Fetih

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun Afrin’i ABD-İran-Esed destekli PKK/PYD rejiminden temizlemesine fetih denir mi, denmez mi?

Bence denir ve ben diyorum.

Buna itiraz edenlerin argümanları ikna edici değil.

Kimileri, fetih kelimesinin gayrimüslimlere ait bir beldenin Müslümanlar tarafından ele geçirilip İslam’a açılmasını ifade ettiğini ve çoğunluğu Kürtlerden oluşan Afrin ahalisi neredeyse tümüyle Müslüman olduğu için burada fetihten bahsedilemeyeceğini söylüyorlar.

Açma / açış, açılma /açılış anlamlarına gelen Arapça fetih kelimesi bir beldenin İslam’a açılması anlamında kullanılır, evet; ama genel olarak “bir ülke veya şehrin savaş yoluyla ele geçirilmesi” anlamında da kullanılır ve Türkçe sözlüklerinde daha ziyade böyle anlamlandırılır.

***

Araplar da fetih kelimesini “İslam’a açmak”ın yanı sıra zaptın nazik bir alternatifi veya Batı dillerindeki “liberation”un karşılığı olarak -yani kurtarış yahut kurtuluş anlamında- kullanırlar.

Nitekim, Suriye halkının kahir ekseriyetini Müslümanların teşkil ettiği gerçeğiyle hiçbir sorunu olmayan Ahrar-ı Şam, Cebhet-i Şamiye, Nureddin Zengi gibi silahlı devrim grupları, İdlib ve Halep’te “Fetih Ordusu” adı altında savaşmakta beis görmediler.

Afrin’in TSK ve ÖSO tarafından zaptedilmesine fetih demekte de beis görmüyorlar.

Bilakis; Araplara, Türkmenlere ve başta dindarlar olmak üzere kendileri gibi düşünmeyen Kürtlere zulmeden PKK/PYD def edilerek Afrin’in kurtarılması ve Özgür Suriye topraklarının genişlemesi anlamında “fetih”i kutluyorlar.

Ben de -Türkiye’ye yönelik terör tehdidinin kısmen ortadan kaldırılmasını ilave ederek- aynı saiklerle katılıyorum onlara.

Böylece, “Afrin Türkiye toprağı mı oldu ki fetih diyorsunuz?” sorusuna da cevap vermiş oluyoruz.

Kendisi için istediği tek şey PKK terörüne mevzi kaybettirmek olan Türkiye, PKK/PYD’den temizlenen Afrin’in yönetimini bölge halkına bırakacağını Zeytin Dalı Harekâtının başından beri söylüyor.

Tekrar: “Özgür Suriye topraklarının genişlemesi”nden bahsediyoruz, Türkiye topraklarının değil.

***

Aslına bakarsanız Afrin konusunda fetih kelimesinin “İslam’a açmak” anlamında kullanılması da büsbütün yersiz olmaz.

Zira, ‘Kürt Kemalizmi’ icabı, İslam’a “Arap dini” nazarıyla bakıp Kürtlerin İslam öncesi uygarlığı ile övünen ve “Başöğretmen Öcalan”a adanan bir nesil yetiştirme gayretindeki PKK/PYD, kontrol altında tuttuğu diğer yerler gibi Afrin’i de sistematik bir şekilde İslam’a kapatıyordu.

Hal bu iken bazı mütedeyyin Kürt dostlarımın -sanki Suriye’nin kuzeyindeki PKK/PYD idareleri Müslüman Kürt halkının kazanımlarıymış gibi- “Afrin’de Kürtler kaybetti” psikolojisine girmelerine şaşırıyorum.

Türklük namına Kürt’ün “K”sına bile reaksiyon göstermek ne kadar fena ise, ‘Kürt olsun çamurdan olsun’ anlayışı da o kadar fena.

***

Afrin’de bir Türk- Kürt savaşı olmadı.

Türk’ün kazanıp Kürt’ün kaybetmesi diye bir şey yok.

PKK/PYD Kürt’le eşitlenemez.

Öte yandan, Türkiye etnik manada Türk’ün devletinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri o manada Türk’ün ordusundan ibaret değildir; Zeytin Dalı Harekâtına katılan bazı askerlerin bozkurt işareti yapmaları, Türkiye’nin ve ordusunun Kürt’e de ait olduğu gerçeğini gölgelemeye yetmez. (Özgür Suriye Ordusu da Araplara mahsus bir ordu değil. Kürtler ve Türkmenler de yer alıyor bu orduda.)

Vakıa; Türkiye’de Kürtleri -veya Kürtlerin önemli bir kısmını- inciten anayasal sorunlar ve resmî söylem sorunları hâlâ var… Ama bunlar, PKK/PYD rejiminin Müslüman Kürt’e zararlarından daha korkunç olmasa gerek.

Bir hatırlatma: Irak Kürdistan Bölge Yönetimi eski Başkanı Mesut Barzani, Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD’nin kontrolündeki bölgelerde hüküm süren zulüm hakkında “PYD’nin uyguladığı baskı ve zulümden kaçan aşiret liderleri bize sığındı. Gelenler, Baas rejiminden bile bu kadar baskı ve zulüm görmediklerini dile getirdiler.” demişti. (Kaynak: tgrthaber.com.tr, 16 Nisan 2016)

***

Yukarıda sözünü ettiğim anayasal sorunları ve resmî söylem sorunlarını çözmek için beraberce gayret etmemiz gerektiğine hiç şüphe yok.

Bununla beraber, Afrin’in fethini beraberce kutlamamıza bir engel de yok.

YORUMLAR (70)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
70 Yorum