Back To Top
Kafkas İslam Ordusu’nun izinde

Kafkas İslam Ordusu’nun izinde

- A +

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildi, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin etti, yeni dönem resmen başladı. Hayırlı olsun.

Başkan Erdoğan bu dönemde de ilk yurt dışı gezisini adet olduğu üzere Azerbaycan’a yaptı. Bu gezi de hayırlı olsun.

Azerbaycan deyince…

“Yurt dışı” mı dedim? Tövbe. Can Azerbaycan işte. Yüreğimizin bir parçası.

“Bir millet, iki devlet” formülasyonu kulağa hoş geliyor ama asıl hoşluk iki devleti de birleştirmek olur. Azerbaycanlı diplomat ve siyaset bilimci Vefa Guluzade ne güzel söylüyor: “Eyni millət, eyni din, eyni tarix və nəhayət eyni siyasi maraqları olan iki dövlətin konfederasiyada birləşməsi hər zaman realdır.” (Yeni Müsavat, 29 Ağustos 2011) Yani: “Aynı millet, aynı din, aynı tarih ve nihayet aynı siyasi menfaatleri olan iki devletin konfederasyonda birleşmesi her zaman gerçekçidir.”

Guluzade’ye göre Azerbaycan Cumhuriyeti, varlığını Kafkas İslam Ordusu’nun 1918’deki müdahalesine borçlu; aslında Azerbaycan için daha düşük bir statü öngören Bolşevikler bu müdahale üzerine çıtayı muhtar cumhuriyete kadar yükseltmek zorunda kaldılar ve o sayede bugünkü müstakil Azerbaycan devleti kurulabildi; etrafı düşmanla çevrili olan Azerbaycan’ın, istiklâlini korumak için de Türkiye’ye ihtiyacı var; evvelâ Azerbaycan-Türkiye askerî birliği ve bilahare Azerbaycan-Türkiye konfederasyonu kurulmalı; Türkiye de bundan jeopolitik kazançlar elde edecektir.

***

Kafkas İslam Ordusu deyince…

Daşnak Stepan Şaumyan, Bolşevikler adına Bakü ve çevresine vaziyet ediyordu. Sözde komünist özde faşist Şaumyan rejimi 30 Mart 1918’de Azerbaycan Türklerine karşı soykırım harekâtı başlattı. Gence’de ilan edilen Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti buna mani olacak güçte değildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade, Batum’da imzalanan dostluk ve yardımlaşma anlaşmasına istinaden, Osmanlı Devletinden destek istedi. Başkumandan Vekili Enver Paşa, hiç vakit kaybetmeden, üvey kardeşi Nuri Paşa komutasındaki 20 bin kişilik Kafkas İslam Ordusu’nu Azerbaycan’a gönderdi. Kafkasya kökenli gönüllülerden oluşan Kafkas İslam Ordusu, önüne çıkan bütün Bolşevikleri, Daşnakları ve onların yardımına koşan İngilizleri ezip geçerek, Göyçay, Salyan, Ağsu, Kürdemir’i kurtardı ve 15 Eylül 1918’de Bakü’yü fethetti.

30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi gereğince Kafkas İslam Ordusu geri çağrılmış ve bu hazin gelişmeden sonra Sovyetler Birliği Azerbaycan’ın tamamını ele geçirmiş ola da, o muazzam harekât boşa gitmedi; bölgede yeni düzeni kurarken Azerbaycan Türklerimin istiklâl sevdasını ve Kafkas İslam Ordusu tecrübesini göz önünde tutan Moskova, tansiyonu düşürmek için Azerbaycanlılara -istiklâl potansiyelini barındıran- muhtar bir cumhuriyet verme gereğini duydu. Petrol zengini Bakü şehri de Kafkas İslam Ordusu sayesinde Azerbaycanlıların müktesep hakkı olmuştu artık.

(Kafkas İslam Ordusu bahislerinde genellikle ihmal edilen bir hususu da hatırlatalım: Osmanlı Devleti, 11 Mayıs 1918’de kurulan Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin de hamisiydi. Bakü zaferinin üzerinden bir ay bile geçmeden, Kafkas İslam Ordusu, Dağıstanlıların tekbir sesleri arasında, düşmandan temizlenen Derbent’e girdi. 13 Ekim 1918’de Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa, Kuzey Kafkasya Ordusu Komutanı Yusuf İzzet Paşa ve Kuzey Kafkasya Cumhurbaşkanı Abdülmecit Çermoy, Derbent Kalesi’nin burçlarına Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin yedi yıldızlı bayrağını dikti.)

***

Nasipse 15 Eylül’de Kafkas İslam Ordusu’nun Bakü’ye girişinin 100’üncü yıldönümünü kutlayacağız.

Kafkas İslam Ordusu, 100 sene evvel şu günlerde Bakü’ye doğru ilerliyordu. Bu münasebetle 40 gencimiz, İstanbul merkezli Uluslararası Genç Derneği (UGED) ve Bakü merkezli Gençliğe Yardım Vakfı’nın organize ettiği bir otobüs yolculuğuyla, İstanbul’dan, Kafkas İslam Ordusu’nun rotasını takip ederek Bakü’ye gitti. Harikulade bir faaliyet.

UGED Başkan Yardımcısı Salih Yüzgenç diyor ki: “Maalesef kendi tarihimizi okurken Kafkas İslam Ordusu’ndan neredeyse hiç bahsetmiyoruz. Biz de 40 gönüllüye önce bu şuuru aşıladık ve arkadaşlarımızı Kafkas İslam Ordusu hakkında bilgilendirdik. Ardından o yolculuğu ve meşakkati hissedebilmek amacıyla otobüs yolculuğunu tercih ettik. Bu proje hiç kuşkusuz gençlere tarih şuuru kazandıracaktır.”

Mazlum kardeş halklarla dayanışma şuuru ne güzel bir şuurdur.

(Aslında, kardeş olsun veya olmasın, bütün mazlum halklarla dayanışma şuuru… Rusya-Prusya-Avusturya işgaline direnen Leh istiklâlcileri de Osmanlı’nın koruyucu şemsiyesi altındaydı.)

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Türkiye'nin kaderi Islam alemine liderlik yapmaktir neden dar düsünürsün Hakan bey...
karşıyakalı 12 Temmuz 2018 20:37
bazılarının kafasına taş düşmüş galiba.eleştiri varken böyle yazmak.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 19:53
Cevher Dudayev'i hatırlayan varmı? Zannetmiyorum, kimse hatırlamaz. Galiba Rus korkusu ağır basıyor. O yüzden bu tarihe mal olmuş bu vakaları karıştırırken güncel realiteleri hatırlayın.Azarbaycan cumhurbaşkanının kim olduğunu herkes bilir Putin otur der oturur kalk der kalkar. Eğer petrol ve doğalgazını geçireceği bir ülke bulaydı (ki onu da Putinin izni ile yaptı) bizim yüzümüze bile bakmazdı emin olun
okur 12 Temmuz 2018 18:04
Bir zamanlar Hakan Albayrak Suriye ile Türkiye'yi birleştirmekten söz eden bir kitap yazmıştı. Şimdi de Azerbaycan ile birleşmemizden dem vurmakta. Hayırdır inşallah!
YAKUP HALICI 12 Temmuz 2018 16:56
PATRON KİM OLACAK :))))))
musto 12 Temmuz 2018 12:15
Kafkas halkları Cesur ve yiğit insanlardır tarihimiz'dede önemli komutan ve devlet adamları yetiştirmişlerdir yüz yıllardır bir araya gelememiş birbirlerinin çoluk çocuklarını köle olarak satmışlar MEMLUKLAR(kölemenler)adı altında devlet kurmuşlar BAYBARS önemli komutan bunlardan biri ruslara karşı ŞEYH ŞAMİLkomutasında birleşip başarı kazansalarda osmanlı'nın yardım edemeyişi HACI MURAT gibi arkadaşları ile anlaşamaması yenilgi ve sonrası acı son olarak rusların en güçsüz dönemde bile birlik olamadılar ..
Abdulkadir 12 Temmuz 2018 11:10
Malesef Kafkas İslam Ordusu' ndan hiç bahsetmez kitaplarımız. Şu zamanda ki robotik kemalistlere bakınca bunun eğitim sistemimizden kaynaklandığını düşünüyorum.
musto 12 Temmuz 2018 12:27
0
Bizler kut savaşınıda kafkas savaşınıda NURİ KİLLİGİL PAŞANIN sütlücede silah fabrikası kurup müslüman direnişcilere satması ve bir gecede fabrikası ile birlikte havaya uçurulması okuduk onun için kuran oku diyor..
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 10:07
Söylediklerinizi yapabilmek için önce güçlü ve görece bağımsız bir ekonomi, sonra güçlü ve donanımlı bir ordu, son olarak da çılgın bir yönetim gerekir. Ekonominin durumu malum. Ordu dersen kendi ülkesi ve vatandaşıyla uğraşmak için vardı, hala öyle. Çılgın yönetim ise fazlasıyla var. Tam da bu yüzden bazen ilk ikisinin olmadığına şükrediyorum.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 08:44
Adnan Oktar tutuklanmis. Yillardir bu adami goklere cikaran havuz medyasi yazarlari simdi adamin seytan oldugunu iddia ediyor. Dun "Sayin Prof Adnan Oktar Hoca" bugun "Teror Orgutunun elebasisi, cocuk istismarcisi, vergi kacakcisi, casus, alcak Adnan Oktar"...Eskiden guler gecerdik ne tuhaf bir ulke burasi diye. Son yillarda isler iyice zivanadan cikti. Kim iyi kim kotu, kim kahraman kim korkak, kim vatansever kim casus, kim yandas kim dusman, kim deli kim akilli belli degil aman dikkat...insanlar bukalemun gibi ikidebir renk degistiriyor, keskin U donusleri yapiyor, kisilik degistiriyor..
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 13:43
1
İnsanların iyi yada kötü olduğunu vicdanınla ölçebilirsin. Medya bi ölçüt değil. Bu islam düşmanı şerefsiz, sapık tacizci, soysuz köpek her vicdanda aynı muameleyi görür.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 01:41
Hayaller Ronaldo
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 01:05
Anlattiklarinizi yapmak icin fedakar gözüpek insanlar lazim. Nargile kafelerde arsa, ihale kovalamakla arka cama tugra yapistirmakla olmaz.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 01:02
Yaniliyorsam düzeltin ama muhtar cumhuriyet olayi kafkaslrdaki tüm halklara verildi. Osmanli ile alakali olmadini düsünüyorum. Sizde kaflas göcmeni kökelisiniz bilmeniz lazim osmanli insan gücü ihtiyacini karsilamak icin kafkaslarda yapilan sürgünde rusya ile anlasmali hareket etmistir.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 00:55
Allah razı olsun Hakan abi.
musto 12 Temmuz 2018 00:27
Anlattık'larınız güzel yinede yoğurdu üfleyerek yiyelim rahmetli ÖZAL'DA sovyetler dağılırken gazı verdi bir gecede sovyet tankları BAKU'YÜ yerle bir etti yüzlerce azeri gencini şehit ettiler kınayacağımız veya destek olacağımız yerde onlar Şİİ bizler SÜNNÜ'YÜZ deyip çark etti orta doğu bizden sorulur derken kendi toprağımızdan SÜLEYMAN ŞAHI kaçırdık yeniden hayallere kapılmadan önce sağlıklı düşünelim derim...
peyami 12 Temmuz 2018 00:03
Etyen Bey’siz ve Elif Hanım’sız olmaz. Kuşun kanadı kırık. Sade Karar’ın değil Türkiye’mizin farklı seslere ihtiyacı var. Çeşitlilik iyidir. “Aynıyla yaşayan aynıdan ölür!” Etyen Bey, Elif Hanım, yazılarınızı severek takip ediyor, zevkle okuyordum. Ne oldu? Nerdesiniz? [Not: Arkadaşlar, Sayın Karar okurları, gazeteye sahip çıkalım. Desteğimizi esirgemeyelim lütfen.]
KARAR OKURU 12 Temmuz 2018 06:23
6
Hakan abi Etyen i ve Elif i aratmaz, Hakan a odaklan, şifa bulursun :)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN