Back To Top
İyimserlik

İyimserlik

 - Son Güncelleme: 03.06.2019 Pazartesi 08:50
- A +

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde “demokrasinin güçlendirilmesi”, “hak ve özgürlüklerin genişletilmesi”, “ifade özgürlüğünün geliştirilmesi”, “tutuksuz yargılamanın esas, tutuklamanın istisnai tedbir olması”, “yargı bağımsızlığı ve şeffaflığının geliştirilmesi” gibi fevkalade önemli hususlar yer alıyor. 

Bu vaatler kimi çevrelerde şüpheyle karşılansa da, belgenin genel olarak ihtiyatlı bir iyimserlikle karşılandığını söyleyebiliriz. 

İhtiyatlı mihtiyatlı; iyimserlik işte. 

İyimserliğe muhtacız. 

***

Erdoğan bu vaatlerini yerine getirmeye sebat ettiğini gösterdikçe ve bu vaatlerini gölgeleyebilecek söz ve davranışlardan imtina ettikçe ihtiyat payı azalacak, iyimserlik artacaktır. 

Adalet biraz da siyasi iklim meselesi olduğu için siyasi iklim yumuşadıkça mahkemeler kanun değişikliklerini beklemeden hak ve özgürlüklere daha saygılı yaklaşacak, ifade özgürlüğü sınırını daha geniş tutacak, tutuklu yargılama tedbirine daha nadir başvuracak ve yargıdaki bu değişim temayülü de iyimserliği besleyecektir. (28 Şubat sürecinde iki kere orduya hakaretten yargılanmıştım; AK Parti’nin iktidarda olduğu 2007 ve sonrasında orduyla ilgili çok daha sert yazılar yazdım, ama ilgili kanun -rakam değiştirerek- yerli yerinde durduğu ve üstelik bu konuda soruşturma açmak için Adalet Bakanlığı’ndan izin alma şartı da kalktığı halde böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım. Savcılar aynı savcılardı, hakimler aynı hakimlerdi; ama siyasi iklim değişmişti.) 

Süreç ilerledikçe iklim müsbet yönde değişmeye devam edecek, Akdeniz olacak, gülümsetecektir; şairin kulakları çınlasın. 

Peki, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin oluşturduğu beklentiler boşa çıkarsa ne olur? 

İktidara güvenmeyenlerin güvensizliği yeni bir ivme kazanır, iktidara güvenenlerin bir kısmı da güvenini kaybeder, kötümserliğin yerini almaya başlamış olan iyimserlik öncekinden daha beter bir kötümserliğe dönüşür ve inandırıcılığı iyice azalan iktidarın irtifa kaybı hızlanır. 

***

Bu sözler tutulmalı. 

İyimserlik rüzgârı boşa çıkarılmamalı. 

Hatta, bir “Devlet Yönetimi Reformu Strateji Belgesi” ve bir “Ekonomi Yönetimi Reformu Strateji Belgesi” ile, o sahalardaki sorunların da -oligarşik temayül sorunundan başlanarak- çözüleceği vaat edilmeli ve o vaatler de yerine getirilmeli. 

Bir de, kurunu yanında yaşın da yakılmaması kaydıyla FETÖ ve diğer terör örgütlerine muameleyi ayrı tutarak söylüyorum, daha sevecen ve daha güler yüzlü olmalı iktidar. 

Asıl iyimserliği siz o zaman görün. 

İyimserlik arttıkça kasvet dağılacak, öfke dinecek, toplumsal huzur yeşerecek, yüzler gülecektir. 

Buna paralel olarak Erdoğan ve AK Parti güven tazeleyecektir. 

Bu iş bu kadar basit. 

Ülkeyi bugünden yarına bambaşka ve apaydınlık bir boyuta taşımak mümkün ve evet bu kadar basit. 

Ekonomi hemen düzeltilemeyebilir, uluslararası meydan okumalarla hemen baş edilemeyebilir, terör sorunu hemen çözülemeyebilir; ama iktidara duyulan güven ve bu güvenin tahkim edeceği iyimserlik, vatandaşın sıkıntılara dayanma iradesini ve dolayısıyla memleketin her bakımdan selamete çıkma perspektifini güçlendirecektir. 

***

Ramazan Bayramı hepinize mübarek olsun; hayırlar, bereketler getirsin Türkiye’mize ve bütün İslam dünyasına. 

Amin. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Has Parti 03 Haziran 2019 23:16
Sayın yazar hakaretsiz ve tehditsiz cümle kuramayan bir adamdan beklentiniz çok fazla değil mi?
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 20:43
Her gün Türkiye’de kadınlarımız kocalarının şiddetiyle katlediliyor kimse dur demiyor. Hangi adalet paketi bu caniliği durduracak. Bir koca karısını çocuklarının gözü önünde öldürecek kadar gözü dönmüşse bu hukuk caydırıcı olsun. Töre cinayeti adı altında hukuk çiğnenmesin. Bu alçaklar bu katil sürüleri aramızda dolaşmasın. Kanunlar caydırıcı ıslah edici değilse güven vermez. Yargı paketindeki cafcaflı ibareler değil uygulama önemlidir. Lafla peynir gemisi yürümüyor.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 20:09
Yazilarinizi zevkle okuyorum. Tesekkurler.
Mustafa ALSANCAK 03 Haziran 2019 13:47
Böyle vaatlerın gerçekleşebilmesi için her şeyden önce sayın RTE-nin her ağzını açıp fikrini söylemeye çalışan vatandaşlarını mahkemeye vermekten vazgeçmelidir. Dünyada vatandaşını mahkemeye en çok veren Başkanının Erdoğan olduğu söyleniyor. Sen istediğin kadar strateji hazırla ama beni eleştiriyorlar diye vatandaşını mahkemelerde süründürmeye bayılırsan o kanunların Rus çorbası haline döner.AKP elinde tuttuğu yargı baskısını kolay kolay bırakmak istemez. Baksanıza daha düne dek Metin FEYZİOĞLUNU YERDEN YERE VURAN RTEyi FEYZİOĞLU SIRF AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT VAADİNİ DUYUNCA ALKIŞ TUTUYOR.
KararSIZ Okur 04 Haziran 2019 07:53
1
Feyzioğlu sadece avukatlara yeşil pasaport için değil , yargı reformunda katkısı olduğu için alkış tutuyor. Her ne kadar görmek istemeseniz de Erdoğan reformlarına toplumsal desteği sağlayacak bağlantıları dahil ederek ilerliyor. Dünyada en çok hakaret edilen küfür edilen toplumun eser miktarı tarafından “insan” olarak dahi görülmediği bir lider, Tün Dünyada devlet başkanına bu denli hakaretin cezası vardır,
göktürk börü 03 Haziran 2019 13:32
Metin Feyzioğlu yeşil pasaportu kapınca var gücüyle Sevinç çığlıkları atarak Tayyib'i alkışladı Metin Feyzioğlu'nun şu anda ağzı kulaklarında
ÖZGÜR SARIKAYA 03 Haziran 2019 13:01
Oohh! bu iyimserlik bizi 2023 e kadar götürür. Sonra? E bi paket daha açarlar.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 12:55
Son yıllarda hukuksuzluk o kadar sıradanlaştı ki, yazar, birinci paragrafta tırnak içinde aktardığı dört ifadeyi "fevkalade önemli hususlar" olarak sunmasındaki garipliğin farkında bile değil. O tırnak içi ifadeler, Anayasada, yasalarda zaten var. Türkiye’nin üst mahkeme olarak tanıdığı AİHM kararlarının tamamına bu ilkeler hakim. Ama başımızda, AİHM’in, Anayasa Mahkemesi’nin, Danıştay’ın “beğenmediği” kararlarına savaş açan, hakimlerin karşısında ayağa kalktığı bir siyasetçi var. Belgeyi de bu siyasetçi sundu. Bari bunu yeme !
E.K 03 Haziran 2019 12:04
Herkese iyi bayramlar diliyorum......Dedigim dedik caldigim duduk edasiyla ulke yonettigini zanneden Akp'nin basta bulundugu surece iyimserlik bizler icin luks.....Sn yazar, Silahli Kuvvetler iler 28 Subat doneminde yazdigi yazilardan kovusturmaya ugradigini, ancak daha sert elestiriler yapmasina ragmen Akp doneminde kendisine dokunanin olmadigindan bahsediyor. Eminiz oyledir...Onurlu subaylarimizi hapse atip intihara suruklendigi bir donemde kim size bir sey soyler..Ataturk'e, Cumhuriyete, TSK'ya vurmanin moda oldugu donemde sizde koroya katilmissiniz..Bunun adaletin iyi islemsiyle ilgisi yok
KararSIZ Okur 04 Haziran 2019 07:54
1
Sanki bu memlekette subaylar hiç darbe planı yapmamış yönetime el koymaya kalkmamış gibi yazıyorsunuz ya yuh olsun size. Ergenekon ve Balyoz davalarında fetöcü hakimler zaman zaman haksız kararlar vermiş olabilir ancak bu davalar Türkiye’de darbe yapmaya yeltenen pek çok rütbelinin yargılandığı davalardır. Özetle bir GK başkanına “terör örgütü lideri” suçlaması kabul edilebilir değildi ama o adamın boru dediği toprağa gömülü bulunan şey bildiğin law silahı idi
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 11:16
"Bu iş bu kadar basit" miş.zaman gösterecek.bunlar bir parmak bal bazılarına.seçim öncesi.hiç bi şey gelişmez bu iktidarla.kişiye göre karar verildiği sürece.adamı dönenler serbest bırakıyo hatta kahraman ilan ediliyo.bir testle eleştiriye 5 yıl hapis.körmüyüz biz.ama her şey güzel olacak.bu iktidar gidince
Ardah 03 Haziran 2019 10:14
Gerçekten güzel bir bakış açısı ancak bu bakış açısına medyada desteklenmeli örneğin karar gazetesi bunun büyük bir eylem olduğunu köşe yazarları birlikte sizin gibi açıklaya bilmeli bu ve iyimserliğe destek vermeli
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 09:00
Hastaya ciddi bir ameliyat gerekiyor, sonuç da garanti değil, ama siz bir ağrı kesici al, bir de ıhlamur iç bir şeyin kalmaz havasındasınız. İyimserliğin fazlasına ne diyorlardı?
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 08:07
Bizimki gibi bir baskanlik sisteminde yargi reformu olmaz. Kuvvetler ayriligi olmadan bagimsiz tarafsiz yargi mumkun degildir cunku...Hakan Bey, 28 Subat surecinde orduya hakaretten 2 kez yargilandiginizi yazmissiniz. Elbette dusunce ve ifade ozgurlugune aykiri bir olay. Haksizliga ugramissiniz. Bu davalarin sonucu ne olmustu onu yazmamissiniz. Hapse mi atildiniz? Ya da aylarca bir iddianame olmadan tutuklu mu kaldiniz? Orduyu elestirdiginiz icin agirlastirilmis muebbetle mi cezalandirildiniz? Esinizi, cocuklarinizi rehin mi aldilar?
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 06:52
Lafla peynir gemisi yürümüyor, nice herkesi kucaklayan balkon konuşmaları dinledik geçmişte. Ancak niyet hayırlıysa akıbet selamet olur. İyi bayramlar.
Oku 03 Haziran 2019 05:19
Yenilik diye sunulan şeyler kanunlarda zaten yazılı olan şeyler , bunlara uymayanların bunları yenilik diye sunup konuşmasına inanmalimiyiz inansak da oh ne iyi adam bak yanlişlari düzeltiyor mu deşmemeliyiz , dersek bize ne derler?
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 05:08
Aslında bu malûm olan şeyin ilanı değil mi demek ki iktidar ne yaptığını biliyor ne yanlış ne doğru o zaman bunu deklare etmesine ne gerek var direk eksik olan uygulamaları teşhis Edip giderip fiiliyatta gösterse daha inandırıcı olmaz mı çünkü iktidar kendisi
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 03:57
Vallahi ben hiç iyimser değilim.Hem de bu işler öyle basit değil.Geçmişte ve bu gün yaşanan hukuk skandalları,kökleşmiş bir zihniyetin ürünüdür.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 03:54
Bu söylenenler anayasa ile garanti altına alınmadıkça hiç bir anlamı yok. Reisin bir lafı ile mahkemeler kanunları farklı yorumlar. Ya da Reis meclisine bir emir verir en baskıcı kanunları çıkartır. Siz hala Reis’in Türkiye’ye demokrasi getireceğine mi inanıyorsunuz. Reis üslüdar’ı çoktan geçti.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 03:01
SAYIN YAZAR ne çabuk döndün. Sayın Davutoğlu YA YENİ BİR HAL YADA İZMİHLAL DİYOR. PELİKANIN ADAMLARININ HAKİMİYETİ VARKEN NE İSTİŞARE OLUR NEDE FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ OLUR. NEDE DEVLET İHALE KANUNU İLE BESLENEN BOĞAZİÇİ BRÖKRASİSİN HAKİMİYETİ KIRILIR.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 01:41
Yargı Reformu Strateji Belgesini açıklayan AK Parti Genel başkanı/ Cumhurbaşkanı bunun uygulanamıyacağını daha bir kaç saat önce yaptığı konuşmasında ortaya koydu. Yasa yapanlar önce kendileri yaptıkları yasaya uydukları zaman hukukun üstünlüğü hayata geçer yoksa yine bir şey farketmez üstünlerin hukuku olur..
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 03:54
1
Bravo yasa yapanlar önce kendi yaptıkları yasalara uymalılar. Bu bile ciddi bir gelişme olur.
Karar Okuru 03 Haziran 2019 01:35
Bu kafa geleceği yere gelmiştir. Öteside yoktur. Osmanlıyı tarih sahnesinden silen eksik ve yetersizlikler bugünki ile aynıdır. Bir milletvekilinin ifadesi ile reklam arası bitti. Yani toplumsal çöküşe verilen ara bitti çöküşe devam
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 01:18
Aslolan hukukun uygulanmasıdır; sevecenlik ve güler yüz değil. Onbinlerce "yaş"ı yaktıktan sonra nasıl hukuka dönülecek?
musto 03 Haziran 2019 00:51
Bu kumaştan o elbise çıkmaz.Davanın mücahitlerine atış serbest. Gariban Cumhuriyet gazetesi karikaturistine 5 yılın bir ay altında ceza ver terbiye olsun.Fetöcülerin çoğu tasviye edildi bir kısmıda iktidarın emrine girmiştir Cumhuriyetin eski savcı ve hakimlerinin çoğu ya istifa etti yada emekli oldu. şimdikiler parti üyesi veya sempatizanı.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 00:54
hayaller..
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 00:30
Bu iş bu kadar basit demişsiniz de o iş öyle değil bence. Basit gibi görünür ama sorun çok derinlerdedir aslında. Çünkü sorun zihniyet meselesidir ve zihniyetler bu günden yarına değişmezler. Şu anda zihniyetin değişmeye başladığının hiç bir işareti yoktur ve sosyolojik olarak iktidarın böyle bir değişimi başarması imkansızdır.
KararSIZ Okur 04 Haziran 2019 08:00
0
Değişen zihnilere bakın ki insanlar 20 sene 10 sene önce hayal bile edemeyecekler özgürlükleri bugün beğenmiyorlar bile.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 00:20
Bu iş bu kadar basit! Lafa bak çay demle :)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN