Back To Top
Her hâlükârda ehlen ve sehlen

Her hâlükârda ehlen ve sehlen

 - Son Güncelleme: 25.07.2019 Perşembe 08:47
- A +

Türkiye’ye hicret eden Suriyeliler Esed rejimine muhalif. Mevcut şartlarda Esed rejiminin kontrolündeki bölgelere dönen muhacirler bunu ancak işkenceden geçirilmeyi ve hatta öldürülmeyi göze alarak yapabilirler. Nitekim oralara dönen muhacirlerin karşılaştığı zulme dair ciddi bilgiler var.

Türkiye’nin kontrolündeki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgeleri emniyetli, ama milyonlarca muhacirin -insani şartlarda- barınmasına müsait değil. Müsait hale gelmesi için herhalde milyarlarca dolarlık ‘yatırım’ ve çokça zaman gerekir.

Büyüdükçe büyüyen “Suriyeliler dışarı!” furyası, muhacirlere ne pahasına olursa olsun sahip çıkma iradesini gösteregelen iktidarın bu iradesini sarsmaya başladı; ama muhacirlerin Suriye’ye kitleler halinde geri gönderilmeleri kısa vadede mümkün görünmüyor. Daha doğrusu, ancak Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde kaotik bir ortamın oluşmasını -ve oradaki kaosun Türkiye’yi tehdit etmesini- göze almak şartıyla mümkün görünüyor.

Avrupa Birliği ile varılan “geri kabul” anlaşmasını askıya alıp deniz yoluyla Avrupa’ya iltica akınını canlandırmak bir ‘çözüm’ olabilir mi?

Olabilir tabii. Sahile vuran ölü bebekli bir ‘çözüm’!

***

“E ne olacak peki? Suriye’deki durum böyle devam ettikçe muhacirler Türkiye’ye iyice kök salıyor; ya burada kalıcı olursalar?”

O zaman bu muhacirler Türkiye’nin gençleşmesine ve dinamikleşmesine hizmet ederler.

Türkiye’de 65 yaş ve üstü nüfus 2014 senesinde yüzde 8 iken 2018’de yüzde 8.8’e yükseldi. Bu oranın 2023’te yüzde 10’u geçmesi, 2040’ta yüzde 17’ye dayanması bekleniyor. Öte yandan 0 ile 18 yaş arası nüfus 1990’da yüzde 42 civarındayken şimdi sadece yüzde 28 civarında. Türkiye’deki Suriyelilerde ise bu oran yüzde 46’nın üzerinde.

Nüfusu gittikçe yaşlanan Türkiye’nin buna karşı bir tedbir olarak sistematik bir şekilde genç göçmen kabul etmesi gerektiğini öteden beri söyleyen uzmanlar var. Bizimle aynı kültür havzasına ait olan, aramızda akrabalık bağları bulunan, tarihi paylaştığımız, yüz sene öncesine kadar aynı bayrak altında yaşadığımız ve kendi isteğimizle değil emperyalistlerin dayattığı suni bir sınırla birbirimizden ayrıldığımız Suriyelilerden daha münasip göçmen mi bulacağız?

Suriye’den göçmen kabulü sistematik olmadıysa da olan oldu ve üç milyonu aşkın Suriyeli -aksi yöndeki iddiaların aksine- altından kalkılamayacak bir sarsıntıya yol açmadan Türkiye’ye yerleşti.

İnşaallah Suriye’ye bir an evvel hürriyet ve adalet hakim olur da muhacirler esenlik içinde memleketlerine dönme imkânına kavuşurlar.

Diyelim ki olmadı ve muhacirler ister istemez Türkiye’ye kök saldı; veya oldu, ama muhacirlerin bir kısmı Türkiye’de kalmayı tercih etti; “Bunda da bir hayır var” dememiz gerekir.

***

Ettekraru ahsen velevkane yüzseksen:

Her hâlükârda ehlen ve sehlen, ehlen ve sehlen, ehlen ve sehlen…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 23:25
Enseyi karartmaya gerek yok. Suriye'de son gülen Türkiye olacaktır. Bağrımıza bastığımız 5 milyon insan, hem arapçaları, hem türkçeleri ile gitseler de kalsalara da Türkiyenin oradaki uzantısı olacaklardır. Esed ile onun bizdeki yerli yandaşları zaten o yüzden kin kusup köpürüyorlar onlara. Geleceğin Suriyesinde Esed karşıtı ve Türkiye yanlıları söz sahibi olacaklar, Esed ve tayfası da ya İran yada Rusyaya sığınır artık.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 23:25
Her halükarda ehlen ve sehlen. Helal olsun Hakan abi.
Karar Okuyucusu 25 Temmuz 2019 22:54
Aylarca, yıllarca her daim şu Suriyeliler meselesini yazmaya gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yetkilileri, Suriyelilerin Türkiye topraklarında kalıp kalmayacağına dair bir REFERANDUM yani HALK OYLAMASI yapsın, Halk oylayarak ne istediğini dile getirsin ve çıkacak sonuca da siz Gazete yazarları dahil her kesim saygı duysun! Çıkan sonuca göre siz Gazete yazarları değerlendirmelerinizi yaparsınız. REFERANDUM yani HALK OYLAMASI yapılması konusunu, okuduğum hiçbir Gazete yazarı dile getirmedi. Halkın ne istediği noktasında en sağlıklı netice bu şekilde elde edilir. Devleti Devlet yapan halk!
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 20:25
Muhacir kardeşlerimize evini aç hakan bey maaşının yarısını bağışla ensarlığını görelim biraz utanalım bize biraz örnek ol.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:16
4
Sana ne senin evinde mi kaliyorlar?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 18:28
Eğer biz onları, olmaları gereken yerde yani kamplarda ağırlasaydık, gelen dört milyonun çoğu, misafir olduklarını anlar ve ilk fırsatta ülkelerine geri dönerlerdi. Adamları ülkenin her tarafına yayıp dağıtınca sandılar ki, artık buralıyız, gitmeyeceğiz. Ona göre davranıyorlar. Erdoğan bize gidecekler, derken,onlara başka bir şey mi söylüyor acaba ? Ya ev sahibi, ya misafir,birinden biri kandırılıyor, bakalım, göreceğiz.
Türk oğlu ! 25 Temmuz 2019 18:19
Editör, şu "Yavuzcan" denen Işitçi Selefi Arabın sürekli Suriyelileri istemeyen chp,alevi,kürt vs. diyerek sürekli bir kesimi hedef alıp bütün Türkiye halkına hakaretini yayınlıyorsun da bizim ona karşı edep çerçevesinde yazdığımız cevapları yayınlamıyorsun.Kardeşim kafanıza sokun Sünnisi-Alevisi-Türkü-Kürdü ayrımsız Türkiye halkının %99'u İS-TE-Mİ-YOR bu Suriyelileri başta Sünni Akparti tabanı anladınız mı (nokta) %1 azınlık milletin Erdoğan sevgisini kullanarak Suriyeli doldurdu, Erdoğan korur sanıyor ama ona da yeter diyecek bu millet.Böyle sürerse Erdoğan'da Suriyeli'de Siz'de gideceksiniz
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 17:26
Yazınızı okurken gülümsedim, ne kadar yüzeysel ve tutarsız bakmışsınız konuya. Hangisinden başlayayım. Esat gidenlere işkence yapıyormuş, bayramda niye koşa koşa gidiyorlar o zaman? Nüfusumuz gençleşecek, dinamikleşecekmiş.....yeterince genç nüfusumuz var, eğitimli, eğitimsiz işsiz ve yurt dışına giden. Gelenlerin ne kadarı eğitimli, ne kadarı meslek sahibi, böyle bir araştırma var mı? Soylu'nun bile kapıları açsam 6 ay bile dayanamazlar dediği bu kitle bizi yıkmadı ama ekonomimizi yıktı. Bunun farkında değil misiniz?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 17:06
Suriyeli olsun diğer göçmenler olsun bereketiyle gelir.buna karşı çıkmak ne oluyor.dunya babamızın malı mı.yer gök Allah c.c in selamlar
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 17:36
6
Çık evinden ben oturacağım.
KARAR 'da Kararlı 25 Temmuz 2019 16:58
...Et-tekraru ahsen,velev kâne yüzseksen:Her hâlükârda sehven ve sehven,sehven ve sehven,sehven ve sehven...Belki bazı okurlar anlamını bilemeyebilir.Şöyle:Tekrar çok güzeldir,velev ki(şayet)yüzseksen kere bile olsa.Her hâlükârda hata ve hata,hata ve yine hata,......De dediğimin ve ne demek istediğimin anlaşılması için şu açıklamayı yapmam elzem oldu.Şu an;muhacirlere değil,mültecilere(Suriyeliler'e)yapılan uygulamalar,plansız ve proğramsız olduğundan,hem hükümet zor duruma düştü,hem de mülteciler açısından sıkıntılı bir durum sözkonusu.Yani hatalı bir durum var ortada."Ba'de harâbül Haleb"..
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 16:40
Türkiyede bulunan genç suriyeliler ne eğitimde ne de bir işte olanları var. Bu çok tehlikeli, yarın bizdeki benzerleri ile Meksika ve güney amerikadaki uyuşturucu çeteleri gibi oluşumlar sosyal hayatı zehirler.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 16:35
Son satırlarda yazdığınız yarı türkçe,yarı arapça tekerlemeyi,şu şekilde yazsak sanki daha uygun olacak gibi.Kafiyeli olsun diye o tekerlemeyi öyle yazmışlar,zamanında yazanlar. Bizler de bugün,önemli ve faydalı bir şeyi tekrar etmenin,velev ki yüzseksen kere bile olsa ahsen(çok güzel)olacağını bu tekerlemeyi söyleyerek ifade etmiş oluyoruz.Bu fakir de öğrencilerine, bu tekerlemeyi bir zamanlar sık sık söylerdi.Et-tekrarü ahsen velev kâne
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 16:13
Suriye'de yaşanan dramın sorumluları Esed ve Erdoğandır. İnsanların hayatını bizim hayalperest politikalarımız mahvetti.
Sayın ALBAYRAK öncelikle şu"Muhacir've"Ensar"kavramlarını ulu orta lütfen kullanmayalım.Kime Ensar,kime de Muhacir denileceğini aslında hepimiz biliyoruz.Fakat bunları bile-hatta bile bile-istismar ediyoruz(Din'i ve dini duyguları istismar ettiğimiz gibi).Onun yerine en uygunu ve uyanı bana göre"Mülteci"kavramı.Dolayısıyle,ne Suriyeliler 'Muhacir',ne de bizler 'Ensar'ız.Ve ayrıca Haleb,Misak-ı Millî sınırları ıçinde bulunmaktadır,o açıdan da oradan gelenlere "Muhacir"denilmez.
İbrahim Halil 25 Temmuz 2019 15:42
Ey güzel güzel yorum yazan kardeşlerim Suriyeliler hakkında ne düşünüyorsanız Allah size on mislini versin.
Süleyman d. 25 Temmuz 2019 15:15
Anlamadığım: Çin MEZALİMİN den kaçan Uygur'lar, Amerikan katliamından Türkiye'ye sığınan Afganlar Suriye 'lilerden daha mı az muhacir ki, içişleri bakanlığı tuttuğunu sınırdışı ediyor? NEREDEN GELİYOR BU SURİYELİLERİN AYRICALIĞI! KENDİ VATANDAŞINA PİRİMİ YATMAMIŞ DİYE SAĞLIK HİZMETİ VERMEZKEN SURİYELİYE SAĞLIK BEDAVA. ÜNİVERSİTE SINAVSIZ. MAAŞ KARTA YATSIN. NEREDEYSE TOKİ BEDAVA EV VERECEKTİ !!!
Neyzen 25 Temmuz 2019 14:41
Hakan bey,Suriyeli alim,Cevdet SAİD,silah pisliktir,bu savaş emparyalistlere yarar,kaybeden müslümanlar olur.Silahla değil konuşarak,sabır ile çözmek lazım sorunu dediğinde SANA KATILMIYORUM ÜSTAD DEMİŞTİNİZ.Bakın ölü,dul,kolu,ayağı kopmuş binlerce insan,Yetim,yurtsuz,yuvasız insan..Neden bunlar?İHVANCILAR iktidar olacak,Recep bey halife olacak,Neo Osmanlı ihya edilecekti.Buna Libya,Tunus,Mısır ve Suriye' li ihvancıları inandırıp ütopyaya kurban verdik viran olmuş ülkeler ve perişan müslümanlar,Recep bey ve Davutoğlu şimdi Ensar pozlarındalar.Kalem ve kelam ile Eseriniz ortada.
KARAR OKURUı 25 Temmuz 2019 13:19
Daha gecen gün, kucukkuyu sahildeydim. Bir anda din kardeşimiz 10 kadar suriyeli geldi sahile, denize girdiler. nasil mutlu oldum. iyiki dedim , açmısız kapıları, adamlar tatilllerini yapıyorlar, ne güsel diye düşündüm. Hem dinimizi , kültürümüzü öğrenmek içinde büyük firsat bu suriyelilerin varlığı. E bir de iş gücü olacaklar. Büyük fırsat ya bu Suriyeliler. Onların duasıyla ayakta zaten bu ülke, iç işleri bakanımız öyle söylemişti. Hakan bey de buna inandığını belirtmişti. Kafalar böyle
Ben Hüsnü 25 Temmuz 2019 13:06
Böyle yazılarla, AK Parti'den ayrılacakların kuracağı partiye daha kurulmadan oy kaybettiriyorsunuz Hakan Bey. Amacınız zaten oysa, milleti fitil etmek istiyorsanız, o ayrı konu.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 13:04
Dik duruşuna kurban olduğum açarım kapıları salarim suruyileleri diye tehdit ediyordu.Ab den hesaba para yatmasa kim sallar suruyeliyi. Şimdi biz rusya ve esadla ortak değilmiyiz benim kafam çok karışıyor. Putin le ne konusuyoruz acaba bir araya geldiğimizde. Çok vurma sivil suruyelileri içeride açıklamak zor oluyor mu diyoruz? idlib daha dün bombalandi. Katil esad ama Putin canımız cigerimiz mi? Bize, zillet, gavur artigi diyenler, suriyeliye çok güsel ayin okuyorlar diye sahip mi cikacak. ne nasil olacak
suri sururi 25 Temmuz 2019 13:39
0
yazısına gurban olduğum doru taylı cengaver gardaşım, suruye değil suriye oranın adı, buralara gaçıgaçıvirenlerde Suriyeli. suruye neyin bi yer yok ahretlik gardaşım.
Çerkez Ethem 25 Temmuz 2019 12:54
..."Nüfusu gittikçe yaşlanan Türkiye’nin buna karşı bir tedbir olarak sistematik bir şekilde genç göçmen kabul etmesi gerektiğini öteden beri söyleyen uzmanlar var. Bizimle aynı kültür havzasına ait olan, aramızda akrabalık bağları bulunan, tarihi paylaştığımız, yüz sene öncesine kadar aynı bayrak altında yaşadığımız ve kendi isteğimizle değil emperyalistlerin dayattığı suni bir sınırla birbirimizden ayrıldığımız Suriyelilerden daha münasip göçmen mi bulacağız?"...Aynen Herkes gelsin, İnsan yasak olamaz, toprak eksilmez ! İki katı t.c. vatandaşı nüfusu yurtdışında, niye kaçmışlar yurtdışına
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 13:18
10
Çerkez babanın malını mı dağıtıyorsun. Yerse referandum yapalım, ne çıkarsa uygulayalım. Bu yurt öyle bedelsiz alınmadı ki her gelene buyur diyelim.
Patavatsız 25 Temmuz 2019 12:50
O zaman bu muhacirler Türkiye’nin gençleşmesine ve dinamikleşmesine hizmet ederler. bu mu yaniii
Türk oğlu ! 25 Temmuz 2019 12:36
Aynı kafadan bende isterim.Eskiden batıda Cadılar uçardı.Öğrendik ki onlar esrar çekip uçuyordu.Doğu da Şeyhler uçardı hâlâ da uçuyor.Ama öğrenemedik ne çekiyorlar.Esrardan kuvvetli olsa gerek.Baksana Cadı'lar hiç olmazsa süpürgeyle uçuyordu bunlar ona da ihtiyaç duymuyor, doğrudan uçuyor, zamanda gidip geliyor, evreni yönetiyor da, bir müslümana faydaları yok nedense.Engizisyon Cadı'lara kıydı, peki suçları neydi, Şeyh'ler gibi din maskeleri olmamasımıydı.Söyleyinde bilelim, ne çekiyorsanız biz de çekelim. Yoksa çekilmiyor bu dünya Hakan bey. SURİYELİLER Gİ-DE-CEK !(Nokta)
HACI MURA 25 Temmuz 2019 12:39
"Örneğin, dürüstçe konuşması halinde “İş beğenmiyorum/bana iş beğendiremiyorlar” demesi gereken birisi, bu cümleyi “Suriyeliler nedeniyle iş bulamıyorum”, seçim dönemlerinde ise, “Suriyeliler nedeniyle size oy vermeyeceğim” cümlesine dönüştürebiliyor.Bir de vatan toprağını babadan kalma özel tapulu mülkiyetle aynı şey zanneden, Türkiye’de pişen ekmekten bir parça da Suriyeli göçmenlere düşmesini, kendisine ait şeftali bahçesinden hırsızlık yapılması olarak gören bir kafa var tabi."
E.K 25 Temmuz 2019 12:35
Suriyelilerin Turkiye'nin genclesmesine ve dinamiklesmesine katkita bulunacagi tezi cok tartismalidir..Gercekcide degildir...Ulkedeki Suriyelilerin durumu "saldim cayira mevlam kayira" hesabidir..Vatandasin rahatsizligi budur..Plan, proje yok..Bir isi dogru oldugu icin yaparsan kiymetlidir..Iktidarin her seye ragmen Suriyelilere sahip ciktigi dogru degildir...Secimi kaybettiler, mertlik bozuldu..Hani Muhacir/Ensar palavralari? Sn Erdogan bu konuda cok atip tutuyordu?.. Suriyeliler kalsalarda gitselerde plana ve projeye ihtiyac var. Hem de ciddi derecede..Palavrasiz, hamasetsiz..plan.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:23
Kapıyı aç, isteyen Avrupa ülkelerine gidebilir de, kaç Suriyeli Arap kalır bizde acaba? Adamın umurunda mı ensar mensar? O konforuna ve kaç dolarlık hayat standardına konacak o konulara bakıyor.
? 25 Temmuz 2019 12:15
Yazınızın son kısmına katılmıyorum.Lideriniz varsa gereğini yapmalıdır.Elbette Muhacirler Esat a teslim edilemez.Türkiye sınırında 50 km derinliğinde bir alana bunların yerleştirilmesi zorunluluktur.Eski göç politikalarımız farklıydı bunlara arazi verilir Türk ekonomisine katkı sağlarlardı bugün böyle bir durum yok.Misafir kabul ettik.Bu uzadıkça ekonomik yük, risk arttı.
Has Parti 25 Temmuz 2019 12:15
Eğer ilerde Türkiye'de genç nüfus problemi çıkarsa bu sefer, başka bir komşu ülkede iç savaş çıkmasına yardım ederiz, muhteşem demokrasimizle kendi vatandaşını 'iç düşman' olarak gören bir lider bulur, muhaliflerine, muhalif olmak yetmez silahla hakkınızı almanız gerekir deyip her türlü yardımı yaparız. Yani dert etmeyin şimdiden.
Muhtefi. . 25 Temmuz 2019 12:10
Aynen öyle.Ehlen ve Sehlen. Ehlen ve Sehlen. Ehlen ve Sehlen. Elbette Diploması, istihbarat,Uyanık ve Zeki çalışacak bir taraftan da Suriye'de yasam standartlarina kavuşmasını vesile olacağız. Aksi olamaz. Misafirlik 3 gündür.bunu bileceğiz.insanin Onurlu yaşami için çalışmak elzemdir. Çaba göstereceğiz. Çürüğü, carigi olabilir. Ayiklayacagiz Cerrah titizligiyle. !..ama Tarihe Örnek olacağız İslam Ahlaki ile. ..Hersey geçer, geçecek fakat Biz bize yakisani yapacağız. Oy, iç siyaset kaygısı gudmeden. Hak namına olaçak, olmalı.
Haksever 25 Temmuz 2019 12:00
Bazı okuyucu yorumlarında "seviye" aşağılara düşüyor. Lütfen dil, ifade ve üslup seviyesini yukarılara çıkaralım!
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:51
Albayrak sende Taşgetiren gibisin. Dini siyasete alet ediyorsun
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 15:40
1
Daha da kötüsü, siyaseti dinimize alet ediyor.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:29
Karar yazarları "Suriyeli Muhipleri Cemiyetine" döndü son zamanlarda.
Yavuzcan 25 Temmuz 2019 11:26
Karar yazarları bir kaç gündür Suriye liler i tartışıyor. Yorumcularda bir şekilde yorumluyor! İlginç olan suriyelilere hakeret eden yorumlar yayınlanırken, insani ve vicdani olan yorumlarda hiç bir şekilde yorumlanmıyor. Esat taraftarları istediği gibi salarken, hakaret, yalan, iftira, boş idalar sansürsüz yayınlanırken. Suriyelilerle insani bağından başka hiç bir bağı olmayan olaylara insan onuruna saygı çerçevesinde yaklaşan yorumlar yayınlanmıyor. Kararın editorlarına sormak istiyorum! Benim yorumumu yayınlamanız için Esatçı olmam lazım? Garibanlara iftiramı atmam lazım?
Türk oğlu ! 25 Temmuz 2019 12:36
1
Esatçı teranesi tedavülden kalktı sanıyorduk. Malum mülteciler konusunda, Suriye iç savaşına dâhil olma konusunda gık diyen esatçı denilerek susturuluyordu. Ülkenin başına bunca bela açıp hâlâ mağduru oynamanız ilginç.
Türk oğlu ! 25 Temmuz 2019 13:35
2
(12:36 daki Türk oğlu ! ben değilim.) Üzülme çocuk, sana ve senin gibi Türk düşmanlarına cevap verenlerin yorumları da kısıtlanıyor. Diye yazmıştım. Gerçi o da doğru demiş. Bırakın bu teraneleri. Ayağınız yere bassın. Bu arada Türkçeni biraz düzelt ve uslübunu değiştir de her yanından akmasın Suriyeli kaçkın olduğun, Yavuzcuk olur mu.
ÖTÜKENLİKURT 25 Temmuz 2019 11:24
Editör efendi benim yorjm hazım zorluğu mu yaşattı sana?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:21
Bişey soracam niye hep aynı minvaldeki yorumları yayımlıyorsunuz. Farklı düşünenlere fırsat vermiyorsunuz. Yapmak istediğiniz algı nedir. Yorumu okuyan çalışan kardeşim bunu gazete müdürünüze ilet tamam mı.Abi çok kızıyorlar falan de. Hadi koçum göreyim seni
aslında ne oluyor, 25 Temmuz 2019 11:11
hangi yazar yazacak diye bekledim ama tık yok.. 10 gün önce bir rapor hazırlanıyor, sn. cumhurbaşkanına sunuluyor. bu rapor aslında biliniyor, güneyimiz başta, stratejik nüfus değişimi oluyor, gettolar oluşuyor, acil önlem gerektiriyor belli ki, içeriğinde daha neler var kimbilir. bu konuya 18 temmuzda a.t. adlı gazeteci ankaradan dokunuyor. uluslararası tehlike boyutları konuşuluyor. geçmişte yapılan hariciye hataları bizi vuruyor. bu hataların müsebbibini bilen Ahmet hocacılar, aklama yazıları yazıp bahaneler sıralıyor.
Ahmet 25 Temmuz 2019 11:10
güzel yazı teşekkürler Hakan bey
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:05
Suriyeliler de Türkiye yi istemiyor ki fırsat bulsalar hepsi batı ülkelerine kaçarlar. Haksız da sayılmazlar, kimsenin onları insan yerine koyduğu yok bu ülkede. Lafa gelince de din kardeşlerimiz deyip mangalda kül bırakmayız.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 13:27
2
Hocam ellerine düşsek bizi bir karış suda boğarlar. Diğer Araplar bize ne kadar uzaksa Suriyeliler de o kadar uzak.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:03
Sağcı solcu dindar laik Suriyelileri göndermek konusunda birleşmiş. Eyvah ki ne eyvah. Hakan bey işimiz zor!
karar okuru 25 Temmuz 2019 10:59
Almanya'ya da Suriyeli gitti. Adamlar mülteci kamplarına yerleştiriyorlar. sonra Almanca dil kurslarına tabi tutuyorlar. Başarılı olurlarsa bir işe başlayabiliyor ve kamptan ayrılarak sivil bir ev tutabiliyorlar. Bizde sistem nasıl işledi sayın yazar? Burada suçlu Suriyeli değil, plansız programsız hareket eden iktidar.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:42
0
Almanya suça karışan yılda ortalama 20,000 Suriyeli Arabı sınır dışı ediyor.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:01
Türküyle, Kürdüyle, Sünnisi - Alevisiyle, Dindarı Laikiyle milletin yüzde 90'ı Suriyelileri ülkemizde istemiyor. Bunun neresini anlayamıyorsun. Kardeşim İS-TE-Mİ-YO-RUZ! Senin gibi yüzde 10luk kesim dışında hiç kimse istemiyor. Ama çok seviniyorum aslında, senin gibiler sayesinde millet gerçekleri görüyor ve akın akın akpden kopuyor. O yüzden hep konuş Hakan, hiç susma! He bu arada git Fatih sakinlerine sor neden CHP'ye oy vermişler...
Yavuzcan 25 Temmuz 2019 11:38
14
Biliyorum yayınlamıycanız ama arkadaş yalan söyliyor! Suriyelileri CHP zihniyeti, Aleviler, Göçmenler, saf dindarlar, PKK lılar, ve bir kısım Kürt’ler. Hiç bir vicdanlı insan Suriyeliler i istismar edemez
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:39
Çok seviyorsan evinde misafir et sevgili muhacirleri! Burası Türkiye Cumhuriyeti. Kanla kazanılmış, her karisinda şehit yatan bir ulke, dingonun ahiri degil!!!
Yavuzcan 25 Temmuz 2019 11:00
12
Sen ne zaman savaştın da, kandan zafer den bahssdiyorsun. Senin gibiler bu ülkede söz sahibi olmıycak.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:12
6
11:00, Önce Türkçe öğrenin kardeşim, sonra başkasına laf yetiştirin. İmkan olursa matematik ve fizik de çalışın.
Yani nefes alalım yeter....Her hal ve kârda kabulümüz... Argüman sunmak için Projektör yakıyorsun toprak Nüfus gençleşecekmiş...(!)
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:53
Islamcilarin en basarili oldugu alanlar faizi indirip enflasyonu dusurmek sonra Sam emevi camisinde namaz kilacakken tum suriyelerin namazi Turkiyede kilmaya baslamalari
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:13
Esad'ın yönettiği bölgelerde 15-18 milyon kişinin yaşadığı biliniyor. Bunlar sorun yaşamıyor ama bize gelenler canlarını koruyamıyorlar öyle mi. Sizin İslamcılar Suriye iç savaşında çuvalladı sayın yazar. Millet olarak sizin ümmetçi zihniyetinizin faturasını ödüyoruz. İdeoloji sizden ama maddi manevî yükü taşıma milletten. Oturup mağdur edebiyatı yapmaya alışmışsınız ama millet de bunu yemiyor artık. İşiniz zor vesselam.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:01
0
Neyde çuvallamadılar ki? Liste yapsan 600 karakter yetmez.
Yavuzcan 25 Temmuz 2019 11:13
3
İslamcılar sadece Suriye konusunda değil bir çok konuda çuvalladılar, çok itibar kaybettiler. Ama senin zihniyet fazla bir şey kazanmış değil! Savaştan önce Suriye nin nüfusu 18 milyondu, şu an Türkiye’de 4 milyon a yakın süriyeli var, Lübnan’da 5 milyon, Ürdün’de 1 milyon. Avrupa’da sadece Almanya’da 1 milyon 300 bin yani Avrupa’da toplam 2 milyon. Mısır, Sudan 1 milyona yakın. Savaşta 1 milyon insan öldü, denizlerde en az 100 nin insan öldü Kürt’ler ayrı bir eyalet kurdu ve sen daha hala Esat amcanı savunuyorsun artı 18 milyondan bahsediyorsun.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:37
1
11:13, Yazdığın sayılar doğru değil. Savaştan önce Suriye Arap Cumhuriyeti nüfusu 21.5 milyondu, 2018 de 18.5 milyon. Kayıtlı göçmen sayıları : Almanya 770 bin, Mısır 133 bin, Sudan 100 bin, Lübnan 929 bin, Ürdün 662 bin. Refugees of the Syrian Civil War başlığı altında 2019 yılına ait bu veriler.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:23
0
Yavuzcan, 2017 yılına göre Suriye nüfusu 18 küsur milyon. Ben ihtiyat payı bırakarak 15-18 milyon dedim. Şakır şakır mülteci sayabildiğine göre Suriye demokrasi götürmeye sevdalı olanlardansın anlaşılan. Verdiğin rakamlara göre Suriye'de neredeyse kimse kalmamış ama savaş devam ediyor ne hikmetse.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:08
Sanki dalga geçiyorsun.sen ve senin gibilerde bu göçten sorumlu.verdiniz gazı verdiniz gazı.ne oldu kılabildiniz mi şamda namaz.
KARAR OKURU Ahmedâ 25 Temmuz 2019 08:52
Sayın yazar! Laf kalabalığı yapıp bizimle dalga geçeceğine birkaç muhaciri evine alıp geçimini sağla oldu mu?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 08:47
Batı dünyasıyla islam dünyası arasındaki fark işte bu yazıda batı çalışır islam dünyasida her şeyi Allaha bırakır en kolay yolu seçer dua etmeyle iyi niyetle olmaz bu işler sen tedbirini alacan düzenini kuracan ondan sonrasını Allaha birakacan zaten Cenabı Allahın isteği de budur siz çalışın ben vereyim çalışmayıp sabahtan akşama kadar dua etsende nafiledir suriyelileri düzensiz nizamsiz içeri aldık kapıları acmaklada iyi ettik ama sistem kurmadigiz için sorunlar çığ gibi büyüdü şimdi sorunu nasıl çozecegimize bakacagimiza işi yine Allahın boynuna atıyoruz
Kararlı okur 25 Temmuz 2019 09:57
8
Batı sömürür, katleder, çıkarı için firavunu da destekler ... de yazsaydınız keşke.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:16
3
Sen çalısta batıyı geç ondan sonra dikil karşılarına firavunlaşmalarina müsade etme
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:02
2
09:57, Güçlü güçsüzü, akıllı akılsızı sömürür. Doğanın kanunu bu.
Kararlı okur 25 Temmuz 2019 12:05
0
Tabii ki çalışmak lazım, güçlü de olmak lazım ve aklı da doğru yerde kullanmak lazım. Bir şey daha lazım: Batıyı tüm boyutlarıyla görmek-değerlendirmek ve batıya tasmalı çekirge olmamak.
Zeki36 25 Temmuz 2019 12:38
3
@12:05 Batılılaşma projesi, batıya yem olmama projesidir.
HACI MURAT 25 Temmuz 2019 08:41
Güzel bir Hakan Albayrak yazısı.Karar okurlarının tepkisini çeker ama çekerse çeksin.Kırmızı oyu hep HACI MURAT alacak değil ya,biraz da Hakan Albayrak alsın Karar okurlarından.Şurada doğru bildiklerimizi yazıyoruz,alkış almak gibi bir derdimiz yok.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:26
3
Tabi yazacaksınız HACI. Biz de yazacağız. Neyi mi ? Doğru bildiğiniz yanlışları !!!
HACI MURAT'a CEVABIMDIR 25 Temmuz 2019 14:18
2
Sizin alkış almak gibi bir derdiniz var,o alkışlar,kırmızı veya yeşil olarak ortaya çıkıyor.Size de genelde okurlar kırmızı basıyor,bu da sizi daha da agresifleştiriyor.Sizin,yanlışları doğru gösterme gibi(bazı politikacılardan etkileniyorsunuz anlaşılan)bir hastalığınız var.Bu hastalık, onulmaz bir hastalıktır,tedavisi de yoktur.Goygoyculuk yapıyorsunuz,inanmadığınız ve hatta onaylamadığınız halde 'mış'gibi yapıyorsunuz,sırf muhalefet olsun diye.Ne diyeyim,bu hastalıktan Allah kurtarsın.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 08:40
Suriyeliler'e kızan yok, insan bu. Sorgusuz sualsiz kapılarını açıp kontrolsüz şekilde mülteci kampı yerine şehirlere dağıtırsan gelir tabi. Suriye'nin batı ve güneyindeki güvenli bölgelerdense, Türkiye'yi tercih eder, hazır lokma, hazır uygarlık, hazır Türk çalışmış kendi evladına iyi gelecek sağlamak için, kim olsa nemalanmak ister. Hızını alamayan da çok, Türkiye kesmiyor, Yunanistan üzerinden Avrupa’ya kapak atmaya çalışıyorlar.
bir okur 25 Temmuz 2019 08:30
Yazar uçmuş. Türkiye'nin gelecekte olabilecek nüfus sorununu Suriyeliler ile çözmeyi öneriyor. İşsiz güçsüz niteliksiz göçmenlerin ülkemize ne yararı olacak. Kendi mevcut nüfusunu eğitemeyen doğru dürüst istihdam edemeyen Türkiye göçmenleri ne yapacak. Yazar boş muhabbet yapacağına dünyadaki ülkeler nasıl göçmen kabul ediyor bir araştırsa iyi olur...
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 08:29
Bu gençleştirme işi daha çok haralarda Arap atlarına uygun. İnsan versiyonunu almayalım, kalsın.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 08:26
Maksat Arap sayısını artırmak, nüfustaki Türk oranını düşürmek, bölücüleri nihai hedeflerine götürecek yolun taşlarını döşemek, yani Türk devletini yıkıp yerine İslam devleti kurmak. IŞİD’cisinden, fetocusuna, Sorosçusundan, liboşlarına hepsinin ağız birliği ettikleri hedef. Yapamayacaksınız. Başaramayacaksınız. Aynen100 yıl önceki gibi zafer Türk milletinin olacaktır.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 08:06
Abi sen hiç bir şeyin farkında değilsin ya. Ankara Siteler'de pek çok kişinin işsiz kalmasının nedeni Suriyeliler'dir. Sınır illerimizde bu durum daha kötü. Bu Suriyeli göçü toplumun altından kalkamayacağı bir durumda. Görmen için ne gerekiyor?
Esed halkına savaş açmadı. Şam’a bakınca ağzının suyu akanların silahlandırdığı teröristlere savaş açtı. Dersim, Cizre, Silopi, Sur … desem Hakan, Esed’in yaptıklarını caiz görmez misin ? Esed, yurtlarına dönenlere zulüm yapıyor diye genelleme yaparak, yalan söylüyorsun. Millet elini kolunu sallaya sallaya gidip, dönüyor. Dönenler içerisinde teröre bulaşmış ya da “iltisaklı” olanlar varsa onlar cezalandırılıyordur. Türkiye'nin FETÖ ile mücadele politikası … desem Hakan, Esed’in yaptığını anlayabilir misin ?
Yavuzcan 25 Temmuz 2019 11:53
5
İyi bir Alevi ve haliyle iyi bir esatçısın, ama yalan söyliyorsun. Savaştan önce bile hiç bir Suriye li özgür değildi, hiç kimse rahat bir şekilde yurt dışını çıkıp giremiyordu.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:43
1
Yavuzcan "Alevi" değilim; Sünni de değilim; sade bir Müslümanım. Esed'le de işim yok. Benim ölçülerime göre, dünyadaki ZALİM yöneticilerden biri. Haklısın, babasının döneminde de, onun döneminde de "özgürlük" sorunu vardı, Suriye’de. Hangi Orta Doğu ülkesinde yok ki ? Yorumunu yazarken bizim ilkesizlere de bir çift lafın olsaydı keşke. Hani, sizinkiler, “Savaştan önce bile hiç bir Suriye li özgür değil”ken, Esed’le kanka idi de.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 07:34
Cenabı Allahın sünnetüllahi vardır yani yasaları vardır bu her müslüman için geçerlidir duygusallık katmakla olmaz bir viraja 60 km ile girmek gerekirken 120 km ile girip tevekkültü alallah diyemezsin kaza yaparsan suçu Allaha atamazsin, birilerinin yaptığı duygusal hatayi başkası çekiyorsa bu vebaldir devlet yönetimi ciddiyettir bi olumsuzluğa kılıf bulup işte böyle fayadalarida var demek acizliktir hepimiz inaçliyiz suriyelileri topyekûn hemen kovsunlar demiyoruz en azından geç olmadan bi sistem kurulsun ne kadarı dönebilir ne kadarı yurtdışına gidebilir ne kadarinida biz tolere ederbiliriz
ATA 25 Temmuz 2019 07:09
HAYALLER YILDIRIM GERÇEKLER İMAMOĞLU ANLADIN MI? YOK! İYİ UYKULAR
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:42
5
Ne alaka ?
KARARcı 25 Temmuz 2019 06:39
Ahhh Hakanım ahh.. adına muhacir deriğimiz göçmen Suriyelilerin düzensiz girişini teşvik edenlerden biri olma şerefi sana ait reğilmi!? O dönemde buna eleştiri getirenleri ESADcı olarak damğalayan sizler değilmiydiniz. Sonuçta hayır dilemek güzel de...bilerek yalnış yaparak etrafı suçlayarak çıkan sonuçta hayır beklemek ne ola!!!!? Ehlen ve sehlen hayırlı günler ola...
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 06:22
Turkiye'ye goc edenler gecen yila gore%23 artmis. Ulke yol gecen hani olmus. Kaliteli insanimiz ulkemizden gidiyor yerine egitimsiz insanlar geliyor. Gelenler nasil yonetiliyor politika ne belli degil. Elestiricekseniz Suriyelileri degil Ak Partiyi elestirin
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 06:19
Suriyelilerin ulkesini parcalamaya yonelik faaliyetler gosterirken bunlar kardesimizdir ölen müslumandir demeyenler simdi ummettir hos gelmistir diyor. Neredeydi akliniz o donemde Ak Partiyi neden elestirmediniz? Yazik degil miydi Suriyeli kardeslerimize?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 06:16
Ak Parti artik toplumsal sorunlara ve olaylara cozum bulup yon veremiyor. Elestirilecek ise tum maddi sikintilara ragmen Suriyeli kardeslerine kucak acan ama artik yeter diyenler degil, plansiz programsiz bu sureci yoneten Ak Parti'dir
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 06:15
Ohhh ne ala memleket..nüfusu yaşlanan avrupaya nitelikli göçmen gitsin.Turkiyeye de hırsızı arsizi okumamışi kalsın.. sonra da hayır vardır deyip sevinelim nüfusumuz genclesecek diye..nasıl genclesecek, şimdikinden çok daha kalitesiz vasıfsız olarak
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 06:14
Ulkemizden disari goc eden kaliteli insan kaynaklarini neden sorun etmiyorsunuz. Kendi evladinizi neden elinizde tutamadiginizi dert edinin ilk once
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 06:12
Kizilan şey Suriyeli kardeslerimiz degil, Ak Parti'nin gocmenler konusundaki poltikasizligi ve vizyonsuzlugudur. Boyle buyuk bir goc dalgasi planlama ve ongoru olmadan yonetilebilir mi? Yonetilmedigi icin Ak Partiye kizamayanlar Suriyelilere kiziyor.
DoğrucuDavut 25 Temmuz 2019 04:40
Suriye'nin kuzeyini gösterip illüzyon yapmayın lütfen. Suriye'de halen 18 milyon insan var, onlar neden bir yere gitmiyor, düşündünüz mü? Çünkü savaş yalnızca Kuzeyde, örneğin Şam'da, batıdaki sahil kentlerinde asayiş berkemal. 2018-2019 turizm forumlarında Suriye Arap Cumhuriyeti'ne tatile giden Amerikalı, Alman turistlerin yazdıklarını okuyun. Türkiye'nin güneydoğu şehirlerinde asayiş sorunu yaşandığı yıllarda, başka şehirlerinde sorun olmaması gibi.
KARAR OKURU Ahmedâ 25 Temmuz 2019 08:57
1
Kardeşim bırakın da sayın yazar rahatça şovunu yapsın. Adamı yalandan alkışlayıp muhteşem bir yazı diyelim. (Bunların tuzu kuru tuzu! Elbette böyle yazı yazacak.)
Yurdumun insanı 25 Temmuz 2019 04:24
Helel Hakan be nüfus gençleşmesine hicret, Muhacir, Suriyeli pazarlaması ile çözüm bulmuşsun. Afganistan Muhaciri sosyal siyasi, güvenlik, ekonomik, sağlıkta Pakistan'a bedeli ne haberin varmı?Suriyeli bizi gençleştirmesin bizim çocuklar yeter.Suriyeli biri aldığı yardım, sağlık, düşük ücretle çalışma, işsiz bıraktığı yerli, vermediği vergi ve prim ile bu toplum ve ülkeye maliyeti nedir hesapladım mı? Bütçe Türk işsizler ve çalışan ama vergi prim ödemeyen Suriyeli nedeniyle boş.. Bu olayda suçlu RTE, Davutoğlu Suriyelilerin en az kabahatli.Muhacir Ensar muhabetti sıktı YETER.
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 03:29
Kalitesiz bir nüfus ile gençleşen ülkeler kalitesizleşir. Zaten öyle bir düşüşde yaşıyoruz. Araplaşma hevesi bu her anlamda. İsteyen batıya gidebilse bu araplaşma sıkıntı yaratmaz. Zaten ileri gidemeyen geriye gider!!
Katilmiyorum 25 Temmuz 2019 02:48
Hakan, bey sizin tuzunuz kuru tabi boyle ideolojik dusunebiliyorsunuz. Diyelim Karar gazetesi size verdigi paranin yarisini kabul eden Suriyeli bir kose yazari istihdam etti hatta yazarlarinin hepsini bu yazarlarla degistirdi ve siz issiz kaldiniz. O zaman da yine "sarsinti yaratmadi" diyebilecek misiniz? Gocmen isine yarayacak adamlardan alinir, ornegin batili ulkeler ihtiyaci olan is kollarindaki meslek erbablarini/mezunlari aliyor. Biz de birak ihtiyaci, issizlik var. Sizin ideolojik romantik fantazilerinizi karnini doyuramayan eve ekmek goturemeyen babalara anlatin bakalim ne diyec
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 02:10
esad suriyeden kaçamlar için selefi teröristler dedi biz kurtulduk bu teröristlerden şimdi türkiye düşünsün dedi esat ne kadarda dogru konuşmuş.
türkiyenin nüfusunu arapları üretekmi çogaltacaksın hakan yani şunumu demek istiyorsun türk ırkını araplaştıralım olup bitsinmi diyorsun gerçekten arap aşkı senin ruhunu esir almış.
Krr okr 25 Temmuz 2019 01:52
Tabi biz kafir onlar bize dinlerini anlatmak için hicret etmiş muhacir müslümanlar. Yazıklar olsun sana Hakan bey.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 01:52
Suriyeliler öncelikle bu ülkede misafir olduklarını bilmeliler. Adamlarda hiçbir mahcubiyet emaresi yok. Ayrıca bunların gençleri faydalı olsaydı kendi vatanlarını savunurlardı. E haliyle %46 genç nüfusları olur tabi nasılsa şehit olanlar bizim gençlerimiz... Yok abi yok, Türk'ün çilesi bitmez.
ahmet 25 Temmuz 2019 01:27
suriyeliler bu dogum hızıyla 2 yıl sonra 10 milyon olurlar o zaman ülkemizin ruhuna fatiha.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 01:22
tabii ki hayir vardir suriye savasinda da hayir vardir, milyonlarca insanin evsiz kalmasinda hayir vardir, yuz binlerin sokakta yatmasinda hayir vardir, evi yanan komsuya su yerine benzin sikmakta da hayir vardir! editor yayinlar mi bilmem.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 01:20
laleli fatih aksaray küçük suriye olmuş kurşun atmadan ülkemizi ele geçirdiler
Uzun yıllardır bu okyanusötesi gurbet diyarının da etkisiyle derin yurt hasreti çeken bir müslüman türk ferdi olarak son günlerde TR toplum ve basınında -- ve iktidar yanlısı bazı yayın organlarında bile -- yükselen mazlum Suriyeli mülteci karşıtı nefretin biçare benliğimizde açtığı derin utanç ve üzüntüyü insafa davet eden yazılarıyla bir nebze de olsa dindiren Sebîlürresâd ekolünün yılmaz yazarı Gazi Hakan Albayrak başta olmak üzere, Yıldız Ramazonoğlu, Akif Beki ve Elif Çakır gibi vicdan sahibi tüm TR'li yazarlara en samimi dua ve hürmetlerimizi takdim ediyoruz.
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 08:37
0
Dön hocam burada savaş yok niye gurbette acı çekiyorsun. Savaştan mı kaçtın yoksa oralarda daha iyi bir yaşamın peşinemi düştün.
KARAR OKURU Ahmedâ 25 Temmuz 2019 09:01
0
Gazi mi?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 00:43
hakan madem arapları bu denli çok seviyorsun gir suudi arabistanda yaşa binlerce kardeşinle mutlu mutlu yaşa hem bol bol arapçada konuşursun
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 00:35
Bu kaçanların büyük kısmı Esad'dan değil Işid'den kaçtı. Esad, kaçanların ülkesine dönmesi için çağrı yaptı. Zaten 15 milyon insan Esad'ın hakim olduğu bölgelerde yaşıyor. Sunduğun o çözümleri kabul etmiyoruz. Milletimizin yaş ortalamasını ülkesini terk edenlerle düşüreceksek vay halimize. En güzeli referandum yapalım, halk ne derse o olsun.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 00:27
Gençleşmemizi başka milletlete bel bağlayarak mı sağlayacağız. Doğru ya ülkemize bir saldırı olursa savaşırlar değil mi? Vergi verirler. Bizleri de çok severler. Esad bölgesinde yaşayan 15 milyon insana zulmetmiyor da bunlara mı zulmedecek. Suriyelileri kabullendirmenin yeni taktiği de bu mu? Esad kendisi çağırdı, gelin diye.
isyan... 25 Temmuz 2019 00:03
şu ekonomik buhran günlerinde üniversite mezunu çocukları işsizken,açlık sınırı altında köle gibi çalışan milyonları varken,yağan zamlara rağmen maaşı artmayanlar...v.s v.s bu millet böyle bir yazıya mizah muamelesi yapar mı sizce...islamcılar neden hiç ama hiç bir olayda toplumun yanında yer almaz ki...sorusunu da sorar mı acaba millet...
emrah 24 Temmuz 2019 23:50
Hakan Albayrak Sana samimi bir soru sormak istiyorum Neden bu kadar çok Arapları seviyorsun neden bu kadar çok Arapları kutsuyor ve Arapları övüyorsun sendeki bu Arap hastalığı Arap aşkı niye böyle neden Arapları bu kadar çok yere göğe sıgdıramıyorsun neden Araplara Aşıksın Bunun sebebi var mı gerçekten söylüyorum Sen gerçekten niye bu kadar Araplara hayransın yoksa siyasal İslamcı olduğundan dolayı Arapları parlatma ve kutsama gereğini duyuyorsun
karar okuru 25 Temmuz 2019 09:13
12
Başına ARAPlar kadar taş düşsün e mi!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN