Back To Top
Irak’ta isyan

Irak’ta isyan

 - Son Güncelleme: 05.10.2019 Cumartesi 10:22
- A +

Irak, hükümet aleyhtarı nümayişlerle sarsılıyor.

Emniyet kuvvetlerinin bu nümayişlere müdahalelerinde oluk oluk akan kan, sarsıntıyı iyice şiddetlendiriyor.

Yolsuzluğa, işsizliğe, elektrik kesintilerine ve genel olarak kamu hizmetlerindeki kifayetsizliğe isyan, onu bastırmaya yönelik tedbirler arttıkça ve sertleştikçe büyüyor.

Ne sokağa çıkma yasağı durduruyor isyancıları, ne kurşun yağmuru.

***

“Hükümet aleyhtarı nümayişler” dedik, ama onun ötesinde bir şey bu.

‘Aşağılık düzenin köküne kibrit suyu!’ havası var nümayişlerde.

Devlete, sisteme, siyasi elitlere, askerî çetelere, Irak’ın ensesinde boza pişiren İran’a… Alayına isyan.

Eskiden Sünni diktatöre karşı Şii ayaklanmaları olurdu, sonra fanatik Şii rejimine karşı Sünni ayaklanmaları oldu, ama bu ayaklanma başka.

Bağdat sokaklarında Şii-Sünni omuz omuza yürüyor, beraber yükseltiyor isyan bayrağını.

Ülkenin güneyindeki Şii illerinde de isyan var, ortasındaki ve kuzeyindeki Sünni illerinde de.

Dünyanın petrol rezervi bakımından en zengin dördüncü ülkesi olan Irak’ın servetini yolsuzluk çarkında öğüterek bunca varlık içinde yokluk üretenlerden beraberce hesap soruyor ve bu aşağılık düzenin ‘sahibi’ olarak gördükleri İran’a bir ağızdan ‘Def ol!’ diyor mazlum Şii ve Sünniler.

***

İsyan dalgası daha şimdiden 40’ın üzerinde Iraklı kardeşimizin canına mal oldu.

İnşaallah iktidar sahipleri olaylar iyice kontrolden çıkıp kan gövdeyi götürmeden akıllarını başlarına alır, bu isyan dalgasına serinkanlılıkla yaklaşır, sağduyuyu kuşanır, kuvvetli ıslahat işaretleri vererek ortalığı yatıştırır ve sonra da -nasıl olsa ortalık yatıştı diye mayışmadan- gerekli ıslahatı gerçekleştirir.

***

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, bu harekete bağlı milletvekillerini (325 sandalyeli Irak Meclisi’nde 54 vekil) “göstericilerin talepleri karşılanıncaya kadar meclis çalışmalarını askıya almaya” çağırdı…

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, protestocuların taleplerini müzakere etmeye hazır olduklarını duyurdu…

Hadi hayırlısı inşaallah.

Irak’a daha fazla yazık edilmemeli.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 19:20
Bizde bir ekonomik çaresizlik ve zamlar durmazsa çok daha kötüsü olacak.inanin o tüm parselleri toplayanlarda zarar edecek biraz halka nefes aldırın.butun vergiyi garibana yikmayin
Muhtefi. 05 Ekim 2019 14:53
Mukteda Sadr Beyefendi Cesur Duruşu olan bir Zat. .Takip ettigim kadarı ile. !..zor Coğrafya Irak. .fitne, fesad hiç bitmemiş KERBELA zulmünden beri. !...Bizler oraya Ahlak, Edeb, Adalet ile Örnek olalalım. Birbirimize Muhtaciz ..Takip etmeliyiz. .gelişmeleri. !...
KARAR OKURUMürsel 05 Ekim 2019 14:50
Irak daha kötü hale mi gelir yoksa bir çıkış yolu bulur mu? İşte bütün mesele.
ÖTÜKENLİKURT 05 Ekim 2019 14:13
Sayın yazar, rap sevdalısı olman her zaman zararlı değil, bak merak ettiğim Irak sarsıntısı hakkında, senin sayende bilgi sahibi oldum! Fakat yine de o bölgeden uzak durmak lazım! O bölgede pusu vardır, ihanet vardır, sırttan hançerleme vardır, bataklıklar vardır. Bak ucundan Suriye'ye daldı sizin tayfa, çıkamıyorlar! Yani demem o ki, aklı olan o bölgedn uzak durur! Yazınla veridğin bilgi için teşekkürler!
KARAR OKURU 09 Ekim 2019 23:22
0
Suriyeyi 50 yıldır sizin baascı tayfa yönetiyor. Halkına bomba yağdıran, Kürt ve Türk azınlıkları insan yerine koymayan, vadandaş olarak kabul etmeyen bir rejim. 80 lerde Hama ve Humusta katliamlar yapan hain rejim. Yıllardır ülkemizin belası Pkk yı besleyen ve koruyan rejim. Tabi bu şerefsiz rejim yıkılacaktı. Senin gibi akıllılar oradan uzak durdu suriyenin bombaları 81 ilimizde patladı. Sen uzak dur 15 bin km öteden ABD gelsin at koştursun, Rusya gelsin çadırını kursun tatilini yapsın, sınırı olmayan İran gelsin hain esetle masum halka tecavüz etsin ama 900 km sınırı olan biz bu tecavüzcüle
okur 05 Ekim 2019 11:16
durum vahim.şu an itibari ile dunyada ;amerikan -suud-israil istihbarat orgutleri organize etmeden hicbir ulkede halk hareketi olamaz bu kadar basit.organize olmayan bir halk somurulmeye ve zulme ugramaya mahkumdur.sekilde goruldugu gibi.
Okur 05 Ekim 2019 09:45
Sayın yazar, "demokrasi havarisi" Amerika'nın, Irak'ın şu andaki halinden ne kadar etkisi vardır. Birazda bundan bahsetmek gerekmez mi? Iran evet "yagmadan" pay alma niyeti ile hareket ediyor. En güçlü şii yapılanması olan Sadr neden elini taşın altına tam olarak koymuyor. Ülkeye, müslümanlara yazık oluyor.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 09:18
Hırsızlığa, yolsuzluğa, zulüme, adaletsizliğe, çürümüşlüğe, kokuşmuşluğa isyan başka ulkede olunca çok güzel!!!
evin 05 Ekim 2019 09:20
buradan alayına isyan diyen tüm gezi eylemcilerine selam gönderiyorum. ıraklı ya da mısırlı olsalardı hakan bey tarafından destekleneceklerdi ama maalesef onların suçu türk olmaktı...
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 20:48
1
türk derken kürtler de dahil mi?
KARAR OKURU DEDE 05 Ekim 2019 07:01
Yazar baska ulkelerde ktidarlara karşı yapılantum eylemleri heyecanla destekliyor.Ama iş türkiye olunca GEZI olunca degisior. Işte sizin çifte standardiniz.aydinım diye gecikmenin.aydin objektiftir.nesneldir
KARAR OKURU DEDE 05 Ekim 2019 06:59
"Bu aşağılık düzenin sahibi olarak iran" a.oyle mi gerçekten oradaki aşağılık düzenin sahibi iran mi.ya amerikaysa.ya amerika iyle görünmesini istiyorsa.BU ASAGILIK DUZENIN KURULMASI ICIN MART TESKERESINE KIM EVET DEMISTI.
Deli Emin 05 Ekim 2019 05:52
"İsyan dalgası daha şimdiden 40’ın üzerinde Iraklı kardeşimizin canına mal oldu." diyorsunuz hakan kardeş. Peki bizdeki gezi parkı olaylarını neden kardeş görmediniz!Tüm Müslüman coğrafyası farklıda olsa şiddet, hırsızlık, yalan, talan, karı, rüşvet, adaletsizlik, aş ve işsizlik, yandaşlık, neopolitizm belası altında. İktidarlar cehaleti, yobaz hürafe dinciliği besliyor. Şu ülkeye bak. Cübbeli, sarıklı, şalvarlı olayı sünnet sanan cahiller ile doldu. Ürettiği bir şey yok. Üretileni dinbazlık ile soyan, sömüren sömürgenler var.Biri elmaları dizmiş okuyup satacak.Çocuk doğursunlar diye.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 05:08
Irak devletindeki son gelişmeler, bu ülkede yaşayan insanların sorunudur. İnşallah bizimkiler bu kavgaya maydanoz olmazlar. Suriye de maydanoz olduk iki yakamız bir araya gelemedi.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 09:12
0
Sadece suriye mi.libya.kaddafinin öldürülüşü gizlerimin önünde.misir.iraka da karıştık zamanında.musluman ülkelerdeki kanlar bizim de elimize bulaştı.
Has Parti 05 Ekim 2019 03:41
Bizim hemen Özgür Irak Ordusu adında bir şey kurmamız lazım, dünyada ne kadar sapık varsa ülkemize davet etmemiz Irak sınırında onlara destek ve silah verip Irak'a salmamız gerekiyor. Dünya alçak biz iyiyiz mesajı vermek için milyonlarca Irak'lı mülteci davet etmemiz gerekiyor bi de.
HEMSINLI 05 Ekim 2019 01:50
IRAKA ATATURK gibi bir kurtarici lazim oda cok zor bir ihtimal ALLAHIM yardimcilari olsun HEMSINLI
Ali baba 05 Ekim 2019 01:09
Bûtûn zenginlikler ve pislikler biz mûslûmanlarda, nedendir acep ?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN