Back To Top
Harlem hatıraları

Harlem hatıraları

 - Son Güncelleme: 27.07.2019 Cumartesi 08:55
- A +

Gezi notlarımı paylaşmaya niye devam etmediğimi soran okurlar var.

Başım gözüm üstüne.

2012’de ABD’nin New York şehrine gitmiştim; o seyahatten birkaç hatıra paylaşayım.

***

Günlerden Cuma.

Harlem semtinde Malcolm X’in kurduğu Tevhid Mescidi varmış; New York Türk eşrafından bir ahbabımla beraber Cuma namazını orada kılalım dedik.

Harlem’in ortasında, ana yolun kenarına park etmiş bir kamyonun kasasında kocaman “Türkiye Türklerindir” yazdığını görünce şaşırdım, gözlerime inanamadım.

Arabayla gidiyorduk, direksiyonda ahbabım vardı, şu kamyonun arkasında duralım dedim, durduk.

Arabadan inip kamyon kasasına iyice yaklaştım, hakikaten de “Türkiye Türklerindir” yazıyordu.

MHP de yazıyordu.

Kamyonun içinde de etrafında da kimse yoktu.

Olsaydı, “Burada ‘Harlem Afro-Amerikalılarındır’ sloganını tercih etseniz, parti ismi olarak da Nefsi Müdafaa İçin Kara Panter Partisi yazsanız daha münasip olmaz mı?” diye soracaktım.

Tekrar arabaya binip mescide gittik.

Cemaatte bizden başka 8-10 mü’min vardı.

Bizden başka beyaz tenli yoktu.

Hepsi Afro-Amerikalıydı.

Gene de kimse “Bu acayip adamlar kim ola?” demedi, dönüp bakmadı bize.

Hutbenin mevzuu, New York Polisi’nin beşikten mezara bütün Müslümanları casuslar vasıtasıyla takip etmesi, ilkokullara ve dahî mektebe gidemeyecek kadar minik bebelerin kaldığı yuvalara bile casus yerleştirmesi, casusluğu maalesef İslam cemiyetinden seçilen kimselerin yapmasıydı.

Gayri ihtiyarı sağıma soluma baktım, herhalde bu mescitte de bir casus vardır diye.

Namazdan sonra cemaat arasında mukavvadan bir kutu gezdirdiler para toplamak için.

Kutu en son bize geldi.

Hepi topu 5 dolar filan toplanmıştı ve banknotlar çamur gibi öyle kirli ve buruşuktu ki temas etmeyi insanın midesi kaldırmazdı.

Ahbabım zengin olduğu için “Çok koy” dedim, gıcır gıcır bir 100’lük banknot koydu kutuya; Allah bereket versin.

***

Ertesi gün Tevhid Mescidi’ne gene gittim.

Bu sefer tek başımaydım.

Akşam namazını orada kılmaya niyetlenmiştim, lakin kapısı kilitliydi.

Sonradan öğrendim ki sadece Cuma günleri açılırmış.

Caddenin karşısında başka bir mescit gördüm.

Oraya gittim.

Senegallilerin mescidiymiş.

Kalabalık -en az 50 kişilik- bir cemaat, lisanını bilmediğim halde pek hoş sohbet olduğunu hemen anladığım bir hocaefendinin etrafında toplanmış, onu pür dikkat dinliyor ve kimi zaman neşeyle gülüyor kimi zaman da birbirine bakarak “Vay canına” manasına geldiğini zannettiğim kısa şeyler söylüyorlardı.

Ortalıkta şen şakrak oynayıp koşuşturan bir sürü çocuk vardı, onlardan birine yaklaşıp “Vudu?” (abdest) dedim.

Önüme düşüp beni alt kattaki abdesthaneye götürdü.

Bu hizmetinin karşılığında cebimden çıkarıp uzattığım 50 sente bir müddet şaşkın şaşkın baktıktan sonra da parayı almadan gitti.

Gıyabında gözlerinden öptüm.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hırt 27 Temmuz 2019 23:20
Abicim sen ne güzel yerler görmüşsündür New York'ta. Ama okurlar gıpta eder diye yazmamışsındır)) ==Yaz bence, onların da dünyası büyüsün, dünyanın camiden ibaret olmadığını bilsinler.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 16:45
Suriyeli yazma da ne yaparsan yap.
Hakkı 27 Temmuz 2019 16:40
Gezinin üzerinden uzun zaman geçmiş... 7 yıl olmuş... gezi notları bence aynı yıl içinde yazılmalı...
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 22:02
0
Niye ?
hakan 27 Temmuz 2019 15:23
hayatınız hikaye
Kamil 27 Temmuz 2019 10:10
Müze de gezseydiniz New York'ta.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 09:50
Hakan, "ÇETE" resi olduğunu biliyoruz, gözümüze sokmana gerek yok. :)) Gördünüz değil mi, ABD'deki adamlarından birine “Çok koy” demiş, eleman, “gıcır gıcır bir 100’lük banknot” atmış kutuya. “Banknot”u yeni mi bastıydınız Hakan ? :))
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 09:09
okurlardan gelen istek üzerine mi? ilahi hakan bey. okurlarınız mülteci meselesinde, lozan meselesinde, memleketin halinde islamcılığın payını görüp tepki gösteriyorlar. bunlar favori konularınız ama attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor. size de kalıyor gezi notları paylaşmak. hayat bu, üzülmeyin. zihniyetinizi gözden geçirme fırsatı yakalamışken kaçırmayın.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 08:08
Kıssadan hisse : Malcomların devrinde İslam bir “moda” imiş. Bir “iman” hareketi olmaktan ziyade, cazibesini siyahların eşitsizliğine direnişten alan bir “isyan” hareketi imiş. “Siyah”lar kamusal alanda “eşit olarak” görünür olduktan sonra o heyecan kaybolmuş. Devletle entegre olmuşlar. Türkiye’de de aynısı olmadı mı ? İslamcıların muhalefette iken “devrimci” bir dilleri vardı, kamusal alana girdiler (İktidar oldular) “devlet”çi dilleri oldu. Paraları yoktu ama ahlakları vardı. Şimdi paraları var …
KARAR OKURUMehmet atay 27 Temmuz 2019 11:14
5
Ne mahsuru var İslamı kullanmalarının Abd'de siyahların
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 07:57
Yav bari 50 sent uzattığını yazma...insan utanır Hakan. Şimdi bu yazıyı okumanın bize ne faydası oldu ben bir hafta bunu düşünürüm.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 05:33
Amerika'da 50 sent bahsis vermek, hakaret etmek gibi birseydir. Onun icin sasirmis cocuk. O ulkede 50 sente alabilecegin tek sey bir tane muzdur. Ayip olmus.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 05:17
boş işler
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 03:59
Bugün bir haber sitesinde İran üzerinden Türkiye'ye gelen Pakistan ve Afganistanlilari gösteriyor niye geldin diyor muhabir çalışmak için geldim diyor dünyanın hiç bir ülkesine ben çalışmak için geldim diyip elini kolunu sallayarak giremezsin sınırlar delik deşik yol geçen hanı sadece suriye sınırı değil İran sınırıda aynı şekilde bu şekilde ülkeye insan sokmak Türk devletine ihanettir vatana ihanettir.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 00:46
Gezi notlarini niye paylasmiyorsun diyen okurlar varmis. Gercekten var mi bu insanlar? Kac kisi bunlar? Bugun de topu taca attiniz. Bu ulkede kose yazari olmak guzel is. Ne istersen yaz. Cetrefilli konulara girme, kazasiz belasiz sen sag ben selamet, saldim cayira mevlam kayira, sepeti koluna herkes kendi yoluna. Hapisteki meslektaslarinizdan ne haber?
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 09:23
4
senin işin de zor. her gün zorla okutuyorlar anlaşılan. sen ol köşe yazarı? aç bir blog, istediğini yaz.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 20:19
1
Arkadaş ta maşallah bildiği deyim ve atasözlerini hatırlatmak istemiş
y. kenyatta nın heykelinin önünde örümcek adama benzetildikten sonra, harlem de basketbolcu zannedip medison s.g. parkelerine çıkarmadılar seni hakan kardeşim, dua et haline. ya bizim beyaz gölgemizsin sen deselerdi .. belli de olmaz, Michael Jordan gibi olmuştun belki. good night sir..
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 23:59
50 sent uzattın ha!.. Tam hatırlamadığım bir ülkede (galiba İrlanda) garsonlara bahşiş vermek hakaret kabul edilirmiş. Bir daha yapmazsın herhalde deyip bitireyim bari...
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 20:17
1
Bir ülkede ki göreneği tüm dünyaya umumileştirmek doğrumu peki
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN