Back To Top
Ermenistan’ın önünde yeni bir ufuk açılır mı?

Ermenistan’ın önünde yeni bir ufuk açılır mı?

 - Son Güncelleme: 30.04.2018 Pazartesi 14:20
- A +

Ermenistan’ın nüfusu, Sovyetler Birliği’ne bağlı olduğu 1977 senesinde 2 milyon 900 bin civarındaymış.

Bugün de o kadar.

Halbuki 1977’den bağımsızlığını kazandığı 1991’e kadar nüfusu 3,6 milyona çıkmıştı ve normalde bugün 4 milyonun epeyce üzerinde bir nüfusa sahip olması gerekirdi.

Olamadı, çünkü Ermenistan’dan Rusya’ya ve başka ülkelere bitmek bilmeyen bir göç furyası var.

Bitmek bilmeyen bir göç furyası var, çünkü Ermenistan yoksulluktan kırılıyor.

Yoksulluktan kırılıyor, çünkü yöneticileri yoksulluk meselesiyle ilgilenmiyorlar.

Yoksulluk meselesiyle ilgilenmiyorlar, çünkü daha önemli işleri var.

Nedir daha önemli işleri?

Her şeyden evvel kendi ceplerini doldurmak.

Sonra (belki de buna bağlı olarak), 4000 küsur kilometrekarelik “Yukarı Karabağ”ı elde tutmak ve bu uğurda toplam 14 bin kilometrekareyi bulan başka Azerbaycan topraklarını (Laçin, Kelbecer, Ağdam, Fuzuli, Zengilan, Cebrail ve Kubatlı’yı) da elde tutmak.

29 bin 743 kilometrekarelik Ermenistan topraklarının hakkını veriyorlarmış gibi bir de 18 bin kilometrekarelik işgal topraklarına hükmetmeyi 26 senedir ısrarla sürdürüyorlar.

Böylece yolsuzluğu ve yoksulluğu daha geniş bir alana yayabiliyorlar.

Neticede Ermenistan’ın ufku karardıkça kararıyor ve buna paralel olarak ülke nüfusu eridikçe eriyor.

Yolsuzluk + işgal masrafları + komşu ülkeler Azerbaycan ve Türkiye ile işbirliğinin sağlayacağı maddi imkânlardan mahrumiyet = Ermenistan’ın perişanlığı ve nüfus kaybı.

***

Ermenistan’ın en büyük kamburunu hiç şüphesiz o aptalca işgal politikası teşkil ediyor.

Sadece Rusya’nın işine yarayan bir politika bu.

Rusya, bir yandan Ermenistan’a ‘Yukarı Karabağ’ı kaybetmemek için benim dümen suyumda gitmelisin’, öbür yandan Azerbaycan’a ‘Yukarı Karabağ ve / veya etrafındaki yedi ilçeyi geri alma perspektifinin olabilmesi için benimle ilişkilerini iyi tutmalısın’ diyor ve hem Ermenistan hem de Azerbaycan nezdindeki ayrıcalıklı konumunu bir güzel muhafaza ediyor, bu arada ikisine birden bir güzel silah satıyor.

“(Rusya’nın) Hem Ermenistan hem de Azerbaycan üzerindeki ayrıcalıklı konumu” dedik; bunu derken şunu da belirtmeliyiz ama:

Ermenistan Rus uydusu gibi duruyor, Azerbaycan ise kendine ait bir strateji kapsamında Rusya ile dengeleri gözeten ve fakat bu dengeleri değiştirme istidadı da gösteren gerçek manada egemen bir devlet profili çiziyor.

***

10 yıllık Serj Sarkisyan iktidarına son veren muhalefet hareketinin lideri Nikol Paşinyan, bu iktidara en çok -yolsuzluk meselesiyle beraber- Rusya’ya bağımlılık meselesi yüzünden yüklenmişti.

Önümüzdeki dönemde başbakanlık koltuğuna oturması beklenen Paşinyan’ın ‘İşgal siyasetimizi gözden geçirmeliyiz, Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkilerimizi düzeltmeliyiz, Türkiye üzerinden dünyaya açılmalıyız’ gibi beyanları yok (en azından ben rastlamadım), ama Ermenistan’ı Rusya’nın boyunduruğundan kurtarmak istiyorsa takip edeceği yolun başlıca kilometre taşları bunlar olsa gerek.

Bir ihtimal daha var:

Ermenistan’ın geleneksel Karabağ siyasetini ve buna bağlı olarak Azerbaycan-Türkiye ekseni ile berbat ilişkilerini Rusya’nın yerine ABD ve başka Batılı güçleri ikame ederek sürdürmek istiyor olabilir.

Paşinyan bu çıkmaz sokakta oyalanmayı tercih etmez inşaallah.

Almanya’da Arakan konferansı

Hasene Derneği, Arakanlılara uygulanan soykırımı gündeme taşımak ve Arakan’da yaşanan krize farklı açılardan çözümler üretmek maksadıyla “Uluslararası Rohingya Krizi ve Çözüm Yolları” başlıklı bir konferans düzenliyor.

İnşaallah 2 Mayıs 2018 Çarşamba günü Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilecek olan konferansta, birçok ülkeden eski büyükelçiler, eski bakanlar, akademisyenler, tarihçiler ve aktivistler konuşmacı olarak katılacak.

Konferans salonunun girişinde, Myanmar hükğmeti tarafından yerlerinden edilen Arakanlıların yaşam şartlarını anlatan  “Soykırımın Mağdurları” başlıklı bir fotoğraf sergisi açılacak.

Almanya’daki dostlara -ve nasipse o tarihte Almanya’da bulunacak olan dostlara- duyurulur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Mayıs 2018 09:25
Yazılan yorumlar bile ülkemizi ne hale getirdiklerinin bir göstergesi. Sahi biz müslümanız bu üslupları kullananlar hangi ayet ve hadisi baz alıyor acaba. Diyanet’in çok acil sosyal medya ilmihali yayınlaması gerekir
KARAR OKURU 01 Mayıs 2018 15:25
0
hay Allah diyanet sosyal medyada ne yazıldığına da karışsın yani öyle mi?valla pes diyorum sayın seyirciler pes
Şefin kızmasın 30 Nisan 2018 14:55
Kazan dibin kara seninki benden kara misali
KARAR OKURU 30 Nisan 2018 12:42
Suriye'deki müthiş öngörüleriniz bitti sıa Ermenistana mı geldi?
KARAR OKURU 30 Nisan 2018 15:54
3
hahah:))aynen
engineer 30 Nisan 2018 08:54
ermenistanın aklı varsa ne abd ile ne Türkiye ile iş tutmaya kalkmaz, ermenistan Kafkasya'nın israilidir, israil ab'nin ermenistan Rusya'nındır, ermenistan için aksi ise kan ve göz yaşıdır.
KARAR OKURU 30 Nisan 2018 12:12
1
ermenilerin aklı varsa, ne karar yazarını ne de karar okurlarını okumazlar.
KARAR OKURU 30 Nisan 2018 07:32
yöneticiler yolsuzluğa batmış.bir de karabağ işgali.insanlar yurt dışına kaciyirlarmis.sanki bizi anlatıyorsun hakan.yapma bunlari.cagrisim yapiyo.sefin kizar
KARAR OKURU 30 Nisan 2018 07:28
bizimkilerde ceplerini doldurmakla meşgul.bi cümlede onlara yazsan ya hakan bey.
mehmet A 30 Nisan 2018 10:53
12
He o yüzden 2 trilyona yaklaşan bir bütçesi var Türkiye'nin. Ülkende savunma sanayi yüzde 70 oranında yerlileşmiş ve Azerbaycan'ın bile savunma sanayisini biz karşılıyoruz.
KARAR OKURU 30 Nisan 2018 12:16
5
mehmet A! savunma sanayinin %70 yetlileştiğini neye göre söylüyorsun. Uçağı sen mi yapıyorsun? "yok", Tankı sen mi üretiyorsun: "yok", "helikopteri sen mi yapıyorsun "yok", ağır hiçbir silahı sen yapmıyoksun. nasıl %70 yerlileşmiş olabilir? Herhalde sayı olarak olsa gerek. "ithal ettiğimiz 5 tanka karşılık 300 tane g3 piyate tüfemiz yerli" babında olsa gerek. yoksa 3000 g3 piyata tüfeği 1 tank etmez.
mehmet A 30 Nisan 2018 17:35
3
Şu aşağılık duygusundan kurtulamadınız gitti. İhaları, Sihaları, Helikopterleri(Atak'ın ağır versiyonu üzerinde çalışılıyor) ve kullandığımız bütün mühimmatı biz üretiyoruz. Henüz yeni tank almadık, var olanları yerli modernize ettik. Yeni versiyonlar yerli olacak o da eli kulağında.
pirifani 30 Nisan 2018 07:27
sovyetlerden ayrilan ulkelerin ic ve dis politikalarindaki celiskiler daha uzun bir donem devam edecege benziyor. azerbaycanda petrol olmasaydi ekonomik durumlari ermenistandan cok da iyi olmazdi. ermenistanda siyaset yapmak kolay degil.1915 meselesi hemicte hemde dista ulke politikasini esir etmis vaziyette. ulke bir bakima abd ve avrupadaki tuzu kuru ermeniler tarafindan yonetiliyor. bunlar ermenistana yerine ulastirilmayan yardimlar ediyor ancak ulkeyi istedikleri gibi yonlendirmek istiyorlar. bu da politikacilarin manevra alanini kisitliyor.
Has Parti 30 Nisan 2018 02:56
Sayın yazar sokakta barışçıl gösterilerle bir başbakanın istifa ettirilmesini onaylıyor yani...Sarkisyan neden Ermenistan'ın beka sorunu olduğundan, etrafının düşmanlarla çevrili olduğundan, Erivan yoksa Kudüs de yok babında elinde incil ile meydanlarda halka hitap etmemiş. Halk yoksa muhtarları topla onlara konuş be kardeşim. Ya insan en azından Ermenistan genel kurmay başkanını Paşinyan'ın evine helikopterle gönderir. İşte bu yüzden dünya lideri olamadı bu adam.
KARAR OKURU 30 Nisan 2018 00:20
Hakan Suriye'ye çok vakit harcadım çok emek harcadın belli bir çözüme ulaştırdı. Arada 500.000 kişi ölmüş dört 5 milyon kişi mülteci olmuş olsa da senin gibilerin devrim hayallerin gerçekleşemese de Epey bir parçalanma yarattı. Şimdi aynı şeyler üzerine Ermenistan içinmi kafa yoruyorsun. Senin aklına muhtaç olduğularsa Vay vay zavallı Ermenilerin halinde.
cevat karakalem 29 Nisan 2018 23:56
Ermenistan acisindan dusununce Rusya ile mumkun oldugunca yakin olmak kacinilmaz ve alternatifi yok. Turkiye'nin Azerbaaycan'a kayitsiz sartsiz bir destegi var.Bence gozden gecirilmeli bir dereceye kadar.Ermeni/Azeri sorunun ve benzer/ayni zamanda 1915 olaylari ile ilgili Turk/Ermeni uyumsuzlugunun bir duzene konmasi ucu icin de faydali olur. ama bu konularin hem azerbaycan hem Ermenistan'da ic politikada onemli kozlar oldugu unutulmamali.Asil sorun da bu herhalde.Bir de Ermeni yoneticilerini yine de bir dereceye kadar takdir etmek gerekir ki kan dokmek yerine cekilmeyi tercih ettiler.
KARAR OKURU 29 Nisan 2018 23:23
Savastan once Karabag nufusunun % 85i Ermeniydi. Referandumla bagimsizlik ilan ettiler ve savas basladi. Azerbaycan'in asker sayisi Ermenilerden 2 misli fazlaydi. Silah ustunlugu de vardi ama Azeri ordusunun yarisi asker kacagi oldu. Savasmak istemediler. Aslinda Azerbaycan'a bagli ozerk bir yer olarak kalabilirdi Karabag ama 2 ulkenin de liderleri milliyetci soylemlerle halklarini savasa suruklediler. Bugun ne Azerbaycan'da ne Ermenistanda demokrasi ve hukuk devleti yok. Sarkisyan hirsizin, despotun biriydi. Aliyev ondan daha buyuk hirsiz. Muhalifleri hapse atan bir diktator.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN