Back To Top
Hayır, Kemalist darbe tehdidi bir masal değildi

Hayır, Kemalist darbe tehdidi bir masal değildi

 - Son Güncelleme: 04.07.2019 Perşembe 08:58
- A +

Ergenekon Davası bitti. Karar: Böyle bir örgüt yok, dolayısıyla böyle bir örgüte üyelikten mahkumiyet de söz konusu olamaz; beraat.

Darbecilikle alakaları yokken FETÖ’nün iftiralarına uğrayan ve 10 senedir çekmedikleri çile kalmayan insanların geç de olsa aklanmaları sevindirici.

Ya gerçekten darbeci olan kimselerin de aklanmış olması ihtimali?

2014’ün mart ayında Ergenekon Davası’ndaki tahliyeler üzerine yazdığım gibi düşünüyorum bugün de: “Polis ve yargıda yıllardır hüküm süren Pensilvanya militanlarının zerre kadar adalet duygusuna sahip olmadığını artık hepimiz öğrenmiş bulunuyoruz. ‘Selam Terör Örgütü’ tezgâhını kurarak kendilerine karşı potansiyel de olsa tehdit gibi gördükleri binlerce masun insanı -kendilerine iltifat edenleri bile- türlü çeşit iftiralarla hapse tıkmaya çalışırken suçüstü yakalanan bu zalimlerin ‘Ergenekon’ ve ‘Balyoz’ davalarında kurunun yanında yaşı da yaktıklarına, hem de taammüden yaktıklarına hiç şüphe yok. Kurunun yanında yaş yakılırken doğru dürüst sesimizi çıkarmadık maalesef; şimdi yaşın yanında kuru da tahliye oluyorsa onu da sineye çekeceğiz.” (“Ergenekon” Tahliyeleri ve Mirzabeyoğlu, Star, 12 Mart 2014)

***

Davanın yanlış bir şekilde açılmış ve yürütülmüş olması, darbecilikle alakalı görülen / gösterilen herkesin aynı torbaya konup “Ergenekon” diye bir çatı örgütün varlığının ileri sürülmüş ve bunda ısrar edilmiş olması, en önemlisi FETÖ yargısının örgütsel amaçlarla kurunun yanında -hatta kurudan ziyade- yaşı da taammüden yaktığının zamanla anlaşılmış ve bu davada at izinin it izine karıştığının tespit edilmiş olması, beraat kararını zorunlu ve kaçınılmaz kılmıştır.

Bununla beraber, Ergenekon Davası’nı doğuran atmosferin Kemalist darbecilikle yoğrulmuş bir atmosfer olduğu da hatırlanmalı.

Mahkemenin verdiği beraat kararı üzerine ‘Demek ki darbecilik iddiaları tümüyle yalanmış, hepsi FETÖ uydurmasıymış’ diyenler ya menfi manada saflık sergiliyor veya Kemalist darbeciliğin izlerini kaybettirmeye çalışıyor.

Televizyon ekranlarında, gazete köşelerinde, miting meydanlarında alenen askerî darbe çağrılarının yapıldığı, “Atatürk’ün ordusu nerede?” feryadının ayyuka çıktığı, kameralar önünde Kemalist kan-kin-intikam yeminlerinin edildiği bir dönemden bahsediyoruz.

Dahası, ordu içindeki bir cuntanın değil düpedüz ordunun kendisinin darbe tehdidine bulunduğu bir dönemden bahsediyoruz.

‘Eşi başörtülü olan Abdullah Gül cumhurbaşkanı olabilir mi olamaz mı?’ tartışmasına resmen ve alenen katılan Genelkurmay Başkanlığı, 27 Nisan 2007 tarihli “e-muhtıra”sında aynen şöyle diyordu: “Son günlerde, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde öne çıkan sorun, laikliğin tartışılması konusuna odaklanmış durumdadır. Bu durum, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından endişe ile izlenmektedir. Unutulmamalıdır ki, Türk Silahlı Kuvvetleri bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri yapılmakta olan tartışmaların ve olumsuz yöndeki yorumların kesin olarak karşısındadır, gerektiğinde tavrını ve davranışlarını açık ve net bir şekilde ortaya koyacaktır.”

Dikkat! Sadece “tavrını” değil “davranışlarını” da ortaya koyacağını ifade ediyordu Genelkurmay Başkanlığı; apaçık bir darbe tehdidi değilse neydi bu?

***

Kemalist darbecilikle mücadeleyi kendi darbesine zemin hazırlamak için zıvanadan çıkaran FETÖ’ye duyduğumuz haklı öfke ne kadar büyük olursa olsun, Kemalist darbe tehdidini unutamayız.

Bu tehdidin tümüyle ortadan kalktığı söylenebilir mi?

Meselâ; 28 Şubat döneminde “gerici” hükümete karşı Kemalist darbe çığırtkanlığı yapmış olan bazı ‘ulusalcılar’ bugün -tıpkı bir zamanlar FETÖ’nün ‘Köprüyü geçene kadar…’ şiarıyla yaptığı gibi- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı el üstünde tutup ona toz kondurmuyorlar diye, bunların Kemalist darbecilikten vazgeçtiklerine hükmedilebilir mi?

Hem de, geçmişteki Kemalist darbeciliklerinden ötürü nedamet bildirmeye gerek duymadıkları halde!

Kimseyi ihtimaller üzerinden yargılamayalım, ama Kemalist darbeciliği meşru gördükleri bilinen kimselere karşı ihtiyatı elden bırakmayalım.

Bir şey daha: Kemalist darbecilerle mücadelede at izini it izine karıştırmanın sonucu ders olsun, FETÖ ile mücadelede at izini it izine karıştırmaktan imtina edilsin artık.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 23:41
Bu arada 15 Temmuzdaki köpeklerde darbe bildirisinde Atatürk e atıf yapıyorlardı. Abd uşakları ne zaman Kemalci oldular. Tam bağımsız Türkiye diyen nerede. Natoya Centoya baglıyiź diyen neresi Kemalci.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 23:29
ergenekonu ilk kez ortaya atan Erol Mütercimler, ilk kitabını yazan ve CİA casusluğundan kaçak olan C.Dündar, bugün ergenekon yokmuş fetö operasyonuymuş, mağdur olduk diyenlerce hala aynı siyasi cephe ve zihniyet birliğinde...bu ülkede "artık tepeleme var" diyen Çetin Doğangiller gerçeği var milletin verdiği maaş/yetki/silahı yine millete doğrultarak egemenliğini darbe ile gasp peşinde olan Natotürkçü zihniyet hala var...adı kemalist olmuş, fetö, ergenekon, gladyo..başka şey olmuş farkeder mi? gerçeklere masal denmesi aynı kaynakların karartması ve halen faal olduğunu gösterir.
Dusunen 04 Temmuz 2019 19:55
Militarist ve dinci antidemokrat guc odaklari icin, medyanin da destegiyle, hukuk - adalet - katilimci demokrasi - fikir ifade ozgurlugu kavramlari, yok hukmundedir.... AYM - MGK - YSK kararlari ispatidir !!
A. Çeşnici 04 Temmuz 2019 18:40
Sevgili Hakan, darbe tehditi masal değildi diyorsun, olan darbe girişimi İslami roman mıydı? Demek ki neymiş, alnı secdeye ermeyi abartmamak gerekiyormuş. Müslüman olma şartlarının böyle oruç tutmak, namaz kılmak gibi ahlaksız ve kötü kalplilerin bile kolaylıkla yapabileceği şeylerle ilgisi yokmuş.
Muhtefi. . 04 Temmuz 2019 18:40
Evet Kemalist Darbe tamam. Kafalarına göre moda uyguladılar. Batının entropisini alarak enerji üretmeye kalktılar. :)))..peki Siyasal İslam Tehlikesi ne olacak. !...Cemaatlerin, Tarikatların vb (irfan,Hikmet ehli olanlar İSTİSNA ) Sizofrenlerin Yuvalandigi Merdiven altilar Biraz Kitap ezberler, Hadis, Kelam Retorik, Demogoji ile Zihinlerin,Iradelerin İşgali bunlar ne olacak. Bu Topraklarda Dini Siyasete Maskeleyip Teolojik POLITBURO ku-ru-la-maz. ..Birileri Elbette Gozetleyecektir, Gozetlemelidir. !!.
Sade Gerçek 04 Temmuz 2019 18:35
@14:07, 16:41 vs; Atatürkücülüğü kullananların pek o kadar türkücü olmadığı, hem emperyalist Batı'nın kültürüne (mezhebi geniş hayat tarzına; müziğine fikir özgürlüğü kapsamında islamofobi-ırkçılık) ses etmedikleri..Dinin ruhundan nasibini alamamış olmakla en ilerici kesim olmaları&laikliği koruma kisvesi altında emperyalist Batı kültürünün garantörü..Kurtuluş savaşına önderlik etmiş bizden biri,ama sivil hayata geçtikten sonraki önderliği tartışma konusuO kadar şişirilmiş bir durum varki “başka ihsan eylemez” gölgesinde bıraktılar koca ülkeyi; başka adam yetiş(e)medi
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 17:55
At izi it karışalı çok oldu sayın yazar. Yoksa 17600 kadın 706 0 - 5 yaş arası bebek ne arasın zındanlarda.
Abdullah GARİB 04 Temmuz 2019 16:59
S.A Sayın Hakan ALBAYRAK Beyefendiye; düşüncelerinize aynen katılıyorum. Maalesef birileri yaş ve kuru karıştırıp suçu ve suçluları temize çıkarıyor. Oysa var olan bir şey yok sayılamaz. Olmayan bir şey de var sayılamaz. Geçmiş, kaderdir inkar edilemez. Gelecek elimizdedir ihmal edilemez. Geleceğe hakim olmak için geçmişi doğru ve sağlıklı tahlil etmeliyiz ki ders alınsın da bir daha aynı hatalara düşülmesin. Selam ve dua ile
Kemalist darbe yüzlerce yıllık darbeciliğin genetiğini taşıyor.Pişman oldukları da yok.Dikkat ve teyakkuza devam.Cumhuriyet tarihi unutulursa ergenekon da unutulur.
Mustafa ALSANCAK 04 Temmuz 2019 16:41
3)Atatürk Cumhuriyeti ile devrimlerini yıkıp ortadan kaldırmak için pusuda bekleyen sırtlanlar vardır. Atatürkçüler ve Kemalistler hiç ihtilâl yanlısı olabilirler m? Nedense bazı kesimlerde Atatürk ve Kemalistler dendiğinde korkunç bir alerji başgösteriyor.Memleket için en tehlikeli akımlar aşırı dinci ve Şeriat yanlilarindan gelebilir.Bilhassa yatıp kalkıp durmadan dinî duyguları siyasete eden politikacılara karşı halkımızın çok uyanık olması şarttır. Bütün mesele yöneticilerin pozitif düşüncelerle toplumu kucaklamasi beklenir.İmamoglunun yaiptigi incelik gibi partilerin birbirleri ile baris
Mustafa ALSANCAK 04 Temmuz 2019 16:01
1) Simdi geriye dönük olarak 28 Şubat olayını hangi irticai gayretlerin sebep olduğunu düşünme zahmetinde bulunabilirsek ilk aklagelenlerin başında mesela Ankara Sincan Belediyesi'nin tertip ettiği FİLİSTİN ağırlıklı gecelerde oynanan skeçler ve içleri Şeriat Şeriat ile doldurulmuş hezeyanları görürüz. Sanki Refah partisinin provakatorleri isyan provası girişiminde bulunuyorlardı . Şevket Yılmaz Adalet bakanı olarak bunları destekler bir tavır içindeydi. Abdullah Gül'un eşinin Dil Tarih Coğrafya Fakültesine alinmayisi falan hazırlanmış komplo olabilirdi.Madem böyle bir yasa yürürlükte idi
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 15:49
Önce hepimiz hukuk ve demokraside anlaşalım.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 15:19
FETÖ, Kemalistler darbe yapacak diye Ergenekon, Balyoz uydurdu, sonra darbeye kendi yeltendi. İslamın laik olmayan versiyonunda arka planda hep İngiliz - İsrail - Amerika var.
Umut 04 Temmuz 2019 15:02
Hakan Kardesim, Bakiyorum sizin muhaliflik refleksleriniz simdiden gorulmeye basladi. Durum bakalim, "adamlar" henuz ikdidara gelmediler. Lutfen, toblumsal dinamizmi ve birlikteki gelecegimizi korkular uzerine kurmaktan vazgecelim. Hepimiz birbirimizin varligini kabullenmekten yola cikalim. Darbeler ve bircok siyasi sorunun cozumu, birlikte demokrasiye yapacagimiz yatirimlardan ver evrensel degerler uzerinde bulusmkatan gecer. Lutfen su partizanligi ve belimize kilic kusanarak Allah Allah Allah nidalariyla muhalefet kovalamayi birakalim artik.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 14:56
Anlayabilene.. yani fetö ordu kemalist vesayet yada güncel ak parti politikalari hepsi ayni kapiya cikiyorsa toplum olarak durup düsünmek lazim. Problemi belli kesimlerde degil daha derinlerde aramak lazim
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 14:17
Darbe yapmak isteyebilecek kişi Kemalist değildir. Gerçek Kemalizm bu değil.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 14:38
6
Birileri gerçek İslam bu değil der, şimdi de gerçek Kemalizm bu değil diyenler türedi.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 14:07
Gerçek Atatürkçü darbeci olmaz .Hele ABD destekli darbeci kuyruklu yalan olur.Atatürkçülük emperyalizm karsitligidir.Rahmetlinin canını kanini ortaya koyarak empertalistlere karşı verdiği mücadele bunun kanıtıdır. Kendini Atatürkçü gösterip saçmalayan bir kaç kişiden yola çıkıp vardığınız kanaatler yanlıştır.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 14:40
4
Çanakkale’de ittifak yaptığımız Almanlar emperyalist değil miydi? Emperyalist kelimesi imaparatorluktan gelir. Kelime kökenine bakarsan üç kıtaya yayılıp ele geçirdiği ülkeleri vergiye bağlayan Osmanlı’da emperyalistti.
KARAR OKURU H. Çeşitcioğlu 04 Temmuz 2019 18:22
0
14 40 kardeş Çanakkale savaşı nire Kurtuluş savaşı nire. Çanakkale'de Almanya ile ittifak yapan Osmanlı devletidir Atatürk Türkiyesi değil.
Sade Gerçek 04 Temmuz 2019 18:44
1
@14:40; senin de paradigma kaymasına ihtiyacın var. Almanlardan önce İngilizleri hatırla (hepsi aynı). Hataları yok değildi şüphesiz, ama Osmanlı tipik bir emperyalist ülke değildi. Yönetenin vergisini alması doğal.Misal, bugün ABdeki Türkler ve diğer yabancılar yönetiliyor ve AB de herbirinden vergisini alıyor. Emperyalizmi, emperyalizm yapan ve nefret edilen en önemli özellik tabi kaynakların sömürülmesi taşınıp sömürenin zenginliğine katılması ve o sömürülenin geri bırakılması. Osmanlıda vergi veren yabancılar fakirleştirilmedi. Bilakis genelde rahat ve zengin idiler
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 21:24
0
60 Darbesini yapan Kemalistlerin ilk açıklaması:Nato ve CENTO"ya bağlıyız olmuştu. Yani 60 Darbesi kemalist NATO darbesi idi. Hakeza 80 Darbesi, 72 Muhtırası, 28 Şubat Darbesi de öyleydi...
karar okuru 04 Temmuz 2019 13:30
İrtica paranoyasına tutulmuş bir kemalist ideoloji ne kadar sorunluysa beka, illet, zillet söylemine tutulmuş ve Kemalizmle korkutarak kendi hukuksuzluğunu meşrulaştıran İslamcı ideoloji de o kadar sorunludur. lütfen birini kötüleyerek diğerini kabul ettirmeye ya da iyi göstermeye çalışmayın. üçüncü bir yolun olduğunu biliyorum. Bilginin rehber olduğu, farklılıkların zenginlik olarak algılandığı, bir arada yaşayabilecek bir kültürel zemini oluşturmuş üçüncü bir yol. Başka çıkar yol kalmadığını bir gün herkes görecek.
Çerkez Ethem 04 Temmuz 2019 13:29
kemalist darbe tehdidi sistemin parçasıdır, savunma mekanizmasıdır ! Bunu anlamak zor değil, dahi de olmak gerekmiyor ! t.c. sistemi değişmedikçe, adaletli/adil bir düzen gelmedikçe, herzaman var olacaktır yoksa AYNI meseleleri, problemleri konuşmaya devam ederiz bir 100 yıl daha!
Ebu Zer 04 Temmuz 2019 13:11
Kötü veya kötünün kötüsü başka bir şey yok ortada. Nerede iyilik ve iyiler!?!? Sahi biz kimiz bu arada?!
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 13:09
Temcit plavı gibi aynı konuları ortaya sürüp yazıyorsun.Yeter artık allah aşkına , Cumhuriyetin 5 te 1 inde mutlak hakimdiniz ve her şeyi allak bullak ettiniz.Umutluyduk başlangıçta ..Artık ideolijik bakma , aydın duyarlılığıyla davranın
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 13:05
Dinciler , 28 şubatçılardan bin kat daha kötüymüş. Sayenizde bunu da öğrenmiş olduk.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 15:23
9
Evet fetoculer icin oyleyiz
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 23:12
1
Ne istediniz de vermedik muhterem hocam.
Menderes YILDIRIM 04 Temmuz 2019 12:54
Hakan Bey; Sizden bir talebim olacak. Ne olur, Ahmet Davutoğlu Beyin parti kurması ve kuracağı partinin başarılı olacağı konusunda yazılar yazarak etkiler misiniz? Ahmet Bey AKP de aldığı % 49,5 oyun sanki sahibi gibi davranıyor. İnşallah Ahmet Bey parti kurar da AKP de G. Başkan + Başbakan iken alınan % 49,5 oyun kendi kuracağı partiye % 5 ini götürür. % 5 mi dedim, özür dilerim % 0,05 hatta % 0,0005 ini götürsün çok büyük başarı olacaktır. Haksızlık karşısında susanlara "ALLAH' ım bu dünya da ibretlik yapacaktır." Saygılarımla
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 15:02
1
Chp büyüksehileri alacagim dediginde ahahahah cok komiksiniz diyerek kahkaha atip kücümseyen yandas medya, yada istanbul secimleri yenilenirse haziran secimleri gibi fark atariz diyen reis bunu begendi. Ama gercekler aci. Davutoglu yada baskasi... bu düzen böyle gitmez.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 16:48
1
Ne sandin ya. chp ye oy veren muhafazakar davutogluna vermezmi?
Menderes YILDIRIM 04 Temmuz 2019 12:46
Hakan Bey; "Hayır, Kemalist Darbe Tehdidi Masal değildi" diye Başlık atmışsınız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ü sildik diyebilseydiniz. Elinize ne geçti? Ergenekon ve değişik isimler ile sadece TSK ya KUMPAS kurulmuş gibi bir algı var. HAYIR. FETÖ ve yandaşları tarafından yapılan KUMPASLAR, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ Ortadan kaldırmak için yapılmış ve maalesef ülkemizin bir yarısı küçük menfaatler için SESSİZ kalmıştır. Bugün Ergenekon ve benzerlerinin ne kadar YALAN ve DESTEKÇİLERİNİN ise SAHTEKAR olduğu MAHKEME kararları ortaya çıkmıştır. Saygılarımla
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 12:02
"Bir şey daha: Kemalist darbecilerle mücadelede at izini it izine karıştırmanın sonucu ders olsun, FETÖ ile mücadelede at izini it izine karıştırmaktan imtina edilsin artık." Medyaya bakıyorum, yargıya bakıyorum, okullara bakıyorum.. "imtina" etmeyi bırakın, masum insanların pişkin pişkin ve alenen harcandığı ve devletin de bütün bunları neredeyse desteklediği, en iyi ihtimalle görmezden geldiği bir dönemi yaşıyoruz.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 11:55
Ergenekon davalarında kurunun yanında yaşın da yanması bana mecliste çıkarılan torba yasaları hatırlatıyor. AKP'nin, memleketin çıkarına aykırı ne varsa kimsenin itiraz edemeyeceği konularla birleştirip, itiraz edenleri o makbul konular üzerinden vurup her seferinde işin içinden KURNAZLIKLA sıyrıldığı torba yasaları...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 11:17
2-Darbeler,siyasi iradeye hukuk dışı müdahaleler her zaman yıkıcıdır. Yorumlarımızı bu gerçeği unutmadan, her türlü darbeyi açıkça lanetleyerek yaparsak o zaman dürüst oluruz.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 11:13
Sayın yazar dosdoğru bir yazı yazmış. Sözüm aleyhte yorum yapan yorumculara; eskiden iyi darbe (60 darbesi), kötü darbe (80 darbesi) ayrımı yapan jakobenler bile sizden daha dürüstdü. En iyisi Türkiye'nin geçmişine dair milletin hafızasına format atın, herkes sizin gibi mutlu olsun.
Gazete okuru 04 Temmuz 2019 11:07
Devlet içindeki çeteler maalesef adalet terazisini öyle bir bozdu ki binlerce masum, kurunun yanında yandı. Gene bir çok kuru, yaşın yanında kurtulmuş olabilir. İstanbul seçimlerinde gördük ki ülkemizin en önemli sorunu hukukun üstünlüğü ve adalettir. Mevcut yönetimin bunu düzeltme şansı da, niyeti de yoktur. Ülkemizde adalet düzelmeden hiçbir şeyin düzelmeyeceği düşüncesindeyim...
Mutlu Yücel 04 Temmuz 2019 11:00
2)sonra dön, anayasayı ihlal eden bir sürü eylemlerde kendin bulun. Ne memleketin anayasasını dinle ne de anayasa mahkemesinin kararlarını. Gel buna da demokrasi de. Falanca cami bombalanacak vs gibi belgeli işleri “savaş senaryolarıymış diye bize yutturamazsınız de, davanın hâkimi savcısı ol, sonra sap dönsün onları dibi sürme kahraman yap. İnandım gitti. Siz de her söylenene bu toplum inanıyor zannedin gitsin.
Mutlu Yücel 04 Temmuz 2019 11:00
1)Keser döner sap döner, bir gün gelir hesap döner. Bizdeki keser de sap ta tam laçka, mübarek parktaki fırıldak sanki. Sen tut Ahmet Altan’ı “subliminal mesajlarla darbe yapmaya teşvik suçuyla suçla, sonra dön”ordu nerede, niye darbe yapmıyor “diye cumhuriyet mitingleriyle alenen darbe isteyenleri bulup yargılamayı geçtik yanına al destekçin olsun. Bir kısım insanları, makaleleriyle anayasal düzeni zorla değiştirmekten veya uygulamasını engellemekten ömür boyu hapse mahkûm et,
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:52
kemalistlerin gunahlari sizi aziz yapmiyor sayin albayrak!!!
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:49
devleti kendi aralarında paylaşmaya çalışan siyasal islamcılar kendi iktidar mücadelesi üzerinden abd destekli bir darbe yapmaya kalktılar, sizin laik kemalist dediğiniz ordu içinde kalan subay ve generallerde bu darbeyi önlemeye çalıştılar.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 21:18
0
İşin özeti bu
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:24
Hersey mart tezkeresi ile basladi.Eger mart tezkeresi meclisten gecse idi bugun bambaska bir Turkiyeden bahsedecektik.Hala anlamadinizmi ordu Nato ordusudur bunun disina ciktinizmi yakarlar adami.Butun bu olanlari Turk ordusu uzerinden dusunmek lazim.15 Temmuzuda boyle gormek lazim.S400 leride boyle gormek lazim.Nato yani Abd tarafindan kusatilmis bir ulkemiz var.Kanka katar da bile usleri var.Feto yu bile dogru durust tanimlayamadikki biz.Akp yide cozumleyemedikki biz.Surekli senaryolar uzerinden projeler seyrettiriyorlar bize.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:19
Doğrudur. Aynıyle vaki. Uyanık olmak lazım.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:09
Sayin yazar sizin her kotuyu yapana kemalist diyerek isim takmaniz avrupada her kotuye musluman terorist diyen kisileri animsatiyor sizin ataturk hakkindaki durusunuza katilmiyorum ama saygi gosteriyorum HEMSINLI
Krr okr 04 Temmuz 2019 14:28
3
Keşke yazar da sizin Atatürk hakkındaki gerçekçi duruşunuza saygı duyabilse. Siyasal dinci yazar ile demokrat adam arasındaki kültür ve bakış farkı.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:50
Reis öyle istedi.
Hayrullah Karademir 04 Temmuz 2019 09:45
Koskoca AK Parti camiasında kimsenin dile getirmediğini Hakan Albayrak söylemiş: Dünün Kemalist darbecileri bugün AK Parti'yi destekliyor! Niye? Çok mu seviyorlar Erdoğan'ı? Hayır, tıpkı FETÖ'nün yaptığı gibi kurumlara yerleşip iktidarı ele geçirmek için. Türkiye'yi Çin'in Rusya'nın oyuncağı yapmak için!
KARAR OKURU 1 04 Temmuz 2019 09:40
27 Nisan muhtırasını veren de itiraf etti ben verdim diye ama ne hikmetse bunu araştıran üstüne giden yok yoksa bu bir suç değil miydi çukurambarlarda kaybolan
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:34
Ne hazin! Usul hataları ile malul malum davalar görülürken hatta ekranlar önünde lince uğrarken pek çok aydın sessizdi ve hatırı sayılır kısmı da hedefe kilitlenmişti. Aslında gaye vasıtayı meşru kılar mantığı hakimdi. Mademki gaye ulvi idi, vasıta, yöntem de ulvi idi.
Takipci 04 Temmuz 2019 09:34
Son 17 yil bize cok sey ogretti, anladik ki: Dini vesayet Askeri vesayetten bin defa daha kotuymus...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 11:14
8
Dini vesayette nedir?Fetöyse onlar bir camaat değil istihbarat örgütüdür ki oldukça kemalist görüntüleri vardı.Dinle hesaplaşmanızı başka zeminlerde yapınız
Karar Okuru 04 Temmuz 2019 09:30
Kemalist vesayet kalktı sayenizde. Peki neredeyiz o dönemde dahi hayal edilemeyen, üstelik bi ülkeyi çiftlik haline getiren hukuksuz, liyakatsiz kadroları oluşturan ve ona yaslanan, gerileyen bir rejim. Basiretsizleşmiş meclis, Okuyandan korkarım diyen profesörler, ramazan programlarında saçmalayan din adamları vs. Kemalizmmiş! Hadi canım sizde!!
Karar Okuru 04 Temmuz 2019 09:23
Bizim din-mezhep ekseninde saplantıları olanlar, yobaz solcular ile soldan dönme liberallerde bir kemalizm takıntısı vardır. Kendinden kaynaklı yetersizliklere, zamana ülkeye, koşullara ve o dönemlerde kendi kafalarına yakın olanların yaptıklarına hiç bakmaksızın eleştirirlerde eleştirirler. Zaten bu takıntılı davranış biçiminin kendisi hastalıklı bir bakış ve değerlendirmeye işaret eder. Üstelik kendi ülkemizden kaçıp sözde gavur ellerinde dindarlık yapmaya yaymaya kalkmıyor muyuz? Tam bize yakışır az gelişmiş kafa!! Allah yardım etsin ne diyelim.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:19
Onu bunu bilmem, 17 yildir yasadigimiz rezillikler dusunuldugunde ve lafi hic dolandirmadan soylemek gerekirse; "Tayyorlu laik teyzeler hakli cikti"... Hadi, hadi utanmayin, itiraf edin... :)))
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:12
Sahi o bildiri devletin bir bürokratı tarafindan yayınlanmıştı degil mi... bahçelinin bu ittifaktan karlı cikmasi gibi darbeci kemalistler de bu süreçte aradan sıyrılmış olabilir mi?
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:03
Artık müslümanlar çok rahat kumpas kurabiliyor, yalan söyleyebiliyor, iftira atabiliyor... Çok yazık çook
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 15:32
3
Senin o Müslüman dediğin münafık bir örgütten başka bişey değil Rabbim onlarında belasını verdi zaten.
BiRİSİ 04 Temmuz 2019 08:28
Tarihsel deneyimde gösteriyor din-devlet işleri(hangi din olursa olsun) net bir çizgiyle ayrılmazsa mutlaka gücü elinde tutan kendi dini anlayışını dayatıyor. Artık bu ülkenin dindarları/muhafazakârları bu gerçeği görüp dini bir yönetim değil her türlü özgürlüğü teminat altına alacak daha fazla demokrasi, hukuk, şeffaflık, liyakat... talep etmeli
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 07:51
Amerikanci darbeleri kemalist darbe olarak adlandiran zihniyeti esefle kiniyorum.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 07:47
İslamcı FETÖ darbe girişiminin, ordudaki Atatürk'ü seven, laik Müslüman askerler tarafından engellendiğini unutmayalım. Her türlü darbeye karşı, modern hukuku, çok partili parlamenter sistemi ve cumhuriyeti savunmak elzemdir.
Engin SFCA 04 Temmuz 2019 07:28
2003 .4 TEMMUZ basimiza cuval gecirildiginde neredeydiniz?HIlmi Ozkok bence koksuz,verdigi emirle(verilen emre itaat olunur)hic bir sekilde silahla mukavamet verilmicek dendiginde,nerdeydi bu durust gazeteler ve yazarlari?Ulkemiz kusatiliyor yine icerde zihin felci operasyonlari yapiliyor lutfen gozlerinizi acin...................
N.Öztürk 04 Temmuz 2019 07:24
Ergenekon, bir cehennem deneyi idi, laboratuar şartlarında bir cehennem yaratıldı, insanlar ateşe ve acıya nasıl dayanırlar deneyi yapıldı. Az veya çok katkısı olanların, azıcık vicdan kırıntıları kalmışsa, sürecin tümünü değil sadece Kuddusi OKKIR'ı hatırlamaları dahi uyku uyumalarını engellemeye yeter. Yok öyle yanlışlıkla birinin ayağına basıp özür dileme tavında günah çıkardığını sanarak gömüldüğü azaptan kurtulma.
Karar Okuru 04 Temmuz 2019 04:32
ABD destekli Darbecilerin en büyük destekçileri yobaz denebilecek derecede dini gericilik ve milliyetçilik olguları ile yönlendirilenler olmuştur. Bundan sonra olursa da onlar olur. Kemalizm diye uydurma bir dogmayı esas alarak yapılanların ne olduğunu herkes gördü. Basit ve gelişmiş dünyada kimsenin reddetmediği en hakiki mürşid ilimdir, yurtta sulh cihanda sulh ve egemenliğin millete ait olması ile laiklik prensibi hedeflerinin dışında başkaca hiç bir kemalizm filan yoktur. Orta doğu ezikliği medeniyetle çatışmak yolu ile iyileşmez. Gelişmekle iyileşir.
Davut Doğrucu 04 Temmuz 2019 03:10
Hayır, İslamcı! darbe tehdidi hala bertaraf edilmiş değil! Takıyeci "Allah dostu Gavs'lar ve onların cemaatları bu "kutsal davalarını" tamamlamaya "sabırla" devam etmekten vaz geçmeyeceklerdir!!!! ABD ile olmadı eski dost İngiltere ile devam.....!
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 01:50
bu ülke laik kalacak, kalmazsa suriye ve arabistan gibi bir memleket olur, bunu istemiyorsunuzdur umarım?
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 15:55
0
E Suriye de laik? Laikliği devletin tüm inançlara eşit mesafede olması olarak algılıyorsan eyvallah. Yaşam tarzına atıfta bulunuyorsan devletin yaşam tarzı ile işi olmaz. Önemli olan hukuk ve demokrasidir. 1960'da Türkiye ile aynı seviyede olan İspanya bugün bize fark attı ise bu hukuk ve demokrasi sayesinde oldu.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 01:28
Fetö bu ülkede insanları öldürdü , Meclis’i bombaladı , insanların hayatını kararttı ve bunların hepsini ABD istediği için yaptı ; fakat sizin düşman algınızın ilk sırasında hala Kemalistler var , işte bu yüzden fetöyü uzun yıllar fark edemediniz ya da biliyordunuz ama ses çıkarmadınız , son olarak fetönün siyasi ayağı en çok hangi partide olabilir sizce ...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 01:59
5
Cevap veremez
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 08:28
4
Yazar vaktiyle FETÖ'nün uydurduğu Selam Terör Örgütü listesinde yöneticilerden biri olarak gösterilmişti. Yani FETÖ'nün delilli ispatlı düşmanı.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 01:32
Yaklaşık son 20 yıldır el atilan hic bir sorun hallolmadi .Derinleşti ve hatta sulandi.Bu sorunlarin çözümü için derin tarihsel bilgi,sosyolojik analiz yeteneği , stratejik yaklaşım, realist davranma, evrensel hukuk davranışina sahip olma,insan haklarını temel alan anlayış,,, gibi gibi bir sürü alanda birikim sahibi olmak gerekirde gerekir . Ama bunlar siyasal İslamcılar da olmayan ,olamayacak olan özelliklerdir. Cünkü,Siyasal İslamcılar Sloganik ,şekilsel ,pragmatik (faydacilik) davranirlar .İktidarlarının devamı için sürekli müttefik değiştirdikleriden sorunlar derinleşir ve sulanır .
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN