Back To Top
‘Eğitim çalışmalarını Atatürkçülüğe göre planlamak’

‘Eğitim çalışmalarını Atatürkçülüğe göre planlamak’

- A +

Yeni bir başlangıcı ifade ettiği ileri sürülen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş, eski(meyen) paradigmaya sadakat işareti verilerek gerçekleşmişti; devlet ricalinin bu münasebetle de “Anıtkabir”i ziyaret edip “Atatürk”e bağlılığını bildirmesiyle.

Yeni sistemin ilk Milli Eğitim Bakanı da kendisinden beklenen yeniliklere “Atatürkçülük”ün ihyasına matuf bir düzenlemeyle başladı; geçen sene yönetmelikten çıkarılan “(Öğretmenler Kurulu toplantılarında) Atatürkçülükle ilgili konular üzerinde durularak çalışmaların buna göre planlanması” maddesini yeniden yönetmeliğe koydurarak.

***

Çalışmaların Atatürkçülüğe göre planlanması?

Öyleyse eğitim-öğretim çalışmalarından murat edilen şey, Anadolu’nun düşman işgalinden kurtarılmasını Türk tarihinin zirvesi olarak gören ve bu maddî kurtuluşu -eski ama aynı zamanda potansiyel- işgalcilerin razı olacağı bir çerçeve dahilinde muhafaza etmekten başka davası olmayan bir neslin yetişmesidir.

Dikkat!

İstiklâlle yetinmek İrlandalıya yakışır, Polonyalıya yakışır; Anadolu çocuklarına yakışmaz.

Hele, “Macarlar(ın) ve Bulgarlar(ın), aynı saflarda İtilaf Devletleri’ne karşı harp ettikleri ve mağlup oldukları halde istiklallerini muhafaza etmiş olmaları(nın) Hıristiyan olduklarından, bize istiklal verilmemesi(nin) de İslam olduğumuzdan ileri geldiğini, bugün kendi kuvvetimizle yıllarca uğraşarak kurtulduksa da İslam kaldıkça müstemlekeci devletlerin ve bu arada bilhassa İngilizlerin daima aleyhimizde olacaklarını ve istiklalimizin de daima tehlikede kalacağını” söyleyen İsmet Paşa’nın (Bkz. “Kazım Karabekir anlatıyor” Uğur Mumcu, 25. Baskı: Aralık 2009, Ankara) bu sözlerinde en ‘veciz’ ifadesini bulan o tuhaf beka arayışı hiç yakışmaz.

Türkiye’nin bir İslam ülkesi olarak ihyası ve -kimi kulaklara ne kadar tırmalayıcı gelirse gelsin- İttihad-ı İslam’dır, hatta Nizam-ı Alem’dir Anadolu çocuklarına yakışan dava. (Hiç kimseyi bu fikrime katılmaya zorlayamam; ama ben de çocuğumun eğitiminin ‘Atatürkçülüğe göre planlanmasını’ kabullenmek mecburiyetinde bırakılmamalıyım.)

Zamanı ve şartları gözetmeyip ‘bodoslama dalmak’ elbette olacak şey değil; öyle bir konjonktür olur ki geri durursun, öyle bir konjonktür olur ki ‘yoklama’ çekersin, öyle bir konjonktür olur ki ileri atılırsın… İleri atılmaya elverişli bir konjonktür doğduğunda ileri atılmamıza el verecek bir motivasyona sahip olmaktan bahsediyorum.

Genel olarak da terakkiye açık olmaktan bahsediyorum.

Kemal Paşa’nın muayyen bir konjonktürde, o konjonktürün gereği olduğuna inanarak aldığı tavırları –KONJONKTÜREL TAVIRLARI- ‘mutlaklaştırmak’, dogma haline getirmek, ebedî ilkeler olarak kabul etmek -ki “Atatürkçülük” bunu ifade ediyor- terakkiye manidir.

Kurtuluş Savaşı’ndaki hizmetlerini takdir etmek ayrı şey; 1923’ten 1938’e kadar “Tek Adam” olarak yaptığı devrimleri de isteyen takdir eder, bu da ayrı şey; sorun, “ebedî şef” anlayışında.

***

Varlık sebebi o dogmatizmle mücadele olan, özgünlüğü ve esas kıymeti o dogmatizme karşı kazandığı / millete kazandırdığı mevzilerle kaim olan, o dogmatizmin aşılmasına hizmet etmesi beklenen Erdoğan / AK Parti iktidarının “Atatürkçülük”ü canlandırma veya canlı tutma çabası beni hayretler içinde bırakıyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
kadir 15 Eylül 2018 10:24
Abi yerden göğe haklısın. Bir de her istiklal marşından önce çalınan ''ti'' sesi ise beni kahrediyor. ABD ordusunun yat borusu olan bu ''ti'' sesini kültürümüzmüş gibi genç dimağlara kazıyan çapsız eğitimcileri ise Allah'a havale ediyorum.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 05:09
hiç ama ne gereği vardı dimi planlamanın,kafanıza göre yapmak varken ittihadi islam diyosun ; suriyeyle kavgalısın,ırak'a madik attın adamın petrolunu Suc ortagın Barzanıyle sattın ,iran desen heran teyakkuzda,lübnan azılı düşman ,S.arabistan pyd'ye milyonlarca yardım yapıo,Mısır ı düşman yaptın (Sisi'nin amk onu savunmuyom dediğim ülkelerin dostları diil menfaatleri olur diplomasi azizim diplomasi hoş onda başarılarna bişi diyemicem M.Kavakçı şahit ) ,katar desen bi acayip dost akdeniz de rumla doğalgaz arıyo bize de gelince akıtıacagı sıcak para
Burak 10 Eylül 2018 17:59
AK Parti maalesef döneme göre şekil almaya devam ediyor. Oysa yeni bir seçim atlattık ve yakın gelecekte sandık çekincesi yok hükümetin. Ellerine güç geçse kendilerini belki bir kaşık suda boğacak olan kemalistlere karşı bu yaranma çabası nedir anlamış değilim... Tabi yaranmaktan ziyade hakiki fikirler de bu yönde olanilir. Elbette ziya selçuk doğru işler yapıyor, orası ayrı. Amaaan
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 12:33
Güzelim memlekete artçı depremler ve acıda olsa doğruyu konuşanlar değil. zırtçi sakşkçilar zarar veriyor.
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 09:11
sizin dünyadan haberiniz var mı?bugün dünyada ölen müslümanların yüzde 95 gibi tamamına yakınını yine başka bir müslüman öldürüyor.müslümanlarda bu kafa olduktan sonra hiç düşmana gerek yok.suriye'ye amerikan bombaları atıldığı zaman kimlerin sevindiği malum.azıcık kafanızı çalıştırın hakan bey
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 12:19
1
yüzde 95i vay anam vay. abdye israile yüzde 5 içinmi höt hüt yapıyoruz. nasıl bol keseden sallıyonuz varya. çinde hindistanda çeçenistanda bosnada afganistanda ırakta mülsümanlarmı birbirlerinin çocuklarını bombaladı
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 15:59
3
12.19 geçmişte değişik oranlarda olabilir.yukarıda yazdığım yazıda bugünden bahsediyoruz.bugün suriye'de,ırak'ta,afganistan'da savaşan taraflara bak,gerçeği görürsün.höt hüt yapmakla olmuyor.dünyada ilk 500'e giren kaç üniversite var?
Xxxx 09 Eylül 2018 03:40
Ortaçagını yaşayan bedevi kafa tamda bu olsa gerek.Gözlükler,endam evrensel...Zihin dünyası ipotekli.
Osman Ergen 08 Eylül 2018 22:43
ağzınıza, kaleminize, ellerinize ve yüreğinize sağlık hakan bey. aidiyet duyduğumuz, oy verdiğimiz iktidarı, maalesef öz eleştirisini yapan bizim cenahta yazar neredeyse pek kalmadı. o nedenle sizin kaleminden yapılan bu eleştiriyi çok önemsiyorum.
......... 08 Eylül 2018 22:22
Özlemişim okur yorumlarını.....
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 21:44
Türküm demeye bile mesafe koyan ve andımızı okullardan kaldıran bir iktidarın Atatürkçülüğe yer verme noktasına gelmiş olması en basitinden eğitim politikasının olmadığının resmidir.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 05:20
0
atatürkçülüğe yer verincemi anladın eğitim polıtıkalarının olmadığını sana daa bravooo
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 18:57
ADAM ilim,bilim,istikbal goklerdedir demiş bence sizin anlayamadiginiz nokta burası ilericilik....
KARAR OKURU 13 Eylül 2018 22:02
0
He canım! Üniversite reformu diye ne kadar işe yarar bilim adamı varsa üniversiteden atılmıştır. Emre Dölen'in kitabına bi bakın.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 17:32
rahatsızlık duyulacak bir durum yok
N.Öztürk 08 Eylül 2018 17:24
Sayın Yazar esasında haklı. Dünyada bunca İslami ülke var. Türkiye her bakımdan en geride ! Avrupa ülkelerinin sefil insanları Orta Doğu ülkelerine geçebilmek için kendilerini Akdeniz'in sularına atıyorlar, Türkiye'ye dönüp bakan bile yok. Varsa yoksa herkesin dilinde O.Doğu Cumhuriyetleri ve Afganistan- Pakistan-Somali vs. Türkiye'de kadınlar daha araba bile kullanamıyor. Oy kullanmaları da imkansız, çünkü diğer İslam ülkelerinde 100 yıldan beri tıkır tıkır işleyen demokrasi henüz bizim ülkeye uğramadı, bu yüzden seçim- meçim bilmiyoruz.
konya 08 Eylül 2018 16:34
ne oldu rahatsız mı oldun?
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 15:45
Yeni Anayasa ile 140 yılında gerisinde olduğumuzu farketmemiş RTE doğmatizmi yıkmış diyorsunuz.Eskiden vesayet vardı.Şimdi Velayet var.Hukuken Velayet ,hukuki haklarını kullanamayan,reşit olmayan kişilerin adına temsili ifade eder.. Varmı RTE ye yanlış yapıyorsun diyebilen ..
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 12:21
1
niye olmasın içerisi diyebilenlerle dolu
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 13:30
Allah anana babana hayattalarsa sağlık selamet ve afiyet versin. Beka alemindelerse mağfiret versin inşallah. Yazılarını pür dikkat okuyorum.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 12:58
Hakikaten en önemli meselelerimizden birini ele almışsınız. Teşekkür ediyorum. Ancak kendisini her fırsatta hem batının kıytık değerlerine hem de kör kavmiyetçiliğe nispet edip duranlardan İslamcı bir tasavvur ve tavırla hareket etmesini beklemenize hayret ediyorum. Lütfen bu gerçeğe rağmen artık hayret etmeyin...
organik actwistin hası adamın dip dalgasısını hakan.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 11:46
ismin atatürkçülük , ya da avrupa birliği yasaları vs.. olması önemli değil ki.. istersen ismini şeriatçılık koy.. önemli olan modern, çağdaş, insana ve insan haklarına saygılı, üreten, ekonomisi sağlam olan bir ülke oluşturmak.. beğenmediğimiz atatürk 15 yıllık döneminde en az 50 tane büyük fabrika açmış.. köylere kadar eğitimi götürmeye çalışmış.. zamanın şartlarına göre şimdi ile kıyaslayınca atatürk ve dönemi şu ankinden çok çok daha ileriydi..
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 11:21
HÜKÜMET ATATÜRKÇÜLÜĞÜN İHYASI HAKKINDA KARARI ALMADAN EN BÜYÜK REİSCİ KADİR MISIROĞLU BEYİN GÖRÜŞÜNÜ NİYE ALMADI ACABA.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 11:02
Atatürkçülük ilerlemeye terakki değil ama,islamcilik çok müsait öyle mi? Tatlı su islamcisi seni.cevremizi ve dünyamızı görmüyorsun sanırım.veya görmek istemiyorsun.ben ise çocuklarımın egitiminde hiç bir dogma istemiyorum.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 10:21
Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, 1923-1938 devrimleri ta 3. Selim'le başlayan Türk modernleşmesinin devamıdır. Osmanlı yıkılmasaydı da 3. Mahmut, 4, Selim, 5. Mustafa gelseydi o reformların çoğu yine yapılacaktı. Eski alfabe bize uymuyor diye 80 yıldır zaten tartışılıyordu. 2. Mahmut fes giydirdiğimde gavur padişah denmişti, ama cumhuriyette Osmanlılığın sembolü oldu. Yani Atatürk gelip de olmayan bir şeyi icat etmedi. O reformların hemen hepsi Osmanlı döneminde zaten gündemdeydi. Tabi ayrıntıları tartışılabilir.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 13:40
8
Troller kırmızıyla doldurduğuna göre doğru bir yorum olmuş.
Şaşkın 08 Eylül 2018 10:14
Olaya bu kadar sığ ve çiğ bakıyorsanız siz de çocuklarınızı birçok "paralı dindar'ın" yaptığı gibi ABD ya da AB'de okutabilirsiniz. Paranız yetmez ise birçok "parasız dindar'ın" yaptığı gibi uygun bir "cemaat"e "mürit" olarak verebilirsiniz. Olmadı AKP'ye "robot" yetiştiren günün (bilim, ilim, manevyat hak getire) sistemini alkışlamaya devam edersiniz. Umarım siz de tarihi Kadir "hoca"dan öğrenmiyorsunuzdur!?
Takipci 08 Eylül 2018 10:01
'İstiklâlle yetinmek İrlandalıya yakışır, Polonyalıya yakışır; Anadolu çocuklarına yakışmaz.' Bu orta caga ait 'fetih zihniyeti'dir, kan ve olumden başka hic bir sonuç vermez. Bu cagdisi zihniyet su anda Israilde… Siz de Israil gibi olalim diyorsunuz. Kabul etmiyorum, reddediyorum.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 09:37
çok da kafaya takmayın sayın yazar.zaten uygulandığı falan yok.ekleniyor planlara şekilde kalıyor işte.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 09:07
Gazi kendini Halife ilan edip, bir de mollavari hayat sürseydi ne muhteşem olurdu. Gelsin imamlar, şeyhler, şıhlar.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 12:04
17
imama hocaya dil uzatıp mustafa kemalden gazi diye bahsetmek nasıl bir kafa anlayan beri gelsin. hem islamı herşeyiyle reddedeceksin hemde islami kavramların hoşuna gidenlerini kendine yapıştıracaksın. ne güzel dünyanız var sizin öyle
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 13:01
3
İslamcıların M. Kemal’i aşağılamak için Gazi dediklerini bilmiyordum. E başta rahmetli Uğur Mumcu olmak üzere 70-80’li yılların Cumhuriyet tayfası da Gazi demez miydi, derdi. Hay Allah! işin yoksa şimdi otur başka sıfat ara.
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 12:25
1
islamcıları bilmem ama müslümanlar Allah yolunda savaşana gazi derler. gazi islami bir kavramdır. aynı şekilde şehitlikte. mustafa kemal Allah'a inanmadığını hem nutukta hemde meclis konuşmasında açıkça söylemiştir. işinize gelmeyeni yok farzederek bir yere varamazsınız.
Mk 08 Eylül 2018 08:41
Elbette Atatürk'un putlastirilmasini kabul etmeyiz ancak yıkılan Çınar'ın ardından Cumhuriyet fidanını yeşerten bir lider olarak Mustafa Kemali her zaman her yerde saygı ve dua ile hatirlamaliyiz. Sabit fikirlerinizin bu memleketi onbeş yılda ne hale getirdiği ortada. Allah hepinizi ıslah etsin.
ERKAN DOĞAN 08 Eylül 2018 08:10
Sayın Albayrak Hani Kuran_ı Kerim'de İhlas Suresi var.Allah tarifi yapar.Nasıl anlaşılması gerektiğini anlatır.Müslüman her gün anlamını dahi bir kez olsun idrak etmeden hatip indirirken sorun yok.Milyon kere okusan oradaki Allah tarifi değişmez. Bunu niye sorgulamazsınız.Düşünmek oldum olası Müslüman için uzak bir serap.Lafa gelince Eşrefi Mahlukat.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 08:07
“İslam birliği kuracaz, Osmanlı yı geri getircez, 3 kıtaya hükmedicez, fetihten fetihe koşacaz” anlayışı bu millete felaketten başka birşey getirmemiştir. Anlamadığınız şey hayatı bu zihniyet yüzünden cephelerde geçmiş bir adamın son bir savaş daha vererek ülkesini bu yayılmacı zihniyetin batıdaki temsilcilerinin elinden kurtarması, kimsenin ülkesine göz dikmeyen, kendi ülkesine göz dikilmesine de izin vermeyen bir anlayışı hakim kılması ve ülkenin aklı selim insanlarının bu anlayıştaki erdemi kabullenmesidir. “Cuma namazını Şam da kılıca
Tezcan 08 Eylül 2018 07:51
Ben de Hakan abi bu konularda yazsa keşke diyordum. Allah razı olsun. Ama bir yazı daha olabilir aynı konularda. Kalın sağlıcakla
Abuzer 08 Eylül 2018 06:06
Hakan kardeşim M.K.Atatürk'e fikir,düşünce,zihniyet eylem ve tavırlarına, muayyen konjöktürün eseri diye bakmak ya anlamamaktır Atatürkçülüğü yada kötü niyetli anlayıştır.Ayıptır,yazıktır sevme,saygı duyma ama doğru ve dürüst ol,lütfen..Rahmetli Atilla İLHAN'in "Hangi Atatürk" Erdoğan'ı doğmatizm karşıtı yapıp aksini Atatürk' e yakıştırmak pes doğrusu..Türklerin, yaptıkları ile büyüklük ortaya koymuş kişilere ATA derler,bu nesebi değil sosyal eylemsel olgu karşılığıdır. ATATÜRK diyemiyorsunuz.Bende sizin gibi idim,10 yıldır sever
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 05:32
Akp nin 16 yol boyunca aralıksız olarak sistem içi güçlerle koalisyon halinde olduğunu göremeyip; boş hayallerin ardına takılıyorsun. Sende bir gün hükümette bir makamı isgal edersen soluğu Anıtkabir'de alırsın merak etme.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 02:59
beni de sizin bu yaşınıza gelmenize rağmen, bu kadar yazılar yazmanıza rağmen, bu yüzyılda yaşamanıza rağmen fikirlerinizde zerre değişim olmaması ve bu kadar sabit fikirli oluşunuz hayretler içinde bırakıyor.farklı görüşteki yazıları okuyor musunuz?kendi mahalleniz dışındaki acıları duyuyor musunuz?Atatürk o dönemde,o şartlarda çok büyük iş başarmıştır.bu ülkeyi bize armağan etmiştir.Unutmayacağız.
Tezcan 08 Eylül 2018 07:54
13
Bu düşünceniz çocukluktan beri size - bize aşılanan düşünceler. Bir ordunun zaferi sadece kumandana verilemez. Ayrıca ingilizlerin neden istanbuldan savaşmadan çekildiğini bir araştırın bakalım.
musto 08 Eylül 2018 14:37
5
Tezcan kardeşim amerika vietnamdan niye çekildi ogünkü ingilizin yüzlerce büyüklüğünde bir güç dayanadı çekildi işte anadoludan sel olmuş ya istiklal ya ölüm diye gelen bir ordu ve komutanlar var daha önce çanakkale ve kuttul emarede tokadını yemiş sonunu ne olacağını biliyor bu savaştan sonrada bayrağı amerikaya devrettiler..
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 09:06
0
tezcan bey,ingilizler savaşmadan çekilmek zorunda kaldı ve yanlarında kimleri götürdü?ingiliz eski dışişleri bakanı boris johnson kim sen de onu bir araştır bakalım.
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 09:15
1
tezcan bey ayrıca, karadeniz sahillerindeki şehirlere kim asker çıkardı?padişah Atatürk'ü oraya niye gönderdi?Ali Fuat Paşa ilçesinin ismi nerden geliyor ve orada neler olmuş?bunları bir öğren.zahmet olmazsa
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 13:29
1
kim kime neyi armağan ediyor. bu ülke zaten bizimdi. mustafa olmazdı ali olurdu veli olurdu birileri olurdu. mustafa kemal olmasa istiklal savaşı olmayacakmıydı. bu bi kere tüm türk milletine hakarettir. fatihede haşa tanrı diyelim o zaman. kaldıki mustafa kemali eleştirenler askerlik dönemini değil cumhuriyetin ilanından sonra beraber istiklal harbi verdiği halkına aldığı tavır yaptığı zulüm yüzünden eleştriliyor. işinize geldiği yerden tutup insanları saf yerine koymayın. millet o ezanlar susmasın diye savaştı geldin sen susturdun. bugün özgürlük diye
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 15:52
0
13.29 Mustafa Kemal halkına tavır almamıştır.zulüm de yapmamıştır.ezanları da susturmamıştır.aksine savaşta ve sonrasnda halkıyla beraber yürümüştür.ezanların da susmaması için ve ebedi olarak bu ülkede okunması için gerekli alt yapıyı ve kültür oluşumunu sağlamıştır.bu ülkenin türklerde kalması başta onun ve tüm şehitlerimizin sayesinde olmuştur.yoksa o zamanki yöneticilere kalsa türkiye parça parça olacaktı.
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 16:05
0
13.29 bu ülke zaten bizimdi de fransızlar neden adana'daydı?italyanlar neden antalya'daydı?yunanlılar neden ankaraya kadar gelmişti?ingilizler neden istanbul'daydı?padişah ingilizlere isyan edilmemesi için neden fetvalar yayınlatıyordu?sonunda ingiliz gemisiyle neden kaçtı?
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 16:17
0
13.29 o zamanki şartlar karmakarışıktı.iç düşman,dış düşman,kim dost kim düşman belli değildi.asker yok,yiyecek yok,içecek yok,giyecek yok.silah yok.bu durumda organize olmak ve savaşmak çok önceden yapılacak planlamaya ve zihnen hazırlıklı olmaya bağlıydı.Atatürk işte bunu yaptı.diğer komutanlar da bunu biliyordu.hiçbirisi onun liderliğine itiraz etmedi.Atatürk bu savaşı türk milleti için ve milletle beraber başardı tabiki.armağan etti sözünü bundan dolayı kullanmıştım
Has Parti 08 Eylül 2018 02:03
Bir insandan bu kadar nefret eden biri herhangi bir insanı sevebilir mi? Ya da sevdiği insanların çaresizliği muradlarına ulaşmak için kullanılan bir durum mudur?...Ve garip bir şekilde Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de, Libya'da parçalanan çocuk cesetlerinin yazarın nihai zafer için ümmeti bir araya getirmek için iyi olmasa bile yararlı bile olabileceğini düşünme ihtimali dehşete düşürdü beni. Abartıyor muyum bilemedim, böyle bir ihtimal var galiba...
musto 08 Eylül 2018 01:59
Bizler anadolu çocuklarının emperyal sevda uğruna yedi düvelde açlık sefalet içinde şehit olduklarını bir mezarlarının bile olmadığının ağıtlarıyla büyüdük ülkeni önce ilimde bilimde teknikte haçlıların seviyesine çıkart ondan sonra gazı ver bizde peşinden gelelim iki füze atsalar karşılayacak savunmamız yok mavi marmarada gittiniz bir kısmınız canını kurtaramadı güçlü devlet olsaydınız kılınıza dokunamazlardı..
Baĝlam herşeydir 08 Eylül 2018 01:49
Cocugunun egitiminin herhangi bir sekilde devlet tarafindan planlanmasini kabullenmemelisin, kabullenmemeliyiz zaten sevgili yazar. Ister toplumsal ister kisisel duzlemde kamu egitimi kadar feci bir pranga vurulmamistir bunyelere. Insanoglu bilgi uzerine yaratilmistir ve nesiller arasinda bilgi bagi kadar degerli ve kutsal bir bag yoktur. Kamu egitiminin varolus amaci bu bagi yok etmek, bilgiyi yok etmektir. Her ebeveyn cocugunun en onemli ogretmenidir ve ona ogrettikce kendisi de ogrenir. Cocuklarimizi okuldan kurtaralim ki onlar da bizi maruz kaldigimiz okul cehaletinden arindirsin.
Sedat 08 Eylül 2018 09:56
6
Özel okul sahibisiniz herhalde. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile eğitimi önce devlet okulları verir. Bize kamu eğitiminin olmadığı ileri bir ülke gösterebilir misiniz?
Baĝlam herşeydir 08 Eylül 2018 13:36
3
Allah korusun! Cocuklarimi asla okula emanet etmeyecek, onlara tabiat geregi en iyi ogretmenin benim olabilecegimi ve olmam gerektigini, bilginin ve ogretmenin kutsal seyler oldugunu dusunen ve bunlarin pazarda bulunabilecegine inanmayan biriyim sadece. Ileri ulkeyle anladigim ise dunyanin bu haliyle ucuruma dogru ilerlemis ulkedir. Bununla birlikte ABD ve Kanada'da ev okulu diye bir sistem, pek yaygin olmasa da, mevcuttur. Bana gore idealden uzak olmakla birlikte cocuklarin okul cehenneminden uzak kalmalari acisindan nispeten iyidir ve Turkiye'de tartisilmaya baslanmasi gerekir.
......... 08 Eylül 2018 22:17
0
Anlaşılan birileri "eğitim bir kitle imha silahı" kitabını okumuş ve çok etkilenmiş olmalı ki burada evde eğitim guzellemeleri yapıyor...bu fikirler fazlasıyla o kitapta mevcut.....
Baĝlam herşeydir 09 Eylül 2018 03:49
0
Oyle de olabilirdi aslinda. Nitekim zikrettiginiz kitabi ve genel olarak ilgili literaturu az cok bilirim ve oneririm de. Ama benim dusuncelerim tamamen kendi okul ve hayat tecrubemi sorgulamam neticesinde olustu ve ozellikle bu literaturden etkilenmedim diyebilmek icin hicbirini okumadim. Guzellemesini yaptigim sey ise ebeveynlerin kendi cocuklarinin basogretmeni olmasi. Bunu yapsalar oncelikle kendi cehaletleriyle yuzlesmek zorunda kalacaklar ki bundan daha guzel birsey yoktur. Ev okulu ise mevcut durumda infial yaratmadan tartisilabilirligi ve belki uygulanabilirligi olan bir sistem.
Atatürkçülük, şu veya bu... bunlar taali meseleler. Çok da şey etmemek lazım. Üniversitelerin yerlerde sürünüyor. Kütüphanelerin zayıf. Teknolojide, yapay zekada, uzay araştırmalarında yosun. Nobelli yazarını bile sindiremedin ey Turkey! Ki, kültürde sanatta edebiyatta dünyada yoksun. Sosyal bilimlerde kavram-kuram üreten bir ülke değilsin. 20. asırda dünya felsefe ansiklopedilerine geçen isimlerin olmadı. Liyakat en önemli problemin. Yazılanların alayı Edirne'den öteye geçmiyor. Türkiye pek çok alanda yerel kalmış bir ülkedir. Özellikle sanat edebiyat
Çerkez Ethem 08 Eylül 2018 01:41
Sayın Albayrak nasıl hayretler içinde kalıyorsunuz ? t.c nin anayasası bu ! Asıl hayret edilcek durum anayasası kemalist/laik t.c. de, muslimiz diyen halkın, bu sistemden İslami değerler beklemesi ! Hayret ve Şaşılcak asıl budur ! Sistem kendini 100 yıldan beri periyodik olarak yeniler ve arasıra verilen İslami haklardan başıdönen muslimlerde birşeyleri degişçek diye hemen inanmaya başlar ! Nedesek buna? Toplumsal hipnozmu/Zihin tutulması mı? belki daha basiti, kuranı okumuyan ve İslamın temelini oluşturan kurandaki hukum ayetlerini okumuyan muslim geçinen cahi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN