Back To Top
Her şeyi yeniden düşünmek için Mekke’ye giden Ruandalı papaz

Her şeyi yeniden düşünmek için Mekke’ye giden Ruandalı papaz

 - Son Güncelleme: 05.11.2018 Pazartesi 00:45
- A +

Sinead O’Conner / Şüheda Davitt hakkındaki yazım üzerine Twitter’da bir delikanlı “Bu Hakan Albayrak antin kuntin değişik ülkelerden müslüman olanları çok seviyor nedense” diye yazmış.

Başka bir delikanlı da onu “Hakan Albayrak sonradan müslüman olan papua yeni gine’li yamyam büyücünün hikayesini yazdı” şeklinde bir ‘espri’ ile desteklemiş.

Eksikli gedikli de olsa bir Müslüman olarak ihtida haberlerine sevinmemden ve bu sevincimi okurlarımla paylaşmamdan daha tabii ne olabilir?

Okyanusya’daki Papua Yeni Gine’yi bilmem de ama Orta Afrika’nın doğu kısmında yer alan Ruanda’daki ihtida rüzgârıyla ilgili bir yazı yazdığımı hatırlıyorum.

Söz konusu yazıda, bir “yamyam büyücü”nün değil, tıpkı bizim gibi hayvan etinden şaşmadığına emin olduğum bir papazın ve cemaatinden yüzlerce Hıristiyan’ın Müslüman olduğu haberini naklettiğimi de hatırlıyorum.

O haberden mülhem kısa bir hikâyem de var.

Yazıp rafa kaldırmıştım.

Bu vesile ile raftan indirip paylaşayım sizinle; vesile olan delikanlılara teşekkür ederek:

“RUANDA’DA BİR PAPAZ VE CEMAATİNDEN 480 KİŞİ
MÜSLÜMAN OLDU” HABERİNDEN MÜLHEM BİR HİKAYE

Yaşadıklarımdan ve adeta öldüklerimden gördüğüm lüzum üzerine Hıristiyanlığa veda edip İslam’a merhaba dediğimi papaz efendiye bildirmek ve beni defterden silmesini söylemek için köy kilisesine gittim ki kapıda bir not:

Papaz efendi Belçika, Fransa, İngiltere ve Vatikan’ı protesto ederek Mekke’ye gitmiştir. Orada her şeyi yeniden düşünecektir.

Üç ay sonra papaz efendi Mekke’den hoca efendi olarak döndü ve kendi mülkü olan kiliseyi camiye çevirdi. Kilise cemaatinin hatırı sayılır bir kısmı zamanla cami cemaatine dönüştü. Diğerleri, Kigali’ye göçen bir ailenin boş kalan evini kilise olarak kullanıyorlar.

Bir ikindi namazından sonra hoca efendiye şunu sordum:

Hutu-Tutsi ayrımını icat eden Belçikalılara, Tutsi soykırımını kışkırtan Fransa’ya, bunu kendi menfaati için kullanan İngiltere’ye, katliama karışan Katolik ve Protestan kiliselerine duyduğumuz tepkiden mütevellit Müslümanlığımız ne kadar sahici?

“Vesile vesiledir, sen geldiğin yere bak” dedi.

Alemlerin Rabbi Allah’a hamd ile belirtmeliyim ki, geldiğim yer, ruhların yaratıldığı güne kadar uzandığımı hissettiğim bir yerdir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Halil 07 Kasım 2018 13:59
Bazı okuyucular yorum sütununda boş yere cıngar çıkarmaya meraklı galiba.Birinin müslüman olmasından sevinmeli değil miyiz?..
kamil 07 Kasım 2018 09:54
ihtida hikayeleri her müslümanda olduğu gibi bendede heyecan ve ilgiyi beraberinde getiriyor bir gazeteci olarak bu tip hikayelerin derlendiği bir kitap çalışması geçmişte metin karabaşoğlunun kaleminden çıkmıştı şimdi okurlarınız olarak sizden de aynı minvalde bir çalışmanın neşredilmesi yönünde bir mesai harcamanız talebi.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 23:20
Hakan beye göre insanlar ikiye ayrılıyor: Müslüman olanlar ve olmayanlar.. İnsanları birbirinden ayıran kriter kesinlikle din değil. İyi-kötü, erdemli-erdemsiz, adaletli-adaletsiz gibi yüzlerce kriter var bizi birbirimizden ayıran. Gerçekler ortada iken iman hikayelerine ihtiyacımız yok.
mehmet 06 Kasım 2018 11:33
2
İnsanlık tarihi Hz.Adem'in çocukları Habil ve Kabil ile başlıyor. İyi ve güzel olan ne varsa İslamdadır.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 18:57
Özür dilerim Hakan Albayrak,yazıyı okumadan direkt şunu söylesem, birazda halihazırdaki müslümanlardan bahsetseniz,örtüden, paylaşımdan, nezaketten,haktan hakkaniyetten ve hatta deizm nerden çıktı ondan bahsetseniz???
Kemal Kuscu 05 Kasım 2018 16:16
Yaratilani severim yaradandan öturu demisiz bu cografyada. Önce insan diyebilecek misiniz acaba? Cesur olup bugun yapilanlari tum bu zulumleri en basta gönul verdiginiz serbest piyasa ekonomisini elestirebilecek misiniz? Islam irk, millet ayrimi yapmiyorsa, bu Arap sevginiz, onlari ustun tutmaniz nedir artik? Biktirdiniz. Gercekten bu ulkei tam ortadan ikiye bolmus durumdasiniz.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 14:40
Hakan mesela gercegi dusunmek icin sabah gazetesi okumak gerekiyor.Adamlar son enflasyon rakamlarini haber yapmayip saklamislar.Sen ne demek istedigimi cok iyi anliyorsun.Sayistay raporlarinin kucuk bir kismini okumak lazim gercegi gormek icin hakan.Bak yildiray yazmis bugun.Yani gercegi gormek icin Mekke ye gitmeye gerek yok hakan.Zaten gitmeyinde.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 11:56
Kaşıkçı - prens salman- Suud -????????? Ruanda - papaz- ha bide bronson papazi
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 11:47
Hakan bey sen dürüst adamsın her yazını okuyorum fötöden kurunun yanında yanan yașları yaz çünkü onların Allah, dan bașka kimsesi yok biraz kalplerine sukut bulsun
Bir garip Hakan 05 Kasım 2018 11:46
Kim ne derse desin, Hakan hocam bence güzel mi güzel bir yazı olmuş...ileri daha ileri!...Allah a hamd olsun
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 10:04
Hakan ALBAYRAK,"sen bunları boşver, KHK larla ne kadar haksızlık yapıldığını yaz" o zaman takdir ederler.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 11:56
2
Hakan Bey'i %90 takdir ediyor okurlardan. Bu kadar okunması dâhi değer verildiğini gösterir. Ne okurlar ne de yazar aynı düşünmek zorunda değil. Hakan Bey en azından vicdanlı birisi. Kendi açımdan, yapılan haksızlıkları ve yanlışlıkları daha çok konu etmesi gerekir ama benim dedigimi yapacak olsa neden yazar olmuş. Hakki bir şekilde savunan az yazardan birisi de Hakan Beydir.
Mk 05 Kasım 2018 01:08
Allah ihtida edenlerin sayısını artırsın. Müslümana kin besleyip zulmedene, yolsuzluğu meslek edinene, menfaat için kula kulluk edene, elindeki genci dinden soğutana Allah hidayet eylesin.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 08:37
1
ALLAH onları ıslah etsin.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 10:42
1
Niye müslümana? Niye insana değil?
gölgeler... 05 Kasım 2018 10:49
0
belki de LANET eder, nereden bilelim biz, dimi ama...
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 00:51
Yazılarınızda yorumları paylaşmanız çok hoş. İman hikayeleri ise çok önemli. Bu arada hangi müslümanlara bakıp imana geliyor bu taze iman sahipleri acaba? Sanırım İslam'a bakıyorlar! Zira müslümanlara bakıp imana gelen varsa yanlış yapıyor kanaatini taşıyorum (averaj müslümandan bahsediyorum) Bize baksa mesela; özgürlük yok, hak ve hukuk hassasiyeti yok, saygı yok. (Şimdi birileri der, batı matı, bilindik güçler ABD, yahudi, mason. Kardeşim sen ne koyuyorsun ortay?) ALLAH bize mühlet veriyor. INŞALLAH adaleti sağlarız.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 02:29
1
Adaleti saglayana kadar 100 yil gecer bu ulkede. Bu arada haksizliga ugrayanlar adaleti gormeden gocer gider bu dunyadan. Haksizligi yapanlarin yaninda kar kalir. Kotuler kazaniyor iyiler kaybediyor ve tarih hep tekerrur ediyor.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 00:42
Birkac Hristiyan Musluman oldu diye sevinin, Birkac Musluman Hristiyan oldu diye uzulun. Bu arada Altan kardesler iktidari elestirdiler diye agirlastirilmis muebbete mahkum edildi Musluman yargiclar tarafindan. Osman Kavalayi Musluman savcilar tutukladi, 1 senedir icerde ortada iddianame yok. Musluman Turkiye hapse atilan gazetecilerde acik farkla dunya sampiyonu su anda.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 09:22
11
Karindan konusma. Senin anlatiklarinla Hakanin anlattiklari arasinda ne bag var?
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 10:44
1
O bağı göremediğin için sefil haldesin zaten.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 14:18
0
00:42 Birileri müslüman oldu diye sevinmemiz yanlış değil. Ben çok sevindim ve bundan utanmıyorum. Ama Altan kardeşlere, Kavalaya ve diğer masumlara yapılanları kabul etmiyorum. Bir müslüman olarak utanıyorum. O savcılar ve hakimler siyasetin etkisi altında. Maalesef ülke buraya geldi. Oy vermiyorum ve yanlışlarını anlatıyorum ama benim gücüm yetmiyor. Herkes bir kişiyi razı etse çevresinde kimbilir düzelir belki.
KARAR OKURU 05 Kasım 2018 22:15
0
14: 18...Bir insan Musluman oldu diye seviniyorsunuz da o insanin neden Musluman oldugunu biliyor musunuz, nasil biri oldugu hakkinda bilginiz var mi? O insan bir pedofil olabilir, seri katil olabilir, sahtekarin biri olabilir. Ya da Irlandali sarkici gibi bipolar bozukluktan muzdarip olabilir. Zaten islam veya baska bir din bir insani iyi veya kotu yapmaz. Bu gercegi her gun gormuyor, yasamiyor muyuz?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN