Back To Top
İdlib halkı için

İdlib halkı için

- A +

Sene 2012; ortalıkta ne IŞİD var, ne de İran ve Rusya orduları.

Makul ve mutedil devrimci gruplar, Suriye topraklarının hatırı sayılır bir kısmına vaziyet ediyor.

Halep’in yarısı ve Rakka da onların elinde.

Suriye’nin Türkiye ile sınırını da büyük ölçüde onlar kontrol ediyor.

Devrimciler öyle güçlü ki, Şam’da Esed rejiminin karargâhlarına bile operasyonlar düzenleyebiliyorlar.

Esed’in kara kuvvetleri büyük ölçüde dağılmış vaziyette.

Esasen hava kuvvetleri de yetersiz, fakat devrimciler bu yetersiz hava kuvvetleriyle baş edecek imkânlara bile sahip değiller.

O imkânları da elde etseler, ezip geçecekler vahşet rejimini.

Hiç değilse kara savaşları için sahip oldukları imkânlar geliştirilse, ağır ve gelişmiş silahlarla desteklenseler (ki o zamana kadar dışarıdan aldıkları destek fena halde sınırlı kalmış, devrimciler daha ziyade iç piyasadan temin ettikleri yahut ganimet aldıkları silahlarla yetinmek zorunda kalmıştılar) belki Esed’in hava kuvvetlerine rağmen de nihai zafere ulaşabilirlerdi.

Sahayı bilenler “Gün bu gündür. Moral üstünlüğü ele geçiren devrimciler gerekli askerî yardımı hemen alır ve büyük taarruza geçerse rejim dayanamaz, çöker” diyordu.

Ne yazık ki basiretler bağlandı, devrimciler oyalandı, IŞİD’in neşvünevasına ve İran ile Rusya’nın bütün haşmetleriyle Suriye’nin üstüne çökmesine zaman tanındı ve -bu süreçte yapılması gerekenler de yapılmayınca veya yapılamayınca- çark öyle bir tersine döndü ki, devrimciler mevzi kaybede kaybede -en parlak liderlerini de kaybede kaybede- İdlib’e kadar geri çekildi. (İdlib’de sadece Kaideciler varmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Halbuki orada makul ve mutedil devrim savaşçıları da var.)

İran ve Rusya destekli Esed ordusunun zulmünden kaçan çoluklu çocuklu kalabalıklar da İdlib’e sığındı; şehrin nüfusu üç milyona dayandı.

Güya “çatışmasızlık bölgesi”ydi İdlib; öyle olacağına dair uluslararası bir garanti vardı.

Srebrenitsa’nın “güvenli bölge” olması gibi bir garanti!

Şimdi Kaideciler gerekçe gösterilerek o garantinin içine tükürülüyor; Esed ordusunun işgali için ön bombardımanlar yapılıyor.

Esed rjimi nihai zafer kutlanmalarına başladı bile.

***

Ne acıdır ki, diktatörlüğün yıkılacağı beklentisinin yerini can pazarından can kurtarma telaşı aldı.

Devrimcileri doğru dürüst desteklemedik, işlerin buralara varmasına çanak tuttuk, şimdi de -Rusya ile kafa kafaya gelmemek için- İdlib’deki devrimcilerin yardımına koşmaktan geri duruyoruz; geriye, cankurtaranlık vazifemizi bihakkın yerine getirmek kalıyor.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın sosyal medyada paylaşılan video mesajı çok önemli:

“İdlib halkı korkuyla, açlıkla, evlatlarını kaybetmekle imtihan oluyor. Bizler ise onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Şu anda büyük bir saldırı hazırlığı içerisinde Rusya, Esed rejimi ve yandaşları. Doğal olarak halk Türkiye’ye sığınmak istiyor. Sınıra doğru koşacak. Çünkü herkes evladını korumak istiyor. Canını korumak istiyor. Artık çocuklarının parçalanmış vücutlarını görmek istemiyor. O nedenle bizim de hazırlıklı olmamız lazım. İHH olarak hazılıklarımızı yapmaya çalışıyoruz, ama imkânlarımız yetersiz. Tüm halkımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı, cemaatleri, herkesi İdlib halkına yardım etmeye çağırıyoruz. Gerekirse arabalarınıza binin; elinizde ne varsa sınıra götürün. Sokaklarda yardım toplayın. Zenginlerimiz ellerini ceplerine atsın. Herkes gönlünden kopanı versin. Eğer bu saldırı olursa -ki olacak, durum onu gösteriyor- en az 3-4 milyon insan yardıma ihtiyaç duyacak. Bizler de onların yanında olacağız; çünkü biz Müslüman’ız, mağdur ve mazlum olan herkesin yanındayız.”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Can Ali 10 Eylül 2018 08:52
Başka ülkelerin iç işlerine karışmayı terkedin! Oralarda dökülen kanlarda vahşi örgütlere destek veren, onlara devrimci diyerek gazlayan, yardımlar edenlerin de vebali vardır. Orada bulunan hiç bir unsur Esed'ten daha temiz değildir. Hele hele İran düşmanlığı yapma modasına sizler de eklendiniz ya, pes doğrusu!
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 01:56
bakani-selcuk-egitimde-kiyameti-koparmamiz-lazim-1197918-gundem/
ATA 07 Eylül 2018 19:50
İdlib için kurtuluş esenyurt daki vücut geliştirme salonlarında belin bakın 20 30 yaş arası suriyeli gençler bizlerin vergisi ile kas yapıp dar atletler ile en pahalı eşofman ayakkabılar ile geziyor bu ülkeyi çıkmaza götüren sizlerin ümmetcilik hayalleri ve her itiraz edene faşist damgası vurmaniz belki islam faşizmi diye bir kavramın öncüsü oluyorsunuz bence yazılarınız incelenmeli ve bu kavram bazında yorumlanmalı
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 13:30
1
Aynen, kimse din adına otorite olamaz, en ufak bir eleştiri de faşist damgası atarlarsa , gün gelir ortalıkta altına çöp saklanacak halı kalmaz:
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 19:28
Az para kazandığım halde ayda 1000 lira vergi dilimine girdiğim için vergi ödüyorum , artık yeter! Sayın yazar orta sınıf ücretliden alınan vergilere güvenerek ensarlık yapmasın lütfen , onların masraflarını kendi üstlensin !
Sercan 07 Eylül 2018 16:43
Mutedil Devrimci olarak hangi grup ya da grupları kastediyorsunuz ama ordakilerin hiçbirinin seküler/demokrat olmadığını sizden başka herkes biliyor. Ayrıca İHH'nın "çünkü biz Müslüman’ız, mağdur ve mazlum olan herkesin yanındayız" sloganı binlerce kadın/çocuk/yaşlı Ezidi, Süryani ve diğer gayrımüslimler için geçerli değil galiba. Herkesin mazlumu ve mağduru kendine olunca ortak vicdanı hak getire..
enes 13 Eylül 2018 04:48
0
biraz araştırma yapsan ihh'nın dünyanın dört bir tarafında din ve irk farkı gözetmeden yardım yaptığını görürdün. edizi ve süryanilerede yardım yapmıştır.
Oneri yok 07 Eylül 2018 15:57
ABD ve Avrupanın gazı ile ülkesinde iç savaş çıkaranlara "devrimci" demek ne kadar doğru bilemem!? Yine bu gazla bir gün içerinde bizim "kadeş Esad'ı" "katil Esed'e" dönüştürmemiz nekadar doğru onu da bilemem!? Suriye'nin Libya'ya dönüşmediği için mutsuz olanlar var mutlaka... Devletin bir dış politikası olmadığını görüyoruz da, sizin gelen Suriyelileri kucaklayalımın ötesinde öneriniz nedir belli değil. Keşmir gibi, Filistin gibi muallak bir bölge olarak mı kalmalı, Türkiye'ye mi bağlanmalı yoksa bağımsız bir İdlib Devleti mi kurulmalı? Köşe
musto 07 Eylül 2018 11:37
Bu ülke yoklukla bir kurtuluş savaşı verdi artık sizlerin ittihak terakki gibi hayallerinin peşinde koşacak ne gücü nede imkanı var çok istiyorsanız birazda rusyada çinde kurtarılacak dindaşlarınız soydaşlarınız var gidin savaşınızı oralarda verin..
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 19:29
0
İçerdeki Suriyelileri ve bedelli askerlik yapanları hayalleri için savaşmaya gönderebilirler:
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 11:29
işler ters gidince sorumlu arıyorsanız keçiniz hazır. suriye li ler.
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 11:08
Türkiye 3 milyon Suriyeliyi daha kaldırmaz.Şuan zaten 3.5 Milyon Suriyeli vatandaşı bıktırdı.Daha dün Elazığ'da vatandaşlar Suriyelilerle kavga etti.Önümüzde yerel seçim var.Vatandaş bunun faturasını hükümete keser.
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 10:58
Batılılar, doğulular, kuzey, güney her yerden müslüman halklara saldırı var. Biz nerdeyiz, müslümanlar nerede...!
Kararı bazen okur 07 Eylül 2018 02:15
Kandıracak çocuk falan varsa onlara anlatın. Hem güya Esed'le savaşanları biz himaye ediyoruz hem de Esed'in hamileri ile kankayız. Siz de (İHH dahil, bütün bir yandaş basın) ne hoş hikaye anlatıyorsunuz. Bu kadar iki yüzlülüğe inanacak kadar aptal olanlara diyecek lafımız yok. Bu tablodan kimin sorumlu olduğu o kadar açık ki.
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 10:32
13
Bu tablodan kim sorumlu.! İnsanlık katlediliyorken , dindaşın zulüm altındayken, bebeler çoçuklar ağlaşıyorken, analar babalar figan ediyorken... senin meselen kim sorumlu. O sorumlu, bu sorumlu bunları tartışmanın zamanı değil artık. İnsanlığa, sahip çık. Sen sahip çıkarsan insanlığını kaybetmessin. Sahip çıkmazsan elbetteki Allah herkese yeyer.
Kararı bazen okur 07 Eylül 2018 12:44
4
Sayın 10.32, Elbette insanlığa sahip çıkmamız lazım, yoksa o sizin şahsi malınız mı sandınız. Bir de kimseyi Allah ile tehdit etmeyin. Ötede çok zor hesap var. Suriye'deki Sünnileri kışkırtıp sonra da Rejime teslim edenlerle mi bu problemi çözeceksiniz? Bunun konuşulması sizi niye rahatsız etti ki? En iyi dostlarınız (Rusya ve İran) orayı bombalarken siz onlarla dostluğunuzu derinleştiriyorsanız bunun adı başka birşey olur. Değil mi?
KARAR OKURU 07 Eylül 2018 18:39
0
Sayın 12:44 söyleminize hak veriyorum.(ben 10:32) Suriye politikasını bu aşamaya getiren sorumlular var. O halde: 1) Sen , açık bi şekilde sorumlu kişiler kimse, beyan et (isim vererek ) 2) İnsanlığa sahip çıkıyorsan beyanlarında yer ver. Sadece sorunlardan bahsetme 3) Yazımın hiç bir yerinde kimseyi tehdit etmedim. 4)Allahla tehdit etmek ne demek! Haşa ve Kella Allah benim buyruğumu dinleyecekte seni terbiye mi edecek. 5) Evet insanlığa sahip çıkmak benim öz malım. Olmayanlara Allah versin. 6) Yazar daha ne yazsın. Anlayana sivrisinek saz,anlamayana davul
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 02:32
0
10.32 Sana aynen katılıyorum. Sorunluluları, sorumluları bulun, isterseniz asın. Ama bu şu an yardıma muhtaç olan insanların kaderini değiştirmeyecek. Birilerine kızıp bu insanları yalnız mı bırakacağız? Sadece kızmka değil çözüm önerinizi de getirin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN