Back To Top
Hrant Dink

Hrant Dink

 - Son Güncelleme: 19.01.2019 Cumartesi 09:09
- A +

… Ne diyeceğimi bilemiyorum. İçim yanıyor.

… Yüce Rabbim, aklımı koru; Türk düşmanlığı ile canla başla mücadele ettiği halde “Türk düşmanı” diye hedef gösterdiler onu. Ermeni diasporasını Türklerle didişmekten vazgeçmeye çağırdığı bir yazısını -inanamıyorum, gerçekten böyle bir yazısını- “Türk düşmanlığına” kanıt olarak göstererek  hedef gösterdiler onu.

… Şimdi kına yakısın provokatörler. Hrant Dink’in yargılandığı mahkemede linç şovları yapan faşistler kına yaksın. Hedef vuruldu. Hrant Dink öldü.

(Yeni Şafak, 21 Ocak 2007)

***

Hrant Dink’le Doğu Konferansı’nda beraberdik. Toplantılarda genellikle ‘karşıt kutuplar’da yer aldık, sıkı tartışmalara girdik, ama asla ‘kıyasıya’ tartışmadık. Birbirimize ‘kıymayı’ aklımızın ucundan bile geçirmedik.

… Hapishane maceramdan sonraki ilk karşılaşmamızda gözlerinin nasıl nemlendiğini, bana nasıl sımsıkı sarıldığını unutamam. Duygu insanıydı, bu toprakların bütün has evlatları gibi.

Bu topraklara aşıktı. Bu insanlara âşıktı… Bu toprakların ve bu insanların esenliği için Ermeniler adına Türklere laf anlatmaya çalıştı, Türkler adına Ermenilere laf anlatmaya çalıştı, lafı ağzına tıkandıkça sinirden ağladı, yılmadı, laf anlatmaya çalışmayı ısrarla sürdürdü…

“Barış”ı asla laf olsun diye telaffuz etmedi; daima samimi bir aşk ve şevk ile, iliklerine kadar hissederek, gerçekleşmesini ihtiras derecesinde arzu ederek telafuuz etti. Erivan’da bir lokantada Türk ve Ermeni türküleri birbirine karıştığında öyle bir geçmişti ki kendinden, onu öyle görünce ‘mutluluğun zirvesi bu olsa gerek’ diye düşünmüştüm.

“Türklüğe hakaret”ten mahkum olduğunu duyduğumda nasıl sarsıldğımı anlatamam… Ölüm tehditleri ve linç girişimleri başımızı zaten yere eğdirmişken, bir de bu utanç…

15 Ekim 2005 tarihli Milli Gazete’deki “Hrant Dink” başlıklı yazımda, utancımı kayda geçirdim:

“Erivan Üniversitesi’nde bir toplantı. Üniversite yetkilileri ile Türkiye’den gelen bir grup aydın, ‘Aramızdaki sorunları nasıl çözeriz?’ sorusuna herkesi tatmin edecek makul bir cevap bulmaya çalışıyor. İki taraf da dikkatli ve nazik. Sağlıklı bir diyalog için sağlıklı bir zemin oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye-Ermenistan ilişkilerini düzeltmek gibi tarihi bir misyonun bütün ağırlığını omuzlarında hissettikleri her hallerinden belli oluyor. Bir çuval inciri berbat edecek bir gaf yapmaktan öyle korkuyorlar ki, 1915’te yaşananları yorumlamak şöyle dursun, bunları telaffuz etmekten bile imtina ediyorlar. Bir ‘yara’dan söz ediliyor; ‘yara’nın kapanması dileğiyle. Derken, toplantı salonuna giren bir öğrenci ‘Öldürülen masum Ermeniler için 1 dakikalık saygı duruşu’na davet ediyor herkesi. Türkiye’den gelen aydınlar arasında bulunan Hrant Dink itiraz ediyor: ‘Ermeni, Türk, bütün masumlar için!’
“Hrant Dink, bir Ermeni. 1915’i elbette büyük bir acıyla anıyor. Ama acısına yenik düşmüyor. Sağduyuyu elden bırakmıyor. Geçmişin tahakkümünü reddediyor. Bu tahakkümü besleyen, geçmişin aşılmasını engelleyen söz ve davranışlara itiraz ediyor. Ermeni tehciri sırasında yaşanan felaketlerin Türk halkına mal edilemeyeceğini, hatta bütün İttihatçılara da mal edilemeyeceğini, ama Daşnak ve Hınçak çetelerinin Türklere yaptığı zulmü Ermeni halkına mal etmenin de fevkalade yanlış ve tehlikeli olduğunu savunuyor. Ermenileri de Türkleri de 1915 kâbusundan kurtarmaya çalışıyor. Diaspora Ermenileri’ni, uzlaşmacı bir tavır sergileyerek Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin düzelmesini temin etmeye çağırıyor. ‘Ermeni Soykırımı lobileri’ Hrant Dink’i bu yüzden Türk ajanı olmakla suçluyorlar. Ve Hrant Dink, bu lobilere karşı savunduğu Türkiye’de, Türklüğe hakaretten yargılanıp mahkûm oluyor. Utanç içindeyim.”

(Nuray Mert söylemişti galiba; Hrant Dink bu yazıyı okumuş ve ağlamış. Anlaşılmak öyle nadir ve özel bir şeydi ki Hrant Dink için, onu ağlatıyordu.)

“Türklüğe hakaret” yalanı büyütüldü, büyütüldü, büyütüldü ve 19 Ocak 2007 Cuma günü Hrant Dink’in menfur bir cinayetle ‘ortadan kaldırılmasına’ yol açtı…

Hrant Dink’in ailesine, Ermeni cemaatine, bütün Türkiye’ye başsağlığı diliyorum. Kayıp gerçekten hepimizin kaybı.

(Gerçek Hayat, 26 Ocak 2007)

***

Cinayetten birkaç saat evvel abonelere ve gazete bayilerine ulaştırılan 19 Ocak 2007 tarihli Agos’taki “Ruh halimin güvercin tedirginliği” başlıklı yazısının sonunda şöyle diyordu Hrant Dink:

“Evet kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim, ama biliyorum ki bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz. Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında dahi yaşamlarını sürdürürler. Evet biraz ürkekçe ama bir o kadar da özgürce.”

Heyhat! Güvercine kıydılar.

Bugün 19 Ocak 2019. Hrant Dink’in katledilişinin 12’nci yıldönümü. Kör nefretin ve linç kültürünün korkunçluğunu hatırlayıp ibret almak günü.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2019 09:50
Irkçılık ve milliyetçilik insanlığa karşı bir suçtur. Her türlü milliyetçilik, ırk milleyçiliği veya din milliyetçiliği farketmiyor.... tamamı insanlık düşmanıdır ve ezilmelidir.
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 17:43
Hrant Dink cinayetinin araştırılmasını Akp ve Mhp neden red etti?
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 17:21
Tv de herkesin ağzından salya kin nefret öfke akıyor. Nasıl yönetiliyoruz diye sorgulamayan bir toplum olduk. Sevginin olmadığı yerde her pislik yaşanır maalesef.
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 17:19
Emniyette türk bayrağı önünde verilen poz her şeyi anlatıyordu. Anlamak istiyorsan tabi ki. 53 yaşında kaldı Hrant Dink. Yapanlar çoluğundan çocuğundan yüzleri gülmez merak etmeyin.
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 17:17
Milliyetçilik çıkarcılık kindarlık nefret ile ya katlederiz ya da içeri tıkarız. Farklı olan kimse cezası bu. Tahir Elçi katledildi. Neden görüşünden dolayı. Demirtaş Sırrı Süreyya İdris Baluken içeride. Bir çok akademisyen gazeteci içeride. Nasıl bir zihniyet bu. İlahi adalet nerede? Sonunda birbirine dönecekler. Sizler gazeteci olarak görüşlerinizi dahi yazamıyorsunuz.
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 10:20
Sayin Albayrak Hirant Dinke turk milleti kiymadi veya bu ulkeyi sevenler Feto diye adlandirilan cia basta her kezle calisan ezoterik bir orgutle isbirligi yapan karanlik insanlar katletti
Najaz 19 Ocak 2019 23:57
Hrant Dink'i ölüme götüren yargılama TCK 301. madde üzerinden yapıldı. 301. maddeden yargılama yapılması, Adalet Bakanlığı'nın iznine tabidir. Şimdi kendimize tekrar soralım, Hrant'ı kimler öldürdü?
İbrahim Erdoğan 19 Ocak 2019 17:43
Merhum Hırant Dink'in yargılandığı her celsede, mahkeme önünde öbek oluşturup aleyhinde gösteriler yapan ve hakaretler sıralayanları unutmadık elbet... Onlar şimdi hangi tren katarlarının vagonlarındalar ve hangi ürkek güvercinlerin peşindedirler çok merak ediyorum!..
ati 19 Ocak 2019 14:22
ben o kemalettin tuğcu'ya ne diyeyim bilemiyorum.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 13:46
Beka edebiyatı yapan yöneticilerimizde, Hrant'ımızın Türkiye sevgisinin zekatı kadar, "samimi" vatan sevgisi olsa yeter, artar; ama, yoooook ...
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 12:47
hrantın katilleri ergenekoncu perinçekçiler ve veli küçüklerdir
karar okuru 19 Ocak 2019 14:38
5
Eeeeeee hukuk öyle demiyor. Fet öcüler diyor. Ergenekon diye bir örgütün varlığı yok diyor. Bizde şaşırdık bilader. Bu memlekette kimin kim olduğu neyin ne olduğu iyice belirsizleşti.Demekki sen savcılardan ve hakimlerden daha iyi biliyorsun. Harcanıyorsun birader buralarda.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 18:53
0
Herseyi Fetonun ustune atmayi birakin artik. Fetoyu da siz basimiza bela ettiniz. Hrant cinayetini azmettirenler kendini vatansever sanan derin devletti. Emekli generaller, istihbaratcilar, bazi isadamlari da bu teskilatin icindeydi. Hersey ortaya cikarsa kepazelik olur. Zaten dun Meclste Hrant cinayetinin arastirilmasi icin verilen onerge AKP ve MHP milletvekilleri tarafindan red edildi.
karar okuru 19 Ocak 2019 22:05
0
Sen bu yorumu yapmadan yıllar önce ben internetten Ahmet Şık kın İmamın ordusunu okuyordum. Neyin ne olduğunu yıllar öncesinden biliyorduk birader. Siz derken herhalde başkasını kastettin sanırım.
jesus boy 19 Ocak 2019 12:34
hepimiz ermeniyiz..
karar okuru 19 Ocak 2019 14:45
5
eeeeee ne yapalım yani isa nın çocuğu. Önce insan olmak gerekmiyormu. Onu dene bence.
Türkiye Dink'i korumalıydı.Tahammül etmeliydi.Ama bazen bir kelime insanı ölüme götürüp ölümden getirebiliyor.Aklıma hep' zehirli Türk kanı' lafı geliyor.Keşke meramını daha net anlatsaydı.İzah etti bunu muhtemel ki samimiydi ama olmadı.
KARARcı 19 Ocak 2019 11:58
Doğu Konferansı... güzel bir hayaldi. Konferans'dan geriye ne kaldı acaba!? Konferansın içinde bulunan bazı kişilerin şu anda iktidarın imkanlarından yararlanırken, makamlarında otururken görmek güzel amma, "dogu konferansı"nın ne felsefesi, ne misyonu yok ortada. Karamsar olmayalım yine de, Ortak kültürlerin üzerinden yeni bir adım atılmalı.
hep karar okur 19 Ocak 2019 11:18
KAYIP HEPİMİZİN KAYBI...yazan kardeşim ALBAYRAK ne kadar haklı. hepimizin kaybı olduğuna katılmıyanlara ne desemki...? aklıma bir amerikan filmi geliyor..... idam mahkumu ve sabaha karşı hapishane duvarları dışında infazı bekliyen avazı çıktığı kadar bağrışan kalabalık o karmaşa ve birden bir anons..infaz tatbik edilmiştir......herkes sus pus kimse konuşmuyor ve kalabalık sesizce dağılıyor.
Yüksel dinçer 19 Ocak 2019 10:23
çok güzel okurken duygulandım ama görüyoruz'ki bu gün dahi aynı şeyler değişmeden devam ediyor katli vacip'dır sözleri
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 07:11
Bu cinayet hala aydınlatılmadığına göre şunu haykırabiliriz yüzünüze, belkide yüzsüzlüğünüze: "Hepiniz oradaydınız be"
karar okuru 19 Ocak 2019 12:32
1
Hrant'dan nasipsiz kalmışsın.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 16:22
1
Sen neredeydin, mirim ?
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 02:27
Hrantin kani yerde kaldi..
musto 19 Ocak 2019 01:29
Tanıdığım bir ermeni şunu söylemişti Fatih sultan mehmet bizim babamız ayinlerimiz de daima dua ederiz bize millet kimliği verdi evlatları onun yolundan gitti mileti sadıka ünvanı verdiler müslüman halktan ayırmadılar ne oldu da ülkeye ne zarar verdileruğur mumcu heplemitoğlu hırant dink vb ortadan kaldırıldılar.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 00:54
Lanet olsun o nefrete ve linç kültürüne! Hala nefretten beslenmeye çalışanları da terbiye et Allahım!
Okur 19 Ocak 2019 12:37
7
Turkleri anca anca terbiye ederse amerike eder, irkci bir milleti terbiye etmek zor, kûrde yaklasimina bak, yazarda dahil,
musto 19 Ocak 2019 14:20
7
Okur Türkler ırkcı bir millet olsaydı bu gün kürtce zazaca süryanice vb dilmi kalırdı tersine bölgede yaşayan türkmenler kürtleşmiş dillerini unutmuşlar nerde o bölgede yaşayan nasturi ezidi süryani vb halklar türkler ırkcı olsa idi tarih sahnesinde hiç bir zaman olamazdı elinize ufak bir fırsat geçtiğinde kerkük vb bölgelere bak neler yaptığını.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 15:03
5
Türkleri terbiye ederse Amerika eder diyen okur, en büyük ırkçı sensin, belliki ilk önce senin terbiye edilmen gerekiyor... Sen önce insan oldugunu bir anla... Sen doğarken Kürt etiketiyle mi doğdun. Yada ben doğarken Türk etiketiyle mi doğdum... Allah herkesi insan olarak yarattı. El insaf yeter artık bu Türk Kürt söylemi. Kürtlerin hepsi benim kardeşim olduğu gibi Türklerin hepside benim kardeşimdir. Irkçılık yapmayan Türklerin ve Kürtlerin başımın üzerinde yeri var...
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 00:45
Ne insanlara kıydılar. Bu memlekette kıyım bitmez. Kendi evlatlarını katletmekten çekinmez bu düzen. Elbet bir düşman bulur ve bulduğu da hemen her zaman bu topraklara aşık olanlardır.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 13:58
0
Yıldıray Bey'in yazısını da okuyunca ben de böyle düşündüm.
Mertırmaklı 19 Ocak 2019 00:38
Bu yazıyı okuyunca benim de gözlerim yaşardı. Akıl, adalet, vicdan... bizde bu kadar ender rastlanan şeyler mi artık? Sayın Albayrak’ı -ayrıca- cesaretinden dolayı da kutluyorum; sütre gerisindeki ‘vurun abalıya’ korosuna rağmen, zor bir konuda hakkı ve hakikati dile getirdiği için!
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 00:36
Turkler ve Ermeniler yuzlerce yil ic ice baris ve huzur icinde yasamislar. Komsu, dost, akraba olmuslar. Ayni kulturun insanlari olmuslar. Gunun birinde o gunler tekrar yasanmaya baslanacak. Hic kuskum yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN