir, teknoloji geliştirir, daha iyi matematik ve fizik eğitimi verir, mutlu ve özgür insanların yaşadığı ülkeler kategorisine girer, krallar şeyhler ve diktatörlerden kurtulup adil seçimlerin yapıldığı ülke olurlar, rüşveti ve adaletsizliği nasıl kaldırırlar diye yazı yazmıyorsunuz. Yukarıda yazılanları gerçekleştirmiş ülkelerde İslamı nasıl yayarım diye düşünüyorsunuz. Bu çok mizahi bir durum aslında, çok şey anlatıyor.
Hakan 02 Ağustos 2019 19:55
Yazılarınızı bir İslamcının hayal ve ruh dünyasını anlamak için okuyorum. Arapçayı Kuran dili diye kutsamak klinik bir durum, sayısal olarak artmamızdansa insani niteliklerimizin (eğitim düzeyi, ahlaki niteliklerimiz gibi) artmasını önemsemek daha doğru gibi. Dünyada Müslüman deyince insanların aklına iyi şeyler gelmiyor, bunu nasıl düzelteceğiz ona kafa yormak lazım.
Türk oğlu ! 02 Ağustos 2019 17:35
Dört Mekke'li genç Hristiyan olur ve... Yahu bir gidin işinize. Siz önce kendi memleketlerinize bakın. Kendine Müslümanım diyenlerin ekserisinin İslam'la alakası yok. İslam'ın yasakladığı her herzeyi yiyorlar. İslam'ın sadece kadın kılığı ve tapınmak olmadığını anlatın şu tarikatçı sapıklara. Tapınmayı Allah'a yapsalar amenna, sapıklar şeyh/gavs'larına tapıyorlar sonrada çıkıp müslümanlık taslıyorlar.
Mustafa ALSANCAK 02 Ağustos 2019 16:41
Bilmem İran’dan binlerce insanın Avrupa’ya akın ettiğini hatırlayanlarımız var mıdır? Humeyni rejiminden kurtulmayı başarıp bir Avrupa ülkesine ulaşan bazı aileleler ve gençleri mesela İsveç’te kiliselere giderek Hrisriyanlığı kabul etmek için yarış halinde olanları vardı. Demek ki Ayatohla Humeyni’nin halkı zorla ibadete zorlama Emirler’i korkudan başka bir şey vermemişti. İşin daha da düşündürücü tarafı Asya,Ortadoğu ve Afrikalı müslümanlar bir gün olsun bir İslam ülkesine yerleşmeyi akıllarının ucundan bile geçirmezler. Nedense GAVUR DİYE SÖVÜP SAYDIKLARI ADAMLARIN ÜLKESİNE CAN ATARLARDI.
garip 02 Ağustos 2019 15:29
Bugün Allah için ne yaptın? diye bir soru vardır. Birileri en güzeli yapmış.Kısa,değerli zamanımızı iyi değerlendirmemiz lazım.
firuzan 02 Ağustos 2019 15:03
iyiki latin amerikalılar bizim islamcı ve sözde müslümanlar la karşılaşmadı o oran %0 olurdu Allah onlara kula kulluk etmeden Adaletli merhametli paraya pula heves etmeden mevki makam için dinini peşkeş çekmeden hayırlı bir hayat nasib etsin
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 20:40
0
İslamcılar için sözde Müslüman lafı çok hafif kalmış. Nüfusumuzun %10'unu, ama ciddi anlamda dinimize zarar veriyorlar.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 14:42
Allah İslama hizmet edenlerin gayretlerini arttırsın.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 14:35
Olun bakalım.. Bir milyardan fazla müslümanın yarısı kaçıp batı ülkelerine sığınmak isterken siz de gelin.. Üç eksik beş fazla..
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 14:01
Ülke şu an krize boğulsa işsizlik dahada artsa yada dört bir yandan bazı oyunlar oynansa Türk insanı üzerinde ülkemiz adına sanırım sn yazar hala ideolojik entellektüellik adına ırkçılık şu bu hala bunlarla uğraşacak ve hepte böyle Birgün de normal ülke şartları yada Türkiye ye yapılan bir haksızlığı yazınız tam tuzu kuru olanın ilgileneceği konular bunlar
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 13:15
Dünya müslümanları olarak kendimizi ‘düzeltseydik de öyle “katılsalardı” aramıza. Hay Allah!
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 14:32
5
Düzeltmeye kendinden başlayabilirsin.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 20:28
1
14:32, yorumu ile 13:15'in haklı olduğunu kanıtlamış aslında.
Kırıkhanlı 02 Ağustos 2019 11:57
SORU: “Siyasal kimlik olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?” İşte cevaplar: (1) Atatürkçü: Yüzde 25.2 (2) Milliyetçi: Yüzde 22.1 (3) Demokrat: Yüzde 11.3 (4) Muhafazakâr: Yüzde 9.7 (5) Dindar: Yüzde 7.8 (6) İslamcı: Yüzde. 4.5 * Bu rakamların ortaya koyduğu gerçek şudur: 23 Haziran sonrası Türkiye’de yükselen ilk 3 ana değer “Atatürkçülük”, “milliyetçilik” ve “demokratlık”tır. Yazar 2 gün önceki bu araştırmayı okumuş ki, kendince teselli ariyor
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 14:34
2
Ne yani bu ilk üç müslüman değil mi ?Müslümanlık yanlızca islamcılara özel bir şey mi?
Kırıkhanlı 02 Ağustos 2019 16:40
2
14.34; Tabiki müslümanlar. Ama soru siyasal kimlik üzerinden soruluyor. Mesela benim siyasal kimliğim " Yurtsever" dir. İçinde milliyetçi, Atatürkçü, misakı milli barındırır.Ama tek başına milliyetçi veya yine başına Atatürkçü değilim. Kalın sağlıcakla.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 10:27
ABDde 3 bucuk milyon Musluman var. Toplam nufusun %1 oraninda. Turkiye'de 90 bin gayrimuslum vatandas var. Toplam nufusun binde biri oraninda. Turkiye icin utanc verici bir oran.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 22:28
0
Yüzde bir değil, binde altı.
Dusunen 02 Ağustos 2019 10:27
Bu dort Porto Rikolu gencleri ve bunlar gibi dusunenleri bir Afganistana, Pakistana, Arabistana goturmek lazim !! Hosgoruyu..... serbest dusunceyi ... diyalogu..., kadinlara verilen degeri.... insan haklarini ...yakindan gorsunler .... idrak etsinler !! Ezbercilik, sorgusuz sualsiz biat - itaat - kole - cariye - cehalet- dinci fanatizm yoktur !! bu sizin ornek olarak gosterebileceginiz ulkelerde ...
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 09:51
Merak etme Hakan, o müslüman olanlar bizim Cübbeli'yi, Feto'yu, Allah'tan ilham aldığını söyleyen ve kitleleri uyutanları, Azrail'i tokatlayanları, badecileri, dini Araplaşma sananları, badecileri, hutafecileri, Allah adına haram ve helâl uyduranları yani gerçek İslam dünyasını tanırsa hepsi deist olur geri.
Kemal Nakıs 02 Ağustos 2019 08:46
İlk gençlik yıllarımdan beri Yusuf İslam efsanesi ile büyüdük. Sonra Kaptan Kusta, Antony Kuik ve diğerleri... Hatta Hz. Hamza'yı canlandıran Kuik'in bu rol günahlarına keffaret olacağı fetvalarını bu kulaklar duydu. Yabancıların müslüman olmasına ne kadar da meraklıyız. Hele yurt dışında yaşayan özellikle cemaatler arasında bu merak daha fazla. Yahu Almanya'da yaşayan müslüman türk çocukları bar diskotek şpioletek ve malum evi dolaşırlar midelerini kesen 1 kg domuz yağı çıkar 5 lt bira çıkar... Sonra 3 tae yabancıyı müslüman etmekle övünürler. Onlarda başlangıçta her nedense sarıklı sakallı..
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 13:58
1
Bizimkiler başkasını müslüman etmeyi onun için değil kendi için istiyor. Malüm bir kişiyi müslüman eden ahireti kurtarıyor ya. Hesap o.
ERKAN DOĞAN 02 Ağustos 2019 08:40
Mesele Müslümanın sayısı mı yoksa niteliği mi? Çok şatafatlı büyük camilerde namaz kılınca nasıl Müslüman dünyanın niteliği artmıyor ise sayı artınca da artmaz. Bizde ki her haltı yiyip sonra dine sığınan ondan sonrada yediği herzeleri unutup milletin başına ahlak bekçisi kesilen adamlar ne ise o dünyanın diğer tarafında Müslüman olanların durumu da o. Bütün mesele ACZİYET.
Özkan 02 Ağustos 2019 07:26
Kendi ülken deist oluyor siz neyle teselli oluyorsunuz Allah aşkına ...
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 06:58
Müslüman olmaktan çok müslümanCA yaşamak önemli % 99 u müslüman görünümlü de ne oldu. Sen yaşantılarını bahset hoca etiketlenmiş değil.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 01:20
ABDde ve Bati Avrupa ulkelerinde Hristiyan olan Muslumanlarin sayisi Musluman olan Hristiyanlardan cok daha fazladir. Hakan Bey bu konuya cok merakli. Musluman olan Hristiyanlarla ilgili bir haber okursa cok mutlu oluyor. Ama Hristiyan olan Muslumanlar konusuna hic deginmiyor...Her halukarda bos isler bunlar.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 05:06
8
Bol keseden sallama delil ile konuş.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 07:28
5
Hakan bey romantik solcular gibi.romantik müslüman.hayatın gerceklerinden kopuk
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 20:48
0
Almanya’ya iltica eden Suriyelilerin %90 ı hristiyan oluyor.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 23:11
0
Almanyaya gidenlerin hıristiyan olduğu bilgisi tamamen yanlıştır. Böyle birşey sözkonusu değildir. Tamamen yalan. Yüzde bir gibi bir istatistik bile yoktur.
Ali baba 02 Ağustos 2019 00:16
Biliyor,muydunuz Tûrkçedeki, Farsça,arapça,Kûrdçe, ingilizce,fransizca,yunanca,rumca kelimeleri çikarsaniz geriye bir šey Kalirmi,
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 07:08
6
Kalır... Yaklaşık %80 gibi bir şey...
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 09:09
0
Hakan Bey'in keyfine limon sikma simdi.
Okur 02 Ağustos 2019 10:13
4
% 10 ya kalir yada kalmaz,
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 10:17
3
%80 mi? %50 bile degil.
Türk oğlu ! 02 Ağustos 2019 12:14
4
İlhahi kırk haramicik, hepsini anladıkta Kürtçe demişsin ya işte orda koptum. Yaw düşmanlık gözü bu kadar körmü eder. Türkçe'de yabancı kelime o kadar çok değildir. O saydığın dillerde de Türkçe kelimeler vardır.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 12:48
4
Türkçe'yi beğendiremediğimiz ve işkembeden sallamayı marifet sanan arkadaşlara sayısal veri verelim o zaman... Türk Dil Kurumu’nun güncel Türkçe sözlüğünde 111 bin 27 kelime bulunuyor. Bunun 14 bin 981’i yabancı kökenli... Az önce söylediğimi düzeltiyorum, geriye %87 kalıyormuş. :)
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 13:00
6
Türk oğlu kardeşim, bunlar üç bölüktürler; ya Türk değillerdir, ya mankurtturlar veya gafildirler. Söylediğin bir sözü desteklemiş olayım, Türkçe'den başka dillere geçen sözcük sayısı Türkçe'deki yabancı sözcük sayısından fazladır, dilcilerin araştırması bunu gösteriyor. Kürdçe'ye gelirsek, yine yapılan köken araştırmasında Kürdçe denilen dildeki başka kökenli sözcükler çıkarıldığında geriye yanılmıyorsam bir elin parmaklarını geçmeyen kökeni belirsiz sözcük kalmış. Öz Kürdçeleri hayırlı olsun... :)))
Türk oğlu ! 02 Ağustos 2019 16:48
3
13:00 zorlarına giden Türkler tarafından yönetilmeleri.Yapcakları bir şey yok Allah böyle istemiş.Bir yöneten bir de yönetilen milletler vardır.Türkler hep yönetici olmuş ve olacaktır. Bunlar da hep yönetileceklerdir.Ne büyük dilmiş ki Türkçe kendi kurduğumuz devletler tarafından dahi dışlanıp örselenmesine rağmen hâlâ ayaktadır. İslam ve Türkler olmasa ne Arapçaları ne Farsçaları ne de Kürtçeleri kamayacaktı ortada. Baksınlar bakalım Fransız,İngiliz işgalinden geçmiş ülkelere nankörler.İngilizce Fransızca konusuna girmeyim, adam yunanca ve rumca'nın aynı dil olduğunu bile bilmeden tekrarlamış
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 17:30
3
Kürtçe dediğiniz dilin sözcüklerinin büyük bölümü Farsça, bir bölümü de Arapça'dır.
17,30,a 02 Ağustos 2019 18:40
1
17,30, ve túrk oglu,sïzde bïraz devširmelïk ve ïrkçïlïk var galïba,
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN